Välisnädal

„Välisnädal” on Delfi podcast arengutest Euroopa ja maailma poliitikas.

Saatejuhid
Kaarel Kressa, Kadi Raal, Krister Paris
Episoodid

Mõlemad USA presidendikandidaadid teevad viimased ponnitusi ja ameeriklased on „oktoobri üllatuse“ ootuses pinevil. Ärimees Elon Musk lubas, et aitab Donald Trumpil teha kampaaniat ülimalt kaalukas Pennsylvania osariigis ning demokraat Kamala Harris käib end tutvustamas telesaadetest podcastideni. Saates on külas USA poliitikahuviline Kajar Kase.

10.10.2024 51 m

"Välisnädalal" on külas Tartu ülikooli Aasia uuringute keskuse analüütik Urmas Hõbepappel, kellega vestleme Hiinast. Tema sõnul on Hiina oht kahtlemata reaalne, kuid hetkel lähenetakse sellele liialt must-valgelt ja ülejulgeolekustatult. Lisaks tuleb saates juttu sellest, mida tahab Viktor Orbán Pekingilt õppida, miks peetakse Euroopas Hiinat Venemaast suuremaks ohuks ja mida arvavad Hiinast Eesti inimesed.

04.06.2024 40 m

Seekordse „Välisnädala“ ajendiks oli eelmise nädala lõpus avaldatud sotsiaalteadlaste avalik pöördumine, milles rõhutati, et Eesti peab toetama püüdlusi, mis võimaldaksid kehtestada viivitamatult relvarahu Gazas. Delfi stuudios on külas pöördumise üks autoritest, Tallinna ülikooli rahvusvaheliste suhete dotsent Birgit Poopuu, kellega vestleme viimase nädala olulistest arengutest.

Millist tähendust omistada sellele, et Norra, Hispaania ja Iiri vabariik otsustasid Palestiina riiki tunnustada? Ent, mis on algatuseks üldse see Palestiina riik, mida tunnustati?

Räägime ka sellest, miks taotleb rahvusvahelise kriminaalkohtu (ICC) prokurör Hamasi juhi ja Iisraeli peaministri Benjamin Netanyahu vahistamist. Kas see on põhjendatud, ning miks?

Saatejuht on Kadi Raal.

26.05.2024 54 m

Seekordne „Välisnädal“ uurib, millised meeleolud Ukrainas valitsevad ja milliseid uudiseid võiks lähikuudel oodata.

Stuudios on külas ajakirjanik Roman Starapopov, kes on pärast täiemahulise sõja puhkemist rindereporterina Ukrainas veetnud üle 200 päeva. Saates räägime, milliseid meeleolude ja hoiakute muutust on ta viimasel ajal Ukrainas ringi liikudes täheldanud.

Üheks oluliseks muutuseks on presidendi populaarsuse vähenemine. „Zelenskõi kohta ma sulle ei räägi, aga praegu ma toetan teda,“ võttis Starapopov kokku, mida talle Ukrainas räägiti. Peale selle on kuluaarides hakatud rääkima ka võimalusest, et peaminister vahetakse ringi.

Sisepoliitiliste pingete taustal käib rindel lahingutegevus edasi. Arvatakse, et Venemaa võib suvel intensiivistada pealetungi kolmel rindel, kaks aktiivset ja kolmas tähelepanu hajutamiseks.

02.05.2024 19 m

Iisraeli ühiskonnas on vaated märksa mitmekesisemad kui valitsuse sees, kuna vähemasti juutide jaoks on riigis sõnavabadus ja demokraatia täiuslikult tagatud, rääkis ajakirjanik Krister Paris. Arvamused ulatuvad paremäärmuslusest täieliku patsifismini.

Gazas jätkub seitsmendat kuud vaenutegevus Iisraeli ja Hamasi vahel. Samal ajal oodatakse lisa Iisraeli ja Iraani vastastikusele vaenutegevusele, mida mõlemad pooled peavad ise vastulöökideks varasematele rünnakutele. Läänes tuntakse muret, et olukord võib kontrolli alt väljuda. Aga Iisraelis?

Kui valmis on Iisraeli ühiskond suuremaks sõjaks ja mismoodi ärev õhkkond igapäevaelus kajastub, räägib Eesti Päevalehe arvamustoimetaja Krister Paris. Juttu tuleb ka sellest, mismoodi suhtutakse Iisraelis eurooplastesse ning Ida-Euroopasse ning milliseid vaidlusi tekitab Iisraeli sees riigi edasine kurss.

17.04.2024 19 m
Ekspress Meedia ajakirjanikud arutasid, milliseid üllatusi on kuus kuud kestnud Vene täiemahuline invasioon pakkunud ja millised võiksid olla Ukraina edasised ohud ja lootused. Vestlusringis osalesid Eesti Päevalehe ajakirjanikud Krister Paris ja Kaarel Kressa ning Eesti Ekspressi ajakirjanik Indrek Lepik.
24.08.2022 30 m
Stuudios olid Ekspress Meedia ajakirjanikud Raimo Poom, Indrek Lepik ja Kaarel Kressa.
21.02.2022 27 m
Vene-USA ja Vene-NATO kõnelustest räägivad Ekspress Meedia ajakirjanikud Argo Ideon, Indrek Lepik ja Kaarel Kressa
30.12.2021 26 m
Praegune zeitgeist viitab, et järgmine Saksa koalitsioon tuleb vasakliberaalne ja roheline. Kas Merkeli kurssi hakatakse korrigeerima ja mismoodi näeks välja Olaf Scholzi valitsuse välispoliitika? Stuudios on Ekspress Meedia ajakirjanikud Kaarel Kressa, Karoliina Hussar ja Argo Ideon.
30.09.2021 32 m
20 aastat tagasi alanud terrorisõda sai kuulsusetu lõpu. Kas Eesti võib end siiski pidada võitjaks? Mis saab Lääne mõjust ja mainest? Stuudios on Indrek Lepik, Krister Paris ja Kaarel Kressa.
10.09.2021 22 m
Genfist tagasi lendav Delfi toimetaja Herman Kelomees jagab muljeid USA-Vene tippkohtumiselt, stuudios on Kadri Veermäe ja Kaarel Kressa.
17.06.2021 18 m
Kas Bideni-Putini kohtumine suudab pinged maha võtta? Kuidas läheb Vene sõltumatul meedial? Kas Venemaal on veel Euroopas sõpru? Delfi stuudios olid Kadri Veermäe, Roman Starapopov ja Kaarel Kressa.
06.05.2021 31 m
Navalnõi on jälle kohtu ees ja jälle käivad Venemaal protestid, ent kõik on tõsisem ja tulisem kui harjunud oleme. Juttu tuleb ka Vene koroonavaktsiinist, mille maine paistab Eesti venelaste seas olevat parem kui Venemaa elanike seas. Delfi stuudios olid Kaarel Kressa, Roman Starapopov ja Krister Paris.
02.02.2021 26 m
Täna USA kongressis algav presidendi tagandamisprotsess ei pruugi hääletuseni jõuda enne Trumpi ametist lahkumist. Küll aga võib senat võtta talt võimaluse uuesti kandideerida. Stuudios olid Kaarel Kressa, Kadri Veermäe ja Krister Paris
13.01.2021 29 m
Araabia kevade võitjad ja kaotajad, USA Lähis-Ida poliitika president Bideni ajal ja Türgi tülid liitlastega. Delfi stuudios olid Indrek Lepik, Mihkel Märtens ja Kaarel Kressa.
09.12.2020 20 m
Vabariiklased on end juba presidendist distantseerimas ja valmistuvad uuega läbi rääkima. Aga kui Trump kaotab, kas see siis ikka tähendab Bideni võitu? Stuudios olid Ekspress Meedia ajakirjanikud Kaarel Kressa, Indrek Lepik ja Krister Paris.
06.11.2020 24 m
President Trumpi tervis on väidetavalt parem, kuid viiruseoht pole möödas ei tema enda ega ka vastaskandidaat Joe Bideni jaoks. Mismoodi Covid kampaaniat mõjutab ja milline president võiks saada Mike Pence´ist või Kamala Harrisest? Stuudios on EPL-i ajakirjanikud Kaarel Kressa ja Kadri Veermäe ja Eesti Ekspressi ajakirjanik Indrek Lepik.
07.10.2020 35 m
Poliitikaekspert Liisa Past seletab USA valimissüsteemi eripärasid. Juttu suunas Kaarel Kressa.
23.09.2020 38 m
Valgevene riigipea Aljaksandr Lukašenka legitiimsus on pärast "edukaid" valimisi rängalt kukkunud. Jõumonopol on seni siiski diktaatori käes. EPLi ja Delfi ajakirjanikud Krister Paris, Roman Starapopov ja Kaarel Kressa arutavad edasiste stsenaariumite üle. Heidame pilgu ka Vene meediasse, mis kajastab proteste ootamatu kaasaelamisega.
12.08.2020 27 m
Täna saadeti Ukrainas viimasele teekonnale Donbassis hukkunud Eesti kodanik Nikolai Iljin. Valgevene opositsioon üritab ühise kandidaadiga Lukašenkale vastu seista. Pretsedenditud protestimeeleavaldused käivad ka Kaug-Idas Habarovskis. Stuudios olid venekeelse Delfi ajakirjanik Roman Starapopov ja EPLi arvamustoimetuse ajakirjanik Krister Paris, saadet juhtis Kaarel Kressa.
22.07.2020 30 m
USA-s toimuv rassidebatt ajab inimesi leeridesse ka Euroopas, kus langetatakse koloniaalaja monumente. Vaidlus, kas rahutustest võidab pigem Trump või Biden, on USA valimiskampaaniast Hiina ja pandeemia teema välja tõrjunud. Iseasi, kui kauaks.
10.06.2020 25 m
Mikrofoni juures olid Eesti Päevalehe ajakirjanikud Kadri Veermäe, Krister Paris ja Kaarel Kressa.
05.03.2020 29 m
Delfi stuudios olid Argo Ideon, Kadri Veermäe ja Kaarel Kressa.
20.02.2020 28 m
Kas Iraani raketilöök USA sõdureid majutanud baasi pihta toob konflikti lähemale või on lootust pingete maandamiseks? Stuudios on Diplomaatia peatoimetaja Erkki Bahovski ja Eesti Päevalehe ajakirjanikud Kadri Veermäe ja Kaarel Kressa.
08.01.2020 24 m
Kadri Veermäe räägib NATO tippkohtumisel nähtust ja kuuldust. Kas Türgi president tegi oma lahmimisega tegelikult Balti riikidele teene?
05.12.2019 23 m
Prantsuse presidendi intervjuu vallandas NATO-s debati. Mida oodata Ukraina rahukõnelustelt? Kuidas läheb Valgevenel? Stuudios Kaarel Kressa, Kadri Veermäe ja Krister Paris.
21.11.2019 27 m
Täna pidi toimuma Brexit, aga selle asemel tulevad detsembris hoopis uued Briti valimised. Mida näitab Tüüringi liidumaa valimistulemus Saksa poliitilise olukorra kohta? Ja kui palju uskuda Abu Bakr al-Baghdadi surmani viinud haarangu kohta avaldatust?
31.10.2019 29 m
Türgi sissetung Põhja-Süüriasse on NATO riigid omavahel tülli ajanud. Kuidas tõlgendada USA valitsuse tegutsemist? Ja kas neljapäevane EL-i tippkohtumine toob lõpuks Brexiti leppe? Stuudios on Eesti Päevalehe ajakirjanikud Kaarel Kressa, Kadri Veermäe ja Raimo Poom.
15.10.2019 34 m
Ukraina president Zelenskõi püüab Venemaaga rahu sõlmida, USA-s aga võtab kogu tähelepanu Trumpi Ukraina-skandaal. Hiina Rahvavabariik tähistab 70. juubelit.
03.10.2019 25 m