Sisuturundus
Põllult taldrikule
Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja saade „Põllult taldrikule“ räägib Eesti toidust ja põllumajandusest – tea, mida sööd.
Saatejuht
Juuli Nemvalts
Episoodid
Kuigi ligi pooled Eestis tegutsevatest põllumajandusühistutest on väikesed, kuni viie liikmega, ei saa ühistute kasutegurit kuidagi alahinnata. Ühise eesmärgi nimel tegutsemine annab suure eelise, eriti kui endal ressursse napib. Pealegi pole sageli üksi tegemisel sellist koosloomise jõudu taga, kui mitmekesi tegutsedes.
29.12.2023 56 m
Selle aasta ekstreemsed suveilmad andsid tugeva vastulöögi lihaveiste kasvatusele. Kvaliteetsest söödast algab kõik - loomade heaolu ja tervis sõltub suuresti sellest mida me talle söögiks anname. Piima kvaliteet sõltub jällegi looma tervisest ja sellest kuidas loom ennast tunneb. Seega jälgib loomakasvataja mitmeid andureid ja andmeid, et olla pidevalt kursis farmiloomade heaolu ja tervisega. Kuula „Põllult taldrikule“ saates, mida lehmad tegelikult süüa armastavad, mis tehakse haigestunud lehma piimaga ja millistest teguritest looma tervis sõltub? Saates räägivad: Kuivajõe farmi omanik Urmas Põlluaas, mahe farmipidaja Juhan Särgava ja Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistu juht Tanel-Taavi Bulitko.
28.12.2023 32 m
2023. aastal pälvisid põllumajandussektoris kaks tublit naist kõrge tunnustuse. Aasta põllumeheks valiti mahe lihaveisekasvataja Airi Külvet ja rahva hääletuse põhjal sai Rahva põllumeheks mahe meierei pidaja Mirjam Pikkmets.
27.12.2023 40 m
Tänavu suve lõpus avatud Paide uut piimatööstust ei nimetata asjata sajandi ehituseks. E-piim juht Jaanus Murakas ütles olukorda kommenteerides, et Baltikumis töötab väga palju piimatööstusi, mille ehitusaasta jääb eelmise sajandi algusesse. „Taasiseseisvumise ajast saadik polegi Eestisse ehitatud täiesti uut piimatööstust, seega oleme tõesti üsna unikaalsed,“ lausus Murakas 100 miljonit eurot maksma läinud tööstuse kohta.
21.12.2023 34 m
Veiselihal on palju kasulikke komponente miks inimesed peaksid seda tihedamini sööma. „Näiteks leidub veise kaelatükis palju kollageeni, mis aitab nahal noorena püsida,“ ütleb Lihuniku Äri ja Restorani pidaja Katrin Noorkõiv. Sündmus toimub MAK 2014-2020 „Teadmussiirde pikaajaline programm põllumajanduse, toidu ja maamajanduse tegevusvaldkonnas“ raames. Rahastamisallikas: Euroopa Maaelu Põllumajandusfond (EAFRD).
21.11.2023 35 m
Toiduraiskamise trend on Eestis kahjuks tõusuteel. Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja toiduvaldkonna juht Meeli Lindsaar ütles, et kui rääkida numbritest, siis ühe inimese kohta visatakse kodumajapidamises aastas ära vähemalt 26 kg toitu.
07.11.2023 36 m
Kuigi Euroopa Parlamendi tasandil on juba viimased kümme aastat ära määratletud, mis on piima ja piimatoode, käivad Eestis asjad ikka omasoodu. Nimelt püütakse taimseid jooke müüa piima pähe ja niiviisi eksitada tarbijaid, leiab Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja toiduvaldkonna juht Meeli Lindsaar. Sündmus toimub MAK 2014-2020 „Teadmussiirde pikaajaline programm põllumajanduse, toidu ja maamajanduse tegevusvaldkonnas“ raames. Rahastamisallikas: Euroopa Maaelu Põllumajandusfond (EAFRD).
06.09.2023 39 m
Eesti eri piirkondades on põllumajandustootjad ühinenud ühistutesse, et koos paremini toimetada. Muhu Liha tulundusühistu juhatuse esinaine Annely Holm on seda meelt, et esmapilgul pea võimatuna tunduvad eesmärgid saab koos tehes ikkagi ellu viia. Sündmus toimub MAK 2014-2020 „Teadmussiirde pikaajaline programm põllumajanduse, toidu ja maamajanduse tegevusvaldkonnas“ raames. Rahastamisallikas: Euroopa Maaelu Põllumajandusfond (EAFRD).
30.06.2023 43 m
Eestis on kauplustes 300 toiduainet, mille pakenditel ilutseb Pääsukesemärk. Rõngu pagari juhatuse liige Kristel Peri on seda meelt, et märki jälgides saab ostja kindel olla toidu headuses. Sündmus toimub MAK 2014-2020 „Teadmussiirde pikaajaline programm põllumajanduse, toidu ja maamajanduse tegevusvaldkonnas“ raames. Rahastamisallikas: Euroopa Maaelu Põllumajandusfond (EAFRD).
18.04.2023 26 m
Kuula „Põllult taldrikule“ saates, mida kanged naised arvavad elus maal või millal tuli pimeduse hakul põgeneda metslooma eest ja kuidas vastsündinud vasikaga joosta läbi püdela pori ning kuidas oma visaduse ja jonniga ka suurematest takistustest üle on saadud. Sündmus toimub MAK 2014-2020 „Teadmussiirde pikaajaline programm põllumajanduse, toidu ja maamajanduse tegevusvaldkonnas“ raames. Rahastamisallikas: Euroopa Maaelu Põllumajandusfond (EAFRD).
30.03.2023 39 m
Tarbija küsitlused kinnitavad, et 50% ostjatest eelistavad mahetooteid. Tehes aga Selverites ostuanalüüse selgub, et vahe on 100 kordne - tegelikke oste toimub vaid 0,5% ulatuses. Sündmus toimub MAK 2014-2020 „Teadmussiirde pikaajaline programm põllumajanduse, toidu ja maamajanduse tegevusvaldkonnas“ raames. Rahastamisallikas: Euroopa Maaelu Põllumajandusfond (EAFRD).
01.03.2023 33 m
Järjekordses saates keskenduti Eesti toidu kasvatamise tingimustele ja keskkonnale. Külas olid Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse esimees Roomet Sõrmus ja Koja keskkonnatoimkonna esinaine Mae Alviste. Sündmus toimub MAK 2014-2020 „Teadmussiirde pikaajaline programm põllumajanduse, toidu ja maamajanduse tegevusvaldkonnas“ raames. Rahastamisallikas: Euroopa Maaelu Põllumajandusfond (EAFRD).
30.12.2022 39 m
Põllumajandus-Kaubanduskoja nõukogu liige ja kauaaegne loomaarst Vallo Seera ütles, et selle lausega on lühidalt kokku võetud veterinaari töö eripära ja keerukus, kuna terve loom tagab meile tervisliku toidupoolise ning suudab sünnitada terveid ja elujõulisi järglasi. Sündmus toimub MAK 2014-2020 „Teadmussiirde pikaajaline programm põllumajanduse, toidu ja maamajanduse tegevusvaldkonnas“ raames. Rahastamisallikas: Euroopa Maaelu Põllumajandusfond (EAFRD).
20.12.2022 33 m
„Proovid mullastikust ja taime lehtedelt näitavad kohe ära, millistest mineraalidest puudus on,“ ütles Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja liige ja Rannu Seeme OÜ juhatuse liige Madis Ajaots. Täppisviljelus on tulnud põllumehele appi, juhuks kui on vaja doseerida taimele lisaaineid või võidelda haigustega. Sündmus toimub MAK 2014-2020 „Teadmussiirde pikaajaline programm põllumajanduse, toidu ja maamajanduse tegevusvaldkonnas“ raames. Rahastamisallikas: Euroopa Maaelu Põllumajandusfond (EAFRD).
02.11.2022 42 m
Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja nõukogu liikmed Margus Muld ning Jaanus Marrandi on suurte kogemustega piimakarjakasvatajad. Nende sõnul vajab lehm, erinevalt mõnest muust loomast, stabiilset ja rutiinset elurütmi. Iga väiksemgi muutus loomade päevarežiimis annab koheselt tunda piimakvaliteedis ja kogustes. Sündmus toimub MAK 2014-2020 „Teadmussiirde pikaajaline programm põllumajanduse, toidu ja maamajanduse tegevusvaldkonnas“ raames. Rahastamisallikas: Euroopa Maaelu Põllumajandusfond (EAFRD).
01.11.2022 42 m
Tarbija teadlikkuse kasvuga on hakatud üha enam rääkima toidu puhtusest ja sellest kas ja kui palju meie toidus leidub, kas saasteaineid või mitte. Selgub, et tavalinegi friikartul võib teatud hetkel olla meile kahjulik. Kuula esimest saadet sarjast „Põllult taldrikule – tea mida sööd”, kus Eesti toidu näitajatest räägivad PTA peadirektori asetäitja Anu Nemvalts ja Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse esimees Roomet Sõrmus. Sündmus toimub MAK 2014-2020 „Teadmussiirde pikaajaline programm põllumajanduse, toidu ja maamajanduse tegevusvaldkonnas“ raames. Rahastamisallikas: Euroopa Maaelu Põllumajandusfond (EAFRD).
05.10.2022 36 m