Meta tegevjuhi Mark Zuckerbergi otsus lõpetada USA-s kolmanda osapoole faktikontrolli programm on vallandanud laialdase arutelu, tuues kaasa kriitikat, aga ka ekslikke süüdistusi faktikontrolli kohta. Mida see Meta samm tegelikult tähendab ning kuidas see mõjutab sõnavabadust ja valeinfo levikut?
Aasta viimases episoodis vaatame tagasi möödunud info-aastale, mida iseloomustasid suured valimised, jätkuvad sõjalised konfliktid ja järjest strateegilisem infomõjutustegevus lääneriikide suunal. Milline on Eesti ja Lääne infovastupidavuse hetkeseis ja milleks olla valmis uuel aastal? Stuudios on külas Delfi uuriva toimetuse juht Erik Moora ja uuriv ajakirjanik Martin Laine, saadet juhib faktikontrollimise ja valeinfo reporter Marta Vunš.
Populistid kasutavad vandenõuteooriaid üha enam oma strateegiliste narratiividena. New Yorgi laksiktornide “tegelike” ründajate varjamine, lennukite keemiasabad, George Sorose “varivalitsus”, COVID-pandeemia esilekutsumine raha teenimiseks ja maailma juhtivad salaklubid – need on vaid jäämäe tipp vandenõuteooriate lõputus maailmas, mille abil võidetakse isegi valimisi. Miks inimesed usuvad vandenteooriaid ja kuidas nad meid mõjutavad?
Podcastis on külas Tartu Ülikooli semiootika teadur Mari-Liis Madisson ning poliitika- ja sotsiosemiootika professor Andreas Ventsel. Saadet juhivad Delfi faktikontrollimise ja valeinfo reporterid Mari-Liis Somelar ja Marta Vunš.
USA presidendivalimised näitasid drastilist eelistuse muutust noormeeste seas, kus võrreldes 2020. aastaga kasvas Trumpi toetus 14 protsendipunkti. Rumeenia presidendi valimistel võitis esimese vooru peaaegu tundmatu kandidaat, kes oli end nähtavaks teinud TikTokis. Eestis arvab 49% 15-aastastest poistest, et mehed saavad poliitikas paremini hakkama kui naised.
Seekordses episoodis arutavad Tartu Ülikooli meediauuringute kaasprofessor Maria Murumaa-Mengel ja digimeediauuringute nooremteadur Kaarel Lott koos faktikontrollijate Mari-Liis Somelari ja Marta Vunšiga, kuidas ja miks noormehed muutuvad sotsiaalmeedias konservatiivsemaks ning mida see meie ühiskonna tulevikule tähendab.
USA valimised möödusid enneolematu varjamatu valeinfo ja välisriikide mõjutustegevuse küüsis. “Valeinfo: paljastatud!” podcast lahkab põhjalikult USA-s toimunut ja analüüsib, milline on valeinfost läbiimbunud inforuumi mõju edaspidi Eestile ja Euroopale.
Vaktsineerimine on üks kaasaegse meditsiini suurimaid saavutusi. Sellest hoolimata on ohtlike haiguste vaktsineerimisega hõlmatus langenud viimastel aastatel 20%. Räägime sellest Terviseametis nakkushaiguste levikul silma peal hoidva Kärt Sõberiga.
Kuidas õnnestus ajakirjanikel paljastada Venemaa salajane värbamisskeem Euroopas? Uues "Valeinfo: paljastatud!" episoodis vaatame rahvusvahelise uuriva ajakirjandusliku eksperimendi kulisside taha.
Võltsitud meediaväljaannete teisikud, trollivabrikud ja miljonid dollarid paremäärmuslikele suunamudijatele Kremli jutupunktide võimendamiseks. Miks tegi Venemaa propagandamasin kannapöörde ja hakkas hoolega peitma oma sõrmejälgi?
Suhtlusrakenduses Telegram vohab kuritegevus. Selle asutaja ja juhi Pavel Durovi suhtes on Pariisis alustatud menetlus ja ta ei tohi Prantsusmaalt lahkuda. “Valeinfo: paljastatud!” uues osas arutleme, kas Durovi vahistamine on pretsedent sõnavabaduse piiramisele või on rakenduses jagatud info voolanud otse Kremli serveritesse. Stuudios on faktikontrollimise ja valeinfo reporterid Mari-Liis Somelar ja Marta Vunš
Pariisi olümpiamängud on lõppemas. Kuid tööd ei lõpeta Venemaa propaganda- ja ideoloogiamasin, mis on olümpiamängude kallal tegutsenud juba üle aasta selleks, et neid kasutada oma propaganda levitamiseks ja konfliktide õhutamiseks. „Valeinfo: paljastatud!“ podcasti uues osas on luubi all Venemaa strateegia, eesmärgid ja selle tegevuse mõju. Millised Vene narratiivid olümpiamängude kohta on jõudnud Eestisse? Stuudios on faktikontrollimise ja valeinfo reporterid Mari-Liis Somelar ja Marta Vunš.
Delfi uuriva ja faktikontrollimise toimetuse reporter Mari-Liis Somelar tegi eksperimenti, kui nägi, et Facebookis müüakse mingit müstilist masinat, mis tavalise kraanivee imeveeks muudab. See pidavat ravima jalgade turset, Alzheimeri tõbe ja lausa vähki. Somelar räägib podcastis, kuidas ta käis ise seda imevett proovimas ja testimas, et selgitada, kas see on tõesti erinev tavalisest kraaniveest. Saadet juhib Kaili Malts.
Möödunud nädalal ilmus Eesti Ekspressis lugu, mis kirjeldas TikTokis tehtud eksperimenti. Nimelt veetis loo autor Kaili Malts platvormil kuid, et mõista seal liikuva valeinfo olemust ja rolli Eesti ühiskonnas. Episoodis võtame täpsemalt lahti Eesti TikToki eripärad ja seal leiduva valeinfo. Saadet juhib Mari-Liis Somelar. Külas Marta Vunš ja Kaili Malts.
Möödunud nädalal avalikustati Kaja Kallase kandidatuur EL-i välisasjade kõrge esindaja kohale. Sellega seoses alustas Kreml suurt valeinfo kampaaniat Kallase vastu, mis mitmes Euroopa riigis väga laialt levima läks. Mis täpsemalt juhtus ja kuidas uurisime välja narratiivide alguse ja leviku? Oma analüüsist räägivad stuudios ajakirjanikud Marta Vunš ja Kaili Malts. Neid intervjueerib faktikonntrollimise ja valeinfo reporter Mari-Liis Somelar.
Delfi meedia uuriva toimetuse ajakirjanikud Holger Roonemaa ja Martin Laine kirjutasid kumbki loo Vene mõjutustegevusest. Üks rääkis, kuidas mõjutati venelasi kodumaal enne "presidendivalimisi" ja teine sellest, kuidas toimib kahtlase rahastuse kaudu mõjutustegevus Eestis. Mis see kõik endast kujutab ja kuidas avaldavad sellised tegevused mõju Eesti ühiskonnale? Stuudios avavad tausta lugude autorid, saadet juhib Kaili Malts.
Viimastel kuudel on järjest rohkem arutatud Eesti sõdurite saatmist Ukrainasse. Sellega käib kaasas omajagu valeinfot ja ärevust: väidetakse, et Eesti ja NATO on juba eesliinil või lausa kuulutanud sõja Venemaale. Kuidas on tegelikult? Saates on külas kaitseväe juhataja Martin Herem.
Aprilli lõpus aset leidnud filosoofiakonverents tõi kokku eksperte üle Euroopa. Ajakirjanik Holger Roonemaa räägib nädala alguses ilmunud loost, mis paljastas konverentsi tegelikud tagamaad. Sealhulgas seda, kuidas tegemist oli Vene propagandaprojektiga ning kuidas kogu võrrandisse ka Eesti mängu tuli. Saadet juhivad Kaili Malts ja Marta Vunš.
“Valeinfo: paljastatud!” podcasti uues osas on külas Kaitsepolitsei pressiesindaja Marta Tuul, kellega arutame, kui ohtlik on Vene valeinfo ja infomõjutustegevus Eestile tegelikult. Millisest hetkest muutub n-ö kasulik idioot ohuks riigi julgeolekule? Saadet juhivad faktikontrollimise ja valeinfo reporterid Marta Vunš ja Kaili Malts.
Vene propagandavõrgustiku Voice of Europe’i eesmärk oli mõjutada Euroopa Parlamendi valimisi Kremlile sobivas suunas. Muuhulgas maksti Euroopa poliitikutele raha, et nad levitaksid Ukraina-vastaseid jutupunkte. Kas Kremlil õnnestub mõjutada eesseisvaid Euroopa Parlamendi valimisi? Stuudios arutavad selle üle uurivad ajakirjanikud Holger Roonemaa ja Martin Laine, saadet juhib Marta Vunš.
“Valeinfo: paljastatud” uues osas on fookuses Putini “valimiste” ajal korraldatud inforünnakud Eesti pihta. Kremli narratiivid jõudsid küll mõlemale poole piiri, kuid milline sai nende tegelik mõju? Saates on külas ajakirjanik ja meediaekspert Pavel Ivanov. Viimaste nädalate valeinfo võtavad kokku faktikontrollimise ja valeinfo reporterid Kaili Malts ja Marta Vunš.
Läbi täiemahulise sõja Ukrainas on end Eesti lippude ja rahvusluse siltidega ehtiv portaal Eesti Eest! avaldanud propagandatekste otse Moskvast, eitanud Venemaa õudusi Ukrainas ning näiteks Nõukogude Liidu okupatsiooni Eesti üle. Kes on need inimesed, kes lehekülge veavad ning millised on sisu tagajärjed? Stuudios harutab võrgustikku lahti uuriv ajakirjanik Martin Laine. Viimaste nädalate valeinfo võtab kokku faktikontrolli reporter Marta Vunš, saadet juhib Kaili Malts.