Kriitiline intsident. Riigi IT podcast | Geenius.ee
Podcast riigi IT teemadel, saatejuht on Geeniuse ajakirjanik Ronald Liive.
Saatejuht
Ronald Liive
Kriitiline intsident. Riigi IT podcast | Geenius.ee
Tehnoloogia 15 episoodi
Episoodid
20.01 Kriitiline intsident: Mis on RIKS ja kuidas nad tagavad peaministrile ja teistele tähtsatele inimestele turvalise side
“Kriitiline intsident” uurib sel korral riigi ja kodanike jaoks väga olulist asutust, millest paljud ei tea midagi. Riigi infokommunikatsiooni sihtasutuse (RIKS) juhataja Sven Heil räägib lahti, kuidas on asutus aastakümnete jooksul arenenud ning millist rolli nad ühiskonnas igapäevaselt mängivad. Heil paotas veidi suurt saladuskatet ehk rääkis, kuidas on RIKS peaministri, presidendi ja teiste tähtsate inimeste taskutesse sokutanud turvalised telefonid. RIKS on ka just see asutus, mis tagab alates sellest nädalast süsteemi töö, mis ohu korral teavitab vajadusel tervet riigi elanikkonda ohtudest. Lisaks rääkis ta RIKSi tulevikust kvantside ja satelliitidel põhineva tagavarainternetiühenduse osas. Saatejuht on Ronald Liive.
20.01.2023 51 m
13.01 Kriitiline intsident: Kuidas tagatakse valimiste turvalisus, kuidas valmistutakse e-valimisteks ja mis on sel korral teisiti?
Riigi infosüsteemi ameti valimiste valdkonna juhataja Alo Einla ja valimisteenistuse juht Arne Koitmäe rääkisid “Kriitilise intsidendi” värskes osas lahti, kuidas tagatakse peagi toimuvate valimiste turvalisus ning kuidas valmistutakse e-valimisteks. Koitmäe ja Einla andsid lootust, et märtsis toimuvatel valimistel ei kordu tunamullused olukorrad, kus e-valimiste algus möödus konarlikult. Mõlemi sõnul on valimiste korraldamisel mõeldud kõigile potentsiaalsetele riskidele ja ohtudele, mis võivad valimiste protsessi mõjutada. Saabuvatel valimistel saame esimest korda teada, kas senistel kuulujuttudel, kus väidetakse, et jaoskonnast saadeti tagasi inimene, kelle eest on juba e-hääl antud vastavad tõele. Seda seetõttu, et esmakordselt näeb füüsiliselt hääletaja jaoskonnas, kas tema eest on juba e-hääl antud. Saatest kuuleb sedagi, et ikka veel ei olda e-valimiste puhul piisavalt kaugel, et lubada häält anda Smart-ID kaudu, kuid olukord peaks muutuma järgmiste valimiste ehk Euroopa Parlamendi valimiste ajaks 2024. aastal. Saatejuht on Ronald Liive.
13.01.2023 46 m
6.01 Kriitiline intsident: Riigi IT-juht Luukas Ilves: mobiiliga saab valimistel hääle anda järgmisest aastast, riik kolib mobiili
Aasta esimeses saates räägib majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi digiarengu asekantsler ehk riigi IT-juht Luukas Ilves lõppenud 2022. aastal e-Eestis toimunust ning vaatab ette, mida uut ja huvitavat on tiigril varuks äsja alanud aastaks.  Ilves rääkis esimest korda avalikult, mil määral Eesti läks Ukrainale appi, et sõtta kistud riik saaks oma kriitilised andmed viia kiireloomuliselt pilve. Kas ja kuidas on see olnud Eestile endale õppetunniks ning kuidas valmistub Eesti olukorraks, mil füüsiliselt Eestis asuvad andmekeskused ei ole enam kättesaadavad.  Ühtlasi paljastas riigi IT-juht, et peagi jõuab eestlasteni riiklik mobiiliäpp ning andis lootust, et mobiiliga saab valimistel hääle anda juba järgmisel aastal, mil leiavad aset Euroopa Parlamendi valimised. Saatejuht on Ronald Liive.
06.01.2023 1h
30.12 Kriitiline intsident: SMITi häkatonil arendati uus dokumendifotode lahendus
Aasta viimases saates uuris “Kriitiline intsident” lähemalt siseministeeriumi infotehnoloogia- ja arenduskeskuse (SMIT) häkatoni, millest võtsid osa ka politsei- ja piirivalveameti (PPA), häirekeskuse, sisekaitseakadeemia ja päästeameti töötajaid. Häkatoni eesmärgiks oli leida uusi ja innovaatilisi ideid töö parandamiseks. Saatekülalisteks olid SMITi strateegijuht Janek Rozov ja PPA arendusekspert Hannes Lember. Üheksa tiimi esitas oma ideid ja lõpuks võitis dokumendifoto kvaliteedikontrolli idee, mille autorid olid Hannes Lember ja tema kolleegid PPA-st. Eelmistel aastatel on häkatonil esitatud erinevaid ideid, näiteks dokumentide haldamise süsteemi parandamine ja andmete turvalisuse tõstmine. Tegu ei olnud esimese korraga, mil SMIT säärast häkatoni korraldab. Eelmistel aastatel on häkatonil esitatud mitmeid ideid, millest mõned on jõudnud ka elluviimiseni. Saatejuht on Ronald Liive.
30.12.2022 43 m
23.12 Kriitiline intsident: Kuidas Eesti end küberkaitseb ehk mis on küberväejuhatus ja salapärase nimega asutus CR14
Käesoleval aastal on küberintsidendid saanud pea et igapäevaseks nähtuseks, mille eest tuleb end kaitsta. Eestis on selleks olemas mitmeid asutusi ja ettevõtteid. Tänases “Kriitilises intsidendis” vaatame sisse kaitseministeeriumi haldusalasse, kus vastutavad küberkaitse eest küberväejuhatus ja salapärase nimega asutus CR14. Näiteks saab saatest teada, et lisaks kaitsmisele on vajadusel on meil oleks ka vastupidine võimekus. Lisaks eksisteerib Eestis küberajateenistus, kuhu saavad soovikorral astuda ka need noored, kel on füüsiline puue, mis ei võimalda metsas püssi käes hoida, kuid kodumaa kaitsetahe on suur. Stuudios on külas küberväejuhatuse ülem René Innos ja CR14 juht Siim Alatalu. Saatejuht on Ronald Liive.
23.12.2022 46 m
16.12 Kriitiline intsident: Ukraina operatiivsest tegutsemisest kübermaailmas ja mida Eesti sellest on õppinud
“Kriitiline intsident” kaevub täna küberturbe- ja sõjamaailma. Riigi infosüsteemi ameti küberturbeekspert Veikko Raasuke teeb ülevaate, mis on Eestis ja Ukrainas kübermaailmas tänavu toimunud.  Kuigi Eesti on kineetilisest sõjast puutumatu olnud, siis on meie väike riik saanud küberrünnetega nii palju pihta, et on maailmas üks enim rünnatavaid riike.  Lisaks teeb Raasuke saates ülevaate sündmustest ja tegevustest, mis on Ukrainas pärast 24. veebruarit IT ja küberi mõttes toimunud. Näiteks aktiveeriti sõja puhkedes loetud päevadega siseriiklik rändlusteenus, mis võimaldab mobiilsidet hoida klientide jaoks töös ka olukorras, mil mastid on füüsiliselt hävitatud. Sama lahendust on hakatud tänaseks välja töötama Eestis. Saatejuht on Ronald Liive.
16.12.2022 40 m
09.12 Kriitiline intsident: Riik teeb sulle lapse saamise lihtsamaks. Mitmed teised elusündmused ka
Detsembri viimasest päevast alates muutub abiellumine Eestis senisega võrreldes digitaalsemaks. Alates sellest ajast saab hakata abieluavaldusi esitama digitaalselt. Tegu on esimese sündmusteenusega, mis eestlasteni jõuab. Järgnevatel aastatel lisandub neid veel terve hulk, näiteks lapse saamise elusündmus. Kõigist neist arengutest annavad “Kriitilises intsidendis” ülevaate Jaanus Valdmaa majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi digiriigi arenguosakonna sündmusteenuste programmijuht, Katrin Lehtpuu siseministeeriumi sündmusteenuste projektijuht ja Marilin Prants SMITi tooteomanik.  Saatejuht on Ronald Liive.
09.12.2022 44 m
02.12 Kriitiline intsident: Riigiportaal eesti.ee uuenes, mida on sinna lähitulevikus veel oodata?
Riigi infosüsteemi ametil (RIA) valmis äsja riigiportaali juhi Kaisi Udumäe ja tootejuhi Õie-Mari Aasmäe juhtimisel uuenenud eesti.ee, millega öeldakse nägemist iganenud nii-öelda rohelise kujundusega vanale portaalile. Udumäe ja Aasmäe annavad “Kriitilises intsidendis” ülevaate eesti.ee uuendustest, mis viiakse ellu veel sel aastal ning mida on lähitulevikus oodata. Eelmisel aastal külastati riigiportaali kokku 9,2 miljonit korda. Kuna paljud riiklikud e-teenused arendatakse peagi kasutajasõbralikumaks on oodata kasutajate veelgi suuremat huvi eesti.ee vastu. Saatejuht on Ronald Liive.
25.11.2022 49 m
25.11 Kriitiline intsident: Mis on RIA küberreserv, miks on seda vaja ja millal see rakendub?
“Kriitiline intsident” kaevub täna olulisse küberturvalisuse teemasse. Riigi infosüsteemi ameti (RIA) kriisijuht Jaanus Heinsar ning siseministeeriumi infotehnoloogia- ja arenduskeskuse peadirektori asetäitja baasteenuste valdkonnas Einar Laagriküll räägivad lähemalt üsna värskelt loodud RIA küberreservist ning selle vajalikkusest.  Heinsar rääkis, kuidas peale aastaid kestnud rääkimist jõuti tänavu reservi loomiseni, mis hakkab lahendama riiki tabanud küberintsidente. Reservi näol saavad riiklikud IT-majad minna üksteisele senisega võrreldes märgatavalt lihtsamini appi ning korraldada ühiseid küberõppuseid ja koolitusi.  Just analoogne reserv oleksid tulnud kasuks 2017. aasta ID-kaardi kriisil ning kaks aastat tagasi esinenud majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi dokumendiregistri kaasuses. Saatejuht on Ronald Liive.
22.11.2022 39 m
18.11 Kriitiline intsident: Mis on uue põlvkonna tervise infosüsteem ja kuidas see meie kõigi elusid mõjutab?
“Kriitiline intsident” räägib täna tervisest läbi e-prisma. Viljar Pallo tervise ja heaolu infosüsteemide keskusest räägib lahti, mis asi on tervise infosüsteem (TIS) ning miks arendatakse sellest praegu uut versiooni upTIS. Pallo toob näiteid, kuidas upTIS mõjutab tervishoiutöötajaid ning kõiki inimesi, kes külastavad erakorralise meditsiini osakonda, kutsuvad endale kiirabi või käivad haiglas protseduuridel.  Ühtlasi kaevub Pallo upTISi arenduseks loodud visiooni ehk vaatab, milline hakkab lahendus tulevikus olema. Saatejuht on Ronald Liive.
18.11.2022 33 m
11.11 Kriitiline intsident: Kuidas selgitada e-riiki poliitikule?
“Kriitiline intsident” räägib sel korral poliitikast, kuid mitte sellest, kelle poolt tulevastel valimistel hääl anda, vaid hoopis selle nurga alt, milline on poliitikute kokkupuude riigi IT-majadega. Tervise ja heaolu infosüsteemide keskuse (TEHIK) direktor Margus Arm ning riigi infosüsteemi ameti (RIA) juht Margus Noormaa räägivad sellest, kuidas 2009. aastal sai käibemaksu tõstmisega seotud IT-tööd ära teha vaid paari päevaga, kuid praegu ei saa kõiki peretoetuste tõstmise IT-töid poliitikutele meelepärases kiiruses tehtud. Arm ja Noormaa jagasid poliitikutele näpunäiteid, milliseid lubadusi võivad nad valijatele kergekäeliselt lubada ja milliste puhul peab arvestama, et IT-tööde tegemine võtab märkimisväärselt aega. Saatejuht on Ronald Liive.
11.11.2022 41 m
04.11 Kriitiline intsident: Mis saab edasi Mobiil-ID ja Smart-ID-st?
“Kriitiline intsident” on läbinud uuenduskuuri ja on tagasi. Saade jääb vähemalt sama heaks, kui ta oli SMITi juhtimisel, kuid vaatab riigi IT-d laiema pilguga ja kaasab vestlustesse ka erasektori esindajaid, kes on riigiga tugevalt seotud.  Seda me värskes saates teemegi, sest meil on külas SK ID Solutionsi juhatuse liige Liisa Lukin, kes räägiks, kuidas ta 14 aastat tagasi toonasesse Sertifitseerimiskeskusesse tööle kandideeris ja milliseid tööreise ning präänikuid talle toona lubati ... ja millest ta siiani vaid unistab.  Tõsisematel teemadel lahkas Lukin mobiil-ID tulevikku ning avas tagamaid, mis plaanid, mõtted ja soovid on ettevõttel seoses Smart-ID-ga. Ühtlasi lahkas Lukin kriitilisi intsidente, mis on SK-ga seoses just eriti sel aastal aset leidnud.  Saatejuht on Geeniuse ajakirjanik Ronald Liive.
04.11.2022 1h 1 m
13.09 Kriitiline intsident: Digiväe konsolideerimine
Eesti riik on teatavasti täis digiväge, aga väe säilitamiseks tuleb seda pidevalt kasvatada. Samal ajal räägitakse riigis praegu palju IT konsolideerimisest. Küsime tänases saates oma külalistelt, mida nemad oma igapäevatöös teevad selleks, et digiväge arendada ja mida nad arvavad konsolideerimisest. Kas 1+1 kokku pannes on 2 või 1,5 või hoopis 6? Juttu tuleb sellest, millised on erinevate riigiasutuste kogmused konsolideerimise alal, kuidas seda tegevust mõõta, kui palju sellest on lõpuks efekt ainult paberil ja päriselus mitte ja muust säärasest. Külas on RITi direktor Ergo Tars ja TEHIKU direktor Margus Arm. Saadet juhivad Einar Laagriküll ja Janek Rozov SMITist.
13.09.2022 55 m
30.08 Kriitiline intsident: Miks töötada riigi IT-s?
Eestis on juba pikemat aega kestnud heade IT-inimeste põud. Mida suuremaks ja olulisemaks lähevad riigi IT-projektid, seda rohkem on IT-töötajaid ka riigisektorisse vaja. Tänases saates küsime, kes ja miks üldse peaks mõtlema riigi IT-s töötamisele. Saates on täna kaks külalist: SMITi peadirektor Mart Nielsen ja Digital Nationi kaasasutaja, digitaalsete kogukondade looja Siim Sikkut. Üks neist just hiljuti tuli erasektorist riiki tööle ja teine lahkus riigist erasektorisse. Räägime sellest, miks Mart ja Siim otsustasid just sellised karjäärivalikud teha ning millised on nende kogemuse pealt erinevused ja sarnasused riigi ning erasektori IT-töö vahel. Saatejuhid on Einar Laagriküll ja Kärt Kinnas.
30.08.2022 51 m
16.08 Kriitiline intsident: Rünnak ID-kaardi vastu
Tere tulemast kuulama riigi IT podcasti “Kriitiline intsident” kõige esimest osa. See on uus podcast Eesti riigi IT-st kõige laiemas mõttes, me räägime nii tehnoloogiast, inimestest, karjäärist, visioonist ja kõigest muust riigi IT teemaga seonduvast. Podcasti esimeses episoodis võtame luubi alla ühe tuntud kriitilise intsidendi Eesti riigi IT-s ja selleks on hiljutine ID-kaardi muukimise juhtum. Stuudios on Riigi Infosüsteemi Ameti küberintsidentide käsitlemise osakonna CERT-EE juht Tõnu Tammer ning me räägime 286 438 dokumendifoto vargusest, aga ka laiemalt riigi IT turvalisusest. Saatejuhid on Einar Laagriküll ja Kärt Kinnas.
16.08.2022 52 m
Podcast riigi IT teemadel, saatejuht on Geeniuse ajakirjanik Ronald Liive.
Saatejuht
Ronald Liive