Raviteekondadest on tervishoius räägitud juba aastaid ning nende arendamises nähakse nii Eestis kui ka mujal maailmas võtit, kuidas muuta raviteenused patsiendikesksemaks ja terviklikumaks. Tervisekassa podcasti uues osas räägimegi just raviteekondade arendamisest. Oma teadmisi ja kogemusi jagavad Tervisekassa raviteekondade teenusejuht Eva Paalma, perearst Reet Laidoja ning patsientide esindaja ja kommunikatsiooniekspert Aive Hiiepuu.
Suvepuhkused on peagi läbi ning sügis koputab uksele. Nii mõnegi jaoks võib see tuua kaasa kiirema elutempo ning väljakutsed töökeskkonnas. Tihe eluperiood võib aga tähendada seda, et enesehool kipub tagaplaanile jääma. Niisiis võetakse seekordses Tervisekassa taskuhäälingu episoodis fookusesse vaimse tervise olulisus töökohal, vaadeldes seda nii töötaja kui tööandja vaatenurgast.
Aastatuhandeid on alkoholi kasutatud meelte lahutamiseks, stressiraviks ja sotsiaalseks „õlituseks“. Vähem on aga räägitud sellest, kuidas alkohol võib soodustada vähi teket: kahjuks on vaid nulltolerants see, mis selle riski täielikult kaotab. Tervise Arengu Instituut (TAI) saatis saatesse uimastite ja sõltuvuste osakonna juhataja Anneli Sammeli ning epidemioloogi ja biostatistika teaduri Keiu Paapsi. Saadet juhib ajakirjanik Martin Hanson.
Üks ennetusse panustatud euro on kümme korda tõhusam kui tagajärgedega tegelemine.
Kuidas me selle teadmise enda kasuks tööle panna saame?
Sellest räägivad:
• Maiu Veltbach, Tervise Arengu Instituudi paikkondade tervise edendamise osakonna vanemspetsialist
• Ingrid Põldsaar, sotsiaalministeeriumi rahvatervise osakonna nõunik
• Nele Kunder, Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli õppejõud-lektor
• Kerli Vilk, Harjumaa Omavalitsuste Liidu rahvatervise nõunik
Vestlust juhib Evelin Kruusalu Tervisekassa tervisekommunikatsiooni osakonnast.
Mai on rinnavähi teadlikkuse kuu. Seetõttu võetakse Tervisekassa taskuhäälingu selles episoodis fookusesse sõeluuringud.
Külas on julge ja inspireeriv naine Tiina Mitt, kes jagab oma rinnavähi seljatamise lugu ja kogenud onkoloog ning Tartu Ülikooli Kliinikumi hematoloogia-onkoloogia osakonna juht dr Kristiina Ojamaa. Saadet juhib Epp Kõuhkna.
Eesti meeste oodatav eluiga on võrreldes naistega pea üheksa aastat lühem. Normaalkaalus mehi on alla 50 protsendi ja aina vähemaks neid jääb. 2022. aastal koges probleemi südamega 23% meestest ning samal aastal kulus meeste südamehaigustele koguni 75,5 miljonit eurot. Kuidas pöörata trend paremuse suunas?
Seetõttu võtab tervisekassa seekordne taskuhäälingu episood südamekuu raames fookusesse meeste südametervise. Saates on külas Põhja-Eesti Regionaalhaigla kardioloog-ülemarst dr Martin Serg ja kogemusloo rääkijana eelmise aasta lõpus infarkti üle elanud endine tippjalgrattur Erki Pütsep. Saadet juhib Tervisekassa kommunikatsioonijuht Dan Lõhmus.
Tervisekassa seekordne taskuhäälingu episood võtab fookusesse migreeni ja selle olemuse – külas on MTÜ Eesti Migreeni ja Peavalu Patsientide Ühingu juhatuse liikmed Marge Vaikjärv ja Triinu Niiberg-Pikksööt, kes on ka kliiniline psühholoog. Üheskoos arutatakse selle üle, mis vahe on migreenil ja peavaludel, kuidas migreeni diagnoositakse ning milline on migreeni mõju ühiskonnas. Ühtlasi jagavad saatekülalised nippe, kuidas sagedaste migreenihoogudega toime tulla ja heidavad valgust sellele, milliseid ravimeid on Eestis saadaval.