Tõelised võitjad
Tõelised võitjad on need, kes nihutavad takistuste kaugemaid piire. Saates jutustavad oma lugusid Eesti paraspordiga lähedalt seotud inimesed. Räägime nii spordist, puuetega Inimeste igapäevaelust kui raskuste kiuste tähtede poole pürgimisest.
Saatejuhid
Indrek Petersoo, Maikel Mõttus, Jüri Lehtmets
Episoodid

Paraspordi podcasti "Tõelised võitjad" seekordses saates on külas kettaheitja Egert Jõesaar, teda küsitlevad Maikel Mõttus ja Jüri Lehtmets.

Egert Jõesaar on ehtne näide sellest, et noorpõlves paraspordi võistluste nägemine suudab positiivse kogemusena puudega noore spordimaailma suunata ja kasvatada inimeses sihikindlust. 8 aastat suurt tööd ja treeninguid on loonud lootuse ja eesmärgi jõuda paraolümpiale ning sealt ka medaliga koju tulla.

“No ma arvan, et piisavalt suure tahte juures on ju tegelikult kõik võimalik, et lihtsalt ennast piisavalt pushida, olla selle ala juures ja lihtsalt harjutada ja harjutada piisavalt palju, see lõpuks annabki tulemuse”. Selline on Egerti valem eduks kettaheitjana paraspordis.

Paraspordi podcast "Tõelised võitjad" valmib Delfi ja Eesti Paralümpiakomitee koostöös, saadet toetab Malta Ordu Sihtasustus Eestis.

Head kuulamist!

12.06.2024 32 m

Paraspordi podcasti "Tõelised võitjad" seekordses saates on külas käsirattur Janno Lepik, teda küsitlevad Maikel Mõttus ja Jüri Lehtmets.

Janno Lepik alustas sporditeed maadlejana, kuid sai kaitseväelasena välismissioonil raskelt vigastada ning tema mõlemad jalad amputeeriti. Nii pidi ta endale spordis uue väljundi leidma ja selleks sobib suurepäraselt käsirattasõit. Rattasadulas on Lepik võistelnud nii MM-idel kui vigastatud sõjaväelastele mõeldud Invictus mängudel, vargsi mõlgub mõtteis unistus stardist paraolümpiamängudel.

Paraspordi podcast "Tõelised võitjad" valmib Delfi ja Eesti Paralümpiakomitee koostöös, saadet toetab Malta Ordu Sihtasustus Eestis.

16.05.2024 36 m

Paraspordi podcasti "Tõelised võitjad" kuuendas saates on külas pararattur Mari-Liis Juul, keda usutlevad Maikel Mõttus ja Jüri Lehtmets.

Suvistele Pariisi paraolümpiamängudele püüdlev Juul on pedaale vändanud ligi kakskümmend aastat, sadulasse sattus ta meeldiva juhuse tahtel. „Ülikooli ajal juhtusin mõnele võistlusele, sealt tekkisid tuttavad ja niimoodi see tasapisi läks. Eesmärgipärane ja tulemustele suunatud tipposrt polnud mul alguses üldse plaanis,“ meenutas ta.

C5 klassis võistlev Juul osales 2016. aasta Rio de Janeiro suveparaolümpiamngudel ning pälvis 20 km eraldistardist maanteesõidus üheksanda ning 75 km grupisõidus 15. koha. Võistlusrattur loodab, et tal avaneb võimalus ka  Pariisis starti astuda, ehkki hetkel hindab ta oma šansse pigem tagasihoidlikeks. Kuna rattamaailmas võistlevad parasportlased tavaeliidiga samadel maailmameistrivõistlusel, kuid mõistagi erinevates võistlusklassides, seab ta enda jaoks nende võistluste vahele võrdusmärgi. „Ratturite jaoks on MM-id hirmtähtsad, ma võib-olla natuke isegi alahindan paraolümpiamänge. Kui saad MM-il koos tavaeliidiga võistelda, siis see on hingele sama oluline nagu paraolümpiamängudel starti asumine.”

Paraspordi podcast "Tõelised võitjad" valmib Delfi ja Eesti Paralümpiakomitee koostöös, saadet toetab Malta Ordu Sihtasustus Eestis.

17.04.2024 42 m

Paraspordi podcasti "Tõelised võitjad" viiendas saates on külas paraujuja ja Eesti Paralümpiakomitee juhatuse liige Matz Topkin. Teda küsitlevad Maikel Mõttus ja Jüri Lehtmets.

 

Tokyo paraolümpiamängudel osalenud ja Pariisi mängude A-normi täitnud Topkin alustas ujumisega juba varakult. “Jõudsin ujumise juurde väga, väga väikse lapsena. Ma ei olnud isegi aastane, kui mu ema mind esimest korda vette pani. Selle otsuse üle on mul ainult väga hea meel. Ta leidis kohe, kui ma sündisin, et ma ei peaks jääma liikumatuks ja seega pärast pikka otsimist, mida minusugune inimene teha võiks, leidiski ta, et ujumine oleks päris hea koht, kus alustada.  

Topkini hinnangul vajab Eesti ujumine eelkõige täispikka treening- ja võistlusbasseini. Kui mul oleks nii suur summa, siis ma ehitaksin Eestisse korraliku basseini, kus saaksin treenida mina, kus saaks treenida Susannah Kaul, Robin Liksor, Eneli Jefimova ja kohe tuleksid Eestile ujumises hästi palju medaleid,“ leidis saatekülaline.

 

Paraspordi podcast "Tõelised võitjad" valmib Delfi ja Eesti Paralümpiakomitee koostöös, saadet toetab Malta Ordu Sihtasustus Eestis.

 

Head kuulamist!

27.03.2024 47 m

Paraspordi podcasti "Tõelised võitjad" neljandas saates on külas Eesti Paralümpiakomiee juhatuse liige, parasportlane ja paraspordi edendaja Alar Õige. Temaga vestleb Indrek Petersoo.

 

Noore mehena haiguse tagajärjel jala kaotanud ning seejärel kelguhokit harrastanud ja parasõudmist edendanud Õige toonitab, et mistahes eluala aitavad tulemusteni jõuda optimistlik ellusuhtumine ja rõõmus meel. „Elus aitab olla ja edasi minna kaks asja. Neist esimene on tahe. Muuseas ma ei ole maailmas kohanud mitte kuskil poodi, kus müüakse tahet. Ja teine on rõõmus meel. Neid kahte asja ei tohiks eales üheski olukorras ega tegevuses unustada. Ja ärge sukelduge iseendasse - maailm on väga rõõmus koosolemise ja -tegemise koht,“ ütles saatekülaline.

 

"Tõelised võitjad" valmib Delfi ja Eesti Paralümpiakomitee koostöös, saadet toetab Malta Ordu Sihtasustus Eestis.

07.03.2024 53 m
Paraspordi podcasti „Tõelised võitjad“ kolmandas osas on külas Pariisi paraolümpiamängude A-normi täitnud ujuja Robin Liksor. Tallinnast pärit Liksor õppis Tallinna Reaalkoolis ja Eesti Kunstiakadeemias ning töötab ettevõttes Nefab Packaging OÜ pakendidisainerina. Ilma vasaku käeta sündinud noormees alustas ujumistreeninguid juba lapseeas ning jõudis 2021. aastal peetud Tokyo paraolümpiamängudele, kus ei pääsenud õnnetu intsidendi tõttu starti. Tänaseks on Liksor taas tahtmist täis ning soovib eelseisvatel Pariisi paraolümpiamängudel hea tulemuse saavutada. Võistlemine annab võimaluse ennast ületada - näidata nii endale kui ka teistele, et trennis tehtud töö tasub ära ja võid selle üle uhke olla! Tiitlivõistlustelt pole ma seni medaleid võitnud, kuid olen iga aastaga aina kiiremaks ja tugevamaks läinud. Areng on olnud pidev ja see aitab ka ennast tiivustada,” leiab saatekülaline. Robiniga vestlevad Maikel Mõttus ja Jüri Lehtmets. Paraspordi podcast „Tõelised võitjad“ valmib Delfi ja Eesti Paralümpiakomitee koostöös, saadet toetab Malta Ordu Sihtasustus Eestis.
21.02.2024 40 m
Paraspordi podcasti "Tõelised võitjad" teises saates on külas erivajadustega laste treener Mallika Koel, teda küsitles Indrek Petersoo. Vestluses tuleb juttu nii paralümpiamängudest, tuntumatest sportlastest ja nende saavutustest kui ka inimlikest omadustest, mida nõuab töö erivajadustega õpilastega. Muuhulgas rõhutab saatekülaline, et tulemuse toovad ennekõike heasoovlikkus, austus ja rahulik meel. “Oluline on nii elu kui sporditegemist nautida ning samuti oma treenerit usaldada. Kurjuse ega tigedusega ei jõua kusagile,” on Koel veendnud. Paraspordi podcast "Tõelised võitjad" valmib Delfi ja Eesti Paralümpiakomitee koostöös, saadet toetab Malta Ordu Sihtasustus Eestis.
07.02.2024 46 m
Paraspordi podcasti "Tõelised võitjad" avaosas on külas Pariisi paraolümpiamängudele pürgiv ujuja Susannah Kaul. Viimsist pärit ja arhitektiks õppiv särasilmne neiu avaldab oma lugu jutustades, et ujumine on tema lemmiktegevus ja lapsepõlvest peale ning suur võidutahe tiivustab uusi kõrged sihte seadma. “Loomulikult on olnud pettumust või tunnet, et kõik ei läinud nii nagu lootsin, aga mulle väga-väga meeldib võistelda! Kui saaks, siis ma ainult võistlekski!” tunnistas Kaul. “Nii ujudes kui lauamänge mängides tahan ma hirmsasti võita! Tahaks uuesti ja uuesti mängida! Võidutahe kandub ka teistesse valdkondadesse, aga ujumisvõistlused on mu lemmikosa,“ lisas saatekülalaine. Susannah Kaul räägib avameelselt oma teekonnast spordi juurde, senistest tulemustest ja sihtidest edaspidiseks, oma füüsilise puude olemusest ning vajadusest nii ühiskondlikke kui spordirajatisi veelgi ligipääsetavamateks muuta. Susannahaga ajavad juttu Maikel Mõttus ja Jüri Lehtmets. Paraspordi podcast "Tõelised võitjad" valmib Delfi ja Eesti Paralümpiakomitee koostöös, saadet toetab Malta Ordu Sihtasustus Eestis.
24.01.2024 42 m