Maakodu
Kõik audioartiklid
VIDEO | „Maakodu aiakooli“ 3. osa. Eva Luigas õpetab tärganud taimi pikeerima
Kui seemned on külvatud, on varsti mullapinnal näha pisikesi tõusmeid. Kuna seemned said külvatud erinevatesse külvianumatesse, tuleb nendega ka erinevalt edasi tegutseda.
„Vabadus ehk see, et saan ise oma aega planeerida, on põhipalk,“ ütleb kontoritöö leiva küpsetamise vastu vahetanud Elva naine
Elva külje all olev Kadaka leivakoda näeb välja nagu muinasjutu metsaonn, katusel paks lumekiht ja korstnast tõuseb suitsu. Perenaine Merle Sule astub 15kraadise külmaga õue lausa paljajalu.
Vähenõudlik päsmaslill meenutab õrna niidipusa ja õitseb suvi läbi rikkalikult
Värviliste õitega päsmaslill sobib suurepäraselt ka algajale aednikule, õitsedes rikkalikult juunist kuni sügiseste öökülmadeni. Seemned on paras külvata märtsis-aprillis, taimed võib hiljem istutada peenrasse või terrassikastidesse.
Ilupõõsaste lõikamine toob neile kauni välimuse. Lisatud ka vead, mida tuleks kindlasti vältida
Varakevadel enne lehtimist on parim aeg teha korda leht-ilupõõsad. Kevadel õitsevaid põõsaid lõigake aga alles pärast õitsemist.
Külva pärast maa sulamist roheliseks väetiseks vahekultuure - ristikuid
Kooli botaanikatunnis on kõik õppinud, et liblikõielised taimed seovad õhulämmastikku ja rikastavad sel moel mulda lämmastikuga. Aiapidajal tasuks seda omadust enda aias rakendada.
KUULA | Märtsi viimases „Eva Luigase kõnetraadis“ on muu hulgas teemaks nii potihortensia kui kasvamisest keelduv sordisirel
Kevad on paras aeg, et tuua tuppa pisut õisi. Need, kes said naistepäevakingiks õitsva hortensiapoti, mis on nüüdseks täiesti närbunud, saavad taskuhäälingusaatest vastuse, miks ilus kingitus praeguseks näotuks on muutunud ja kas teda annaks kuidagi päästa.
Vanaisa maja remontima hakates leiti püstpalkseinad ja 1700 paari saapapaelu. Tulemus pärjati kauneima maakodu tiitliga
Pirko ja Janely Palu kolisid oma perega uude kodusse, pastellrohelisse ruumikasse majja napilt aasta tagasi. Selle pärandas neile Pirko vanaisa.
Pista talvevarudest alles olevad jõhvikad koogi, kaerahelbeküpsiste või hoopis kastme sisse
Kes pole veel kõiki talveks kogutud jõhvikaid ära söönud, siis aeg on sealmaal, et varudele tuleks pilk peale visata ning neist hapukatest marjadest hoopis suutäis magusat teha.
Draakonipuu madalamaks lõikamine on kõige sobilikum ette võtta kevadel
Suhteliselt aeglase kasvuga draakonipuu saavutab aja jooksul siiski märkimisväärse kõrguse. Siis näeb ta omamoodi naljakas välja – alumised lehed on järjepanu kuivades tüve paljaks jätnud ja pika tüve tipus asetseb vaid tutt lehti.
JURIST VASTAB | Kui kaugele naabri aiast võin rajada puukuuri või väliköögi?
Lumi on sulanud ja nüüd saab mõnusasti õueelu nautida. Kui on soov ehitada krundile uus kõrvalhoone, siis millega peab arvestama? Selgitab Advokaadibüroo Sirel & Partnerid jurist Reelika Rohi.
Maapähklid kasvavad mulla sees ja meil on neid täitsa võimalik kasvuhoones kasvatada
Maapähkel on äärmiselt huvitav taim – pärast õitsemist peab ta seemnete kasvatamiseks oma kaunad maa alla peitma.
Kuidas hoida ja eksponeerida antiikesemeid nagu näiteks maalid, graafika ja mööbel?
Maakodu lugeja päris vana maali, pisut antiikmööblit ja nipsasju. Nüüd on ta kahtlev, kas pärand ikka sobib uue majaga ja kas väärtuslikud asjad kodus vastu peavad. Kuidas vanu maale, graafikat ja mööblit hoida?
Mandvillid sobivad nii tuppa kui aeda, rõõmustades silma amplis rippudes või sõrestikul ronides
Aiandites ja nüüd isegi toidupoodides on müügil uhkete õiekellukatega väändik nimega mandvill. See soojalembene taim sobib talvel toas ja suvel õues kasvatamiseks.
Noored ajasid kööki kavandades sisustusfirmadel juhtme kokku. Olukorra päästis vanaonu
Ehkki Teet ja Merilin sisustasid oma Järvekülas asuva koduköögi juba neli aastat tagasi, näeb see ikka välja nagu uus.
Ettekasvatusaeg on käes! Kuhu külvata, kuidas hooldada ja millised probleemid võivad ette tulla
Märtsis on kõige õigem aeg paljude taimede ettekasvatamiseks. Kui sobiv hetk maha magada, võib saak oluliselt hilineda. Seega pikemat ettekasvatusaega vajavad seemned tuleb juba nüüd mulda panna.
Maakodu toimetus avalikustab oma lemmikuimad köögivilja- ja lillesordid, mida tasub külvata
Igal aastal on aiapidaja väikese dilemma ees: mis seemneid osta, millised sordid annavad kõige rohkem saaki, õitsevad uhkelt ega pirtsuta, kui suvised ilmaolud on heitlikud.
Vaata, kuidas hoida rasv kapi otsast eemal ning millal on aeg pesta õhupuhasti filtrit ja praeahju!
Selliste sagedast puhastamist vajavate pindade nagu õhupuhasti filtrid, praeahjud, vannitoa seinad ja vuugivahed puhtakssaamine nõuab teadmisi ning oskusi.
AIAELU | Sageli ei järgita taimekaitsevahendi kasutamise juhiseid, nii et mürgistuse saab hoopis inimene ise
Kas ilusat aeda saab pidada kemikaale kasutamata? Tallinna Botaanikaaia taimekaitse spetsialist Pille Hermann ütleb, et saab küll, kui end aianduse alal veidi harida ning õppida tundma oma vaenlasi ja sõpru aias.
Tasuta Maakodu reisi võitja sõidab maikuus Belgia kauneid aedu vaatama
Maikuus, kui Eesti loodus alles tärkab, pakib Maakodu kohvrid ja sõidab koos oma lugejatega vaatama Inglismaa ja Belgia lopsakaid aedu ja vaimustavaid muuseume.
Nõuanded, kuidas lõigata sõstra- ja karusmarjapõõsaid kevadel
Mõnel pool on veel lumi maas, kuid just praegu on kõige sobivam aeg kevadiseks õunapuude ja ka marjapõõsaste lõikuseks.
Lumeroosid ja lumekupud kibelevad aias õitsema juba enne lume sulamist
Lumerooside kasvatamine tasub ette võtta, kuna need lilled alustavad õitsemist juba lumes, varaseim sibullill on aga talvine lumekupp.
Pangas osakonnajuhatajana töötav naine õppis töö kõrvalt maastikuehitajaks ja avas puukooli
Krista Küttner töötab igapäevaselt SEB-s igapäevapanganduse operatsioonide osakonna juhina, kuid taimed on tema suur kirg olnud juba nii kaua kui mäletab. Tänaseks on Krista omandanud maastikuehitaja kutse ja avanud Kadrina vallas puukooli, mis kohalikke lillesõpru esmakordselt eelmisel suvel põneva valikuga rõõmustas.
Endisest maapoest sai omanäoline kodu noorele perele, mille köök hinnati kõige kaunimaks
Marjen Beguni ja Viljar Bogdanovi ühine pesa Raplamaal Kuusiku kortermajas on ehe näide sellest, kuidas prügimäele teel olevast materjalist, teise ringi mööblist ja valgustitest saab luua hubase ja omanäolise kodu.
VIDEO | Põhjalik õpetus, kuidas punuda omale meelepärane lilleriputi
Kui teil on rippuvaid toataimi või soovite hoopis õues oleva lilleampli enda valmistatud kauni riputiga üles riputada, siis selleks on vaja teada vaid paari nõksu ja makramee ehk sõlmimistehnika põhisõlme.
Lõvilõuad külva märtsis, siis saad suvi läbi ja ehk ka talvel kauneid õisi nautida
Kaunid ja hästilõhnavad lõvilõuad on aiataimena silmailu pakkunud juba sajandeid. Seemnest kasvatamiseks tuleks teha aknalauakülv juba märtsis.
Kasvata Eestis aretatud tomatisorte, need on maitsvad ja haiguskindlad!
Jõgeval, praeguse nimega Maaelu teadmuskeskuses on aretatud 14 tomatisorti, mis sobivad kasvatamiseks just meie kliimas. Allpool välja toodud eestimaised sordid on hea maitsega lauatomatid, mis sobivad nii võileiva peale kui ka salatiks.
Teadurid jagavad nõu, milline mustsõstrasort koduaeda valida, et saada magusaid marju ja rikkalik saak
Eesti Maaülikooli Polli aiandusuuringute teadurid on aastaid säilitanud vanu Eesti mustasõstrasorte ja aretanud uusi. Vanemteadurid Asta-Virve Libek ja Ave Kikas tutvustavad musta sõstra hingeelu ja annavad nõu, milliseid sorte koduaeda või istandikku valida.
Sebralill on kaunis, kasvab kiiresti, kohaneb keskküttega ruumides ja sobib algajale lillesõbrale
Toredaid rippuvaid kaskaade moodustav sebralill sobib kasvatamiseks nii lastele kui algajale lillesõbrale. Kuna taim talub kuivemat õhku, kasvab ta hästi ka keskküttega korteris.
Kevade märgid | Tõelised eestlased teevad grillile varakult tule alla, maaka tunneb aga ära mudase auto järgi
Istun meie hiljuti ehitatud metsamajakese trepil ja kuulen, kuidas metsa taga lendavad üle sookured, kes kogu kehast läbi pugeva ürgse kluugutamisega annavad märku, et nad on enda rännakutelt tagasi.
Toataimede ümberistutamine tuleks ette võtta märtsis, et nad jõuaksid enne suvist kasvuperioodi juurduda
Praegu on parim aeg istutada ümber toataimi. Kuidas leida igale taimele sobiv muld ja valida õige pott? Millised on kindlad märgid, et taim vajab suuremat kasvuruumi?
Üheks vanimaks köögiviljaks peetava okra kasvatamise saab meil ette võtta vaid kasvuhoones
Viliköögiviljade hulka arvatava troopilise päritoluga soojanõudliku okra kasvatamine meie kliimas võib kõne alla tulla vaid köetavas kasvuhoones.
Kevad on puumahla aeg - kui vaher lõpetab, siis kask alustab
Kevade esimene pruul tuleb vahtramahlast ja pisut hiljem kasemahlast. Mahla omadused sõltuvad sellest, milline talv on olnud. Öeldakse, et pehme talv toob vesise mahla, käre aga magusa.
Tegus pere rajas omale hubase pesa looduslähedasse Linnumetsa
Maarja ja Reino Bürkland ehitasid endile ja oma neljale lapsele ise toreda maja, peaaegu sel moel, nagu linnukesed ehitavad pesa. Ega vist teisiti saanukski Linnumetsa nimelist talu üles ehitada.
VIDEOD | Puust ja punaseks - kuidas lõigata viljapuid kevadel
Kevadel tuleks puid lõigata enne pungade puhkemist ja pärast suuremate külmade möödumist. Pirni- ja õunapuude lõikamiseks on praegu sobiv aeg, valige selleks ilus ja päikesepaisteline päev.
Lumikellukeste maailm on rikas, mõned õitsevad kevadel, teised sügisel
Paljudele on lumikellukesed armsaks saanud juba lapsepõlves. Harva teatakse, et neid on hulk eri liike ja lõpmata palju sorte. Kel silma, õpib eristama väikesi iseloomulikke üksikasju ja nautima nende rikast pisivariatsioonide maailma.
Lina kasutati vanasti mitmete haiguste raviks ja linaseemned on ka tänapäeval abiks
Selle aasta märtsikuus on vastlakuklite mäed kaugel minevikus ja paastukuu kõiksugu dieetidega peaks täies hoos olema. Ilmgi andis õnnistust libistada välja pikad linad.
Asi läks käest: lihtsa suveköögi asemel kerkis vahemere stiilis kõrvalhoone
Liina ja Vidrik tahtsid vana lauda vundamendile ehitada lihtsa suveköögi, kuid koostöös sisustusarhitektidega läks asi heas mõttes käest ära ning valmis sai pisiasjadeni stiilne ja kõigi mugavustega kõrvalhoone.
HÜVA NÕU | Kuidas kamina tahmane ukseklaas kerge vaevaga puhtaks saada
Tahmane kamina- ja ahjuukse klaas ei lase kaunil tuleleegil hästi välja paista. Kuidas selle lihtsalt ja soodsalt puhtaks saab?
Kadri Tramm: minu talikülvatud seemned on plastkastides lumehanges
Ühel harvadest sinise taevaga päevadest panin nina vastu päikest ja tundsin õhus kevadet. Just õhus, sest eriline kevadvalgus teeb õhu läbipaistvaks, värvid kirkaks ja olemise helgeks.
Tervislikke "komme" andvat füüsalit on kerge kasvatada
Maavitsaliste sugukonda kuulub nii ilu- kui ka toidutaimi. Füüsalite hulgast leiab mõlemaid. Maasikafüüsali viljad on magusad ja lõhnavad, olles justkui vitamiinirikka kommi eest.
VIDEO | Kuidas uuendada vuugivahesid vannitoa põrandat üles võtmata
Kas teid häirib, et vannitoa keraamiliste plaatide vuugid pudenevad ja näevad koledad välja? Kehtna Kutsehariduskeskuse ehitusosakonna juht Sven Kornak õpetab, mida sellisel juhul teha.
KUULA | Märtsi alguse „Eva Luigase kõnetraadis“ olid muu hulgas teemaks puutuhk, vaarikasordid ning kuu- ja kuldkingad. Ümber sai lükatud ka paar aianduslikku müüti
Seekordses saates said ära vastatud ka ka mõned sellised küsimused, mis esitati Evale juba mitu kuud tagasi, kuid mis eelnevate saadete teemadega kuidagi ei haakunud. Seepärast sai seekordne podcast teemdelt kirju nagu kaledoskoop.
JURIST VASTAB | Kas maakoju tiigi kaevamiseks on vaja luba?
„Elame maal talus, kus meile kuulub kaks hektarit maad. Tahame lasta kaevata oma krundile tiigi, kust saaks taimede kastmiseks vett ja ka ise suplemas käia. Kas tiigi rajamiseks on vaja mingit luba või kedagi teavitada?“ küsib Maakodu lugeja.
Tomatitaimede seemnest kasvatamine on lihtne ja säästab ka kõvasti raha
Märtsi teises pooles on sobiv aeg tomatiseemned ettekülviks mulda pista. Kuidas tomatitaimi kasvatada nii, et neist tuleksid tugevad ja elujõulised taimed, annab nõu Merike Rosenberg Järve talu aiandist.
Märtsikuu lubab imetleda looduse mikromaailma
Samblad ja samblikud on looduse hea tervise ja ilu indikaatorid ning märtsikuus ei sega veel muu rohelus nende uurimist.
Nõuanded, kuidas kasvatada rikkalikult õitsevaid orhideesid
„Minu juures kipuvad toalilled millegipärast kiratsema, aga orhideedega saan ma hästi hakkama, need õitsevad mul kogu aeg.“ Umbes sellist lauset kuuleme me botaanikaaias sageli.
Kas tead, kuidas on kevadel õige kartuleid keeta?
Selle üle, kuidas on kartuleid õige keeta, vaieldakse vist aegade algusest saadik. Teeme asja nüüd lõplikult selgeks.
Põhjalik õpetus, kuidas kasvatada aknalaual vitamiinirikkaid võrseid
Verinoorte taimede ehk võrsete õrn maitse, mõnus tekstuur ja ahvatlev välimus teevad neist toidulaua jaoks suurepärase ja tervisliku lisandi.
Maakodu lemmikloomade fotokonkursi võitjad on selgunud
Maakodu lugejad saatsid oma kassidest ja koertest üle 130 laheda, naljaka ja armsa foto. Tegime nende hulgast valiku (valik oli tõesti raske) ja kutsusime kõiki valima oma lemmikfoto kolmes kategoorias - kass, väike koer ja keskmine koer.
Noor pere rajas omale kodu vanausuliste majja, igast toast avanes tõeline võlumaailm
Meside pere on puhunud uue elu sisse kolmele Varnja küla majale, edendades ja hoides nõnda vanausuliste kultuuri. Nad töötavad hommikust õhtuni ja see pakub neile naudingut. “Me vist ei oskakski teistmoodi,” ütlevad nad rõõmsalt.