Maakodu
Kõik audioartiklid
Kõrrelised pikendavad aiailu talveni välja. Põhjalik ülevaade, mida valida ja kuidas kasvatada
Kõrrelised on aianduses jätkuvalt populaarsed ega paista taimesõprade huviorbiidist niipea kaduvat. Nad on tänuväärt taimed, kes nõuavad vähest hoolt ja pakuvad silmailu aasta ringi.
Karusmarja lehevarisemistõbi algab täppidega ja seejärel kukuvad lehed põõsalt maha
Karusmarjapõõsa lehtede enneaegse varisemise südasuvel põhjustab nende nakatumine lehevarisemistõppe.
Lopsakalt õitsevad kollased roosid näitavad aedniku häid oskusi
Kollaste roosideta oleks roosipeenar hoopis vaesem. Samas on kollased roosid külmaõrnemad ning haigustele vastuvõtlikumad kui punased roosid.
Kui palju kaalus maailma kõige suurem tomat ja muud huvitavad faktid selle köögivilja kohta
Olgugi, et tomat on köögiviljana kasutuses olnud lühikest aega, vaid paarsada aastat, on ta tänapäeval üks armastatumaid köögivilju üle maailma.
Unustage võrgud! See on tõhus ja valutu meetod marjamaiaste lindude peletamiseks
Kirsid ja sõstrad on valmimas ning maasikad punased. Ühtlasi on käes ka aiapidaja suur mure – kuidas saaki ablaste lindude eest kaitsta.
Aediiriste ümberistutamiseks on kõige sobilikum aeg kaks nädalat pärast õitsemist
Aediiristele tagab hea õitsemise kui neid 3-4 aasta tagant veidi harvendada või ümber istutada.
Kes suvel kodumaiseid kõrsi varub ja kuivatab, see talvel Temust lisa tellima ei pea
Aga seda vaid siis, kui kõrred on korjatud õigel ajal, kuivatatud kiiresti ja säilitatud ruumis, kus hiired ja niiskus ligi ei pääse.
Eva Luigas soovitab aednikele raamatut „Isemajandav aed. Toida oma peret ja säästa raha“
See raamat tuli minu öökapile Maakodu Inglismaa aiareisilt. Eesti keeles kõlab pealkiri „Isemajandav aed. Toida oma peret ja säästa raha“.
See lihtne nipp hoiab puugid sinust eemal! Lisatud nõuanded, mida teha puugihammustuse korral
Raske on leida inimest, kes armastaks puuke. Kuid ometi on need ebameeldivad putukad osake loodusest ning me peame nendega kuidagi koos eksisteerima.
Maasikaid kimbutavad kahjurid ja haigused? Põhjalik ülevaade, millega tegu ja mida ette võtta
Aiapidajal tasub hoolega jälgida oma maasikapeenraid, et võimalikult varakult avastada sinna siginenud kahjurid ja haigused. Kui need võimutsema hakkavad, ei pruugi väärtuslikust saagist suurt midagi alles jääda.
Nelgid rõõmustavad aednikku lõhnavate õitega. Ülevaade 14 liigist, mida saab meil kasvatada
Nelgid on õigustatult olnud juba sajandeid aednike lemmikud. Nad õitsevad rikkalikult, enamikul neist on meeldivalt vürtsikas lõhn ja nad sobivad nii peenrale kui ka kiviktaimlasse, samuti vaasi lõikelilleks.
Poegadele mängumaja ehitama hakates läksid ideed lendama ja valmis häärber, kus on ka ema kodukontor
Sulupere külas on ühe pere krundil kaks maja. Elumajale lisaks on teinegi nagu päris maja, ainult tunduvalt väiksem. See on perepoegade Aroni ja Kairoldi mängumaja.
Ära viska niidet ära! Neli nutikat võimalust kasutada niitmisel tekkinud murupuru
Muruniidus on jääde, mida tekib hulganisti kogu suve jooksul. Aiapidajat vaevab küsimus: kuhu see panna? Nutikas aednik paneb murulõikmed aia kasuks tööle.
Spetsialist õpetab, kuidas valmistada komposti, mis on taimedele suurepäraseks väetiseks
Kui köögi- ja aiajäätmed õigesti kompostida, võib saada toitainerikka väetise, mille üle rõõmustavad nii mullas peituvad mikroorganismid, aias kasvavad taimed kui ka aednik ise.
Viirused ründavad lisaks inimestele ka taimi. Vaata, mis lilled on ohus
Enamasti püüavad aiasõbrad haigestunud taimi ravida. Viirushaigustesse nakatumise puhul on parim lahendus hoopis haiged taimed hävitada.
Miks kurgid ei taha kasvada, kas lehti on vaja kärpida ja teised küsimused spetsialistile
Lugejate kurgikasvatusega seotud küsimustele vastab Eesti Maaülikooli põllumajandus- ja keskkonnainstituudi lektor Priit Põldma.
11 kodumaist taime, mis on kaunimad kui nende välismaal aretatud ja sisse toodud sõsarad
Kaugelt maalt tulnu tundub meile sageli kaunim ja hinnalisem. See kehtib ka taimede puhul, sest mitte alati ei oska me hinnata kodumaiseid aiakaunistajaid.
VIDEO | Põhjalik juhend, kuidas teha taimetõmmist, mis väetab ja aitab võidelda aiakahjuritega
Taimi kasutatakse taimekaitseks ja väetamiseks juba ammustest aegadest alates. Kui eesmärk on oma aias loodussõbralikult toimetada, siis võiks kahjurite tõrjumiseks ja taimede väetamiseks kasutada looduses ja aias kasvavaid taimi.
Lastele ehitatud õuekohvik läks maksma 50 eurot, kuid rõõmu on sellest kordades rohkem
„Kas see on üle? Ära jumala eest ära viska!“ on minu uus moto. Kõik, millest saab midagi teha, tuleb ära kasutada. Ostame vähem uusi asju ja anname vanadele uue elu! Niimoodi sündis meie hoovi vahva õuekohvik.
Chelsea lillefestival on kui aiakujundajate olümpia. Vaata tänavusi võistlusaedu!
Chelsea lillefestival ehk Chelsea Flower Show on rohenäppudele nagu palverändurile Santiago de Compostelasse jõudmine – midagi, mida su silmad elus vähemalt korra peavad nägema ja meeled selle õhustikku tajuma.
HÜVA NÕU | Kuidas koduaias imeilusaid lauke paljundada
Lillade ja valgete kerakujuliste õisikutega laugud on kaunid, kuid nende sibulad on küllaltki kallid. Mida teha, et saada neilt korralikke tütarsibulaid? Või oleks mõistlik uusi taimi hoopist seemnest kasvatada? Teemat selgitab Tallinna Botaanikaaia metoodik Tiia Jaanus.
Piparmünti pruugiti leebe rahustina ja õnnetunde tekitamiseks juba antiikses Kreekas ja Roomas
Iidse uskumuse kohaselt pärineb piparmünt nümfist Minthe, kelle jumalad muutsid taimeks tingimusega, et mida rohkem teda muljutakse, seda meeldivamalt ta lõhnab.
13 maitsvat sügisõunasorti, mis sobivad hästi koduaias kasvatamiseks
Midagi müstilist on soojades sügisõhtutes, kus hoov on täitunud õunalõhnaga ja kuulda on ubinate kukkumist puu otsast – pots ja pots. Praegu keset suve on muidugi patt mõelda sügisele, kuid kes sellist aiaromantikat endale koju ihkab, peab seda siiski tegema.
Juulikuised tööd iluaias ja köögiviljamaal. Lisatud Thuni kalender
Värvikirevaid lilleõied ja nendest voogav magus lõhn kuuluvad juulikuise iluaia juurde, nagu ka lillede kohal tiirutavad liblikad, kimalased ja mesilased.
FOTOKONKURSS | Näita oma kasvuhoonet ja võida automaatne päikesetoitel kastmissüsteem!
Ajakiri Maakodu kutsub lugejaid jagama pilte ja lugusid oma kasvuhoonest.
Mooniseemneid on meil rahvaravis kasutatud unepuuduse vastu või rahustina
Moon on elu ja südasuve sümbol. Kui see kaunis õis end avab, kisub kõigil nägu naerule.
Rakvere äärelinna 600-ruutmeetrisele krundile rajatud aed paistab seest hulga suurem kui väljast
Ligi 20 aastat tagasi ostis Anu Lomp Rakvere äärelinnas remonti vajava maja koos väikese krundiga. Siis avanes seal hoopis teine pilt kui praegu. Õigemini mingit vaadet ei avanenudki, sest maatükk oli sõna otseses mõttes metsa kasvanud.
Lugeja küsib: miks tekkisid ploomipuule imelikud moondunud viljad?
„Mul on aias ploomipuu ja üle 20 aasta on ta ilusaid kollaseid ploome andnud. Sel aastal juhtus midagi imelikku – hästi õitsenud puu tõotas head saaki seegi kord. Aga järsku märkasin, et ploomid on võtnud hoopis kauna kuju. Esialgu olid nad rohelised, siis hakkasid pruunistuma. Puu on neid moondunud pruune jõletisi täis. Mis niisugust nähtust põhjustab?“ küsib lugeja.
Murastesse kerkinud unistuste maja plaani joonistas kolme lapse ema ise, tulemus sai ülimõnus
Hakkajad noored ehitasid Murastesse unistuste kodu, mille majaplaan on ise joonistatud ning mööbel ja sisustuselemendid pisiasjadeni läbi mõeldud.
AEDNIKULE VAJALIK / Suveniirid Maakodu Inglismaa aiareisilt
Kui aednik kuhugi sõidab, eriti veel Inglismaa aiareisile, ostab ta kindlasti mõne tööriista või aiandusega seotud suveniiri. Isegi kui see on vaid seep või küpsisekarp, on oluline, et kujundus viitaks aiale.
TARK AED / Nupuka niisutuse nõksud
Kastekannuga peenramaal ringi hõljuda võib küll tunduda meditatiivne ja lasta oma aia elust kogu aeg osa saada, aga iga päev niimoodi kastmisest saab varem või hiljem orjus.
LUGEJA KIRJUTAB
Täname kõiki, kes meile kirjutasid ja tagasisidet saatsid. Ootame teie kirju 15. juulini aadressil maakodu@maakodu.ee
Aiandus muudab mõttemaailma
Ütled „Inglise aed“, ja silme ette tulevad vanad lossid, punased kivimüürid ja voogavad lillebordüürid, milles troonivad sõrmkübaralilled ja roosid, ent on ka hoolikalt pügatud okaspuud, toredad teerajad ja veesilmad. Sealne aiakujundus on aastasadade jooksul muutunud, tänapäeval iseloomustavad Inglise aedu küllusliku taimestikuga vabakujulised istutusalad.
KÖÖK / Suvikõrvitsa tähetund
Suvi on käes ja tasapisi läheneb ka suvikõrvitsate kõrgaeg. Tänu neutraalsele maitsele sobib suvikõrvits pea igasse rooga, tuleb vaid olla loominguline.
INSPIRATSIOON / Meri kutsub
Päevitusriided, päikeseprillid ja päevituskreem on sul kindlasti olemas, kuid ainult need veel ei taga, et päev liival mööduks mõnusalt. Tumesinine, valge ja looduspruun moodustavad luksusliku merelise värvigamma, millega igaüks võib tunda end rannakuningannana. Inspireeru!
Praktilised nõuanded, kuidas kujundada hauaplatsi ja millega sealjuures arvestada
Kena ja korras hoitud hauaplats näitab lugupidamist lahkunute vastu. Sageli jääme hauda kujundades aga kimpu: kuidas seda teha, et tulemus oleks maitsekas ja hooldus lihtne?
Teaduslikult tõendatud – nii toimides saab küüslaugult kolmandiku võrra rohkem saaki
Liilialiste sugukonda laukude perekonda kuuluv küüslauk on maailmas üks vanimaid ja tuntumaid kultuurtaimi, mida on kasutatud nii kulinaarsetel kui ka meditsiinilistel eesmärkidel juba aastatuhandeid.
Need kaunid taimed on ohtlikud, nii et enne nende aeda istutamist tasub mitu korda mõelda
Kõiki taimi ei tasu oma aeda ihata ja neid koju tuues tuleb arvestada teatud ohtudega. Neist mõnel on mürgised marjad, teine levib agressiivselt juurevõsunditega ja mürgipuu on oma nime väärt. Ka üks köögivili võib tekitada ebameeldivaid ville.
Sidrunmelissi kasvatamise ja kuivatamise nipid, et saada eriti aromaatne tee
Sidrunmeliss on üks neid väheseid taimi, mida võib kasutada iga päev olgu siis vee maitsestamiseks, teena või toitudes. Selleks, et melissile iseloomuliku maitse andvad eeterlikud õlid säiliksid kuivatatud ürdis, on omad nipid.
Viie lapsega pere ehitas Otepää lähistele armsa väikse maakodu, kus elu kulgeb nagu muinasjutus
Anneli ja Marek Reinolt otsisid tulevast maakohta kaua, aga kui lõpuks Otepääl Väike-Klaasivabriku kinnistule jõudsid, oli nende süda võetud. Alles mõni aeg hiljem tegid nad otsuse teatavaks lastele: me ostsime maakoha!
Habenelk õitseb kõige rikkalikumalt teisel kasvuaastal
Värviküllased habenelgid on kaunid nii peenras kui vaasis, kus nad püsivad lausa mitu nädalat värskena.
Nutikas aednik lõikab õunapuid suvel pärast jaanipäeva. Kas tead, miks?
Oleme harjunud õunapuid lõikama varakevadel, kavalam on seda teha aga suvel. Siis kasvatab puu oluliselt vähem vesivõsusid ning lõikajal on tema korrastamisel tööd vähem.
Hernes tahab keppi? See pole ainuke variant, siin on seitse võimalust herneste toestamiseks
Et herned ei murduks ja lamanduks, tuleb neid kindlasti toestada. Toestamise stiil sõltub sellest, kuidas ja kuhu on hernes kevadel külvatud ja millist toestusmaterjali on käepärast võtta.
Lugeja küsib: miks tekivad õunapuu lehtedele punased laigud?
„Meie õunaaeda on tänavu rünnanud mingi kahjur, kelle tegutsemise tulemusena on õunapuude osad lehed muutunud punakaks. Osa puid on terved. Kellega on tegu ja mida ette võtta?“ küsib lugeja.
Teadlane selgitab, kuidas kasvatada kõige maitsvamaid tomateid ja milliseid vigu vältida
Kõige paremini sobivad meie kliimatingimustesse Eestis aretatud sordid, mis on ka haiguskindlamad. Praeguseks on Eestis aretatud 12 punase ja 2 oranživiljalist tomatisorti, millest nelja aretamise kaasautorlus kuulub teadur Ingrid Benderile. Temalt ka vastused mõnele olulisele küsimusele, mis tomatite kasvatamisel tekivad.
Kuidas ära tunda ja tõrjuda õunapuu-võrgendikoid?
Tavaliselt ilmuvad juunikuus õunapuude lehestikku võrgendipesad, milles võib näha kiirelt sagivaid röövikuid. Viimased mässivad lehti võrgendisse ja hävitavad neid.
Kuldlauk on säravkollaste õitega vähenõudlik kaunitar lillepeenras
Tavapäraselt kasvatatakse aias lillade õitega ilulauke, kuid mõned laugud säravad teistes toonides. Säravkollaste õitega kuldlauk on kaunis nii peenras kui vaasis.
Tavalise raamaturiiuli asemel. Ideed, kuidas raamatuid ja ajakirju kaunimalt hoida
Oled mõelnud, kuhu sa selle ajakirja, mida praegu käes hoiad, hiljem paned? Kas su raamatud ootavad kenasti riiulis, et neile aega pühendaksid? Katseta, kuidas saaksid kaunite lisadega oma lugemismaterjali kenamini hoiustada.
Kunstniku rajatud aed lummab hunnitute vaadete, veesilmade ja gravitatsiooni trotsivate kividega
Maalikunstnik Tiina ja tema abikaasa Mihkel Ojaste on kujundanud endisest räämas kruusakarjäärist oma Mäeotsa talule unustamatute vaadetega aia. Maastik pakub nüüd tänutundega kunstnikule uuteks maalideks nii ainest kui ka inspiratsiooni.
Naistenõges on lummavalt kaunis ja vastupidav püsilill
Oma maakodus oleme me haljastuses kõige enam kasutanud naistenõgeseid. Põhjus selleks on väga lihtne – mitte ükski taim ei ole mulla suhtes nii leplik. Samal ajal toob just naistenõges aeda väga pikaks ajaks siniseid ja lillakaid värve. Artikkel ilmus esimest korda 2019. aastal.