Juuli-august 2020
03.07.2020
Kerge elu privileegid
Söögisõltuvusest vabaks
“Ma tahan muuta maailma. Ma tahan tuua siia teadmisi ja muuta toite tervislikumaks,” ütleb blogija Merilin Taimre (27), laiemalt tuntud kui Paljas Porgand.
Kirjakast
Eelroad
Selle kuu ostujuhid, trendid, sündmused ja avamised
Vahvad vidinad
Maitserännakud mööda eestlaste lemmikpaiku
Tahaks rännata, aga sel aastal mitte eriti kaugele. Ainult kõige lähema mererannani, kus liiv krudiseb varvaste vahel ja peegelsileda merepinna lööb virvendama mööduv briis. Suunata pilgu horisondile ja kujutleda end hoopis Taisse. Või Vahemere äärde. Või Skandinaaviasse.
Café Opera ja Pomo
Estonia teatri kõrvale ajaloolise turu varemetele kerkinud uus klaaspaviljon tõmbab möödujate pilke kui magnetiga. Saatsime profi Opera tiiba ja profaani POMO tiiba uurima, mida seal head süüa pakutakse.
Mida oleks suvi väärt ilma TOMATITA?
Värskelt valminud küpse tomati maitse on nii täiuslik, et seda tähistataksegi sageli sõnaga umami.
Kurgisalatid, mis säilivad ka ületalve
Kurgiuputus saabub igal aastal ootamatult. Järsku valmib tohutus koguses kurke ühekorraga. Kõik korvid ja kastid on neid täis korjatud ja oh häda, kui õigel ajal neid ära ei jõua korjata! Siis saad põrnitseda ülekasvanud valkjaid suurte seemnetega kurgipõrsakesi, mis muuks ei kõlba kui seemneteks.
Suitsuliha, mu arm
Inimesed jahivad turgudel ja laatadel mahlast suitsusaunaliha. Kas see on põhjendatud? Selgub, et küttekehast olulisemad on suitsutamise juures hoopis muud aspektid.
Saadame pliidi puhkusele
Rammestav kuumus kombineerituna alanud puhkusega teeb oma korrektuurid igapäevases toiduvalikus. No kes see ikka tahab nüüd kuuma pliidi ees higistada või pirukate ahjus pruunistumisel silma peal hoida.
Supitegu kui käkitegu
Kui tuled töölt või rannast koju või pärast aias rahmeldamist tuppa, pane puljong tulele. Kui kasutad valmispuljongit – näiteks võtad selle sügavkülmast –, saad supi valmis poole tunniga.
Mis see üks õlu mehele ikka teeb?
Lisaks veele, kohvile ja veinile meeldib eestlastele ka õlu. Eriti suveperioodil! Palju on räägitud selle joogi ebatervislikest mõjudest, kuid nagu iga asjaga, on ka siin nii miinuseid kui plusse.
Miks enamik dieete on mõeldud lühiajaliseks katsetamiseks?
Inimese mikrobioom on kohanenud sesoonsusega. Kui pool aastat süüa teistsugust menüüd, siis mikrobioomi taastumisele see probleeme ei tekita. Häirumine tekib aastate ja põlvkondadega. Seega lühiaegne enesetunde paranemine poole aasta jooksul ei tähenda, et see on kasulik aastakümneteks.
Ürdid – delikaatsed ja samas jõulised
Kas teadsid, et 75% eestlastest sööb vähemalt kord kuus kala? Ja kuigi poest võib leida umbkaudu 50 liiki kala, valime pooltel juhtudel omale ikkagi viimaks lõhe. Norra kasvanduslõhe asemel on aga nii keskkonnale kui ka tervisele kasulikum süüa hoopis kohalikku kala.
Levimas on uus eluviis: köögitus
Urbanistlik elustiil ja maksejõuliseks sirgunud generatsioonide mõju on viinud meid ühes gastronoomia aspektis taandarengule või pannud sisse isegi tagurpidikäigu. Jutt on korteri pärisosana tuntud köögi metamorfoosist või mõnelgi juhul pildilt kadumisest. Kööki ei lähe paljudel enam üldse vaja!
Suvepirukad
Suvised päikeseloojangud terrassil, piknik perega aias või looduses – kõik need hetked küsivad hea soolase suutäie järele. Suveaja saak on kui loodud soolastesse pirukatesse mahlasust ja võrratut maitset andma.
Vabakujupirukas igaks olukorraks
Üks kiiremaid ja lihtsamaid pirukatainaid, mida saad katta nii soolase kui magusaga, valmib vaid jahust ja võist. Sõtkud ained kokku, lased pool tundi seista ja ongi ahjuvalmis!
Kuidas muuta kook tervislikumaks?
Suviti saab küpsetamine alati sisse uue hoo. Marjad ja puuviljad võtavad riburada külge küpseid värvitoone, kutsudes visplit ja kaussi välja otsima ka neid, kes võib-olla ise magusat nii väga ei armastagi. Kui teed koogi ise, siis on see juba iseenesest tervislikum valik kui poeriiuli omad, kus on vormi hoidmiseks ja säilimisaja pikendamiseks kasutatud lisaaineid. Kuid ka kodus saad koogiretseptid üle vaadata kriitilise pilguga. Vanu häid retsepte saad edukalt tänapäevasemaks kohandada, kui asendad neis valge nisujahu või suhkru.
Ekskursioonile!
“Emme, ära tee nii palju tööd!”, “Emme, lähme kuhugi, kus me kunagi varem pole käinud!” kuulen suve saabudes laste hääli aina valjemalt ja tihemini.