Eesti Ekspressi podcast
Eesti Ekspressi ajakirjanikud jätkavad lehes kajastatud teemasid, reageerivad vastukajale, viivad kuulajaid kaasa tööpõllule ja toovad mikrofoni ette seni vaikinud osapooled. Intervjuud, audiorännakud, arutelud poliitikast kunstini.
Saatejuhid
Greete Lehepuu, Märt Belkin, Anna Teele Orav, Christopher Krutto, Kaur Maran
Episoodid
Eesti haritud naised koos madalamalt haritud meestega
Eestis on hariduslõhe: kõrgharidus on naistel märksa tihemini kui meestel. See tähendab, et ka paarisuhted on hariduse mõttes ebavõrdsed. Ekspressi ajakirjanik Anna Teele Orav rääkis 11 seesuguse paariga ning avab, kas nood näevad seda probleemina või mitte.
Täna 26 m
Hea häkker: tootmisliine saab rünnata ka tehase parklast
Külas on inimene, kelle töö on häkkida ettevõtete süsteeme ilma, et firma sellest aru saaks. Sageli pole Eesti ettevõtete ründamiseks vaja sedagi, sest ehitamata on ka kõige lihtsam kaitse. Küberrünnakute tegemisest räägib KPMG küberturvalisuse teenuste juht Mihkel Kukk.
07.04.2024 32 m
Korgijoogi ohvrid jäävad oma murega üksi
Laura ja Aleksandria käivad koolides üle Eesti rääkimas korgijoogi ja sellega kaasneva seksuaalse ärakasutamise ohtudest. Iga kord, kui nad küsivad saalis, kui paljud noored on ise korgijoogiga kokku puutunud või teavad kedagi, kellega see on juhtunud, tõuseb umbes 70 protsenti kätest.
29.03.2024 35 m
Eksklusiivsed heliklipid Pärnu Sadama lindiskandaalist
Üks äripartner kuulas aastaid pealt teist äripartnerit. Teda kuulas omakorda pealt politsei.
21.03.2024 21 m
Kahtlased sidemed Eesti-Vene rahapesumasina taga näitavad krüptomaastikul suuremat probleemi
Eesti Ekspressi Podcast'i selle nädala osas räägitakse varem Eestis tegutsemisluba omanud Vene krüptofirmast Garantexist, mille omanike ringi kuuluvad Vene allilma ja FSB sidemetega inimesed. See juhtum ilmestab selgelt tõsisemat probleemi, mis krüptorahaga on seotud. Saatejuht on Christopher Krutto, temaga rääkis Martin Laine.
15.03.2024 29 m
Ukraina eriväelane T-Bone räägib sellest, kuidas näeb sõda välja rindelt
Eestist pärit Ukraina rahvusvahelise leegioni eriväelane T-Bone on näinud rinnet täpselt nii lähedalt kui vähegi võimalik. Pärast mitut aastat tuli ta puhkuse käigus tagasi Eestisse ja räägib podcastis, milline see sõda päriselt on.
13.03.2024 1h 10 m
Kuidas tehakse Tallinnas võimupööret?
Tallinna opositsioonil on harukordne võimalus kukutada võimult Keskerakond. Mida plaanitakse, kes plaanib ja mis raskused on, räägivad Ekspressi ajakirjanikud Ekvard Joakit ja Märt Belkin.
08.03.2024 30 m
10 miljoni eurone segadus vähekindlustatud laste toetustega
Mullu detsembris helistas viie lapse emale Annelile tema laste korfpallitreener ja küsis allkirju, millega Anneli kinnitaks, et on aastaid saanud Keila linnalt mingeid toetusi. See oli esimene kord, kui Anneli üldse sellisest asjast midagi kuulis. Ekspressi ajakirjanik Matthias Kalev asus asja uurima ja avastas suure segaduse, mille kogusuurus riigieelarves on üle kümne miljoni euro.
29.02.2024 27 m
Kui eestlasest saab tagaotsitu
Keskkriminaalpolitsei juht Oskar Gross selgitab, mida tähendab peaminister Kaja Kallasele see, et ta on Venemaal tagaotsitavaks kuulutatud. Keda ja miks otsib aga taga Eesti?
24.02.2024 22 m
Kuidas me müüsime väestavat liiva Merlena, keda pole olemas
Selles Ekspressi Liivacastis saate kuulata meie uhhuu-eksperimendi valmimise telgitagustest.
14.02.2024 23 m
Andrei Hvostov: ukrainlased enam ameeriklastega ei arvesta
Eesti Ekspressi podcast’i selle nädala osas arutletakse Venemaa ja Ukraina teemadel. Mida saab lugeda välja Tucker Carlsoni intervjuust Venemaa presidendi Vladimir Putiniga, milline on seis Venemaa valimistega, miks vahetati välja Ukraina armee ülemjuhataja ja kas USAga ei saa enam Ukraina sõja kontekstis arvestada? Saatejuht on Christopher Krutto, temaga vestles Andrei Hvostov.
09.02.2024 47 m
IDAVEOD | Nurjatu moraalikahvel: Eesti riik aitab Venemaa asemel otsida uut äri Kasahstanist
Venemaa sõda Ukraina vastu on käivitanud Lääne riikide majandussõja Venemaa vastu. Eestigi on nende riikide hulgas, mis on pannud hulga kaupu ja Vene ärimehi sanktsioonide alla. Aga 2023. aastal veeti Eesti ja Venemaa vahel poole miljardi euro väärtuses kaupa: sipupükstest ja kakaost meditsiinitarvikuteni välja. Kuidas see äri käib? Kuidas seda äri peatada?
04.02.2024 28 m
Miks suri Ida-Tallinna Keskhaiglas pooleteistpäevane imik?
Neli aastat tagasi tabas Eesti peret sünnitusosakonnas ootamatu tragöödia. Vanemad ei tea vastuseid siiani. Juhtunu tagamaid avavad Ekspressi ajakirjanikud Anna Teele Orav ja Märt Belkin.
26.01.2024 19 m
Mida ukrainlased Tallinna-visiidist tegelikult said?
Avalikus ruumis on palju räägitud, et Zelenskõi külaskäik oli ennekõike viisakus- ja tänuvisiit. Välisminister Margus Tsahkna toob aga välja, et kuigi tänu oli kindlasti siiras, tehti kogu visiidi jooksul siiski aktiivselt tööd, et lahendada Ukraina ees seisvaid raskusi ja hoida seeläbi Eestigi julgeolekut.
19.01.2024 48 m
Miinimumpalka saav eesti keele õpetaja ei lähe streikima: palk ei lahenda kurnatust
27aastane eesti ja prantsuse keele õpetaja Liina Maurer leiab, et 200-eurosest palgatõusust palju olulisem on see, et lõppeks eeldamine, et õpetajad parandavad kontrolltöid ja hindavad kirjandeid oma vabast ajast ja täiesti ilma tasuta.
12.01.2024 43 m
Kuulujutud viivad Lehtmet nii Küprosele kui ka Ukrainasse
Eesti Ekspressi sellekordses osas vaadatakse otsa, milline on Slava Ukraini skandaali hetkeseis. Johanna-Maria Lehtme paistab olevat kadunud, Hennadi Vaskiv möllab endiselt edasi ja vilepuhuja Oleksandr Tšernov võitleb endiselt ebaseadusliku relvaäri süüdistusega
04.01.2024 29 m
Krimiaasta 2023 | Via Balticast on saanud Via Narcotica
Maantee E67 ulatub Tallinnast Varssavisse. Seda, enam kui 1500 kilomeetri pikkust teed tuntakse ka Via Baltica nime all. Viimaste aastate trendide põhjal võiks aga Eestis asuva, Tallinnast Iklasse viiva teelõigu ümber nimetada Via Narcoticaks.
01.01.2024 34 m
Sõjapäeviku eri | Kaitseväe luurekeskuse ülem: Venemaa üritab talvel Ukrainas initsiatiivi haarata
Kolonel Ants Kiviselg ütleb, et Venemaal on tekkimas probleeme, kuidas sõda tajutakse – mobiliseeritud on sõjas juba üle aasta, samas vanglatest värvatud on oma kuus kuud ära teeninud ja paljud neist tagasi Venemaal. See tekitab Vene ühiskonnas pahameelt.
01.01.2024 47 m
Krimiaasta 2023: Eesti ja Venemaa vahel käib sadade miljonite äri
Siin-seal Euroopas ja USAs kukub kinni Vene ettevõtete heaks töötavaid inimesi, kes aitavad üle piiride smugeldada keelatud kaupu. Teiste asjade seas kiipe, pooljuhte jm elektroonikat, mis aitavad tappa ukrainlasi. See transiit toimub ka eestlaste abil.
31.12.2023 49 m
Krimiaasta 2023 | Uurijad: kuidas me aserite jõugu kohtu ette tõime
2017. aasta 1. veebruaril alustas prokuratuur aserite kuritegeliku jõugu juhi Amid Magerramovi pealtkuulamist. Mehe kohtu ette viimiseni kulus kuus aastat. Nüüd avavad uurijad kaardid, milline oli jõugu siseelu, kuidas käis uurimine ning milline on jõustruktuuride suhtlus kuritegelike ühendustega.
30.12.2023 50 m
Õpetajate streik - kuidas asjad ikkagi nii kiiva kiskusid?
2024. aasta jaanuaris algab tõenäoliselt õpetajate streik. Paljud võimupoliitikud pidasid õpetajate streigiähvardust siisk blufiks. Mis valearvestuse tegi Reformierakond? Kuidas rääkisid üksteisest mööda haridusminister ja õpetajad? Mis on haridusministeeriumil vastu mõttele, et Võrus ja Tallinnas võiks õpetajatele erinevat palka maksta? Sellest kuuleb saates.
21.12.2023 26 m
50 aasta tagune süütu tantsupidu, mis lõppes Nõukogude Liidu võimu vastaste rahutustega
15. juunil 1973 toimub Pärnu Vallikäärus tantsupidu. Mängib kohalik ansambel Orion. Peol viibib umbes 300 inimest, neist enamik 15–17aastased. Sellest sündmusest kasvas lõpuks välja esimene suurem Nõukogude Liidu võimu vastane rahvarahutus Eestis. Ajakirjanik Tarmo Vahter räägib, miks nii läks ja kuidas kõik lõppes
15.12.2023 32 m
Pärtel-Peeter Pere: liikluses peab vastutama suurem, tugevam ja kiirem osapool. Jalakäijale otsa sõites on selleks autojuht
Jalakäijaid sandistatakse autodega ülekäiguradadel aina enam. Pärtel-Peeter Pere sõnul laiutab transpordiamet käsi ja ütleb, et tuleb oodata, kuni liikluskultuur muutub. Tegelikult saaks asja kohe praegu ja ruttu parandada.
08.12.2023 35 m
Kes on Mart Võrklaev?
Kuidas sai Mart Võrklaevast ilmselt Eesti vihatuim minister, kas temast saab kunagi peaminister? Ametnikust poliitikuks kasvanud mehe kiiret tõusu arutavad Ekspressi ajakirjanikud Ekvard Joakit ja Märt Belkin.
01.12.2023 31 m
Ükski riik pole end veel rikkaks joonud
Eestlased joovad viimastel aastatel aina rohkem ja surevad otseselt selle tõttu samuti aina rohkem. Piirangud, mis selle probleemiga tegelemiseks loodi, ei tööta. Neid on tugeva lobi tagajärjel suisa lõdvendatud.
25.11.2023 21 m
Kuidas kanepikasvatusega mitte vahele jääda?
Aastase vahega jäid Eesti eri otstes ajaloolistesse majadesse rajatud kanepikasvatustega vahele kaks venda. Ekspressi ajakirjanikud avavad loo üksikasju.
17.11.2023 22 m
Andrei Hvostov: enne 7. oktoobrit olin ka mina Iisraeli kriitik
Iisraeli-Palestiina konflikt on toonud vastuolusid ka Eesti avalikku ellu. See nädal kirjutas kolleeg Andrei Hvostov Eesti ja Lääne Palestiinameelsete suunas kriitilise avaliku kirja. Miks see teema nii palju kirgi kütab ja kuidas kogu Iisraeli-Palestiina probleemide sasipundart mõtestada? Sellest räägimegi.
10.11.2023 34 m
Miks on Trumpi toetus selle aastaga kõvasti tõusnud ja kes saab järgmiseks Ameerika presidendiks?
Vabariiklastel on presidendiks pakkuda palju mehi ja üks naine, aga demokraatide read on võrreldes eelmiste valimistega ikka väga hõredad. Räägime sellest, kuidas see 2024. aasta presidendivalimisi mõjutab. Lisaks ka sellest, mida läheb Washingtoni tegema Eesti Ekspressi ajakirjanik Laura Kalam.
04.11.2023 12 m
Endine narkoärikas: üledooside lained ei lõppe, kuniks jätkub praegune narkopoliitika
Me kõik teame, et elu on muutunud ikka ropult kalliks. Pidevalt tõusvad hinnad on kujunenud eestlaste igapäevaelu osaks. Inflatsioon on käinud isegi 20 protsendi juures, energiakriis on pannud kõiki Eesti peresid kokkuhoiukohit otsima ning uuest aastast tõusev käibemaks peaks meid kõiki hirmust värisema panema. Samal ajal näitavad reoveeuuringud, et uimastite tarbimine aina kasvab ning selle üks põhjus on, et narkootikumide hinnad on püsinud juba krooniaja lõpust enam-vähem samad. Võrreldes alkoholiga isegi odavnenud. Mis värk sellega on?
27.10.2023 21 m
Salapärane vene mees varus Eestis sõjarelvi nagu Assar Paulus
Kui politsei möödunud aasta septembris Tallinna lähistel metsas ringi jalutas, leidsid nad järjest tükke, millest saab kokku relv. Seejärel suure sinise, maasse kaevatud tünni, mis – arvasite õigesti – oli pilgeni relvi täis. Kelle omad need olid ja miks ta neid kogus?
21.10.2023 16 m
Igikeltsast välja sulavate zombi-viiruste uurimine on lapsekingades
Iga katastroofifilm algab sellega, et teadlasi ei kuulata. Kas igikeltsast välja sulavad zombi-viirused on järgmine suur õudus?
13.10.2023 22 m
Pilk kulisside taha. Kuidas sündis “suur räpane krüptolugu”
Tänases „Eesti Ekspressi podcast'is“ räägime suurest räpasest krüptoloost ehk Ekspressi uuest uurivast artiklisarjast “Krüpto võim” Delfi Meedia uurivate ajakirjanike Oliver Kundi ja Martin Lainega. Saatejuht on Holger Roonemaa.
05.10.2023 24 m
Nord Streami lõhkamise jäljed viivad kõige selgemalt Ukrainasse
Me ei pruugi Nord Streami lõhkamise motiivist ja töö tellijast kunagi teada saada. On siiski rida uusi sündmuse kohta käivaid detaile, mille rahvusvaheline ajakirjanike uurimus on aasta pärast plahvatust päevavalgele toonud.
30.09.2023 26 m
Usundiloolane Ringo Ringvee: Lilleoru on fenomen. Mul tekkis küsimus, millega see kõik lõpeb?
Usundiloolane Ringo Ringvee räägib Lilleorust ja sektidega seotud psühholoogiast laiemalt. Miks on Eesti inimesed Lilleorust aastakümneid niivõrd vaimustuses olnud?
15.09.2023 30 m
Eestlaste tervisenäitajad on Euroopa Liidu keskmisest madalamad: kuidas tervelt vananeda?
Kaks aastat tagasi läbi viidud uuringu kohaselt on Eesti tervena elatud aastate järgi Euroopa Liidus eelviimasel kohal. Meist tagapool olid vaid lõunanaabrid lätlased. Selle nädala Eesti Ekspressis ilmunud vananemisele keskendunud lugude sarjas uurime eestlaste kehva tervise tagamaid.
08.09.2023 19 m
Jüri Ratas: kui Kõlvart saab esimeheks, mina seda nii ei jäta!
Kuula Ekspressi taskuhäälingust pikemalt, kuidas Jüri Ratas oma karjäärile tagasi vaatab, mida ütles Ratase keskerakondlasest isa parteile astumise peale ning kes tegi Alar Karisele ettepaneku kandideerida presidendiks.
06.09.2023 1h 1 m
Firma rahade eest lustinud ettevõtjat ähvardab erakordne karistus
Tartu maakohtus on juba pool aastat lahatud kaasust, milles saavad kokku kahe venna tüli, kogenematute ettevõtjate uljas rahakasutus ja kahtlustus kapole valetamises.
03.09.2023 21 m
Grete Griffin. Elust pärast tippspordiga lõpetamist
Endine kergejõustiklane Grete Griffin (30) võiks oma abikaasa, Ameerika jalgpalli profiliiga NFLi superstaari Robert Griffiniga (33) Ameerikas luksuslikku elu nautida. „Nende asjadega pole ma harjunud – olla punasel vaibal, kaamerad näos ja kõik esitavad küsimusi.“
02.09.2023 48 m
Eestlastel on pensionirahaga väga kehvasti. Aga lahendused on lihtsad
Enamikul Eesti inimestel on pensioniraha kogunenud alla 10 000 euro. Sealjuures üle 40aastaste keskmine ongi 10 000 eurot. Ekspressi ajakirjanik Märt Belkin räägib, miks on seda väga vähe, ja mida selle muutmiseks ette võtta.
25.08.2023 23 m
Hvostov: ukrainlaste napp väljaõpe paistab lahinguväljal silma
Teeme väikese vahekokkuvõtte Ukraina vastupealetungist ja Venemaal toimuvast.
18.08.2023 27 m
Kuidas Nordica ootamatult ja kiiresti krahhis
Ekspressi ajakirjanikud Ekvard Joakit ja Märt Belkin räägivad Nordica hiigelkahjumist ja selle tagamaadest.
11.08.2023 19 m
Tartu astronoom: UFO-failide avaldamine USAs on väga hea, neist leiab üllatavat
Mõne nädala eest kuulas Ameerika Ühendriikide kongress tunnistust mehelt, kes rääkis seni avalikkusele varjatud tundmatute õhusõidukite ja objektide uurimisest USA valitsuse tellimusel.
06.08.2023 34 m
Martin Repinski: leidsin taksoäris enda kutsumuse
Riigikogu töö kõrvalt taksojuhiks hakanud Martin Repinski lükkas käima oma autorendiäri. Oma kitseäri müüs ta möödunud aastal. Saates vaatab ta skandaalidesse sattunud ettevõtmisele ausalt tagasi: „Mul on piinlik tunnistada, aga inimesed olid minu jaoks vahendid.“
05.08.2023 12 m
Aasta ettevõtja pankade nuumamisest: see on täiega nõme ja ebaaus!
Eesti üks edukam noore põlve ettevõtja Kristjan Maruste räägib saatejuht Katariina Krjutškovale, mida arvab pankade hiigelkasumitest, kuidas pidi langetama koondamiotsuse, Ampleri enamusosalusest ja Bolti probleemidest; automaksust ning idufirmas töötamise valudest.
29.07.2023 52 m
Kas hinnatõusu taga on ärimeeste ahnus?
Maailmaturul on toidu hinnad langenud, Eestis aga hoogsalt kasvanud. Kes kasumit lõikab - poeketid või hoopis põllumehed? Vastuseid otsivad Ekspressi ajakirjanikud Sulev Vedler ja Märt Belkin.
28.07.2023 31 m
Eesti transsoolised seksitöötajad. Kes nad on? Kes neilt seksi ostavad?
Eesti Ekspressi ajakirjanik Laura Mallene kogus infot Eesti transsooliste seksitöötajate kohta. Podcast'is räägib ta, kui palju neid Eestis on, kust nad tulevad ja kes on need eestlased, kes neilt seksi ostavad.
19.07.2023 26 m
Häbi Euroopa julgeolekus: murtud lubadus ja hõredalt täidetud moonalaod
Euroopa on paljas. Või õigemini – relvitu. Või veel täpsemini öeldes: moonatu. Ukraina sõda on pannud Euroopa Liidu ja NATO liikmesriike vaatama otsa valusale küsimusele. Kas ikka oleme end valmis kaitsma sellise agressiooni vastu, mida Venemaa näitab Ukrainas? Kuidas kajab see kõik vastu kohe algaval NATO tippkohtumisel?
10.07.2023 27 m
Julgeolekuärimees Jaanus Rahumägi hoiatab: ametnikud on Eestis võimu haaranud
Endine Reformierakonna poliitik ja rahvusvaheline ettevõtja Jaanus Rahumägi tunnistas Eesti Ekspressi usutluses, et tema nahk polnud poliitikas jätkamiseks piisavalt paks ning ta on pettunud Eesti ametnikes.
08.07.2023 58 m
Tules põlesid kodud. Võlad jäid
Mullu põles Pae tänaval kortermaja. Peredel pole katust siiani pea kohal - ning kindlustusest kasu pole. Loo autor Külli-Riin Tigasson avab värske Ekspressi loo tagamaid.
05.07.2023 25 m
Kuidas suusatamisele raha leida? Praeguse maine pealt on toetajate leidmine paras kunsttükk
Aivar Rehemaa usub, et uus põlvkond Eesti suusatajaid on viimase paarikümne aasta talendikaim. Seega on ta võtnud omale kohustuseks trügida sisse igast uksepraost, kust lootust leida raha selle talendi tippuviimiseks.
02.07.2023 26 m