Eesti Ekspressi podcast
Eesti Ekspressi ajakirjanikud jätkavad lehes kajastatud teemasid, reageerivad vastukajale, viivad kuulajaid kaasa tööpõllule ja toovad mikrofoni ette seni vaikinud osapooled. Intervjuud, audiorännakud, arutelud poliitikast kunstini.
Saatejuhid
Greete Lehepuu, Märt Belkin, Anna Teele Orav, Christopher Krutto, Kaur Maran
Episoodid

Tartu Ülikoolil on juba nõnda palju kogemust huvide konflikti juhtumite lahendamisel, et ülikool võiks seista julgemalt nõrgema osapoole eest kas või kohtuni välja, leiab endine Tartu Ülikooli töötaja ning siseauditi juht Elsa Leiten Ekspressi podcast’is.

13.07.2024 37 m

Ajakirjanikud Sulev Vedler ja Kärt Anvelt räägivad pikemalt nende ja Oliver Kundi artiklist, mis puudutab kaitseministeeriumi kantsleri Kusti Salmi kärarikast ametist lahkumist.

04.07.2024 27 m

Eesti Ekspressi podcast’i seekordses osas võtame luubi alla lugude sarja „Narko võim“, mille raames kaardistasime, kui levinud on narkootikumid Eestis, kes on tüüpilised tarbijad ja mis neist lõpuks saab. Saatejuhi Christopher Kruttoga rääkisid koos stuudios Delfi uuriva toimetuse ajakirjanikud Martin Laine ja Oliver Kund. Head kuulamist!

26.06.2024 35 m

Ekspressis ilmund artiklite sari heidab valgust elutähtsate hämarasse maailma, kus kujundatakse elutähtsate ravimite hinnad. Salajaste läbirääkimiste tagajärjel võib inimelu päästmine olla rikkamates suurriikides üle kahe korra odavam kui väiksemates ja vaesemates.

22.06.2024 37 m

Europarlamendi valimised raputasid Eesti poliitikult korralikult. Kuidas Eesti 200 isegi peo ära jättis, mis toimub EKREs ning mida tähendavad valimistulemused Eesti erakondadele, selgitab Ekspressi ajakirjanik Ekvard Joakit. Küsib Märt Belkin.

16.06.2024 22 m

Majandus- ja infotehnoloogiaminister Tiit Riisalo kulutas aasta esimese nelja kuuga lennupiletite peale 28 244 eurot riigi raha. Sellest üle 26 000 euro kulus äriklassi lendudele. Talle jäävad alla isegi peaminister Kaja Kallas ja välisminister Margus Tsahkna, kel on temast välisvisiite rohkem. Saatejuht on Christopher Krutto ja temaga koos viibis stuudios Ekspressi ajakirjanik Ekvard Joakit. Head kuulamist!

30.05.2024 21 m

Linnaruumieksperdid Tauri Tuvikene ja Tõnis Arjus arutlevad, miks kolitakse massiliselt Tallinna äärde, mitte sisse.

24.05.2024 36 m

Kas eesolev suvi on Ukrainale raskeim senistest, mis täiemahulise sõja käigus üle tulnud elada? Mida võtta kaasa Venemaa visiidist Hiina? Kas Euroopa on Gruusia kaotanud? Stuudios on rahvusvahelise kaitseuuringute keskuse juht Indrek Kannik ning äsja Gruusiast naasnud ajakirjanik Grete Põlluste (Delfi).

20.05.2024 45 m

Tallinna ärimehed ostavad Ida-Soomes kokku hotelle. Vähemalt ühel juhul jookseb raha Venemaaga seotud ettevõtjani. Mis toimub ning kuidas Ekspress teemani jõudis, räägib uuriva toimetuse ajakirjanik Oliver Kund. Küsib Märt Belkin.

18.05.2024 26 m

Haridustöötajad on märganud, et Eesti koolipoisid räägivad misogüünset juttu ja on neidki, kes on suunamudija Andrew Tate'i mõjul kooli pooleli jätnud. Mis on tema fenomen, millised on tema vaated ja mida tähendab teismeliste poiste radikaliseerumine ühiskonnale? Nendele küsimustele seekordses Eesti Ekspressi podcast'is vastust otsitakse. Saatejuht on Christopher Krutto ja temaga vestleb Ekspressi ajakirjanik Anna Teele Orav.

10.05.2024 24 m

Oma kogemusest räägivad tänamatut tööd tegevad korteriühistute juhid. Sest kes siis veel, kui mitte nemad, põhjendavad nad tasuta töö tegemist. Ühistu on pisikene demokraatia mudel – totaalne ühiskonna läbilõige, oma murede ja rõõmudega. Kuidas selle kõigega hakkama saada? Mis nõu annavad nad teistele ühistujuhtidele?

03.05.2024 39 m

Siseminister Lauri Läänemets on käivitanud protsessid, mis võivad päädida Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kiriku sundlõpetamisega. Mille alusel Läänemets selliseid samme astub ja kuidas see üldse juriidiliselt toimuda võiks?

25.04.2024 31 m

Kindralmajor Veiko-Vello Palmi väljatõrjumiseks kaitseväe juhataja konkurentsist käivitati aastate eest infooperatsioon. Sellega jõuti niihästi meediamajadesse kui ka president Alar Karise töölauale. Loo tagamaadest räägib loo autor, Delfi Meedia uuriv ajakirjanik Oliver Kund.

20.04.2024 23 m

Eestis on hariduslõhe: kõrgharidus on naistel märksa tihemini kui meestel. See tähendab, et ka paarisuhted on hariduse mõttes ebavõrdsed. Ekspressi ajakirjanik Anna Teele Orav rääkis 11 seesuguse paariga ning avab, kas nood näevad seda probleemina või mitte.

13.04.2024 26 m

Külas on inimene, kelle töö on häkkida ettevõtete süsteeme ilma, et firma sellest aru saaks. Sageli pole Eesti ettevõtete ründamiseks vaja sedagi, sest ehitamata on ka kõige lihtsam kaitse. Küberrünnakute tegemisest räägib KPMG küberturvalisuse teenuste juht Mihkel Kukk.

07.04.2024 32 m

Laura ja Aleksandria käivad koolides üle Eesti rääkimas korgijoogi ja sellega kaasneva seksuaalse ärakasutamise ohtudest. Iga kord, kui nad küsivad saalis, kui paljud noored on ise korgijoogiga kokku puutunud või teavad kedagi, kellega see on juhtunud, tõuseb umbes 70 protsenti kätest.

29.03.2024 35 m

Üks äripartner kuulas aastaid pealt teist äripartnerit. Teda kuulas omakorda pealt politsei.

21.03.2024 21 m

Eesti Ekspressi Podcast'i selle nädala osas räägitakse varem Eestis tegutsemisluba omanud Vene krüptofirmast Garantexist, mille omanike ringi kuuluvad Vene allilma ja FSB sidemetega inimesed. See juhtum ilmestab selgelt tõsisemat probleemi, mis krüptorahaga on seotud. Saatejuht on Christopher Krutto, temaga rääkis Martin Laine.

15.03.2024 29 m

Eestist pärit Ukraina rahvusvahelise leegioni eriväelane T-Bone on näinud rinnet täpselt nii lähedalt kui vähegi võimalik. Pärast mitut aastat tuli ta puhkuse käigus tagasi Eestisse ja räägib podcastis, milline see sõda päriselt on.

13.03.2024 1h 10 m

Tallinna opositsioonil on harukordne võimalus kukutada võimult Keskerakond. Mida plaanitakse, kes plaanib ja mis raskused on, räägivad Ekspressi ajakirjanikud Ekvard Joakit ja Märt Belkin.

08.03.2024 30 m

Mullu detsembris helistas viie lapse emale Annelile tema laste korfpallitreener ja küsis allkirju, millega Anneli kinnitaks, et on aastaid saanud Keila linnalt mingeid toetusi. See oli esimene kord, kui Anneli üldse sellisest asjast midagi kuulis. Ekspressi ajakirjanik Matthias Kalev asus asja uurima ja avastas suure segaduse, mille kogusuurus riigieelarves on üle kümne miljoni euro.

29.02.2024 27 m
Keskkriminaalpolitsei juht Oskar Gross selgitab, mida tähendab peaminister Kaja Kallasele see, et ta on Venemaal tagaotsitavaks kuulutatud. Keda ja miks otsib aga taga Eesti?
24.02.2024 22 m
Selles Ekspressi Liivacastis saate kuulata meie uhhuu-eksperimendi valmimise telgitagustest.
14.02.2024 23 m
Eesti Ekspressi podcast’i selle nädala osas arutletakse Venemaa ja Ukraina teemadel. Mida saab lugeda välja Tucker Carlsoni intervjuust Venemaa presidendi Vladimir Putiniga, milline on seis Venemaa valimistega, miks vahetati välja Ukraina armee ülemjuhataja ja kas USAga ei saa enam Ukraina sõja kontekstis arvestada? Saatejuht on Christopher Krutto, temaga vestles Andrei Hvostov.
09.02.2024 47 m
Venemaa sõda Ukraina vastu on käivitanud Lääne riikide majandussõja Venemaa vastu. Eestigi on nende riikide hulgas, mis on pannud hulga kaupu ja Vene ärimehi sanktsioonide alla. Aga 2023. aastal veeti Eesti ja Venemaa vahel poole miljardi euro väärtuses kaupa: sipupükstest ja kakaost meditsiinitarvikuteni välja. Kuidas see äri käib? Kuidas seda äri peatada?
04.02.2024 28 m
Neli aastat tagasi tabas Eesti peret sünnitusosakonnas ootamatu tragöödia. Vanemad ei tea vastuseid siiani. Juhtunu tagamaid avavad Ekspressi ajakirjanikud Anna Teele Orav ja Märt Belkin.
26.01.2024 19 m
Avalikus ruumis on palju räägitud, et Zelenskõi külaskäik oli ennekõike viisakus- ja tänuvisiit. Välisminister Margus Tsahkna toob aga välja, et kuigi tänu oli kindlasti siiras, tehti kogu visiidi jooksul siiski aktiivselt tööd, et lahendada Ukraina ees seisvaid raskusi ja hoida seeläbi Eestigi julgeolekut.
19.01.2024 48 m
27aastane eesti ja prantsuse keele õpetaja Liina Maurer leiab, et 200-eurosest palgatõusust palju olulisem on see, et lõppeks eeldamine, et õpetajad parandavad kontrolltöid ja hindavad kirjandeid oma vabast ajast ja täiesti ilma tasuta.
12.01.2024 43 m
Eesti Ekspressi sellekordses osas vaadatakse otsa, milline on Slava Ukraini skandaali hetkeseis. Johanna-Maria Lehtme paistab olevat kadunud, Hennadi Vaskiv möllab endiselt edasi ja vilepuhuja Oleksandr Tšernov võitleb endiselt ebaseadusliku relvaäri süüdistusega
04.01.2024 29 m
Maantee E67 ulatub Tallinnast Varssavisse. Seda, enam kui 1500 kilomeetri pikkust teed tuntakse ka Via Baltica nime all. Viimaste aastate trendide põhjal võiks aga Eestis asuva, Tallinnast Iklasse viiva teelõigu ümber nimetada Via Narcoticaks.
01.01.2024 34 m
Kolonel Ants Kiviselg ütleb, et Venemaal on tekkimas probleeme, kuidas sõda tajutakse – mobiliseeritud on sõjas juba üle aasta, samas vanglatest värvatud on oma kuus kuud ära teeninud ja paljud neist tagasi Venemaal. See tekitab Vene ühiskonnas pahameelt.
01.01.2024 47 m
Siin-seal Euroopas ja USAs kukub kinni Vene ettevõtete heaks töötavaid inimesi, kes aitavad üle piiride smugeldada keelatud kaupu. Teiste asjade seas kiipe, pooljuhte jm elektroonikat, mis aitavad tappa ukrainlasi. See transiit toimub ka eestlaste abil.
31.12.2023 49 m
2017. aasta 1. veebruaril alustas prokuratuur aserite kuritegeliku jõugu juhi Amid Magerramovi pealtkuulamist. Mehe kohtu ette viimiseni kulus kuus aastat. Nüüd avavad uurijad kaardid, milline oli jõugu siseelu, kuidas käis uurimine ning milline on jõustruktuuride suhtlus kuritegelike ühendustega.
30.12.2023 50 m
2024. aasta jaanuaris algab tõenäoliselt õpetajate streik. Paljud võimupoliitikud pidasid õpetajate streigiähvardust siisk blufiks. Mis valearvestuse tegi Reformierakond? Kuidas rääkisid üksteisest mööda haridusminister ja õpetajad? Mis on haridusministeeriumil vastu mõttele, et Võrus ja Tallinnas võiks õpetajatele erinevat palka maksta? Sellest kuuleb saates.
21.12.2023 26 m
15. juunil 1973 toimub Pärnu Vallikäärus tantsupidu. Mängib kohalik ansambel Orion. Peol viibib umbes 300 inimest, neist enamik 15–17aastased. Sellest sündmusest kasvas lõpuks välja esimene suurem Nõukogude Liidu võimu vastane rahvarahutus Eestis. Ajakirjanik Tarmo Vahter räägib, miks nii läks ja kuidas kõik lõppes
15.12.2023 32 m
Jalakäijaid sandistatakse autodega ülekäiguradadel aina enam. Pärtel-Peeter Pere sõnul laiutab transpordiamet käsi ja ütleb, et tuleb oodata, kuni liikluskultuur muutub. Tegelikult saaks asja kohe praegu ja ruttu parandada.
08.12.2023 35 m
Kuidas sai Mart Võrklaevast ilmselt Eesti vihatuim minister, kas temast saab kunagi peaminister? Ametnikust poliitikuks kasvanud mehe kiiret tõusu arutavad Ekspressi ajakirjanikud Ekvard Joakit ja Märt Belkin.
01.12.2023 31 m
Eestlased joovad viimastel aastatel aina rohkem ja surevad otseselt selle tõttu samuti aina rohkem. Piirangud, mis selle probleemiga tegelemiseks loodi, ei tööta. Neid on tugeva lobi tagajärjel suisa lõdvendatud.
25.11.2023 21 m
Aastase vahega jäid Eesti eri otstes ajaloolistesse majadesse rajatud kanepikasvatustega vahele kaks venda. Ekspressi ajakirjanikud avavad loo üksikasju.
17.11.2023 22 m
Iisraeli-Palestiina konflikt on toonud vastuolusid ka Eesti avalikku ellu. See nädal kirjutas kolleeg Andrei Hvostov Eesti ja Lääne Palestiinameelsete suunas kriitilise avaliku kirja. Miks see teema nii palju kirgi kütab ja kuidas kogu Iisraeli-Palestiina probleemide sasipundart mõtestada? Sellest räägimegi.
10.11.2023 34 m
Vabariiklastel on presidendiks pakkuda palju mehi ja üks naine, aga demokraatide read on võrreldes eelmiste valimistega ikka väga hõredad. Räägime sellest, kuidas see 2024. aasta presidendivalimisi mõjutab. Lisaks ka sellest, mida läheb Washingtoni tegema Eesti Ekspressi ajakirjanik Laura Kalam.
04.11.2023 12 m
Me kõik teame, et elu on muutunud ikka ropult kalliks. Pidevalt tõusvad hinnad on kujunenud eestlaste igapäevaelu osaks. Inflatsioon on käinud isegi 20 protsendi juures, energiakriis on pannud kõiki Eesti peresid kokkuhoiukohit otsima ning uuest aastast tõusev käibemaks peaks meid kõiki hirmust värisema panema. Samal ajal näitavad reoveeuuringud, et uimastite tarbimine aina kasvab ning selle üks põhjus on, et narkootikumide hinnad on püsinud juba krooniaja lõpust enam-vähem samad. Võrreldes alkoholiga isegi odavnenud. Mis värk sellega on?
27.10.2023 21 m
Kui politsei möödunud aasta septembris Tallinna lähistel metsas ringi jalutas, leidsid nad järjest tükke, millest saab kokku relv. Seejärel suure sinise, maasse kaevatud tünni, mis – arvasite õigesti – oli pilgeni relvi täis. Kelle omad need olid ja miks ta neid kogus?
21.10.2023 16 m
Iga katastroofifilm algab sellega, et teadlasi ei kuulata. Kas igikeltsast välja sulavad zombi-viirused on järgmine suur õudus?
13.10.2023 22 m
Tänases „Eesti Ekspressi podcast'is“ räägime suurest räpasest krüptoloost ehk Ekspressi uuest uurivast artiklisarjast “Krüpto võim” Delfi Meedia uurivate ajakirjanike Oliver Kundi ja Martin Lainega. Saatejuht on Holger Roonemaa.
05.10.2023 24 m
Me ei pruugi Nord Streami lõhkamise motiivist ja töö tellijast kunagi teada saada. On siiski rida uusi sündmuse kohta käivaid detaile, mille rahvusvaheline ajakirjanike uurimus on aasta pärast plahvatust päevavalgele toonud.
30.09.2023 26 m
Usundiloolane Ringo Ringvee räägib Lilleorust ja sektidega seotud psühholoogiast laiemalt. Miks on Eesti inimesed Lilleorust aastakümneid niivõrd vaimustuses olnud?
15.09.2023 30 m
Kaks aastat tagasi läbi viidud uuringu kohaselt on Eesti tervena elatud aastate järgi Euroopa Liidus eelviimasel kohal. Meist tagapool olid vaid lõunanaabrid lätlased. Selle nädala Eesti Ekspressis ilmunud vananemisele keskendunud lugude sarjas uurime eestlaste kehva tervise tagamaid.
08.09.2023 19 m
Kuula Ekspressi taskuhäälingust pikemalt, kuidas Jüri Ratas oma karjäärile tagasi vaatab, mida ütles Ratase keskerakondlasest isa parteile astumise peale ning kes tegi Alar Karisele ettepaneku kandideerida presidendiks.
06.09.2023 1h 1 m