Sisuturundus
Tervisekassa podcast
Tervisekassa podcast on kohal Sinu taskus, kõrvus ja mõtteis, et jagada nippe tervislikust elust, arutleda koos keerukate väljakutsete üle ja küsida soovitusi oma ala parimatelt ekspertidelt. Kui Sa oled inimene, kes hoolib nii oma füüsilisest kui ka vaimsest tervisest, siis Tervisekassa podcast räägib just Sinuga!
Saatejuhid
Vivika Tamra, Sander Rajamäe, Evelin Trink, Heidi Kukk, Gerda Palts, Ave Jüriöö, Taisi Kõiv, Маргарита Купченкова
Episoodid
Sisuturundus
Mis on migreen ja kuidas sellega toime tulla?
Tervisekassa seekordne taskuhäälingu episood võtab fookusesse migreeni ja selle olemuse – külas on MTÜ Eesti Migreeni ja Peavalu Patsientide Ühingu juhatuse liikmed Marge Vaikjärv ja Triinu Niiberg-Pikksööt, kes on ka kliiniline psühholoog. Üheskoos arutatakse selle üle, mis vahe on migreenil ja peavaludel, kuidas migreeni diagnoositakse ning milline on migreeni mõju ühiskonnas. Ühtlasi jagavad saatekülalised nippe, kuidas sagedaste migreenihoogudega toime tulla ja heidavad valgust sellele, milliseid ravimeid on Eestis saadaval.
08.03.2024 56 m
#38 Mis haigused on leetrid, punetised ja mumps?
Räägime nende nakkushaiguste ajaloost, olemusest ja levikust. Anname ka juhiseid, kuidas ennast nakatumise eest paremini kaitsta ja oma tervist hoida. Stuudios on nakkushaiguste eksperdist rahvatervise nõunik Kerli Rentamm ja Pirita Perearstikeskuse pereõde Melita Väljamäe. Saadet juhib Evelin Kruusalu, Tervisekassa tervisekommunikatsiooni osakonnast.
05.02.2024 36 m
#37 Kuidas pääseda alkoholi küüsist?
Kõige levinum ja kõige suuremaid kahjusid põhjustav legaalne uimasti, mida Eestis tarvitatakse, on alkohol. Lausa 1/3 Eesti alkoholitarvitajatest joovad liiga palju ja ligikaudu 60 000 eestimaalase elu juhib naps – nad on alkoholisõltlased.
08.01.2024 44 m
#36 Lapse tervisekontroll – millal ja miks?
Tervisekassa uues podcasti osas uuritakse, millal ja miks tuleb lapsega tervisekontrolli minna ja mida arsti juures tehakse. Samuti arutatakse, kuidas koolis paremini laste tervist jälgida ning uuritakse, mida saavad lapsevanemad ka ise oma lapse tervise hoidmiseks ära teha.
01.12.2023 36 m
#35 Kahtlustame grippi!
Kas Sina teadsid, gripp pole lihtsalt mingi tavaline nohu ja kurguvalu, vaid tegemist on tõsise viirushaigusega, mis sõna otseses mõttes niidab jalust? Viiruste kõrghooajal haigestub grippi kümneid tuhandeid Eesti inimesi ja haiglaravi vajavad lausa 1500 inimest aastast.
03.11.2023 35 m
#34 Kust oma tervisemurele abi saab?
Erinevad tervisehädad võivad tabada meid ootamatult. Selleks, et saaksime oma tervisemurele lahenduse õigel ajal õigest kohast, tasub teada, millise tervisemurega ja kuhu pöörduda.
10.10.2023 35 m
#33 Kuidas vabaneda nikotiinisõltuvusest?
Eestis on tubaka- ja nikotiinitoodete tarvitamise trend nii öelda nokk kinni ja saba lahti olukorda jõudnud. Ühelt poolt on tavasigarettide suitsetamine langustrendis, kuid teisalt kasvab hoogsalt e-sigarettide suitsetajate ja huuletubaka kasutajate arv.
11.09.2023 44 m
Sisuturundus
#32 Kuidas toetada noorte vaimset tervist?
Teadlikust ja toetatud lapsest sirgub terve täiskasvanu. Kuidas noort sellel teekonnal toetada? Tervisekassa podcasti uues osas vestleme sel teemal vaimse tervise õe Egle Küttisega, kes panustab Ida-Virumaal missiooni ja kirega meie järelkasvu teadliku ja tervislikuma elu heaks.
04.08.2023 42 m
Sisuturundus
#31 Nahaarst räägib, mida teha nahaprobleemide korral
Uues Tervisekassa podcast'is räägitaksegi naha tervisest ja sellest, kuidas erinevate nahaprobleemidega toime tulla. Saatekülaliseks on nahaarst Alina Brokk, kes annab ülevaate, mida teha nahakahjustuste korral. Vestlust juhib Tervisekassa avalike suhete spetsialist Igor Ljapin.
06.07.2023 28 m
#30 Millist tervisekahju teeb puuk inimesele?
Kevadel ja suvel võivad meid aga ohustada väiksemad või suuremad putukad, kes meiega koos loodust jagavad. Üheks sihikindlaks tegelaseks on puuk. Kes ta on, mida ta teeb, kus pesitseb ning millist kahju teha võib – sellest räägib Tervisekassa podcasti uus osa. Saates võtavad sõna dr Pille Märtin Lääne-Tallinna Keskhaiglast, nakkushaiguste ekspert Kerli Reintamm ning Lauri Tõnisson, kes jagab oma kogemuslugu. Saadet juhib Tervisekassa kommunikatsioonispetsialist Evelin Kruusalu.
05.06.2023 50 m
#29 Iga paha tuju pole veel depressioon
Iga paha tuju ei tähenda veel depressiooni, aga kui paha tuju kestab pikalt ja hakkab elu segama, on õige aeg abi otsida. Kuid kuhu pöörduda ja kas ainus võimalus on oodata kuude kaupa psühhiaatri juurde pääsemist?
15.05.2023 1h 4 m
#28 Nakkushaigused, mis on taas liikvel
Mis on difteeria, teetanus, läkaköha, poliomüeliit ja Haemophilus influenzae tüüp B, B-viirushepatiit või rotaviirus? Kust viiruslikud nakkushaigused alguse saavad, kuidas levivad, milline on haiguse ajalugu ja tänane kulgemine meie inimestel? Kuidas need nakkushaigused meile mõjuvad või kuidas end hoida haigestumast
24.04.2023 53 m
#27 Mis viib selleni, et inimene vajab uut elundit?
Täna on Eestis üle 70 inimese, kes ootavad uut elundit, sooviga jätkata oma elu. Neile inimestele annavad lootust elundidoonorlus ja inimesed, kes on valmis loovutama midagi, mida nad ise enam ei vaja.
09.04.2023 39 m
#26 Kuidas mõjutab toitumine vaimset tervist? Saatekülaline: Annely Soots
Eesti inimeste vaimse tervise probleemid on viimastel aastatel süvenenud. Hinnanguliselt kogeb iga viies aasta jooksul vaimse tervise muresid. Kas teadsid, et vaimset tervist mõjutab oluliselt ka see, mida ja kui palju sööme? Just seepärast teeme juttu, kuidas toitumise abil enda vaimset tervist toetada ja kuidas mõjutavad erinevad toitaineid meie närvisüsteemi toimimist. Räägime sellestki, millised dieedid hoopis kahjustavad vaimset heaolu.
14.03.2023 38 m
#25 Õendusabi või hooldekodu—kust saab vajaliku abi?
Kui Sinu lähedasel on raske haigus, trauma või ta on väga eakas, vajab ta tõenäoliselt hooldamist ja terviseabi. Selles Tervisekassa podcasti osas antakse ülevaade, kust saab vajalikku abi lähedase hooldamiseks ja põetamiseks. On olemas erinevaid teenuseid, mis on sellises olukorras suureks abiks. Kuidas aga otsustada, milline abi on Sinu lähedasele kõige parem? Kuidas toetab siinkohal inimesi riik ja kuidas saad ise abiks olla? Just nendele küsimustele selles saates vastuseid leitaksegi.
09.02.2023 41 m
#24 Tervise välispoliitika: Hiina ja COVID-19
Saatekülaliseks on Eesti suursaadik Hiina Rahvavabariigis Hannes Hanso, kellega koos proovime aru saada, mida Hiina rangete koroonapiirangute leevendamine ja selle järgne koroonapuhang tähendab meie, Euroopa ja ülejäänud maailma jaoks. Selles saates uurime, kuidas erineb praegune piirangutevaba Hiina ühiskond sellest, mis nad olid möödunud aastal? Samuti räägime sellest, kas Hiina on piisavalt läbipaistev koroonaandmete osas ja neil jagub COVID19 vaktsiine? Kuula meie erisaadet ning saa teada! Vestlust juhib Tervisekassa avalike suhete spetsialist Igor Ljapin.
17.01.2023 38 m
Sisuturundus
#23 Perearstiabi kättesaadavus tulevikus
Sel korral on Tervisekassa podcast’is juttu sellest, milline saab olema perearstiabi kättesaadavus tulevikus.
02.01.2023 39 m
#22 Kuidas aitab liikumine kehal ja mõistusel kaua värske püsida?
Seekordses Tervisekassa podcastis tuleb juttu sellest, kuidas liikumine aitab kehal ja mõistusel kaua värske püsida, milliseid abivahendeid selleks kasutada ja räägitakse ka ühest ägedast lahendusest, mida Eestis arendatakse.
22.11.2022 54 m
Sisuturundus
#21 Millised tervisemured kimbutavad meie mehi?
Eesti mees usub ikka, et on terve kui purikas. Samas selgub 40-49 aastaste meeste tervise uuringust, et meie meeste tervis pole sugugi kiita. November on meeste tervise kuu ja just seepärast pühendab tervisekassa seekordse podcasti meestele. Saates räägitakse lähemalt, millised tervisemured meie mehi kimbutavad ja kuidas saaks iga mees enda tervist paremini hoida. Meeste tervisest annab ülevaate ei keegi muu kui Tartu Ülikooli Kliinikumi meestearst dr Margus Punab. Saadet juhib Tervisekassa avalike suhete spetsialist Vivika Tamra.
01.11.2022 39 m
Sisuturundus
#20 Koroonaviirusest ja vaktsineerimisest läbi arsti pilgu
Seekordses Tervisekassa podcastis on juttu sellest, kuhu suundub COVID-19 pandeemia ja mida oleme seni teada saanud. Samuti heidetakse valgust uutele kohandatud vaktsiinidele ning arutletakse selle üle, miks on endiselt oluline ennast vaktsineerida. Teemaks on ka pikk COVID ja sellega kaasnevad tüsistused, mis segavad inimeste elu ka mitu kuud pärast haigestumist. Saatekülaline on perearst Piret Rospu ning vestlust juhib Tervisekassa avalike suhete ja tervise edenduse spetsialist Sander Rajamäe.
05.10.2022 41 m
Sisuturundus
#19 Kuhu on teel Tervisekassa?
Seekordses Tervisekassa podcastis räägivad Tervisekassa juhatuse liikmed Eesti Haiglate Liidu konverentsil tehtud avalikul salvestusel, kuhu Tervisekassa teel on, mis on tervise- ja raviteekonnad ja kuidas need käivad käsikäes digitaliseerimise ja rahastusega. Avalikul salvestusel räägivad Tervisekassa juht Rain Laane, finantsvaldkonna juhatuse liige Pille Banhard, tervisevaldkonna juhatuse liige Maivi Parv ning digiteenuste valdkonna juhatuse liige Karl-Henrik Peterson. Podcasti ning vestlusringi juhib Tervisekassa avalike suhete ja tervise edenduse osakonna juhataja Evelin Trink.
19.09.2022 1h 5 m
#18 Millised digilahendused aitavad kiiremini perearsti jutule saada?
Seekordses Tervisekassa podcastis räägime innovatsioonist ning täpsemalt sellest, kuidas erinevad digilahendused ja äpid juba praegu, aga ka tulevikus, perearstikeskuste tööd tõhusamaks muudavad. Külas on perearst dr Diana Ingerainen ja Tervisekassa arendusosakonna projektijuht Liis Kruus. Saadet juhib Tervisekassa avalike suhete peaspetsialist Heidi Kukk
03.08.2022 49 m
#17 Kust saada abi lapse vaimse tervise mure korral? – Anne Kleinberg ja Anna-Kaisa Oidermaa
Seekordses podcastis räägime laste ja noorte vaimsest tervisest. Vaimse tervise murega pöördujate arv on just alaealiste seas nimelt viimastel aastatel igal aastal kasvanud ning nii püüamegi veidi selgust saada, millest see tuleb ja kuidas kõige paremini sel puhul abi saada. Külas on Eesti Psühhiaatrite Seltsi juhatuse esimees Anne Kleinberg ning Peaasi.ee tegevjuht ja kliiniline psühholoog Anna-Kaisa Oidermaa. Saadet juhib Tervisekassa avalike suhete peaspetsialist Heidi Kukk.
15.06.2022 49 m
#16 Клещи и их опасность для человека - Ирина Филиппова и Юлия Геллер
Подкаст будет посвящен том какую опасность представляют клещи для здоровья человека, и о эффективной защите от клещевого энцефалита. В гостях главный специалист oтдeлa кoнтроля инфекциoнных забoлевaний Департамента здоровья Ирина Филиппова, и руководитель отдела вирусологии и иммунологии, старший научный сотрудник Института Развития здоровья Юлия Геллер. Вместе мы обсудим насколько распространен клещевой энцефалит в природе Эстонии, у клещей? Каковы возможные последствия клещевого энцефалита, и о многом другом. Ведущая подкаста Маргарита Купченкова, специалист отдела по связям с общественностью Кассы здоровья.
25.05.2022 56 m
#15 Mida tähendab moodsas maailmas elu diabeediga? – Märt Pius ja Kärt Veliste
Kui veel kümmekond aastat tagasi tähendas elu esimest tüüpi diabeediga seda, et glükoositaseme kontrollimisest veres nägid sõrmeotsad pideva torkamise tõttu välja nagu sõelapõhjad, siis tänapäeval on tehnika ja meditsiin pisut edasi liikunud ja sõrmeotste järgi enam diabeedihaiget ei tuvasta. Seekord on saates külas armastatud näitleja Märt Pius, kellel diagnoositi esimese tüübi diabeet 14-aastaselt. Tema kõrval on stuudios Tervisekassa ravimite ja meditsiiniseadmete osakonna peaspetsialist Kärt Veliste. Koos arutatakse, kuidas on teaduse ja meditsiini areng elu diabeediga muutnud. Saadet juhib Tervisekassa avalike suhete peaspetsialist Heidi Kukk.
04.05.2022 57 m
#14 Unenipid: kuidas magad Sina? – dr Erve Sõõru
Sel korral on Tervisekassa podcastis külas kopsuarst dr Erve Sõõru, kes räägib, miks on hea uni tähtis ja mis juhtub magamata inimesega. Uurime ka, kui hästi magavad Eesti inimesed ning jutuks tuleb, kes võtavad Eestis unerohtu siis, kui mees kipub norskama. Saadet juhib Tervisekassa kommunikatsioonijuht Evelin Trink
02.02.2022 56 m
#13 Донорство органов: Подарок, который может спасти жизнь! - Клавдия Либман и Сергей
Подкаст будет посвящен донорству органов. В гостях врач из отделения интенсивной терапии Северо-Эстонской региональной больницы Клавдия Либман, и Сергей, который прошол трансплантацию и готов поделиться своей историей. Вместе мы обсудим что значит донорство и пересадка? Как это влияет на дальнейшую жизнь? О мифах и о многом другом. Ведущая подкаста Маргарита Купченкова, специалист отдела по связям с общественностью Кассы здоровья.
05.01.2022 54 m
#12 Ise õnnelik, lapsed õnnelikud! – Merilin Mandel
Külas on Merilin Mandel, kes on kasvatuspsühholoog, vaimse tervise teemadel koolitaja ja "Jess, lapsed!" raamatu autor. Uurime saates kasvatuspsühholoogi käest, mida teha lapsevanemana, kui tunned hommikul, et nii-öelda süütenöör on alanud päeval kuidagi eriti lühike? Kuidas hoida oma „tassi“ pidevalt täis, et enda tusatsemise tõttu lapsed kannatada ei saaks? Saadet juhib tervisekassa kommunikatsioonijuht Evelin Trink.
15.12.2021 51 m
#11 Зимнее плавание, с чего начать? - Юлиана Вальмра и Майу Койт
Подкаст будет посвящен тому как влияет холодная вода на организм человека. В гостях музыкант и художник Юлиана Вальмра а также семейная сестра из центра здоровья Нымме, Майу Койт. Наши гости занимаются зимним плаванием уже несколько лет и готовы поделиться своим личным опытом. Вместе они обсудят тонкости зимнего плавания, что можно и что нельзя делать новичкам и о многом другом. Ведущая подкаста Маргарита Купченкова, специалист отдела по связям с общественностью Кассы здоровья.
24.11.2021 50 m
#10 Kuidas olla tööl õnnelik? - Tiina Saar-Veelmaa ja Kaidi Kõiv-Noode
Koroonaaeg ei ole töökoormust lisanud vaid tervishoiusektorile. Tööstress ja läbipõlemine ohustab ka töötajaid paljudest teistest valdkondades. Seekordne Tervisekassa podcast räägib tööõnnest ja sellest, miks on oluline, et koht, kus me vähemalt kolmandiku oma argipäevast veedame, meile ka võimalikult palju rahuldust pakuks. Külas on psühholoog, koolitaja ja tööõnne uurija Tiina Saar-Veelmaa ning tema kõrval töötervishoiu teenust pakkuva Medihubi tööpsühholoog Kaidi Kõiv-Noode. Saadet juhib tervisekassa avalike suhete peaspetsialist Heidi Kukk.
10.11.2021 54 m
#9 Кожа как зеркало здорового организма - Оксана Герасименко и Айкун
Подкаст будет посвящен тому, как наше здоровье отражается на нашей коже. В гостях у нас будут косметолог Оксана Герасименко и её клиентка Айкун, которая готова поделиться своим личным опытом на эту тему. Вместе они обсудят, от чего зависят здоровье и красота нашей кожи, с какого возраста можно посещать косметологический кабинет, в каких случаях нужен косметолог, а в каких – дерматолог. А также они расскажут о своем личном опыте, ответят на вопросы, собранные в социальных сетях, и поговорят о многом другом. Ведет подкаст Маргарита Купченкова, специалист отдела по связям с общественностью Кассы здоровья.
09.09.2021 41 m
#8 Milliseid terviseradasid sügisel avastada? – Alo Lõoke ja Maarja Žugova
Seekordne saate fookuses on terviserajad, et sel imelisel värvikireval aastaajal oleks lihtsam uusi ja põnevaid kohti avastada. Saates on külas sihtasutuse Eesti Terviserajad juht Alo Lõoke ning tervisesportlane, Tervisekassa arendusosakonna peaspetsialist Maarja Žugova. Saadet juhib Tervisekassa avalike suhete peaspetsialist Heidi Kukk.
25.08.2021 54 m
#7 Suvised terviseohud - Kärt Kukk ja Maire Maamets
Seekordses Tervisekassa podcastis on luubi all perearsti nõuandetelefoni 1220 tegemised. Tutvume lähemalt nõuandetelefoni igapäeva töö ja seal toimetavate tublide meditsiinitöötajatega. Samuti räägime suvistest tervisemuredest ja ohtudest ning küsime, millal peaks abi saamiseks pöörduma just nõuandetelefoni 1220 numbrile. Külas on perearsti nõuandetelefoni teenindusjuht Kärt Kukk ning nõuandeliinil kõnedele vastav õde ja nõustaja Maire Maamets. Saadet juhib Tervisekassa tervise edenduse peaspetsialist Gerda Palts.
07.07.2021 41 m
#6 Jooksukaif ehk miks juba täna tossud jalga ajada – Einar Kaigas ja Gerda Palts
Jooksuklubi Jooksupartner treener Einar Kaigas ja pikaajaline jooksuentusiast, Tervisekassa tervise edenduse peaspetsialist Gerda Palts arutlevad jooksmise teemadel. Miks on just sellest spordialast nende jaoks suisa elustiil saanud? Mida soovitada algajale jooksjale? Kuidas tekib jooksukaif? Saadet juhib Tervisekassa avalike suhete peaspetsialist Heidi Kukk.
03.06.2021 51 m
#5 Kui vaimne tervis veab alt – Karl Erik Saks ja Anna-Kaisa Oidermaa
Täna räägime vaimse tervise häiretega toimetulemisest ja vaimse tervise hoidmisest. Saates on külas Eesti Noorte Vaimse Tervise Liikumise liige ja kogemusnõustaja Karl Erik Saks, kes räägib oma loo kokkupuutest depressiooni ja ärevushäiretega ning elust fibromüalgiaga. Karl Erikule lisaks on saates peaasi.ee tegevjuht ja kliiniline psühholoog Anna-Kaisa Oidermaa, kes annab ülevaate vaimse tervise olukorrast ning jagab soovitusi, kuidas igapäevaselt hoida ja turgutada oma vaimset tervist. Podcasti juhib Tervisekassa tervise edenduse spetsialist Ave Jüriöö.
19.05.2021 53 m
#4 Kuidas muuta harjumusi? - Kaia Kuppart ja Rauno Oolberg
Kuidas tõhusalt oma harjumusi muuta? Külas on eratreener Rauno Oolberg, kes võttis hiljuti 20 kg kaalus juurde ja siis need jälle maha – lihtsalt selleks, et omal nahal tunda, mida tähendab muuta oma harjumusi ning mõista, kuidas seda tõhusamalt teha. Tema kõrval on saates kliiniline psühholoog Kaia Kuppart, kes selgitab, kuidas meie keha uute harjumustega kohaneb ja kui kaua võtab aega, et uuest tegevusest saaks elu loomulik osa. Saadet juhib Tervisekassa avalike suhete peaspetsialist Heidi Kukk.
05.05.2021 53 m
#3 Почему двигатъся необходимо? - Елена Соломина и Эдуард Цветков
Подкаст будет посвящен физической активности, помогающей поддерживать наше здоровье. В гостях у нас врач-специалист по восстановительному лечению доктор Эдуард Цветков и ведущая телешоу Елена Соломина. Вместе они обсудят роль физической активности и то, как именно она влияет на здоровье людей с хроническими заболеваниями, а также расскажут о своем личном опыте и ответят на вопросы, собранные в социальных сетях. Ведущая подкаста Маргарита Купченкова, специалист отдела по связям с общественностью Кассы здоровья.
28.04.2021 50 m
#2 Laste suutervis - Kati Vald, Kristi Aulik ja Merith Sarv
Seekordses podcastis keskendume laste hammaste tervise hoidmisele. Räägime, millal tuleks külastada hambaarsti, kust saada infot õigete suuhügieeni võtete kohta, kas vanaema õunamahl võib kurja teha ning kuskohast olulist informatsiooni leida. Saates on külas hambaarsti, lapsevanem ja Suukooli projekti üks eestvedajatest Kati Vald, särtsakas nelja lapse ema Kristi Aulik ning huvitavat kogemusega lapsevanem Merith Sarv. Seekord on saatejuhi tooli võtnud Tervisekassa tervise edenduse peaspetsialist Taisi Kõiv.
14.04.2021 56 m
#1 Talis Tobreluts ja Tiia - kehakaal ja toitumine
Alustab Tervisekassa podcastide sari, mis kutsub kuulajaid osa saama põnevatest tervist puudutavatest teemadest, mida üheskoos säravate saatekülaliste ja oma ala ekspertidega luubi alla võetakse. Sarja avaosa keskendub kehakaalule ja toitumisele. Külas on elustiilitreener Talis Tobreluts ning särtsakas kaalulangetaja Tiia. Üheskoos arutatakse dieedi ja füüsilise aktiivsuse rolli üle kaalulangetamise teekonnal ning räägitakse oma isiklikest võitudest ja raskustest sel teel. Esimest saadet juhib Tervisekassa kommunikatsioonijuht Evelin Trink.
31.03.2021 1h 2 m