Maakodu
Kõik audioartiklid
SUUR REISILUGU | Käärikunsti kõrgtase topiaariaias ja ökofarm, kus töötavad erivajadusega inimesed
Reis jätkus Belgia lõunaosas Valloonias. Kohe hommikul tuli bussjuhil ületada katsumus: sõita läbi üsna kitsast kahe kalju vahelisest lõhest.
Hernes tahab keppi? See pole ainuke variant, siin on kuus võimalust herneste toestamiseks
Et herned ei murduks ja lamanduks, tuleb neid kindlasti toestada. Toestamise stiil sõltub sellest, kuidas ja kuhu on hernes kevadel külvatud ja millist toestusmaterjali on käepärast võtta.
VIDEOD | Põhjalik ülevaade, kuidas lõigata viinapuid, et saada head saaki
Eesti maaülikooli aianduse professor Kadri Karp näitab Rõhu katseistanduses, kuidas viinapuid lõigata nii kevadel, sügisel kui ka suvel ja räägib, miks peaks nende juurde istutama roose.
SUUR REISILUGU | Belgia aiad ja pargid võlusid Maakodu reisiliste südamed
Maakodu toimetus viis oma lugejad sel suvel kolmele aiareisile. Inglismaa aiareisilised said peale kaunite aedade külastada ka kuulsat Chelsea lillenäitust (loe SIIT), kahel teisel reisiseltskonnal aga õnnestus tutvuda Belgia kuulsate parkide ja muuseumitega.
Eva Luigase kõnetraat | Mured sipelgate, päevalille, orhidee, astepaju, punase sõstra ja naabritelt aeda tungiva naadiga
Peale suurt sooja on käes vihmasem ja jahedam periood. Taimed saavad küll kastetud kuid ega sellega probleemid ei lõpe. Küsimusi, millele Eva Luigas seekord oma kõnetraadis vastust otsis, oli jälle õige mitu.
See lihtne nipp hoiab puugid sinust eemal. Proovi järele!
Raske on leida inimest, kes armastaks puuke. Kuid ometi on need ebameeldivad putukad osake loodusest ning me peame nendega kuidagi koos eksisteerima.
Just nii kasvatad oma aias kõige maitsvamad kurgid ja saad kopsaka saagi
Algajal kurgikasvatajal tekib sageli probleeme ja küsimusi, miks kurgitaim kidub või ei anna loodetud saaki. Neile küsimustele on vastused olemas.
Marjamaltsa tasub oma aeda külvata, see on väärtuslik köögivili
Tervelehine hane- ehk marjamalts on tänuväärne püsikköögivili, mis võib kasvada aastaid samal kohal. Vitamiini- ja mineraalirohket taime nimetatakse ka vaese mehe spargliks.
Mees tegi teoks oma pikaaegse unistuse – maakividest seinte ja mätaskatusega väliköögi
“Ehitasime endale maja selleks, et kui väliköögi valmis saame, oleks koht, kus ööbida,” tunnistab maakividest müüride ja mätaskatusega väliköögi ehitanud Ulvar Kaubi.
7 moodust, kuidas panna mineraalainetest pungil rabarber talveks tallele
Rabarbrivarte toiteväärtus ei ole kõrge ning ka vitamiinide sisaldus on suhteliselt madal, kuid märkimisväärsel hulgal sisaldavad nad mineraalaineid. Just seetõttu tasub rabarberit ka muul ajal peale kevade oma toidulaual kasutada.
Saada foto oma kasvuhoonest ja osaled Maakodu auhinnaloosis!
Nii on põnev piiluda teiste kasvuhoonetesse, et ammutada sealt häid ideid ja inspiratsiooni enda triiphoones tegutsemiseks.
Kas ära õitsenud sibullillede pealsed peaks maha lõikama ja sibulad välja kaevama?
Kui kevadine õiteilu möödas, on kolletuma hakkavad sibulilled peenras koledad. Millal võib nad maha lõigata? Kas on tõsi, et tulpidel peavad lehed enne kuivama ja alles siis võib need ära lõigata, muidu on see uue aasta õitsemisele ja sibulatele kahjulik?
MAJAEHITUSE BLOGI | Vana pimeda trepihalli tuunisime uueks kuurist leitud kraamiga
Kui palju on sinu kodus sisekujundust, mis on päriselt sinu nägu? Ma ei pea silmas ilusat mööblit või head maitset, vaid seda midagi päris sinule omast, mille sõbrad tunneksid juba kaugelt ära ja mida suure tõenäosusega teistes kodudes ei leidu.
Selle aasta aiatrendideks on kestlikkus, elurikkus, põuakindlus ja säästlikkus
Kuni puhkuste hooaeg pole alanud, saab ka eeslinna eramaja tagahoovi basseiniserval iidseid jaanikombeid taaselustada ja lillesaari ujutada. Kaunistuseks saab kasutada kasvõi lilleletis allahinnatud kimpe, mis muidu lõpetaksid poe bioprügikastis.
VEDEL KULD | Uriini võib koduaias kasutada keemiliste väetiste asemel
Uriiniga väetamine võib esmapilgul tunduda vastuvõetamatu, kuid seda on tehtud ammu enne keemiliste väetiste leiutamist. Iga inimene toodab ja väljutab väetiste põhikomponente – lämmastikku, fosforit ja kaaliumit ning mikroelemente. Uriin on tasuta vedel kuld!
OMA KOGEMUS | Pärmist väetis paneb tomatitaimed hästi kasvama, elektriline hambahari aitab tolmeldada
Praeguseks on maailmas teada üle 10 000 tomatisordi ja igal aastal luuakse aina uusi sorte juurde. Selleks et põnevaid sorte ka maitsta saaks, tuleb teada, mida tomat saagi andmiseks vajab.
Igas aias võiks olla vähemalt kaks maguskirsipuud ehk murelit. Nipid, kuidas neid edukalt kasvatada
Maguskirss (Prunus avium), rahvapäraselt murel, on magus ja maitsev alternatiiv hapukirsile. Puu õitseb kevadel kaunilt ning annab suvel maitsvaid ja magusaid vilju, seega on ta igale koduaiale ehteks ja omanikule rõõmuks.
RETSEPTID | Hõrk rabarber kanapanniroas, kissellis, krõbedikus ja saiavormis
Rabarberi maitse kuulub Eesti kevade ja suve alguse juurde. Ta sobib hästi maiasmoka toiduvalikusse, kuid annab suurepärase varjundi ka soolastele roogadele.
HÜVA NÕU | Kuidas ehitada kiviaeda, mis peaks vastu aastasadu
Eesti taluehituse lahutamatu osa on õue- ja karjaaiad, mis on ühtlasi olnud omapäraseks sidemeks meid ümbritseva looduse – metsade, karjamaade ja põldude – ning taluhoonete vahel. Kiviaia ehitamine ja eriti parandamine on jõukohane igaühele.
„Hiirte kogumine pakub erutavaid väljakutseid,“ ütleb lillepottides 48 erinevat hiirehostat kasvatav mees
Taimehuviline ja hobiaednik Villu Lükk tutvustab oma pisihostade kollektsiooni ja kasvatamiskogemusi. Autori kollektsioonis kasvab praegu 48 hiirehostat, mis kõik põlvnevad ühest esiemast, sordist ’Blue Mouse Ears’.
Linnast pääsemise soov oli nii suur, et pere ehitas vee ja elektrita kohta sauna, kus maaelu nautida
Triin ja Remo Lillepõld said paar aastat tagasi ühtäkki võsastunud maatüki omanikeks. Kiiresti saadi plats võsast puhtaks ja saunamajagi püsti.
15 soovitust, kuidas tõrjuda haigusi ja kahjureid looduslike vahenditega
Kui haigused ja kahjurid kimbutavad aias kasvavaid taimi, siis esimese asjana võiks tõrjumiseks valida looduslikud vahendid. Mahetõrjet eelistage eelkõige toiduks tarvitatavatel taimedel.
Nutikad kastmisvahendid lubavad aiaomanikel ka suvel reisile minna
Juunis jõuab veel valmistuda selleks, et kesksuvisel põuaajal saaks aed kastetud ka siis, kui pererahvas puhkusereisile suundub.
AIAKUJUNDUS | 3 varjulise aia kujundusideed ridaelamu elanikele
Mõnikord ei ulatu ridaelamuboksi õuealale palju päikest. Igaüks ei püüa ka ise päikest ning soovibki aeda jahedamaid puhkekohti. Hea on teada, et ka varjulise aia saab kujundada pilkupüüdvaks.
Kuidas kujundada tomatitaimi ja millal külgvõsud eemaldada?
Tomatitaime kujundamine on väga oluline saagikuse seisukohalt - kui taim muutub tihedaks põõsaks, ei saa viljad piisavalt päikest, valmimine venib ja saak jääb väiksemaks. Lisaks on liiga tiheda taime korral loodud soodne pinnas erinevate haiguste levikuks.
Tegus paar ehitas taaskasutatud materjalidest omanäolise suvemaja, kuhu külalised tahavad tulla
Kui mehel on kuldsed käed ja naisel nutikust ning kunstimeelt, sünnib koostöös kindlasti midagi ilusat ja omanäolist. Täpselt nii juhtus Pille ja Andrus Keskküla koduaias, mida kaunistab tore suvemaja.
„Iirised on nõudlikud taimed,“ ütleb 25 aastat neid kasvatanud mees, jagades sordivaliku ja paljundamise nõkse
Varasuvel, kui kevadlillede hoog on raugenud, võtavad aias lilletrooni üle iirised. Nende vikerkaarevärvides õied võivad meie silmi rõõmustada pea kaks kuud, kui valida eri sordirühmad ja sordid.
Ebajasmiinide seas on nii metsmaasika- kui ka apelsinilõhnalisi sorte
Kohe kui sirelid on õitsemise lõpetanud, alustab harilik ebajasmiin. Ja seejärel teised liigid, viimasena puhkeb juulis õide hall ebajasmiin.
Teadur teeb puust ja punaseks maasikakasvatuse põhitõed ning avaldab parimad maasikasordid
Aedmaasikas on magus ja mahlane klassikaline mari, üks kogu maailma aiapidajate seas populaarsemaid marjakultuure. Polli aiandusuuringute keskuse teadur selgitab maasikakasvatuse põhitõdesid ja soovitab parimaid sorte.
Miks ei taha tomati- ja kurgitaimede ühes kasvuhoones kasvatamine hästi õnnestuda?
Kuigi maitsvad tomatid ja kurgid passivad kokku nii võileivakatteks kui toorsalateisse ei taha tomati- ja kurgitaimede kasvatamine ühes kasvuhoones hästi õnnestuda.
VIDEO | Eva Luigas näitab Inglismaa aedade nutikaid lahendusi, mida saaks meilgi kasutada
Maakodu lugejareis viis tänavu Inglismaale, kus on aiandusel väga pikad traditsioonid. Maakodu tegevtoimetaja Eva Luigas toob vaatajateni seal silma jäänud kasulikud ja huvitavad lahendused.
Koroonaajal tabas rõõmsat boheemlast kihk kodu kaunistada, tulemuseks sada potilille ja värviplahvatus
Kireva kodu perenaine käib, pintsel püsti, majas ringi ja värvib kõike, mis ette jääb.
Kasvataja jagab nippe, kuidas istutada ja hooldada rododendronit, et õisi oleks rohkesti
Rododendron on sookailu, mustika, jõhvika, pohla ja kanarbiku sugulane. Nagu need, tahavad ka rodod kasvada hapul, vähese toitainetesisaldusega huumusrikkal pinnasel – turbal.
Pereisa ehitas koduhoovi väikeste kuludega seikluspargi, kus lustivad lapsed ja lõuga tõmbab ka ema
Mis juhtus Linnumetsa talus, kui kokku said peremees Reino Bürkland, kolm kotti betoonisegu, šamottsavi ja vanad kasvuhoonerauad?
Vahemere maitsed Eesti suvesse kanamaksaga salatist maasikamiisuni
Suvi on selleks, et kolida söögitegemine välikööki. Hõrgud mereannid, koduaia salatid, köögiviljad ja maasikad muudavad suvise vabaõhu-söömaaja suisa gurmeeks.
Juunikuu tööd marja-, köögivilja- ja iluaias ning Thuni külvikalender
Hoogne kasvuaeg lõpeb väga paljudel kultuuridel jaanipäeva paiku. Seepärast on taimede õigeaegne väetamine ja kastmine väga tähtis.
AEDNIKU ÖÖKAPIRAAMAT | Kivistiku elulõngaraamat
Elulõngad on taimed, keda tänapäevastest moodsatest iluaedadest kahjuks tihti ei leia. Aga taluaedades, alevites ja 1960ndatel rajatud eramurajoonides jääb suvel ikka silma mõni uhkelt õites majasein.
JUHTKIRI | Kaevamise võlu ja valu
Kevadkuud on aiapidajale kõige töörohkemad. Eriti siis, kui aeda on plaanis rajada midagi uut, olgu see siis kasvuhoone, köögiviljapeenar või istutusala.
LUGEJA KIRJUTAB
Täname kõiki, kes toimetusele kirjutasid. Ootame teie kirju ja soovitusi 15. juunini aadressil maakodu@maakodu.ee
LOODUSE VÄGI / Üheksavägise ilmasambad
Vägiheinad sirutavad end kesksuvel kõrgelt üle niitude, nii kollasekarva üheksavägine kui ka sinkja südamikuga must vägihein. Teinekord peetakse maarjaleppagi üheksavägiseks, ehkki ta on madalam ja hõredam.
INSPIRATSIOON | Head õueisu!
Kuuma pliidi ääres kokkamine on viimane, millele tahaks suvel mõelda. Selleks et einest õues saaks tõeline pidusöök, anname sulle inspiratsiooni.
Spinat-ruutlehik on õrna maitsega saagikas lehtköögivili, mis kasvab rõõmsalt ka suvekuumas
Avastasin seemneid ostes enda jaoks uue põneva taime – spinat-ruutlehiku. Pakendil oli öeldud, et maitselt meenutab ta aedspinatit ja et teda saab kasvatada suvel soojal ajal.
Veigela on kaunis ilupõõsas, mida saab pistoksast kerge vaevaga ise paljundada
Roosade, punaste ja valgete kellukakujuliste õitega veigelad on ühed ilusamad varasuvel õitsevad ilupõõsad.
MAAKAD REMONDIVAD | Jagame kogemusi, kuidas terrass suvehooajaks ette valmistada
Kohe kui päike hakkab meie lõunapoolsele terrassile piiluma, tõttame hooga õue ja sätime esimesed lõunasöögid just päikese kätte. Ise muidugi talvejope ja pleedikuhja sisse mässitud, sest see juhtub tavaliselt juba millalgi märtsis, kui on veel lumi maas.
JURIST VASTAB | Mida teha, kui droon jälgib mind mu koduõuel alasti päevitamas?
„Võtsin koduhoovis alasti päikest, kui droon ilmus kusagilt välja ja jäi minu lähedusse hõljuma. Olin väga häiritud - ei tahaks enda alastivideot kusagil sotsiaalmeedias levimas näha. Kas peaksin pöörduma politseisse?“ küsib lugeja. Asja selgitab advokaat Kristjan Lee advokaadibüroost LMP.
Tomateid saab kasvuhoone puudumisel edukalt kasvatada ka avamaal
Ehkki tomatit kasvatatakse põhiliselt kasvuhoones, on seda täiesti võimalik teha ka avamaal. Avamaal kasvav tomat ei ole lihtsalt nii saagikas ja viljad valmivad hiljem.
Need 5 kaunite lehtedega ripptaime sobivad suurepäraselt amplisse või rõdukasti
Aiaärid pakuvad praegu toredaid lehtdekoratiivseid ripptaimi, mida sättida suvistesse aiavaasidesse, lillekastidesse ja amplitesse suvelillede värviliste õite kõrvale.
Sisuturundus
Müstilised maailmad ja digitaalsed külalised. Spirituaalne lähenemine videomängudele
Prantsuse luuletaja ja kirjanik Charles Naudelaire on öelnud: „Müstifikatsioonivaim on sageli inspiratsiooni tagajärg, mis tõukab meid vastupanuta paljudele ohtlikele ja sündsuseta tegudele.“
OMA KOGEMUS | Basseini rajamine oli üks elu parimaid investeeringuid. Nii palju aega vabas õhus veetsin viimati lapsena
„Millal Eestisse?“ Sõbranna küsimus lõi esimese hooga pahviks. „Mis mõttes? Ma olen ju kogu aeg siin,“ vastasin. „Ära aja! Sidrunid ja bassein, see peab olema Portugal!“
Murtudsüdamed võivad olla rõõmsalt valged, roosad, punased ja isegi kollased
Murtudsüdamed ehivad nii taluõue kui ultramoodsat aeda. Tüüpilistest taluaialilledest meenub esimeste seas kindlasti harilik murtudsüda. Silme ette tuleb lopsakas ja rõõmsalt roosade õitega taim.