Sisuturundus
Tark arst taskus
Sulle teevad muret sinu füüsis või mõtted? Või oled lihtsalt huvitatud sellest, kuidas toetab tänapäeva meditsiin inimeste tervist? Olgu terviseteema kui tahes keeruline või isegi mõneti piinlikust valdkonnast, Lääne-Tallinna Keskhaigla arstid toovad selle sinuni arusaadaval kujul ja eluliste näidetega. „Tark arst taskus“ on saade, kus tervisenõu ja -soovitusi jagavad vaid parimad eksperdid.
Saatejuht
Eve Kallaste
Episoodid
Sisuturundus
Neuroloog migreenist: ravivõimalused on üha paremad, ka uued rohud on Eestisse on jõudnud
Kui peavalu on hommikul ärgates nii tugev, et süda läheb pahaks ja isegi valgus ning helid teevad haiget, on suur tõenäosus, et alanud on järjekordne migreenihoog. Kuidas on suhtumine migreeni ja selle ravisse aja jooksul muutunud, räägib saates „Tark arst taskus“ Lääne-Tallinna Keskhaigla Närvihaiguste ja psühhiaatria kliiniku ülemarst-juhataja dr Katrin Gross-Paju. On tõsi, et migreen mõjutab inimese elukvaliteeti ja töövõimet, kuid tänapäevased ravivõimalused muudavad migreeniga hakkamasaamise üha paremaks. On lootustandev, et turule on jõudnud mitmeid uusi migreeniravimeid ja et Eestiski on osad neist juba kättesaadavad ja Tervisekassa soodusnimekirjas.
01.03.2024 39 m
Sisuturundus
Mida teha hemorroidide või soolepidamatuse korral?
Proktoloogidega tuleb juttu kahest delikaatsest tervisemurest. Esimene neist kipub vaevama paljusid istuva eluviisiga inimesi, aga ka sünnitanud naisi. Aitame mõista hemorroidide probleemi olemust, sümptomeid, ennetamist ja ravi. Juttu tuleb ka soolepidamatusest ja Baltikumis ainulaadsest ravimeetodist, mida selle probleemi puhul kasutatakse, kui miski muu enam ei aita. Saatekülalised on Lääne-Tallinna Keskhaigla üldkirurgia- ja koloproktoloogiakeskuse ülemarst-juhataja dr Kaur Liivak ja kirurg dr Maksim Sergejev.
21.12.2023 35 m
Sisuturundus
On üks turvaline koht, kuhu noor saab seksuaaltervise teemal alati pöörduda
Lääne-Tallinna Keskhaigla ämmaemand ja noortenõustaja Velly Roosileht ning ämmaemand Britta Jürgenson räägivad, missuguste seksuaalterviseteemaliste küsimustega pöörduvad Eesti noored noortekabinetti.
21.11.2023 34 m
Sisuturundus
Eestis tehakse uudset uriinipidamatuse Bulkamidi ravi, mis sobib hästi ka sünnitusjärgse stress-tüüpi uriinipidamatuse korral
Uriinipidamatus on jätkuvalt piinlik tabuteema ja paraku ei julgeta seda probleemi tunnistada tihti isegi mitte endale, arstist rääkimata. Lääne-Tallinna Keskhaigla Naistekliiniku günekoloogia osakonna ülemarst-juhataja Külli Idla selgitab, millest on uriinipidamatuse probleem tingitud ja missugused on võimalused selle haiguse raviks. Saates „Tark arst taskus“ tuleb juttu, millised on ennetavad meetmed, mis aitavad uriinipidamatust vältida, lisaks räägime erinevatest põhjustest, miks eri tüüpi uriinipidamatus tekib, ja viisidest, kuidas seda ravitakse. Pikemalt peatume Lääne-Tallinna Keskhaigla Naistekliinikus teostataval Bulkamidi ravil. Seda tehakse naistele alates 2023. aasta augustist ja protseduur on patsientide hulgas kiiresti populaarsust kogumas, sest see on lihtne, väheste tõsiste tüsistuste riskiga ja tulemuslik.
16.11.2023 33 m
Sisuturundus
Reumatoidartriit võib vaevata ka noori inimesi. Õigeaegne diagnoosimine ja ravi on väga olulised
Saates „Tark arst taskus“ räägime, mis on reumatoidartriit, kuidas see inimese igapäevaelu mõjutab ja millised on ravivõimalused. Stuudios on külas LTKH sisehaiguste keskuse ülemarst-juhataja dr Natalia Kiseleva.
01.09.2023 27 m
Sisuturundus
Ekspert selgitab, mida sa pead enne reisile minekut teadma vaktsineerimise ja ravimite kaasavõtmise kohta
Enne reisile minekut on oluline hankida teavet sihtkoha nõuete ja soovituste kohta seoses ravimite ning vaktsineerimisega. Näiteks on mõnikord ravimite kaasavõtmiseks vaja eriluba ja on riike, kuhu minnes tuleb vaktsineerimisega alustada juba tükk aega enne reisi. On paras aeg endale selgeks teha, missuguseid tervisega seotud toiminguid tasub enne reisi ette võtta ja millise terviseinfoga peaks enne reisi kursis olema. Saates „Tark arst taskus“ on külas Lääne-Tallinna Keskhaigla ambulatoorse nakkuskeskuse ülemarst-juhataja Kersti Kink.
29.08.2023 30 m
Sisuturundus
Naistearst räägib, kuidas menopaus tervist mõjutab
Lääne-Tallinna Keskhaigla naistearst Annemai Märtson ja Eesti Päevalehe ajakirjanik Tiina Kruus arutlevad, kuidas saavad naised menopausi eel ja selle saabudes oma füüsilise ja vaimse tervise eest paremini hoolitseda. Menopausi käigus lõpetab organism menstruatsioonitsüklite ja viljakuse perioodi. See loomulik bioloogiline protsess toimub enamasti vanuses 45–55 ja võib mõjutada naise tervist erineval viisil. Üks peamisi muutusi on östrogeeni taseme langus, mille mõned levinud sümptomid on kuumahood, öine higistamine, meeleolumuutused, unehäired, kuiv limaskest, liigesevalu ja väsimus. Lääne-Tallinna Keskhaigla naistearst Annemai Märtson selgitab, mida sellisel puhul teha, et olukorda leevendada.
03.08.2023 49 m
Sisuturundus
Millal ükskord jõuame seksuaalvägivalla suhtes nulltolerantsini?
Stuudios on külas Lääne-Tallinna Keskhaigla naistearst ja Tallinna seksuaalvägivalla kriisiabikeskuse kvaliteedi koordinaator Marit Kõre ning Lääne-Tallinna Keskhaigla juht ja erakorralise meditsiini arst Arkadi Popov. Räägime saates, missugustes olukordades puutuvad seksuaalvägivalla ohvritega kokku kiirabitöötajad ja naistearstid. Sellest, missugust ohtu kujutab endast korgijook, milliseid toiminguid teeb seksuaalvägivalla järgselt arst ja kuidas ohvrit nii Lääne-Tallinna Keskhaiglas kui mujal Eestis toetatakse.
05.07.2023 30 m
Sisuturundus
Just need on beebiootel emade suurimad hirmud
Delfi saatesarja „Tark arst taskus“ stuudios räägivad Lääne-Tallinna Keskhaigla naistekliiniku psühholoog-nõustaja Margit Emberg ning ämmaemandad Kairit Pärlist ja Katre Tiido, millised on naiste raseduseaegsed hirmud ja kuidas kartusi leevendada.
23.05.2023 44 m
Sisuturundus
Mida teeb meie organismis helicobakter?
Inimese kehas on lugematul hulgal baktereid. Näiteks inimese maos elav helicobakter võib põhjustada erinevaid seedetrakti haigusi. Kas tead, kuidas levib helicobakter, millised on nakkuse sümptomid ja kui ohtlik see võib olla? Lääne-Tallinna Keskhaigla gastroenteroloogia osakond on spetsialiseerunud muuhulgas ka helicobakterist põhjustatud erinevate seedetraktihaiguste diagnoosimisele ja ravile. Delfi saatesarja „Tark arst taskus“ stuudios on teemat avamas dr Külliki Suurmaa - räägime, kuidas helicobakteri nakkust diagnoositakse, kui tõhusad on erinevad ravimeetodid ja kui raske on võitlus selle vähkitekitava bakteri vastu.
16.05.2023 32 m
Eksperdid selgitavad, millal saab ärevusest ärevushäire ja kuidas ennast või lähedast aidata
Meie hulgas on päris palju inimesi, kelle igapäevaellu kuulub enese ärevate mõtetega tegelemine ja lakkamatu painav tunne, et kohe-kohe juhtub midagi. Selline elu on väga kurnav ning võib viia mitmete probleemideni. Ärevusest räägivad psühhiaater dr Ants Kask, LTKH psühhiaatriakeskuse ülemarst-juhataja ning peaasi.ee tegevjuht kliiniline psühholoog Anna- Kaisa Oidermaa.
04.04.2023 44 m
Sisuturundus
Missugused kevadised viirushaigused sel aastal murravad ja millal peaks kutsuma kiirabi?
Koha, nohu, palavik, peavalu, iiveldus, kõhulahtisus – vähemalt mõni neist märksõnadest iseloomustab ilmselt ka sinu pere kevadet. Kuidas viirushaigustest hoiduda ja mida teha siis, kui tõbi on sinu või su pereliikme kõigest hoolimata kätte saanud, räägib Lääne-Tallinna Keskhaigla infektsioonikontrolli õde Ljudmila Linnik.
22.02.2023 34 m
Erakorralise meditsiini ekspert: uusaastalubaduste tuules hoogsalt sporti tegema hakates võib ka elustamislauale sattuda
Lääne-Tallinna Keskhaigla juht ja erakorralise meditsiini arst Arkadi Popov ning Nakkuskliiniku õendusjuht ja elustamiskoolituste instruktor Ivar Käsper toovad näiteid, kuhu võib viia enda füüsilise võimekuse ülehindamine.
16.01.2023 45 m