Valeinfo: paljastatud!
Valeinfo: paljastatud podcast võtab üle nädala ette viimase aja valeinfo trendid ning teeb selgeks, millised faktid on õiged ja teaduspõhised.
Saatejuhid
Kaili Malts, Martin Laine, Marta Vunš
Valeinfo: paljastatud!
Uudised 35 episoodi
Episoodid
Kuidas EKRE ja vandenõutoreetikud avasid oma aknad Kremli mürale
Seekordses episoodis võtame lahti ajajoone sellest, kuidas üldsusele tänaseks tuntud sõjaskeptikud alustasid oma teed koroonaskeptikutena. Kuid miks on tegemist ohtliku faktoriga ning kuidas faktide vastu võitlemine soodustab Kremli mõju laienemist? Saates arutlevad faktikontrollimise ja valeinfo reporter Kaili Malts ja uuriva toimetuse ajakirjanik Martin Laine.
Täna 30 m
Sotsiaalmeediagrupid kihavad valimistejärgsest valeinfost
Valimised tõid EKRE-le oodatust madalama tulemuse, mistõttu erakonna poliitikud ning nende fännid on sotsiaalmeedias pannud ringlema mitmeid valeväiteid. Peamiselt kasutatakse vanu jutupunkte e-häälte legitiimsuse kohta. Stuudios võtavad teemal sõna ajakirjanik Martin Laine ning faktikontrollimise ja valeinfo reporter Marta Vunš. Saadet juhib Kaili Malts
08.03.2023 37 m
Puust ja punaseks: mis rolli mängis EKRE Venemaa mõjuoperatsioonis?
Laupäeval tabas Eesti ühiskonda skandaal, kui dokumendid paljastasid Putini käsilase Jevgeni Prigožini mõjutustegevuse Eestis. Enim tähelepanu sai dokumentides korduvalt mainitud EKRE. Kuid mis on konservatiivse rahvaerakonna tegelik osa kogu loos ning, mida peaksime uurimusest järeldama? Seda selgitavad dokumentidega tutvunud ajakirjanikud Holger Roonemaa ja Martin Laine. Saadet juhib Kaili Malts
22.02.2023 31 m
Mis toimub elektribörsil? Müüte lükkab ümber ekspert Rein Vaks
Kõrged elektrihinnad on ka liikvele pannud palju valeinfot. Millised on peamised müüdid ning kuidas on asjad tegelikult? Küsimustele annab vastuseid Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi energiaturgude valdkonnajuht Rein Vaks
29.08.2022 26 m
Kas faktikontroll on ohtlik?
Selles saates on külas meediauurija Marju Himma, kes arutleb, miks võib faktikontroll ohtlik olla. Himma on julge kritiseerima, et faktikontroll tänasel viisil debatti ei abista. Pigem just hägustab.
15.12.2021 21 m
Kui vaja, kaklen Jaanustega veel aastaid! Sellest, kuidas tiktokker vandenõuteooriaid ümber lükkab
Tiktokker Roosabanaanike, kodanikunimega Arija Helmvee on 20 aastane noor naine, kes ei karda vaktsiinivastastega kembelda. Ta on käinud juba mitmel vaktsiiniprotestil kohal, küsinud küsimusi, mida meedia ei küsi ning lükkab valeinfot oma Tiktokis ümber. Kriitika - laske käia! Arija kardab ainult seda, et inimesed eales oma valede võrgust välja ei pääse.
26.10.2021 25 m
Eesti kõige pisem koroonahaige on olnud 12-päevane. Vanemad vaktsineerimata.
Vabandame halva salvestuskvaliteedi pärast! Püüame taas oma tehnika joonde saada! Saate täispikka arutelu saab lugeda Päevalehe "Valeinfo: paljastatud" rubriigist! Sel korral arutasid doktorid Eda Tamm ning Ülle Uustalu laste koroonapõdemise üle. Väidavad ju paljud netiteadlased, et laste jaoks on koroona väike nohu, mis põdeda. Ilmnes, et tegelikult on asi palju keerulisem. Pikk-kovid ning südamepõletik varitsevad koroonat põdenud lapsi - ka neid, kes riskigruppi ei kuulu. Lisaks ei vali koroona vanust, kõige pisem koroonapatsient Eestis on olnud vaid 12 päevane.
23.10.2021 37 m
Puust ja punaseks: mida tohib ja ei tohi teha vaktsiinivastastega?
Vaktsiinivastaste juriidilised pöördumised ja põhjendused seisavad tihtipeale savist jalgadel, analüüsib õigusekspert Paloma Krõõt Tupay. Ta selgitab, kas ja millal on kriisiga kaasnevad piirangud vaktsineerimata inimestele õigustatud.
17.08.2021 37 m
Ravimiameti töötaja: Eestis võiks olla tervisekahjude fond
Ravimiameti ohutusjärelvalve büroo juht Maia Uusküla jagab "Valeinfo: paljastatud" saatega vaktsiinide "pahupoolt". Eestis on mõned üksikud juhtumid, kus tervisekahju tõepooles on seotud vaktsiiniga. Nende perekondade raskuste hüvitamiseks võiks tema hinnangul meil olemas olla tervisekahjude fond, millest täna aga kaugel ollakse. Siiski on kahjud üksikud ning kurvad üksikjuhud ei kaalu üle vaktsiinide kasu.
04.06.2021 26 m
Koroona läbipõdemine mõjutab meie viljakust rohkem kui vaktsiin
Selles osas aitab Tartu Ülikooli teadur Triin Laisk ümber lükata naiste ja meeste viljakusega, menstruatsioonitsükliga ning koroonavaktsiinidega seotud müüte. Olgu enne saated juba ära öeldud - koroonavaktsiin ei mõjuta meie viljakust mingil määral!
10.05.2021 18 m
Kreml ja Eesti maskivastased leidsid ühise keele
Juttu tuleb sellest, millised organisatsioonid ja inimesed Riigikogu esiseid maski- ja piirangvastaseid proteste korraldavad. Kes on tõelised niiditõmbajad? Kuidas maskivastased Kremlile teene teevad? Juttu tuleb ka sellest, et isegi kui NETS-i protestid Riigikogu eest ära kaovad, ei tasu piirangute osas valetavaid inimesi alahinnata. Liikumine on saavutanud piisavalt suure hulga heatahtlikke kaasaelajaid, keda Kremli mõjumängudes ära kasutatakse. Täpsemalt juba saates.
09.04.2021 29 m
Koroonavaled on vaid ettevalmistus järgmisteks valimisteks
Kuigi sotsiaalmeedia on koroonavalesid täis ning riigikogu ees protestivad elukutselised lõhestajad, siis vaatame selles episoodis tulevikku. Kuna ühiskond on valedele arvatust vastuvõtlikum, mida toovad endaga kaasa järgmised valimised? Kas me jäämegi nüüd igaveseks igaüks oma nurka istuma ja vastaseid valetajateks kutsuma? Koos Päevalehe faktikontrollija Triinu Jõgiga räägime sellest, miks faktikontrollist ainult ei piisa.
08.04.2021 26 m
Kas meditsiinitöötajaid peaks vastu tahtmist vaktsineerima? Külas perearst Piret Rospu
Selles osas käis külas perearst Piret Rospu, kes selgitas koroonavaktsiinde skepsist meditsiinitöötajate seas. Samuti võtsime ükshaaval lahti Facebookis viraalseks muutunud postituse, milles ITK meditsiiniõde vaktsiinivandenõusid levitab. Mida teha meditsiinitöötajatega, kes ise sellesse ei usu ja valesid levitavad? Juttu tuleb aga ka positiivsest! Näiteks sellest, et vaktsineerimine töötab. Arstid on hakanud vähem haigestuma.
19.03.2021 37 m
Kuidas Putini Kokk Eesti ja Läti riigimehed enda pilli järgi tantsima pani
Ajakirjanikud Martin Laine ja Holger Roonemaa räägivad lähemalt Vene oligarh Jevgeni Prgiožini peenest infooperatsioonist Baltikumi riikides. Teise teemana käsitletakse maskikohustust vandenõuteoreetikute ja Kremli-meelsete ühise propagandavankri ees.
04.03.2021 24 m
Appi, mu lähedane on vandenõuteoreetik! Mida teha?
Seekordses "Valeinfo: paljastatud" saates käis rääkimas Tartu Ülikooli ühiskonnateaduste instituudis töötav Maia Klaassen, kes aitas lahti murda sotsiaalmeediamulle ning algoritmilõkse. Ta andis ka nõu, kuidas end panna valmis vaidlusteks, et oma lähedane inimene libedalt vandenõuteooriate rajalt eemale juhtida. Olgu öeldud, see pole lihtne.
20.02.2021 44 m
Kas me kardame rohkem Venemaad või koroonaviirust?
Selles "Valeinfo: Paljastatud" saates võtame luubi alla Sputniku vaktsiini - kas me anname ülaltkäe võidu Venemaale, kui Euroopa seda vaktsiini hangiks? Lisaks arutame selle üle, miks Eesti vaktsiinikommunikatsioon läbi kukkunud on ja kuidas vilepuhujatel õigus olnud. Saates arutlevad Martin Laine ja Heliis Raudsik.
12.02.2021 34 m
Kiusu- ja rumalusepandeemia. Eksperdid tunnistavad, et rünnakute tõttu kardetakse sõna võtta
Viroloogiaprofessor Irja Lutsar ei ole ainuke ekspert, keda teaduspõhise koroonaviiruse info jagamise pärast rünnatakse. Rünnakute ohvriks on langenud tegelikult pea iga teadlane või arst, kes "julgeb" vaktsiinide või COVID-19 teemal sõna võtta.
03.02.2021 13 m
Trumpi blokeering sotsiaalmeediast: jõuga, aga ilma nõuta sekkumine netivabadusse
Jaanuari alguses blokeeriti Donald Trump sotsiaalmeediast. Kuidas on sündmused edasi arenenud ning kas see on põhjendatud olnud? Euroopa reageeris USA tehnoloogiagigantidele otsusele väga valuliselt. Millised allhoovused toob presidendi blokeering kaasa paremäärmuslikule radikaliseerumisele? USA sündmused võtavad kokku ja vaatavad ka emakeelsesse ühismeediasse ajakirjanikud Heliis Raudsik ja Martin Laine.
23.01.2021 28 m
Kreml on võtnud võidu? Skandinaavia "nõrkust" kujutavad narratiivid Eestis pärinevad Moskvast
Stuudios on Sisekaitseakadeemia nooremteadur Diana Marnot. Juttu teeme Venemaa infosõja enimlevinud narratiividest Skandinaavias ning Baltikumis. Mis on narratiiv ning kuidas on Eestis alla neeltud venelaste ettesöödetud lood ultraliberaalsest Rootsist? Juttu tuleb ka sellest, kuidas Baltikumi natsilembsese kandina näivad narratiivid mõjuvad ka Läänes. Ajale kohaselt tuleb juttu ka vaktsiinivastasusest.
18.12.2020 34 m
Allar Jõks ja Ülle Madise - teaduse-eitajate ootamatud liitlased
"Valeinfo: paljastatud" uues osas tuleb juttu sellest, miks maskivastaseid nii palju on ning kuidas Allar Jõks ning Ülle Madise eneselegi teadmata on aidanud peavoolustada libainfo levikut
27.11.2020 28 m
USA valimiste erisaade | Verine kampaania sotsiaalmeedias ongi uus norm
Võtame kokku USA presidendivalimiste kampaaniategemise sotsiaalmeedias ning Trumpi mõju väärinfo levikule. Ta on nihutanud piire nii oma eelmise, ametisolemise kui ka tänavuse kampaania vältel. Samal ajal pole vastaspool eriti vastu tulnud. Mis rolli mängib sotsiaalmeedia presidendikampaanias ning kas valede levikut on üldse võimalik takistada? Sõna saavad USA poliitikavaatlejad, Ekspressi ajakirjanik Indrek Lepik ning endine Päevalehe ajakirjanik Lauri Tankler.
03.11.2020 36 m
Kas Eesti sotsiaalmeedias on võimalik radikaliseeruda?
Stuudios käis külas Heidi Maiberg, kes on uurinud varasemalt islamistide deradikaliseerumist. Nüüd vaatab ta oma doktoritöös ka paremäärmuslaste deradikaliseerumise peale. Aga enne kui me saame deradikaliseeruda, on meil vaja radikaliseeruda. Kas tänases Eestis on see võimalik ning millised on need kõlakojad, kus radikaliseerumine ehk aset leiab? Maiberg on TÜ Aasika keskuse kommunikatsioonijuht, oma väitekirja teeb ta Londonis, Royal Holloway Ülikoolis. Oma magistritöö tegi ta kodusemas Tartu Ülikoolis.
29.10.2020 33 m
WHO hakkab kõiki sundvaktsineerima? Rahvusvahelise "kollase kaardi" väljatöötamisest
Selles "Valeinfo: paljastatud" podcastis meelitasime külla oma esimese WHO-ga seotud külalise. Nimelt käis digitaalsetest tervishoiusüsteemidest rääkimas WHO digitaalse tervisetehnoloogia nõustamisgrupi liige (ja Riigikantselei ametnik) Marten Kaevats. Kas tõepoolest WHO hakkab nüüd kõiki sundvaktsineerima? Kas meie telefone hakatakse jälgima? Sel nädalal allkirjastatud WHO ja Eesti ühiste kavatsuste protokoll andis ohtralt pinda vandenõude levikuks, kuid kuidas asi on päriselt?
08.10.2020 36 m
MS Estonia vandenõudest, Trumpist ja Bidenist ning Eesti valitsuse faktivigadest
Stuudios käis külas ajakirjanik Herman Kelomees, kellel on aastatepikkune kogemus väitlusseltsist faktide kontrollimisel ning kriitilisel pilgul poliitika jälgmisel. Juttu tuli nii Eesti olukorrast faktikontrollimisel - kellele ja miks seda üldse teha? Lisaks räägiti MS Estonia laevahukuga seotud vandenõudest ning nende võimest õõnestada valitsust. Saate teises pooles arutati sel nädalal toimunud esimese USA presidendivalimiste debati üle. Kas alternatiivsete faktide ajastu lõppeb koos president Donald Trumpiga?
01.10.2020 31 m
Hiina mõjutustegevus Eesti poliitilisel areenil
Selles "Valeinfo: paljastatud" epsioodis käis Hiina mõjutustegevusest rääkimas Kaitseuuringute Keskuse nooremteadur Frank Jüris. Tema sulest ilmus 17. septembril artikkel, mis juhib tähelepanu Hiina Kommunistliku Partei rahvusvaheliste suhete osakonna tegevusele. Nimelt on rakukene aktiivne just Kesk- ja Ida-Euroopa riikides, luues suhteid kohalikke erakondadega. Kuidas kommunistliku partei välissuhete osakond Eesti poliitikute lävib ning milline on nende läbikäimiste mõju? Sellest juba pikemalt saates.
17.09.2020 34 m
Valimiste mõjutamine Eestis: Venemaa sekkub, aga mitte sellisel skaalal nagu USA-s
Meie kümnendas osas räägime Euroopa ühisrindest valeinfoga võitlemisel, valimiste mõjutamisest ning sellest, millestest teadmistest valeinfo äratundmisel jääb eestlastel puudu. Saates käis külas Riigikantselei kommunikatsioonibüroo strateegilise kommunikatsiooni nõunik Siim Kumpas.
10.09.2020 38 m
Vaktsiinisaade | Eesti on sisenenud suurde koroona vaktsiinisõtta
"Valeinfo: paljastatud" üheksandas osas räägime ainult vaktsiinidest ja vaktsiinivastastest. Koroonapandeemia ajal torkavad nad silma rohkem kui kunagi varem. Kas ja kuidas vaktsiinivastasusega võidelda? Muuhulgas tuleb juttu vaktsiinisõjast, kus USA-l, Euroopa Liidul ning Venemaal erinevad huvid mängus.
27.08.2020 26 m
TikTokis ja Yandexi rakendustes peituvad varjatud ohud
Ameerika Ühendriikide president Donald Trump plaanib piirata TikToki kasutamist USA-s. Kuigi TikTok on oluline platvorm ka valeinfo levikuks, siis Eestis levib seda seal vähem. Siiski on see veel täna Hiinaga seotud rakendus, mille kohta uurimegi RIA küberintsidentide käsitlemise osakonna juhilt Tõnu Tammerilt. Kas TikToki kaudu saab Hiina luure mu andmeid kasutada? Kuidas valida äpipoest endale turvalisi rakendusi?
13.08.2020 29 m
Kuidas piirata tervisele ohtliku (aja)kirjanduse levikut?
Ajakirjanikud Martin Laine ja Heliis Nemsitsveridze arutavad selle üle, kas ja kuidas piirata tervisele ohtliku valeinfo levikut. Juttu tuleb nii ajakirjadest kui ka raamatutest, millest mitmed leiab Eesti raamatumüügi edetabelitest.
31.07.2020 29 m
Kus viga näed laita...Seal hea valeinfot levitada | Miks jama tõesest infost kiiremini levib?
Valeinfo: paljastatud järjekordne osa annab ülevaate sellest, kuidas Baltikumi riigid viivad ellu Euroopa sanktsioone seades eetripiiranguid Venemaa kanalitele. Ka Eesti on andnud märku, et Russia Today levikut pruugitakse piirata. Lisaks räägime sellest, kuidas koroonast toibuvas Eestis levib sotsiaalmeedias hästi täielik jamps: kehvadest naljadest saab tõene informatsioon, mis tõepähe võetakse ning suurte auditooriumideni jõuab.
16.07.2020 27 m
Miks Soros on ideaalne vaenlane ehk kuidas vandenõuteooriaid poliitilise relvana kasutada?
Stuudios on Tartu Ülikooli semiootikud Andreas Ventsel ja Mari-Liis Madisson. Nad räägivad, kuidas vandenõuteooriad on elu meie ümber muutnud ning kuidas teatud poliitilised jõud seda oskuslikult ära kasutavad.
02.07.2020 40 m
Mille kohta Eesti inimesed Facebookis enim valetavad?
Delfi on Facebooki faktikontrolliga tegelenud kolm kuud. Valeinfoks või eksitavaks oleme märkinud ligemale 30 postitust, mis olid jõudnud vähemalt sadade tuhandete kasutajateni. Anname ülevaate, mille kohta eestlased enim udujuttu ajavad.
19.06.2020 28 m
Sotsiaalmeedia igavene muutumine ehk Suur trollide sõda USA massirahutuste ajal
Ameerika otsib patuoinast. Mässul ja kaosel peab ju olema üks lihtsastimõistetav süüdlane. Olgu selleks antifa, demokraadid, paremradikaalid või USA president Donald Trump. Sotsiaalmeedias toimuv reedab, et süüdlased leitakse vahendeid valimata. Räägime ka Twitteri faktikontrollist.
04.06.2020 30 m
Teabepesu propagandavõrgustikes: Eestile mõeldi välja uus natsilembeline riigikogu liige
Eesti riigikogu liiget Raivo Kassi enne 9. maid ei eksisteerinud. Järsku sai temast aga vene kogukondade silmis Eesti natsilembust tõendav tegelane.
28.05.2020 25 m
9. mai läbi propagandaprisma: miks natsimonument, mida olemas pole, õhku lasti?
Nagu ikka, pani 9. mai propagandamasina hammasrattad tavapärasest agaramalt tööle. Jälgisime, millised manipulatsioonid Venemaa pidupäev eesti venekeelses meediapildis käivitas.
14.05.2020 28 m
Valeinfo: paljastatud podcast võtab üle nädala ette viimase aja valeinfo trendid ning teeb selgeks, millised faktid on õiged ja teaduspõhised.
Saatejuhid
Kaili Malts, Martin Laine, Marta Vunš