Eesti eso podcast
Vaimust ajuni. Ja ajust otse kosmose kaugemasse äärde. Jutusaade.
Saatejuht
Taavet Kase
Eesti eso podcast
Usk ja spirituaalsus 64 episoodi
Episoodid
#64 Mattias Naan. Kas laval ropendamine ajab inimesed naerma?
Mattias Naan on stand-up koomikuna tegutsenud juba kümme aastat. Istusime maha ning rääkisime saates „Eesti eso“ sellest, mis on naljakas ja mis mitte.
15.11.2022 39 m
#63 Madis Meister. Wim Hofi meetod on palju enamat kui külm dušš
Talisuplus ja regulaarne külma veega karastamine on viimaste aastate jooksul üha populaarsemaks muutunud. Kindlasti on paljud kuulnud ka maailmakuulsast jäämehest Wim Hofist, kelle jalajälgedes käivad tuhanded inimesed üle maailma. Mida see meetod endast kujutab ja kuidas end õigesti karastada, sellest käis saates „Eesti eso“ rääkimas Wim Hofi meetodi ametlik instruktor Madis Meister.
14.10.2022 59 m
#62 Joe Nice, Slin, Bisweed. Origins of dubstep
Dubstep on 2000ndate alguses Inglismaal tekkinud elektroonilise muusika žanr. Stiili suursaadikuks tembeldatud USA raadiopersoon, DJ ja produtsent Joe Nice tuleb sel reedel juba kolmandat korda Eestisse. Istusime stuudiosse maha ja rääkisime, mis teeb dubstepi eriliseks.
05.10.2022 45 m
#61 Andreas Altmäe. Eestlane, soomlane ja sakslane suitsetasid koos DMT-d...
Eneseotsingutega seoses on üha populaarsemaks saanud ayahuasca-rännakud – iidse Lõuna-Ameerika taimejoogi tarbimine koos šamaaniga, kes on psühhedeelses kogemuses inimesele ankruks. DMT on laias laastus seesama ainekombinatsioon, ainult et kristalsel kujul. Ära jääb oksendamine, kõhulahtisus ja rännak kestab tundide asemel vaid 15 minutit. Seekordses saates „Eesti eso“ käis külas rahvakunstnik ja lüürik Andreas Altmäe, kes rääkis oma kogemusest DMT-ga. Lugu algabki justkui anekdoot: eestlane, soomlane ja sakslane said ühel õhtul kokku ja otsustasid teistesse dimensioonidesse piiluda. Mis Andreasega siis täpsemalt juhtus ja kuidas see tema perspektiivi muutis?
03.10.2022 1h 40 m
#60 Rasmus Merivoo. "Tulnukas ehk Valdise pääsemine 11 osas"
Saates „Eesti eso“ käis seekord külas „Tulnuka“ stsenarist ja režissöör Rasmus Merivoo. Lõputööna valminud filmist sai hoopis midagi muud, kui esialgu plaanis oli. Spielbergi, Kubricku ja Tarantino filme hindav Rasmus näitas, et välku ja pauku saab teha ilma suure eelarveta. Kes oli teismeline Rasmus Merivoo – rullnokk või karvane? Kui suur oli filmi eelarve ja kust selleks raha leiti? Kuidas sündis „Tulnuka“ stsenaarium? Milline oli kohaliku filmimaailma reaktsioon? Kuidas Rasmuse elu pärast „Tulnukat“ muutus? Kas Merle Jääger oli kohe nõus kaamera ees tisse näitama? Kas rullnokad lähevad pärast surma taevasse tulnukate juurde?
19.09.2022 1h 4 m
#59 Peeter Tenjes. Mis on mustad augud ja kas nende kaudu võib ajas rännata?
Saates „Eesti eso“ käis seekord külas Tartu Ülikooli astrofüüsikaprofessor Peeter Tenjes. „Musta augu kõige olulisem omadus on see, et sealt ei tule midagi välja,“ ütleb Peeter. Musta augu haardest ei pääse isegi valgus. Lõputult tihe ja lõputult väike auk tekib tähe kokkuvarisemisel taevakeha elu lõpus. Seda nimetatakse stellaarseks mustaks auguks. Milliseid musti auke on aga veel olemas? Kui palju neid üldse olla võib?
07.09.2022 54 m
#58 Andrues Vana. Mees, kes sai üleöö selgeltnägijaks
Andrues Vana sai enda sõnul selgeltnägijaks üleöö – ühel päeval läks mees magama ja ärkas hommikul täiesti uue inimesena. „Tol perioodil olin madalseisus ja mingi pinge minus lihtsalt murdus,“ ütleb mees. Saates räägib ta lähemalt, mis temaga siis juhtus. Enne suurt muutust suhtus Andrues igasugusesse esoteerikasse ja selgeltnägemisse pigem naljaga ega võtnud teemasid tõsiselt.
30.08.2022 1h 31 m
#57 Raimond Feil. Vabastav hingamine võib tekitada intensiivse psühhedeelse kogemuse
Saates „Eesti eso“ käis seekord külas Raimond Feil – mees, kes puutus vabastava hingamisega kokku Bali saarel ning sai sedavõrd intensiivse kogemuse, et tahtis sellele oma elu pühendada.
16.08.2022 44 m
#56 Valdur Mikita. Metsa poole jutud inimesest, sünesteesiast, kirjutamisest ja tumedast tulevikust
Jah, sest ajast, kui me veest välja roomasime, on möödas juba hea hulk aastaid, ent kui palju inimene aja jooksul muutunud on? Kas õpime ainult oma vigadest? Metsast, inimesest, amööblikkusest, kirjutamisest ja paljust muust vestlesime kirjanik Valdur Mikitaga.
02.08.2022 56 m
#55 Asse Sauga. Krüptoraha keerab klassikalise majandussüsteemi pea peale
Podcastis "Eesti eso" käis seekord külas krüptorahaekspert ja Redcurry.co kaasasutaja/COO Asse Sauga.
25.07.2022 58 m
#54 Laur Sibold. Pokkeriga ratsa rikkaks! Kas tegemist on psühholoogia või matemaatikaga?
Seekordses „Eesti eso“ podcast'is käis külas Eesti Turniiripokkeri Föderatsiooni president Laur Sibold. Mis mäng see pokker siis ikkagi on? Ja kui oluline roll on bluffimise? Laur räägib ka lähemalt Eesti pokkerimängijatest – kui palju harrastajaid siin on, kus nad mängivad ja kui palju raha võidavad?
19.07.2022 40 m
#53 Anu Tammemäe. Kas käejoonte järgi saab inimese elusaatuse kohta midagi järeldada?
Kindlasti on paljudele tänaval mustlane ligi astunud ja käe järgi ennustamist pakkunud. Kas käejoonte põhjal saab aga inimese elusaatuse kohta midagi järeldada?
12.07.2022 37 m
#52 Sigrid Vorobjov. Kui palju eestlased TAI andmetel narkootikume tarvitavad?
Kui rääkida üledoosi tõttu põhjustatud surmadest, siis on Eesti paiknenud tabeli tipuotsas. Sellest, kas see olukord on aastate jooksul muutunud ja milliseid meelemürke me üleüldse tarbime, käis saates „Eesti eso“ rääkimas Tervise Arengu Instituudi uimastite ja nakkushaiguste epidemoloogia osakonna juhataja Sigrid Vorobjov.
20.06.2022 39 m
#51 Silvia Tänav. Jälgides Johnny Deppi kohtusaagat – kuidas saab valetaja kehakeele järgi ära tunda?
Teatavasti leidis lõpplahendi Johnny Deppi ja Amber Heardi vaheline kohtusaaga. USA kohtusüsteemi järgi kuulutasid objektiivsed jälgijad – vandekohtunikud – Johnny peaaegu kõigis punktides võitjaks. Amberi räigeid süüdistusi eksabikaasa suunas uskuma paraku ei jäädud. Kas valetaja on võimalik kehakeele põhjal ära tunda? Kas valetaja väldib silmkontakti, žestikuleerib kätega? Või hakkab närvilisusest hoopis higistama? Viimases "Eesti eso" podcastis käis külas Politsei ja Piirivalveameti antropoloog Silvia Tänav, kes on petliku käitumisega seotud tunnuseid uurinud ka oma magistritöös. Saates tuleb juttu ka sellest, milliseid tundemärke võivad valetajad näidata mittefüüsiliselt – kuidas erineb valetaja jutt tõese inimese jutust? Kes teeb rohkem pause, kes esitab oma loo ajalist kulgu täpsemini? Kas kõhutunnet saab usaldada? Silvia annab lisaks mõned näpunäited, kuidas valelikku inimest tuvastada.
06.06.2022 48 m
#50 Jörgen Puis. Valu, higi ja pisarad – füsioteraapia roll vigastustest taastumisel
Mõni kuu tagasi murdsin üsna rumalalt-õnnetult käe – proovisin võimlemispallil püsti seistes tasakaalu hoida ja prantsatasin sealt nagu viis kopikat maha. Otse küünarnukile – ai! EMO-s sain diagnoosiks küünarluumurru ning vihjati, et tegelikult läks isegi hästi. Halvemal juhul oleksin vajanud operatsiooni. Käsi pandi õlavarrest randmeni kipsi, patsutati seljale ja öeldi, et paari nädala pärast võta kips maha ja kaheksa nädalat ära raskusi tõsta. Paari nädala pärast aga selgus röntgenpildilt, et luu pole veel kokku kasvanud. Ja ka nelja nädala pärast polnud luu veel kokku kasvanud! Raske juhtum! Liikuva jäseme taastumisel – põlve, küünarnuki, õla jne – on kõige suuremaks ohuks selle jäigastumine. Nii ütles mulle Google. Pärast ei lähe käsi enam lihtsalt sirgeks ega paindu täielikult kokku. Ka perearst soovitas kätt vaikselt liigutama hakata, ehkki kandsin edasi ortoosi, mis nägi välja kui robotkäsi. Et paranemisprotsessi kiirendada, broneerisin aja taastusraviarstile. Umbes kuueminutiline kohtumine läks aga oodatust rabedamalt – arst soovitas mul kätt vähemalt kuu aega veel ortoosis paigal hoida. Kui üldiselt soovitatakse liikuva koha murdu fikseerituna hoida 2–3 nädalat, siis antud taastusravispetsialist käskis kätt liikumatuna hoida 8 nädalat. Pärides liikuvuse ja jäigastumisohu kohta, karjus vanem härra mulle tatti pritsides näkku ja ähvardas invaliidistumisega, kui ma tema juhiseid ei järgi. Noh, pisut ebaviisakas suhtlusviis, aga see-selleks, mõtlesin. Vanakooli mees. Ikkagi oma ala spetsialist – konkreetselt vigastustest taastumisele pühendunud arst. Muidugi kuulad, kui nii karmide tagajärgedega ähvardatakse. Aga tegelikult ... tegelikult oleks liikumisega pidanud alustama oluliselt varem. Õnneks jõudsin lõpuks füsioterapeudi juurde, kellega tuli üsna jäigaks muutunud käsi sõna otseses mõttes lahti murda. Tänaseks on käsi täielikult taastunud ja seda paljuski tänu Jörgen Puisile, kes käis saates "Eesti eso" füsioteraapiast lähemalt rääkimas.
19.05.2022 55 m
#49 Kristi Saare. Mida rohkem raha, seda parem inimene?
Kuidas palka juurde küsida ja oma rahaasjad korda saada, sellest käis saates "Eesti eso" rääkimas kümme aastat investeerimisega tegelenud Kristi Saare. Inimestel on keeruline väga pikalt ette mõelda. Kui pole selleski kindel, mis toimub järgmisel nädalal, siis 30–40 aastat tulevikku vaadata tundub igapäevatoimetuste kõrval hoomamatu kaugusena. Kindlasti ei taha aga keegi meist pensionieas oma lastele või lähedastele koormaks jääda, mistõttu võiks süstemaatilise rahatarkusega alustada kohe. "Distsiplineeritus on enda rahaasjade korraldamisel üks põhilisi märksõnu," ütleb Kristi. Kuidas palka juurde küsida? Kui palju võiks kuus kuluda eluasemele (üüri- või laenumakse), transpordile või toidule? Mitu protsenti palgast peaks kõrvale panema? Mida tähendab meelerahufond? Mida rohkem raha, seda parem inimene – kas kultusfilmist "Wolf of Wall Street" tuntuks saanud väide vastab tõele? Kuidas mõjutab inimese elu pidev rahapuudus? Kust alustada oma investeerimiskarjääri?
11.05.2022 45 m
#48 Indrek Hargla. Apteeker Melchiori sündimisloost
Indrek Hargla käis saates "Eesti eso" ning kirjeldas lähemalt oma töömeetodeid. Miks on kõige parem kirjutada pimeduses? Kui kaua võtab ühe romaani kirjutamine aega? Kuidas sündis apteeker Melchior? Milliseid nõuandeid annab Indrek algajatele kirjanikele? Kumb on olulisem – idee või stiil? Need küsimused võetakse jutu käigus täpsemalt arutlusse.
26.04.2022 39 m
#47 Igor Volke. Seks tulnukatega ja põletushaavad – äsja avaldatud USA valitsuse ufodokumendid
Briti väljaanne The Sun esitas juba neli aastat tagasi Pentagonile palve avaldada materjalid, mida USA kaitseluureagentuur (DIA) maaväliste objektide ja olendite kohta kogunud on. Nüüd, pärast aastaid kestnud läbirääkimisi jõudis avalikkuse ette suur hunnik dokumente, kus on kirjeldatud pehmelt öeldes kurioosseid juhtumeid. Viimases "Eesti eso" saates käis külas ufoloog Igor Volke, kes teemat kommenteeris. Näiteks on dokumentides välja toodud viis seksuaalse alatooniga kokkupuudet maaväliste olenditega. Mõned neist on lõppenud ka rasedusega. Pentagoni dokumentides on kirjeldatud juhtumeid põhjalikult uuritud ning kuigi lood kõlavad ulmeliselt, on paljudel neist nüüd küljes nii-öelda ametlik tempel. Ufolaevadega kokku puutunud inimeste vigastusi on uurinud arstid, kes leiavad, et maaväliste objektide-olenditega kohtumised on tõendatud. 1500 lehekülje vahelt leiab aga sündmusi, mis tunduvad üha kummalisemad – tulnuklaeva märganud inimesed on raporteerinud ajanihkeid. Viieminutiline kogemus on pärast kella vaadates kulgenud tegelikult üle poole tunni. Kas tulnukatel on võime ajas rännata? Kuigi tavainimesele tunduvad sellised lood justkui ulmefilmist, ei tulnud dokumentide sisu Igor Volkele üllatusena. Kas sarnaseid vigastusi või seksuaalseid kokkupuuteid tulnukatega on juhtunud ka Eestis?
07.04.2022 1h 4 m
#46 Siim Parisoo. Kes on müstikasse ja interdistsiplinaarsusesse kalduv DEW8?
"Teeks nii, et ei oleks fašist! Teeks nii, et ei oleks rassist!" Sedasi kõlab lüürika plaadilt "Oleg", mis valmis Genka ja DEW8 koostöös. Mehed pärjati hiljuti ka aasta hip-hop artisti tiitliga. Kes on müstikasse ja interdistsiplinaarsusesse kalduv DEW8? Saates "Eesti eso" käis külas Siim Parisoo ehk DEW8, kes selgitas ka huvitava artistinime tagamaid. "Ausalt öeldes on selle nime tähendus alles selgumas," ütleb Siim, seega tasub kõrvad kikkis ja meeled erksad hoida. Kellega on siis tegu – produtsendi, räppari, videomeistri või hoopis maalikunstnikuga? Siim tegutseb mitmel rindel ja tõdeb, et mingeid piire pole mõtet endale ümber ehitada. Kuidas sai muusikukarjäär alguse? Millist muusikat kuulas DEW8 lapsepõlves? Miks tõmbab teda tumeduse poole? Kuidas teha hittlugu? Milline näeb välja DEW8 loomeprotsess? Milline näeb välja DEW8 tavaline päev? Kui olulist rolli mängivad tunnustused ja auhinnad? Kui olulist rolli mängib produtseerimisel tehnoloogia? Millised on kunstniku tulevikuplaanid?
01.04.2022 52 m
#45 Jaan Aru. Kuidas loomingulised mahlad enda ajus voolama panna?
Esiteks peab muidugi ära mainima, et Jaan Aru ei kutsu üles inimesi illegaalsete ainetega omavoliliselt katseid tegema. Mees tutvustab viimases "Eesti eso" podcastis erinevaid teadusuuringuid, mis sel alal tehtud, ja selgitab põnevat uurimisvaldkonda teadlase pilgu läbi. Kas teatav hulk inimesi on loovad-loomingulised ja ülejäänud pole seda emapiimaga lihtsalt kaasa saanud? Seda ei tasuks kindlasti arvata, sest loovuse võib endas avastada igaüks. Igaühest ei saa geeniust, kuid igaüks võib jõuda enda potentsiaalini. Kuidas aga enda loovust arendada? Kas kaheks tundi TikTokis on liiga palju? Kust tulevad geeniused? Kuidas tekib ajus uus seos? Kui kaua kirjutas Jaan oma uut raamatut "Loovusest ja logelemisest"? Mida soovitab mees koolinoortele? Need ja mitmed teised teemad uues saates!
22.03.2022 1h 2 m
#45 Reedik Pääsuke. Kuidas luu- ja liigesevigastusest edukalt taastuda?
Viimases "Eesti eso" podcastis on külas Reedik Pääsuke, kes on varem ka saatejuhi õlga opereerinud. Tõsistest traumadest taastumine võib kulgeda kiiresti, aeglaselt, see võib toimuda edukalt, aga võib lõppeda ka tüsistustega. Saates selgitab doktor Pääsuke, millest see sõltub ja kuidas täielikult taastuda. Kui kaua luu kokku kasvab? Kuidas mõjutab taastumist vanus? Aga luutihedus? Millist rolli mängib toitumine ja teised harjumused? Kas õllejoomine tekitab põletikku? Miks võiks ka eakamad inimesed jõutrenni teha? Miks on meie luud proteesidest või titaanluudest paremad? Kui kaua tuleb taastada atrofeerunud lihaseid? Mida jälgida füsioteraapia juures?
16.03.2022 1h
#44 Jan Kaus. Kas kirjanikuks on võimalik õppida?
Jan Kaus on tekste avaldanud juba üle 20 aasta. Kuivõrd on aga kirjanikuametit võimalik õppida? Milline on hea tekst? Kuidas enda kirjutamisoskust parandada? Kui määrav on toimetajatöö? Milline näeb välja Jani kirjutamisprotsess? Miks peaks raamatuid lugema?
11.03.2022 1h 15 m
#43 Lauri Pedaja. Pitsi ei sülita, laualt ära ei puhu ja voodist välja ei lükka!
Kes meist poleks 20ndates pidutsenud? Lauri Pedaja jaoks olid nooruspõlves peetud peod aga pisut kangemad, kuna seks ajaks oli saavutatud ka kuulsus. Alkohol, narkootikumid, naised ... wannabe-rokkstaar nagu Lauri ise ütleb.
15.02.2022 41 m
#42 Tõnu Trubetsky. Vennaskonnajutud. Norra lapseröövlid. Tulnukad Californias.
Vennaskonna laulja Tõnu Trubetsky on pärast sõpradelt kuuldud kogemusi ka ise sügavamalt ufoloogiasse süvenenud. Mehe sõnutsi pole sugugi võimatu, et meie planeedi läheduses paiknevad tulnukalaevad, mille asukad vaatavad meelelahutuse eesmärgil meie televisiooni ja käivad inimeseks maskeerununa siin külaski. Tõnu käis saates "Eesti eso" ning rääkis ufoloogiahuvist lähemalt. "90ndatel nägid minu head tuttavad Ülemiste järvel tulnukaid, kes maandusid, et oma laeva parandada. Nii neile vähemalt tundus," ütleb Tõnu. Tema sõnul tegid nad maavälistest olenditest lausa pilte ja üritasid neid Soome ajakirjanduses ka avaldada, ent vahele astus politsei ...
11.02.2022 1h 38 m
#41 Tõnu Õnnepalu. Kirjanikupalgast loobumine, kohalik kirjandusmaastik, surmalähedane kogemus
Kirjanik sõitis mõni kuu tagasi täiskuuvalgel jalgrattaga. Tuld polnud, kiivrit ammugi mitte. Juhtus aga nii, et tormi käigus murdunud puuoks talle ette jäi ja sadulast lennutas. Tõnu mängis enda sõnutsi natuke rumalalt ka kangelast – sõitis toona ise veel autoga traumapunkti ja ütles, et midagi hullu pole juhtunudki. Kulm õmmeldi kokku ja mees lasti põhjalikuma ülevaatuseta koju. Alles jaanuarikuus ilmnesid aga kukkumise tõelised tagajärjed. Eluohtlikku seisundisse langenud kirjanik viibis sel ajal Kreekas ning pidi sealt kiiremas korras tagasi lendama. Mis Tõnuga täpsemalt juhtus, saab kuulata värskest "Eesti eso" podcastist. Saates tuleb juttu paljust muustki. Miks loobus kirjanik kaks korda kirjanikupalgast? Miks kiidetakse Eestis keskpärast kirjandust? Kes on kirjanik? Kuidas muutis hiljutine surmaga silmitsi seismine Tõnu mõttemaailma?
08.02.2022 1h 25 m
#40 Nõid Sirkka. Turundusnõunikust Muhu saarele nõiaametit pidama
Mis need nõiavõimed siis täpsemalt on ja kas neid saab kasutada ka näiteks läbi Skype'i? Viimases "Eesti esos" käis külas Nõid Sirkka, kes kirjeldas oma nõiateed läbi elu – asi sai alguse auravärvide tajumisest lapsepõlves. Sirkka aitab inimestel iseennast leida ning on selle jaoks loonud kolm kuud kestva kursuse. Paljuski seisneb tema õpetus elementide tasakaalus – maa, vesi, tuli ja õhk. Naine räägib, et aastaid tagasi kontoritööd tehes pidi ta pärast tööpäeva paljajalu maapinnale astuma, et stressi sõna otseses mõttes maandada. Aastate jooksul on kolmekuulise kursuse katkestanud ainult kolm inimest. Mida see endast täpsemalt kujutab? Sirkka räägib saates ka praktilisemat juttu – kuidas kaasaegne nõid rahalises mõttes elab, milliseid eluraskusi on naine oma rajal ületanud ja palju muud.
01.02.2022 1h 6 m
#39 Paavo Matsin. Rahvusvahelised auhinnad ja alkeemilised kirjutamisprotsessid
Paavo Matsin on alkeemiliste kalduvustega rahvusvaheliselt tunnustatud kirjanik. Tema raamatuid on raske kuhugi žanrikasti paigutada, ent Euroopa kirjandusauhinnaga pärjatud "Gogoli disko" on ilmunud juba 12 keeles. Paavo on kodumaisel kirjandusmaastikul kahtlemata erakordne nähtus. Rahvusvaheline edu, romaanivõistluse esikoht, mänedžer ja kujundaja, kes on muuseas ka Viljandi abilinnapea... midagi sellist pole enamikel ette näidata. Mis veel omapärasem – klassikalisi toimetajaid Paavo ei kuula. Kõik teeb ise, korraga ja puhtalt.
28.01.2022 1h 11 m
#38 Kristjan Port. Uni, seks ja 1000-eurone kodanikupalk. Mis meil mõtteis mõlgub?
Seekordse "Eesti eso" saates oli külas spordibioloog Kristjan Port, kellega üritasime inimese pea sisse vaadata – millest me mõtleme? Soojätkamine ja ellujäämine vallutavad meie igapäevased mõtted, selge see, ent kuhu paigutada siis elektriarve? Mustvalge maailmavaate järgi on inimesed head ja halvad ning me ise kuulume alati just heade kampa. Kahetasandilises maailmavaates saab inimesed jagada ka rikasteks ja vaeseteks – kas see on paratamatu? Mis juhtuks, kui igale eestlasele näiteks kodanikupalka maksta? Sa oled see, mida sööd! Ja see, millest mõtled? Kuidas mündi teist külge näha ja õnnelikum olla?
25.01.2022 41 m
#37 Anu Kallavus. Intuitiivne astroloogia pole ajalehehoroskoop
Astroloogidelt oodatakse aasta alguses suurejoonelisi ennustusi uueks aastaks. Intuitiivne astroloog Anu Kallavus aga argiste ennustustega ei tegelegi. Mida see intuitiivne astroloogia siis õigupoolest tähendab?
13.01.2022 52 m
#35 Elar Edeisi. Taevas nähtud musta kolmnurga pikkus ulatus sadadesse meetritesse
Viimases "Eesti esos" käis külas Elar, kes märkas 2018. aastal hiigelsuurt õhusõidukit. Masin liikus hiirvaikselt ning liugles Elari hinnangul vaid paarisaja meetri kõrgusel. Meest jahmatas objekti suurus – võrdkülgse kolmnurga ühe külje pikkus ulatus sadadesse meetritesse. Tohutu lahmakas! Elar polnud autos üksi, kaasas oli ka tollal seitsmendas klassis käiv poeg. Kas võis juhtuda, et Elar kujutas seda endale ette? Kas hiigelsuurt objekti võisid näha ka teised liiklejad? Kuidas sellise asja kogemine meest mõjutanud on? Küsimusi on tõesti palju. Lähemal uurimisel selgub, et Elariga on seletamatuid asju juhtunud ennegi ...
29.12.2021 32 m
#34 Margus Nee. Endine Jehoova tunnistaja räägib ususekti varjupoolest
Viimases „Eesti eso“ saates oli külaliseks endine Jehoova tunnistaja Margus (32), kes veetis sekti liikmena enamuse oma elust – viie-aastaselt asusid tema vanemad Jehoovat tunnistama ning ametlikult astus mees organisatsioonist välja alles eelmisel aastal. Margus räägib saates pikalt ja põhjalikult ära oma loo. Ilmselt on paljud meist kuulnud – või isegi käes hoidnud – kurikuulsat brošüüri Vahitorn. Mis tunne on aga juba koolieelikuna käia võõraste inimeste kodudes usku kuulutamas? Margus selgitab, et paljuski tekitatakse Jehoova tunnistajatele nii-öelda sisemine süütunne. Juba koolipingis tundis ta enda sees kõikide päästmata hingede talumatut raskust. Usutööd ärgitati tegema igal võimalusel. Oma kahekümnendad eluaastad veetiski mees peasjalikult usutööd tehes. Ta käis poole kohaga tööl, et misjonireiside eest maksta.
18.11.2021 2h 52 m
#33 Eve Kristjankroon. Kas käekirja järgi saab inimese karakterit määratleda?
„Eesti eso” saates on seekord külaliseks Eesti Kohtuekspertiisi Instituudi käekirjaekspert Eve Kristjankroon. Kusjuures ülemäära palju sellise ametipositsiooniga inimesi meil polegi – Eestis on käekirjaeksperte ainult neli. Eve Kristjankroon selgitab saates, kas filmides nähtu peab paika või on ikkagi pigem pseudoteadus. Kas käekirja abil saab midagi kirjutaja karakteri kohta väita? Kas käekirja abil saab määrata vanust või sugu? Milline näeb välja käekirjaeksperdi töö? Kuidas lahendati 2011. aastal Mustamäel toimunud külmavereline mõrv just käekirja abil? Milliseid dokumente üritavad inimesed kõige rohkem võltsida? Kuidas kirjutada võltsimiskindlat allkirja?
12.11.2021 33 m
#32 Epp Kärsin. Mitu korda nädalas seksib Epp Kärsin?
Viimases „Eesti eso” saates käis külas kogemuskoolitaja Epp Kärsin, kellega seksiteemad ka arutluse alla võeti. Epp peab seksist rääkimisel oluliseks just teadlikkust – et suhtes olevad inimesed võtaksid teema teadlikult käsile ega jätaks seksi laste kasvatamise või tööprobleemide tõttu tagaplaanile. Tuhandeid inimesi koolitanud naine teab kindlasti ka seda, mis olukord eestlaste magamistubades üldiselt valitseb.
20.09.2021 40 m
#31 Aleksei Turovski. Mis eristab inimest loomast?
Seekordses saates „Eesti eso” käis külas härra Turovski, kellega arutati inimese ja looma erinevuste üle. Mis meid loomadest eristab? Aga millises osas oleme sarnased? Mida tuleb teha krae vahele pissiva ahvipojaga? Kas Aleksei on pigem koera- või kassiinimene? Kui palju avastamata liike võib leiduda ookeanis? Kas loomade hoidmine loomaaias on eetiliselt põhjendatud? Need ja paljud teised küsimused arutatakse saates läbi.
09.09.2021 1h 28 m
#30 Ringo Ringvee. Saba ja sarved, eliit, saatana kummardamine
Seekordses saates „Eesti eso” käis külas usundi-uurija Ringo Ringvee. Ringo on akadeemiliselt satanismi uurinud ning selgitab jutu käigus lähemalt, mida satanism endast kujutab. Satanism sai alguse ühest karismaatilisest tegelasest ning jõudis otsapidi ka poppkultuuri, eriti raskemasse muusikasse. Paljuski ongi ideoloogia aluseks kristluse eitamine, šokeerimine ja individualistlik maailmavaade. Kui jumalakartlik keerab pärast kõrvakiilu ette teise põse, siis mida teeb satanist?
03.09.2021 54 m
#29 Silva Soobik. Pimeruumis tuleb iseenesega silmitsi seista
Pimeruum on koht, kus tuleb iseenesega silmitsi seista. Netflixi vaadata ei saa, telefon on välja lülitatud ja silmi katab mattev kottpimedus. Seekordses saates "Eesti eso" on külas Silva Soobik, kes selgitab, millega täpsemalt tegu.
12.07.2021 1h 34 m
#28 Doktor Mihkel Mardna. Vastutus, tervis, doping tippsordis, tulevikumeditsiin
Tänapäeval elame küll kauem kui kunagi varem, ent kvaliteet on olulisem kui kvantiteet. Kui viimased aluaastad tuleb annatada, siis... mis elu see on!? Tuntud spordiarst doktor Mihkel Mardna avaldab pika eluea saladuse.
11.06.2021 55 m
#27 Merily Timmer. Nõidade vereliini noorim nõid
Tänavuse „Selgeltnägijate tuleproovi” võitis Kirsti Timmeri tütar Merily Timmer, kes käib juba kuuendat põlvkonda nõiarada. Praeguse hetke kuulsaim nõid käis saates „Eesti eso” oma lugu rääkimas.
02.06.2021 1h
#26 Inga Lunge. Hingake sisse ja tehke, mis tahate!
Ingaga kohtume tegelikult juba kaks nädalat varem. Saame stuudio ees kokku, tutvume põgusalt ning seejärel istume mikrofonide taha ja hakkame rääkima. Vestlus tüürib põnevatel teemadel siia-sinna ning märkamatult möödub poolteist tundi. Saate salvestamise ajal kõlab kõik mulle kristallselgelt – heli on puhas ja mitte miski ei anna põhjust tehnilises kvaliteedis kahelda. Kui aga pärastpoole saadet kuulama hakkan, selgub ootamatu tõsiasi: meie vestlust Ingaga saadab ei tea kustkohast tekkinud sahin ja särin. Hääled kostuvad justkui kuskilt kaugelt kivi alt. Ühesõnaga asi on täielikult rikutud ja sellisel kujul ma seda avaldada ei saa. Jube piinlik on, aga helistan Ingale ja selgitan olukorra ära. Tema hakkab seepeale vaid naerma ja ütleb, et ei imesta absoluutselt. Ja on nõus tagasi tulema!
28.05.2021 1h 25 m
#25 Andrus Kivirähk. Kas eestlane kardab kuradit? Kas kirjutamisega elab ära?
Seekordses "Eesti esos" käis külas kirjanik Andrus Kivirähk, kes heitis valgust "Rehepapi" ja teiste hitt-teoste sünnilugudele. Muuhulgas rääkis mees, kas ta ise nõidustesse, krattidesse ja tontidesse-kuraditesse ka usub. Teatavasti on kratt justkui vanadest tööriistadest valmistatud nurisünnitis, kellele puhub hinge sisse vanapagan ise. Kurat ootab krati eest tasuks kolme tilka verd ja hinge, kuid tihtipeale saab kavala eestlase käest ainult sõstratilku. Rahvapärimuses tuntud kratt on eestlase isiklik varas! Kuidas Andrus Kivirähk "Rehepapini" jõudis ja miks meeldib kirjanikule inspiratsiooni koguda just kohalikest muinasjuttudest ja rahvalugudest? Kas mees on ka ise ebausklik? Kas ta julgeb toas vilistada? Täpsemalt selgub juba saadet kuulates! Lisaks teevad mehed juttu ka kirjutamisprotsessist üldisemalt – kuidas Andrus igapäevaselt tööd teeb? Mis on kirjanikuelu plussid ja miinused? Kas kirjutamisega on üleüldse võimalik ära elada – kuidas on seisud rahaga? Kuula põnevat intervjuud kirjanikuga!
19.04.2021 1h 6 m
#24 Alisa Verde. Nõiasaate võitja, satanist, kirjanik, kunstnik, hull psühholoog
Viimases „Eesti eso” saates käis külas Alisa Verde, suuremale üldsusele tuntud kui Nõid Alisa. Alisa on äärmiselt avameelne inimene ning ei häbene millestki ausalt rääkida. Suureski tänu oma siirale iseloomule ta enda hinnangul tuntud saate ka võitis – inimestele meeldivad lihtsalt ausad ja otsekohesed inimesed. Alisa räägib avameelselt, et tollal oli ta tõepoolest viinanina ning ka nõiasaate katsetele sai mindud rohkem nalja pärast ja purjus peaga. Mida rohkem saade edasi arenes, seda rohkem avastas Alisa ka enda intuitsiooni. Praeguseks on naine alkoholiprobleemidest ammu üle saanud ning aitab seda teha teistelgi – Alisa pakub nõustamist sõltlastele ja, nagu ta ise ütleb, eriti rasketele juhtumitele.
05.04.2021 1h 30 m
#23 Mico Goldobin. Tätoveerimise meistriklass ja LSD-mustrid
Kui kunagi tundus näotätoveering justkui ennekuulmatu nähtus, siis nüüd näeme näkku tätoveeringu teha lasknud inimesi iga päev. Puhas nahk näib olevat isegi haruldasem kui tätoveeritud nahk. Seekordses saates "Eesti eso" käis külas üks kodumaa parimaid tätoveerijaid – Mico Goldobin. 17 aastat tätoveerimisega tegelenud mees leiab isegi, et inimestel on liiga paju tätoveeringuid ja neid lastakse teha väga kergekäeliselt. Miks see tätoveerija arvates nõnda on? Saates räägib Mico oma teekonnast tätoveerimise meistriklassini. Millised on erinevad stiilid? Miks meeldib talle tätoveerida Eesti rahvusmustreid? Mida tuleks tätoveerimisel silmas pidada ja mida ei tasuks kindlasti teha? Saatest leiab huvitavat kuulamist igaüks, kes kunagi nõela all käinud või plaanib seda teha.
08.03.2021 1h 13 m
#22 Ingvar Villido. TMK-meetod loob inimesest uue versiooni – Human 2.0
Ingvar Villido on väljaspool Eestit võib-olla et kuulsamgi kui kodumaal. Mees elab Lilleoru ökokülas ning on loonud enda sõnul revolutsioonilise meetodi inimeste heaolu jaoks. Human 2.0 kõlab peaegu ulmelikult. Mida see siis tähendab? See on Villido sõnul tema teooria lõpp-punkt – täiesti uutmoodi mõtlev inimene. Mida TMK-meetod endast kujutab ja kuidas Ingvari loodud õpetus inimeste elusid on muutnud? Kuula lähemalt saatest!
01.03.2021 2h 7 m
#21 Urmas Sõõrumaa. Miks kasutab ta pendlit ja mis on Patarei Merekindluse saladuslik tähendus?
Seekordses "Eesti eso" saates käis külas Urmas Sõõrumaa, kes selgitas täpsemalt, mida jälgib tema suurte otsuste tegemisel. Muuhulgas kasutab mees tihtipeale pendlit. Miks? Lisaks on Urmas uurinud palju astroloogia kohta – seda nii lääne kui idamaise õpetuse koha pealt. Urmas on ise Amburi tähtkujust ning seda märki on näha ka mitmete mehe eelnevate ettevõtete logodelt. Kui vaatame Patarei Merekindluse aerofotot, siis ka sellel on üsna sümboolne kuju – kolmnurk ja vibu. Urmas selgitab saates lähemalt, mida selline sümboolika tema jaoks tähendab ning kas hoone kuju sai otsustavaks ka selle ostutehingus. Edukate päevarutiin Härra Sõõrumaa räägib saates ka sellest, milline näeb välja tema igapäev – mida teeb mees hommikul esimese asjana? Lisaks tuleb juttu ka sellest, milline on tema toidulaud. Näiteks liha sealt ei leia. Millest on selline otsus tekkinud? Urmas on elus kogenud väga erinevaid asju. Mida kujutab endast pimekamber, kus mees kolm nädalat elas? Kuula lähemalt saatest!
17.02.2021 52 m
#20 Kristjan Port. Teha trenni või võtta antidepressante?
Kas depressioon on ikkagi ajukeemia kõikumine? Milline on depressiooni ja ülekaalu seos? Kumb töötab paremini – antidepressandid või treening? Kas keegi on sündinud paksuks? Aga kas keegi on mõne haiguse pärast ülekaalus? Kui kaua inimkeha üldse võimaline elama on? Neile ning paljudele teistele küsimustele leiab vastuseid ja mõtteainet järjekordsest "Eesti eso" saatest. Seekord käis saatejuhil külas Tallinna Ülikooli spordibioloog Kristjan Port.
08.02.2021 1h 16 m
#19 Katrin Põld. Magamatus tekitab hallutsinatsioone? Miks on uni oluline ja mis magades toimub?
Katrin Põld selgitab, et inimesel on neli erinevat unefaasi. Faasid erinevad oma kestvuse ja sügavuse poolest, samuti võib faaside järgnevus olla väikelastel teistsugune kui täiskasvanutel. Üks olulisemaid unefaase on REM-uni (rapid eye movement), kus inimene näeb unenägusid. Kummalisel kombel hakkab meie keha vähese une korral just unefaasit puudust tundma. Mis aga juhtub inimesega, kes on järjest väga pikalt ärkvel? Kindlasti on paljudel tulnud ette olukordi, kus on näiteks kaks päeva järjest üleval oldud. Keha hakkab käituma väga veidralt, võivad tekkida lausa viirastused. Miks see nii on? Lähemalt saab kuulda saatest! Lisaks võetakse arutluse alla ka mitmed muud unega seotud teemad. Räägitakse, et enne eksamit ei maksa öö läbi tuupida, vaid tuleks hoopis magama minna. Tundub esialgu pisut ebaloogiline. Mis siis une ajul meie ajuga ikkagi toimub? Aga meie kehaga? Uni mõjutab otseselt meie ainevahetust ja immuunsüsteemi. Kuidas? Katrin Põld selgitab lähemalt. Kuula saadet! Saatejuht: Taavet Kase Tagasiside: eso@delfi.ee
28.01.2021 51 m
#18 Leonhard Järvis. Lucid dreaming ehk teadlik unenägemine kaardistab alateadvust
„EESTI ESO” seekordses saates käis külas Leonhard Järvis, kes on kirjanik ning aastaid tegelenud teadliku unenägemisega. Mees selgitas, millega on täpsemalt tegu. Unes nii-öelda üles ärkamist ja unenäo juhtimist saab ka täiskasvanuna harjutada. Kuidas seda teha? Leonhard jagas saates nippe ja harjutusi, mille abil enda unenäomaastikku paremini tundma õppida.
20.01.2021 2h 2 m
#17 Urmas Eero Liiv: Eestis on ainult neli päris nõida. "Selgeltnägijate tuleproovi" köögipool
Hiljuti plahvatas uudis, kus Venemaa "Selgeltnägijate tuleproovi" saatejuht Sergei Safronov võttis osalejatelt altkäemaksu. Väidetavalt aitas mees neil raha eest erinevaid katseid läbida. Mis toimub Eesti "Selgeltnägijate tuleproovis"? Vastab Urmas Eero Liiv. Kodumaise "Selgeltnägijate tuleproovi" tuntuim saatejuht Urmas Eero Liiv käis "Eesti esos" ja selgitas, miks tema arvates on Eesti saade palju tõelisem kui Venemaal. Tihtipeale peetakse sellist laadi saateid kokkumänguks või montaažitrikiks. Safronovi uudis lisas sellele lõkkele muidugi õli juurde. Urmas selgitas täpselt, kuidas katseid saates filmitakse ning kirjeldas ka juhtumisi, mis võtteplatsil kõige rohkem kõhedust on tekitanud. Kas mees on võtteplatsil ka kummitusi või hingi näinud? Urmas rääkis ka Eesti "Selgeltnägijate tuleproovist" läbi käinud nõidadest ja šamaanidest. Kes on tema hinnangul šarlatan ja kes mitte? Mees mainib siiski, et kuigi on skeptik, siis nõidadesse ta usub. Täpsemalt on neli Eesti nõida Urmase sõnul tõesti nõiad, kellel on päriselt üleloomulikud võimed. Kes need on? Nõiad saavad ju ülipopulaarses saates kuulsaks ja hakkavad isegi seeläbi elatist teenima. Panused on kõrged! Pole mõni ime, et saatejuhtidele lisainfo eest raha pakutakse. Urmas avaldab saate lõpupoole ka selle, kas talle on samuti althõlma raha pakutud. Ja kui palju?
03.12.2020 39 m
#16 Alar Tamming. Šamaanide võlujook ayahuasca ja muud psühhedeelsed arutelud
„Eesti esos” käis külas valuutavahetusettevõtte Tavid suuromanik Alar Tamming, kes rääkis oma kogemusest ayahuascaga. Ayahuasca on Lõuna-Ameerika šamaanide poolt kokku keedetud taimetõmmis, mida juues võib kogeda inimest raputavaid kogemusi. Võiks isegi öelda, et müstilisi kogemusi. Enne Brasiiliasse minekut suhtus Alar igasugustesse ainetesse nagu iga teinegi – kõik on narkootikumid, kõik on halvad. Toona õppis mees psühholoogiat ja läks ayahuasca-rituaalile puhtalt teaduslikust huvist. Pärast kogemust sai ta aga aru, et tegemist pole tavamõistes narkootikumiga ning kindlasti ei saa selliseid asju tarvitada lihtsalt lõbu pärast. Psühhedeelsetesse ainetesse tuleb suhtuda austusega, need õpetavad meid. On õpetanud juba tuhandeid aastaid.
18.11.2020 56 m
#15 Mustkunstnik Kevinski. Elu on müsteerium, mida kogeda!
See on tõsi – oleks aeg natuke varasem, viidaks Kevinski tuleriidale ja pandaks põlema. Mustkunsti on seostatud musta maagiaga ning üleloomulike võimetega. Tänapäeval on mustkunst osa meelelahutusärist, kuid niimoodi pole see alati olnud. Mustkunstnik Kevinski ei tegele klassikalises mõttes mustkunstiga. Ta seob enda etendustesse elemente mujaltki. Näiteks loeb ta pealtvaatajate mõtteid (vähemalt tekib selline illusioon), ennustab tulevikku ja viib inimesed psühholoogilisele rännakule, kus saab kogeda midagi müstilist. Kevinski tahtis juba väiksest peale võluriks saada. Ja mingis mõttes võib öelda, et saigi. Kuidas ta selleni jõudis, võib täpsemalt kuulata juba vestlusest. Tema etendused, elufilosoofia ja suhtumise üleloomulikku maailma võib kokku võtta nii: elu pole probleem, mida lahendada, vaid müsteerium, mida kogeda. Mustkunst on eesti keeles ilus sõna: see võib tähendada musta maagiat kui ka kunstivormi, mille köögipool on justkui varjus. Kuidas Kevinski on etendusi kokku paneb, kuula lähemalt saatest!
10.11.2020 1h 9 m
Vaimust ajuni. Ja ajust otse kosmose kaugemasse äärde. Jutusaade.
Saatejuht
Taavet Kase