Digisaade: Roonemaa ja Lõugas | Geenius.ee
Tehnoloogiauudised ja kommentaar inimkeeles. Saatejuhid on Henrik Roonemaa, Hans Lõugas, Glen Pilvre ja Meelis Väljamäe.
Saatejuhid
Henrik Roonemaa, Hans Lõugas, Glen Pilvre, Meelis Väljamäe
Digisaade: Roonemaa ja Lõugas | Geenius.ee
Tehnoloogia 72 episoodi
Episoodid
29.05 Digisaade: Ülikiire 5G testvõrk Eestis
Telia näitas Eestis avalikult 26 GHz sagedusel toimivat testvõrku, mille kiiruserekordid on ülivõimsad. Räägime tänases Digisaates 5G tulevikust nii Eestis kui maailmas. Telia näitas 26 GHz 5G testvõrku Hands-on: 2 väga erinevat telefoni: Huawei P60 Pro ja Xiaomi Redmi 12 Pro+ Pisike ja võimas laadija on tore, aga ettevaatust Saatejuhid Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Glen Pilvre, Meelis Väljamäe. Tunnusmuusika Paul Oja.
29.05.2023 1h
22.05 Digisaade: Ka Google hakkab kadunud asju otsima
Apple'i AirTagsid on tuntud nii hea kui halva poolest, kuid nüüd hakkab oma sarnast teenust pakkuma ka Google. Mida see tähendab ja milliseid võimalusi veel olemas on? Saate teemad: Google’i Find My võrgustik ja Trackerid OpenAi tegi oma ChatGPT äpi Malematš ChatGPT vs Bard Kui Facebook blokeerib su konto Bluesky Twitteri-klooni kogemused Saatejuhid Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Glen Pilvre, Meelis Väljamäe. Tunnusmuusika Paul Oja.
22.05.2023 53 m
15.05 Digisaade: Proovime Eesti e-riigi uut äppi
Eesti on välja toomas uut e-riigi mobiiliäppi ning me oleme saanud seda juba ise proovida. Tänases saates räägime, mis see on ja kuidas hetkel tundub. Saate teemad: mRiigi äpi beta Eesti.ee meiliaadressid pannakse kinni Huawei P60 Pro, Mate X3 ja uued kellad  Glen leidis viisis e-lugeriga Ellu kasutamiseks Saatejuhid Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Glen Pilvre, Meelis Väljamäe. Tunnusmuusika Paul Oja.
15.05.2023 52 m
08.05 Digisaade: Millised uutest väikestest klappidest on head?
Viimasel ajal on välja tulnud kolmed uued kõrvasisesed kõrvaklapid ja me räägime tänases saates, millised nendest on head ja kas väga odavad võivad saada ka ostusoovituse. Saate teemad: Google Pixel Fold Samsungi A-seeria telefonide hinnad kukkusid korralikult Google tõi välja Passkey autentimise toe OnePlus Nord Buds 2 hands-On Nothing Ear 2 Huawei Freebuds 5 Saatejuhid Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Glen Pilvre, Meelis Väljamäe. Tunnusmuusika Paul Oja.
08.05.2023 1h 8 m
01.05 Digisaade: Suur ülevaade nutikelladest
Garmin, Apple, Huawei, Samsung või veel midagi muud? Suvi on tulemas, inimesed liiguvad rohkem ja liikumist aitab mõõta nutikell. Räägime tänases saates, milline on parim. Saate teemad: Voogedastusplatvormide maksult ootab riik tulu üle miljoni euro Boltil uued kiirused ja Tuulel uued hinnad Suur ülevaade nutikelladest Saatejuhid Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Glen Pilvre, Meelis Väljamäe. Tunnusmuusika Paul Oja.
01.05.2023 59 m
17.04 Digisaade: Mis saab siis, kui AI on sõbra või armukese eest
AI-vestlusrobotid on assistentidest kiiresti kasvamas millekski palju enamaks: juba on väljas esimesed teenused, kus tehisintellekt on sõbra, armukese või psühholoogi eest. Kas emotsioonitu masinmõistus võib seda tõesti olla? Pühendame sellele teemale terve tänase saate ning meil on külas psühholoog ja terapeut Kätlin Konstabel. Saatejuhid Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Glen Pilvre, Meelis Väljamäe. Tunnusmuusika Paul Oja.
17.04.2023 44 m
10.04 Digisaade: Uus valitsus lubab digivaldkonnas teha ära vanad asjad ja uutest ei räägi midagi
Uus valitsus hakkab paika saama ja meie vaatame tänases saates, mis on koalitsioonilepingus kirjas digiteemade kohta. Leidsime mitu vajalikku asja, aga mitu olulist on ka puudu. Saate teemad: Digiteemad uues valitsuses Google Nearby Share Samsungi uus teleripult võtab elektrit otse õhust Amazon avas Sidewalk võrgu, mida see tähendab? Saatejuhid Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Glen Pilvre, Meelis Väljamäe. Tunnusmuusika Paul Oja.
10.04.2023 53 m
03.04 Digisaade: Maailma odavaim elektriauto
Elektriauto võib olla kallis või väga kallis, aga nüüd tuleb välja, et võib olla ka päris odav. Proovisime väga odavat uut elektriautot ja jagame saates selle kohta muljeid. Saate teemad: Mida oskab ChatGPT 4? Kui palju teenib tipp e-sportlane? Microsoft Teams läheb varsti poole paremaks Uus Zelda-seiklus tuleb kohe varsti Saatejuhid Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Glen Pilvre, Meelis Väljamäe. Tunnusmuusika Paul Oja.
03.04.2023 50 m
27.03 Digisaade: Suur tolmuimejate test
Meie kolleeg Glen Pilvre testis hiljuti suurt hulka akudega tolmuimejaid, millest mõned oskavad põrandaid ka lausa pesta. Tänases Digisaates teeb ta oma leidudest kokkuvõtte. Saate teemad: Bolti tõuksiga ei saa enam kahekesi sõita? DPReview läks kinni - 25 aastat ajalugu Seiklused kümne väikese patareiga Suur tolmuimejate test Saatejuhid Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Glen Pilvre, Meelis Väljamäe. Tunnusmuusika Paul Oja.
27.03.2023 58 m
20.03 Digisaade: Eesti päikeseauto on nüüd palju parem ja läheb teisele katsele
Pärast eelmise aasta ebaõnnestumist läheb Eesti päikeseauto Solaride nüüd Austraaliasse uuele katsele võistlust võita ning selle tegijad räägivad, et uus auto on varasemaga võrreldes väga palju parem. Saate teemad: Samsung Galaxy A34 ja A54 ChatGPT4 erutab kõiki Kuidas Solaride'i tiim auto paremaks tegi Külas on Mart Erik Kermes ja Peter Kipp Solaride'ist. Saatejuhid Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Glen Pilvre, Meelis Väljamäe. Tunnusmuusika Paul Oja.
20.03.2023 42 m
13.03 Digisaade: Miks e-hääletamine vajab tiivakestega ümbrikke
Kas ja kuidas oleks võimalik e-hääletamisega seotud poliitilist tormi vaigistada ja kui palju kasu oleks sellest, kui teha e-hääletamise ja häälte kokku lugemise protsess inimestele visuaalselt arusaadavamaks? Saate teemad: E-hääletamine Xiaomi 13 Lite hands-on Sony Inzone PSi kõrvaklapid Spotify uus “Kodu” Uus Spotify AI DJ Saatejuhid Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Glen Pilvre, Meelis Väljamäe. Tunnusmuusika Paul Oja.
13.03.2023 1h 3 m
06.03 Digisaade: Telefonide laadimiskiiruse võidujooks on muutunud jaburaks
Kui kiiresti peaks telefoni saama täis laadida? Kas ühe ööga? Ühe tunniga? Ühe minutiga? Vastuseid pakuvad peamisel Hiina telefonitootjad ja need vastused lähevad üha huvitavamaks. Saate teemad: Windows 11 uuendus toob tehisintellekti ja mitu teist kasulikku lisa Xiaomi uued telefonid on väga kallid Telefonide laadimiskiiruse võidujooks jätkub Motorola Defy Satellite Link on odav vidin satelliitside jaoks Garmini AMOLED-ekraaniga jooksukellad Tegime ära: GoPro Mini suusareisil Saatejuhid Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Glen Pilvre, Meelis Väljamäe. Tunnusmuusika Paul Oja.
06.03.2023 59 m
20.02 Digisaade: Juturobotil on pisarad silmis ja rusikas taskus
Viimase nädala jooksul on osa internetikasutajad proovinud leida üles tehisintellektil põhinevate juturobotite piirid ja see on neil üle ootuste hästi õnnestunud. Tänases saates teeme juttu sellest, milline veider pilt avaneb juturobotite taga, mida robotid arvavad endast, kasutajatest ja sellest, kuidas maailmas asjad peaksid käima ning kas me peaksime muretsema, et AI-l on rusikas taskus ja ta haub inimkonnale hirmsat kättemaksu. Saate teemad: Selverist väljastatud ID-kaardid tühistakse, PPA-l polnud luba Proovime OnePlus 11 Ja proovime Samsung S23 Ultra Bing AI chat sai 5 küsimuse piirangu, sest enne hakkas tal katus sõitma Saatejuhid Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Glen Pilvre, Meelis Väljamäe. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
20.02.2023 1h 8 m
13.02 Digisaade: Suurem ülevaade AI-st
Viimastel kuudel on tehisintellekti valdkonnas toimunud tõeline plahvatus. Iga nädal toob meieni uusi teenuseid, mis kõik lubavad AI abil meie elu lihtsamaks teha. Teeme tänases Digisaates ülevaate, millised need on, mida kohe kasutama saaks hakata. Saate teemad: Samsung S23 meil käes ja jagame muljeid Eesti riik toob jälle kiire interneti kaablit kodudeni Praktilised näited: mis on AI-plahvatus ja kuidas tehisintellekt juba täna sinu elu lihtsamaks võib teha Saatejuhid Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Glen Pilvre, Meelis Väljamäe. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
13.02.2023 54 m
06.02 Digisaade: Samsungi uutes S23 telefonides on eurooplastele üllatus
Samsung tõi välja oma uued S23 telefonid, mida võib ilmselt pidada Androidi-maailma lipulaevadeks ning me teeme neist ülevaate. Saate teemad: Samsung S23 seeria GoPro Hero11 Mini Huawei hi-res kõrvaklapid ehk kuidas ühendada omavahel striiminguteenused, Bluetooth ja tajutav helikvaliteet Hans tegi uue mobiil-ID ja see ei olegi niiii ebamugav Selveri saab nüüd ID-kaarti - 7,2€ Tromboonijutt Saatejuhid Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Glen Pilvre, Meelis Väljamäe. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
06.02.2023 1h 2 m
30.01 Digisaade: E-valimistega on seekord suur jama
Märtsi alguses on Eestis parlamendivalimised ja nagu ikka, saab hääletada ka interneti teel, kuid esimest korda ajaloos on seekord e-hääletamise ajakavaga möödapanek, mis teeb paljudele inimestele hääletamise päris raskeks. Saate teemad: Mida peab teadma e-hääletamisest 2023. aasta valimistel M-tasku ja Partnerkaart NVIDIA Eye Contact Orba 2 ehk veider muusikainstrument Kas male on uus fidget spinner? Saatejuhid Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Glen Pilvre, Meelis Väljamäe. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
30.01.2023 54 m
23.01 Digisaade: Google tapab Fitbiti, aga miks?
Tänases saates räägime sellest, kuidas Google tegeleb aktiivselt Fitbiti tooteseeria nudimisega ning keegi ei saa aru, miks nad seda teevad ning kuidas peaksid olema seotud Fitbiti ning Google'i enda tooted. Saate teemad: mRiik äpp M2 kiipidega Mac Mini ja Macbook Prod Uus Apple HomePod Google tapab aktiivselt Fitbiti kelli JBL Tour Pro 2 klapid Google Pixel kell Saatejuhid Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Glen Pilvre, Meelis Väljamäe. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
23.01.2023 1h 1 m
16.01 Digisaade: CESi uudised ning mis ikkagi WiFistja 5Gst saab?
Tänases Digisaates teeme ülevaate USA suurima tehnoloogiamessi CES uudistest ning saate teises pooles räägime WiFi ja 5G tulevikust. Saate teemad: Mitme ekraaniga sülearvutid Telerimaailma uuendused CESil Tervisetehnoloogiad CESil Kas 5G asendab WiFi? Kuidas WiFi edasi areneb? Mida toovad meile kosmoseinternet ja UWB ning kunas? Saatejuhid Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Meelis Väljamäe. Külas Toomas Kadarpik 3KGroupist. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
16.01.2023 57 m
09.01 Digisaade: Telia Eesti uue juhi sõnul kaob kontori-WiFi peagi ära
Kui me eelmises Digisaates ennustasime tulevikku ise, siis täna intervjueerime Telia Eesti uut juhti, kes teeb tänases saates mitmeid lähitulevikku puudutavaid huvitavaid tähelepanekuid. Üheks neist on tema ennustus, et 5G tulekuga kaob vajadus kontori-WiFi järele, sest 5G seob ükskõik kus laiali paiknevad erinevad seadmed üheks turvaliseks võrguks kokku. Sisuliselt jääb sellega ära vajadus VPNi kasutada, ütleb ta. Saates räägime ka meelelahutuse ja televisiooni arengutest, küberturvalisusest ja muudest teemadest. Saatejuhid Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Glen Pilvre. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
09.01.2023 51 m
31.12 Digisaade: Aasta viimane saade
Muidugi ei saada me vana aastat ära ilma, et Digisaate tegijad vaataksid üle, mida nad selle kohta õigesti ja mida valesti ennustasid ning milline on asjade seis tehnoloogiamaailmas tegelikult. Räägime nii Eesti kui maailma asjadest, sotsiaalmeediast, telefonidest, arvutitest, tõuksidest, elektriautodest, vinüülplaatidest ning paljudest muudest teemadest, mis nende vahele jäävad. Head uut aastat kõigile meie kuulajatele ja kohtume juba nädala aja pärast nagu ikka. Saatejuhid Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Glen Pilvre, Meelis Väljamäe. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
31.12.2022 1h 16 m
26.12 Digisaade: Milline Mastodoni server valida?
Paljud inimesed küsivad, kuidas Mastodon erineb Twitterist ja kui sellega liituda, siis milline server tuleks valida. Tänasest Digisaatest saab vastuseid. Veel kaks meie saatejuhti lahkus Twitterist Mis toimub Mastodonis ja kuidas sellega ikkagi liituda? Mis asi on Fediverse ehk Födeversum ja kuidas see sotsiaalmeedia tulevikku võib muuta? Meid üllatab, et mängimiseks sobivad sülearvutid on nii head ja selle juures nii odavad Go3 teleteenus IKKAGI osutus probleemseks SEB sai Google Pay maksed Proovime Google Pixel Buds Pro Ja ka Google Pixel 7 Pro, kust leiame juba esimesed bugid Saatejuhid Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Glen Pilvre, Meelis Väljamäe. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
26.12.2022 1h 12 m
19.12 Digisaade: Tunnike virtuaalmaailmas
Facebook matab VRi väidetavalt iga kuu miljardi. Apple'i peakomplekt on väidetavalt kohe-kohe tulemas. Kogu maailm loobub tulevikus ekraanidest ja suhtlus arvutiga lähebki virtuaalreaalsusesse, väidetavalt. Pühendame terve tänase Digisaate VRi ja ARi teemale ning arutame selle üle, mis seisus need tehnoloogiad täna on ja mis järgmisel aastal selles valdkonnas juhtuma hakkab. Hans ja Glen proovisid sel puhul Facebooki uut kallist VR-peakomplekti ning jagavad sellest oma muljeid. Külas on VR-entusiast Märt Lume, kes tegutseb nii Eesti Virtuaal- ja Liitreaalsuse Assotsiatsioonis kui Futuclassis. Saatejuhid Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Glen Pilvre. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
19.12.2022 1h 3 m
12.12 Digisaade: Polüestrist tehtud uudised
Räägime tänases Digisaates sellest, mis saab siis, kui tehisintellekti abiga on igaühel võimalik vaid sekunditega genereerida artikleid, raamatuid, teadustöid, muusikat, filme, maale ja kõike muud. Selge see, et tehisintellekti võimas tulek muudab maailma, aga kuidas? Kas mingid praegu olulised oskused muutuvad ebaolulisteks? Ja millised uued oskused võivad nende asemele tulla? Saate teemad: Kiirmood meil juba on, kas tehisintellektiga koos tuleb ka kehvasti tehtud, aga see-eest odav sisu ja kultuur? Lensa AI ehk miks pool maailma sellele vene taustaga firmale oma näopilte saadab? Apple hakkab sinu varukoopiaid krüptima, mida see tähendab ja miks see nii suur uudis on? Huawei Watchbuds ehk kuidas kella sisse saab kõrvaklapid panna Aasta avastus ehk kui tore on elada vaikse hiirega Saatejuhid Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Glen Pilvre, Meelis Väljamäe. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
12.12.2022 54 m
05.12 Digisaade: Suhtleme ülimalt targa AI-ga
Eelmisel nädalal käis tehnoloogiamaailmast üle torm nimega ChatGPT ehk uus tehisintellektil põhinev juturobot, mis on nii tark, et ajab hirmu peale. Ta oskab suhelda inglise keeles, aga ka eesti keeles. Ta oskab vastata küsimustele, kirjutada artikleid, esseesid, näidendeid ja luuletusi, aga ka koodi. Mis on ChatGPT, kuidas ta töötab, millised on tema võimed ja millised on nende võimete piirid, kuuleb saatest. Digisaate teemad: Euroopa Komisjon: Eestis on aeglane internetiühendus Eestis saab nüüd kuulata õhu kaudu levivat digiraadiot ChatGPT Glen räägib Sennheiseri klappidest Hääli tegevad karbid Saatejuhid Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Glen Pilvre. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
05.12.2022 48 m
28.11 Digisaade: Vererõhku mõõtev nutikell
Tänases Digisaates proovime viimase aja üht innovaatilisemat nutiseadet: Huawei uut nutikella Watch D, mis lisaks sammudele, unele ja pulsile mõõdab ka vererõhku. Saate teemad: Kas Eesti kõigi aegade rahaliselt suurim kuritegu? Miks ei ole hea, kui garaažiuks käib lahti äpiga? Pakikappidest autoekraanideni: kuidas tarkvara võtab meie elu üle ka seal, kus seda üldse vaja pole ja teeb kõik halvemaks Huawei Watch D nutikell Henrik andis alla ja ostis Apple Watchi Saatejuhid Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Meelis Väljamäe, Glen Pilvre. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
28.11.2022 58 m
21.11 Digisaade: Audentese kivipallurid nuhivad õpilaste telefonides
Audentese koolis läks õpilaste ja õpetajate konflikt nii kaugele, et õpilased pandi aulasse kinni ja õpetajad kontrollisid kõigi laste telefonidest, milliseid sotsiaalmeediakontosid nad jälgivad. Miski ei õigusta seda, et lapsed oma kooli suhtes austuseta käituvad, kuid kaugelt veel uskumatum tundub see, kui arusaamatult ja laste privaatsust austamata hoopis täiskasvanud selles situatsioonis käituda otsustasid. Saate teemad: Twitter ei kukkunud reedeks kokku, aga kas ta siis varsti ikka kukub või puhkeb hoopis õitsele? Mis toimub Mastodonis? Audentese kooli kivipallurid õpilasi kiusamas Kaks niiöelda digiboksi: Chromecast 4K with Google TV vs Fire Stick GoPro-l on jälle uus kaamera ja sellest on isegi põhjust rääkida Saatejuhid Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Meelis Väljamäe, Glen Pilvre. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
21.11.2022 59 m
14.11 Digisaade: Kumb saab enne klientidest lahti, kas Elon Musk või Luminori pank?
Tänases Digisaates võtame lõpuks ometi ette Twitteris toimuva segaduse ja küsime, kui palju vaeva peab nägema Elon Musk kasutajate ja reklaamiklientide kiusamisega selleks, et inimesed Twitterist ära läheks. Saate teemad: Mis toimub Twitteris ja miks seal enam kirjutajaid usaldada ei saa Miks Alexa ja teised häälassistendid on koondamisohus Bose uued kõrvasisesed klapid on nii head, et seda on isegi raske kirjeldada Kia EV6 kogemused ehk kas see on pigem arvuti või pigem auto Saatejuhid Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Meelis Väljamäe, Glen Pilvre. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
14.11.2022 49 m
07.11 Digisaade: Euroopa Liit keelab 8K-telerid?!
Kas tõesti on asjad nüüd nii kaugel, et Euroopa Liit on asunud keelama 8K-telereid, sest need võtavad liiga palju energiat? Räägime tänases Digisaates igasugustest elektriteemadest. Saate teemad: 8K-telerite keelamine ja kas see on tõsi või mitte Starlink kehtestab andmemahu piirangud Kui palju elektrit kuluks, kui homsest oleks kõik autod  Eestis elektriautod? Ennustame, et varsti hakkad iPhone'i laadija eest kordades rohkem maksma Proovime järele, kas Apple AirPods Pro 2 mürasummutus on tõesti eelmistest kaks korda parem Huawei Mate 50 ehk miks Huawei ikka veel siin on Saatejuhid Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Meelis Väljamäe, Glen Pilvre. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
07.11.2022 54 m
31.10 Digisaade: Täiesti kohutav nädal
Möödunud nädal läheb ajalukku kui viimase aja üks sündmusterohkemaid ja paraku kehvemaid tehnoloogiamaailma jaoks, sest üksteise järel ilmus ebameeldivaid uudiseid. Teeme neist tänases Digisaates ülevaate. Saate teemad: 7 suurt tehnoloogiafirmat on kaotanud oma väärtusest 3 triljonit dollarit Pea kõigi suurte tegijate majandustulemused on languses Kas isejuhtivate autodega on nüüd kõik ja mull on lõhkenud? Tesla on kriminaaluurimise all Elon Musk sai Twitteri omanikuks Microsofti HoloLensi projekt on kehvas seisus Kas tõesti iPhone ei saagi USB C, vaid laadimisjuhe kaob üldse ära? Glen on raevus Eesti rumalate rehviuudiste pärast Euroopas pandi paika tärmin sisepõlemismootoritega autode müügi keelustamiseks, mida see endaga kaasa toob? Saatejuhid Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Meelis Väljamäe, Glen Pilvre. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
31.10.2022 52 m
24.10 Digisaade: Eesti internetikiirused on maailma kõige kehvemate seas
Internetiühenduste kiiruseid mõõtev Speedtest andis välja oma uusima uuringu, mille kohaselt on Eesti püsiühenduste kiirused maailma kõige kehvemate seas ja ka mobiilse andmeside kiirustega meil väga kelkida pole mõtet. Tänases Digisaates räägime, kuhu me netikiiruste pooles maailmas paigutume ja mis meie kehva esinemise põhjused võivad olla. Saate teemad: Uute iPadidega on väga palju segadust. Milliseid osta ja milliseid pigem vältida? Apple tõstis Eestis iPadide hindu nii palju, et valus hakkab iPhone 14 Plus muljed, kas see on liiga suur? Eesti internetikiirused on maailma kõige kehvemate seas Microsoft Surface uuendused ja miks need arvutid teatud inimeste hulgas nii populaarsed on Saatejuhid Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Meelis Väljamäe. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
24.10.2022 48 m
17.10 Digisaade: Mis on Tesla uus nimi?
Saate teemad: Google Pixel 7 ja Pixel 7 Pro Google Pixel Watch LG telekas nüüd Jupiter Meta Quest Pro, $1499 Meta metaversumiga on väga kurvad lood Ukrainal on probleeme Starlinki internetiga Kas keegi saab aru, mida Elon Musk teeb ja räägib? Milline on parima kaameraga odav telefon? Saatejuhid Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Glen Pilvre. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
17.10.2022 57 m
10.10 Digisaade: Suur ülevaade 5G seisust Eestis
Kutsusime tänasesse Digisaatesse külla kõigi kolme Eesti suure mobiilioperaatori tehnoloogiajuhid eesmärgiga teha selgeks, mis seisus on 5G täna Eestis ja kas see peaks tarbijat huvitama. Saate teemad: Kas kõigil operaatoritel on 5g avatud? Millistel on ta ka telefonides saadaval ja millistel ainult koduruuteriga? Kui palju loevad erinevad sagedused? Kas täna telefoni valides peaks ostma 5G-telefoni ja miks? 3G-võrgud pannakse Eestis varsti kinni, aga kui kauaks jäävad püsti 4G-võrgud ja mis neist edasi saab? Mida toob meile uus 5G-oksjon, kus müüki pannakse madalamad sagedused? Külas on Telia tehnoloogiajuht Andre Visse, Elisa tehnoloogiaüksuse juht Toomas Polli ja Tele2 tehnoloogiaüksuse juht Tanel Sarri. Saatejuhid Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Glen Pilvre. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
10.10.2022 45 m
03.10 Digisaade: Suur telerite võrdlus ja kui hea on Telia uus digiboks?
Tänases Digisaates avab Glen Pilvre telerite maailma telgitaguseid: ta võrdles suuremate tootjate erinevaid telereid ja ütleb nüüd, mille poolest need erinevad. Samuti teeme juttu Telia uuest Androidiga digiboksist, mis on muidu hea, aga leidsime sellelt ühe suure puuduse. Saate teemad: Glen proovis Samsung Flip 4 volditavat telefoni Telia Androidiga digiboks on saadaval Henrik ei oska valida Androidi-telefoni Glen: suur televiisorite võrdlus Optimus – Tesla AI robot Google Stadia on surnud Saates Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Glen Pilvre, Meelis Väljamäe. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
03.10.2022 1h 9 m
26.09 Digisaade: Proovime Nothing Phone 1
Tänavuse aasta uus tegija telefonide turul on Nothing, kelle esimene telefon nimega Nothing Phone (1) on nüüd ka Eestis ja me räägime oma kasutuskogemustest tänases saates. Saate teemad: Kui hea on Nothing Phone (1)? BeReal ehk maailma kõige igavam sotsiaalvõrgustik Millal ERR annab webOSile normaalsed äpid? Kuidas muudab elu see, kui digiboksist loobuda? Kas on vahet, millise teleteenuse pakkuja kaupa osta? Glen räägib Huawei sülearvutist, mis talle meeldib ekraani 3:2 küljesuhte tõttu Saates Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Glen Pilvre. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
26.09.2022 1h 9 m
19.09 Digisaade: iOS 16 muljed, mis on Matter, anneta kõnet
Tänases saates vaatame otsa hulgale uudistele, mis viimase nädala jooksul tehnoloogiamaailmas välja tulnud on: iOS 16 muljed, asjade interneti aregud ja palju muud. Saate teemad: iOS 16 esmamuljed: mõned päris suured ja mõnusad uuendused Mis on Matter ja kuidas see nutikodu seadmete tulevikku muudab? Virtuaalne eSIM on parim mobiiliteenus viimaste aegade jooksul Eesti riik kogub annetusi: annetakonet.ee 18-aastane häkkis Uberi ära Saates Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Meelis Väljamäe. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
19.09.2022 49 m
12.09 Digisaade: Uued iPhone'id, AirPodsid ja Apple Watchid
Tänane Digisaade on pühendatud Apple'i selle sügise tooteuuenduste üritusele: uued telefonid, kellad ja kõrvaklapid. Saate teemad: iPhone 14 ja 14 Plus, kas on aeg suurema peale kolida? Uued iPhone 14 Pro ja Pro Max tulid ka, mis seal uut? Kas Apple'i uus tõsiste tegijate spordikell tapab Garmini? Mis on uut Apple Watch 8-s ja uues Apple Watch SE-s? AirPods Pro versioon 2 toob poole parema mürasummutuse Kas oli veel muid uudiseid Apple'ist? Saates Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Glen Pilvre, Andres Kostiv. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
12.09.2022 1h 11 m
05.09 Digisaade: IFA 2022 ehk kodune energiatootmine ja muud uued asjad
Üle kahe aasta toimub jälle Berliinis suur kodutehnikamess IFA ning me räägime täna pikemalt sellest, mis tunduvad olevat selle valdkonna kõige olulisemad teemad ja uuendused, mida messil välja on pandud. Saate teemad: IFA 2022 muljed: päikesepaneelid ja tuulegeneraatorid, tark kodu, nutiseadmed, ekraanid ja palju muud Glen teeb kokkuvõtte rattakompuutrite seisust ja otsime vastust küsimusele, kes ja miks peaks endale sellise seadme ostma Saates Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Glen Pilvre, Meelis Väljamäe. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
05.09.2022 1h 8 m
29.08 Digisaade: Kui hea on Elon Muski kosmoseinternet Eestis?
Tänases Digisaates intervjueerime inimest, kes on oma Eestis asuvasse maakodusse pannud püsti Starlinki internetiühenduse ja räägib oma kogemustest. Kuidas käis Starlinki seadmete tellimine ja üles panemine? Kui kiire on ühendus ja kui stabiilne see on? Seda kuuleb tänasest Digisaatest. Saate teemad: Meta metaversumi-boss lahkus ootamatult ametist LastPassi tabas rünnak Mida oodata: Apple'i üritus 7. septembril Starlinki internet Eestis Saates Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Mihkel Selgal. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
29.08.2022 58 m
22.08 Digisaade: elektrit saab tasuta!
Räägime Eesti idufirma Gridio juhiga sellest, kuidas äpi abiga mitte osta kallist elektrit ja osta odavat või tasuta elektrit. Kui esialgu on see abiks ennekõike elektriautode laadijatele, siis kas ühel hetkel peaksime me kogu oma kodust elektritarbimist mingite äppidega juhtima hakkama? Eriti kui elekter tuleb börsihinnaga, mis vahel on ülikõrge. Saate teemad: 15 a suurimad küberrünnakud, mis ei mõjutanud pea midagi Hüvasti televisioon? Disney juhib Netflixi ees, mõlemad juhivad tele ees Miks elekter kallis on ja kuidas äpiga odavamat elektrit saaks Saates Hans Lõugas, Meelis Väljamäe, Glen Pilvre ja Konrad Hanschmidt Gridiost. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
22.08.2022 53 m
15.08 Digisaade: Samsung voldib jälle
Samsung kuulutas äsja välja uued volditavad telefonid ning me käisime neid vaatamas ja nendega tutvumas. Saates räägime, mis on neil võrreldes eelmistega uut ja kas võiks juba osta. Saate teemad: Elon Muski kosmoseinternet jõudis Eestisse Samsungi uued telefonid Google proovib Apple’i sõnumimaailma meelitada Bolt alandab tõukerataste piirkiirust Saates Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Meelis Väljamäe, Glen Pilvre. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
15.08.2022 46 m
08.08 Digisaade: Uus Eesti äpp jõusaalihuntidele
Igasuguseid spordiäppe on maailmas sadade kaupa, aga sellest hoolimata leidsid kaks eestlast, et see päris õige on veel puudu. Nüüd on valmis ja kõigile kasutamiseks saadaval äpp nimega Hardy ning tänases saates räägime ühe äpi autoriga, mis see on. Saate teemad: Amazon ostab iRoboti, miks? USA võimud süüdistavad Teslat autopiloodi kohta avalikkusele valetamises Toyota esimesel elektriautol ei lähe hästi Apple Continuity Camera ehk iPhone'ist saab teha ülihea veebikaamera TP Link Deco E4 vs M4 Peedu Tuisk räägib, miks ta tegi jõusaaliäpi Hardy Saates Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Meelis Väljamäe. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
08.08.2022 51 m
01.08 Digisaade: Miks kinkisid leedukad Tele2-le miljoneid eurosid?
5G-litsentside oksjon on nüüd Eestis selleks korraks läbi ning tulemused üllatavad. Elisa ja Telia kumbki maksid oma litsentside eest kõrget hinda, kuid Tele2 sai selle sisuliselt alghinnaga, sest leedukate operaator Bite loobus äkitselt konkureerimast. Saate teemad: 5G-oksjoni lõpp Pixel 6a huvitavad probleemid Fitbit Charge 5 muljed Sony WH1000XM5 klappide muljed BMW CE 04 elektrimotikas Saates Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Glen Pilvre. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
01.08.2022 1h 1 m
25.07 Digisaade: Jälle hinnatõus
Alles see oli, kui Elisa tõstis internetiteenuste hindu, nüüd siis on kord Telia käes. Koos selle hinnatõusuga aga muutusid ka internetiühenduste kiirused pakettides. Saate teemad: M-valimiste iOSi ja Androidi äppide esialgne disain sai valmis Eesti digiretseptiga saab nüüd ravimeid osta Portugalis, Soomes ja Horvaatias 5G teise sagedusloa oksjoni võitis Telia Telia tõstab alates septembrist mitmete tele- ja internetiteenuste hinda Google Pixel 6A väljas Apple Arcade ja What the Golf Saates Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Meelis Väljamäe. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
25.07.2022 43 m
18.07 Digisaade: Järjekordne suur Eesti toidupood tegi oma äpi
Hiljuti rääkisime Digisaates, milline on ostlemiskogemus erinevates Eesti suurtes toidupoodides nende iseteeninduskassades. Nüüd on oma äpiga välja tulnud Selver, mis teeb nende kauplustes ostlemise täiesti teistsuguseks. Saate teemad: Nothing Phone testid väljas MacBook Air M2 testid väljas Partnerkaardil on nüüd oma äpp, millega saab poes tooteid skaneerida ja ka maksta Huawei Freebuds 2 Pro Mikrofonide test ehk kuidas veebikoosolekul, striimides ja miks ka mitte podcasti tehes hästi kõlada Saates Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Glen Pilvre. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
18.07.2022 1h 16 m
11.07 Digisaade: Kus on tõuksi kodu?
Eesti elektriliste tõukerataste tootja Äike või müügile oma uue mudeli, mis on nende sõnul maailma esimene USB C kaudu laetav tõuks ja see toimib ka akupangana. Meie aga küsime täna, kus in elektritõuksi kodu ja milline on selle sõiduriista võimalik tulevik. Saate teemad: Äike tõi müügile maailma esimese USB-C kaudu laetava ja kokkuklapitava tõukeratta Elon Musk ei taha Twitterit osta iPhone’il uus Lockdown Mode Äpisoovitus: Guide Michelin Netflixil suur helialane uuendus Jaapani mobiilivõrk oli 86 tundi maas PC ostmise või ehitamise juhend Saates Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Meelis Väjamäe Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
11.07.2022 1h 1 m
04.07 Digisaade: Kuhu peab puhuma ventilaator?
Tänane Digisaade tuleb kuulajateni juba veidi jahtunud Eestimaalt, aga möödunud nädalal valitsenud kuumalaine on oma jälje jätnud meilegi. Ühel on hääl ära ja kaks oskavad rääkida konditsioneeridest ning ventilaatoritest. Saate teemad: Mobiilsed konditsioneerid Kas ventilaator peaks puhuma aknast sisse või välja? MacBook Pro M2 baasmudelit ilmselt ei peaks ostma Huawei painduv telefon Mate Xs 2 Suur graafikakaartide puudus on vist läbi Saates Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Glen Pilvre. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
04.07.2022 49 m
27.06 Digisaade: Kas Eimidagi uus telefon on Hiina haip või päris asi?
Kohe varsti tuleb välja uus ja paljuhaibitud nutitelefon firmalt Nothing. Meie küsime tänases Digisaates, kas see on tõsine asi või on tegemist lihtsalt suure haibiga? Saate teemad: Nothing Phone (1) Amazon Alexa räägib surnud vanaema häälega Chrome'i oluline uuendus iPhone'i-kasutajatele LG DualUP monitor Kuidas Henrik lapsele iPadi-kontot tegi ja mis sellest sai Instagram teeb alaealistele video-selfie kontrolli Saates Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Meelis Väljamäe. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
27.06.2022 50 m
20.06 Digisaade: 5G on nüüd Eestis väljas, aga tegelikult ei ole
Esimese uute 5G-sageduste litsentsi omanik Elisa tõi oma teenuse eelmise nädala lõpus ka turule, kuid tegelikult võib ka öelda, et päris nagu ei toonud. Mida Elisa 5G-teenus tegelikult tähendab ja miks me ütleme, et nad oma 5G-võrku ikkagi ei avanud, kuuled saatest. Saate teemad: Elisa 5G Suur tüli ehk millisel Eesti operaatoril on kiireim võrk Kuidas mobiilse ruuteri valik võib internetikiirust rohkem kui 10x mõjutada Disney+ on nüüd Eestis, mida sealt vaadata saab ja kas peaks ostma? Glen räägib elektrilistest mootorratastest. Saates Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Glen Pilvre. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
20.06.2022 1h 9 m
13.06 Digisaade: Kõik Apple'i sellesuvised uudised
Tänane Digisaade keskendub Apple'i sellesuvisele suurele üritusele, kus nad avalikustasid hulga uut tarkvara ja ka uue MacBook Airi. Saate teemad: Mis on uut iOS 16-s Mis on uut MacOS Venturas Mis on uut iPad OS-is Mis on uut MacBook Airis Mis on uut MacBook Pro-s Mis on uut Apple CarPlays Euroopa Liit sunnibki Apple'it telefonides USB C kasutusele võtma LHVl on nüüd iPhone'is kasutusel ka näotuvastus Saates Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Glen Pilvre. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
13.06.2022 57 m
06.06 Digisaade: esimene 5G-litsents olemas, kaabliinterneti turul uus tegija
Väljas on küll juba suvi, aga samal ajal toimuvad huvitavad sündmused Eesti sideturul: esimene 5G-litsents sai jagatud ning kaabliinterneti turul on uus tegija, kes pakub teistest palju odavamaid hindu. Saate teemad: Apollo TV gigabitine internet 33 €/kuus 5G esimese sagedusloa oksjoni võitis Elisa Kogemused koerajälgijaga Kas Google Meet on ainus Google’i õnnestunud suhtlusäpp? WWDC tuleb täna (esmaspäeva) õhtul Saates Hans Lõugas, Henrik Roonemaa Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
06.06.2022 45 m
Tehnoloogiauudised ja kommentaar inimkeeles. Saatejuhid on Henrik Roonemaa, Hans Lõugas, Glen Pilvre ja Meelis Väljamäe.
Saatejuhid
Henrik Roonemaa, Hans Lõugas, Glen Pilvre, Meelis Väljamäe