Maakodu november 2024
01.11.2024
Heli Raamets: Vahel mõtlen, kuidas mul on vedanud, et sattusin elama just praegusel ajal
Olen mitmeid kordi sattunud Tartu maheaeda ja uudistanud sealsete inimeste tegemisi. Tartu linn on jaganud elanikele maalapid, kus nad saavad omale toitu kasvatada. Samasugune pilt avaneb ka paljude maa-asulate kortermajade läheduses.
MAAKODU TOP 2024 | Noored kolisid Austraaliast Eestisse ja ehitasid Kiisale vana suvila asemele unistuste kodu
Sandra Väljaots ja Kaijo Kirsipuu on noored, kuid juba nelja lapse vanemad ning majaomanikud. Nende tee oma koduni on olnud üks pidev plaanimine, otsustamine, ümber otsustamine ja ehitamine.
INSPIRATSIOON | Võidukodust tiivustatud
Seekord lasime end inspireerida maakodul, kus nutikalt kombineeritud ajaloolised esemed kohtuvad tänapäevaste detailidega.
„Tegin Keila esimese meestehoiu.“ Omanik andis 100aastasele kõrvalhoonele uue elu
Ekskavaator oli ootamas, et lagunenud kõrvalhoone kokku lükata. Viimasel hetkel otsustati aga ümber. „Äiapapa ütles, et teeme selle koos korda,“ sõnab omanik Priit, kes polnud kunagi midagi renoveerinud. Nüüd on ta õnnelik, et hoone alles jäi.
Energiamärgis on teejuht väiksemate küttearvete ja mugavama koduni
Idee järgi peaksid kõik hooned olema maksimaalselt energiat säästvad. Maja kütmiseks toodetud soojust ei tohiks niisama tuulde lasta ning elektrit tuleks kasutada otstarbekalt ja võimaluse korral sealsamas toota.
Sõlm sõlme haaval – looduslähedane pärg ja meele selgus
Aias on alanud vaiksem aeg. Suur suvine rutt on seljataga, hingedeaeg lubab veidi hinge tõmmata. Viimased krüsanteemid annavad küll kadripäevani saaki, aga kõik muu õieline on juba kuivatatud ja pappkastidesse pakitud. Talvel hea võtta, kui tarvis kimpu või pärga teha.
8 imeilusat orhideed, mida eriti ei tunta
Üsna tõenäoliselt avastab edukas kuukingakasvataja, et ta tahaks järgmisena proovida kätt ka mõne teise orhideega. Kuid keda võtta ja keda jätta?
Hiiumaa ametikooli erilise aia tulevik on ohus, kuna ministeerium tahab kooli sealt ära kolida
Hiiumaa ametikooli iluaed Suuremõisa mõisa külje all on aiandusgurmaanide maiuspala. Seal on esindatud rikkalik palett arhitektuurist ja ajaloost, loodusest ja loovusest, põnevatest katsetustest ja ilumeelest, mille on jätnud sinna kooli õpetajad, õpilased ja paljud hiidlased.
„Nüüd ehitan kasvuhooneid ja lõikan viljapuid!“ Ministeeriumi siseaudiitor õppis maastikuehitajaks
25 aastat kontoris töötanud Jane Normann tundis, et tal on sellisest tööst küllalt ja nüüd tahaks teha midagi oma kätega. Ta läks maastikuehitust õppima ja hakkas ettevõtjana sellel alal tööle.
Spetsialist selgitab, kuidas aedmustikat kasvatada, milline sort valida ja kuidas põõsaid lõigata
Meie kliimas võib aedmustikate kasvatamine keeruline olla. Terve ja saagika taime tagavad õiged hooldusvõtted ja varajane haigussümptomite tuvastamine.
Veiste-südamerohtu võiks kasutada kõrge vererõhu, ärevuse ja osa naistehaiguste korral
Veiste-südamerohi on kummaline taim, mis ei saa kuidagi nähtamatuks jääda ei jäätmaadel ega ka aianurgas. Huvitaval kombel napib tema kohta andmeid Elurikkuse andmebaasis, ometi on ta arvatud omamaiste taimede hulka.
Eva Luigas soovitab aednikele uudistooteid närilisepeletajast taimekaitsekotini
Novembris tuleb aed talvepuhkusele sättida. Seda on vaja koristada ja taimi külma eest kaitsta.
Eva Luigas soovitab aknalauaaednikele kaktuste entsüklopeediat
Kaktused on põnevad toataimed. Ühest küljest on nad tagasihoidlikud ja vähenõudlikud – kasvavad aeglaselt ega hakka aknalaual niipeagi kellegi eest ruumi ära võtma. Nad ei vaja tagasilõikust ega sagedast ümberistutamist, soovivad õige vähe kastmist ja vaid mõnikord väetamist.
Kaunviljadest saab suppi, leivamääret, pajarooga ja kookigi
Kaunviljade maailm on lai ja pakub köögis ohtralt mängurõõmu. Seekord vaatame klassikalisest aedhernest kaugemale ning valmistame erinevate kaunviljadega lihtsaid ja koduseid roogi.
LUGEJA KIRJUTAB
Täname kõiki, kes meile kirjutasid ja tagasisidet saatsid. Ootame teie kirju 17. novembrini aadressil maakodu@maakodu.ee