Loomade hääl
Loomuse podcasti "Loomade hääl" eesmärk on tuua kuulajateni loomaõiguslusse ja -kaitsesse süvenev saatesari, tutvustada loomaõigusluses toimuvat, harida ning informeerida, luua kogukonnatunne ja tuua sisse uusi, maailmapilti muutvaid vaatenurki.
Saatejuhid
Annaliisa Post, Sven Paulus
Episoodid
Aasta suurim vegansündmus ehk veganmess toimub juba 22. oktoobril! Kergitasime korraldajate Annika Lepa ja Grete Millneriga saladuseloori, mida põnevat tänavusel messil ees ootab. Juttu tuleb nii eksponaatidest, vabatahtlikest, tätoveeringutest kui ka loomadest. Nagu lubatud, jagame ka tätoveerijate kontake. Pavel: https://www.instagram.com/the_pavelivanov/ Anna: https://www.instagram.com/liktattoo/ Samöwar: https://www.instagram.com/thisissamowar/
03.10.2022 46 m
Paari nädala eest toimus Paides järjekordne Arvamusfestival. Alal „Õigus või õiglus“ püstitati Loomuse eestvedamisel küsimus, kas loomaõiguslus on tegelikult radikaalne. Teeme Farištamo Elleriga, kes arutelu juhtis, väikese kokkuvõte sellest, millest Paides juttu oli. Saatejuht on Annaliisa Post. Kuula ja vaata Arvamusfestivalil toimunud arutelu: https://www.facebook.com/loomadeeestkoste/videos/1188732401969089
29.08.2022 39 m
22. augustil tähistatakse ülemaailmset taimse piima päeva. Loomus keskendub kogu augustikuu taimsetele piimadele ning 11. augustil sai Balti Jaama Turul degusteerida lausa 21 erinevat taimset piima. Saatejuht Annaliisa Post käis kohapeal ning vestles Taimsete Valikute programmijuhi Anu Tensinguga. Saate teises osas võõrustab meid Jane Kaljulaid, kes on turule toonud Jane Kaerajoogi.
15.08.2022 33 m
Räägime idufirma Rohebox töötajatega ettevõtmisest, mille unistuseks on teha maailm paremaks, rõõmsamaks ja ilusamaks. Külas on kogu Roheboxi tiim: Rain Vainik, Heldi Marleen Lang ja Hans Kristjan Veri. Vaata ka rohebox.ee
14.04.2022 15 m
Kõneleme Saara Mildebergiga rahvusvahelisest loomaõiguse konverentsist, mis toimub mai alguses. Vaata ka: https://t.ly/Icdu. Vestleme Anny Drobetiga sellest, mida teha, et vibujahti suurulukitele ehk näiteks metskitsedele Eestis ei seadustataks. Anna oma toetus siin: https://t.ly/g6uQ. Soovime õnne vegankohvikule Kringel (https://t.ly/ooXw), mis sai Woldi auhinna. Küsime Loore Emilia Raavilt, mida tunnustus neile tähendab ja kuidas on vegan toidukohana tegutseda.
12.02.2022 24 m
Võtame saates kokku selle, mida vägevat tegi Loomus ära lõppeval aastal ja vestleme edusammudest ning saavutustest Loomuse juhatusega. Saate teises osas aga uurime toitumisnõustajalt ja vegan emalt Geter Gerleinilt, mis inspireerib teda kokanduses ja millist vastukaja saab ta oma Instagramis avaldatud retseptidele. Vaata ka https://www.instagram.com/vegmomfood
26.12.2021 35 m
Ajakiri Vegan tähistas viiendat sünnipäeva. Rääkisime peatoimetaja Anett Rannametsaga ajakirja algusest, arengutest, muutustest vegan-maastikul ja tulevikuplaanidest. Vaata ka https://vegan.ee
11.11.2021 28 m
Teeme juttu Loomuse korraldatud julmusevabast moeshowst, mis toimus Tallinn Fashion Weeki raames. Saate külalised on Loomuse juhatuse liige Sirli Spelman ja Miia Marie Kotkas moedisaini ettevõttest Mia&Leela.
26.10.2021 17 m
Millised on sinu valla kandidaatide seisukohad loomade heaoluga seotud küsimustes? Selle saad teada Loomuse valimiskompassi kaudu: loomus.ee/valimiskompass. Mis toimub Julmusevabal moeshowl ja millised moeloojad algatusega liitusid? Millist põnevat lugemist pakub äsja eesti keeles ilmunud Peter Singeri raamat "Loomade vabastamine"? Saate külalised on Loomuse liikmed Annaliisa Post, Anu Tensing ja Martin Garbuz.
10.10.2021 40 m
24.09 toimub Tallinnas, Tartus ja Narvas kliimastreik. Milline on nende streikide ajalugu ja eesmärk, sellest räägivad Fridays For Future esindajad Kaia Konsap ja Sandra Kartau. Loomasõbraliku tarbimise vajalikkusest kliimakriisi taustal kõneleb aga Loomuse liige Farištamo Eller.
21.09.2021 31 m
Hljuti toimus Taimse piima päev ja Loomuse kaasabil on käimas ka taimse piima väljakutse. Samuti kõneleme populaarsest programmist “10 nädalat veganluseni”, mis on nüüdseks ka Eestisse jõudnud. Saates osalevad Loomuse juhatuse liikmed Annaliisa Post ja Anu Tensing, programmi "10 nädalat veganluseni" koordinaator Kriste Lauk ning väljakutse vastu võtnud Elise Kütt. Vaata ka https://loomus.ee/10-nadalat-veganluseni-elise-teekond/
25.08.2021 33 m
Riigikogu keelustas karusloomafarmid. Millised olid meeleolud Toompeal selle eel ja järel? Saates räägivad Annaliisa Post, Anu Tensing ja Martin Garbuz.
08.06.2021 24 m
Räägime karusloomafarmide keelustamise eelnõust, mis jõuab Riigikogus juuni alguses kolmandale lugemisele. Miks toetavad seda eelnõud Riigikogu liige, Reformierakonna fraktsiooni kuuluv Õnne Pillak ja ka keskkonnaministeerium? Ministeeriumi poolelt vestleme looduskaitse osakonna peaspetsialist Merike Linnamägiga. Siis aga põikame ajalukku ja võtame karusloomafarmide teema kokku Loomuse juhatuse liikme Annaliisa Postiga.
22.05.2021 27 m
Tänases saates räägime Loomuse sünnipäevast ja mai alguses toimuvast loomaõiguste konverentsist. Saate külalisteks on Loomuse juhatuse liikmed Anu Tensing, Annaliisa Post ja Sirli Spelman ning Loomuse asutaja Kadri Taperson.
29.04.2021 28 m
Mis motiveerib inimesi veganiks hakkama ja kuidas vegankokad retsepte leiavad ning loovad? Miks on vahva oma retsepte ka teistele jagada? Neil teemadel vestleme Loomuse liikmete Grete Milneri ja Triin Tõnistega ning vabatahtlike Eleonore Susi ja Taavi Heinojaga.
30.03.2021 43 m
Millest koosneb tänapäevane kosmeetika? Miks kasutatakse loomseid koostisosasid ja kas see võiks muutuda? Kuidas käib toodete testimine? Ajame neil teemadel juttu valdkonna asjatundja Maris Millneriga. Küsitlevad Grete Millner ja Sven Paulus.
15.02.2021 25 m
Võtame Annaliisa Posti, Martin Garbuze ja Rando Liivaga kokku selle, millega Loomus aastal 2020 tegeles. Samuti räägime Liis Boodega ettevõttest *relax baby be cool* sellest, miks otsustas tema firma liituda karusnahavaba moe programmiga Fur Free Retailer. Ja siis ajame juttu Ragne Maaseliga, kes on LHV panga ESG ehk jätkusuutlikkuse valdkonna juht. Nimelt on LHV pannud paika looduskeskkonna ja sotsiaalse vastutusega vastuolus olevad tegevusalad.
05.01.2021 37 m
Kas teadsid, et kosmeetikatööstuse loomkatsete tõttu sureb igal aastal sadu tuhandeid loomi? Mida kujutab endast vegan kosmeetika ja kuidas erineb see julmusevabast kosmeetikast? Kuidas teadlikumalt ilutooteid osta? Nendele küsimustele otsime vastuseid koos Tea Tüüriga, kes on Loomuse vabatahtlik.
28.11.2020 14 m
Kuidas maitseb küüslaugušokolaad? Aga kodumaal valminud kombucha ja kimchi? Milliseid põnevaid taimseid toite Eestis üldse toodetakse? Tänavune Taimetoidumess pakkus külluslikult avastamisrõõmu ja Loomade Hääl toob teieni muljeid ning jutuajamised messilt.
10.11.2020 40 m
Kuidas on läinud karusloomafarmide keelustamise eelnõul Riigikogus? Mis saab edasi? Oma mõtteid ja muljeid jagavad Loomuse liikmed Martin Garbuz, Marko Lepik ja Mattias Turovski. Lisaks annab Riigikogu liige Liina Kersna ülevaate sellest, miks ta karusloomafarme ei toeta.
02.11.2020 49 m
Taas on põhjust rääkida karusloomafarmide lõpetamisest. Nimelt toimub 15. oktoobril Riigikogus karusloomafarme keelustava eelnõu esimene lugemine. Miks tuleb karusloomafarmid ka Eestis keelustada ja millised on siinkohal peamised argumendid? Oma mõtteid jagavad sotsiaaldemokraat Jevgeni Ossinovski, kes vastava eelnõu algatas ning reformierakonna fraktsiooni kuuluv Jürgen Ligi, kes ühena 23 riigikogu liikmest eelnõu algatamist toetas.
08.10.2020 21 m
Miks ei tohiks vibujahti suurulukitele legaliseerida? Sel teemal räägime lähemalt Loomuse vabatahtliku Anny Drobeti ja juhatuse liikme Martin Garbuzega. Vibujahi petitsiooni kohta loe lähemalt https://vibujaht.loomus.ee
04.09.2020 16 m
Miks tuleb Eestiski keelustada karusloomafarmid? Küsisime taas parlamendiliikmeid. Hoolimata suvepuhkusest leidis kolm Riigikogu liiget aega, et rääkida sellest, miks nad toetavad karusloomafarmide keelustamist ning vastavat eelnõu. Saates avaldavad arvamust Keit Pentus-Rosimannus Reformierakonna fraktsioonist, Oudekki Loone Keskerakonna fraktsioonist ning Jaak Juske Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsioonist.
31.07.2020 29 m
Saates tuleb juttu karusloomafarmide keelustamise eelnõust, mida Riigikogu hakkab menetlema pärast suvepuhkust. Samuti räägime naaritsafarmide lõpust, kampaaniast Lihavabad jaanid ning Loomuse suvistest tegemistest. Podcasti külalisteks on Loomuse juhatuse liikmed Martin Garbuz ja Rando Liiva.
21.06.2020 22 m
Tänases saates kaardistame Riigikogu liikmete arvamusi karusloomafarmide teemal. Teeme juttu Siret Kotka ja Andrei Korobeinikuga Eesti Keskerakonna fraktsioonist ning Jaak Valgega, kes kuulub Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni. Uurime neilt, miks pooldavad nemad karusloomafarmide keelustamist ja milliseid argumente siinjuures välja toovad?
02.06.2020 25 m
Saates on jutuks zoonootilised ehk loomadelt inimestele üle kanduvad haigused. Kuidas jõuavad need loomatööstusest inimesteni ja millele praeguse kriisi valguses mõelda võiks? Millised väljavaated ja võimalused seisavad majanduse ees - kas inimkonnal on ehk aeg üles ehitada uutlaadi majandus, mis välistaks loomade ekspluateerimise? Oma sisukaid vaateid jagavad tänases saates loomaõiguslane ja aktivist Kadri Taperson (loe ka tema blogi kkadriblog.com), keskkonnaeetik ja Loomuse liige Mattias Turovski ja Tallinna energiaagentuuri kliimaekspert Marek Strandberg.
20.04.2020 1h 1 m
Mida kujutab endast loomasõbralik ja võimalikult väikest keskkonnajälge tekitav tätoveerimine ja mis innustab Bibi Kahki stuudiost Bad Pen Pal sellega tegelema? Vaata ka: https://www.facebook.com/badpenpal/
17.03.2020 23 m
Millega tegelevad Loomuse vabatahtlikud ja milliseid põnevaid kogemusi see annab? Mis üldse motiveerib neid loomaõiguse teemadega töötama? Neil teemadel vestleme Loomuse projektijuht Anu Tensingu ja vabatahtlik Sirli Spelmaniga. Vaata lisa https://loomus.ee/tule-vabatahtlikuks/
07.02.2020 13 m
Laupäeval, 11. jaanuaril kogunes Tallinna vanalinnas üle 300 loomakaitsja, kes toetavad karusloomafarmide sulgemist. Riigikogu ees võtsid sõna Loomuse loomade heaolu töörühma juht Martin Garbuz, Läti loomade eestkoste organisatsiooni Dzīvnieku brīvība juht Katrīna Krīgere, Eestimaa Rohelised juht Züleyxa Izmailova ja riigikogu liige, sotsiaaldemokraat Jevgeni Ossinovski. Kuula reportaaži!
12.01.2020 16 m
Mida põnevat tõi Loomusele kaasa lõppev aasta? Milliseid edusamme astuti ja millised kampaaniad ning algatused jõudsid laiema publikuni? Aasta võtavad kokku Loomuse liikmed Martin Garbuz, Anita Jürson ja Anu Tensing. Saatejuht on Sven Paulus.
23.12.2019 26 m
Täna on 29. november, mida tähistatakse karusnahavaba reedena. Vestleme kodumaise kosmeetikafirma LUMI algatusest, mis toetab Loomust karusloomafarmide keelustamisel. Räägime ka Taimetoidumessil esinenud USA Humane Society moepoliitika juhi PJ Smithiga sellest, millised on globaalsed ja regionaalsed arengud karusloomade teemal. #FurFreeFriday #AnimalRights #FurFreeEstonia
29.11.2019 26 m
Oktoober tõi Loomusele tihedat tööd: osalesime nii End the Cage Age kampaanias kui ka Fur Free Alliance kohtumisel. Novembris aga toimub Kultuurikatlas järjekordne ülipõneva kavaga Taimetoidumess. Kõigest lähemalt räägib Loomuse kommunikatsioonijuht Annika Lepp. Vaata ka http://taimetoidumess.ee
31.10.2019 19 m
Anita Jürson ja Anu Tensing tutvustavad lähemalt Loomuse veetavat programmi Taimsed valikud, mida saab lähemalt uudistada www.taimsedvalikud.ee. Samuti räägime dokumentaalfilmist „Puuriuksi avades“, mis linastus septembris nii Tartus kui Tallinnas. Film jälgib mitme aasta vältel loomaõiguste advokaadi Steven Wise’i tegemisi, kes püüab saavutada ajaloos esmakordset kohtuvõitu, millega šimpansitele antaks isikustaatus. Linastuse järgseid muljeid jagavad Kadri Sikk ja Marko Lepik. #podcast #animaladvocacy #loomus #eestkoste #estonia
19.10.2019 28 m
Mis saab toimuma Tallinna Vegfestil 27. juulil Kultuurikatlas? Milliseid töövõite loomakaitse valdkonnast võib välja tuua ja kus saab sel suvel näha Loomuse infolaudu? Neil teemadel ajame juttu Annika Lepa, Regly Johansoni ja Anita Jürsoniga.
24.07.2019 13 m
Millised on veganite õigused, kuidas aitavad need kaasa loomade heaolule ning millest kõneleti Milanos toimunud veganite õiguste konverentsil? Neil teemadel vestleme Eesti Vegan Seltsi juhatuse liikme Kadri Sikuga. Vaata ka http://vegan.ee/ ja www.theivra.com/conference-2019.html
23.06.2019 27 m
Kas teadsid, et vastvalitud Europarlamendis on võrreldes viie aasta taguste valimistega loomasõbralike saadikute arv kerkinud koguni viis korda? Räägime Loomuse kommunikatsioonijuhi Annika Lepaga lähemalt möödunud EP valimistest ning uudistame, mis tõi Laura Vilbiksit ja Maaja Mälli ehk Loomuse Tartu liikmeid loomaõiguse küsimustega tegelema.
01.06.2019 28 m
Keskendume filosoofiale ja küsime Loomaõiguste konverentsil esinenud Hollandi filosoof Floris van den Bergilt, kuidas liikuda ühiskonna poole, mis oleks täielikult vegan. Lisaks arutame sügavuti keskkonnafilosoofia sõlmpunkte. Saate autorid on Mattias Turovski ja Sven Paulus.
16.05.2019 42 m
Mis saab toimuma MTÜ Loomus korraldataval viiendal rahvusvahelisel loomaõiguste konverentsil? Lähemalt räägib Loomuse liige Kadri Aavik. Tule kuulama põnevaid ettekandeid 3. mail Salme kultuurikeskuses kell 10 - 16 ja Filosoofiamatkale 4. mail! Vaata lisainfot siit: https://www.facebook.com/events/2288246251397683/
30.04.2019 16 m
Uurime, millise eesmärgiga on Euroopa Parlamendi valimiste eel kutsutud ellu loomade heaolu eest seisev kampaania Vote for Animals 2019. Kampaaniast räägib lähemalt Loomuse kommunikatsioonijuht Annika Lepp ning omapoolseid loomadega seotud lubadusi selgitavad Europarlamenti pürgivad kandidaadid Andrei Korobeinik ja Evelin Ilves. Vaata kindlasti ka kodulehte https://www.voteforanimals2019.eu/et/home/
19.04.2019 22 m
Kala ei ole porgand. Kalad on mitmekesised ja tundlikud loomad ning on aeg, et räägiksime nende haavatavast olukorrast. Saatesari Loomade Hääl kutsus külla armastatud zooloog Aleksei Turovski, et kaladest lähemalt vestelda. Uudista kindlasti ka http://loomus.ee/kalad/
29.03.2019 50 m
Miks tulid sajad noored Toompeal kliimastreigile oma meelsust näitama? Millised tegevused ja üritused ootavad sel kevadel ees Loomust? Räägime Kadri Tapersoniga lähemalt viimaste nädalate kestel toimunud arengutest ja otsime uusi viise loomaõigusluse laiemaks teadvustamiseks.
18.03.2019 27 m
Küsitleme Riigikogu valimiste eel nelja poliitikut, kes parlamenti kandideerivad. Millisena näevad loomaõiguslust Gea Kangilaski (Sotsiaaldemokraatlik erakond), Raimond Kaljulaid (Keskerakond), Artur Talvik (Elurikkuse erakond) ja Fideelia-Signe Roots (Eestimaa Rohelised)?
28.02.2019 1h 7 m
MTÜ Loomus avaldas oma kodulehel Loomasõbra valimiskompassi. Sellel saad teada, millised on Riigikogu kandidaatide seisukohad. Kuidas ettevõtmine alguse sai ja mida võib seniste vastuste põhjal järeldada? Lähemalt räägib Loomuse lobigrupi liige ja valimiskompassi eestvedaja Martin Garbuz. Vaata kindlasti ka kompass.loomus.ee
13.02.2019 28 m
Hiljuti otsustas Riigikogu jätta karusloomafarmid keelustamata. Aga mis juhtus eelnevalt? Räägime lahti, kuidas Loomus karusloomafarmide peatamise nimel viimaste kuude jooksul kõvasti tööd tegi. Saate külalisteks on Loomuse kommunikatsioonijuht Annika Lepp ja lobigrupi liige Martin Garbuz.
31.01.2019 59 m
Loomade Hääle seekordses saates teeb Loomuse juhataja Kadri Taperson ülevaate karusnahateemalisest infost, mis sel nädalal avalikkuseni jõudis.
21.01.2019 15 m
Esimene Loomade Hääl toob kuulajani uudised ning seejärel vestleme MTÜ Loomus juhataja Kadri Tapersoniga lähemalt loomakaitsest ning sellest, mida Loomus on valdkonnas aastate kestel ära teinud.
15.01.2019 59 m