Maakodu
Kõik audioartiklid
Rakvere äärelinna 600-ruutmeetrisele krundile rajatud aed paistab seest hulga suurem kui väljast
Ligi 20 aastat tagasi ostis Anu Lomp Rakvere äärelinnas remonti vajava maja koos väikese krundiga. Siis avanes seal hoopis teine pilt kui praegu. Õigemini mingit vaadet ei avanenudki, sest maatükk oli sõna otseses mõttes metsa kasvanud.
Lugeja küsib: miks tekkisid ploomipuule imelikud moondunud viljad?
„Mul on aias ploomipuu ja üle 20 aasta on ta ilusaid kollaseid ploome andnud. Sel aastal juhtus midagi imelikku – hästi õitsenud puu tõotas head saaki seegi kord. Aga järsku märkasin, et ploomid on võtnud hoopis kauna kuju. Esialgu olid nad rohelised, siis hakkasid pruunistuma. Puu on neid moondunud pruune jõletisi täis. Mis niisugust nähtust põhjustab?“ küsib lugeja.
Häärberi moodi mängumaja
Sulupere külas on ühe pere krundil kaks maja. Elumajale lisaks on teinegi nagu päris maja, ainult tunduvalt väiksem. See on perepoegade Aroni ja Kairoldi mängumaja.
Murastesse kerkinud unistuste maja plaani joonistas kolme lapse ema ise, tulemus sai ülimõnus
Hakkajad noored ehitasid Murastesse unistuste kodu, mille majaplaan on ise joonistatud ning mööbel ja sisustuselemendid pisiasjadeni läbi mõeldud.
TARK AED / Nupuka niisutuse nõksud
Kastekannuga peenramaal ringi hõljuda võib küll tunduda meditatiivne ja lasta oma aia elust kogu aeg osa saada, aga iga päev niimoodi kastmisest saab varem või hiljem orjus.
AEDNIKULE VAJALIK / Suveniirid Maakodu Inglismaa aiareisilt
Kui aednik kuhugi sõidab, eriti veel Inglismaa aiareisile, ostab ta kindlasti mõne tööriista või aiandusega seotud suveniiri. Isegi kui see on vaid seep või küpsisekarp, on oluline, et kujundus viitaks aiale.
VILJAPUU / Sügisõunte lummuses
Midagi müstilist on soojades sügisõhtutes, kus hoov on täitunud õunalõhnaga ja kuulda on ubinate kukkumist puu otsast – pots ja pots. Praegu keset suve on muidugi patt mõelda sügisele, kuid kes sellist aiaromantikat endale koju ihkab, peab seda siiski tegema.
Chelsea lillefestivali meeldejäävamad hetked
Chelsea lillefestival ehk Chelsea Flower Show on rohenäppudele nagu palverändurile Santiago de Compostelasse jõudmine – midagi, mida su silmad elus vähemalt korra peavad nägema ja meeled selle õhustikku tajuma.
Aedniku öökapiraamat
See raamat tuli minu öökapile Maakodu Inglismaa aiareisilt. Eesti keeles kõlab pealkiri „Isemajandav aed. Toida oma peret ja säästa raha“.
Aiandus muudab mõttemaailma
Ütled „Inglise aed“, ja silme ette tulevad vanad lossid, punased kivimüürid ja voogavad lillebordüürid, milles troonivad sõrmkübaralilled ja roosid, ent on ka hoolikalt pügatud okaspuud, toredad teerajad ja veesilmad. Sealne aiakujundus on aastasadade jooksul muutunud, tänapäeval iseloomustavad Inglise aedu küllusliku taimestikuga vabakujulised istutusalad.
LUGEJA KIRJUTAB
Täname kõiki, kes meile kirjutasid ja tagasisidet saatsid. Ootame teie kirju 15. juulini aadressil maakodu@maakodu.ee
Palju enamat kui pamparohi ehk pähikute pidupäevad
Kes suvel kodumaiseid kõrsi varub ja kuivatab, see talvel Temust lisa tellima ei pea. Aga vaid siis, kui nad on korjatud õigel ajal, kuivatatud kiiresti ja säilitatud ruumis, kus hiired ja niiskus ligi ei pääse.
KOLLEKTSIOONAED / Nelgid on tänuväärsed paljunejad
Nelgid on õigustatult olnud juba sajandeid aednike lemmikud. Nad õitsevad rikkalikult, enamikul neist on meeldivalt vürtsikas lõhn ja nad sobivad nii peenrale kui ka kiviktaimlasse, samuti vaasi lõikelilleks.
KÖÖK / Suvikõrvitsa tähetund
Suvi on käes ja tasapisi läheneb ka suvikõrvitsate kõrgaeg. Tänu neutraalsele maitsele sobib suvikõrvits pea igasse rooga, tuleb vaid olla loominguline.
INSPIRATSIOON / Meri kutsub
Päevitusriided, päikeseprillid ja päevituskreem on sul kindlasti olemas, kuid ainult need veel ei taga, et päev liival mööduks mõnusalt. Tumesinine, valge ja looduspruun moodustavad luksusliku merelise värvigamma, millega igaüks võib tunda end rannakuningannana. Inspireeru!
TUULI BLOGI / Lastele peaaegu tasuta saadud õuekohvik ja perekonna uued liikmed
„Kas see on üle? Ära jumala eest ära viska!“ on minu uus moto. Kõik, millest saab midagi teha, tuleb ära kasutada. Ostame vähem uusi asju ja anname vanadele uue elu! Niimoodi sündis meie hoovi vahva õuekohvik.
Praktilised nõuanded, kuidas kujundada hauaplatsi ja millega sealjuures arvestada
Kena ja korras hoitud hauaplats näitab lugupidamist lahkunute vastu. Sageli jääme hauda kujundades aga kimpu: kuidas seda teha, et tulemus oleks maitsekas ja hooldus lihtne?
Teaduslikult tõendatud – nii toimides saab küüslaugult kolmandiku võrra rohkem saaki
Liilialiste sugukonda laukude perekonda kuuluv küüslauk on maailmas üks vanimaid ja tuntumaid kultuurtaimi, mida on kasutatud nii kulinaarsetel kui ka meditsiinilistel eesmärkidel juba aastatuhandeid.
Need kaunid taimed on ohtlikud, nii et enne nende aeda istutamist tasub mitu korda mõelda
Kõiki taimi ei tasu oma aeda ihata ja neid koju tuues tuleb arvestada teatud ohtudega. Neist mõnel on mürgised marjad, teine levib agressiivselt juurevõsunditega ja mürgipuu on oma nime väärt. Ka üks köögivili võib tekitada ebameeldivaid ville.
Sidrunmelissi kasvatamise ja kuivatamise nipid, et saada eriti aromaatne tee
Sidrunmeliss on üks neid väheseid taimi, mida võib kasutada iga päev olgu siis vee maitsestamiseks, teena või toitudes. Selleks, et melissile iseloomuliku maitse andvad eeterlikud õlid säiliksid kuivatatud ürdis, on omad nipid.
Viie lapsega pere ehitas Otepää lähistele armsa väikse maakodu, kus elu kulgeb nagu muinasjutus
Anneli ja Marek Reinolt otsisid tulevast maakohta kaua, aga kui lõpuks Otepääl Väike-Klaasivabriku kinnistule jõudsid, oli nende süda võetud. Alles mõni aeg hiljem tegid nad otsuse teatavaks lastele: me ostsime maakoha!
Habenelk õitseb kõige rikkalikumalt teisel kasvuaastal
Värviküllased habenelgid on kaunid nii peenras kui vaasis, kus nad püsivad lausa mitu nädalat värskena.
Nutikas aednik lõikab õunapuid suvel pärast jaanipäeva. Kas tead, miks?
Oleme harjunud õunapuid lõikama varakevadel, kavalam on seda teha aga suvel. Siis kasvatab puu oluliselt vähem vesivõsusid ning lõikajal on tema korrastamisel tööd vähem.
Hernes tahab keppi? See pole ainuke variant, siin on seitse võimalust herneste toestamiseks
Et herned ei murduks ja lamanduks, tuleb neid kindlasti toestada. Toestamise stiil sõltub sellest, kuidas ja kuhu on hernes kevadel külvatud ja millist toestusmaterjali on käepärast võtta.
Lugeja küsib: miks tekivad õunapuu lehtedele punased laigud?
„Meie õunaaeda on tänavu rünnanud mingi kahjur, kelle tegutsemise tulemusena on õunapuude osad lehed muutunud punakaks. Osa puid on terved. Kellega on tegu ja mida ette võtta?“ küsib lugeja.
Teadlane selgitab, kuidas kasvatada kõige maitsvamaid tomateid ja milliseid vigu vältida
Kõige paremini sobivad meie kliimatingimustesse Eestis aretatud sordid, mis on ka haiguskindlamad. Praeguseks on Eestis aretatud 12 punase ja 2 oranživiljalist tomatisorti, millest nelja aretamise kaasautorlus kuulub teadur Ingrid Benderile. Temalt ka vastused mõnele olulisele küsimusele, mis tomatite kasvatamisel tekivad.
Kuidas ära tunda ja tõrjuda õunapuu-võrgendikoid?
Tavaliselt ilmuvad juunikuus õunapuude lehestikku võrgendipesad, milles võib näha kiirelt sagivaid röövikuid. Viimased mässivad lehti võrgendisse ja hävitavad neid.
Kuldlauk on säravkollaste õitega vähenõudlik kaunitar lillepeenras
Tavapäraselt kasvatatakse aias lillade õitega ilulauke, kuid mõned laugud säravad teistes toonides. Säravkollaste õitega kuldlauk on kaunis nii peenras kui vaasis.
Tavalise raamaturiiuli asemel. Ideed, kuidas raamatuid ja ajakirju kaunimalt hoida
Oled mõelnud, kuhu sa selle ajakirja, mida praegu käes hoiad, hiljem paned? Kas su raamatud ootavad kenasti riiulis, et neile aega pühendaksid? Katseta, kuidas saaksid kaunite lisadega oma lugemismaterjali kenamini hoiustada.
Kunstniku rajatud aed lummab hunnitute vaadete, veesilmade ja gravitatsiooni trotsivate kividega
Maalikunstnik Tiina ja tema abikaasa Mihkel Ojaste on kujundanud endisest räämas kruusakarjäärist oma Mäeotsa talule unustamatute vaadetega aia. Maastik pakub nüüd tänutundega kunstnikule uuteks maalideks nii ainest kui ka inspiratsiooni.
Naistenõges on lummavalt kaunis ja vastupidav püsilill
Oma maakodus oleme me haljastuses kõige enam kasutanud naistenõgeseid. Põhjus selleks on väga lihtne – mitte ükski taim ei ole mulla suhtes nii leplik. Samal ajal toob just naistenõges aeda väga pikaks ajaks siniseid ja lillakaid värve. Artikkel ilmus esimest korda 2019. aastal.
Spetsialistid annavad nõu, kuidas koduaias ohutult sipelgaid tõrjuda
Suvel võib sipelgate rohkus koduaias meile tõsist peavalu valmistada. Milliseid vahendeid nende tõrjumiseks valida ja mida nende kasutamisel silmas pidada, selgitavad Põllumajandus- ja Toiduameti (PTA) ning Terviseameti spetsialistid. Artikkel ilmus esimest korda 2024. aastal.
Noor pere kasvatab erilisi marju, mis on küpsed juba enne maasikaid
Söödav kuslapuu on esimene marja­kultuur, mis Eesti tingimustes valmib. Kaia ja Reigo Kardmaa on võtnud ette riskantse tee seda marja kasvatada ja kohalikule turule tutvustada. Artikkel ilmus esimest korda 2022. aastal.
Kuidas kujundada tomatitaimi ja millal külgvõsud eemaldada?
Tomatitaime kujundamine on väga oluline saagikuse seisukohalt - kui taim muutub tihedaks põõsaks, ei saa viljad piisavalt päikest, valmimine venib ja saak jääb väiksemaks. Lisaks on liiga tiheda taime korral loodud soodne pinnas erinevate haiguste levikuks. Artikkel ilmus esimest korda 2018. aastal.
Põlvamaal ehitati kahekorruseline puitsaun ehk Akste spaa otsapidi mäe sisse
Jaanipäeval on taimedel eriline vägi, kogu ravimtaimi!
Kogu taimeriik omab jaanipäeval erilist väge ja elujõudu, millest inimesedki võivad osa saada. Vanemal ajal pidi usk taimede jaanipäeva-aegsesse maagilisse jõusse olema tõepoolest suur, sest eesti keeles on rohkesti rahvapäraseid jaani-tüvelisi taimenimetusi: jaanililled, jaanikakrad, jaanikad jne. Artikkel ilmus esimest korda 2010. aastal.
JAANIAEG | Laterna kombel helendav jaaniuss meelitab ligi paarilist, kuid armuõnn jääb lühikeseks
Jaaniusse on sama põnev otsida kui sõnajalaõisi. Liiati on tõenäosus otsitavat leida lõputult suurem, eriti jaanipäeva paiku. Artikkel ilmus esimest korda 2015. aastal.
Veel jõuad! Nii saad teha paari tunniga valmivaid kilekotikurke jaaniõhtuks!
Kui on soov õhtul külalistele jaanipeol pakkuda värskeid soolakurke, siis selle retsepti puhul piisab, kui kurgid paar tundi varem hakkama panna. Artikkel ilmus esimest korda 2019. aastal.
15 soovitust, kuidas tõrjuda haigusi ja kahjureid looduslike vahenditega
Kui haigused ja kahjurid kimbutavad aias kasvavaid taimi, siis esimese asjana võiks tõrjumiseks valida looduslikud vahendid. Mahetõrjet eelistage eelkõige toiduks tarvitatavatel taimedel.
Kolme lapsega pere rajas Haapsalu lähedale sepikoja räämas varemetesse moodsa maakodu
Mari-Ann ja Martin Raisma on tõelised ehitusentusiastid. Nad oskasid näha esmapilgul armetus hoones midagi, mida teised polnud märganud, ning muutsid selle šikiks ja hubaseks maakoduks. Artikkel ilmus esimest korda 2022. aastal.
Roosiaia kuninganna: kahjurite ega taimehaiguste tõrjet ma ei tee
Esimese roosi, muskusroosi ‘Mozart’ istutasin terrassipotti kakskümmend aastat tagasi. Tõenäoliselt olin teinud hea valiku, sest isu toredate suurte rohkeõieliste rooside järele on aasta-aastalt suurenenud. Artikkel ilmus esimest korda 2019. aastal.
Kas ära õitsenud sibullillede pealsed peaks maha lõikama ja sibulad välja kaevama?
Kui kevadine õiteilu möödas, on kolletuma hakkavad sibulilled peenras koledad. Millal võib nad maha lõigata? Kas on tõsi, et tulpidel peavad lehed enne kuivama ja alles siis võib need ära lõigata, muidu on see uue aasta õitsemisele ja sibulatele kahjulik? Artikkel ilmus esimest korda 2016. aastal.
Lugeja küsib: miks muutuvad mu hortensiate lehed laiguliseks?
Minu aedhortensiate lehtedele ilmusid juuni algul pruunikad laigud. Algul olid need täpikesed vaid paari millimeetri suurused ja ümara kujuga. Kestvate vihmade ajal aga tekkis laike järjest juurde ja need suurenesid märgatavalt. Nende laikudega kaetud lehed kuivavad pikapeale ja lõpuks varisevad. Millise haigusega on tegu ja mida ma nüüd oma taimedega ette peaksin võtma? Artikkel ilmus esimest korda 2016. aastal.
Eriti lihtne rabarberisiirup, millele lisaks saab ka looduslikud nätsukommid
Rabarberiaeg on käes ja ilmselt on kõik perenaised juba mitu korda sellest kooki küpsetanud. Kui praegu on rabarberiisu täis, siis võib seda talveks siirupi kujul pudelisse panna. Artikkel ilmus esimest korda 2022. aastal.
Võta vihmavesi majapidamises kasutusse! Keerukamaid ja lihtsamaid võtteid
Vihmavee kasutuselevõtt on tõsine samm loodussäästliku elustiili poole. Kui maailma kliimamured meile ehk kaugeks jäävad, siis majandamiskulusid aitab see samuti tõhusalt vähendada. Artikkel ilmus esimest korda 2019. aastal.
5000-ruutmeetrine iluaed Saaremaal laieneb kogu aeg, kuna perenaine ei suuda käed rüpes istuda
Elve ja Kalev Peäske on Saaremaale Undimäele Pärna tallu rajanud liigirohke ja lopsaka aia. Roosid, erinevad aiaosad, saagi all lookas viljapuud – selles aias jalutades unustad aja möödumise sootuks.
Suureõieline laikellukas õitseb peenras aastaid, vajades vähe hoolt
Suureõieline laikellukas on vahva, „õhupalle“ kandev vähenõudlik püsilill, mis võlub oma erksa lillakassinise õievärviga. Samas on ka roosa- ja valgeõielisi sorte.
Kuidas tomati- ja kurgihaigused ära tunda ja mida ette võtta
Lopsakad terved taimed ja rikkalik saak on iga aiapidaja unelm. Haigused ründavad eelkõige hädisemaid ja putukad võtavad manti üleväetatud taimede mahlastest võrsetest. Artikkel ilmus esimest korda 2022. aastal.
Drenaažikaevu varjamiseks rajatud turbapeenart ehivad rododendronid ja rabarber
Turbaaia rajamine drenaažikaevu ümber osutus suuremaks ettevõtmiseks, kui alguses arvasime. Nüüd avaneb elutoa aknast vaade õitsvatele rododendronitele ja inetut kaevu poleks nagu olemaski. Artikkel ilmus esimest korda 2016. aastal.
Raamat, millest leiad kõik vajaliku, et luua endale omapärane õitsev ja ka söödav konteineraed
Pidasin kunagi taimekonteinerite hooldust liiga töömahukaks, pealegi rippusid amplid juba kõigil naabermajadel ja ma ei tahtnud teistega sarnaneda.