Kas viga näed laita?

Tegemist on podcastiga, kus räägime kõige suurematest ühiskondlikest küsimustest, mis iga Eesti inimest kas otse või kaudselt puudutavad ning uurime, kuidas kodanikena saaksime ise ühiskonda paremaks muuta.

Saatejuhid
Karin Kruup, Rasmus Kagge
Episoodid

Ühiskond on narkootikumide tarvitamist rääkides kaldunud äärmustesse ja kui inimene ennast äärmustes ära ei tunne, siis ei võta ta omaks ka probleeme, ütleb uimastitarvitamise kahjude ennetamisele pühendunud Aljona Kurbatova “Kas viga näed laita?” seitsmendas osas.

Tervise Arengu Instituudis tervise ja heaolu edendamise keskust juhtiv Aljona Kurbatova on uimastitega seotud kahjude ja HIV ennetamise teemadel Eestis tuntud ekspert, kes on osalenud ka riikliku narkopoliitika väljatöötamises. Tema sõnum on, et tuleb loobuda uimastitarvitamisega seotud stereotüüpidest ja halvustamisest.

SAATES UURIME:

• Kuidas aru saada, et sul on sõltuvus?

• Kas ja millised ained on ööelu osaks saanud?

• Miks inimesed uimasteid tarvitavad?

• Miks ei ole hea mõte vaimset tervist uimastitega “turgutada”?

• Mida saaks teha, et uimastitega seotud murekohti ühiskonnas lahendada?

Saatejuht on NULA inkubaatori projektijuht Karin Kruup. Kui oled ise kokku puutunud mõne ühiskondliku probleemiga ja sul juba on või tekkis Aljona Kurbatovat kuulates idee mõnest uudsest lahendusest, mille peaks kindlasti Eestis ära tegema, siis esita oma idee NULA inkubaatorisse.

30.04.2024 41 m

Rohepöörde suur puudus on majanduskasvu eeldamine, töönädal tuleks muuta neljapäevaseks, kõigile inimestele võiks olla tagatud baasvajadused – sellest ja paljust muust räägib “Kas viga näed laita?” podcasti kuuendas osas Tasaarengu Eesti MTÜ juht ja tasaarengu uurija Maiko Mathiesen.

Tasaareng on liikumine, mille sihiks on õiglane ühiskond ja jätkusuutlik keskkond ning mis kritiseerib tugevalt majanduskasvul põhinevat elukorraldust.

“Rohepööre on üks julgemaid samme meie poliitikaajaloos, kuid selle suur puudus on majanduskasvu eeldamine,” ütleb Mathiesen. Ta selgitab, et kui soovime kõik sisepõlemismootorid asendada taastuvenergial põhinevatega, siis peaksime erinevaid vääris- ja haruldasi muldmetalle kaevandama kümneid kordi rohkem ning see ei ole planeedi võimekust arvestades realistlik.

SAATES UURIME: 

Mis on puudu rohepöördel? 

Kas tasaareng sobitub ka praeguse julgeolekuolukorraga? 

Kuidas tuleb lühem töönädal ühiskonnale kasuks?

Kas tasaareng on kommunismi taastulek? (Vastus: ei ole)

Miks SKP ei sobi enam ühiskonna heaolu mõõtmiseks? 

Kes peaks kinni maksma baasvajaduste katmise?

Saatejuht on NULA inkubaatori projektijuht Karin Kruup.

Kui oled ise kokku puutunud mõne ühiskondliku probleemiga ja sul juba on või tekkis Maiko Mathiesenit kuulates idee mõnest uudsest lahendusest, mille peaks kindlasti Eestis ära tegema, siis esita oma idee NULA inkubaatorisse.

26.04.2024 58 m

„Me vajame praegu ja tulevikus kogukondi, et ühiskond saaks erinevate väljakutsete ja kriisidega paremini hakkama, „ ütleb kogukondade uurija ja Tartu Ülikooli teadur dr Dagmar Narusson „Kas viga näed laita?“ podcastis. Ta lisab, et inimene vajab kogukonda enda ümber läbi kogu elu.

Kogukondades on suur roll vastastikusel abistamisel kõige lihtsamate asjadega nagu eakal inimesel lambipirni vahetamine. „Need asjad toimuvad kogukonnas vastastikku ja suhteliselt kiiresti. Kujutage ette, kui iga liigutus on teenus ja pead kellegi välja kutsuma. Niimoodi maailm muutuks minu jaoks küll paigaks, kus ei ole tore. Me vajame inimesi, kes meid aitavad, kui on rasked ajad ja me peaksime ka ise märkama neid, kes abi vajavad ja siis minema toeks,“ selgitab Narusson.

Saatejuht on NULA inkubaatori projektijuht Karin Kruup. 

Kui oled ise kokku puutunud mõne ühiskondliku probleemiga ja sul on idee mõnest uudsest lahendusest, mille peaks kindlasti Eestis ära tegema, siis esita oma idee NULA inkubaatorisse.

23.04.2024 56 m

“Kas viga näed laita?” podcasti kolmandas osas vestleme Sigrid Petofferiga, kellega püüame leida vastust küsimusele, kuidas olla hea lapsevanem. Sigrid on perede koolitaja ja nõustaja ning Tallinna lastekodu peretoe koordinaator. Ta on Haiba lastekodu asutaja, MTÜ Oma pere üks asutajatest ning MTÜ-s Vaiter “Hoolivad isad” programmi maaletooja. Sigrid on pälvinud ka “Aasta vägivallaennetaja 2020” tiitli. Ta on ka ise ema ja vanaema. 

 Saates räägime: 

  • Millest lapsed unistavad ja mida kardavad

  • Kuidas vanemana ellu jääda

  • Miks on (lastega) mängimine nii tähtis

  • Kuidas head eeskuju anda 

  • Nutimaailma ohtudest 

  • Millest isad rõõmu tunnevad

 Saatejuht on NULA inkubaatori projektijuht Karin Kruup. 

 Kui oled ise kokku puutunud mõne ühiskondliku probleemiga ja sul juba on või tekkis Sigrid Petofferit kuulates idee mõnest uudsest lahendusest, mille peaks kindlasti Eestis ära tegema, siis esita oma idee NULA inkubaatorisse.

20.04.2024 59 m

“Kas viga näed laita?” kolmandas osas räägime hariduspsühholoog Grete Arroga koolist, õnnelikust õppimisest ja iseenda parima potentsiaali realiseerimisest. “Meie põhimure koolis ei ole see, kas meil on teiste koolidega võrreldavad keskmised hinded või eksamitulemused. Põhimure on see, kas lastel on siin toetatud psühholoogiline heaolu, sest ainult psühholoogilise heaolutundega lapsed on võimelised maksimaalselt saavutama oma akadeemilist potentsiaali,” ütleb Arro saates. 

Saatejuht on NULA projektijuht Karin Kruup.

Saates räägime:

Miks meil pole piisavalt tippe? 

Kuidas õppija toetamine toetab ka õpetajat? 

Mis on ühist koolil ja nõidade põletamisel? 

ATH supervõimetest ja väljakutsetest

Kuhu võib välja viia õppimisega seotud trauma?

Kuidas õigesti õppida? 

Mida me võiks haridussüsteemilt soovida?

16.04.2024 1h 1 m

„Rahast tuleb rääkida! See on ikka täitsa uskumatu – ma ei arvanud kunagi, et kui ma hakkan rahateemasid rääkima, siis kui palju ma teen suhteteraapiat,“ ütleb Kristi Saare „Kas viga näed laita?“ podcastis ning lisab, et rahast rääkimine on üks hea suhte tunnuseid.

„Eelmise aasta kõige rohkem hämmingut tekitav küsimus, mis minuni jõudis, oli see, et kui ma võtan partneriga kodulaenu, kas ta saab teada, kui suur mu palk on,“ meenutab Saare. „Minu kogemusel on kõige suurem indikaator, et suhtes läheb tõenäoliselt hästi, kui sa oled võimeline rahast rääkima.“

09.04.2024 1h 13 m

NULA podcasti “Kas viga näed laita?” avasaates arutasime president Kersti Kaljulaidiga, mis on ühiskondlik lõhestumine ja kuidas lõhestunud ühiskonda uuesti terveks teha. Presidendiga vestles NULA projektijuht Karin Kruup.

President Kersti Kaljulaid on läbi aastate seisnud ühiskonna aluspõhimõtete – demokraatia, inimõiguste, inimeste võrdse kohtlemise ja sõnavabaduse – kaitsel. Ta on ka ise ühiskondlik algataja, 2022. aastast tegutseb Kersti Kaljulaidi Fond, et edendada neid väärtusi, mille eest Kersti Kaljulaid seisis ka oma ametiajal Vabariigi presidendina.

 

SAATES RÄÄGIME:

- mis üldse on ühiskondlik lõhestumine ja kust see tuleb?

- milline roll on vandenõuteooriatel?

- milliseid nippe Kersti Kaljulaid soovitab, et oleks rohkem mõistmist?

- mis on viga maksudel ja kes subsideerib rikka mehe pitsat?

- mida saab kolmas sektor teha riigist paremini?

- miks on sotsiaalne mobiilsus oluline?

- mida teeb Kersti Kaljulaidi Fond ja miks see on tähtis?

08.04.2024 44 m
Podcasti “Mis on pildil valesti?” tänase saate külalisteks on elustiilimentor Talis Tobreluts, lastearst Dr. Lagle Suurorg ning 3 lapse ema Kaili Laur. Saatekülalised arutlevad väga tõsise probleemi üle, milleks on laste ülekaalulisus. Iga kolmas laps kannab iga päev kaasas üleliigset keharasva. See mõjutab rängalt nii nende vaimset kui füüsilist tervist. Ülekaaluga hädas laste arv on viimase kahekümne aasta jooksul kolmekordistunud. Ülekaalu tõttu on lastel sarnaselt täiskasvanutele kõikvõimalikud füüsilise ja vaimse tervise probleemid alustades südamehaigustega ning lõpetades suitsiidimõtetega. Probleemile antakse start lapse esimestel eluaastatel. Seega ammu enne seda, kui laps sööb koolitoitu või näeb kartulikrõpsude reklaami. Niisiis kujundavad vanemad lapse toitumis- ja liikumisharjumusi. Paraku on aga pea 60 protsenti täiskasvanutest mitteaktiivsed.
31.03.2023 41 m
Podcasti “Mis on pildil valesti?” tänase saate külalisteks on Lapse Heaolu Arengukeskuse asutaja Maarja Oviir-Neivelt ja Elva Perepesa mängutoa juhendaja-koordinaator Anneli Jaeger. Üle Eesti tegutseb viis omanäolist ennetus- ja peretöö keskust ehk Perepesa. Need on SA Lapse Heaolu Arengukeskuse ja kohalike omavalitsuste koostöös loodud paigad, kust väikelastega pered saavad enda jaoks vajalikku tuge ja teenuseid. Saadet juhib Rasmus Kagge, head kuulamist!
31.03.2023 28 m
Podcasti “Mis on pildil valesti?” tänase saate külalisteks on Leluelu asutaja Katrin Paabo ning Laenulelu asutaja Elen Vask. Mõlema algatuse eesmärk on ühine, et inimesed taaskasutaksid rohkem mänguasju. Kuula, kuidas mõlemad ettevõtmised alguse said ning kuidas nende platvormid tänaseks töötavad. Saadet juhib Rasmus Kagge, head kuulamist!
29.03.2023 31 m
Podcasti “Mis on pildil valesti?” tänase saate külalisteks on Eatb4 asutajad Märt Helmja ja Hannes Krause, Rimi vastutustundliku ettevõtluse juht Katrin Bats ja Toidupanga asutaja Piet Boerefijn. “Meie lugu tekkis meil ülikoolipingis, aga keegi meist polnud ei jaekaubanduse ega toidupäästmisega varem kokku puutunud”, räägib Hannes Krause. Kuula, kuidas asutati platvorm Eatb4, kui kaugele nad täna jõudnud on ning millist kasu saavad platvormist nii Rimi kui ka Toidupank. Saadet juhib Rasmus Kagge, head kuulamist!
27.03.2023 33 m
Podcasti “Mis on pildil valesti?” tänase saate külaliseks on Kooliratta asutaja Tormi Tabor. “Otsustasime koolis, et me tahame saada rattarikkaks ja et me teeme kõik selleks, et see nii ka läheks!” räägib Tormi. Nii on saadud ligi 5. aastaga Laagri kooli rohkem kui 1200 õpilastest rattaga koolis käima pea 600. See on tubli 50%, veel viis aastat tagasi oli see number 10%. Saadet juhib Rasmus Kagge, head kuulamist!
22.03.2023 23 m
Podcasti “Mis on pildil valesti?” tänase saate külalisteks on Asendusõpetajate programmi asutaja Teibi Torm, Kuristiku Gümnaasiumi direktor Oliver Jakobson ja asendusõpetaja Iris Aunap. “Minu jaoks algas see ühest loost minu sõbrannaga, kelle laps oli esimeses klassis ja kelle õpetajat polnud pidevalt koolis kuna ta oli lapsega kodus haige… ja minu sõbranna oli oma lapse pärast mures”, räägib Teibi Torm, Asendusõpetajate programmi looja. Kuidas Asendusõpetajate programm toimib, kuidas kõik osapooled sellest kasu saavad ning millist ühiskondlikku probleemi nad lahendavad, saab kuulata tänasest saatest. Saadet juhib Rasmus Kagge.
16.03.2023 31 m
NULA Podcastide sari alustab uue hooajaga. Podcasti “Mis on pildil valesti?” esimesteks saatekülalisteks on NULA Inkubaatori projektijuht Agnes Kangur ning NULA vilistlane Helge Kool asutaja Kersti Peenema. Agnes annab ülevaate NULA Inkubaatorist ja Kersti räägib, milline algatus on Helge Kool ning kuidas NULA Inkubaator just neile abiks oli. Podcasti juhib Rasmus Kagge. Head kuulamist!
03.03.2023 28 m
Sel korral on Delfi ja NULA podcasti „Mis on pildil valesti?“ külalisteks algatuse Alustavat õpetajat toetav kool tegevjuht Triin Noorkõiv, Püha Johannese Kooli direktor Liivika Simmul ning hiljutine Paide Gümnaasiumi alustav õpetaja Martha-Beryl Grauberg.
30.03.2022 43 m
Delfi ja NULA podcasti „Mis on pildil valesti?“ külaliseks on ettevõtte KideoCall asutaja ja juht Liis Siiroja, e-lapsehoidja ja hoidjate koolitusjuht Liis Vääna ja Maru Ehitus personalijuht Katrin Klesment.
28.03.2022 28 m
Delfi ja NULA podcasti "Mis on pildil valesti" külalisteks on ettevõtte Infinder looja Teele Karro ja startupi MeetnFly asutaja ning personalivaldkonna spetsialist Annela Mets. Saatejuht on Rasmus Kagge.
24.03.2022 33 m
Delfi ja NULA podcasti "Mis on pildil valesti" saate külaliseks on Jututaja üks asutaja Anu Leps, Jututaja hea koostööpartneri Pihlakodu juhatuse esimees Merike Merirand ja Jututaja Eisi Mäeots, kes on juba pikemat aega sõna otseses mõttes jututanud ning ühe eaka proua elu palju päikeselisemaks teinud.
21.03.2022 30 m
Delfi ja NULA podcasti "Mis on pildil valesti" seekordsed külalised on MTÜ Kõnnime koos asutajaliikmed ja idee algatajad Katre Savi, Maarja Randväli ja Piret Loomets. Küll käiakse koos grupis kõndimas, küll saab olla kõndimiskaaslastega suhtluses ka teises linnas läbi kõrvaklappide. "Esimese sammu tegemine on alati raske, aga kui tead, et kolm inimest tulevad veel alguspunkti, siis see motiveerib kohale minema," selgitab üks eestvedajatest.
16.03.2022 30 m
Saates saab teada, millega MTÜ Vaikuseminutid tegeleb, mis oli pildil valesti enne neid, millised on tervishoiu peamised probleemid hetkel ja kuidas neid lahendatakse, kuidas on seis noorte vaimse tervisega, kuidas saab vaimse tervise probleeme ennetada, kes on Vaikuseminutitest tänaseks kasu saanud ja kuidas saavad inimesed ise kodus Vaikuseminuteid kasutada ning seeläbi oma elukvaliteeti parandada.
09.03.2022 40 m
"Eestisse saabunud pagulastel on keeruline tööturule siseneda, seda kogesin ma ise väga valulikult, kui Eestisse esmakordselt saabusin. Köömen toetab pagulaste tööturule sisenemist ja karjääri alustamist Eestis toitlustusvaldkonnas 6-kuulise arenguprogrammi kaudu. Ilmselt olen ma ise sell programmi kõige edukam näide", kommenteeris puhtas eesti keeles suhtlev palestiinlanna Jameela.
03.03.2022 26 m