Digisaade: Roonemaa ja Lõugas | Geenius.ee
Tehnoloogiauudised ja kommentaar inimkeeles. Saatejuhid on Henrik Roonemaa, Hans Lõugas, Glen Pilvre ja Meelis Väljamäe.
Saatejuhid
Henrik Roonemaa, Hans Lõugas, Glen Pilvre, Meelis Väljamäe
Digisaade: Roonemaa ja Lõugas | Geenius.ee
Tehnoloogia 53 episoodi
Episoodid
31.12 Digisaade: Aasta viimane saade
Muidugi ei saada me vana aastat ära ilma, et Digisaate tegijad vaataksid üle, mida nad selle kohta õigesti ja mida valesti ennustasid ning milline on asjade seis tehnoloogiamaailmas tegelikult. Räägime nii Eesti kui maailma asjadest, sotsiaalmeediast, telefonidest, arvutitest, tõuksidest, elektriautodest, vinüülplaatidest ning paljudest muudest teemadest, mis nende vahele jäävad. Head uut aastat kõigile meie kuulajatele ja kohtume juba nädala aja pärast nagu ikka. Saatejuhid Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Glen Pilvre, Meelis Väljamäe. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
31.12.2022 1h 16 m
26.12 Digisaade: Milline Mastodoni server valida?
Paljud inimesed küsivad, kuidas Mastodon erineb Twitterist ja kui sellega liituda, siis milline server tuleks valida. Tänasest Digisaatest saab vastuseid. Veel kaks meie saatejuhti lahkus Twitterist Mis toimub Mastodonis ja kuidas sellega ikkagi liituda? Mis asi on Fediverse ehk Födeversum ja kuidas see sotsiaalmeedia tulevikku võib muuta? Meid üllatab, et mängimiseks sobivad sülearvutid on nii head ja selle juures nii odavad Go3 teleteenus IKKAGI osutus probleemseks SEB sai Google Pay maksed Proovime Google Pixel Buds Pro Ja ka Google Pixel 7 Pro, kust leiame juba esimesed bugid Saatejuhid Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Glen Pilvre, Meelis Väljamäe. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
26.12.2022 1h 12 m
19.12 Digisaade: Tunnike virtuaalmaailmas
Facebook matab VRi väidetavalt iga kuu miljardi. Apple'i peakomplekt on väidetavalt kohe-kohe tulemas. Kogu maailm loobub tulevikus ekraanidest ja suhtlus arvutiga lähebki virtuaalreaalsusesse, väidetavalt. Pühendame terve tänase Digisaate VRi ja ARi teemale ning arutame selle üle, mis seisus need tehnoloogiad täna on ja mis järgmisel aastal selles valdkonnas juhtuma hakkab. Hans ja Glen proovisid sel puhul Facebooki uut kallist VR-peakomplekti ning jagavad sellest oma muljeid. Külas on VR-entusiast Märt Lume, kes tegutseb nii Eesti Virtuaal- ja Liitreaalsuse Assotsiatsioonis kui Futuclassis. Saatejuhid Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Glen Pilvre. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
19.12.2022 1h 3 m
12.12 Digisaade: Polüestrist tehtud uudised
Räägime tänases Digisaates sellest, mis saab siis, kui tehisintellekti abiga on igaühel võimalik vaid sekunditega genereerida artikleid, raamatuid, teadustöid, muusikat, filme, maale ja kõike muud. Selge see, et tehisintellekti võimas tulek muudab maailma, aga kuidas? Kas mingid praegu olulised oskused muutuvad ebaolulisteks? Ja millised uued oskused võivad nende asemele tulla? Saate teemad: Kiirmood meil juba on, kas tehisintellektiga koos tuleb ka kehvasti tehtud, aga see-eest odav sisu ja kultuur? Lensa AI ehk miks pool maailma sellele vene taustaga firmale oma näopilte saadab? Apple hakkab sinu varukoopiaid krüptima, mida see tähendab ja miks see nii suur uudis on? Huawei Watchbuds ehk kuidas kella sisse saab kõrvaklapid panna Aasta avastus ehk kui tore on elada vaikse hiirega Saatejuhid Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Glen Pilvre, Meelis Väljamäe. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
12.12.2022 54 m
05.12 Digisaade: Suhtleme ülimalt targa AI-ga
Eelmisel nädalal käis tehnoloogiamaailmast üle torm nimega ChatGPT ehk uus tehisintellektil põhinev juturobot, mis on nii tark, et ajab hirmu peale. Ta oskab suhelda inglise keeles, aga ka eesti keeles. Ta oskab vastata küsimustele, kirjutada artikleid, esseesid, näidendeid ja luuletusi, aga ka koodi. Mis on ChatGPT, kuidas ta töötab, millised on tema võimed ja millised on nende võimete piirid, kuuleb saatest. Digisaate teemad: Euroopa Komisjon: Eestis on aeglane internetiühendus Eestis saab nüüd kuulata õhu kaudu levivat digiraadiot ChatGPT Glen räägib Sennheiseri klappidest Hääli tegevad karbid Saatejuhid Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Glen Pilvre. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
05.12.2022 48 m
28.11 Digisaade: Vererõhku mõõtev nutikell
Tänases Digisaates proovime viimase aja üht innovaatilisemat nutiseadet: Huawei uut nutikella Watch D, mis lisaks sammudele, unele ja pulsile mõõdab ka vererõhku. Saate teemad: Kas Eesti kõigi aegade rahaliselt suurim kuritegu? Miks ei ole hea, kui garaažiuks käib lahti äpiga? Pakikappidest autoekraanideni: kuidas tarkvara võtab meie elu üle ka seal, kus seda üldse vaja pole ja teeb kõik halvemaks Huawei Watch D nutikell Henrik andis alla ja ostis Apple Watchi Saatejuhid Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Meelis Väljamäe, Glen Pilvre. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
28.11.2022 58 m
21.11 Digisaade: Audentese kivipallurid nuhivad õpilaste telefonides
Audentese koolis läks õpilaste ja õpetajate konflikt nii kaugele, et õpilased pandi aulasse kinni ja õpetajad kontrollisid kõigi laste telefonidest, milliseid sotsiaalmeediakontosid nad jälgivad. Miski ei õigusta seda, et lapsed oma kooli suhtes austuseta käituvad, kuid kaugelt veel uskumatum tundub see, kui arusaamatult ja laste privaatsust austamata hoopis täiskasvanud selles situatsioonis käituda otsustasid. Saate teemad: Twitter ei kukkunud reedeks kokku, aga kas ta siis varsti ikka kukub või puhkeb hoopis õitsele? Mis toimub Mastodonis? Audentese kooli kivipallurid õpilasi kiusamas Kaks niiöelda digiboksi: Chromecast 4K with Google TV vs Fire Stick GoPro-l on jälle uus kaamera ja sellest on isegi põhjust rääkida Saatejuhid Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Meelis Väljamäe, Glen Pilvre. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
21.11.2022 59 m
14.11 Digisaade: Kumb saab enne klientidest lahti, kas Elon Musk või Luminori pank?
Tänases Digisaates võtame lõpuks ometi ette Twitteris toimuva segaduse ja küsime, kui palju vaeva peab nägema Elon Musk kasutajate ja reklaamiklientide kiusamisega selleks, et inimesed Twitterist ära läheks. Saate teemad: Mis toimub Twitteris ja miks seal enam kirjutajaid usaldada ei saa Miks Alexa ja teised häälassistendid on koondamisohus Bose uued kõrvasisesed klapid on nii head, et seda on isegi raske kirjeldada Kia EV6 kogemused ehk kas see on pigem arvuti või pigem auto Saatejuhid Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Meelis Väljamäe, Glen Pilvre. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
14.11.2022 49 m
07.11 Digisaade: Euroopa Liit keelab 8K-telerid?!
Kas tõesti on asjad nüüd nii kaugel, et Euroopa Liit on asunud keelama 8K-telereid, sest need võtavad liiga palju energiat? Räägime tänases Digisaates igasugustest elektriteemadest. Saate teemad: 8K-telerite keelamine ja kas see on tõsi või mitte Starlink kehtestab andmemahu piirangud Kui palju elektrit kuluks, kui homsest oleks kõik autod  Eestis elektriautod? Ennustame, et varsti hakkad iPhone'i laadija eest kordades rohkem maksma Proovime järele, kas Apple AirPods Pro 2 mürasummutus on tõesti eelmistest kaks korda parem Huawei Mate 50 ehk miks Huawei ikka veel siin on Saatejuhid Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Meelis Väljamäe, Glen Pilvre. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
07.11.2022 54 m
31.10 Digisaade: Täiesti kohutav nädal
Möödunud nädal läheb ajalukku kui viimase aja üks sündmusterohkemaid ja paraku kehvemaid tehnoloogiamaailma jaoks, sest üksteise järel ilmus ebameeldivaid uudiseid. Teeme neist tänases Digisaates ülevaate. Saate teemad: 7 suurt tehnoloogiafirmat on kaotanud oma väärtusest 3 triljonit dollarit Pea kõigi suurte tegijate majandustulemused on languses Kas isejuhtivate autodega on nüüd kõik ja mull on lõhkenud? Tesla on kriminaaluurimise all Elon Musk sai Twitteri omanikuks Microsofti HoloLensi projekt on kehvas seisus Kas tõesti iPhone ei saagi USB C, vaid laadimisjuhe kaob üldse ära? Glen on raevus Eesti rumalate rehviuudiste pärast Euroopas pandi paika tärmin sisepõlemismootoritega autode müügi keelustamiseks, mida see endaga kaasa toob? Saatejuhid Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Meelis Väljamäe, Glen Pilvre. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
31.10.2022 52 m
24.10 Digisaade: Eesti internetikiirused on maailma kõige kehvemate seas
Internetiühenduste kiiruseid mõõtev Speedtest andis välja oma uusima uuringu, mille kohaselt on Eesti püsiühenduste kiirused maailma kõige kehvemate seas ja ka mobiilse andmeside kiirustega meil väga kelkida pole mõtet. Tänases Digisaates räägime, kuhu me netikiiruste pooles maailmas paigutume ja mis meie kehva esinemise põhjused võivad olla. Saate teemad: Uute iPadidega on väga palju segadust. Milliseid osta ja milliseid pigem vältida? Apple tõstis Eestis iPadide hindu nii palju, et valus hakkab iPhone 14 Plus muljed, kas see on liiga suur? Eesti internetikiirused on maailma kõige kehvemate seas Microsoft Surface uuendused ja miks need arvutid teatud inimeste hulgas nii populaarsed on Saatejuhid Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Meelis Väljamäe. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
24.10.2022 48 m
17.10 Digisaade: Mis on Tesla uus nimi?
Saate teemad: Google Pixel 7 ja Pixel 7 Pro Google Pixel Watch LG telekas nüüd Jupiter Meta Quest Pro, $1499 Meta metaversumiga on väga kurvad lood Ukrainal on probleeme Starlinki internetiga Kas keegi saab aru, mida Elon Musk teeb ja räägib? Milline on parima kaameraga odav telefon? Saatejuhid Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Glen Pilvre. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
17.10.2022 57 m
10.10 Digisaade: Suur ülevaade 5G seisust Eestis
Kutsusime tänasesse Digisaatesse külla kõigi kolme Eesti suure mobiilioperaatori tehnoloogiajuhid eesmärgiga teha selgeks, mis seisus on 5G täna Eestis ja kas see peaks tarbijat huvitama. Saate teemad: Kas kõigil operaatoritel on 5g avatud? Millistel on ta ka telefonides saadaval ja millistel ainult koduruuteriga? Kui palju loevad erinevad sagedused? Kas täna telefoni valides peaks ostma 5G-telefoni ja miks? 3G-võrgud pannakse Eestis varsti kinni, aga kui kauaks jäävad püsti 4G-võrgud ja mis neist edasi saab? Mida toob meile uus 5G-oksjon, kus müüki pannakse madalamad sagedused? Külas on Telia tehnoloogiajuht Andre Visse, Elisa tehnoloogiaüksuse juht Toomas Polli ja Tele2 tehnoloogiaüksuse juht Tanel Sarri. Saatejuhid Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Glen Pilvre. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
10.10.2022 45 m
03.10 Digisaade: Suur telerite võrdlus ja kui hea on Telia uus digiboks?
Tänases Digisaates avab Glen Pilvre telerite maailma telgitaguseid: ta võrdles suuremate tootjate erinevaid telereid ja ütleb nüüd, mille poolest need erinevad. Samuti teeme juttu Telia uuest Androidiga digiboksist, mis on muidu hea, aga leidsime sellelt ühe suure puuduse. Saate teemad: Glen proovis Samsung Flip 4 volditavat telefoni Telia Androidiga digiboks on saadaval Henrik ei oska valida Androidi-telefoni Glen: suur televiisorite võrdlus Optimus – Tesla AI robot Google Stadia on surnud Saates Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Glen Pilvre, Meelis Väljamäe. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
03.10.2022 1h 9 m
26.09 Digisaade: Proovime Nothing Phone 1
Tänavuse aasta uus tegija telefonide turul on Nothing, kelle esimene telefon nimega Nothing Phone (1) on nüüd ka Eestis ja me räägime oma kasutuskogemustest tänases saates. Saate teemad: Kui hea on Nothing Phone (1)? BeReal ehk maailma kõige igavam sotsiaalvõrgustik Millal ERR annab webOSile normaalsed äpid? Kuidas muudab elu see, kui digiboksist loobuda? Kas on vahet, millise teleteenuse pakkuja kaupa osta? Glen räägib Huawei sülearvutist, mis talle meeldib ekraani 3:2 küljesuhte tõttu Saates Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Glen Pilvre. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
26.09.2022 1h 9 m
19.09 Digisaade: iOS 16 muljed, mis on Matter, anneta kõnet
Tänases saates vaatame otsa hulgale uudistele, mis viimase nädala jooksul tehnoloogiamaailmas välja tulnud on: iOS 16 muljed, asjade interneti aregud ja palju muud. Saate teemad: iOS 16 esmamuljed: mõned päris suured ja mõnusad uuendused Mis on Matter ja kuidas see nutikodu seadmete tulevikku muudab? Virtuaalne eSIM on parim mobiiliteenus viimaste aegade jooksul Eesti riik kogub annetusi: annetakonet.ee 18-aastane häkkis Uberi ära Saates Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Meelis Väljamäe. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
19.09.2022 49 m
12.09 Digisaade: Uued iPhone'id, AirPodsid ja Apple Watchid
Tänane Digisaade on pühendatud Apple'i selle sügise tooteuuenduste üritusele: uued telefonid, kellad ja kõrvaklapid. Saate teemad: iPhone 14 ja 14 Plus, kas on aeg suurema peale kolida? Uued iPhone 14 Pro ja Pro Max tulid ka, mis seal uut? Kas Apple'i uus tõsiste tegijate spordikell tapab Garmini? Mis on uut Apple Watch 8-s ja uues Apple Watch SE-s? AirPods Pro versioon 2 toob poole parema mürasummutuse Kas oli veel muid uudiseid Apple'ist? Saates Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Glen Pilvre, Andres Kostiv. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
12.09.2022 1h 11 m
05.09 Digisaade: IFA 2022 ehk kodune energiatootmine ja muud uued asjad
Üle kahe aasta toimub jälle Berliinis suur kodutehnikamess IFA ning me räägime täna pikemalt sellest, mis tunduvad olevat selle valdkonna kõige olulisemad teemad ja uuendused, mida messil välja on pandud. Saate teemad: IFA 2022 muljed: päikesepaneelid ja tuulegeneraatorid, tark kodu, nutiseadmed, ekraanid ja palju muud Glen teeb kokkuvõtte rattakompuutrite seisust ja otsime vastust küsimusele, kes ja miks peaks endale sellise seadme ostma Saates Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Glen Pilvre, Meelis Väljamäe. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
05.09.2022 1h 8 m
29.08 Digisaade: Kui hea on Elon Muski kosmoseinternet Eestis?
Tänases Digisaates intervjueerime inimest, kes on oma Eestis asuvasse maakodusse pannud püsti Starlinki internetiühenduse ja räägib oma kogemustest. Kuidas käis Starlinki seadmete tellimine ja üles panemine? Kui kiire on ühendus ja kui stabiilne see on? Seda kuuleb tänasest Digisaatest. Saate teemad: Meta metaversumi-boss lahkus ootamatult ametist LastPassi tabas rünnak Mida oodata: Apple'i üritus 7. septembril Starlinki internet Eestis Saates Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Mihkel Selgal. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
29.08.2022 58 m
22.08 Digisaade: elektrit saab tasuta!
Räägime Eesti idufirma Gridio juhiga sellest, kuidas äpi abiga mitte osta kallist elektrit ja osta odavat või tasuta elektrit. Kui esialgu on see abiks ennekõike elektriautode laadijatele, siis kas ühel hetkel peaksime me kogu oma kodust elektritarbimist mingite äppidega juhtima hakkama? Eriti kui elekter tuleb börsihinnaga, mis vahel on ülikõrge. Saate teemad: 15 a suurimad küberrünnakud, mis ei mõjutanud pea midagi Hüvasti televisioon? Disney juhib Netflixi ees, mõlemad juhivad tele ees Miks elekter kallis on ja kuidas äpiga odavamat elektrit saaks Saates Hans Lõugas, Meelis Väljamäe, Glen Pilvre ja Konrad Hanschmidt Gridiost. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
22.08.2022 53 m
15.08 Digisaade: Samsung voldib jälle
Samsung kuulutas äsja välja uued volditavad telefonid ning me käisime neid vaatamas ja nendega tutvumas. Saates räägime, mis on neil võrreldes eelmistega uut ja kas võiks juba osta. Saate teemad: Elon Muski kosmoseinternet jõudis Eestisse Samsungi uued telefonid Google proovib Apple’i sõnumimaailma meelitada Bolt alandab tõukerataste piirkiirust Saates Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Meelis Väljamäe, Glen Pilvre. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
15.08.2022 46 m
08.08 Digisaade: Uus Eesti äpp jõusaalihuntidele
Igasuguseid spordiäppe on maailmas sadade kaupa, aga sellest hoolimata leidsid kaks eestlast, et see päris õige on veel puudu. Nüüd on valmis ja kõigile kasutamiseks saadaval äpp nimega Hardy ning tänases saates räägime ühe äpi autoriga, mis see on. Saate teemad: Amazon ostab iRoboti, miks? USA võimud süüdistavad Teslat autopiloodi kohta avalikkusele valetamises Toyota esimesel elektriautol ei lähe hästi Apple Continuity Camera ehk iPhone'ist saab teha ülihea veebikaamera TP Link Deco E4 vs M4 Peedu Tuisk räägib, miks ta tegi jõusaaliäpi Hardy Saates Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Meelis Väljamäe. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
08.08.2022 51 m
01.08 Digisaade: Miks kinkisid leedukad Tele2-le miljoneid eurosid?
5G-litsentside oksjon on nüüd Eestis selleks korraks läbi ning tulemused üllatavad. Elisa ja Telia kumbki maksid oma litsentside eest kõrget hinda, kuid Tele2 sai selle sisuliselt alghinnaga, sest leedukate operaator Bite loobus äkitselt konkureerimast. Saate teemad: 5G-oksjoni lõpp Pixel 6a huvitavad probleemid Fitbit Charge 5 muljed Sony WH1000XM5 klappide muljed BMW CE 04 elektrimotikas Saates Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Glen Pilvre. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
01.08.2022 1h 1 m
25.07 Digisaade: Jälle hinnatõus
Alles see oli, kui Elisa tõstis internetiteenuste hindu, nüüd siis on kord Telia käes. Koos selle hinnatõusuga aga muutusid ka internetiühenduste kiirused pakettides. Saate teemad: M-valimiste iOSi ja Androidi äppide esialgne disain sai valmis Eesti digiretseptiga saab nüüd ravimeid osta Portugalis, Soomes ja Horvaatias 5G teise sagedusloa oksjoni võitis Telia Telia tõstab alates septembrist mitmete tele- ja internetiteenuste hinda Google Pixel 6A väljas Apple Arcade ja What the Golf Saates Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Meelis Väljamäe. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
25.07.2022 43 m
18.07 Digisaade: Järjekordne suur Eesti toidupood tegi oma äpi
Hiljuti rääkisime Digisaates, milline on ostlemiskogemus erinevates Eesti suurtes toidupoodides nende iseteeninduskassades. Nüüd on oma äpiga välja tulnud Selver, mis teeb nende kauplustes ostlemise täiesti teistsuguseks. Saate teemad: Nothing Phone testid väljas MacBook Air M2 testid väljas Partnerkaardil on nüüd oma äpp, millega saab poes tooteid skaneerida ja ka maksta Huawei Freebuds 2 Pro Mikrofonide test ehk kuidas veebikoosolekul, striimides ja miks ka mitte podcasti tehes hästi kõlada Saates Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Glen Pilvre. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
18.07.2022 1h 16 m
11.07 Digisaade: Kus on tõuksi kodu?
Eesti elektriliste tõukerataste tootja Äike või müügile oma uue mudeli, mis on nende sõnul maailma esimene USB C kaudu laetav tõuks ja see toimib ka akupangana. Meie aga küsime täna, kus in elektritõuksi kodu ja milline on selle sõiduriista võimalik tulevik. Saate teemad: Äike tõi müügile maailma esimese USB-C kaudu laetava ja kokkuklapitava tõukeratta Elon Musk ei taha Twitterit osta iPhone’il uus Lockdown Mode Äpisoovitus: Guide Michelin Netflixil suur helialane uuendus Jaapani mobiilivõrk oli 86 tundi maas PC ostmise või ehitamise juhend Saates Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Meelis Väjamäe Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
11.07.2022 1h 1 m
04.07 Digisaade: Kuhu peab puhuma ventilaator?
Tänane Digisaade tuleb kuulajateni juba veidi jahtunud Eestimaalt, aga möödunud nädalal valitsenud kuumalaine on oma jälje jätnud meilegi. Ühel on hääl ära ja kaks oskavad rääkida konditsioneeridest ning ventilaatoritest. Saate teemad: Mobiilsed konditsioneerid Kas ventilaator peaks puhuma aknast sisse või välja? MacBook Pro M2 baasmudelit ilmselt ei peaks ostma Huawei painduv telefon Mate Xs 2 Suur graafikakaartide puudus on vist läbi Saates Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Glen Pilvre. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
04.07.2022 49 m
27.06 Digisaade: Kas Eimidagi uus telefon on Hiina haip või päris asi?
Kohe varsti tuleb välja uus ja paljuhaibitud nutitelefon firmalt Nothing. Meie küsime tänases Digisaates, kas see on tõsine asi või on tegemist lihtsalt suure haibiga? Saate teemad: Nothing Phone (1) Amazon Alexa räägib surnud vanaema häälega Chrome'i oluline uuendus iPhone'i-kasutajatele LG DualUP monitor Kuidas Henrik lapsele iPadi-kontot tegi ja mis sellest sai Instagram teeb alaealistele video-selfie kontrolli Saates Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Meelis Väljamäe. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
27.06.2022 50 m
20.06 Digisaade: 5G on nüüd Eestis väljas, aga tegelikult ei ole
Esimese uute 5G-sageduste litsentsi omanik Elisa tõi oma teenuse eelmise nädala lõpus ka turule, kuid tegelikult võib ka öelda, et päris nagu ei toonud. Mida Elisa 5G-teenus tegelikult tähendab ja miks me ütleme, et nad oma 5G-võrku ikkagi ei avanud, kuuled saatest. Saate teemad: Elisa 5G Suur tüli ehk millisel Eesti operaatoril on kiireim võrk Kuidas mobiilse ruuteri valik võib internetikiirust rohkem kui 10x mõjutada Disney+ on nüüd Eestis, mida sealt vaadata saab ja kas peaks ostma? Glen räägib elektrilistest mootorratastest. Saates Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Glen Pilvre. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
20.06.2022 1h 9 m
13.06 Digisaade: Kõik Apple'i sellesuvised uudised
Tänane Digisaade keskendub Apple'i sellesuvisele suurele üritusele, kus nad avalikustasid hulga uut tarkvara ja ka uue MacBook Airi. Saate teemad: Mis on uut iOS 16-s Mis on uut MacOS Venturas Mis on uut iPad OS-is Mis on uut MacBook Airis Mis on uut MacBook Pro-s Mis on uut Apple CarPlays Euroopa Liit sunnibki Apple'it telefonides USB C kasutusele võtma LHVl on nüüd iPhone'is kasutusel ka näotuvastus Saates Hans Lõugas, Henrik Roonemaa, Glen Pilvre. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
13.06.2022 57 m
06.06 Digisaade: esimene 5G-litsents olemas, kaabliinterneti turul uus tegija
Väljas on küll juba suvi, aga samal ajal toimuvad huvitavad sündmused Eesti sideturul: esimene 5G-litsents sai jagatud ning kaabliinterneti turul on uus tegija, kes pakub teistest palju odavamaid hindu. Saate teemad: Apollo TV gigabitine internet 33 €/kuus 5G esimese sagedusloa oksjoni võitis Elisa Kogemused koerajälgijaga Kas Google Meet on ainus Google’i õnnestunud suhtlusäpp? WWDC tuleb täna (esmaspäeva) õhtul Saates Hans Lõugas, Henrik Roonemaa Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
06.06.2022 45 m
30.05 Digisaade: kas me tahame päriselt ilma müüjateta poode?
Eestis on avanemas esimene Amazoni stiilis pood, kus pole ühtegi müüjat – mine ainult sisse, võta kaup ja jaluta minema, sest raha võetakse su kontolt maha automaatselt. Tegelikult on meie arvates paljudes poodides mitmete tehnoloogialahendustega asjad vildakil, mis tuleks enne müüjate koondamist ära teha. Saate teemad: R-Kiosk avab Amazon Go stiilis poe Levikomi lõpu algus? Windows 11 saab nüüd mugavalt pilvest taastada Kas Sony VR2 on oluline asi Proovisime nüüd ise Sony Linkbuds S järele ja meil on üllatusi Saates Hans Lõugas, Glen Pilvre, Meelis Väljamäe. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
30.05.2022 1h 3 m
23.05 Digisaade: Kas need klapid on paremad kui AirPods Pro?
Sony uued LinkBuds S klapid äratavad maailmas palju tähelepanu, sest need on aktiivse mürasummutusega, ülikerged ja -mugavad kasvõi terve päev kõrvas kanda ning odavamad kui Apple'i kuulsad AirPods Pro klapid. Saate teemad: Esimese 5G sagedusloa hind on enampakkumisel tõusnud 5,2 miljoni euroni Sony Linkbuds S, kas tõesti paremad kui AirPods Pro? Väidetavalt said Apple’i juhid proovida ettevõtte liitreaalsuse prille Mark Levinsoni üüberklapid Huawei uus üüberkell Saates Henrik Roonemaa, Hans Lõugas, Glen Pilvre. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
23.05.2022 1h
16.05 Digisaade: Kas see oled sina seal videos?
Eestis levib järjekordne Facebooki-viirus, mis on pannud tuhanded eestlased küsima, kas seal videos võivad tõesti olla nemad. Sajad, kui mitte tuhanded on video lingile ka klikkinud. Mis viirus see selline on ja mis pärast klikkimist edasi saab? Saate teemad: Kas see seal videos oled tõesti sina? Elon Musk ei ostagi Twitterit? Mobiil-ID siiski jätkub Starlink laienes poole Lätini, aga mitte veel Eestisse Google IO uudised: uued telefonid, kell, tahvel, võimalikud nutiprillid Kas Sony WH1000-XM5 klapid valmistavad pettumuse? Miks inimesed Londoni lähistelt Facebookis tegelikult meie vana kola osta tahavad Saates Henrik Roonemaa, Hans Lõugas, Meelis Väljamäe. Tunusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
16.05.2022 1h
09.05 Digisaade: Facebook pani eestlaste lemmikkasutaja kinni
Tuhanded eestlased teevad hommikul ärgates esimese asjana lahti Facebooki ning loevad sealt Igor Taro kirjutatud ülevaadet sellest, mis eelmisel päevad Ukraina sõjas toimus. Mingil põhjusel pani aga Facebook Taro konto mai alguses piirangu alla ja see pani meid küsima, kui palju me ikkagi saame usaldada Facebooki kui infokanalit ning miks meil pole võimalik aru saada, kes ja millistel alustel seal otsuseid teeb. Saate teemad: Facebook vs Igor Taro Kiire interneti maale viimiseks on jälle uued reeglid Nintendo Switchile on olemas üliväike dokk-laadija Facebook Marketplace'i probleemid Apple, Google ja Microsoft lõpetavad parooliajastu Milline elektritõuks osta ja kas üldse osta? Saates Henrik Roonemaa, Hans Lõugas, Glen Pilvre. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
09.05.2022 1h
02.05 Digisaade: Ühiskaart telefonis kaob, autojuhid said uued e-teenused
Tänases Digisaates on mitu olulist Eesti uudist. Telia teenus mTasku vahetab omanikku, mis saab Ühiskaardist, Selveri Partnerkaardist ja muudest seal olevatest asjadest? Saate teemad: Elon Musk ostabki Twitteri mTasku vahetab omanikku Uus Nintendo Switch Sports Snap Pixy droon Uusimaid e-teenuseid autojuhtidele: avarii täitmise ankeet ja tankimine autonumbri põhiselt Edge'i brauser saab tasuta VPNi Saates Henrik Roonemaa, Hans Lõugas, Meelis Väljamäe. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
02.05.2022 51 m
25.04 Digisaade: Elektrijalgrataste ülevaade, kas Ampler on parem kui konkurendid?
Lumi on läinud ja nüüd võib jalgrattad keldrist ning kuurist välja ajada. Aga mis oleks, kui sel kevadel ei oleks see mitte lihtsalt ratas, vaid elektrijalgratas? Millist valida ja millised on erinevused? Tänases saates räägib Glen Pilvre pikemalt enda läbi viidud võrdlusest, kuhu olid kaasatud nii eestimaine Ampler kui välismaised konkurendid. Millised on elektrijalgrataste peamised erinevused, kas mõned neist on paremad kui teised ja miks on mõned neist üle 1000 euro odavamad kui teised? Saate teemad: Telia paneb 3G-võrgu Eestis kinni, mida see tähendab? Miks Netflixis vesi ahjus on Kuidas Zoom teab, et “You’re muted!”? UK lubab autodes nüüd juhil telekat vaadata Glen: suur elektrijalgrataste test Saates Henrik Roonemaa, Hans Lõugas, Glen Pilvre. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
25.04.2022 59 m
18.04 Digisaade: Elon Musk tahab Twitterit üleni ära osta
Tesla asutaja Elon Musk on teinud pakkumise osta 43 miljardi dollari eest ära terve sotsiaalvõrgustik Twitter. Miks ta seda teha tahab ja millised võiksid selle asja tagajärjed olla? Saate teemad: Elon Musk tahab Twitterit osta RIA äpp teeb veebis surfamise turvalisemaks Miks Google ei võiks pakkuda “peredomeeniga” emaile? Covid jätkab tarneahela kriisiga Lennukiinternet 2022 Saatejuhid Henrik Roonemaa ja Hans Lõugas. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
18.04.2022 51 m
11.04 Digisaade: 5G-konkurss Eestis kisub põnevaks
Lõpuks ometi on Eestis käimas 5G-litsentside konkurss ja see kisub põnevaks, sest lisaks kolmele Eesti operaatorile on osalemas ka leedukad. Varsti selgub, kas me saame leedukaid lihtsalt tänada litsentsihindade ülesviimisega Eesti riigieelarve täitmise eest või võibki juhtuda, et mõni kolmest Eesti operaatorist jääb litsentsist ilma. Saates räägime, mida see endaga kaasa tuua võiks. Mis saab siis, kui üks Eesti mobiilioperaator 5G-litsentsist ilma jääb? Ja mida üldse 5G-st ikkagi praegusel hetkel arvata? SEB Panga kliendid saavad nüüd kasutada Apple Pay viipemakseid Miks ei näe poes kellaga maksjaid? Toidupoes telefoniga kauba skännimine on ülimõnus 4K-kuvarite probleemid Windowsis Glen testis telefonikaameraid: Apple iPhone 13 Pro, Google Pixel 6 Pro, Huawei P50 Pro, Samsung Galaxy S22 Ultra, Sony Xperia PRO-i, Xiaomi 12 Pro Saates Henrik Roonemaa, Glen Pilvre, Meelis Väljamäe. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
11.04.2022 58 m
04.04 Digisaade: Lukus Facebooki-konto saab lahti küll, kui sa neile kõvasti maksad
Meie poole pöörduvad iga natukese aja tagant inimesed, kes küsivad, mida teha siis, kui Facebooki-kontoga on mingi probleem. Tänases saates räägime ühest sellisest juhtumist. Meie saate külaline kaotas ära oma telefoni ning sellest sai alguse sündmuste jada, mille jooksul ta pidi Facebooki otsima maa alt ja maa pealt ning kaalus korra isegi häkkerite poole pöördumist, et konto tagasi saada. Lõpuks päästis ta asjaolu, et ta on Facebooki jaoks ka äriklient, kes viib firmale iga kuu suure hulga reklaamiraha. Aga mida peaks tegema tavainimene? Saate teemad: Yandexiga enam Eestis sõita ei saa Dysonilt maskiga kõrvaklapid Apple parandas akuprobleemi Bolt tutvustas uut tõukerattamudelit Brit Mesipuu õnneliku lõpuga kurb lugu Facebooki otsimisest. Saatejuhid on Henrik Roonemaa ja Hans Lõugas. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
04.04.2022 43 m
28.03 Digisaade: Sõnumiäppe ootab sunniviisiline avanemine
  Kuidas Euroopa Liit hakkab sõnumiäppide paljususe jama lõpetama Kukepoks selle üle, kes siis ikkagi on Eesti kõige suurem mobiilioperaator Lapsus grupp möllab: häkkis ära Microsofti, Okta, kätte saadi ninamees, kes ei olegi tegelikult nagu eriti mees Asus ZenBook Fold ehk volditavate sülearvutite tulevik tundub täitsa mõttekas Glen räägib aknapesurobotitest Saates Henrik Roonemaa, Hans Lõugas ja Glen Pilvre. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
28.03.2022 57 m
21.03 Digisaade: iPhone'i saab nüüd ka maskis avada
Kõigile iPhone'i-kasutajatele on hea uudis: nüüdsest saab näotuvastusega telefone avada ka siis, kui sul on mask ees. Raporteerime saates, kui hästi see uus võimalus töötab ja kuidas see ka oma telefoni saada. Saate teemad: iPhone avaneb maskiga Universal Control Väike Apple’i-nipp veel: Pure Paste Mac Studio ja Studio Display testid väljas, on häid ja halbu uudiseid ID-tarkvara värske versioon sai uuendusliku Web eID liidese Netflix hakkab parooli-jagamise vastu võitlema, leebelt Kas seoses sõjaga tuleb tehnoloogiline iseseisvumine/võidurelvastumine? Samsung avalikustas kaks keskklassi 5G telefoni: Galaxy A53 ja A33 Saatejuhid Henrik Roonemaa ja Hans Lõugas, külas Tõnis Reimo RIAst. Tunnusmuusika Paul Oja. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
21.03.2022 52 m
14.03 Digisaade: Apple'i märtsiüritus, kas käsi kullas või midagi muud?
Uus iPhone, uus ülikiire lauaarvuti, uus kuvar, uued iPadid. Tänases Digisaates lahkame Apple'i kevadise tootetutvustuse uudiseid ja küsime, kas midagi sellest, mida nad välja kuulutasid, kannatab ka osta. Saate teemad: iPhone SE 2022 Mac Studio Apple Studio Display iPad Air M1 Roheline iPhone Facebook otsustas lubada Ida-Euroopa riikides vene sõdurite aadressil vihakõne edastada Meelis võtab kokku Mobile World Congressi 2022 uudised: kas 150W laadimine on tõesti normaalne asi? Glen teeb kokkuvõtte robottolmuimejate testist Saates Henrik Roonemaa, Hans Lõugas, Meelis Väljamäe, Glen Pilvre. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
14.03.2022 1h 1 m
07.03 Digisaade: Ukraina sõda küberturvaja pilgu läbi
Teist nädalat järjest räägime suurema osa oma saatest Ukraina sõjast läbi digiteemade vaatevinkli. Täna võtame jutuks küberturvalisuse. Mis pilguga jälgib sõda elukutseline küberturvaja? Mida tema näeb, kas ja milliseid kübersõja ilminguid paistab, millised on reaalselt olnud erinevate häkkerirühmituste tegevused ja milline on olnud nende edu või ebaedu. Räägime ka sellest, kuidas ja mida peaksid eestlased praegu küberturva alal tegema. Viimaste päevade jooksul on drastiliselt kasvanud turvalise küberturbeäpiga Signal liitujate hulk, aga ka selle äpi puhul tuleb korraliku turvalisuse saavutamiseks ise üks lisaliigutus teha. Külas on Telia Eesti küberturbe juht Aigar Käis. Saatejuhid on Henrik Roonemaa ja Hans Lõugas.
07.03.2022 46 m
28.02 Digisaade: Kuidas Ukraina sõda internetis välja paistab
Ukraina ja Venemaa vaheline sõda käib täie hooga ning mitte ainult maa peal, vaid ka internetis. Räägime tänases Digisaates, millised on lahingud internetis ning kuivõrd targalt ja kavalalt ukrainlased seal on toimetanud, et absoluutne ülekaal saavutada. Millist rolli on selles kõiges mänginud Twitter, TikTok, nutitelefonid, Elon Musk ja Google, ning mida Eestil sellest õppida võiks olla, kuuled saatest. Saatejuhid on Henrik Roonemaa ja Hans Lõugas, külas Priit Talv. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
27.02.2022 50 m
21.02 Digisaade: Internet on katki
Miks on järjest suurenev hulk nutikaid inimesi pöördumas maailma, kus valitsevad võlusõnad nagu krüpto, NFT, Web3 ja muud sellised, mida siiamaani on tihti seostatud pigem aferistide ja petistega? Tänases Digisaates räägime pikemalt sellest, kuidas meie armastatud internet on katki tehtud ja lukku pandud ning kuidas innovatsioonile avatud kõigi võimaluste maast on saanud suurfirmade vahel ära jagatud kaubanduskeskus. Selle kõige taustal on vägagi arusaadav, miks nii paljudel inimestel on soov ehitada uus internet, mida ei oleks korporatsioonidel võimalik niimoodi omavahel ära jagada, kus kasutajad oleksid vabad ja nende andmed tõesti nende enda omad. Saate teemad: SMITis läks kaduma “IRDSEADE” Samsung S22 kasutuskogemused ja hinnang, Geeniuse digiportaali vastutav toimetaja Kristjan Ats Mägi Eestlased kulutasid eelmisel aastal raha nende äppide peale Internet on katki Google'i otsing on allakäiguteel Wordle'i järjed Kas Chrome OS Flex teeb su vanast arvutist uue? Euroopa Liit ehitab oma kosmoseinternetti Saatejuhid on Henrik Roonemaa ja Hans Lõugas. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
21.02.2022 1h 1 m
14.02 Digisaade: Samsungi uued tippmudelid meil käes
Samsung kuulutas välja oma uued tipptelefonid Galaxy S22, S22+ ja S22 Ultra ning mõned neist on meil juba isegi käes. Tänases Digisaates räägime selles, mis nendes telefonides uut on, millised on uute mudelite hinnad ja kas tegelikult tarbijal on üldse peale nende veel midagi osta või on Samsungil tekkinud Androidi-maailmas peaaegu monopoolne seisund. Saate teemad: Samsungi uued telefonid Mis on Wifi 6E, mida uus Samsung Galaxy S22+ toetab? Oura nutisõrmuse kasutuskogemused Saates Henrik Roonemaa, Hans Lõugas, Glen Pilvre, Meelis Väljamäe. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
14.02.2022 59 m
07.02 Digisaade: kas Facbooki lõpu algus on käes?
Kätte on jõudnud ajalooline hetk Facebooki loos, kus esimest korda on igapäevaselt sotsiaalmeediaplatvormi kasutanud inimeste hulk vähenema hakanud.   18 aasta jooksul on iga päeva Facebookis aega viitvate inimeste hulk kasvanud peaaegu 2 miljardini, aga kui see pöördepunkt on püsiv, siis võime rääkida Facebooki lõpu algusest.   Saate teemad:   Facebooki kasutajate arv väheneb Elroni piletiautomaadid said lõpuks kaardimakse, aga see on kõik väga keeruline Popp sõnamäng Wordle osteti ära, aga ühe trikiga saad selle endale igaveseks tasuta Proovisime uut Huawei painduvat telefoni, mis on parem kui Samsungi oma, peaaegu Kas Jabra klappidega lähed sa koolipeolt koju üksi või kahekesi? Meil on selle kohta teooria Saatejuht Hans Lõugas, Meelis Väljamäe ja Glen Pilvre. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
07.02.2022 56 m
31.01 Digisaade: Sina ja elekter
Elektri kõrge hind on meid juba pikalt ärevil hoidnud. Tänases Digisaates uurime, millised on nutikad võimalused odava elektri salvestamiseks, oma koduste seadmete juhtimiseks ning kas seda on rahaliselt mõtet üldse ette võtta. Räägime sellest, millised kodused suured akud on olemas ja kui palju need maksavad, kuidas on muutunud päikesepaneelide tasuvusaeg, kas ja kuidas oma pesumasinat, boilerit ja põrandakütet juhtida ja nii edasi. Külas on päikesekatuseid tootva Eesti ettevõtte Roofit.Solar kaasasutaja Andres Anijalg. Saate teemad: Disney+ tuleb suvel Eestisse Artistid eemaldavad oma muusikat Spotifyst protestiks Joe Rogani podcasti vastu Apple’i telefonid hakkavad maskis nägusid tuvastama Elekter Saatejuhid on Henrik Roonemaa ja Hans Lõugas. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.
31.01.2022 53 m
24.01 Digisaade: ID-kaart vastu telefoni
Tudengid panid ID-kaardid tööle nutitelefonidega nii, et kaarti pole vaja kuhugi sisestada ja piisab vaid selle vastu telefoni asetamisest. Miks selline lahendus hea võiks olla ja kas on lootust, et see reaalselt kasutusele ka tuleb? Kuula saatest. Tudengiprojekt: ID kaart töötab Androidi telefoniga Riiklike e-teenuste vahel saab hakata liikuma ilma PIN-koode korduvalt sisestamata Läti telekom ehitab Eestisse 10 Tbit/s ühenduse Wordle eestikeelne variant tiksub Glen kuulas B&O 800-euroseid kõrvaklappe Microsoft Activision $69mld tehing Pixel 6 probleemid Saates Henrik Roonemaa, Hans Lõugas, Glen Pilvre. Digisaate, tulevikulahendused ja 5G toob sinuni Telia.  
24.01.2022 59 m
Tehnoloogiauudised ja kommentaar inimkeeles. Saatejuhid on Henrik Roonemaa, Hans Lõugas, Glen Pilvre ja Meelis Väljamäe.
Saatejuhid
Henrik Roonemaa, Hans Lõugas, Glen Pilvre, Meelis Väljamäe