Kiirendi
Tehnoloogiaäri võlu ja valu. Uued ja põnevad idufirmad ning juba suureks kasvanud tehnoloogiaettevõtted. Mida põnevat Eestis tehakse ja laia maailma viiakse? Sõna saavad investorid ja asutajad.
Saatejuhid
Siiri Liiva, Tanel Saarmann
Episoodid
Podcastis analüüsivad saatekülalised Indrek Uudeküll ja Rando Rannus seda, mida näitab 2023. aasta väärtuslikumate idufirmade tabel. Kes ja miks on esiviisikus ning millised on uued tulijad? Podcasti teises pooles on külas kõige väärtuslikuma ettevõtte esindaja, et rääkida sellest, kuidas neil läheb. Saatejuht Tanel Saarmann.
03.10.2023 55 m
„Peab ütlema, et nugade peal olukordi on tulnud ette just viimasel aastal. See keskkond on läinud karmimaks. Tihti on selle nugade peale mineku põhjuseks ka see, et algsed kokkulepped on jäänud läbi rääkimata,“ räägib Delfi start-up podcasti Kiirendi 11. episoodis advokaadibüroo RASK vandeadvokaat Timo Kullerkupp, kes on viimased kümme aastat palju tehnoloogiaettevõtteid, iseäranis idufirmasid nõustanud. „Tänane olukord, kus raha kaasata on raske, pinged on suured, samas tahetakse elustandardit hoida ja otsivad võimalusi, kus siis toimetada efektiivselt. Ütleme nii, et see iduettevõtluse vahepealne dieediolukord ei sobi kõigile ja see tekitab vahel pingeid juhtivtöötajate vahel. Selliseid olukordi on praegu kõige rohkem minu meelest,“ selgitab ta.
21.09.2023 52 m
Palju valgesse kilesse pakitud tooteid laoplatsil, keegi ei tea täpselt, kus mis asub, mistõttu peavad tõstukijuhid vahel tunde ja tunde õigeid asju taga otsima. Neli ja pool aastat alguse saanud Eesti idufirmal on tootvatele tööstustele selleks puhuks lihtne lahendus, mis kasutab satelliitide abi. „Üks sõber tuli üks hetk meie juurde ja ütles, et tal on probleem – ta ei leia laost asju üles. Me ütlesime, et see ei ole võimalik,“ räägib Delfi start-up podcasti Kiirendi 10. episoodis idufirma ForkNAV kaasasutaja ja müügijuht Martin Joandi (41). See oli aastal 2014. Kuigi toona välja arendatud tark- ja riistvaraline lahendus käiku ei läinud, võib öelda, et see oli nüüdseks neli ja pool aastat tegutsenud ettevõtte eellugu.
07.09.2023 51 m
Üle kümne aasta varase faasi start-upidele hoogu andnud Tehnopol Startup Inkubaator on viimase ajal käivitanud mitu uut kiirendit, mis on sündinud ootamatust vajadusest. „Nii nagu on kasvanud ökosüsteem ise, on kasvanud ka meie teenused. Täna me võime end pidada mitte ainult Eesti, aga ka lähiriikide suurimaks – meil on kõige rohkem toetusprogramme, aastas toetame ligi saja start-up ettevõtte arengut,“ räägib Delfi start-up podcasti Kiirendi 9. episoodis Tehnopoli Startup Inkubaatorit viimased neli aastat juhtinud Kadri Tammai (40).
16.08.2023 51 m
Varasemalt pikalt Põhjamaa pankade Eesti harudes pensioni ja kindlustuse vallas töötanud Martin Rajasalu isiklik valu viis ta 2,5 aastat tagasi asutama idufirmat, mille eesmärk on asendada kord aastas toimuvad rahuloluküsitlused, millega keegi rahul pole, märksa efektiivsema tööriistaga. „Juhina sain ma väga hästi aru, et kui ma teen üks-ühele kohtumisi oma inimestega või räägin infokoosolekul, siis me alateadlikult väldime teatud teemasid,“ räägib Delfi start-up podcasti Kiirendi 8. episoodis idufirma Moticheck kaasasutaja ja tegevjuht Martin Rajasalu (47).
01.08.2023 51 m
Uuendusliku idufirma eestvedajad loodavad, et nende arendatud toiduõlisid ja rasvu saab üleilmne toiduainetööstus kasutama hakata hiljemalt 2025. aastal. 2024. aasta alguses loodetakse demotehase rajamiseks Eestis ka kopp maasse lüüa. „Kõige lihtsamalt öelduna me toodame saepurust toiduks sobilikke rasvu ja õlisid,“ räägib Delfi start-up podcasti Kiirendi 7. episoodis rohetehnoloogia idufirma Äio kaasasutaja ja kaastegevjuht Petri-Jaan Lahtvee (38). 2022. aasta alguses Tallinna tehnikaülikooli bioinseneride loodud ettevõtte on arendanud välja kindlad biotehnoloogilised protsessid, mis võimaldavad erinevaid tööstuslikke kõrvalsaadusi just toiduks kõlbulikeks rasvadeks ja õlideks väärindada.
12.07.2023 55 m
Ainulaadse kasutuse energiataristu suurandmetele leidnud Hepta Airborne on loobunud algsest soovist droone arendada, kuid värbab taas hoogsamalt. Täielikult kaugtööle üle läinud ettevõtte tegevjuht Henri Klemmer lubab, et värskelt sõlmitud ja peagi sõlmitavate magusate lepingute abil kasvutempo lähiaastail ainult kiireneb. „Esimene proovikivi oli kunagi Eesti Energias, kus ma käisin jalgsi elektriliine läbi. Väga pikalt ma seda ei teinud, aga ma sain sealt päris hea kogemuse – milline see võrk välja näeb – ehk teadmise võrgu kohta – ja teisest otsast, kui piinarikas see töö on,“ räägib Delfi start-up podcasti Kiirendi 6. episoodis Hepta Airborne kaasasutaja ja tegevjuht Henri Klemmer (34).
25.06.2023 54 m
Juba hea mitu aastat suunamudijaid ja turundajaid ühisteks kampaaniateks kokku toonud Promoty on hiljuti teinud läbi üsna olulise suunamuutuse. See on ühtlasi vähendanud ettevõtte töötajate arvu 30 inimese pealt kaheksa peale. Loobutud on ka kontorist. Milliseid virtuaalseid tööriistu kasutab Aleks Koha juhitud meeskond kaugtöö korraldamiseks, mismoodi sai Promoty nii Eestis, Soome kui Lätis oma platvormi lansseerides ühe nädalavahetusega 8000-15 000 kasutajat ja milles täpselt seisneb see suur muutus, mis on Promoty platvormil viimase pooleteist aasta jooksul aset leidnud – seda kõike kuuleb Kiirendi värskest episoodist.
11.06.2023 46 m
Ettevõtetele mängustatud turunduslahendusi pakkuv Eesti idufirma Adact on kolme aastaga suutnud ilma suurema kärata kaasata 790 000 eurot. Klientidena on neil ette näidata terve rida nimekaid rahvusvahelisi brände, värskeimad näiteks Starbucks ja Gucci. Oma esimese investeeringu said nad aga veidra disclaimeriga. Delfi start-up podcasti Kiirendi 4. episoodis on külas turundusidu Adact asutaja ja tegevjuht Kalev Kärpuk.
25.05.2023 47 m
Stuudios on inimesed, kes on vastutavad selle eest, et sündis uus väärtuslikumate tehnoloogiaettevõtete TOP. Lisaks ka võitja esindaja, kes muuhulgas räägib midagi 149 miljardist naelast. Saatejuht Tanel Saarmann.
05.10.2021 34 m
Paxful on vähetuntud, aga suur tehnoloogiaettevõte, mil on Eestis 149 töötajat. Nad tegelevad krüptorahade valdkonnas. Üks selle loojatest on eestlane Artur Schaback. Podcastis tuleb juttu krüptorahade saatusest, bitcoini tulevikuhinnast ning nende suurest rahakaasamisplaanist. Saatejuht Tanel Saarmann.
29.05.2021 37 m
Räägime Illar Kaasiku (Prudentia) ja Sten Tamkiviga (Asutajate Selts) sellest, kuidas määrata tehnoloogiaettevõtte väärtust. Millised on peamised väljakutsed? Eestis soovitakse nimelt esimest korda reastada väärtustlikumad idud ja kasvuettevõtted.
10.05.2021 45 m