Pere ja Kodu podcast
Pere ja Kodu podcast räägib lapsevanemaks kasvamisest ja kõigest, mis sellel erkordselt ilusal ja vahel ka valusal teel ette tuleb. Jagame kogemusi, komistame, kukume ja tõuseme jälle püsti! Õpime koos, kuidas oma lastele ilus lapsepõlv kinkida ning ema-isa rolli kõrval paarisuhet hoida.
Saatejuhid
Katariina Libe, Eve Kallaste, Mihkel Tepp, Uku Adrian Ilves, Maris Järva, Teele Teder, Teele Kaljuvee, Ida Isabel Kert, Kairi Prints, Juuli Nemvalts
Episoodid

Raamatute lugemise harjumus on hääbuv nähtus ja suveks antud kohustuslik kirjandus tundub karistusena. Miks noored ei loe ja mis praktiliste nippidega neid lugema saada räägib meile kirjanik ja kirjandusõpetaja Laura Evisalu.

Eile 51 m

Milliseid märke oma lapses jälgida, et mõista – ekraane on olnud liiast? Kas on vaja muretseda, et laps jääb teistega võrreldes arengust maha kui me talle ekraane hiljem tutvustame? Kuidas mõjutab last vanema liigne nutiaeg? Kas igasugune ekraaniaeg on halb ja kuidas leida tasakaalu? Kõikidele nendele küsimustele otsime vastust seekordses episoodis.

19.07.2024 51 m

Pere ja Kodu toimetuselt küsis abi mures ema, kes ei saa aru, kas tema 15-aastasel pojal on abi vaja oma orientatsiooni välja selgitamisel või mitte. „Tean, et see oli minust liiga kontrolliv, kuid vaatasin tema arvutist märksõnade otsingu ajalugu ja sealt joonistus välja pilt, et poeg pole ka ise kindel, kas tegu on vaid faasiga või on ta päriselt omasooihar.“ Vestlesime Eesti nõutuima tippmeikar Paul Holmbergiga, mida sellises olukorras teha võiks.

12.07.2024 55 m

Pere ja Kodu Tartu nädala raames toimus avalik podcasti salvestamine Loore Sports Baris. Külas käis Merlin Miido oma motokrossi sõitva 8-aastase poja ja kaaslasega.

Räägime sellest, kuidas Harri motokrossini jõudis ja mida selline harrastus pere jaoks kaasa toob. Juttu tuleb spordi võlust ja valust ning muidugi ka selle hooaja alguses juhtunud avariist, kus poiss oma reieluu murdis. Vanemad jagavad, mis tundeid tekitas neis see, et poeg pooleks suveks ratastooli sattus, kuidas ta taastumine sujub ning kas ta jätkab ka edaspidi motokrossiga.

05.07.2024 51 m

„Mul on kahju teismelistest tüdrukutest, kes vaatavad sotsiaalmeedias perfektselt sümmetriliste rindadega naisi ja mõtlevad, miks neil selliseid rindu ei ole,“ ütleb Symmetrista looja, tippjurist ja õigusbüroo juhtivpartner Merlin Seeman.

28.06.2024 37 m

Hambaarst ja suukooli sisukordinaator Liina Viksi annab põhjaliku ülevaate kõigest, mida lapse hammaste tervise kohta teada võiks.

21.06.2024 48 m

Peipsi järve, Emajõe ja Võrtsjärve sadamates leiab 29.06–10.07 aset suurejooneline festival, milles ühenduvad meri ja maa, kultuur ja Eestimaa inimesed. Saab sõita mööda vett, nautida kontserte, maitsta hõrgutisi ja leida tegevust kogu perele.

Saates räägivad Jõgevamaa kogukonna eestvedaja ja Kalevipoja Koja hing Annika Oras ja Võrtsjärve-Emajõe-Peipsi projektijuht Silvia Leiaru, kelle eestvedamisel saavad huvilised kalepurjekaga Laura Võrtsjärvele seilama minna.

Kõik Sisevete festivali kontserdid on tasuta!

Kuula saadet ja tutvu festivali programmi ja kavaga SIIN!

19.06.2024 28 m

Tööle naasmine peale vanemapuhkust on suur samm, kuid see võib olla ka võimalus uuteks algusteks ja karjäärimuutusteks.

14.06.2024 52 m

Vastupidiselt palju levinud arvamusele ei ole perelepitusel vanemate ära leppimisega suurt pistmist. „Teenusele pääsemiseks on kaks tingimust- kaks inimest on otsustanud lahku minna ning neil on vähemalt üks laps. Eesmärk on leida ühised kokkulepped" sõnab perelepitaja Triin Kibuspuu, kes seekordses episoodis jagab mis kasu võib lahku läinud pere tasuta perelepituse teenuselt saada. „Olemata vanemate omavahelistest suhetest tahavad lapsed olla paid mõlemale vanemale“ ütleb perelepitaja, kes liigagi tihti oma töös näeb, kuidas lapsed vanemate võitluste keskel tagaplaanile jäävad.

07.06.2024 59 m

Toome lapsed nutimaailmast looduse keskele ja tutvustame neile läbi põnevate ja õpetlike tegevuste ning kogemuste eesti talu argipäeva. Eesti Vabaõhumuuseum kutsub avastama Talulapse maailma!

Saates on meile giidideks atraktsiooni kuraatorid Dagmar Ingi ja Maret Tamjärv. Saame teada, mida kujutab endast muuseumi peavärava juurest algav Karjalapse seiklusrada, kus saab muuhulgas õppida tundma metsalinde ja kariloomi, kogeda kaseladvas kiikumise tunnet, sõita sea seljas ja lugeda heintel pikutades lambaid.

Mis ootab lapsi ees aga siis, kui nad mööda karjalapse seiklusrada Kolga elava taluni jõuavad? Kuula saatest ja vaate lähemalt SIIT!

06.06.2024 30 m

Värske diagnoos tõi kahe lapse emale Kristiina Vahesalule selguse, miks on mõned igapäevaelus vajalikud oskused tema jaoks keerulised ja miks ei suuda tema aju vahel elementaarsena tunduvaid käsklusi täita.

31.05.2024 1h 8 m

Kujutle, mis lõhn aitaks sul hommikul tõusta, pärast lõunat värskena püsida ja õhtul rahulikult uinuda? Milline lõhn oleks hea saatja romantilisel kodukohtingul ja kuidas võiks kõnetada sinu lõhnameelt auto, millega iga päev tööle sõidad?Ruth Terrase kodulõhnade looja Kristen Terasmaa räägib, kuidas erinevad lõhnad meie meeli mõjutavad.

24.05.2024 46 m

„Laste sündides saad aru kui habras elu on“ tõdeb seekordses emadepäeva podcastis sisulooja Liisu Miller. Jutustasime temaga seekordses podcastis emadusest, toimekast argikaosest kolme pojaga ning emadepäevaga kaasnevatest tunnetest.

10.05.2024 55 m

Emadepäeval avab uuesti oma uksed Meremuuseumi Lennusadam, mis on läbinud neljakuulise uuenduskuuri. Pühapäeval toimuv perepäev ootab nii mudilaste kui ka teismelistega endale külla – lahedaid mänge on kogu perele.

10.05.2024 22 m

Raudteeohutuse teadlikkuse tõstmisega on juba pikka aega tegelenud MTÜ OLE (Operation Lifesaver Estonia) eestvedaja Tamo Vahemets, kes võttis valdkonna enda südamesajaks pärast seda, kui ta juhtus nägema äärmiselt traagilise raudteeõnnetuse tagajärgi. Raudteeohutusest on saates rääkimas ka Elroni ohutusjuht Natali Aosaar.

„On väga oluline, et inimesed mõistaksid, et vedurijuht ei saa kõrvale pöörata, kui keegi rongil autoga, jalgrattaga või jalgsi ees on, kogu vastutus oma elu eest on inimesel, kes raudteed ületab,“ ütleb Tamo.

Kuula saatest, mis on kampaania OLE PAREM peamised eesmärgid ning tuleta meelde, mida tähendab, see, kui raudteeülesõidul vilgub valge tuli.

07.05.2024 43 m

Kas ja kuidas mõjutavad väikelast pidevad kukkumised ja pea ära löömised ning kuidas kasvatada tarku lapsi, vastab Arstikeskus Confido, TÜK Geneetika ja personaalmeditsiini kliiniku ja Raplamaa Haigla lasteneuroloog Teele Meren.

03.05.2024 50 m

Räägime Annaga seksuaalkasvatusest, lapse kaitsmisest ja väärkohtlemise ennetamisest. Saates jagab Anna väärt nõuandeid selle kohta, mida ja kuidas oma keha kohta lapsele õpetada ning kuidas julgustada last oma piire hoidma.

26.04.2024 1h 4 m

„Kui normaalkaalu ei saavuta ja läbi selle tervist korda ei saa, siis ei pruugi ülekaalus vanavanemad lapselaste kooli lõpetamiseni elada,“ ütleb Eesti Olümpiakomitee turundusjuht Margus Kiiver.

18.04.2024 56 m

Madli jagab avameelselt, kuidas 12. rasedusnädalal saabunud uudis, et perega on liitumas ühe lapse asemel kaks, vallandas tunnete laviini, mis viis vaimse tervise tasakaalust välja nii temas kui elukaaslases. Kuidas nende perekond on välja tulemas kaosest, kus elukaaslane oli pidevalt haiglas, ema läbipõlenud ning lapsi, kes tähelepanu ja hoolt vajasid järsku ühe asemel kolm

12.04.2024 57 m

Emade suust võib tihti kuulda, et nad on väsinud. Sellel võib olla palju põhjuseid, mis on seotud näiteks vähese une ja ülekoormusega, kuid üks põhjus, miks piisavalt jaksu ei ole, võib olla ka vajalike vitamiinide ja mineraalide puudus. Kuidas saame tervisliku eluviisi ja õigete toidulisandite abil tervist turgutada, räägivad bioloog ning Pharma Nordi Baltikumi ja Soome maajuht Mirjam Prints ning toitumis- ja terviseterapeut ning Pharma Nordi koolitaja Triin Terasmaa.

Selle Pere ja Kodu podcast’i episoodi kuulajatele on sooduskood PEREKODU20, millega saab pharmanord.ee lehelt 20% soodustust!

12.04.2024 42 m

Seekordses episoodis räägime, kas on mõni kiirnipp, mida enne eksamit silmas pidada ja kuidas vanemana last eksamiks valmistumisel aidata aga ka praktilisest soovitustest.

05.04.2024 55 m

Seekordses podcastis tuli jutuks hetkeolukord Ukrainas ja Eesti välispoliitika mõju ja kuvand maailmas. Kui palju võiksid emakeele riigieksami eel kirjandiks valmistudes abituriendid sõjadetailidega kursis olla? Kuidas vastata laste küsimusele, kas sõda tuleb Eestisse?

28.03.2024 55 m

Tänases saates arutleme Põhjamaade Sümfooniaorkestri asutaja, kooristuudio Ellerhein dirigendi, muusikamänedžer ja -produtsendi Kadri Taliga ajuarengust läbi muusika.

15.03.2024 1h 7 m

Kuidas tagada, et lapse organismis oleks juba sellest ajast saati, kui ta ema kõhus kasvab, piisavalt rauavarusid? Miks on raud lapse tervise jaoks nii oluline ja missugune on lapse rauavajadus tema kasvades, räägib ettevõtte Nõgel looja Laura Visnapuu. Laura selgitab, kui palju rauda vajavad igapäevaselt täiskasvanud ja kui palju lapsed ning kust me seda kõige paremini saame. Ühtlasi toob ta välja, mis vanuses lapsed on rohkem rauapuudusest ohustatud. Juttu tuleb ka rauaga rikastatud maitsvast lastetoidust ja sellest, mis vanuses lastele see sobida võiks.

05.03.2024 42 m

„Mu sõbranna ütles, et kui ta liitus riidest mähkmete Facebooki grupiga, siis talle tundus, et inimesed räägivad seal mingit salakeelt,“ ütleb uues Pere ja Kodu podcasti osas mähkmenõustaja Stiina Prees.

02.03.2024 43 m
17-aastane Mia Mulenok valmistub oma esimeseks bikiini fitnessi võistlushooajaks. Seekordses episoodis jagab tüdruk koos oma ema Kristaga mõtteid nii oma ekstreemsest dieedist, mis sai alguse „mida peenem, seda parem“ suhtumisest, kui ka teekonnast sportlaseks saamiseni.
23.02.2024 53 m
Eripedagoog annab häid praktikisi nippe, kuidas lugema õppimist soodustada ja millal peaks pöörduma abi saamiseks spetsialisti poole.
16.02.2024 32 m
Toitumisnõustaja ning ennast tegevusterapeudina täiendav Teresa Grents annab seekordses taskuhäälingus ülevaate kõigest, mis lisatoiduga alustades oluline on.
09.02.2024 53 m

„Viimastel aastatel on olnud palju kriise, mis on meid suuresti mõjutanud – koroona, sõda ja keskkonnaga seotud kriisid. Väga paljud noored on öelnud, et neil on mõtteid, kuidas nendega toime tulla, aga see jääb selle taha, et nad kas ei julge oma mõtteid avaldada või nad ei tea kuidas ja kust alustada,“ räägib uues Pere ja Kodu podcasti osas Kalamaja Põhikooli sotsiaalpedagoog Margarita Vähejaus. Podcastis tuleb juttu „Gutsy Go“ projektist.

03.02.2024 22 m
Sel nädalal on podcastis külas Helen Adamson, kes ootab oma esiklast. Räägimegi temaga beebiootusest ja ka pereterapeudiks õppimisest.
26.01.2024 46 m
„Et lapse ja vanema vahel oleks käskude ja keeldude asemel usaldus ja truvaline suhe, on vaja teha sissemakseid suhtekonotole,“ räägib uues Pere ja Kodu podcasti osas Tervisearengu Instituudi perede ja vanemaharidusvaldkonna juht Ly Kasvandik. Mis on aga suhtekonto?
19.01.2024 30 m
Seekord on podcastis oma kirevat elu jagamas teleajakirjanik, kirjanik, sisulooja, turundaja ja kahe lape ema Heelia Sillamaa. Räägime emaks saamisega kaasnevatest muudatustest ja arutleme elu keerdkäikude üle.
12.01.2024 59 m
Laenu taotlemise protsessi seletab põhjalikult lahti Citadele jaepanganduse juht Mariana Hakiainen.
05.01.2024 30 m
Milline võiks olla lapse voodi, milliseid levinud väsimuse märke beebieas tähele panna ja milliseid tervisenäitajad kontrollida, kui tundub, et miski on unega totaalselt paigast ära. Kõigest sellest räägib unenõustaja Ketlin Reis.
29.12.2023 48 m
Kuula saatest, mis on need ühised tegevused, mis pere liidavad ja tähendusrikkaid pühademälestusi loovad.
22.12.2023 46 m
„Sallivus peaks tulema alusharidusega kaasa,“ ütleb uues Pere ja Kodu podcastis Eesti Pagulasabi huvikaitsejuht Helika Saar. Lisaks temale on stuudios Kurtna kooli õpetaja Anna Lutter.
15.12.2023 39 m
„Proovin olla lastega loomade olukorrast rääkides aus ja vastan nende küsimustele nii, nagu nad soovivad, aga hoian meeles, et ma ei teeks neile liialt haiget,“ räägib uues Pere ja Kodu podcasti osas Merit Valge MTÜ-st Nähtamatud Loomad.
08.12.2023 27 m
Selle nädala episoodis on külas tõeline hunt kriimsilm Marilyn Sipelgas. Lisaks sellele, et Johan (4) ja Evan (2) hoiavad tema käed tööd täis toimetab ta ka sisulooja, fotograafi, modelli ning Denim Dreami podcasti "Mis Moodi?" saatejuhina. Kuidas selle pöörase elutempo juures aga ka paarisuhe säravana hoida?
01.12.2023 51 m
Selle nimel, et koer elaks kaua ja tervena, tuleb hakata tegutsema juba siis, kui loom on noor. Missugustele asjaoludele noore koera eest hoolitsedes tähelepanu pöörata ja millega arvestada lemmiku tervise ning elujõu hoidmisel siis, kui ta on juba eakas, räägivad saates koeraomanikud ning ettevõtte FendaF asutajad Piret Oper ja Irene Metsis. Saatest saad veel teada, millest peaks tervislik koeratoit koosnema, millal anda loomale maiust ja kui palju seda talle üldse pakkuda võib, mismoodi stress looma heaolu mõjutab ja kuidas tagada see, et talvekülm loomale liiga ei teeks.
29.11.2023 48 m
Seekordses podcastis on külas Lastekaitse Liidu juht Varje Ojala ja Vaikuseminutid teadveloleku coach Malle Rajangu, kes räägivad, mida teha ja kuidas käituda, kui lastekasvatamisel sisemine supp üle ääre keeb, kuidas seda ennetada ja kuidas pärast plahvatusohtlikku olukorda lapsega sidet taastada ja mõlema närvisüsteemi taastada.
24.11.2023 46 m
Tänases osas on külas kolmikuid sünnist saati üksi kasvatav Sigrid Holmsen. Juttu tuleb ületatud raskustest, kastist välja mõtlemisest ja tegudele asumisest.
18.11.2023 49 m
„Kaalukaotus ei ole ainult trenn ja toitumine. Nii-öelda tabureti kolmas jalg on vaimse pool, mis minu puhul oli kõige suurema kaaluga. Võin ju dieete teha, aga kui ma ei lahenda ära seda, miks ma söön nii palju, siis võtan selle kõik tagasi,“ räägib uues Pere ja Kodu podcasti osas kolme lapse ema Kadri Valsberg.
10.11.2023 54 m
Tänases osas räägime kahe lapse isa, Alpa äppi meeskonna liikme, Tele2 IT teenuste juhi Janek Jaagoga küberturvalisusest. Räägime sellest, mis võib juhtuda kui kohvimasinasse sisse häkitakse ning miks on oluline oma nutiseadmeid turvata ka siis, kui oled veendunud, et su elu kellelegi huvi ei paku.
03.11.2023 57 m
Elukindlustus on mujal Euroopas eraisiku üks riskide maandamise esmaseid viise. Paraku näitab Eestis sõlmitud kindlustuslepingute arv seda, et meil endiselt alahinnatakse raskete haiguste ja õnnetusjuhtumite tõenäosust ning jäetakse esmane kindlustuskaitse endale tegemata, tõdes Compensa Elukindlustuse müügi- ja kliendihaldusjuht Merle Kollom.
01.11.2023 33 m
„Kuidas koolis läheb?“ „Hästi.“ On ju tuttav olukord? Kuidas suhelda teismelisega? Nõu annab noortepsühholoog. Saates saame vastused küsimustele: Kuidas ja millal rääkida oma lapsele seksuaaltervisest? Kas peaks oma lapsel juuksed siniseks laskma värvida, kui ta seda väga soovib? Kuidas saavad vanemad aidata südamevalu korral? Mida noorte lahkumineku korral mitte öelda? Lisaks katame ära levinumad mured, millega abi otsima tullakse. Podcastis uurime noortepsühholoog Lagle Reinupilt, kuidas teismelisega suhelda läbi avatud küsimuste.
27.10.2023 44 m
Sügis on käes ja õues läheb aina pimedamaks. Paljudele inimestele toob päevade lühenemine meeleoluprobleeme ja siin on abiks hea nõu, kuidas suurendada oma vaimset heaolu. Pere ja Kodu podcastis on täna külas Keiu Kadarik ja Kristiina Piiparinen, kes on mõlemad põdenud depressiooni ja sellest edukalt välja tulnud. Kuulame nende lugusid ja lubame nende kogemusel ka ennast aidata.
23.10.2023 41 m
Seekordses podcastis on külas väikeettevõtjast kahe lapse ema Eva Otsus. Eva on veebipoe Nordluv.com looja ja räägimegi temaga väikeste laste kõrvalt oma ettevõtte loomisest, ettevõtluse elu rõõmudest ja raskustest ning sellest, kuidas üldse sünnib üks lasteasjade pood.
20.10.2023 52 m
Koolivaheajal ootab Eesti Vabaõhumuuseumis lapsi näitus „Iga väike samm loeb“, mis on avatud muuseumi kõige „uuemas“ hoones – Kolga talu aida-lauda raidas.
20.10.2023 21 m
„Üks suuremaid ja kahjulikumaid müüte düsleksia ümber on see, et küll laps kasvab sellest välja ja anname talle aega,“ räägib Pere ja Kodu podcastis logopeed ja Tallinna Ülikooli õppejõud Kadi Lukanenok. Ta lisab, et sekkuda tuleks õigeaegselt.
14.10.2023 29 m