„Välisnädal” on Delfi podcast arengutest Euroopa ja maailma poliitikas.
Mõlemad USA presidendikandidaadid teevad viimased ponnitusi ja ameeriklased on „oktoobri üllatuse“ ootuses pinevil. Ärimees Elon Musk lubas, et aitab Donald Trumpil teha kampaaniat ülimalt kaalukas Pennsylvania osariigis ning demokraat Kamala Harris käib end tutvustamas telesaadetest podcastideni. Saates on külas USA poliitikahuviline Kajar Kase.
"Välisnädalal" on külas Tartu ülikooli Aasia uuringute keskuse analüütik Urmas Hõbepappel, kellega vestleme Hiinast. Tema sõnul on Hiina oht kahtlemata reaalne, kuid hetkel lähenetakse sellele liialt must-valgelt ja ülejulgeolekustatult. Lisaks tuleb saates juttu sellest, mida tahab Viktor Orbán Pekingilt õppida, miks peetakse Euroopas Hiinat Venemaast suuremaks ohuks ja mida arvavad Hiinast Eesti inimesed.
Seekordse „Välisnädala“ ajendiks oli eelmise nädala lõpus avaldatud sotsiaalteadlaste avalik pöördumine, milles rõhutati, et Eesti peab toetama püüdlusi, mis võimaldaksid kehtestada viivitamatult relvarahu Gazas. Delfi stuudios on külas pöördumise üks autoritest, Tallinna ülikooli rahvusvaheliste suhete dotsent Birgit Poopuu, kellega vestleme viimase nädala olulistest arengutest.
Millist tähendust omistada sellele, et Norra, Hispaania ja Iiri vabariik otsustasid Palestiina riiki tunnustada? Ent, mis on algatuseks üldse see Palestiina riik, mida tunnustati?
Räägime ka sellest, miks taotleb rahvusvahelise kriminaalkohtu (ICC) prokurör Hamasi juhi ja Iisraeli peaministri Benjamin Netanyahu vahistamist. Kas see on põhjendatud, ning miks?
Saatejuht on Kadi Raal.
Seekordne „Välisnädal“ uurib, millised meeleolud Ukrainas valitsevad ja milliseid uudiseid võiks lähikuudel oodata.
Stuudios on külas ajakirjanik Roman Starapopov, kes on pärast täiemahulise sõja puhkemist rindereporterina Ukrainas veetnud üle 200 päeva. Saates räägime, milliseid meeleolude ja hoiakute muutust on ta viimasel ajal Ukrainas ringi liikudes täheldanud.
Üheks oluliseks muutuseks on presidendi populaarsuse vähenemine. „Zelenskõi kohta ma sulle ei räägi, aga praegu ma toetan teda,“ võttis Starapopov kokku, mida talle Ukrainas räägiti. Peale selle on kuluaarides hakatud rääkima ka võimalusest, et peaminister vahetakse ringi.
Sisepoliitiliste pingete taustal käib rindel lahingutegevus edasi. Arvatakse, et Venemaa võib suvel intensiivistada pealetungi kolmel rindel, kaks aktiivset ja kolmas tähelepanu hajutamiseks.
Iisraeli ühiskonnas on vaated märksa mitmekesisemad kui valitsuse sees, kuna vähemasti juutide jaoks on riigis sõnavabadus ja demokraatia täiuslikult tagatud, rääkis ajakirjanik Krister Paris. Arvamused ulatuvad paremäärmuslusest täieliku patsifismini.
Gazas jätkub seitsmendat kuud vaenutegevus Iisraeli ja Hamasi vahel. Samal ajal oodatakse lisa Iisraeli ja Iraani vastastikusele vaenutegevusele, mida mõlemad pooled peavad ise vastulöökideks varasematele rünnakutele. Läänes tuntakse muret, et olukord võib kontrolli alt väljuda. Aga Iisraelis?
Kui valmis on Iisraeli ühiskond suuremaks sõjaks ja mismoodi ärev õhkkond igapäevaelus kajastub, räägib Eesti Päevalehe arvamustoimetaja Krister Paris. Juttu tuleb ka sellest, mismoodi suhtutakse Iisraelis eurooplastesse ning Ida-Euroopasse ning milliseid vaidlusi tekitab Iisraeli sees riigi edasine kurss.
„Välisnädal” on Delfi podcast arengutest Euroopa ja maailma poliitikas.