Roheportaal
Kõik audioartiklid
Kiiresti leviv maastikupõleng hävitab ajaloolist turismipaika Kanadas
Kohalike ametnike sõnul on tohutud, kiiresti levivad maastikupõlengud hävitanud kuni poole Kanada ajaloolisest Jasperi linnast, samal ajal püüavad tuletõrjujad päästa võimalikult palju hooneid.
VIDEO | Kliimaaktivistid peatasid Frankfurdi lennujaama töö. Protestilaine levib üle Euroopa
Viie kliimaprotestirühma toetajad osalesid kolmapäeval Euroopa lennujaamades kooskõlastatud aktsioonides. Täna teatas Frankfurdi lennujaam, et tühistab lennuradu blokeerivate aktivistide tõttu lennud.
Keskkonnaamet lubab sel aastal küttida 94 karu. Loomus: tundub, et igal juhul peab saama mingi arvu karusid tappa
Keskkonnaamet määras tänavu karude esmaseks küttimislimiidiks 94 isendit, lisaks kuni kaheksa nuhtlusisendit. Loomaõiguste eest seisva MTÜ Loomuse hinnangul on kaitsealuse liigi jaht lubamatu, ükskõik millisel viisil seda ka avalikkusele selgitada.
Märgiline kohtuasi Suurbritannias. Valitsuse kohanemiskava ei kaitse hädaolukorras nõrgemaid
Briti valitsus seisab silmitsi pretsedenditu kohtuprotsessiga, sest väidetavalt ei suuda valitsus kaitsta inimesi, vara ja taristut kliimamuutuste tõenäoliste tagajärgede eest.
Mädanev puu murdus ja nõudis inimelu. Tallinn maksis lähedastele kompensatsiooniks 7000 eurot
Arboristide hinnangul ei ole Tallinn sääraste õnnetuste ennetamiseks haigeid puid piisavalt efektiivselt eemaldanud ega hooldanud.
NATO: äärmuslikud ilmastikunähtused õhutavad üleilmseid konflikte ja pärsivad liitlasvägede reageerimisvõimet
Kliimamuutuste kaudsed mõjud, nagu kliimast tingitud ebastabiilsus, suuremahuline rahvastiku liikumine ja ülemaailmsete tarneahelate katkemine, muudavad tõenäoliselt NATO strateegilist keskkonda.
Kaitse all olevad vesilikud asustati ehituspoe tõttu ümber. Looduskaitsjad näevad uues asukohas ohte
Lasnamäel aadressile Punane 76 kerkiva Depo ehituspoe alla jäävalt rohealalt asustati ümber üle 4000 vesiliku. Alal märgati pesitsemas sarvikpütti, kuid keskkonnaamet ei jõudnud kohale piisavalt kiiresti, et see registreerida.
Tallinn loob avalikud jahutuskohad. Ossinovski: meie linn ja kodud ei ole ehitatud sagenevateks erakordselt kuumadeks ilmadeks
Tallinnas on teiste Euroopa linnadega võrreldes äärmiselt suur hulk kuumalainete riskirühma kuuluvaid inimesi. 29. juulist saab kuuma ilmaga vajadusel maha jahtuda spetsiaalsetes jahutuskohtades Salme kultuurikeskuses, Kaja kultuurikeskuses ja Tondiraba jäähallis.
Sel nädalal jõustuv määrus keelab tekstiili ja jalatsite hävitamise
18. juulil jõustuva määrusega keelab Euroopa Liit hävitada müümata jäänud rõivaid, rõivaaksessuaare ja jalatseid. Uuest aastast tuleb tekstiilijäätmed sorteerida eraldi.
„Vähem segadust, rohkem ohutust.“ Tallinna rattateede võrk saab lähiaastatel uue ilme
Uutel rattateedel saab ummikutest mõjutamata, tervislikult ja ka ohutult vändata kooli ja tööle juba sel sügisel.
KUULA | Kriiside pidurdamiseks kohtus käia on lihtsam, kui nendes ellu jääda
Õlitehasega kohtuteed käivad keskkonnaaktivistid avavad, miks oli vaja taas riigi vastu kohtusse minna.
ARVAMUS | Rohetehnoloog: linna kliimakindlaks muutmisel tuleb porilombis võimalust näha
Kliimamuutustest tingitud äärmuslikud ilmastikuolud on aina sagedasemad ka Tallinnas, tuletab meelde Hundipea rohetehnoloogia valdkonna juht Mari-Liis Kell. Kui veel aprilli lõpus sadas maha paks lumevaip, siis täna võib samal murulapil juba rahumeeli suvist piknikku pidada. Linnade üha olulisemaks väljakutseks on kiirelt ja ootamatult muutuvate oludega kohaneda ja nendeks valmis olla.
Keskkonnaamet leiab võimalusi fossiilkütuste töötlemist lubada. Keskkonnakaitsjad selle suunaga ei nõustu
Uue õlitehase kompleksloa üle kohtuteed käivad keskkonnakaitsjad ja keskkonnaamet on eriarvamusel, kuidas kasvuhoonegaaside heite vähendamine ja kliimaeesmärkide saavutamine välja peaks nägema.
Prantsusmaal lühimaalendude keelamise mõju jääb aasta hiljem ebaselgeks
Eelmise aasta juunis kehtestas Prantsusmaa ametlikult riigisiseste lühimaalendude keelu, et vähendada süsinikdioksiidi heidet. Kui palju on heitkogust selle keeluga otseselt vähendatud, ei ole teada.
Maailm on aasta aega olnud keskmiselt üle 1,5 kraadi soojem kui tööstusajastu eel
2024. aasta juuni oli mõõtmisajaloo kõige soojem juuni ja 13. järjestikune rekordiliselt soe kuu. Samuti oli see järjekorras 12. kuu, mil maailm oli keskmiselt vähemalt 1,5 kraadi soojem kui industriaalajastu eelsel ajal.
Tartu linnaarhitektid pealinnas alustavale kolleegile: „Peatänav tuleb ära teha!“
Pealinn saab üle pika aja endale linnaarhitekti. Delfi uuris praeguselt Tartu linnaarhitektilt Jiří Tintěralt ja 11 aastat sama ametit pidanud Tõnis Arjuselt, mida nemad Tallinnas alustavale kolleegile soovitavad.
JÄRGMINE PÕLVKOND | Miks ei tee keskkonnaamet oma tööd?
25. juunil läksime taas õlitehase peatamiseks kohtusse. Seekord keskkonnaameti vastu, kes tehasele kompleksloa väljastas. Päev hiljem võeti kaebus menetlusse ja anti ka esialgne õiguskaitse tehase peatamiseks. Aga miks me seda jälle tegime?
ARVAMUS | Baltimaade ja Soome gaasiturg tuleb muuta 2050. aastaks süsinikuneutraalseks. Sellega venitamise hind on üüratu
Värske uuring kirjeldab nelja arengustsenaariumi Baltimaade ja Soome gaasituru dekarboniseerimisel. Valik on selge: kas investeerida praegu ja võtta kasutusele kliimat säästvad energeetikalahendused või maksta hiljem ränka lõivu keskkonna- ja geopoliitiliste šokkide eest. 
Kuumus on kõige surmavam äärmuslik ilmastikunähtus, aga surmajuhtumeid on raske tuvastada
Koos üldise kliima soojenemisega on Eestis toimunud järsk muutus kuumalainete esinemises. Kuumasurmade kohta andmete saamine võib olla keeruline.
Pea kõik Euroopa Liidu riigid jätsid olulise kliimakava õigeks ajaks esitamata
Jätkuv kavade esitamisega viivitamine ohustab Euroopa Liidu 2030. aasta kliimaeesmärkide ja seega ka 2050. aastaks seatud kliimaneutraalsuse eesmärgi saavutamist.
Tänavu hääletab valimistel pool maailma. ÜRO uuringu andmeil soovib 80% inimesi tugevamaid kliimameetmeid
Üle poole maailma elanikke hääletab 2024. aastal valimistel, mille tulemused puudutavad miljardeid inimesi. Seejuures mõjutavad need tulemused meie kliima tulevikku. Maailma seni suurimas kliimamuutusi käsitlevas sõltumatus avaliku arvamuse uuringus leiti, et 80% maailma inimesi soovib oma riigilt julgemaid kliimameetmeid.
Austria uus seadus lubab kiiruseületajate sõidukid konfiskeerida ja maha müüa
Seaduse eesmärk on vähendada liiklussurmade arvu, mis on viimasel ajal Austrias suurenenud.
Nigeeria keelustab tulevast aastast ühekorraplasti
Riigis tekib praegu üle 2,5 miljoni tonni plastijäätmeid aastas.
Taastuvenergia tootmine on suurenenud. Mullu oli suurem osa Euroopa Liidu elektrienergiast roheline
Tuule- ja päikeseenergia tootmise kasv koos fossiilsete kütuste kasutamise järsu vähenemise viis taastuvenergiaallikad esikohale.
Tallinna Halduskohus keelas ajutiselt uue õlitehase käitamise
Tallinna Halduskohus võttis 26. juunil noorte keskonnakaitseliikumise Fridays For Future Eesti (MTÜ Loodusvõlu) kaebuse menetlusse ja peatas kompleksloa täitmise kuni 12. juulini. Kuni selle tähtajani ei tohi Enefit Power AS uut põlevkiviõlitehast käivitada.
Kliimanoored pöördusid õlitehase peatamiseks taas kohtusse: „Õlitehas on halb tulevikuinvesteering“
Õlitehase vastu astus kohtusse ka 15-aastane noor aktivist isiklikult, sest näeb, et selle käitamine piirab tulevikus tema põhiõigusi.
Riigikontroll jäätmekäitlusest: olukord, kus prügi võetakse ringlusse ainult toetuste abil, ei tohi jätkuda
Riigikontroll tõdes hiljuti valminud aruandes, et kui Eesti ei tõsta hüppeliselt oma ringlusesse võetud jäätmete määra, võib meid ees oodata Euroopa Komisjoni trahv.
Peipsist toodi nelja päevaga välja üle 400 hüljatud võrgu
Tänavune saak oli pea poole väiksem kui kolm aastat tagasi, andes lootust, et triivivaid võrke jääb aina vähemaks.
107 kg ohtlikke rususid ühel ruutmeetril. Gaza taastub sõja tekitatud keskkonnakahjudest veel pikalt
Iisraeli-Hamasi konflikti tagajärjel on Gazas tekkinud hinnanguliselt 39 miljonit tonni prahti – Gaza sektoris on iga ruutmeetri kohta praegu üle 107 kg lõhkemata lahingumoona, ohtlikke aineid ja inimjäänuseid sisaldavaid rususid.
Saastunud õhu tõttu sureb maailmas ligi 2000 last päevas
Värske aruanne tuvastas, et õhusaaste mõjutab inimeste tervist üha enam ja muutub üle maailma teiseks peamiseks surmajuhtumite riskiteguriks. Eriti ohustatud on alla viieaastased lapsed.
KUULA | Linnavõimu ülesanne peaks olema elurikka keskkonna tagamine
Seekordses „Rohepöörases“ arutasid saatejuhid, kas linnas loomade nägemiseks on tõesti ainus võimalus loomaaed.
Sihtmärgiks Stonehenge ja Taylor Swifti eralennuk. Kliimaaktiviste viib äärmuslike meetmeteni meeleheide
Sel nädalal pälvisid taas tähelepanu vastuolulisi meetodeid kasutanud kliimaaktivistid, kes värvisid oranžiks UNESCO kultuuripärandi ja Londoni lennujaamas seisvad eralennukid. Eesti kliimaaktivistid kaaluksid senisest äärmuslikumaid võtteid näiteks siis, kui parlament hakkaks arutama fosforiidi ja diktüoneemakilda kaevandamist.
VIDEO | „See on vist Nõmme kõige kohutavam tänav.“ Linn pole 15 aastaga suutnud ohtlikule teele kõnniteed ehitada
Nõmmel asuv tänavalõik on jalakäijatele aasta läbi sisuliselt läbimatu. Kohalikud on aastaid palunud linnal sinna kõnnitee ehitada, kuid seni tulutult. Nõmme kogukond ühendas nüüd jõud.
Lahemaa rahvuspargis toimub lindude pesitsusrahu ajal ralliüritus
Lahemaa rahvuspargis toimub neljapäeval ralliüritus. Keskkonnaameti hinnangul ei ulatu autoralli mõju rahvuspargi sõiduteedest kaugemale.
Kuumus ohustab Pariisi olümpiamängudel sportlaste tervist ja elu
Hiljutine raport tõdes, et Prantsusmaa pealinna keskmine õhutemperatuur on üha tõusnud ja valitseb oht, et sportlased saavad seda olümpial tunda.
Sisuturundus
Rainer Pesti: ringmajandus vähendab muuhulgas ka julgeolekuriske
Rainer Pesti on ringmajanduse ärimudeli paadunud eestkõneleja, kelle ringmajanduse ja muutuste juhtimise alased teadmised on aidanud mitmetel ettevõttel uusi ärimudeleid luua. Lisaks on Raineri IT-alane haridus põhjus miks digitaliseerimine tema jaoks nii kesksel kohal on. Impact Day festivalil räägib Rainer lähemalt jäätmete käitlemise teemadel.
Sisuturundus
Peep Pitk: läbipaistvus tootmises ja tarneahelates peab saama normiks
Peep Pitk on puidukeemiaettevõtte Fibenol arendusjuht, kelle eesmärgiks on puidu fraktsioneerimise abil materjalide ja keemiatööstus fossiilsetelt toormaterjalidelt bio-põhistele üle viia. Impact Day festivalil osaleb ta paneelis, kus arutatakse, milline tööstussektor võiks juhtida süsiniku jalajälje vähendamise teekonda.
Euroopa Liidu nõukogu võttis vastu looduse taastamise määruse
Pikalt ummikseisus olnud määruse vastuvõtmisel sai otsustavaks Austria ja Slovakkia toetus.
Venemaad võib oodata 30 miljardi euro suurune arve sõjaga tekitatud kliimakahjude eest
Värskes aruandes leiti, et Venemaa agressioon Ukrainas on seni põhjustanud 175 miljonit tonni kasvuhoonegaase.
Island andis loa 128 vaala küttimiseks. Looduskaitsjad mõistavad otsuse hukka
Islandi valitsus avaldas teisipäeval, et on otsustanud anda riigi viimasele vaalapüügiettevõttele loa küttida tänavu 128 heeringavaala, vahendas BBC. Loomade õiguste eest seisvad organisatsioonid mõistsid valitsuse otsuse hukka, sest küttimine põhjustab vaaladele kannatusi.
Tippkohtumise avalduse mustand: G7 juhid võtavad endale kohustuse fossiilkütustest kiiremini loobuda
Demokraatlike tööstusriikide juhid võtavad endale kohustuse kiirendada fossiilkütustest loobumist selle kümnendi jooksul, selgus Itaalias toimuva G7 tippkohtumise lõpus välja antava avalduse mustandist.
Kaitsealused liigid kolitakse Lasnamäe rohealalt ära, et teha ruumi ehituspoe parklale
Tallinnas jääb kahepaiksetele sobivaid elupaiku aina vähemaks. Tallinna esinduslikemasse tähnikvesilike elupaika ehitatakse nüüd ehituspood ja parkla ning sealsed vesilikud peavad ära kolima.
UURING | Ida-Virumaa elanikud umbusaldavad ja kardavad rohepööret
Ida-Virumaad analüüsinud eksperdid leiavad, et kohalikel on vaja rohkem kindlust tuleviku ees.
Sisuturundus
Kliimamõju märgis - mis, miks ja kellele?
Evelin Heiberg (Orkla Eesti jätkusuutlikkuse juht) tegeleb igapäevaselt selle nimel, et teadlikkus jätkusuutlikkuse teemadest kasvaks nii Orkla siseselt kui ka väliselt. Mida ja miks ta selle osas uudsete kliimamõju märgistega tegi, sellest rääkis Evelin Baltikumi ja Põhjamaade suurima jätkusuutlikkuse festivali Impact Day peakorraldaja Merili Ginteriga.
Sisuturundus
Jäätmed pole prügi, vaid koht kus saaksime rikkust kasvatada
Mark Skljarovil (Wastelockeri tegevjuht) toob jäätmemajandusse andmed ja reaalajas tagasisidestamise. Mida ta Eestis ja välismaal prügi teemas on näinud ning visuaaliserib tulevikuks, sellest rääkis Mark Baltikumi ja Põhjamaade suurima jätkusuutlikkuse festivali Impact Day peakorraldaja Merili Ginteriga.
RAPORT | Puhtasse energiasse suunatakse tänavu kaks korda rohkem raha kui fossiilenergiasse
Ülemaailmsed kulutused puhtale energiale ja selle taristule ulatuvad tänavu peaaegu kahe triljoni euroni, ennustab rahvusvahelise energiaagentuuri raport.
Uimastisõltuvus, ärevus ja soomuutus. Loodusesse jõudnud ravimijäägid muudavad loomaliike
Teadlased hoiatavad, et ravimite ja ebaseaduslike uimastite reostus muutub elusloodusele üha suuremaks ohuks.
KUULA | Erik Moora: rohepöörde takistamine ei ole Eesti huvides
Saatekülaline Erik Moora tõdes, et poliitikute levitatav narratiiv, nagu kliimameetmed kahjustaks majandust, ei pea paika.
Euroopa püüab paremäärmuslaste kiuste säilitada oma positsiooni kliimateemade teenäitajana
Euroopa Liit on end positsioneerinud kliimakriisi lahendamise teenäitajana, ent Euroopa Parlamendi uued tulijad võivad vaigistada tuult liidu roheambitsioonide tiibades.
VALIMISLUBADUSED | Sotsid lubavad lõpetada pelletite põletamise, Isamaa moratooriumit rohepöörde initsiatiividele
Eesti erakondade programmides, mis peaks valijaile aimu andma, mida nende kandidaadid plaanivad Euroopas ära teha, leiavad kajastust nii sotsialism kui ka majanduskasv.