Suusajutud
"Suusajutud" vestlevad Eesti rahvusspordi maastikul tuntud või muidu põnevate inimestega suusatamisest, spordist ja kõigest muust olulisest, mis nende märksõnadega haakuvad.
Saatejuht
Ivar Jurtšenko
Suusajutud
Sport 18 episoodi
Episoodid
Jaan Alvela: kui algas koostöö Poltoraniniga, tuli esimese asjana teha hullumeelne ponnistus
Podcast „Suusajutud“ pakub lõppeva suusahooaja viimase kuulamise. Külaliseks Võrumaa mees Jaan Alvela, kes oli tänavu Poola naiste murdmaasuusakoondise hooldetiimi pealik. Vaid 36-aastane hooldemees on käinud juba neljal olümpial, seda Eesti, Kasahstani ning Poola koondise taustajõuna. Vaatamata noorele eale kogemust ja tarkust kui palju. Uueks olümpiatsükliks seob Jaan Alvela end tõenäoliselt taaskord Poolaga, aga veel pole lõplikult selge, kas murdmaasuusatamise või hoopis laskesuusatamise koondisega.
29.03.2022 58 m
Alvar Johannes Alev: Colorado ülikool, edusammud Norras ja Trondheimi MM 2025
Podcastil „Suusajutud“ on sel korral virtuaalne külaline. Videosilla vahendusel ajame pikemalt juttu Norras Oslos resideeruva murdmaasuusataja Alvar Johannes Aleviga. Pärnumaalt, Tori vallast, Jõesuu külast pärit suusamees oli Pekingi taliolümpial Eesti edukaim murdmaasuusataja. Parimaks kohaks 33., suusavahetusega sõidus. Arvestades tõsiasja, et varasemalt polnud Alev MK-sarjas kordagi jõudnud 40 parema hulka, siis igati tunnustust vääriv tulemus.
21.03.2022 54 m
Kristjan Ilves: Kui olümpial hakati lohutama, et kõik on hästi, läks käsi rusikasse
Podcasti „Suusajutud“ seekordseks külaliseks on lõppeva suusatalve suur spordisangar, kahevõistleja Kristjan Ilves. See, mis juhtus Ilvesega Pekingi olümpial, on teada kõigil spordisõpradel. Aga see teadmine on vaid jäämäe ülemine tipp. Tunded, mis spordimeest keerulistel hetkedel karantiinihotellis valdasid, on hoopis sügavama haavajoonega. Need on hingesopis olemas siiamaani, ja mine tea, võib-olla jäävad sinna veel pikkadeks aastateks.
15.03.2022 1h 3 m
Kaarel Zilmeriga Eesti ja maailma suusaspordi olulistest inimestest ning märgilistest sündmustest
Podcasti „Suusajutud“ märtsikuu esimeses saates on külas sporditeaduste doktor, värske Eesti Vabariigi riikliku spordi elutööpreemia laureaat Kaarel Zilmer. Läbi ja lõhki suusainimene. Tulnud 1966. aastal Eesti noortemeistriks, olnud Tartus legendaarsete Erna ja Herbert Abeli õpilane, alates 1969. aastast suusaõppejõud Tartu ja Tallinna ülikoolis, 1995-2001 Eesti suusaliidu peasekretär, 2001-2015 Eesti suusaliidu juhatuse liige, olnud Eesti suusakoondise juht viiel MM-il ning 1998. aasta Nagano olümpial, avaldanud suurusjärgus 200 teaduslik-metoodilist publikatsiooni jne., jne.
09.03.2022 1h 4 m
Stuudios Kelly ja Mihkel: peensusteni Pekingi olümpiast, rääkimata detailid ning Andrei Zevakin
Olümpiasangar Kelly Sildaru koos treener Mihkel Ustaviga leidis aega ja tahtmist avada Pekingi olümpia taustu podcastis „Suusajutud“. Vestluse käigus tulevad ilmsiks mitmed huvitavad nüansid, millest varasemalt polegi räägitud. Lahkame Pekingi sündmusi üldisemalt ning Kelly iga võistlusala eraldi. Jõuame sinnamaani välja, et praegune hindamise süsteem ei ole õiglane ja ei toeta kuidagi sportlast. Kas hindamine võiks lähitulevikus muutuda?
28.02.2022 57 m
Mart Kevin Põllustega pikamaasuusatamise telgitagustest ja Tartu maratonist
Podcast „Suusajutud“ keskendub sel korral pikamaasuusatamisele ja seda arusaadavatel põhjustel. Nädalavahetusel sõideti 48. Tartu maraton, kus olid kohal pikamaasuusatamise maailma tipud, eesotsas olümpiavõitja ja maailmameistri Anders Auklandiga. Podcasti külaliseks on Mart Kevin Põlluste, kes startis tänavusele maratonile Auklandi kõrvalt. Mille puhul selline au? Aga seetõttu, et 27-aastane tartlane on Tartu maratoni mullune võitja. Tänavu läks tippkonkurentsis kirja 52. koht. Eestlastest teine, olümpial käinud Henri Roosi järel.
22.02.2022 58 m
Lillehammeri olümpial säranud kahevõistlejad: Kristjan Ilvesega on kõik hästi, ta oli "alpimajas"
Podcasti „Suusajutud“ seekordseteks külalisteks on meie endiste aegade kahevõistluse tipud, kes 1994. aasta Lillehammeri taliolümpial tegid teoks seni ületamatu saavutuse. Neljas koht kahevõistluse meeskonnavõistluses on seniajani eestlaste parim tulemus taliolümpia võistkondlikelt aladelt, mille sepistasid 28 aastat tagasi Allar Levandi, Ago Markvardt ning Magnar Freimuth. Stuudios võtsid koha sisse Allar ja Magnar. Peatusime kolmel olümpial – 1992 Albertville, 1994 Lillehammer ja 1998 Nagano.
14.02.2022 1h
Olümpiavõitja Kristina Šmigun-Vähi: ei tea, kuidas Kellyga on, aga mind kasvatati võitlejaks
Podcastis „Suusajutud“ räägib rikkalikest olümpiakogemustest kahekordne olümpiakuld Kristina Šmigun-Vähi, kelle sportlasteele jäid viied talimängud. Alates 1994. aastast Lillehammer, Nagano, Salt Lake City, Torino ning Vancouver. Kogemusi ja läbielamisi seinast seina. Tõeline edu saabus alles tema neljandatel olümpiamängudel Torinos, eelnevalt oli üks rist ja viletsus. Mida kõike ei juhtunud, nii enne mänge kui mängude ajal!
08.02.2022 57 m
Kuidas koroona keerab kõik pea peale, „kinkides“ veel boonusena portsu masendavaid mõtteid
Pekingi taliolümpia eel, mille avatseremoonia toimub 4. veebruaril, pakume kuulamiseks järjekorras 10nda episoodi podcastist „Suusajutud“. Külalisteks Eesti parim naissuusahüppaja Annemarii Bendi ning tema treener, endine olümpiasportlane Karl-August Tiirmaa. Hooaega olümpiamõtetega alustanud võrulanna tegeles varasemalt kahevõistlusega, puhtalt hüpetele spetsialiseerus ta eelmisel kevadel, mil algas koostöö praeguse treeneriga.
31.01.2022 49 m
Kes Allar Levandi kunagistest konkurentidest võttis Kein Einaste Šveitsi suusakoondise treeneriks?
Podcasti „Suusajutud“ järjekorras 9. osa jõuab kuulajateni kümmekond päeva enne Pekingi taliolümpiamängude algust. Olümpiast tuleb juttu ka saates. Kuidas teisiti, kui külaliseks on Šveitsi meeste murdmaasuusakoondise peatreener Kein Einaste. Endine tippsportlane, Eesti murdmaasuusakoondise liige nii olümpiamängudel (2010) kui ka maailmameistrivõistlustel (2011, 2013) töötab Šveitsis alates 2018. aasta suvest.
24.01.2022 55 m
X-Mängudel nihutatakse piire, olümpia on tulemuse peale võistlus. Kui suur fenomen on Kelly Sildaru?
Podcasti „Suusajutud“ seekordseks külaliseks on Joel Pärle. Eesti ekstreemspordi ringkondades teada-tuntud nimi, osalenud lumelauasõitjana mitmetes filmiprojektides, pidanud Kuutsemäel suusakooli ning arendanud lumelauasporti. Põhiliselt räägime talvistest X-Mängudest (X-Games), mis leiavad eeloleval nädalavahetusel aset Ameerika Ühendriikides, Aspenis. Traditsioon, mis on katkematult kestnud 2002. aastast. Räägime X-Mängude tähendusest ja arengutest ning kõrvutame seda kõike olümpiamängudega.
17.01.2022 59 m
Jelena Välbe on karm ja konkreetne. Tour de Ski võitja tänas treenereid, kes on andnud talle...
Podcasti „Suusajutud“ värskes osas räägib murdmaasuusatamise tänasest päevast Venemaa koondise hooldemees, kivilihvi pealik Sergei Lopuhhin. Laskesuusatamise taustaga tallinlane on Venemaa koondise juures ametis olnud alates 2011. aastast. Palju näinud, teinud ja kuulnud, üüratu pagasiga. Saame kõige värskemaid muljeid Tour de Skist, räägime Venemaa koondise telgitagustest ja Jelena Välbest. Ühtlasi saame aimu mida kujutab endast kivilihv ning kas ilma selleta on üldse võimalik suuski maailmatasemel ette valmistada.
10.01.2022 1h 1 m
Freestyle suusatamises võivad ka kohtunikud „freestyle'i“ panna. Kelly Sildaru Pekingi olümpial
Head olümpia-aastat suusaspordi sõpradele. Podcasti „Suusajutud“ 2022. aasta esimeses saates oleme koheselt Pekingi taliolümpia lainel. Külaliseks Eesti suusaliidu lumelauaspordi ja freestyle suusatamise alakomitee esimees Priidik Vesi. Kõigepealt räägime külalisest endast. Endine spordimees, suusahüpete ja kahevõistluse taustaga. Eesti juunioride koondisega käinud mitmetel tiitlivõistlustel. Juba 11-aastaselt läks Priidik Vesi üksinda aastaks ajaks Soome suusaspordiga süvendatult tegelema ja tänaseks päevaks on ta väga tugevalt Soomega kokku kasvanud.
03.01.2022 58 m
Huntidega koos ulgumisest, Kalle Palanderi tippu jõudmisest, Eesti mäesuusatamise üldisest seisust
Podcasti „Suusajutud“ detsembrikuu viimaseks külaliseks on 1990. aastate keskpaiga Eesti parim mäesuusataja Raida Mesila, kes tänasel päeval on endiselt ala juures, aidates poegadel sportlikke unistusi täita. Enda kunagistest sõitudest 13-kordne Eesti meister liigselt vaimustuses pole. „Ega me mingisuguseid poodiumikohti ei saavutanud ei Nõukogude Liidu aegadel, ega ka FIS-i võistlustel Norras, Rootsis, Soomes. Pigem oli eesmärk vähendada kogu aeg kaotust liidritele, saada sõidus ajaliselt vähem tappa ja parandada oma FIS punkte,“ räägib Mesila 1980. aastate teise poole ja 1990. aastate Eesti mäesuusatamise tasemest.
27.12.2021 1h
Murdmaasuusa MK-sarjas ilma hooldetiimita, Rehemaa MM-tiitel ja kolmekordne olümpiahõbe
Podcasti „Suusajutud“ seekordseks külaliseks on Mihhail Lukertšenko, kes tiirelnud murdmaasuusatamise Maailma karika karussellis viimased 15 aastat. Alustuseks räägime tema taustast ja katsetest suusatajana läbi lüüa. Sealhulgas teeme juttu 2002. aasta juunioride MM-ist, kus Aivar Rehemaa tuli maailmameistriks. Samal, 30 km distantsil teenis Lukertšenko paljulubava 11. koha, edestades mitmeid hilisemaid olümpiamedaliste. Seejärel hooldetiimide aastad. Algus Eesti koondises ning jätk Venemaal, kuni 2014. aasta Sotši olümpiani.
21.12.2021 1h
Eesti mäesuusataja on Austria firma tehasesõitja, mis lubab liikuda suurte eesmärkide poole
21-aastane Tormis Laine ja tema pere kolis sportlike eesmärkide nimel Austriasse elama juba kümme aastat tagasi. Pereisa Tiimar, endine spordimees, imestab ka ise, et kas tõesti on sellest sammust möödas terve kümnend. On. Suur elumuutus ei ole olnud asjata. Toonasest 5. klassi poisist Tormist on kasvanud Eesti kõigi aegade parim meesmäesuusataja. Ta mahub slaalomi maailma reitingus 150 parema hulka, kellel on õigus osaleda Maailma Karika sarja etappidel.
13.12.2021 1h 6 m
Kas olümpial usaldame Kristjan Ilvese suuskade ettevalmistamise norralastele? Kodune Otepää MK-etapp
Podcasti "Suusajutud" teises osas räägime põhiliselt kahevõistluse teemadel. Külas on endine tippmees, kahevõistleja ja suusahüppaja Kaarel Nurmsalu ning kahevõistluse asjatundja, mitmete tiitlivõistluste teleülekannete kommentaator Heiko Heitur. Peamisi teemasi on kaks. Kristjan Ilvese igati meeldiv hooaja algus ja kõik sellega seonduv - koostöö norralastega, edasiminek suusatamises, spekulatsioonid olümpia teemadel ning mida võiks kodupublik oodata käesoleva nädala MK-etapilt Otepääl.
06.12.2021 1h 2 m
Uus podcast "Suusajutud"! Külas Jaanus Teppan, kes räägib suusatajate erilisest laagrist Bulgaarias
Delfi keskkonnas alustab uus sporditeemaline podcast "Suusajutud". Alanud on olümpiatalv, Eesti suusatamisel täitub õige pea 100 aastat ja millal siis veel kui mitte nüüd. Alates tänasest, talv läbi, on igal nädalal eetris uus episood ja juba ette võib lubada, et huvitavate külalistega. Avalöögi võttis enda peale Eesti suusakoondise peatreener Jaanus Teppan, kes naasis värskete muljetega Soomest Rukalt. Maailma karika hooaeg startis nii murdmaasuusatajatel kui ka kahevõistlejatel. Sel korral keerlevad jutud murdmaasuusatamise ümber, ehkki päris lõpuni ei pääse me mööda ka kahevõistlusest ja Kristjan Ilvesest.
29.11.2021 1h 1 m
"Suusajutud" vestlevad Eesti rahvusspordi maastikul tuntud või muidu põnevate inimestega suusatamisest, spordist ja kõigest muust olulisest, mis nende märksõnadega haakuvad.
Saatejuht
Ivar Jurtšenko