Restart. Roonemaa ja Kotka | Geenius.ee
Saade tehnoloogiaärist ja IT-firmadest. Saatejuhid Henrik Roonemaa ja Taavi Kotka.
Saatejuhid
Henrik Roonemaa, Taavi Kotka
Episoodid
14.06 Restart: Kas homsed ükssarvikud tulevad koolist, huviringist või YouTube'ist?
Eesti on oma väikesest rahvaarvust hoolimata andnud maailmale palju ükssarvikuid. Tänases Restardis küsime, mida ja kuidas me lastele õpetama peaksime, et Eesti ka tulevikus maailmas liidrite seas oleks. Meie tänase saate aluseks on hiljuti valminud uuring "Tuleviku tegija teekond: kas homsed oskused tulevad koolist, huviringist või YouTube'ist?", mille tellis Startup Estonia ja tegid Rakendusliku Antropoloogia Keskus ning Eesti Uuringukeskus. Oma oluline osa on selles ka lastel ja noortel endil, kes rääkisid, mis neile koolis erinevate ainete puhul meeldib ja ei meeldi, milliseid valdkondi nad armastavad ja milliseid kardavad ning mismoodi nad ise arvavad, et asju peaks õpetama. Külas on Ede Schank Tamkivi Rakendusliku Antropoloogia Keskusest ja Noorte Vabamust. Saatejuhid on Henrik Roonemaa ja Taavi Kotka. Tunnusmuusika Paul Oja.
14.06.2023 56 m
24.05 Restart: Ragnar Sass optsioonidest, vaimsest tervisest ja Ukrainast
Ragnar Sass on Eesti idufirmade maailmas üks olulisi inimesi, kes pole veel Restardi saates käinud. Täna parandame selle vea ja räägime Ragnari uuest startupist, aga ka paljust muust. Rangari idufirma Salto X tegeleb töötajatele optsioonide andmise ja nende haldamise lihtsustamisega ning avab varsti oma teenuse ka laiemale publikule. Räägime, kuidas see toimib ning miks ja kellele vajalik on. Salto X-i tiimist suur osa on Ukrainast ning samuti on Ragnar tegelenud palju Ukraina abistamisega ja sinna näiteks sõjaväele mõeldud autode hankimise ja saatmisega. Ta räägib, milline olukord Ukrainas hetkel on ja kuidas on võimalik pidada idufirma tiimi riigis, mis tegelikult on sõjas. Samuti puudutame natuke idufirmade ümber toimuvat laiemalt. Ragnar ennustab, et osadel ettevõtetel läheb varsti raskeks, raha on keerulisem leida kui varem ning see teeb asutajate elu varasemast veel stressirohkemaks. Saatejuhid on Henrik Roonemaa ja Taavi Kotka. Tunnusmuusika Paul Oja.
24.05.2023 45 m
17.05 Restart: Mida AI minust teab ja kuidas seda muuta?
Praeguseks on välja tulnud mitu erinevat AI-otsingumootorit ja paljud kasutavad neid juba oma igapäevatöös. Räägime täna Restardis sellest, kuidas kontrollida, mida robot sinu kohta teab ja kuidas seda infot optimeerida. Külas on Silver Keskküla, kes on püsti pannud kaks AI-juturobotite alast tööriista või häkki. Juttu tuleb ka sellest, kas inimkond on nüüd siis huku äärel ning kuidas AI-valdkond lähitulevikus edasi võib areneda. Saatejuhid on Henrik Roonemaa ja Taavi Kotka. Tunnusmuusika Paul Oja.
17.05.2023 47 m
10.05 Restart: Eesti idufirmade elu on praegu raske, aga AI muudab kohe kogu mängu
Praegu on väga õige aeg idudesse investeerida, aga fonde on varasemast keerulisem kokku saada ning turgudel toimuv on jätnud sügava jälje ka idufirmade väärtusesse, räägivad tänase Restardi külalised. Andrus Oks ja Stanislav Ivanov on Tera Venturesi partnerid, kellel on idufirmadesse investeerimise ja nendega lõpuni mineku alal väga pikk kogemus. Nad räägivad Restardis, mis toimub VC-turul nende vaatest, kuidas peaksid täna käituma idufirmad raha kaasamise ja kulutamisega ning kuidas nad usuvad, et generative AI muudab kogu sektorit väga põhjalikult. Saatejuhid on Henrik Roonemaa ja Taavi Kotka. Tunnusmuusika Paul Oja.
10.05.2023 40 m
19.04 Restart: Vaikusevabriku direktor
Tänases Restardis räägime asjast, mis on väga oluline, aga millele paljud meist piisavalt tähelepanu ei pööra ja selleks on vaikus. Külas on Silen, mille niiöelda vaikusekastid on maailma parimate hulgas. Eesti päritolu Silen on vaid mõne aastaga suutnud kasvada nullist maailma ühtede kvaliteetseimate avatud kontorisse mõeldud telefonikõnede ja kaugkoosolekute pidamise ruumide tootjaks. Samas tuleb välja, et nii suur hulk tootmist kui suhet lõppkliendiga on neil firmast välja antud ja nad ise tegelevad peamiselt tootearenduse ning brändinguga. Kuidas Eestis tootearendust ja rahvusvahelist müüki teha ja mida on vaja, et üks tootmisettevõte saaks maailmas oma brändi all tuntuks, räägib meie külaline, Sileni kaasasutaja ja tegevjuht Endrus Arge. Saatejuhid on Henrik Roonemaa ja Taavi Kotka. Tunnusmuusika Paul Oja.
19.04.2023 49 m
12.04 Restart: Voolu geniaalselt lihtne toode
Tänases Restardis räägime elektrist ja täpsemalt sellest, kuidas elektriautode lisandumisega koduseid elektrisüsteeme nutikalt juhtida nii, et nad ülekoormuse all kokku ei kukuks. Üks ägedamaid selle valdkonna idufirmasid Eestis on Vool, mis teebki just seda: tasakaalustab kodust elektrisüsteemi ja kasutab selleks elektriauto nutikat laadimist. Aasta alguses kaasasid nad investoritelt 1,7 miljonit eurot, et oma tootega Euroopa turule minna ja täna kuuleme, kuidas nad sellega algust on teinud ja kui suured plaanid neil on. Külas on Voolu tegevjuht ja kaasasutaja Juhan Härm. Saatejuhid on Henrik Roonemaa ja Taavi Kotka. Tunnusmuusika Paul Oja.
12.04.2023 45 m
05.04 Restart: Toidu tulevikus ootavad juba ükssarvikud
Tänases Restardis räägime toidu tulevikust. Miks on põhjust uskuda, et selles väga suures valdkonnas toimuvad suured muutused? Mis on juba juhtunud ja mis kohe juhtumas? Kes on suured tegijad ja kuidas toidu tulevikku täna investeerida? Saates on külas USAs tegutseva investeerimisfondi Sustainable Food Ventures kaasasutaja ja tegevjuht Mariliis Holm, kes on ise toidutehnoloogi haridusega ja viimaste aastate jooksul lähedalt näinud toidumaailma innovatsiooni ning ükssarvikute sündi. Saatejuhid on Henrik Roonemaa ja Taavi Kotka. Tunnusmuusika Paul Oja.
05.04.2023 45 m
29.03 Restart: Kuidas väike idufirma väheste töötajate ja nutikate tööriistadega suurtele turgudele läheb
Kuidas minna suurtele ja isegi väga suurtele turgudele nii, et sul ei ole väga suurt organisatsiooni, suuri investeeringuid ega praktiliselt üldse kohapealset esindust? Restardi tänasel külalisel on sellega huvitavaid kogemusi. Me räägime tänases saates lastele mõeldud õppimise äppidest, mille tegija ALPA Kids on lisaks Eestile jõudnud laieneda üle maailma, kaasa arvatud Indiasse. Külas on firma kaasasutaja ja tegevjuht Kelly Lilles. Saatejuhid on Henrik Roonemaa ja Taavi Kotka. Tunnusmuusika Paul Oja.
29.03.2023 41 m
22.03 Restart: Kuidas Kõu Amplerit ostis ja mis edasi saab
Kuu aega tagasi teatas Kõu Mobility Group ehk Tuule, Äikese ja Comodule'i emafirma, et nad liidavad endaga Eesti elektrirataste tootja Ampleri. Tänases Restardis räägime, kuidas ja miks see toimus ning millised on Kõu plaanid edasiseks laienemiseks Külas on firma kaasasutaja ja tegevjuht Kristjan Maruste. Saatejuhid on Henrik Roonemaa ja Taavi Kotka. Tunnusmuusika Paul Oja.
22.03.2023 44 m
15.03 Restart: KWOTA on järjekordne Eesti idufirma, mis süsinikukrediitidega raha tahab teha
Eestis on terve rida idufirmasid, mis proovivad süsiniku ja bitid kuidagi niimoodi kokku panna, et sellest tuleks välja suur ja skaleeritav äri. Sama mõte on meie tänasel külalisel. Restardi selle nädala saate külaline on idufirma KWOTA, mis ehitab süsinikukrediidi turuplatsi Eestis ja veel mitmes muus riigis. Räägime paberivabrikutest, autorendifirmadest, odavamatest ja kallimatest süsinikukrediitidest ja muust, mis selles maailmas toimub. Külas on KWOTA kaasasutaja ja tegevjuht Rain Vääna. Saatejuhid on Henrik Roonemaa ja Taavi Kotka. Tunnusmuusika Paul Oja.
15.03.2023 42 m
08.03 Restart: Mis on GrowthOps ja kuidas seda õigesti teha
Kui tavaliselt on meil Restardis külas mõni idufirma ja tutvustab oma suur plaane, siis tänane saade on eriline: me võtame vaatluse alla ühe ametikoha, millest paljud on ehk kuulnud, aga samas ei tea päris täpselt, mis see ikkagi on ja kuidas seda tuleks täita. Meil on täna külas Klausi GrowthOps Manager Kätlyn Nõmm ning ta teeb hea ülevaate, mida tema roll täpselt ikkagi tähendab, kuidas ta ettevõttes oma tööd teeb, mis on selle tulemused ja kuidas seda mõõta. Saatejuhid on Henrik Roonemaa ja Taavi Kotka. Tunnusmuusika Paul Oja.
08.03.2023 46 m
01.03 Restart: Miks Minudocist sai Siffi ja mis edasi saab
Tänases Restardis räägime idufirmast Minudoc, mis on spetsialiseerunud inimeste vaimse tervise muredele, müüb oma teenust läbi tööandjate ning liigub Siffi brändi all välisturgudele. Külas on firma kaasasutaja ja tegevjuht Tarmo Pihl. Saatejuhid on Henrik Roonemaa ja Taavi Kotka. Tunnusmuusika Paul Oja.
01.03.2023 40 m
22.02 Restart: Grünfini roheliste investeeringute tõus on alles alguses
Restardis räägime täna sellest, kuidas saada osa rohevaldkonda ees ootavast kasvust ning kuidas idufirma Grünfin oma praegusi ja tulevasi kliente veenab, et seda valdkonda ootab ees suur tulevik. Stuudios on külas Grünfini kaasasutaja ja juht Triin Hertmann. Saatejuhid on Henrik Roonemaa ja Taavi Kotka. Tunnusmuusika Paul Oja. Restarti toetab Fractory: pilvepõhine platvorm metallitöödeks.
22.02.2023 54 m
15.02 Restart: Kuidas kasvatada firmat ja vahetada inimesi
Kui idufirma jõuab oma kasvus niiöelda täiskasvanud ettevõtte faasi, muutuvad paljud asjad: tekivad kindlamad protsessid, inimesi tuleb juurde, paljud suhted muutuvad. Räägime tänases Restardis, kuidas on üleminekut väikesest idufirmast kindlaks idufirmaks teinud Katana. Firma juht ja kaasasutaja Kristjan Vilosius jagab oma kogemusi tiimide ehitamise, välismaane laianemise, raha kaasamise ja õigel hetkel inimeste vahetamise kohta. Saatejuhid on Henrik Roonemaa ja Taavi Kotka. Tunnusmuusika Paul Oja. Restarti toetab Fractory: pilvepõhine platvorm metallitöödeks.
15.02.2023 47 m
08.02 Restart: Kuidas õhust maagilist pulbrit teha ja sellest idufirma ehitada?
Restardi tänane külaline on Eesti deep tech idufirma UP Catalyst, mis võtab õhust CO2 ja teeb sellest tööstusele kasulikke materjale. UP Catalysti tegevjuht ning kaasasutaja Gary Urb räägib, kui kaugele nad selle tehnoloogia arendamisega jõudnud on, kellel CO2-st tehtud pulbrit nüüd ja tulevikus vaja läheb ning kui suureks on lootust firma tegevust kasvatada. Saatejuhid on Henrik Roonemaa ja Taavi Kotka. Tunnusmuusika Paul Oja. Restarti toetab Fractory: pilvepõhine platvorm metallitöödeks.
08.02.2023 45 m
01.02 Restart: Eesti web3 sotsiaalvõrgustik tahab Aafrika abil Facebooki-suuruseks saada
Eestlased ehitavad maailma täiesti uut sotsiaalvõrgustikku, mis oma olemuselt on sarnane Facebooki ja Instagramiga, kuid erineb selle poolest, et kuulub kõigile kasutajatele. Nende siht on olla lõpuks sama suur kui Facebook. Selle võrgustiku nimi on PopSpot ning nad lähevad turule Aafrika kaudu, olles juba sisuloojatena kaasanud mõningaid Aafrikas tuntud staare. Mis on PopSpoti idee, millega nad proovivad enda juurde meelitada staare Instagramist ja TikTokist ning kui suured plaanid neil on, räägib saates PopSpoti asutaja Erki Koldits. Saatejuhid on Henrik Roonemaa ja Taavi Kotka. Tunnusmuusika Paul Oja. Restarti toetab Fractory: pilvepõhine platvorm metallitöödeks.
01.02.2023 43 m
25.01 Restart: Change'i juht usub krüpto peatset tõusu, mis ka firma tagasi kõrgustesse aitaks
Eesti krüptofirma Change jaoks on viimased kuud olnud rasked: ülemaailmne krüptotalv sundis neid töötajaid koondama, tulud kahanesid ning kõige lõpuks rääkis üks rahulolematu investor meediale, et firma on tema arvates valesti juhitud. Restardis on täna külas Change'i kaasasutaja ning juht Kristjan Kangro, kellega räägime, kuidas Change'il läheb, milline on krüpto seis maailmas üldse ning millal on oodata nii krüpto kui Change'i järgmist tõusu. Saatejuhid on Henrik Roonemaa ja Taavi Kotka. Tunnusmuusika Paul Oja. Restarti toetab Fractory: pilvepõhine platvorm metallitöödeks.
25.01.2023 56 m
18.01 Restart: 18.01 Restart: Minu sõbrad, minu pere ja igasugu aferistid
Idufirmadesse saab investeerida üksi ja sõpradega, läbi fondide ja ühisrahastuse ning paljudel muudel viisidel, kuid meie tänase saate külaline on otsustanud pakkuda veidi erinevat võimalust. Tutvustame investorite võrgustikku FFF.vc, mis küll ametlikult tähendab "Fund Fellow Founders", kuid idufirmade maailmas on see täheühend palju rohkem tuntud kui "friends, fools and family". FFFi paarisaja liikmega nimekirjast leiab hulga Eestis tuntud selle ala inimesi nagu Martin Villig, Alvar Lumberg, Ivo Remmelg, Jan Andresoo, Kristjan Vilosius, Sergei Anikin, Siim Sikkut ja palju teisi. Mis on FFF, kuidas see toimib ning milliseid investeeringuid nende kaudu teha saab, räägib Restardis FFFi kaasasutaja Tim Vaino. Saatejuhid on Henrik Roonemaa ja Taavi Kotka. Tunnusmuusika Paul Oja. Restarti toetab Fractory: pilvepõhine platvorm metallitöödeks.
18.01.2023 47 m
11.01 Restart: Miks me olemas oleme?
Uue aasta alguse puhul ei ole meil saates külalist, vaid vaatame enda sisse ja küsime, kuidas meil läheb ja mis meie plaanid on. Taavi räägib oma vahepeal aastaseks saanud idufirma Koos väljakutsetest ning Henrik sellest, kuidas ta proovib aru saada, kes ja miks Restarti kuulates endale väärtust leiavad. Ühtlasi tekib saate käigus Restardile ärimudel, mida kahjuks (vist) ei saa rakendada. Kuula saadet ja aita meil sellega targemana edasi minna, tasuks Koosi tokenid. Saatejuhid on Henrik Roonemaa ja Taavi Kotka. Tunnusmuusika Paul Oja. Restarti toetab Fractory: pilvepõhine platvorm metallitöödeks.
11.01.2023 47 m
04.01 Restart: Yera teeb rutiinsest tööst mängu
Restardi uue aasta esimese saate külaline on idufirma Yera, mis on kaasanud nimekatelt investoritelt raha ja plaanib teha rutiinset tööd mängustamise huvitavamaks. Yera abil saavad töötajad teenida punkte tööülesannete täitmise eest ning need vahetada omale meelepäraste hüvede vastu. Firma investorite hulka kuuluvad Specialist VC, Alvar Lumberg, Kaarel Kotkas ning Alar Ojastu. Saates on külas Yera kaasasutaja Veiko Aunapuu. Saatejuhid on Henrik Roonemaa ja Taavi Kotka. Tunnusmuusika Paul Oja. Restarti toetab Fractory: pilvepõhine platvorm metallitöödeks.
04.01.2023 39 m
28.12 Restart: Aasta parimad idufirmad
Aasta oodatuim Restardi saade on siin. Täna selguvad Eesti investorite arvates aasta parimad ning kehvemas seisus olevad idufirmad. Iga aasta detsembris korraldame investorite seas küsitluse, kus nad toovad välja enda arvates paljulubavamad ja ka kehvemad idufirmad, samuti Eesti kõige parema idufirmajuhi. Tänavu on küsitluse tulemusi abiks kommenteerimas investor Kärt Siilats. Saatejuhid on Henrik Roonemaa ja Taavi Kotka. Tunnusmuusika Paul Oja. Restarti toetab Fractory: pilvepõhine platvorm metallitöödeks.
28.12.2022 1h 5 m
21.12 Restart: Markus Villig näeb Boltis veel 10 kuni 100 korda kasvu
Restardi selle aasta viimase tavapärase saate külaline on Bolti kaasasutaja ning juht Markus Villig, kes annab põhjaliku ülevaate sellest, kui kaugele Bolt jõudnud on ja kuhu veel minna on. Räägime sellest, kui suur ettevõte Bolt maailma mõttes on, kuidas intresside tõus, langus börsidel ja investorite ettevaatlikkus on neid mõjutanud, kuidas läheb autorendi- ja tõukerattaäril ning mis Bolti jaoks järgmistel aastatel veel tulemas on. Järgmise nädala Restart on aasta viimane saade, kus teeme kokkuvõte iga-aastasest investorite küsitlusest ning selguvad paremas ja kehvemas seisus olevad idufirmad. Saatejuhid on Henrik Roonemaa ja Taavi Kotka. Tunnusmuusika Paul Oja. Restarti toetab Fractory: pilvepõhine platvorm metallitöödeks.
21.12.2022 51 m
14.12 Restart: Kuidas Lightyear kasvab
Kui esialgne toode on turule toodud, kliendid saadud ja korralik raha kaasatud, on vaja hakata ehitama ja skaleerima. Täna räägime Restardis, kuidas selles faasis otsuseid teha ja eristada, mis on oluline ja mis mitte. Endiste Wise'i tipptöötajate tehtud Lightyear plaanib teha väärtpaberite ostmisega sama, mida Wise tegi rahvusvaheliste rahaülekannetega: tuua teenustasud palju madalamale ja kaotada ära peidetud kulud nagu liiga kallid valuutakursid. Külas on Lightyeari kaasasutaja ja tegevjuht Martin Sokk, kes räägib, kuidas nad firmas otsuseid teevad, milliseid näitajaid oluliseks peavad ja kuidas Lightyeari järgmist kasvufaasi läbi viivad. Saatejuhid on Henrik Roonemaa ja Taavi Kotka. Tunnusmuusika Paul Oja. Restarti toetab Fractory: pilvepõhine platvorm metallitöödeks.
14.12.2022 50 m
07.12 Restart: Moticheck küsib su töötajatelt, kuidas neil läheb
Kui su ettevõtte kõige tähtsam ressurss on su head töötajad, siis on ju selge, et neil peab olema su juures hea töötada. Restardi tänane külaline tegeleb töötajate rahulolu uurimisega uudsel ja kõiki vähe segaval moel. Tänases saates on külas idufirma Moticheck tegevjuht ja kaasasutaja Martin Rajasalu, kes koos kolleegidega on välja töötanud lihtsa viisi töötajate rahulolu mõõtmiseks: neilt tuleb lihtsalt küsida, kuidas neil läheb. Töötajate küsitlusi tehakse muidugi paljudes ettevõtetes, aga tihti on see kord aastas ja suure kampaania korras ning tulemuste selgumise hetkeks on kõik juba liiga väsinud, et midagi muutma hakata. Moticheck aga uurib töötajate rahulolu kord päevas, mis teeb ka tööolude parandamise juhtide jaoks palju lihtsamaks. Saatejuhid on Henrik Roonemaa ja Taavi Kotka. Tunnusmuusika Paul Oja. Restarti toetab Fractory: pilvepõhine platvorm metallitöödeks.
07.12.2022 46 m
30.11 Restart: Blurbay tekitab maksumüüri igale sisuloojale
Uus Eesti idufirma Blurbay tuleb vastu kõigile sisuloojatele, kes on soovinud oma toodangu eest publikult raha küsida, sest selle jaoks pole nende arvates seni head teenust olnud. Blurbay keskkonda saab üles laadida nii pilte kui videosisu, Blurbay paneb selle ette maksumüüri ning tekitab lihtsad maksevõimalused. Tundub lihtne, aga Blurbay kaasasutaja ja tegevjuht Mihkel Stint räägib, et sellist teenust seni tema hinnangul maailmas polnud ja asi on nii edukalt käima läinud, et järgmise aasta alguses sõidab Blurbay tiim USAsse suuremate sisutootjatega läbirääkimisi pidama. Saatejuhid on Henrik Roonemaa ja Taavi Kotka. Tunnusmuusika Paul Oja. Restarti toetab Fractory: pilvepõhine platvorm metallitöödeks.
30.11.2022 50 m
23.11 Restart: Toidu operatsioonisüsteem
Restardis on täna külas idufirma Yummy, mis on kaasanud investoritelt pre-seed faasis mitu miljonit eurot ning lisaks toidupakkide saatmisele plaanib nüüd ehitada tehisintellektil põhinevat niiöelda toidu operatsioonisüsteemi. Mis imeasi see on, kuidas on see seotud Clean Kitcheniga ning kuidas nad plaanivad kõik tarbija toiduküsimused ühte superäppi kokku koondada, räägivad Yummy kaasasutajad Karl Paadam ja Martin Salo. Saatejuhid on Henrik Roonemaa ja Taavi Kotka. Tunnusmuusika Paul Oja. Restarti toetab Fractory: pilvepõhine platvorm metallitöödeks.
23.11.2022 44 m
16.11 Restart: Nad teevadki internetipanka
Seda, et Eesti idufirmadest pakub internetipankadele platvormi Tuum, teavad ilmselt kõik meie saate kuulajad, aga täna on Restardis külas veel üks kodumaine finantsplatvormi pakkuja. Räägime firmaga Fintech Market, mis pole küll väga suur, aga nad teevad oma väikese tiimiga finantsteenuste SaaS-platvormi, mis firma juhi sõnul võiks vabalt ka suuremaid panku teenindada ja millel on juba täna ette näidata tuntud kliente. Restardi külaliseks on Fintech Marketi kaasasutaja ning tegevjuht Siim-Erik Paju. Saatejuhid on Henrik Roonemaa ja Taavi Kotka. Tunnusmuusika Paul Oja. Restarti toetab Fractory: pilvepõhine platvorm metallitöödeks.
16.11.2022 41 m
09.11 Restart: SensusQ teeb tarkvara luurajatele
Mis tunne sul sõdurina on siis, kui su juhitud üksus satub varitsuse ohvriks, üks su kaaslane sureb ning sa saad pärast teada, et tegelikult oli teistel üksustel info selle varitsuse kohta olemas, aga see ei jõudnud sinuni? Restardis on täna külas idufirma SensusQ, mis tegeleb just selliste olukordade ära hoidmiseks mõeldud tarkvara tegemisega erinevate riikide sõjavägedele. Kuidas sõjaväele tarkvara tehakse ja müüakse ning millised on SensusQ plaanid ka teistesse sektoritesse laieneda, sellest kuuleb saates. Külas on SensusQ tegevjuht ja kaasasutaja Marko Kaseleht. Saatejuhid on Henrik Roonemaa ja Taavi Kotka. Tunnusmuusika Paul Oja. Restarti toetab Fractory: pilvepõhine platvorm metallitöödeks.
09.11.2022 55 m
02.11 Restart: Veel üks Eesti idufirma, mis tegeleb suunamudijatega
Idufirma nimega Promoty on oma valdkonnas Eestis üsna hästi tuntud, aga meil tegeleb suunamudijatega veel teinegi firma, mille oleme täna Restardi stuudiosse kutsunud. Selleks idufirmaks on Modash, mis on juba kaasanud raha nimekatelt investoritelt, saab uhkustada korraliku käibe ja kiire laienemisega. Mis firma on Modash ning kuidas nad aitavad turundajatel suunamudijatega koostööd teha, kuuleb tänasest Restardist. Saatejuhid on Henrik Roonemaa ja Taavi Kotka. Tunnusmuusika Paul Oja. Restarti toetab Fractory: pilvepõhine platvorm metallitöödeks.
02.11.2022 38 m
26.10 Restart: Kui palju Gridio äpiga raha säästab?
Elektrihind on teatavasti kuum teema ning seetõttu on Restardi tänane külaline idufirma Gridio, mis võimaldab oma klientidel elektriarvetelt säästa. Saame teada, et Gridio tegi oma arengus pivoti ning kaasas hiljuti ka miljon eurot, et oma uus kontseptsioon ellu viia. Mis see on ning kuidas ja kui palju Gridio võimaldab oma klientidel elektriarvetelt säästa, kuuleb saatest. Külas on Gridio kaasasutaja ning juht Konrad Hanschmidt. Saatejuhid on Henrik Roonemaa ja Taavi Kotka. Tunnusmuusika Paul Oja. Restarti toetab Fractory: pilvepõhine platvorm metallitöödeks.
26.10.2022 46 m
19.10 Restart: Keskpärasel rendifirmal Hispaanias on 80 000 autot
Restardis on täna külas Eesti idufirma Liigu, mis tahab muuta normaalsemaks auto rentimise nii puhkusel olles kui pikema perioodi jaoks. Kui veebis rendiauto reserveerimine ja enamjaolt ka selle tagastamine on juba enamvähem talutava tarbijakogemusega, siis auto kättesaamine on tihti pikk ja tüütu protsess, kus tuleb seista järjekordades, täita kõikvõimalikke pabereid ja vastata küsimusele, kas sa soovid osta kallist lisakindlustust. Liigu auto saab kätte hoopis lihtsamini ja kiiremini, kuid oma plaani teostamiseks on neil vaja hankida enda rendiautod. Kui palju? Väga, väga palju, sest rendifirmade autopargid on märkimisväärselt suuremad kui me arvatagi oskame. Külas on Liigu kaasasutajad Indrek Uibo ja Annemari Muru. Saatejuhid on Henrik Roonemaa ja Taavi Kotka. Tunnusmuusika Paul Oja. Restarti toetab Fractory: pilvepõhine platvorm metallitöödeks.
19.10.2022 44 m
12.10 Restart: Klausi 12 miljonit
Klienditoe teenuse paremaks tegemise eest seisev Eesti SaaS-idufirma Klaus kaasas hiljuti investoritelt 12 miljonit eurot. Küsime tänases Restardis neilt, kui kaugele Klaus oma nelja eluaastaga jõudnud on. Kuuleme saatest, milline on Klausi lugu ning kuidas nad leiavad üles need ettevõtted, kes usuvad klienditeeninduse kvaliteedi tähtsust. Teistsuguseid firmasid nad oma klientidena üldse ei näegi, räägivad nad ise. Restardis on külas Klausi kaasasutajad Kair Käsper ja Martin Kõiva. Saatejuhid on Henrik Roonemaa ja Taavi Kotka. Tunnusmuusika Paul Oja. Restarti toetab Fractory: pilvepõhine platvorm metallitöödeks.
12.10.2022 45 m
05.10 Restart: Arbonics ehk istuta mets ja teeni 50 aastat jooksvat tulu
Kas sul on maatükk, millele võiks ehk istutada metsa? Kui jah, siis võib juhtuda, et uus Eesti idufirma Arbonics maksab sulle igal aastal tuhandeid eurosid, et sa seda metsa seal kasvataksid. Nii räägib meie tänane külaline, Arbonicsi kaasasutaja Kristjan Lepik, kes koos Lisett Luigega tegeleb nüüd süsiniku sidumisega pikkadeks aastakümneteks. Mis täpselt Arbonicsi idee on, kes ja kui suurt tulu oma maale metsa istutades nende kaudu teenida võiks ja kes selle kõige eest maksab, kuuled saatest. Saatejuhid on Henrik Roonemaa ja Taavi Kotka. Tunnusmuusika Paul Oja. Restarti toetab Fractory: pilvepõhine platvorm metallitöödeks.
05.10.2022 45 m
28.09 Restart: NFTPort ehk kas igavlevad ahvid on igaveseks kadunud?
NFT-de maailmas käis laine üles ja nüüd on see laine täitsa selgelt taandunud, tõmmates endaga kaasa enamuse sellest, mis selle laine harjal varem surfas. Me küsime tänases Restardi saates, kas igavlevad ahvid ja muu säärane vahepeal kuulsaks saanud ja miljonite eest müüdud digitaalne kunst oli suur mull, mis lõhkes ja millest enam midagi järele ei jäänud ja kustkohast tuleb NFT-maailma rahulik produktiivne aeg. Saates on külas idufirma NFTPort kaasasutaja ja juht Johannes Tammekänd. Saatejuhid on Henrik Roonemaa ja Taavi Kotka. Tunnusmuusika Paul Oja. Restarti toetab Fractory: pilvepõhine platvorm metallitöödeks.
28.09.2022 44 m
21.09 Restart: Kirsi Altjõe ja Andrei Korobeinik tegid uue idufirma
Restardis on täna külas uue idufirma Smallsfashion kaasasutaja Kirsi Altjõe, kes on koos Rate.ee asutaja Andrei Korobeinikuga asutanud uue idufirma, mis tegeleb kallite brändide kasutatud lasteriiete müügiga. Smallsfashioni idee on teha turuplats inimestele, kes tahavad osta ja müüa kasutatud luksuslasteriideid, sest selle valdkonnaga sellisel kujul maailmas keegi praegu ei tegele. Kirsi Altjõe räägib, kuidas tänu ühele tema Instagrami-postitusele tekkis Smallsfashioni projekti vastu suur huvi nii USAst, Itaaliast kui Skandinaaviast ja kuidas nad nüüd teevad plaane kiirendites osalemiseks ja investoritelt raha kaasamiseks. Saatejuhid on Henrik Roonemaa ja Taavi Kotka. Tunnusmuusika Paul Oja. Restarti toetab Fractory: pilvepõhine platvorm metallitöödeks.
21.09.2022 47 m
14.09 Restart: Kuidas ära tunda raskete otsuste tegemise õige hetk?
Me hakkasime seda saadet tegema Jobbaticali äsjasest raha kaasamise uudisest, aga välja tuli hoopis midagi muud ja põnevamat. Räägime tänases saates sellest, kuidas ikkagi ära tunda need hetked, kui su ettevõttel ei lähe nii nagu peaks minema, kui kasv ei ole piisavalt kiire ja kui turg tegelikult ei taha su toodet piisavalt kirglikult. Millise hetkeni tuleks endale öelda, et hoian fookust, ajan oma asja, ei lase klientidel erinevate soovidega end segadusse ajada ja kunas tuleks siiski öelda, et välispidistel vaatlejatel oli õigus ja su firma vajab muutusi või isegi pivotit? Ühel hetkel peaksid kõik idufirmad selleni jõudma, et egoprojektist saab toimiv ettevõte, aga milline on selleks hea ja õige tee? Saatejuhid on Henrik Roonemaa ja Taavi Kotka. Tunnusmuusika Paul Oja. Restarti toetab Fractory: pilvepõhine platvorm metallitöödeks.
14.09.2022 59 m
07.09 Restart: Miks Barking juba kinni pole pandud?
Üks Eesti idufirmade probleeme on see, et nad on liiga jonnakad ja tegutsevad ikka edasi ka siis, kui kõrvaltvaatajatele tundub, et ammu oleks pidanud kinni panema ja selle tiimiga mingit muud ideed proovima. Täna on Restardis külas Barking, mis on tegusenud juba pikki aastaid ning kõrvalt vaadates tundub tõesti, et ehk võiksid need inimesed midagi muud teha. Miks Barking ikka veel tegutseb ja kuidas neil tegelikult läheb, kuuleb saatest. Etteruttavalt võib öelda, et nad ise ütlevad, et neil läheb tegelikult uskumatult hästi ja tulevik on väga helge. Saatejuhid on Henrik Roonemaa ja Taavi Kotka. Tunnusmuusika Paul Oja. Restarti toetab Fractory: pilvepõhine platvorm metallitöödeks.
07.09.2022 47 m
31.08 Restart: Kliimamuutus seab suured ehitised kokku kukkumise ohtu
Kliimamuutus põhjustab muudatusi ka pinnases ja ehitistes, nii et tulevikus hakkame nägema senisest palju enam suurte ehitiste vigastusi ja isegi kokku kukkumisi, usuvad Restardi saate tänased külalised, kes oma idufirmaga on sellise tuleviku osas juba positsiooni sisse võtnud. Meil on külas idufirma Value Space kaasasutajad Agu Leinfeld ja Reijo Põld, kes tegelevad just suurte infrastruktuuriobjektide olukorra satelliidi pealt mõõtmisega kindlustusfirmade tarbeks ja suudavad seda oma väitel tea lausa millimeetri täpsusega ja minna ajas isegi aastaid tagasi. Saatejuhid on Henrik Roonemaa ja Eleen Änilane. Tunnusmuusika Paul Oja. Restarti toetab Fractory: pilvepõhine platvorm metallitöödeks.
31.08.2022 48 m
24.08 Restart: Taavi ja Henrik räägivad metaversumist
Seoses sellega, et Ready Player Me suure investeeringu kaasas, on metaversumi teema hetkel väga üleval. Isegi mitte-IT firmadel on tekkinud küsimus, mis asi see on ja kas nad peaksid ka seal olema, et uue interneti saabumist mitte maha magada. Tänane Restart on salvestus Taavi Kotka ja Henrik Roonemaa vahel toimunud vestlusest Paides Arvamusfestivalil 13. augustil 2022 Telia Digitarkuse alal. Rääkisime metaversumist nii nagu meie sellest aru saame või ei saa ja tuleb öelda, et ka vestluse lõpuks oli küsimusi õhus rohkem kui neid vastatud sai. Tunnusmuusika Paul Oja. Restarti toetab Fractory: pilvepõhine platvorm metallitöödeks.
24.08.2022 1h 30 m
17.08 Restart: Ready Player Me kaasas Andreessen Horowitzilt suure investeeringu
Eesti idufirma Ready Player Me kaasas metaversumis avataride arendamiseks üle 50 miljoni euro, kusjuures üks rahastajatest on USA üks tuntumaid riskikapitalifirmasid Andreessen Horowitz. Restardi tänane külaline on idufirma kaasasutaja Timmu Tõke ning me räägime temaga sellest, mis asi täpsemalt metaversum on, kuidas see arenenud on ja mis seda valdkonda ees ootab. Saatejuhid on Henrik Roonemaa ja Taavi Kotka. Tunnusmuusika Paul Oja. Restarti toetab Fractory: pilvepõhine platvorm metallitöödeks.
18.08.2022 46 m
03.08 Restart: Uus logistikatarkvara idu otsib investoritelt miljonit
Logistikaäri on üks selliseid suuri valdkondi, mis meeleheitlikult ootab kaasajastamist, aga samas pole seal ette näidata just palju idufirmasid, mis midagi saavutanud oleks. Täna on Restardis külas üks Eesti idufirma, mis tahab logistikat muuta. Selleks ettevõtteks on endiste logistika suurfirmade töötajate loodud Cargoson, mis tegutseb juba paar aastat ning mille eesmärgiks on kaubaveoteenuste hinnavõrdlused ning tellimine kliendile senisest palju lihtsamaks teha. Cargoson on praegu esimeses avalikus raha kaasamise protsessis ning saatest kuuleb ka, mida nad investoritelt küsitava miljoniga plaanivad ära teha. Külas on Cargosoni kaasasutaja Ülari Kalamees. Saatejuhid on Henrik Roonemaa ja Taavi Kotka. Tunnusmuusika Paul Oja. Restarti toetab Fractory: pilvepõhine platvorm metallitöödeks.
03.08.2022 45 m
27.07 Restart: Miks eestlased kõiki EL-i digiotsuseid teha ei võiks?
Kuidas sünnib Eesti seisukoht erinevate Euroopa Liidu digipoliitika algatuste suhtes? Olgu selleks siis EL digitaalne identiteet või EL digitaalne suveräänsus. Kuidas üldisemalt hoida ära kaheldavaid ideid EL-s digivallas? Ja miks tehakse Euroopa Liidus näiteks selliseid otsuseid nagu küpsiste kasutamine jms? Saade on salvestus 6. juunil 2022 Tallinnas toimunud Eesti Interneti Sihtasutuse korraldatud Interneti Päeva ühest paneelvestlusest, mida juhtis Henrik Roonemaa. Täpsema info ning teiste paneelide salvestused leiab aadressilt https://päev.internet.ee/2022. Saate tunnusmuusika Paul Oja. Restarti toetab Katana: tootjate parim abiline.  
27.07.2022 51 m
20.07 Restart: Kuidas Igor Taro ja Rainer Saks Ukraina sõda kajastavad
Tänane Restart ei ole idufirmadest, vaid hoopis teisel teemal: räägime sellest, kuidas Igor Taro ja Rainer Saks oma igapäevaseid sõjaülevaateid kirjutavad. Millised on nende allikad, kuidas nad ise hindavad erinevate väidete tõe või vale potentsiaali, kuidas ära tunda ühe ja teise poole propagandat ning kui kaua ühe sellise postituse tegemine aega võtab? Saade on salvestus 6. juunil 2022 Tallinnas toimunud Eesti Interneti Sihtasutuse korraldatud Interneti Päeva ühest paneelvestlusest, mida juhtis Henrik Roonemaa. Täpsema info ning teiste paneelide salvestused leiab aadressilt https://päev.internet.ee/2022. Saate tunnusmuusika Paul Oja. Restarti toetab Katana: tootjate parim abiline.
20.07.2022 57 m
13.07 Restart: FleetGuru kaasab raha
Paar aastat tagasi asutatud idufirma FleetGuru tegeleb sõidukipargi haldamise viimisega Excelist pilve. Kas nende lugu on piisavalt paljulubav, et käimasolevas investeerimisringis osaleda? FleetGuru tegutseb praegu Eestis ning mitmel lähemal välisturul, nad haldavad juba täna kokku mitut tuhandet sõidukit ning silmapiiril on selle arvu mitmekordne kasv. Restardis on täna külas FleetGuru kaasasutaja Toomas Loik. Saatejuhid on Henrik Roonemaa ja Taavi Kotka. Tunnusmuusika Paul Oja. Restarti toetab Katana: tootjate parim abiline.
13.07.2022 46 m
06.07 Restart: Mis saab idufirmast pärast müüki?
Kui me tavaliselt kajastame oma saates idufirmasid, mis on alles oma teekonna alguses, siis täna räägime sellest, mis juhtub idufirmas, kui keegi nad ära ostab. Stuudiosse on Perforce Estonia juht Hannes Linno, kelle käe all on nüüd näiteks endine Eesti idufirma ZeroTurnaround. Perforce'i äri ongi osta kokku idufirmasid, panna tiimid tööle ja müüa arendajatele mõeldud SaaS-tooteid korraliku müügimasina kaudu. Saatejuhid on Henrik Roonemaa ja Taavi Kotka. Tunnusmuusika Paul Oja. Restarti toetab Katana: tootjate parim abiline.
06.07.2022 37 m
29.06 Restart: Pakendite päästmine on tegelikult suur äri
Selge see, et rohemajandus on moes ja ideid ning ettevõtmisi jagub Eestis selles valdkonnas pilliroost tuumajaamadeni. Restardis on täna külas firma, mis proovib idufirmalikku hokikeppi välja võluda pakendite taaskasutamisest. Ringo Eco arendab korduspakendite platvormi ehk mõneti sarnast süsteemi nagu praegu kehtib Eestis pudelitega: õlle või limonaadi hinnale on lisatud pudeli pandimakse ja kui pudeli tagasi viid, saad ka raha tagasi. Kuidas see asi täpsemalt töötab ning millised on Ringo võimalused pakenditega suureks saada, räägib firma kaasasutaja ja tegevjuht Janek Balõnski. Saatejuhid on Henrik Roonemaa ja Taavi Kotka. Tunnusmuusika Paul Oja. Restarti toetab Katana: tootjate parim abiline.
29.06.2022 41 m
22.06 Restart: Kas tarkvaraga saab hoone kuludest saab neljandiku alla tuua?
Eestlased on kõvad kinnisvarahalduse, hooneautomaatika, elektrivõrkude tasakaalustamise ja muude selliste suurte valdkondade idufirmade tegijad. Restardis on täna külas järgmine selline, millel nimeks R8 Technologies. Räägime sellest, kuidas nad ainult tarkvara kasutades hoonete kütet, jahutust ja muid kulusid juhivad ning suurte ärihoonete omanikele kõva kokkuhoidu teevad. Külas on R8 tegevjuht ja kaasasutaja Siim Täkker. Saatejuhid on Henrik Roonemaa ja Taavi Kotka. Tunnusmuusika Paul Oja. Restarti toetab Katana: tootjate parim abiline.
23.06.2022 43 m
15.06 Restart: Milleks minna jälle sama probleemi lahendama
2015. aastal asutasid kaks endist Hansapanga IT-osakonna ja Skype'i töötajat küberturvafirma SpectX, mille eelmisel aastal ostis ära suur börsifirma Dynatrace. Eestlaste unikaalne tehnoloogia elab nüüd palju suurema ettevõtte sees ning Dynatrace peab Eestis harukontorit. Restardis tänased külalised on SpectX asutajad, praegused Dynatrace'i töötajat Renee Trisberg ja Jüri Shamov-Liiver. Räägime sellest, kuidas käib ühe süvatehnoloogiaga tegeleva firma ehitamine ning milliseid muutusid tuleb firmas ette võtta siis, kui tehnoloogia arendamise kõrval tuleb hakata tegelema harukontorite, müügi ja klientidega. Kui valik on selle vahel, kas minna ise edasi ja proovida end maailma suurte kõrval kehtestada või müüa oma tehnoloogia mõnele suurele maha, siis millised on ühe või teise valiku plussid ja miinused ning miks otsustasid SpectX-i asutajad Dynatrace'iga liituda. Saatejuhid on Henrik Roonemaa ja Taavi Kotka. Tunnusmuusika Paul Oja. Restarti toetab Katana: tootjate parim abiline.
15.06.2022 54 m
08.06 Restart: Miks Cleveron Mobility endasse nii väga usub?
Pakikappide tootjana tuntuks saanud Cleveron jagas oma äri pooleks ning uuem pool ehk Cleveron Mobility on minemas börsile. Tänases Restardis räägime sellest, mida Cleveron Mobility täpselt ikkagi teha üritab ning mis paneb neid arvama, et nad saavad vaid paari aastaga ära teha midagi, mida Apple, Google, Uber, Tesla, Ford ja teised suurfirmad pole vaatama miljardite dollarite suurustele investeeringutele teha suutnud. Ühtlasi kuuleb ka, mis seisus on Cleveroni pakikapiäri ning kuidas koroonaviiruse kriis ning Walmarti kui suurkliendi lahkumine seda mõjutas. Külas on Cleveron Mobility juht Arno Kütt. Saatejuht on Henrik Roonemaa. Tunnusmuusika Paul Oja. Restarti toetab Katana: tootjate parim abiline.
08.06.2022 46 m
01.06 Restart: Mis seisus on Cachet?
Kui hiljuti oli meil stuudios Eesti kindlustusidu Rendin, siis täna on käes järgmise kord: selle nädala teema on Cachet. Algselt nn sõidujagamisteenuste juhtide paindlikuks kindlustamiseks mõeldud teenus on kõvasti edasi arenenud ning hiljuti kaasasid nad investoritelt 5,5 miljonit eurot. Mida Cachet tänaseks saavutanud on, kas algsest ideest on firma tegevusala õnnestunud ka laiendada, millistel turgudel nad tegutsevad ning mida järgmise aasta-pooleteise jooksul saavutada plaanivad? Saates on külas Cachet' kaasasutajad Hedi Mardisoo ja Kalle Palling. Saatejuhid on Henrik Roonemaa ja Taavi Kotka. Tunnusmuusika Paul Oja. Restarti toetab Katana: tootjate parim abiline.
01.06.2022 51 m