Tasku
Delfi
Otsing
Minu sisu
Logi sisse
Podcastid
Audioartiklid
Audioraamatud
Tasku
Delfi
Otsing
Minu sisu
Logi sisse
Podcastid
Audioartiklid
Audioraamatud
Maakodu
Esita kõik
Arhiiv
Maakodu
Kõik audioartiklid
Kuukinga kastmisvajadust näitavad juured. Kuidas täpselt?
Kuuking kaunistab peaaegu iga kodu akent. Teda on lihtne hooldada ja uuesti õitsema saada. Ta on erakordselt vastupidav, sobides hoolealuseks ka algajale tubasele aednikule.
Mis saab siis, kui lillesibul istutada mulda valesti?
Kui olete soetanud uue sibultaime, kuid varasem kogemus selle liigiga puudub, tasub uurida kirjandust või guugeldada.
Soetasime elektriauto, et 60 km kaugusel linnas tööl käia. Kas see tasub ära?
Kütuse hinna tõustes hakkasid paljud, kelle töökoht on kodust eemal, otsima võimalust piirata tööl käimise üüratut kulukust. Kui sõite ei anna vähendada, saab kulusid kärpida elektriautot soetades.
Suurelehine hortensia vajab talve üle elamiseks poputamist
Suurelehine hortensia on oma värvikate õisikupallidega üks kaunimaid ning pikemalt õitsevaid ilupõõsaid. Kahjuks pole see iludus meie kliimas sugugi talvekindel.
Laulja Toomas Anni: vahepeal keeras asi ikka päris hulluks ja tegin otsuse: mina juhin raha, mitte raha mind
Lugu ilmus esmakordselt 2021. aastal.Muusikul ja laululoojal Toomas Annil kulus esivanematele kuulunud 100aastase talu taastamiseks kümme aastat. Kui pandeemia andis paljudele aega ehitada, siis tema mure on pigem leida töid, mis oleksid veel tegemata.
Köögis on siga, lammas ja veis. Lihane lugu sobivate salatitega
Lubage esitleda, täna on peaosas liha! Eks see vist õige ole, et me sööme liha liiga palju. Ise mõtlen, et kui juba, siis teeks lihast midagi tõesti head.
Kuidas rohelised tomatid järelvalmima panna, nii et oma aia saaki jaguks advendini
Tomat eid saab sobivates tingimustes säilitada päris kaua, meie pere lõpetab maitsvate koduaia tomatite söömise sageli alles detsembris.
Vana roosipõõsa iga võib neid nippe järgides tunduvalt pikendada
Kui aastaid silma rõõmustanud roosipõõsas ei taha enam õitseda ning jääb eeskujuliku hoolitsuse kiuste üha kiduramaks, siis on taim lihtsalt raugastunud.
Hoonete energiatõhususe ja -märgistuse nõudeid muudetakse
Selleks, et Eesti hooned saaksid kliimaneutraalseks ning neid oleks võimalik ühtsetel alustel hinnata, uuendab kliimaministeerium hoonete energiatõhususe ja -märgiste nõudeid ning arvutamise metoodikat. Lisaks luuakse kalkulaator, millega saab oma päikeseelektri tarbimise välja arvutada.
Lillesibulate istutamise meelespea - mida, millal ja kui sügavale maha panna
Septembris on õige aeg kevadel õitsevate sibullillede sibulate istutamiseks. Neile tuleks aias valida päikeseline või kerge varjuga parasniiske mullaga peenar.
Mida teha, et järgmisel suvel ei leviks kasvuhoones tomati- ja kurgihaigused?
Kasvuhoone peaks miinuskraadid taimedest eemal hoidma ja köögiviljahooaega pikendama. Isegi kui see nii on, hukkuvad viimased tomati- ja kurgitaimed sageli siiski enneaegselt. Enamasti on põhjuseks mitmesugused liigniiskusest tingitud taimehaigused.
TEE ISE | Seenelamp sügispimeduse vastu
Hämarate õhtute saabudes teeb toas olemise mõnusaks väike seenelamp aknalaual. Selle meisterdamisse saab kaasata ka lapsed.
Tiigist võib saada lillepeenar, kui istutada sinna imeilus vesiroos
Valge vesiroos seostub millegi hapra, puhta ja metsikuga. Ometi on ta üsna vastupidav ega vaja kasvuks sugugi ainult jahedaid metsajärvi, vaid edeneb kenasti ka soojas aiatiigis.
Maakodu lugejad jagavad oma lemmikuid köögiviljahoidiste retsepte. Proovi järele!
Kellel on aias kasvanud nii suur saak, et kõike ei jõua sügisel ära süüa, võiks osa panna purki. Palusime lugejatel saata lemmikretsepte ja siin need on.
Kuidas võtta ise tomatilt seemneid järgmisel aastal külvamiseks
Järgmise aasta tomatisaagile mõeldes tasub praegu seemneid koguda, eriti kui on tegu sellise lemmiksordiga, mida pole poest saada.
Õunu tuleb talveks hoiule pannes hoida õrnalt nagu kanamune
Õiget õunte koristusaega ei saa ette kirjutada, sest igal aastal on ilmastikust tingitud eripärasid. Liiga vara või liiga hilja korjamine mõjutab suuresti saagi kvaliteeti.
Kadri Tramm: september on rikkalik saagi koristamise kuu
September seostub minul alati õunalõhnaga. Mäletan kooliaega, kui pinginaaber võttis kaasa oma aia õunu. Need olid suured, imehea maitsega ja hammustades lausa nirisesid mahlast.
Eva Luigas soovitab istutada sügisel lillekasti just need taimed
Kuni külm veel tugevasti ei näpista, saab üsna paljude taimedega õiteilu luua ja rõdukasti või terrassipotti rõõmsavärvilisi taimekompositsioone istutada.
Pihlakas on iidne toidu- ja ravimtaim, mida võiks rohkem kasutada
Pihlakas on põhjamaal suur kingitus, sest ta on kõige külmakindlam vitamiinirikaste viljadega puu. Pihlakate ilu imetleme kaks korda aastas - kevadel nende lopsakaid õiepuhmaid ja sügisel punavaid marjakobaraid.
Vaata, mis kasvas Maakodu lugejate aedades tänavu eriti hästi!
Sügis on käes ja nüüd saab ka ülevaate tänavusest aiasaagist. Palusime Maakodu lugejatel saata pilte oma tänavustest õnnestumistest ja tulemused on teie ees.
15 aastat sirgunud aed on nii ilus, et tekitab nääklusi
Mare Talviste ja Riho Raudi on loonud Kloogarannas oma kodu ümber imelise maastikuaia, mis nüüdseks tekitab mitu korda päevas lausa väikese peretüli. Mille üle täpsemalt, ei oska te iialgi arvata.
Aeg on õues suvitanud toataimed tuppa kolida
Ehkki sügis võib meid hellitada soojusega, koidab ka tänavu päev, mil suveks õue kolitud toataimed lihtsalt tuleb talveks tuppa tuua. Kui külm neist juba üle käib, pole pottide tuppa tõstmisel enam eriti suurt mõtet.
Oma aiast eriti varajaste maasikate saamiseks tegutse juba praegu!
Maasikad on eestlaste kõige armastatumad marjad. Kevadel tulevad esimesena müügile lõunapoolsetest maadest pärit maasikad, mis on ohtra keemiaga pritsitud ning sisaldavad sageli – nagu analüüsid näitavad – ka mitmeid erinevaid taimekaitsevahendite jääke.
Keeda sügisandidest talveks vürtsikad tšatnid!
Sõna tšatni (chutney) pärineb sanskritikeelsest sõnast caţnī, mis tähendab limpsima. Ilmselt olid esimesed India tšatnid kleepjad puuviljahoidised. Suhkrut kasutati sel ajal vähe ning mesi oli peamiseks toitude magustajaks.
SUUR ÜLEVAADE | Mida teha õuntega, kui kasvas kopsakas saak
Kui teie aeda on tänavu õnnistatud hea õunasaagiga, siis heitke pilk peale võimalustele, mida sellega peale hakata. Kindlasti ei tasu ubinaid puu alla jätta, vaid vähemalt osa talveks tallele panna.
Kuidas kujundada unarusse jäänud hauaplatsi
Novembris on hingedeaeg. Kui te pole tükil ajal jõudnud mõne lähedase või muidu armsa inimese hauale, siis ehk on just praegu aeg tempo maha võtta ja unustusse jäänud puhkepaik korda teha.
Eva Luigas soovitab: 12 üliägedat sibullille, mis tasub juba sellel sügisel mulda pista!
Kui sibullilled varasügisel aiaäridesse müügile jõuavad, võtab valik silme eest kirjuks ja varem läbi mõeldud ostunimekiri võib ununeda. Tänu ostuhullusele võivad seejuures aeda jõuda taimed, kellest hiljem kujunevad kõige suuremad lemmikud.
Mida teha, kui krüsanteem ei taha kasvada ja lehed närbuvad?
„Krüsanteemidel kipuvad lehed närbuma. See algab alumistelt lehtedelt ja liigub vaikselt, aga kindlalt, aja jooksul ülespoole. Kas see on lihtsalt kasvuhäire või on taimedel mingi tõsisem haigus? Mida ette võtta?“ küsib lugeja.
Neid nippe kasutades kuivatad õunad nii, et need lausa sulavad suus
Kui te pole enam ammu õunu kuivatanud, siis ei tulegi korrapealt meelde, kas neid on vaja enne ka koorida või mitte. Sestap jagan pisut nõuandeid, kuidas teha nii, et kuivatatud õunad saaksid parimatest parimad.
Oma kogemus | Korraliku pliidi ehitus nõudis aega ja raha, kuid tulemus sai üle ootuste hea
Kõigil küttekehadel on oma eluaeg ja selle lõppedes tuleb mõelda, kas jääda samade lahenduste juurde või valida midagi uut. Jagame ühe sellise teekonna kogemust.
OMA KOGEMUS | Tšilli saab kasvuhoonest talveks tuppa aknalauale kasvama tuua
Sügisesed külmad pole enam kaugel. Kui tšillitaimel on kasvuhoones veel palju rohelisi kaunu küljes, võiks selle talveks tuppa kolida. Siis saab talv läbi värsket tšillit ja kevadel taime tagasi kasvuhoonesse istutada.
Milliseid loodusande tohib korjata eramaal? Kust ja mida üldse tohib võtta?
Eestis pole kuigi palju selliseid avalikke kohti, kus ei tohiks loodusande korjata. "Meie põhjamaine loodus on valdavalt aga sedavõrd õrn ja väikese koormustaluvusega, et vahel võib inimene lihtsalt teadmatusest põhjustada suure või koguni korvamatu kahju," ütleb "Korilase käsiraamatu" koostaja Tarmo Niitla.
Aednikule vajalikud sügistooted
September on saagikoristuse ja aia talveks ettevalmistamise kuu. Nüüd läheb tarvis sellisteks töödeks sobilikke tööriistu ja muid abivahendeid.
Noor naine peab kagupiiri ääres lehma ja lüpsab teda käsitsi
Terje Kanarbik-Pettai elab koos kolme väikse lapse ja nende isaga Venemaa piiri ääres Setomaal. Tema hoole all on ligi poolsada tiivulist ja lehm Betty, keda ta iga päev käsitsi lüpsab.
Kukeseened turgutavad organismi. 3 suurepärast võimalust neid säilitada
Oma ilusa kuldkollase värvuse eest võlgnevad kukeseened tänu karotenoididele. Beetakaroteenist suudab meie organism sünteesida ka A-vitamiini. Seda on kukeseenes mitu korda rohkem kui porgandis, seepärast kasutatakse Hiinas kukeseene preparaati nägemise korrigeerimiseks.
Üksikasjalik õpetus ja skeem, kuidas luua ideaalne lillepeenar
Missuguseid taimi valida, kuidas peenra plaani koostada ja missuguseid vigu vältida, kirjutab aiakujundaja Maria Palusalu.
Nipid, kuidas teha vaarikapeenar, kust saab ussitamata vaarikaid
Marjapõõsaid ja viljapuid võib istutada nii kevadel kui ka sügisel, sama kehtib ka vaarikate kohta. Enamus puukoole müüb suvi läbi konteineristikuid, mida võib kogu hooaja jooksul istutada. Vaarikate sobivaim istutusaeg on augustis, aga seda võib teha ka septembris.
Aedniku öökapiraamat | Kiiksuga puuviljandus
Sirje ToodingKiiksuga puuviljandusKirjastus Sirje Tooding, 2023
FOTOD | Laidi imeilusas aias imestavad inimesed, kas tegu on kunstmuru ja -põõsastega
Laidi ja Igor Zalekešini Mustvee aias on lisaks püsililledele ja elupuu vormidele palju eriilmelisi kujunduselemente, nagu kivikorvid, punutised, peeglid, tuuleveski, veesilm, oja ja sillake.
LUGEJA KÜSIB: Kas gladiooliõied võivad värvi muuta?
Mul oli aias mitu aastat punase- ja valgeõielisi gladioole. Nüüd ei ole enam näha ei valgeid, ei punaseid õisi, hoopis roosad õied on neil. Kuidas või mispärast gladiooliõied värvi muudavad?
HÜVA NÕU | Kuidas suvelilli ületalve hoida, et säästa kevadel uute ostmiselt raha
Eesti suvelillepeenardel ja lillekastides kasvab ridamisi taimi, mida meie peame küll üheaastasteks, kuid mis on oma troopilisel kodumaal tegelikult püsikud ning suisa puud või põõsad.
Kuidas sügisel viljapuid väetada ja kahjureid tõrjuda
Sügisese väetamise puhul peab jälgima, et taimedele ei antaks liigselt lämmastikku, mis soodustab lehtede kasvu. Samas saab sügisel üht-teist ära teha, et järgmise aasta saaki ei kahjustaks pahalased.
Aegumatud nipid, kuidas külmutada ja kuivatada seeni
Lisaks marineerimisele ja soolamisele saab seeni ka külmutada ja kuivatada. Kuna seeni metsades veel jagub, võiks ka neid säilitamisviise proovida.
Viimane aeg istutada nartsisse, suuremat tähelepanu tuleks pöörata täidisõielistele sortidele
Nartsissid juurduvad korralikult vaid soojas mullas, sellepärast püüdke nad septembri keskpaigaks ära istutada.
HEA TEADA | Kelle omad on naabri aeda ulatuvate okste viljad?
Linnas ja alevikus juhtub tihtilugu, et ruumipuuduse tõttu kasvavad mõned viljapuu oksad või vaarikavarred naabri aeda. Kellel on õigus nendele viljadele?
MAJAEHITUSE BLOGI | Ehitasime säästueelarvega vanasse kuuri eheda talubaari
„Igasse talusse oma baar!“ on meie tüüpiline vastus, kui imestatakse, miks peaks ometi ühes kodus olema baar. Selle all ei pea me silmas alkoholi tarvitamise propageerimist ega äri, vaid hoopis kohta, kus võõrustada sõpru, edendada kogukonnaelu ja nautida mõnusat olemist.
Mida head sisaldavad päikesekuivatatud tomatid ja kuidas neid ise valmistada
Päikesekuivatatud tomat – see kõlab nagu suvesoojusestpakatav vitamiini- ja energiapomm. Kui kodukasvuhoones kasvanud tomatitest isu täis söödud, võib muist neist talveks kuivatada ja seda mõnusat vahemerelist maiust ise valmistada.
Just nii sündis legendaarne Palusalu aed, kus kasvab üle 2600 erineva taime!
Maakodu käis külas Räpina külje all Nulga külas Kungla talus, kus asub kuulus Palusalu aed ja elab mitte vähem kuulus Palusalude aiadünastia.
Hortensiad tasuvad sobivate kasvutingimuste eest rikkaliku õievahuga
Armastatud aednik Elle Ahse on avanud Maakodu veergudel hortensiate hingeelu, avaldame selle loo veel kord. Hortensia ladinakeelne nimi Hydrangea, kus hydros tähendab vett ja angus soont või kannu, annab selge vihje tema kasvatamiseks.
Septembris on paras talveks õievihad valmis teha
Septembrikuus ei ripu lilletalunikul akna ees lae all kardinad, vaid rahakummidega kokku köidetud õievihad.
Tasku
Delfi
Otsing
Minu sisu