Maakodu
Maakodu
Kõik artiklid
Seebita noored viljapuud sisse ja hulk teisi nippe, kuidas aiataimi talvel metsloomade eest kaitsta
Tuttsaba-jänkut, suurte niiskete silmadega kitsekest ja vahvate vurrudega hiirt kujutatakse raamatus või multifilmis enamasti sõbralike tegelastena, kes ei tee kärbselegi liiga. Aias on asjalood pisut teisiti.
Ekspert annab nõu, kuidas võidelda koju koguneva nähtamatu tolmuga
Tolmu on kõikjal, see tekib justkui iseenesest ka siis, kui ruumi ei kasutata. Millele tähelepanu pöörata ja kuidas teha nii, et seda siiski vähem oleks?
Mees ostis naisele salaja maja, mis tollele üldse ei meeldinud. Nüüd on sellest saanud mõnus valge kodu
Tõenäoliselt ei oleks me kunagi saanud piiluda selle noore pere puhasvalgesse koju, kui Gerda poleks kirjutanud üdini ausa blogisissekande selle kohta, kuidas mees talle sõnagi ütlemata maja ostis.
Tallinna abilinnapea tahab kolida elama keset metsa. „Ma ei leidnud siin mitte ühtegi viga!“
„Ma ei ole üldse romantik! Aga selles aastaid tühjalt seisnud majas tundsime Ursulaga mõlemad oma tulevase kodu kohe ära. Me ei leidnud siin mitte ühtegi viga!“ meenutab Kaarel Oja Vilkeni taluga kohtumise tunnet. Näitleja Ursula Ratasepp ütleb, et tema hing lausa laulab sealses pärapõrgus, kust keegi teda üles ei leia.
Joomata jäänud külma kohviga võib kasta toataimi
Suhteliselt sageli tekib inimestel küsimus, kas kruusi põhja alles jäänud ja jahtunud kohvitilga võiks kallata taimedele ja kas kohvipaksu võiks panna kompostihunnikusse.
Uuringud näitavad, et toataimed tõstavad tuju, puhastavad õhku ja on veel mitmel moel kasulikud
Aasta jooksul veedab keskmine inimene pea 90% ajast siseruumides. Kui viibiksime rohkem looduses, oleks see igati kasulik meie vaimsele ja füüsilisele tervisele. Õnneks on natuke abiks ka toataimed.
Kiiresti valmivad singi-porgandimuffinid
Praemunale, müslile, putrudele ning võileibadele lisaks jagan teiega ühte hommikusöögi ideed, milleks on singi-porgandimuffinid. Seest mõnusalt õhulised, samas toitvad. Hea valmistada ka kaasa piknikule.
5 nõuannet, kuidas hooldada riideid nii, et nad peaksid kaua vastu
Tekstiiliettevõtte Lindström tootmisjuht Heike Tamm annab nõu, kuidas hoolitseda rõivaste eest nii, et jälg keskkonnale ja rahakotile oleks väiksem ning rõivad kestaks kauem.
Üllatav! Paberist poekott polegi kilekotist keskkonnasõbralikum valik
Kilest, paberist või puuvillast poekott – milline valik on keskkonnasäästlikum? Õige vastus võib tunduda ilmne, kuid paraku see nii ei ole.
10 põhjust, miks süüa granaatõuna - uuringutega tõestatud mõju
Granaatõuna magus nektar sisaldab üle saja erineva fütotoitaine ning lausa pakatab tervisest!
Tänu nendele nippidele püsib jõulukaktus kaua ilus
Poodidesse on jõudnud juba erinevad jõulutaimed müüki ja agaramad ostnud need ka kodusid kaunistama. Kuidas aga hoolitseda jõulukaktuse eest, et see võimalikult kaua ilus püsiks?
Kuidas saada kodulaenu, kui omafinantseeringut napib
Kuna hindade ja euribori tõusu tulemusena jääb inimestel praegu vähem raha kätte, siis on pangad võtnud kodulaenude väljastamisel konservatiivsema strateegia.
Sokid puhkevad õide - proovi kudumisel sellist kahandamist
Lugeja Age-Li Liivak saatis põneva sokiotsa kahandamise juhendi. “Olen seda kudumisviisi kasutanud aastakümneid, pole aga üheski kodu- ega väljamaises kudumisõpikus kohanud,“ kirjutas ta.
Kui suure summaga tuleb küttesüsteemi vahetamisel arvestada?
Eramajja küttelahendust planeerides tuleb arvestada kahte asjaolu – heitlikele hindadele vaatamata ükski energiakandja odavamaks ei muutu ja kõik küttemoodused tarvitavad vähem või rohkem elektrienergiat, kui ahjuküte välja arvata.
Meisterdame lindudele söögimaja - 10 erinevat võimalust!
Talv on otsustanud hakata näitama oma karmimat nägu, ja kellel veel ei ole aias linnusöögimaja, on viimane aeg see välja riputada.
Peaaegu igaühe riidekapis on luukere, mille välja toomine tekitab probleeme
Eesti inimesed viskavad igal aastal ära 17 kg riideid inimese kohta, millest 14 kg jõuab otse prügikasti. Suure osa sellest saaks annetada abivajajatele või viia teise ringi poodidele, et riided uue omaniku leiaks.
Ära vannu alla - jää ja lume tõrjumiseks on mitmeid võimalusi!
Tänavune talv on meid õnnistanud ohtra lumega ning päevane sula ning öine külmetamine tekitab paksu jääd. Libedusele ei pea aga alla vanduma ja erinevate vahenditega on võimalik sellest jagu saada.
Kuus isuäratavat küpsetist külmadeks novembriõhtuteks
Pimedatel novembrikuu õhtutel võiks toas hõljuda mõnus küpsetuslõhn. Üle päeva võiks ahjust tulla mõni pirukas, selline on minu unistus.
Need tüütud hiired! Mida teha, kui nad tuppa pressivad?
Zooloogide hinnangul elab Eesti looduses umbes 20 loomaliiki, keda kõiki võib nimetada hiirteks. Vahet teha pole neil lihtne, kuid üks ühine omadus on kõigil: külmade saabudes kipuvad nad iga hinna eest tuppa inimeste elu häirima ja majaseinte soojustust lõhkuma.
Kas saad hakkama puidust kodaluku meisterdamisega? See on justkui IQ test
Kodaluku tegemiseks vajate piisavate mõõtmetega pöökpuuplokki, millest lõigata/lihvida sirge toorik.
Algajale aednikule | Põhjalik ülevaade, mida ja kuidas aias talveks katta
Kunagi ei tea ette, milline seekordne talv tuleb: krõbekülm või pehme, lumevaene või paksu lumega. Kuidas ja millal hellikumaid taimi katta, et talvised ohud neile saatuslikuks ei saaks?
Neitsilikud astelpajud vajavad viljade jaoks isastaime
Nii nagu kanakarja juurde kuulub kukk, vajavad astelpaju emastaimed isastaime lähedust. Muidu ei teki puude okstele vitamiine tulvil kauneid kuldseid munakesi. See on üldtuntud reegel, ent enamasti on reegleil ka erandeid.
Kui igatsed koju suurt toataime, siis siin on selleks 10 parimat isendit!
Iga suur roheline potitaim, mille koju tood, vajab erinevat hooldust ja tingimusi. Enne valiku tegemist tasub uurida järele, milline taim sinu koju sobiks.
Kas teadsid, et osad küünlad võivad sinu tervisele ohtlikud olla?
Väljas on pime ja küünalde põletamine on kodudes täies hoos. Tuleb välja, et kõik küünlad, mis poodides müüakse polegi nii ohutud ja eelistada tuleks looduslike küünlaid.
Aedniku öökapiraamat | „Aiast siin- ja sealpool aknalauda. Nõuandeid taime­kasvatajale läbi aasta“
Novembris, kui suuremad aiatoimetused on tehtud, on aega pisut mahukamatesse aiandusraamatutesse süveneda. Just selline ongi tuntud aianduskonsultandi Eneli Kägeri kirjutatud teos.
Riik toetab maale kolimist, hakates andma kaaslaenu
Täna kinnitas Vabariigi Valitsus heaks maale elama minemise pilootprogrammi laiendamise. Programmi eesmärk on suurendada erasektori investeeringuid elukondlikusse kinnisvarasse väljaspool suurlinnu, parandades seeläbi elupindade kättesaadavust.
Kuidas katta roose talveks - mitmed võimalused koos selgitavate videotega
Miinuskraadid on kohal ja viimane aeg on käsile võtta rooside talveks ettevalmistamine. Tundes rooside talvitamise põhimõtteid, saab igaüks sellega hakkama.
Küpseta sügisõhtul suitsukana-fetapirukas ehk prantsusepäraselt quiche
Sügise saabumisega on tahtmine kohe rohkem küpsetada. Kuigi tahaks palju magusat küpsetada, siis enda huvides peaks hoopiski midagi soolast tegema – näiteks suitsukana-feta quiche’i.
Rahvas ostab apteegist sütt kokku. Vaata, miks ja kas peaksid seda ka tegema!
Apteegis müügil olev aktiivsüsi (ingl k activated carbon) erineb oluliselt tavalisest söest, viimane on poorsest süsinikust materjalide üldnimetus.
Kuidas aias olevat veesilma enne talve hooldada ja kas selle peab veest tühjaks laskma
Jahedate ilmade tõttu ei kipu enam keegi tiigikaldale peesitama, kuid mõningased korrastustööd aitavad kaunil veekogul püsida hea tervise juures ka tuleval hooajal.
Kaevamisvaba aiandust katsetanud naine on sellest vaimustuses ja jagab oma kogemusi
„Ma pole iial nii vähe aiamaal rohinud ja saagi üle ei saa kurta. See meetod on lihtsalt vaimustav!“ ütleb Põlvamaal asuva Üvasi talu perenaine Anne Grünberg, kas viljeleb toredat aiandusviisi – kaevamisvaba ehk no-dig-aiandust.
FOTOD | Selliseid loomi, nagu Krista Lensini kodus elavad, ei leia alati loomaaiastki!
Kanal 2 saate “Õhtu!” toimetaja Krista Lensini kodu külmkapist võib vorsti, juustu ja piimatoodete kõrvalt leida ka vihmausse, jahuusse või sääsevastseid. Mõnikord isegi veekausis lamava elus aksolotli, natuke vesilikku meenutava veidra veelooma. Miks ometi?
Kuhu ehitada vanas majas pesemisruumid?
Vana maja renoveerides seisame varem või hiljem küsimuse ees: kuhu ehitada vannituba, duširuum või saun?
Uskumatu, aga tõsi - november on suurepärane külviaeg
Pärast sügisest saagikoristust on õige aeg mõelda kevadisele värskele köögiviljale ning juba sügisel võib külvamisega algust teha. Parim aeg seemnete külviks on november.
Naised meisterdasid puust sellised kiiged ja küünlalühtrid, et vaatajal jääb suu lahti
Kui tavaliselt peetakse naiste näputööks heegeldamist ja kudumist, siis tegelikult on hulk õrnema soo esindajaid väga osavad ka puutöös. ERMis avatud näitusel saab 13 naise kätetööd näha.
Valmista isadepäevaks peedi-kitsejuustupirukas ja iga šokohooliku unistus - brownie!
Krõbe lehttainas peedi ja kitsejuustuga ei jäta kedagi külmaks. Korralikult šokolaadine brownie on pealt krõbe, aga seest niiske kook. Isadel on selliste hõrgutiste üle kindlasti hea meel!
Saame tuttavaks | Kiilassilm on kasulik tiivuline, kes sätib end praegu tuppa talvituma
Harilik kiilassilm on väga kasulik putukas. Tema vastseid kutsutakse hellitavalt lehetäilõvideks, sest üks isend tarvitab oma vastseperioodi jooksul toiduks sadu lehetäisid.
Heegelda vanale tumbale selga moodne pitskleit!
Paljudes Eesti kodudes leidub veel nõukaajast pärit vana hea mööblitükk – tumba. Tihti on ta minetanud välimuse ja nurka häbenema jäetud, kuid iga nobenäpp saab talle anda uue elu.
Kuidas seada muruniiduk ja muu aiatehnika enne talvekorterisse panekut korda
Talv saabub aasta-aastalt järjest hiljem, mistõttu hoitakse niidukeid kauem töös. Viimane aeg niiduk hooldada ja talveunne panna on siis, kui on oodata esimest lund, sest muru kasv peatub üldjuhul regulaarsete öökülmadega.
Eva Luigas soovitab istutada novembris lillekasti just need taimed
Ka aasta kõige pimedamal kuul tasub aeda kaunistada ning rõdukasti või terrassipotti rõõmsavärvilisi taimekompositsioone istutada.
Heli Raamets: Uued aiandusnipid sai ise järele proovitud
Aias toimetamise aeg hakkab läbi saama ja on paslik möödunud aia-aastale tagasi vaadata.
Oma kogemus | Vannituba vanasse majja - kaks kuud paberimajandust, kuu ehitamist ja 25 000 eurot
Vanasse maamajja korralikku ihuharimisruumi ehitada pole sugugi lihtne. Keeruline pole ehitamine, vaid sellega kaasnev bürokraatia. Eesti Päevalehe ajakirjanik Tuuli Jõesaar kirjutab värvikalt, kuidas see nende perel lõpuks õnnestus.
12 pardilihast toitu mardipäevaks
Pardipraad hapukapsaga on üks kindel toit, mis aastaid kuulunud mardipäeva juurde.
Roheliste banaanide armastajatel on õigus, ka sina peaksid hakkama neid sööma
Maitsed on erinevad – keegi armastab banaane, mis on juba täpilised, keegi valib need, mis ühtlaselt kollased. Vähem on neid, kes pistavad pintslisse täiesti rohelised viljad. Tuleb välja, et me kõik peaksime käituma sarnaselt nende viimaste tarbijatega.
Mardisandiks käimisel on kindel ülesehitus, kodutöö tuleb enne ära teha
Mardipäev on 10. novembril. Veel sada aastat tagasi jooksid marti pigem noormehed ja selle tõttu on püha seostatud noorte meeste initsiatsiooniga ehk vastuvõtuga meeste kogukonda.
Kaks magustoitu marjadega - kamavaht ja šokolaadivaht
Kamavaht on magustoit, mis valmib imekiirelt ning enda maitse eelistuste järgi ei pea see olema üldse mitte magus järelroog. Pärast igakordset šokolaadivahu tegemist tundub mulle, et see muutub iga korraga aina paremaks ja paremaks. Ühtlane, kreemine, šokolaadine, rikkalik ja rammus – niii hea!
Maakad remondivad | Aiapidamine osutus kardetust lihtsamaks ja saak oli oi kui maitsev!
Ootamatult on päikeselistest suvepäevadest saanud pimedad sügisõhtud ja valguse lisamiseks põlevad õhtuti laual küünlad. Kui viimati jagasime nippe, mida värskete aiaplaneerijatena enda jaoks avastanud olime, siis nüüd on aeg teha kokkuvõtteid sellest, kuidas meie esimene aasta aiapidajatena möödus ning loomulikult kõigest muust põnevast, mis maaeluga kaasneb.
Asalea on väga ilus, kuid nõudlik toalill
Rikkaliku värvivalikuga ja suurepäraste, nii liht- kui täidisõieliste õitega asalead on tõeliselt kaunid ning sobivad ehtima igat kodu.
Aednikule vajalikud uudistooted, mida enne talve tulekut kasutada
Vajalikud tööriistad ja tooted, millega maakodu või suvila talvekorda seada.
Tunnustatud kiirabiarst sai endale unistuste suvemaja
Regionaalhaigla kiirabikeskuse juhataja Dr. Lilian Lääts leidis mere ääres kivisel rannikul unistuste suvila, kus käia ennast pingelisest tööst väsinuna laadimas.