Maakodu
Kõik audioartiklid
LUGEJA KÜSIB | Kui paks kiht kooremultši tuleks lillepeenrale panna ja millega arvestada?
„Tegin suure püsilillepeenra ning tahaks selle katta kooremultšiga. Kuid kui paks peaks olema multšikiht ning mida peaks kooremultšiga kaetud peenra hooldamisel teadma ning millega arvestama?“ kirjutab lugeja.
AEDNIKU ÖÖKAPIRAAMAT | Koduaia puhkealad ja jalgteed
Intervjueerisin kunagi üht aiaomanikku, kes oli oma mändidealuse tagaaia rodosid täis istutanud. Kui need õitsesid, avanes lummav vaatepilt. Ometi jäi tema jaoks midagi justkui puudu. Kui ta metsa alla puidust jalgteed rajas, loksus kõik ühtäkki paika ja hajusast metsaalusest sai korrastatud aiaruum.
Mulgimaa viljakasvatustalus on imeilus aed, tenniseväljak ja basseinimaja, kus pererahvas käib aasta ringi ujumas
Ilona ja Toomas Osijärv abiellusid viis aastat tagasi. Nii nagu nende armastus, on löönud õitsele ka Mulgimaal asuv Vilja talu.
RETSEPTID | Astelpajumarjadest saab suus sulava moosi ja keeksi
Ainult astelpajumarjadest moos on intensiivse ja tugeva maitsega, mis nii mõnelegi pole just meeltmööda. Et veidi mahendada intensiivset astelpaju maitset võib moosile lisada õunu.
LUGEJA KÜSIB | Kuidas vabaneda nn õnneristikust ja mis taim see tegelikult on?
„Paar aastat tagasi ostsin turult lilli. Nägin seal ka ristikheinataoliste õhemate lillakaspruunide lehtedega taimi. Kui öeldi, et see polegi lill, vaid umbrohi, ei osanud midagi halba aimata. Kuid nüüd ongi häda käes.
Puitmaja soojapidavaks muutmine eeldab sundventilatsiooni. Mis on siinjuures oluline?
Kui puitmaja remontida ja selle käigus ka soojustada, tuleks paigaldada ka sundventilatsioon. Muidu ei teki piisavat õhuvahetust, nurkadesse võib koguneda niiskus ja hakata arenema hallitus.
Viimasena õitsev sibultaim on oma nime väärt - sügislill
Sügislill on sügise lill, ning tõepoolest, suurem osa sügislilli õitsebki sügisel. Kuid on ka selliseid, mis hoopis kevadel õitsevad.
LUGEJA KÜSIB | Kuidas tõrjuda õuemuru sees kasvavaid seeni?
„Mul on üks suur probleem. Elame Nõmmel, kus on palju mände ümber ja varjuline. Kolides külvasime korraliku muru. Nüüd on murul hakanud paljunema seened.
Lillepeenra ABC | Varasügisel on kõige parem aeg rajada uus püsilillepeenar. Millest alustada?
Suve lõpus ja varasügisel, kui ilmad on jahedamad ning õhus ja mullas rohkem niiskust, on parim aeg rajada uus püsilillepeenar.
Kuidas teha ja säilitada õunamahla, põhjalik ülevaade erinevatest võimalustest
Rikkalik õunasaak on aednikule pigem mure kui rõõm. Valus on vaadata, kuidas ilusad õunad puu all mädanevad. Kõige tõhusam võimalus õunte kasutamiseks on neist mahla pressida. Tänapäeval on mahlateoks palju võimalusi.
Loodust pole vaja üle trumbata, loodus on ise niivõrd ilus
„Puhas õhk, puhas keskkond – milline luksus, milline paradiis!“ Siin Saaremaal, peaaegu ilma otsas on selline elu, et paneb üle 80aastased härrad ja prouad vanade pärnade otsa riputatud kiikedel kiikuma nagu 8aastased lapsed. Nad meenutavad aega, kui Eesti taasiseseisvus.
Kas tead, kuidas teha vahet puis-, aed- ja ronival hortensial ning kes neist meenutab puud?
Hortensia nimedega on juhtunud kummaline apsakas – madalam, rohkem püsikupuhmast kui põõsast meenutav liik on saanud kõlava nime puishortensia.
Kuidas säilitada praeguseks kena puhma kasvatanud basiilikut talveks, teha teed ja pestot?
Kel kasvab peenral või kasvuhoones vürtsbasiilik, siis nüüd on aeg suurem osa puhmast talveks tallele panna, enne kui sügiskülmad need ära võtavad. Säilitamiseks on mitmeid mooduseid.
Kadri Tramm: Eesti naised on vägevad!
Vägevatest naistest on Maakodu ajakiri aastate jooksul palju kirjutanud, kuid mõned neist jäävad eriti meelde. Meenub imekaunis habras naine, kes läks õppis kopajuhiks, tõstis ekskavaatoriga koduhoovis kive ja asutas lõpuks oma firma, et pakkuda seda teenust teistelegi.
Uskumatu, mida motivatsioon võib teha! Konkursi "Eesti kauneim maakodu 2021" võidukodu ehitati turbokiirusel
Evely ja Denis Kaibijaineni maakodu lugu peab alustama sellest, et nad ostsid neli aastat tagasi üheotsapileti Aasiasse. Võimalik, et kui neil seda eluetappi poleks olnud, oleks see lugu jäänud sündimata.
Paljud aiaomanikud ei tea, et väetist võib ise kasvatada - selleks külva vahekultuure!
Aednikud suudavad endale palju vajalikku ise kasvatada – küll leivakõrvast, küll silmailu. Ainus mure on, et mullas ikka rammu jaguks. Paljud ei teagi, et mullarammu võib samuti ise kasvatada.
Soovitusi aiavalgustuse paigaldamiseks, et õues olemist saaks nautida ka õhtuti
Järjest hämaramad õhtud muutuvad nauditavamaks, kui aed on valgustatud. Valgus muudab aia ilusaks ja õues liikumise ohutumaks.
Arooniatest saab teha maitsvat ja tervisele kasulikku veini ning pressimisjäägist kiudainerikast jahu
Arooniatest on võimalik valmistada tervislikku marjaveini, mis sarnaneb värvuselt ja maitselt punase viinamarjaveiniga. Veinipressjäägist saab teha tervislikku teed või jahu.
Ehita ise maakivist aiapostid, mis on ainulaadsed ja kestavad põlvest põlve
Maakivid vedelevad pärast põldudelt koristamist põlluveeres. Paremal juhul kasutatakse neid dekoratiivelementidena koduses iluaias või kiviktaimlas. Töö maakividega nõuab aega, kuid tulemus on alati ainukordne.
Mu aias on ligi 80 erinäolist emajuurt, aga ikka on vähe, ütleb neid erilisi lilli kasvatav aednik
Minu armastus emajuurte vastu tärkas ligi paarkümmend aastat tagasi loetud artiklist, kus muu hulgas oli juttu süstlehisest emajuurest. Tundsin, et mul on neid kohe vaja, ja tellisingi Inglismaalt kümneid sorte ja liike.
Pikemaks venivatel õhtutel on paras lüüa kord majja oma töölaual
Selleks et mõtetes valitseks kord, on vaja korrastada ka enda ümbrust. Hämarduvatel õhtutel on ideaalne aeg oma kontor või töölaud taas korda seada, et värsketel ideedel oleks ruumi ning liigsed asjad töölt või õppimiselt tähelepanu ei rööviks.
Väärtuslike marjadega astelpaju on lihtne kasvatada, kuid keeruline korjata
Kes peab lugu astelpaju vitamiinirikastest marjadest, võiks väärt taimele leida koha ka enda aias. Ent enne tasub astelpaju hingeelu ja sordivalikuga pisut tutvuda, sest muidu leplikul taimel on mõned iseäralikud soovid.
VIDEO | Kas vaarikavarred peaks ära lõikama sügisel või kevadel ja kui kõrgelt?
Vanad vaarikavarred võib eemaldada nii sügisel kui ka varakevadel. Enamasti on see töö mõistlikum jätta kevadeks. Vanad varred pakuvad noortele vartele kaitset tugevate tuulte ja lume raskuse eest, samas aitavad vanad varred põõsasse lund koguda ja nõnda taime külma eest kaitsta.
Saialill on Eestis kõige tuntum ravimtaim, seda kasutatakse nii haavadel kui immuunsuse turgutamiseks
Sügis tuleb pikkade sammudega ja tema jälgedes on nii kõikvõimalikes värvitoonides puulehti kui ka imeilusaid saialilleõisi.
Praegu on paras aeg anda viljapuudele sügisväetist ja tõrjuda kahjureid
Sügisese väetamise puhul peab jälgima, et taimedele ei antaks liigselt lämmastikku, mis soodustab lehtede kasvu. Samas saab sügisel üht-teist ära teha, et järgmise aasta saaki ei kahjustaks pahalased.
Mida head sisaldavad päikesekuivatatud tomatid ja kuidas neid ise valmistada?
Päikesekuivatatud tomat – see kõlab nagu suve­soojusestpakatav vitamiini- ja energiapomm. Kui kodukasvuhoones kasvanud tomatitest isu täis söödud, võib muist neist talveks kuivatada ja seda mõnusat vahemerelist maiust ise valmistada.
Need aiatööd tuleb septembris ära teha. Lisatud Thuni külvikalender
Praegu on hea istutusaeg, sest on jahedam ning niiskem. Istutage uusi viljapuid ja marjapõõsaid, maasikaid, vaarikaid. Paljasjuurseid lehtpuid ja -põõsaid asuge istutama aga alles siis, kui lehed tulevad juba kergesti lahti.
Kõrvahark on pigem aedniku sõber kui vaenlane
Nimi annab sellele loomakesele teenimatult halva maine. Arvatakse, et kõrvahark ronib inimese kõrva ning tungib sealt edasi ajju. Tegelikult on temast palju abi kahjurputukate hävitamisel.
Proovi ka nippi, kuidas õuntele puu otsas kaunistused „päevitada“!
Õunaaias saab ka vigureid teha - vaja läheb ainult punaseid õunu, paberit, liimi ja päikest.
OMA KOGEMUS | Kuidas soojustada vana palkmaja, et seal oleks mõnus sisekliima
Kui keegi kord juba on vana maamaja renoveerimise ette võtnud, seisab ta varem või hiljem silmitsi dilemmaga – kas ja mil moel palkidest ehitatud hoone tänapäevaste arusaamade järgi soojapidavaks muuta?
Kogenud gladioolikasvataja jagab nende lillede hooldamise nõkse ja õpetab uusi sorte aretama
Arvo Tauts on oma kandis tuntud mees. Peale selle, et ta on Õisu mõisa ajalugu uurinud, on Arvo ka kirglik aednik. Tema erilised lemmikud on gladioolid. Neid on tal kümneid eri sorte, paljud neist enda aretatud.
Eesti sibullilleentsüklopeedia on paras kätte võtta enne lillesibulate mulda panekut
Kuna augustis algab aianduskeskustes ja puukoolides jälle sügiseste lillesibulate ostubuum, on viimane aeg ka see Sulev Savisaare raamat endale öökapile tõsta. Tänavu möödub raamatu ilmumisest juba 20 aastat. Aeg tundub pikk ja raamat on selle aja peale ammu poodidest kadunud, kuid selle olulisus pole ajaga kriipsugi tuhmunud.
Vanadekodus õena töötanud naine ehitas oma kätega valmis unistuste kodu ja suitsusauna
Trippidega sukki kandev Pipi tõstis sirgetele kätele hobuse – kolme lapse ema Kristi Kaljumäe (44) aga terve suitsusauna… Tõsi küll, palgikaupa!
Korja oma aiast lilleseemneid ja säästa uute ostmiselt raha
Lilleseemneid ei pea sugugi vaid poest ostma, vaid võib ka oma aias kasvavatelt lemmiktaimedelt korjata ja seda nii suve- kui püsililledelt.
Imelikud vaarikad puu otsas on hoopis mooruspuu viljad
Mooruspuudega seostub eestlasele esmalt idamaises kuumuses varju pakkuv puuvõra, vaarika moodi viljad ja muidugi siidiussid. See, et mooruspuid saab ka Eestis kasvatada ja nende viljugi nautida, võib tulla üllatusena.
HEA IDEE / Hüatsintide ajatamist alusta septembris
Kui soovime ennast ja teisi talvelgi rõõmustada hüatsindi kaunite õite ja meeldiva lõhnaga, tasub proovida ajatamist. See pole keeruline ega nõua erilisi tingimusi.
LUGEJA KIRJUTAB
Täname kõiki, kes meile kirjutasid! Ootame teie kirju ja soovitusi 15. septembrini aadressil maakodu@maakodu.ee
Õunauputus! Soolased ja magusad õunatoidud
Imeline õunaaeg on taas käes ja sel aastal on meid õnnistatud igati rikkaliku saagiga. Mida aga peale hakata üleliigsete õuntega, kui moosid, mahlad ja hoidised on juba purki saanud? Annan mõned mõtted, kuidas ubinaid oma igapäevamenüüs maitsvalt ja nutikalt ära kasutada.
Aednikule vajalik / Sügisele vastu
Septembris on ilmad juba jahedamad ja vihmasemad. Aias tuleb siis keskenduda korrastus- ja koristustöödele.
RETSEPTID | 9 soolast hoidist köögiviljadest - peedisalatist kuni baklažaanimoosini
Kui kõiki oma aias kasvavaid vilju ei jõua hooaja jooksul ära süüa, tasub osa panna talveks purki. Siin on terve hulk huvitavaid retsepte, mida võiks järgi teha.
Meil ekslikult karikakardeks nimetatud härjasilmi on aretatud suur valik kauneid sorte
Tänu intensiivsele aretustööle on härjasilmade sortiment oluliselt suurenenud, mis võimaldab neid varasemast märksa mitmekülgsemalt kasutada.
Tõhusad nipid, kuidas päästa viinamarjasaak ligi tikkuvate herilaste käest
Herilaste rohkus võib puuvilja- ja marjakasvatajale paksu pahandust tekitada. Eriti armastavad nad värskelt valmima hakkavaid magusaid viinamarju.
Praegu on paras aeg külvata jaapani lehtnaereid. Nende retseptide järgi saad teha smuutit, suppi ja salatit
Meie seemnemüügilettidele on ilmunud kaks huvitavat salatikultuuri Jaapanist. Need on jaapani lehtnaeris ehk misuuna ja jaapani sinep-lehtnaeris ehk komatsuna.
Pöidla talu kuldsete kätega pererahvas putitas üles kauneima suvekodu ja ka mööbli sinna sisse
Liisterite pere ostis Hiiumaale suvekodu pisut üle aasta tagasi. Esimene aastaring on nüüd seljataga ja korda on saadetud rohkem, kui osati ettegi kujutada. “Tahame seal kohe puhkama hakata, mitte aastaid maja vuntsida,” lausub perenaine Anneli Liister.
Tippkokk Angelica Udekülli 10 hoidistamisnippi ja kolm omamoodi retsepti
Hoidistamisaeg on jälle käes. Miks, kuidas ja mida hoidistada? Soovitusi jagab tippkokk Angelica Udeküll.
Pane õied purki ja rohud pudelisse!
Hoidistamise tippajal on igati õigustatud (taas)kasutada laua kaunistuseks põnevaid säilitus- ja pakendusanumaid.
Puravikud ootavad korjajat, kuid mida nad sisaldavad ja missugune osa on kõige väärtuslikum?
Eestis kasvab ligi poolsada liiki puravikke, tõsi, paljud neist on väga haruldased ja korjajatele leidmis- ega söömisrõõmu ei paku. Peamiselt rändavad korvi kivi-, haava-, kase- ja sametpuravikud.
Kui sammal võimutseb murus, siis on praegu paras aeg tegutseda
Sambla tekkepõhjused on erinevad ning alati ei maksagi selle vastu nii meeletult võidelda. Teatud kohtades on mõistlikum lasta muru asemel samblal kasvada.
Heli Raamets: Kasvuhoonet pole varsti enam vajagi
Istun oma triiphoones oleval toolil ja vaatan taimi. Esimesed tomatid sain tänavu 8. juulil, kunagi varem pole need nii vara küpseks saanud (külvan seemned 24. märtsil).
Õlelilled ja parkjuured pakuvad kaua kestvat õiteilu
Veebruari Maakodus lubasin, et külvan sel aastal eriti rohkesti õlelilli ja parkjuuri. Nüüd saan eputada õite iluga.