Eesti Naine
Eesti Naine
Kõik artiklid
RETSEPT | Lia Virkuse advendimaius: pehme piparkook kogu perele
Köögitoimetaja Lia Virkus märgib, et ta on pehmet piparkooki teinud juba üle 10 aasta igal talvel ja just 1. advendipühapäeval et kodu saaks jõululõhna täis. „Kooki on lihtne ja odav valmistada ning sellest jätkub paljudele. Kui lapsed olid väiksed, sai seda jõuluajal ohtralt küpsetatud."
POISIPÕLI | Reklaamimees Joel Volkov meenutab esimest erootilist lõhnamälestust ja seda, mis ühendab teda D’Artagnaniga
Joel Volkov räägib ühest noorpõlve erootilisest lõhnast, kuidas lapsena oli tema magamisvoodi raamatuhunniku peal ja mida isa Ike Volkov on talle õpetanud.
KUULA | Marina Kaljurand: seisin Lennart Meri kabinetis ja kuulasin välisministri õpetust pannkookide küpsetamisest
Endine välisminister, diplomaat ja Europarlamendi liige Marina Kaljurand meenutab heldimusega hetke, kui ta vastse välisministeeriumi ametnikuna seisis Lennart Meri kabinetis ja kuulas välisministri õpetust pannkookide küpsetamisest. „Ma ei saanud aru, miks ta seda teeb,“ naerab Kaljurand ja lisab, et sellest juhtumist on olnud aga palju õppida.
Eesti Naise podcastide avalik salvestus
Kutsume teid 6. detsembril osa saama ajakirja Eesti Naine podcastide õhtust Urban Bar’is.
DETSEMBRI HOROSKOOP | Ühe tähemärgi esindaja saab ootamatult preemiat ja kahe esindajad võivad leida uue kallima
Loe, mida taevatähed lubavad sinu päiksemärgile aasta viimaseks kuuks armurindel, töövallas ja rahaasjades.
Pühapäevatunne
Raamatud
Soovitab Reet Weidebaum, AK kultuuritoimetaja
Vitamiin
Kultuurisoovitusi annab Eesti Naise toimetus.
Hooajalised köögiuudised jõulukuus 2022
Rubriigis annab kogenud köögitoimetaja ja kokaraamatute autor Lia Virkus uusi ideid, mida just sel kuul tasub ellu viia.
Valged jõulud
Igal aastal ootame valgeid jõule, igal aastal igatseme ka klassikalisi jõuluroogi. Pakun uut ja maitsvat lisaks, mida ise jõuluõhtul meelsasti sööksin.
„Tänulikkus on tegu!“
...nii ütleb Austraalia teadlane ja koolitaja dr Kerry Howells, kes üle 25 aasta on uurinud tänulikkust – selle rakendamist suhetes, kuid ka konfliktides.
Kudumite värvivõlu
Et kaamoseajal kehas soojust hoida, rõivastume kudumitesse. Värvil on hingesoojusele suur mõju, keegi teine ei saa öelda, mida värv sulle tähendab.
Elu bipolaarsena
„Ostsin lemmikloomapoest koerarihma. Koera mul muidugi polnud. Läksin, tugev rihm kotis, metsa puud otsima,“ meenutab Saara Arulaane bipolaarse häirega kaasnevat depressioonihoogu.
Ema väikesed abilised
Uus aeg nõuab teistsuguseid vahendeid. Otsides võimalusi elektri kokkuhoiuks, tasub vana hea pliidi ja ahju asemel otsida energiasäästlikumaid lahendusi.
Jõuluaeg on rõõmustamiseks
Elame kobarkriisi ajastul – meil on korraga nii energia-, majandus- kui ka julgeolekukriis – ning seetõttu võib tunduda, et põhjust või õigust rõõmu tunda justkui polegi. Järele mõeldes saame tänu saabuvale jõuluajale võimaluse ligitikkuvast masendusest pääseda.
Joel Volkov: „Mul on raamatutega eriline suhe.“
Julgen öelda, et oma tegevusvaldkonnas, reklaamimaailmas, on Joel Volkov juba legend.
„Ma mõtlen toidust kogu aeg!“
„Inimene on see, mida ta sööb,“ väitis saksa filosoof Ludwig Feuerbach. Radikaalne ja – mis veelgi hullem – hinnanguline seisukoht. Aga küllap oli suure mõtleja toidukaart nii palju „moraalne“, et sedasorti statement’i endale lubada. Ja ega liiga kaugel tõest too „sööd siga, järelikult oled siga“ järeldus ju polegi. Mõned rahvad on sealihaga nii ära hirmutatud, et põrsa suhu toppimine võib ühiskondliku halvakspanu ja halvemal juhul koguni füüsilise noomitusega lõppeda.
Iga päev on nagu väike sõda
Ma kirjutan neid ridu oma sünnipäeval. Täna on minu 31. sünnipäev. Ma olen Kiievis. Kodus ei ole ei sooja ega külma vett. Täna ei ole terves linnas vett. See on Kiievi kriitilise tähtsusega infrastruktuuri vastu suunatud raketirünnaku tagajärg. Kui kaua see veel kestab? Ma ei tea.
Kirjad
Lugejate tagasiside novembrinumbrile!
Detsembrikuu horoskoop
Jõulukuu tähetarkust!
„Elu pole olemuselt turvaline.“
Kirjanik Tõnu Õnnepalu peab kalliks novembrit, kaksuslikku kuud, kui puud on paljad, aga orasepõllud haljendavad. „Novembris on puhtust, rahu, need udused päevad ei nõua meilt midagi, ka mitte õnnelik olemist. Seegi on ju üks paine, see kohustus, igatsus õnnelik olla.“
Ohver või ellujääja? Lood loovad me eluloo
See, millist lugu me endale (ja ka teistele) jutustame sellest, mis meiega juhtus, määrab, kas oleme ohvrid või edasiliikujad. Mis mälestused jäävad teistele minu lugudest?
Prantslannade stiilikool
Tagasihoidlikkus, võrgutus, elegantsus on kolm tähtsat asja prantslannade naiselikus tööriistakastis. Riietumisel ei mängi peamist rolli mitte rõivad, vaid lisandid, ning mitte rahakott, vaid inspireeriv isiksus.
„Nüüd olen puhtalt mina ise“
„Mul polnud presidendina küsimust, miks ma pean lennukile kiirustama. Aga nüüd ma juba mõtlen, miks ma ikka veel kiirustan,“ küsib president Kersti Kaljulaid, kes võib oma büroos Lasnamäe nõlval end vabamalt tunda. Kiire on Kerstil olnud justkui alati ja kõiges.
Kamaluga pidulikkust
Piduderohke detsembrikuu on parim ettekääne pintsli kättehaaramiseks, loovuse vallapäästmiseks ja värvidega mängimiseks, kasutades lõuendina omaenese nägu. Kuidas aga luua meistriteost? Nippe jagab jumestuskunstnik Katrin Sangla.Fotod: Lilian MerilaMeik: Katrin SanglaModellid: Kati, Diana ja Tiia Maria
10 iluküsimust
„Ilusaks teeb armastus meie sees ja meie ümber,“ usub oma ilusaladusi jagav kaunis ja tarmukas telesaatejuht, investor ja raadiohääl Katri Teller.
Moeseeria: Varjust välja
Aasta hämaraim aeg on parim oma sisemise ja välimise sädeluse eksponeerimiseks. Püüa valgust, astu säravana valguslaiku!
Lanzarote – talvepuhkus laavasaarel
Kanaari saared on parimaid kohti talvepuhkuseks. Esiteks on 6–7tunnine lend lühem kui teistesse eksootilistesse paikadesse. Meie talvekuudel sobib ka sealne ilm, mis meenutab Eesti suve, pole vihmane ega lämbelt palav nagu paljudes lõunapoolsetes sihtpunktides sel ajal. Lanzarote on Kanaari saartest vanim.
Pühadepugin, 1960ndad
Ajal, kui jõuludest vaid vaikselt vesteldi, rokkis ajakirjas siiski üks tutimütsiline taat. Naljaküljel lõbustasid lugejat Edgar Valter, Heinz Valk ja teised tuntud karikaturistid.
Toidukultuur: kes me oleme?
Sotsioloog ja Nami-Nami kokandusportaali eestvedaja Pille Petersoo on aastaid uurinud toidu ja identiteedi vahekordi. Jõulukuul on just õige hetk iseendasse vaadata ning seada teadlikke sihte ja käitumismudeleid ka järgmiseks aastaks.
Eesti Naise kaanestaarid – ajakirjaga koos kasvanud
Eesti naised on imelised – haritud, tegusad, hoolivad ja kaunid nii sisemiselt kui ka väliselt. Usume, et iga naine on oma elu kaanestaar ja just seetõttu valib ajakiri Eesti Naine reklaamidesse naisi meie lugejate seast.
Muutused idarindel
Olen uhke, et võin teile tutvustada Kersti Kaljulaidi. Jah, muidugi, me kõik teame inimest, kelle tiitel on elu lõpuni „president“. Julgen aga väita, et see on esimene intervjuu, mis avab teda inimesena.
Elu armastus
Müraterror väsitab
Häiriv müra võib põhjustada mitmesuguseid vaevusi, nagu peavalu, keskendumisvõime vähenemist, unehäireid, kõrget vererõhku, väsimust ja stressi.
Ma pole nii vana, et ei võiks kanda… sukksaapaid!
Kas sukksaapad on 2022. aastal ikka veel moes? Naiste eelistuse järgi otsustades kindlasti on!
KUULA | Pereterapeut Kätlin Konstabel: igaüks soovib tunda, et ta kuulub kuhugi ja on väärtustatud
„Eesti Naise“ podcast'is „Vaimse tervise heaks“ räägivad saatejuht Rita Rätsepp ning psühholoog ja pereterapeut Kätlin Konstabel, miks me vajame kuuluvustunnet ja mida siis ette võtta, kui tunneme, et me ei kuulu mitte kuhugi.
„Pärast tunnist vestlust ütles arst, et mul pole depressioon.“ Tõde oli palju hullem
„Ostsin lemmikloomapoest koerarihma. Koera mul muidugi polnud. Läksin, tugev rihm kotis, metsa puud otsima,“ meenutab Saara Arulaane bipolaarse häirega kaasnevat depressioonihoogu.
KUULA | Suhtejutud: enne kui mõelda abielule, peaks aru saama, kas suudetakse tööpäeva õhtuti tülideta koos olla
Suhe on algusjärgus, aga ühel poolel on juba abielumõtted peas. On see normaalne? Kas see ei pane suhet kohe alguses nii kõrgete eesmärkidega lukku? Eesti Naise podcast'is „Suhtejutud“ tänases episoodis just neil teemadel juttu tulebki.
MEENUTAME | Silmitsi Sibulaga ehk tõrksa taltsutamine vol 2
Pühapäeval lahkus meie seast armastatud laulja ja kitarrist Riho Sibul. Meenutades suurepärast muusikut taasavaldame loo, mis ilmus Eesti Naises 2011. aasta märtsis.
KAANELUGU | Enne ja pärast. Kersti Kaljulaid: nüüd olen puhtalt mina ise
„Mul polnud presidendina küsimust, miks ma pean lennukile kiirustama. Aga nüüd ma juba mõtlen, miks ma ikka veel kiirustan,“ küsib president Kersti Kaljulaid, kes võib oma büroos Lasnamäe nõlval end vabamalt tunda. Kiire on Kerstil olnud justkui alati ja kõiges.
RETSEPT | Kõrvitsa-aprikoosi vürtsmoos
Valmista seda vürtsikat tšatnit kas kõrvitsaga – hea süüa talvel verivorsti kõrvale – või suvikõrvitsaga, et võtta seda grillvorsti lisandiks suvel. Naudi vürtsmoosi ka juustudega, lisa seda pirukatele-pitsadele ja liharoogadele. Tore on vürtsmoosi keeta jõulukingituseks. Siis kalla see väiksematesse purkidesse, siinsest kogusest saad 2–3 purgikest.
KAKS TESTI | Kui kaua sa elad? Meie igapäevane elu ja rutiinid mõjutavad elatud aastate arvu
On tõsi, et tervislik toitumine, trenn ja ka muidu aktiivne eluviis on pikaealisuse nurgakivid. Samas pole küsimus selles, et elada saja-aastaseks, vaid pigem selles, et elada võimalikult kaua täisväärtuslikult.
McLareni tiimi juurest Plaani külla. „Bob vaatas Suure Munamäe tornist alla ja ütles, et siin tahaks ta elada!“
Juta (70) ja Robert (64) kohtusid sõber Pauli korraldatud pimekohtingul Inglismaal Lääne-Yorkshire’i maakonnas Bradfordi linnas. Nüüdseks on nad Suure Munamäe lähedal Plaani külas elanud 21 aastat.
KUULA | Gerli Padar Parmas: meie peres tuleb võtta järjekorranumber, et rääkida
„Ma keelasin endale lapsena unistamise, et mitte tunda pettumust,“ ütleb Gerli Padar Parmas ning lisab, et avastas enda jaoks unistamise taas alles hiljuti ja võtab seda nüüd kui uut oskust. „Olen testinud Universumit ja avastanud, et kui ütlen välja oma soovi, siis see täpselt sellisena ka täitub,“ märgib vastne abielunaine.
VIDEOD | Nägu siledaks võimeldes. Just need lihtsad harjutused peaksid kuuluma iga naise päevarutiini
Näovõimlemine ehk facefitness kogub ilumaailmas üha enam austajaid, kes väidavad nagu ühest suust: see tõesti toimib! Näolihaste treenimise ja toimiva nahahoolduse salanippe jagab meile näovõimlemise spetsialist ja koolitaja, eestlannast pariisitar Mari Lakspere.
Haigused saavad alguse soolestikust. Kuidas mõjutab soolestiku tervis meie immuunsüsteemi?
Enamik inimesi teab, et soolestiku roll on toidu seedimine. Tegelikult osaleb soolestik olulisel määral ka immuunsüsteemi töös. Kuidas me soolestiku kaudu oma immuunsust toetada saame, selgitab Südameapteegi proviisor Karoli Patte.
Naise kaks südant. Üleminekuea muutused kehas, millest vahest on endalgi raske aru saada
Hetkel, mil elu tundub olevat enam-vähem kontrolli all ja sa saad juba ka iseendast pisut aru, saabub eluetapp, mis kõik taas pea peale pöörab.
Annika Laats: veider, et väldime rääkimist ainsast kindlast asjast, mis meile kõigile osaks saab
Mis viga rääkida lõpu lähenemise ilust olukorras, kus lõpp veel ei paista. Ta võib ligidal olla, aga võib ka mitte. Mis annab mulle õiguse kõneleda millestki, mida pole ise kunagi omal nahal kogenud?
KUULA | Suhtejutud: armusuhe sõpruskonnas - kas totaalne suhete häving või võimalus leida sarnast kaaslast?
Eesti Naise podcast'is „Suhtejutud“ tuleb seekord teemaks armusuhted, mis sünnivad ühise hobi pinnalt. Kuidas sama huviala sõpruskonnas sündinud suhe mõjutab paari ja sõprade omavahelisi suhteid?
„Meil tasuks õppida hispaanlastelt, kuidas asju pingevabamalt võtta.“ Hispaanlastest eestlanna pilgu läbi
Hispaanlaste jaoks ei tähenda pidutsemine purju joomist, vaid laiali minnakse hoopis lustist joobnuna ja siis, kui ollakse end hingetuks tantsinud, ütleb giid ja aastaid Hispaanias elanud Katri Kulm.