Maakodu
Maakodu
Kõik audioartiklid
VIDEO | Kuidas uuendada vuugivahesid vannitoa põrandat üles võtmata
Kas teid häirib, et vannitoa keraamiliste plaatide vuugid pudenevad ja näevad koledad välja? Kehtna Kutsehariduskeskuse ehitusosakonna juht Sven Kornak õpetab, mida sellisel juhul teha.
HÜVA NÕU | Enne maa sulamist on paras aeg joonistada omale aiaplaan
Aiakujundaja Mailis Laanemäe soovitab aiaplaani joonistamisel alustada algusest ehk joonista esmalt oma olemasolev aed paberile.
Päikeselembene lumekupp on peenras esimesi kevadisi õitsejaid
Talve lõppedes on üks esimesi õisi peenral lihtne, ent silmapaistev säravkollane talvine lumekupp. Vahel avab ta õied veel enne, kui lumi jõuab ära sulada, õitsedes lumikellukestega samal ajal.
Tulipunane lilleke leeksalvei toob peenardesse ja lillekastidesse värvi
Neile, kes tahavad aeda midagi tõeliselt tulipunast, tasuks kasvatada leeksalveid. Seemned tuleks mulda pista hiljemalt märtsis.
Oma kogemus | Kümme aastat endale päikesest elektrit pruulida tuli odavam kui võrguga liituda
Tahaksin elada nii, et minu taastumatute ressursside jalajälg oleks võimalikult pisike. Seetõttu oleme üle kümne aasta elektri saamiseks kasutanud päikesepaneele.
VIDEOD | Kuidas lõigata õunapuid ja ploomipuid kevadel
Märtsikuu on käes ja suuremad külmad möödas. See tähendab, et viljapuude lõikamiseks on sobiv aeg. Valige selleks ilus ja päikesepaisteline päev.
HÜVA NÕU | Tee endale tasuta minikasvuhoone
Taimede ettekasvatamiseks tuleb seemned külvata pottidesse juba veebruaris-märtsis. Selleks, et idanemist soodustada, kasutatakse minikasvuhooneid, kus püsib ühtlane temperatuur ja kõrgem õhuniiskus.
Eva Luigas soovitab kasutada istikupottidena kodus käepäraseid vahendeid
Taaskasutus ja mõistlik tarbimine on jätkusuutliku majandamise märksõnad ka aianduses. Pealegi säästab nii raha ja ka loodust.
Lumikellukeste maailm on rikas, mõned õitsevad kevadel, teised sügisel
Paljudele on lumikellukesed armsaks saanud juba lapsepõlves. Harva teatakse, et neid on hulk eri liike ja lõpmata palju sorte. Kel silma, õpib eristama väikesi iseloomulikke üksikasju ja nautima nende rikast pisivariatsioonide maailma.
VIDEO | „Maakodu aiakooli“ 3. osa. Eva Luigas õpetab tärganud taimi pikeerima
Kui seemned on külvatud, on varsti mullapinnal näha pisikesi tõusmeid. Kuna seemned said külvatud erinevatesse külvianumatesse, tuleb nendega ka erinevalt edasi tegutseda.
Need on 6 viga, mida sa tolmuimejat kasutades teed
Tolmuimeja kasutamine tundub nii lihtne, et sellele isegi ei mõelda. Ometi saab seda masinat kasutada märksa tõhusamalt, kui me tavaliselt teeme, vältides just neid igapäevaseid sisseharjunud vigu.
ARHIIVIST | Liina Randpere lõi oma kätega maakoju unistuste köögi
Saatejuhi ja treenerina tuntud Liina Randpere on oma kodus rohkemat kui pelgalt perenaine. Tema köögis ei ole mööblitükki, mille kallal ta osavad käed poleks tegutsenud.
Tervislikke "komme" andvat füüsalit on kerge kasvatada
Maavitsaliste sugukonda kuulub nii ilu- kui ka toidutaimi. Füüsalite hulgast leiab mõlemaid. Maasikafüüsali viljad on magusad ja lõhnavad, olles justkui vitamiinirikka kommi eest.
Tomatitaimede seemnest kasvatamine on lihtne ja säästab ka kõvasti raha
Märtsi teises pooles on sobiv aeg tomatiseemned ettekülviks mulda pista. Kuidas tomatitaimi kasvatada nii, et neist tuleksid tugevad ja elujõulised taimed, annab nõu Merike Rosenberg Järve talu aiandist.
JURIST VASTAB | Kas maakoju tiigi kaevamiseks on vaja luba?
„Elame maal talus, kus meile kuulub kaks hektarit maad. Tahame lasta kaevata oma krundile tiigi, kust saaks taimede kastmiseks vett ja ka ise suplemas käia. Kas tiigi rajamiseks on vaja mingit luba või kedagi teavitada?“ küsib Maakodu lugeja.
HÜVA NÕU | Kuidas toataimi pistikutega paljundada
Tubastel aednikel tekib aeg-ajalt soov oma lemmikuid paljundada neid sõpradega vahetamiseks, kinkimiseks või lihtsalt oma taimepargi uuendamiseks. Parim aeg selleks on kevad, mil toataimed on täies kasvuhoos.
Pilk ajalukku | Taludes võeti toolid igapäevaselt kasutusse alles 150 aastat tagasi
Kevadise suurpuhastuse ajal tasub pühkida tolm vanadelt toolidelt ja piiluda pööningule – ehk on kusagil veel alles vana tool, mille meisterdas kunagine taluperemees?
Porrulaugu kasvatamiseks peaks seemned märtsis mulda panema
Porrulauk on pika kasvuajaga taim, mille seemned tuleks juba märtsis ettekasvatamiseks kassetti või rulli külvata. Siis saab lume sulades ja maa soojenedes noored taimed kasvukohale istutada.
Nutitelefonita taluperemees: veisepuuk (Facebook) on suur ajaröövel, aga töö teeb vabaks!
Oma perele armastusega ehitatud väliköögist võib ootamatult saada etenduste publiku kohvik. Niimoodi läks Uue-Jaani talu taaskasutusmaterjalist ehitatud suveköögiga.
Mida poes müüdavad külvimullad tegelikult sisaldavad
Külviks sobivate muldade valik on aianduskeskustes suur ning ostuotsuse tegemine paras peavalu. Millist siis osta – odavamat või kallimat või võiks seemned ka toataimede ümber­istutamisest järele jäänud mulda pista?
Kas tead, kuidas on kevadel õige kartuleid keeta?
Selle üle, kuidas on kartuleid õige keeta, vaieldakse vist aegade algusest saadik. Teeme asja nüüd lõplikult selgeks.
Talvine jalutuskäik Jaapani aias ehk huvitavad aia rajamise reeglid
Jaapani aia põhimõte on tuua olemasolev loodus nähtavale, aidata inimesel end ümbritsevat keskkonda näha, avastada ja mõista.
RETSEPTID | Õlivabad ahjus küpsetatud sõõrikud
Me kõik teame klassikalisi õlis valmistatud sõõrikuid. Kas oled aga proovinud ahjus küpsetatud sõõrikuid? Mina ka polnud. Ahjus küpsetamiseks on vajalik selleks otstarbeks mõeldud sõõrikuvorm. Mina kasutan vormi, millel on 12 auku ehk sõõrikud tulevad klassikalisest sõõrikust väiksemad. Vormi ostsin Prismast.
Millal suvelilli külvata ja kuidas nende eest hoolitseda
Suvelillede külvihetke valikul lähtuge ajast, mis kulub külvist õitsemise alguseni. Erinevatel liikidel on see erinev.
Taimede ettekasvatamisel ja toalilledele on abiks taimelamp
Veebruaris ja märtsis, mil aednik kodus taimi ette kasvatab, on meil loomulik valgus väga napp. Taimelambist saab ettekasvatusel uskumatult suurt abi.
Indoneeslanna kolis Balilt Eestisse, et saaks teha pikantset tööd
Indoneesia on moslemiriik, kus magamistoateemad on tabu. Nii ei jäänud intiimsuse- ja seksinõustajal Sylvia Silversil muud üle, kui kolida abikaasa sünnimaale, et saaks interneti teel aidata kodumaal elavaid naisi.
Diagonaalruutudega lapiteki kudumisel on mitmeid plusse
Diagonaalruudu kudumine on lihtne lapikudumise tehnika, kus iga ruut kootakse eraldi ning järgmise ruudu silmused korjatakse üles eelmiste ruutude külgedelt. Ideaalne võimalus ära kasutada lõngajääke, peale selle saab suuremate ruutude kudumisel isegi ühe ruudu piires värvidega mängida.
VIDEO | „Maakodu aiakooli“ 2. osa. Eva Luigas näitab, kuidas seemneid külvata
Kui õige muld ja vajalikud seemned on hangitud, on aeg asuda külvama. Päris ühtviisi aga kõigi seemnetega toimetada ei saa.
FOTOD | Jõgeva seemnefestivalil rabati uusi tomatisorte nagu kuumi saiu
Laupäeval toimunud seemnefestivalile tulnud aiapidajate seas olid kõige menukamad tänavu esmakordselt müügile tulnud oranžid tomatisordid ja seemnekartul ’Jõgeva kollane’.
6 toekat hommikusööki lumise päeva alguseks
Hommikusöök on üks vastakaid tundeid tekitav toidukord. Arvatakse, et see on päeva kõige olulisem söögikord, kuid ka vastupidi.
Missugune tomatisort koduses kasvuhoones või avamaal kasvatamiseks valida?
Põnevate ja uute välismaiste tomatisortide kõrval tasub alati mulda pista ka kodumaiseid sorte. Mis sorti tomateid kasvatada - anname nõu!
VIDEO | Üksikasjalik õpetus, kuidas plaatida köögiseina
Köögiseina keraamiliste plaatidega katmine on igaühele jõukohane ja omamoodi teraapiline töö. Plaatimistöö nippe ja tarkusi jagab Kehtna Kutsehariduskeskuse ehitusvaldkonna juht Sven Kornak.
Asu talu taastades tuli saun elumajast tunduvalt suurem
Kui on suur sõprusringkond, kel ühevanused lapsed, siis on tore koos tööd teha ja ka puhata. Selline koht on kujunenud Jürikülas asuvast Asu talust.
Varjutamine päästab mitmed puud ja põõsad talvisest päikesepõletusest
Ere märtsipäike võib õrnemaid okaspuid ja teisi igihaljaid taimi valusalt põletada. Kui sügisel ununes taimed katta, tuleks teha seda nüüd kiiremas korras.
Kadri Tramm: Suures kevadeootuses plaane tehes
Ühel päeval tõmbas naabrimees sae käima, elutoa aken oli lahti ja kass mõnules vidukil silmadega aknalaual. Oli tunne, nagu olekski kevad juba käes. Aga ei, paari päeva pärast oli maa taas valge ja pakane paukus. Kuid kevade hõng jäi hinge ning käed hakkasid sügelema.
Päikesega saab kütta tuba ja vett, ilma paneele võrku ühendamata
Üha rohkem räägitakse võimalikest elektrikatkestustest. Samas oleme kuulnud ulmelistest summadest, mida on mikrotootjatelt võrguettevõttega liitumise eest küsitud. Kuid päikese saab enda kasuks tööle panna ka päikesepaneele elektrivõrguga liitmata.
VIDEO | „Maakodu aiakooli“ 1. osa. Eva Luigas selgitab, millist külvimulda valida
Kevad on parim külviaeg aga enne seemnete mulda pistmist tuleb valida külvimuld.
Amet hoiatab, et teatud riikidest pärit tomatiseemned võivad kanda ohtlikku viirust
Euroopa Liidus ja mujal kiirelt leviva ohtliku tomativiiruse Tomato brown rugose fruit virus tõttu soovitab PTA kasutada tomati- ja paprikaseemneid, mille päritolumaa on Eesti ja teised ELi riigid. Vältida tasub riskiriikidest, nagu Hiina, Iisrael, India jt, pärit seemnete kasutamist.
Mida teha, et lilled vaasis kauem ilusad püsiksid
Selleks et nautida kingitud õite lõhna, värvi ja kuju, peame õit toitma ja jootma – looma talle mullas kasvamisega võimalikult sarnased tingimused.
Praegu on õige aeg talikülvata ja mulda pandud seemned lumehange viia!
Seemneid, mis taluvad või hoopis vajavad edukaks idanemiseks külmaperioodi, võib külvata talikülvi meetodil. Tihti on tegu taimedega, kes siinmail kas püsitaimedena kasvavad või kes kevadel suudavad omapäi isekülvist peenral tärgata.
MÕTISKLUS | Nartsissid ja oksad õitsevad toas juba siis, kui õues on lumehanged
Veel ei kannata raamatust „Alice Imedemaal“ tuttavale Märtsijänesele, Kübarsepale ja Unihiirele õue puu alla jaburat teelauda katta. Tuul on vali ja ilm ei suuda otsustada, kas olla päeval plussis ja öösel miinuses või vastupidi. Sulailmaga tuppa vaasi toodud okste vahele kerib ennast naeratav Kass.
Palusalude abil muutus vana aed inetust pardipojast kauniks luigeks
Eestimaa südames Jõgeval asub Anneli Sainasti pere suure aiaga maakodu, mis on nelja viimase aastaga teinud läbi totaalse muutumise.
Aednikule vajalikud uudistooted kummipallipihustist ümberistutusväetiseni
Varakevadisteks tubasteks aiatöödeks vajalikud abivahendid ja tooted.
Märtsis on aeg külvata mitmeid köögiviljaseemneid
Õues on tunda kevade hõngu. Märtsis on paras aeg külvata ettekasvatamiseks järgmisi köögiviljaseemneid: paprika, tšilli, baklažaan, pepiino, juurseller, porrulauk, söögisibul, spargel ja tomat.
Noor mees elab Kütiorus enda ehitatud suitsusaunas, kus pole isegi elektrit
Silver Sõrmus võiks vabalt leiba teenida modelli või kulturistina, aga tema armus juba kuueaastaselt … palkmajadesse! Eelmisest kevadest saadik elab ta omaehitatud suitsusaunas, kus vähemalt pool nädalat on tema kaaslaseks viieaastane tütar Linda Liilia.
Põhjalik õpetus, kuidas kasvatada aknalaual vitamiinirikkaid võrseid
Verinoorte taimede ehk võrsete õrn maitse, mõnus tekstuur ja ahvatlev välimus teevad neist toidulaua jaoks suurepärase ja tervisliku lisandi.
Kuidas uurida oma talu ajalugu? Internet teeb selle eriti lihtsaks
Talvekuudel on parim aeg uurida kodutalu ajalugu. Oleme õnnelik rahvas: arhiivid on meil avalikud ja digiteeritud ning huvitav info vaid hiirekliki kaugusel.
Pikal õhtul paku külla tulnud sõpradele ise tehtud küpsiseid
Mulle meeldib võõrustada, sõpradele parimat pakkuda ja neid niiviisi rõõmustada. Vahelduseks praadidele, pitsadele ja suppidele otsustasin seekord teha hoopis küpsiseid. Oma tehtud küpsetised on ikka hoopis teine asi kui poest toodud.
ARHIIVIST | Maikeni helge unistustekodu on täidetud muusikaga
Kadri Koppel alias Maiken avab oma rootsipunase maja ukse külalistele rõõmsas tujus, ümisedes üht Aretha Franklini tuntud laulu.
HÜVA NÕU | Kuidas kamina tahmane ukseklaas kerge vaevaga puhtaks saada
Tahmane kamina- ja ahjuukse klaas ei lase kaunil tuleleegil hästi välja paista. Kuidas selle lihtsalt ja soodsalt puhtaks saab?