Uus Euroopa Komisjon seisab silmitsi Donald Trumpi juhitava USAga. Strasbourgist Euroopa Parlamendist eetrisse läinud saates küsisime vahetult pärast suurt hääletust, mis saab Euroopast ja Eestist edasi.
Mida suudab Kaja Kallas ning milles jäävad tema käed lühikeseks? Millist nõu anda Kadri Simsonile seoses tema tulevikuga, sealhulgas Eesti poliitikas? Kuidas saaks Ursula von der Leyen seista Euroopa huvide eest ilma, et puhkeks kaubandussõda Ameerika Ühendriikidega? Kas Trumpi uue administratsiooni koosseisu vaadates saavad eestlased rahulikult magada?
Arutavad Jüri Ratas (Isamaa), Urmas Paet (Reformierakond) ja Sven Mikser (SDE). Saadet juhtis Herman Kelomees.
Delfi sünnipäeval arutavad Eesti esimese uudisteportaali mineviku ja tuleviku üle Delfi ja Eesti Päevalehe peatoimetaja Urmo Soonvaldi, Eesti Ekspressi peatoimetaja Merili Nikkolo ja Delfi sporditoimetuse juhataja Gunnar Leheste. Saadet juhib Eesti Päevalehe arvamustoimetuse juhataja Marju Himma.
Kes võidab? Nii on SALK juhilt Tarmo Jüristolt kümneid kordi küsitud. "Aus vastus on loomulikult: ei tea. Praegu on küsitlused nii kaelakuti, et mõlemal on sama šanss võita või kaotada," rääkis ta. Kes väidab enesekindlalt, et võitmas on Kamala Harris või et selge soosik on Donald Trump, ajab ilmselt käojaani. Saadet juhtis Herman Kelomees.
Iraan ründas eile õhtul umbes 180 raketiga Iisraeli, makstes nii kätte Iisraeli eduka sõjalise operatsiooni eest Hezbollah vastu.
„Ega lähiajaloos ei olegi olnud kampaaniat, kus oleks korraga nii palju metsikuid sündmusi,“ räägib saates riigiteadlane, Tallinna ülikooli rahvusvaheliste suhete dotsent Matthew Crandall.
USA poliitika ekspert Liisa Past märgib, et nädalavahetusel õnnestus viimaks Bidenile selgeks teha: temaga eesotsas demokraatidel teed valimisvõiduni pole.
Komisjoni president pälvis teise ametiaja 401 häälega ehk 40 hääle suuruse varuga. Hääletus ja järgmise viie aasta EL poliitikat kommenteerivad Eesti eurosaadikud Marina Kaljurand, Urmas Paet ja Jana Toom. Saadet juhtis Herman Kelomees
Madison: Biden ei adu enam, millise riigi president ta on. Donald Trumpile sooritati atendaadikatse, samal ajal on Joe Biden hääbumas. Läänt, Euroopat ja Eestit ootavad järjest ärevamad ajad. Väitlevad eurosaadikud Jüri Ratas, Sven Mikser ja Jaak Madison. Saadet juhtis Herman Kelomees
Eesti aja järgi ööl vastu tänast, kohaliku aja järgi õhtul veidi pärast kella kuut kõlasid USAs Pennsylvania osariigis Butleris USA presidendikandidaadi ja eelmise presidendi Donald Trumpi kampaaniaüritusel lasud, millest räägib täna kogu maailm. Trump ise sai ilmse atentaadikatse järel tulemusel kergema haava, üks üritusel viibija surma, kaks tõsiselt vigastada.
Kuidas see kõik sai juhtuda ja mis on selle mõjud nii USA presidendivalimistele kui ka ühiskonnale laiemalt, arutame hetkel USA-s Las Vegases viibiva Delfi poliitikaajakirjaniku Herman Kelomehe ning siitpoolt ookeani USA poliitikavaatleja Kajar Kasega. Saadet juhib Delfi tegevtoimetaja Tarmo Paju.
Valimisõhtu pinev, otsustav tund koos kõige üllatavamate arengute ja olulisemate järeldustega on järelkuulatav. Saate avalõigus saab sõna peaminister Kaja Kallas, kellelt uurisime, mismoodi teda kõrgele Euroopa ametikohale tööle meelitatakse. Valitsusjuht vastas kõige olulisematele küsimustele intrigeerivalt. Saadet juhtisid Brent Pere, Greete Lehepuu ja Herman Kelomees.
Viimatine uuring rahva seas näitab Jüri Ratase gambiidi tasuvust ja oravapartei kehva seisu. Mida sellest kõigest järeldada? Saates arutlevad sel teemal Mari-Liis Jakobson ja Urmas Jaagant. Saadet juhtis Grete Põlluste.
Miks Eesti tugevaimad kandidaadid europarlamenti oma olemuselt riigile kahju võivad tuua? Miks pole valitsusvastane kampaania ning üleüldine koalitsioonist tulenev taak sotsidele ega oravatele eurovalimistel külge hakanud? Ning kuidas võib tulevaste nädalate ilmaennustus eurovalimistel end välja mängida?
Eurovision tahtis hoiduda poliitikast. Poliitika tuli tema juurde.
Vist ühegi Eurovisioni lauluvõistluse järel pole ilmunud nii palju lugusid sellest, kuidas nüüd ongi lauluvõistlusega lõpp. Sest meeleheitlikkust katsest hoida eemal poliitikat, sai farss omaette.
„Euroküla oli juba enne võistluse algust suur läbikukkumine,“ meenutab koha peal käinud Kroonika ajakirjanik Merilin Mölder. „Turvameetmed olid nii ranged, et kui tahaksid perega minna, aga ei tohi isegi rahakotti kaasa võtta – sest rahakott läheb koti alla, aga kotte kaasa võtta ei tohi – siis sa lihtsalt ei lähe sinna. Nii juhtuski. Inimesi ei olnud.“
Aga oli siis tänavune Eurovisioni lõpu algus?
Miks ikkagi nähakse lauluvõistluses paljuski ennekõike just LGBT siseüritust?
Kui košmaarne oli EBU kommunikatsioon Hollandi eurolaulu diskvalifitseerimise järel?
Kuulake Krister Parise juhitud „Erisaatest“!
Euroopa Parlamendi valimised on peaaegu ukse ees. Politoloog Erik Moora viitab, et naljakas triangel käib ümber valitsuse.
Nimelt ei taheta praegu väga ebameeldivaid otsuseid langetada. On ju valimistel vaja hästi esineda ja pealegi pole teada, mis saab peaminister Kaja Kallasest. Too rõhutab intervjuudes kogu aeg, et on ju Eesti peaministri rollis. Pärast valimisi aga selgub seegi, kas Eesti saab Euroopa Komisjonis magusa koha, mille võiks siis võtta Kallas. See on kõik teoreetilise arutlemise teema ega olene suures plaanis meist endist, jääb Moora jutust kõlama.
Saates arutatakse sedagi, miks Euroopa Parlamendi valimised ikkagi paljud eestlased külmaks jätavad. Teatavasti on hääletajate osakaal olnud väike.
Muidu igavapoolsed ja teisejärgulised eurovalimised on ühe erandi näol pakkumas jälgijatele korralikku vaatemängu: jutt käib mõistagi Jaak Madisonist, kelle poissmehelikud eraeluskandaalid on korraliku vindi sisse võtnud ning tema valimiskampaanias täitsa oma elu elama asunud.
„Noh, liberaalid, proovisite mind tühistada?“
Skandaalijärgne hüüdlause on kogunud Madisoni pooldajatelt ühismeedias ohtralt pooldavaid reaktsioone. Sellist strateegilist käiku - ja ka vastuvõttu publikult - oligi oodata, märkisid Delfi erisaate eetris nii kodanikuaktivist Tarmo Jüristo kui ka Eesti Ekspressi ajakirjanik Greete Lehepuu.
Ekspeaminister kritiseeris ta taas teravalt Kaja Kallast ning ütles esimest korda välja, keda ta praeguse peaministri järglasena näeks. Saadet juhtis Herman Kelomees.
Strasbourgist läks eetrisse viimane Eestist valitud Euroopa Parlamendi liikmete debatt, mille käigus avaldati arvamust ka poliitikast lahkuva endise peaministri Andrus Ansipi kohta. Väitlesid Jaak Madison, Jana Toom, Sven Mikser. Saadet juhtis Herman Kelomees.
Liitlaste jõuga Iisraelis Iraani droonide allakõmmutamine aitas euroliidu riigijuhtidel lõpuks ka Ukraina õhukaitse osas end kokku võtta.
Saates arutlesid päevakajaliste teemade üle Marina Kaljurand (SDE), Jana Toom (KE) ja Urmas Paet (RE). Saadet juhtis Grete Põlluste.
Euroopa Ülemkogu kohtumisel Brüsselis on Eesti jaoks tähtsaim küsimus see, kas nõustutakse leidma raha Euroopa kaitsevõime arendamiseks.
Riigijuhtide kohtumise toimumispaiga lähedal lähedal Euroopa Parlamendis peavad debatti eurosaadikud Andrus Ansip, Jana Toom, Sven Mikser ja Jaak Madison.
Väideldakse muuhulgas järgneva üle:
Kust tuleb raha selleks, et Eestile kaitse tagamiseks ülioluline Euroopa Liidu kaitseinvesteeringute programm käima tõmmata?
Kuidas muutub Euroopa Liit pärast seda, kui sellega on liitunud Ukraina. Millega peab arvestama Eesti, kes muutub tõenäoliselt netomaksjaks ehk maksaks Euroopa Liidule rohkem, kui tagasi saab?
Kaja Kallas ütles, et NATO uus peasekretär peaks tulema Ida-Euroopast. Kas Hollandi peaminister Mark Rutte, kellega seoses on kokkulepe väidetavalt juba olemas, ei sobi? Kes sobiks?
Kas Tallinna linnavõim habrastub Porto Franco otsuse valguses veelgi? Mida soovitavad eurosaadikud parteikaaslastele pealinnas, kus Mihhail Kõlvartile võidakse umbusaldus esitada.
Saate valmimist toetab Euroopa Parlament.
Venemaa "valimised" mööduvad etteantud stsenaariumi kohaselt. Ja ometi annavad nad inimestele võimaluse oma protestihääl kuuldavale tuua. Eriti pakub selleks võimalusi üks "kandidaatidest".
Euroopa Parlamendis esines Julia Navalnaja, kes kutsus Euroopa poliitikuid üles tegema rohkem, et sundida Vladimir Putin alistuma. Saates väitlesid Eesti eurosaadikud Jana Toom (Keskerakond), Riho Terras (Isamaa), Jaak Madison (EKRE), Urmas Paet (Reformierakond) ning Sven Mikser (sotsiaaldemokraadid).Saadet juhtis Herman Kelomees.
Täna Venemaa vangilaagris surnud opositsiooniliidri Aleksei Navalnõi asemele uue jõulise opositsiooniliidri kerkimine võtab aega ja on väga keeruline, usub Riigikogu väliskomisjoni liige reformierakondlane Eerik-Niiles Kross. Krossi sõnul ei tea me kas Vene võim lasi Navalnõi otseselt täna tappa, kuid kaudselt on nad tema surmas igal juhul süüdi.