Reaalsuskontroll - stuudios on Ingrid ja Liisa
Mida arvavad Eesti elust Ingrid Veidenberg ja Liisa Pakosta? Kui populaarsete jutusaadete stuudios istuvad enamasti mehed, kes maailma paika panevad, siis Liisa ja Ingrid pakuvad neile kompetentset konkurentsi. Liisa Pakosta on olnud tegev riigikogu liikme ja Tallinna abilinnapeana, kandnud võrdõiguslikkuse ja võrdse kohtlemise voliniku ülesandeid ning olnud muinsuskaitseameti peadirektor. Hetkel õpib ta Tartu ülikoolis õigusteaduse doktorantuuris. Ingrid tähistas sel suvel 30ndat tegutsemisaastat meedias ja juhib taas ajakirja Kroonika. Mida on neil kahel naisel Eestile oluliste teemade kohta öelda, saad kuulata päevakajaliste tuliste teemade podcastist „Reaalsuskontroll".
Saatejuhid
Ingrid Veidenberg, Liisa Pakosta, Urve Palo
Episoodid
Selle asemel, et kembelda öid ja päevi Jüri Ratasega tema sügavalt isiklikel eraelulistel teemadel – kas tantsusaates esinemine võis riivata Ratase abikaasa tundeid – võiks peaminister Kaja Kallas tulla välja valitsuse pika plaaniga, kuidas päästa Eesti inimesed vaesusesse langemisest ja ettevõtjad pankrotistumisest. Saates peatutakse pikemalt toiduainete hindade enneolematult suurel tõusul ja arutletakse, kas valitsus peaks langetama toiduainete käibemaksu.
30.11.2022 49 m
Milline on Liisa kui endise muinsuskaitseameti peadirektori seisukoht kahes poleemilises küsimuses: Tartu toomikiriku varemetesse plaanitakse uhket klaasrestorani ja Pirita kloostri varemetele püsivat katust. Kas muinsuskaitsel on õigus kõik jälle ära keelata? Jutt liigub sujuvalt ka punasümboolika eemaldamisele meie avalikelt objektidelt, kus tõdetakse, et õhinapõhiselt ehitistelt sümboolika eemaldamisega peaks ettevaatlik olema: selline tegevus peaks olema seadustega tagatud ja riigikogu tasemel läbi arutatud. Saates peatutakse pikemalt koolikiusul ja selle tekkepõhjustel. Räägitakse ka uutest nimedest valimisnimekirjades ja katuserahadest, mida riigikogu liikmed jagavad ning paljust muust.
23.11.2022 56 m
Endine poliitik, praegune juhtimiskoolitaja Urve Palo ja ajakirjanik Ingrid Veidenberg arutlevad kuuendas podcasti-saates „Reaalsuskontroll“ taas põnevatel päevakajalistel teemadel. Urve ja Ingrid arutlevad, miks ei ole meie koolides piisavalt õpetajaid. Miks ei tule noored koolidesse õpetajaks? Mis on juhtunud õpetaja-ameti prestiižiga? Kuidas saaksime selle ühiskonnas jälle kõrgele tasemele tõsta? Mõlemad leiavad, et õpetajatest õpilaste poolt videote tegemine on lubamatu – igast inimesest saab kontekstist välja rebides sotsiaalmeediasse totakaid videoid teha. Aga kuhu me nii jõuame? Õpetaja-ameti prestiiži tõstmiseni kindlasti mitte.
16.11.2022 1h 6 m
Endine tippjuht ja poliitik, praegune juhtimis-ja enesearengukoolitaja Urve Palo ning ajakirjanik Ingrid Veidenberg arutlevad viiendas podcasti-saates „Reaalsuskontroll“ taas põnevatel päevakajalistel teemadel. Kõigepealt peatutakse läinud nädala lõpus toimunud Hõbelusika galal, mida mõlemad väisasid ja räägitakse Eesti toidukultuurist. Seejärel arutletakse taas energiateemadel: mida arvata superministeeriumi pakazuhhast, kus ruumide temperatuuri langetati 22 kraadilt 20-le ja „Ringvaate“ võttegrupp käis sellest kaastundlikku lugu tegemas. Peatutakse seisukohtade muutumisest LNG-terminaliga seoses: iga paari nädala tagant on valitsusliikmetel suus hoopis teine jutt. Miks seisukohad nii kiiresti muutuvad?
09.11.2022 50 m
Endine poliitik, praegune juhtimiskoolitaja Urve Palo ja ajakirjanik Ingrid Veidenberg arutlevad neljandas podcasti-saates „Reaalsuskontroll“ taas põnevatel päevakajalistel teemadel. Jutuks tuleb nädala põletavaim teema, mis tõi fookusesse Marko Mihkelsoni ja tema perega juhtunu ning kus endiselt – vaatamata tohutule meediakajastusele – on vastamata küsimused õhus. Ingrid Veidenberg tutvustab oma uurimustööd, kui palju riigi poolt määratud kontrolle külastab ääremaadel asuvaid äriettevõtteid. Nimekiri on lõputu - enne saab saate aeg otsa, kui kontrollijate nimekiri.
02.11.2022 57 m
Endine poliitik Urve Palo ja ajakirjanik Ingrid Veidenberg arutlevad oma kolmandas podcasti episoodis nädala kuumimate sündmuste üle, esitades küsimusi ning ka imestades, miks on asju tehtud just nii, kuigi saaks ka paremini. Jutuks tuleb läinud nädalal ETV otse-eetris olnud energiadebatt, kus osalesid kõigi Riigikokku valitud parteide esindajad ja mis kiskus küll tuliseks, ent paljud olulised küsimused jäid saatejuhtidel küsimata ning teemad lahkamata. Mis need küsimused täpsemalt olid, kuula saatest.
26.10.2022 1h
Urve Palo ja Ingrid Veidenberg hindavad „Reaalsuskontrolli“ teises saates eile ametist lahti öelnud rahandusministri Keit Pentus-Rosimannuse hiljaks jäänud otsust, räägivad majandus- ja taristuminister Riina Sikkuti naerusuistest ja kohati lausa lapsemeelsetest kommentaaridest LNG-laeva maabumisest hoopis Soome poolele, arutlevad eelmisel nädalal postkastidesse laekunud Päästeameti kriisibukletist, kus on konkreetsed soovitused, mida ja kui palju peab iga pere elektrikatkestuse korral koju varuma.
18.10.2022 55 m
„Kelle huve esindab Eesti valitsus?“ küsib Delfi uues podcastis „Reaalsuskontroll“ endine poliitik Urve Palo, viidates ülikõrgele elektrihinnale ja valitsuse tahtmatusele oma inimesi ja ettevõtjaid märkimisväärselt aidata. Talle sekundeerib ajakirjanik Ingrid Veidenberg, kel jagub kriitikat mitte ainult praeguse, vaid ka kunagise valitsusjuhi Andrus Ansipi aadressil, sest just tema otsuste (või otsustamatuse) tõttu pole Eestis korralikke neljarealisi maanteid. „Just Ansip alustas kasinusmantrat, et laenu võtta on patt. Täna oleksid meil neljarealised maanteed kolmes suunas ammu valmis ja laengi makstud, inimesed ei tapaks ennast maanteedel,“ tõdeb Ingrid.
05.10.2022 56 m