Tehnotropid
Tehnotropid on saade tehnikast. Inimeselt inimesele.
Saatejuht
Mihkel Tepp
Episoodid
OnePlus 11 on tootja kõige uuem telefon, mida paljud internetiavarustes peavad ühks parimaks Androidiga telefoniks tänasel päeva. Osalusekperiment selgitab välja, kas see päriselt ka nii on.
27.02.2023 26 m
Mis on tark linn, kuidas see sünnib, mis sellega seotud ja kellele seda üldse vaja? Kuula ja ehk saad teada! Aga kui tead, siis kuula ikkagi!
08.11.2022 42 m
Igapäevase kõrvaltvaataja jaoks võib tunduda Tele2 siiani mobiilioperaatorina, kelle põhiliseks äriks sõnumite, interneti ja kõneteenuse pakkumine. Tegelikult on ettevõtte teenuste portfell nii palju laiem, pakkudes lahendusi, mida isegi oodata ei oska. Üks neist on Piiramatu Äri paketiga kaasnev kõnehalduse teenus.
29.09.2022 45 m
eekordne Tehnotroppide saade räägib kliimast. Õnneks ei proovita saates ilma ennustada, küll aga tuleb juttu sellest, kuidas absoluutselt igal pool võimalikku kuumalainet ennetada. Kas teadsid, et maailmas on olemas portatiivsed kliimaseadmed, mida saad viia endaga igale poole kaasa ja saada tänu sellele palavasse tuppa mõnus ja jahe sisekliima ning vajadusel ka vastupidi? Tehnotropid igastahes kuni tänaseni seda ei teadnud.
19.05.2022 34 m
"Alustasime üldse näiteks mängu- ja meelelahtutusportaalidega, kui saime üpris kiiresti aru, et meie tugevused on mujal," räägib 23 aastat tagasi veebimajutusteenuseid pakkuma asunud Zone.ee esindaja Jaanus Putting. Esimese aasta jooksul saadi aru, et aeg on hoopis õigem mitte proovida teha järjekordseid ajaveetmiseks sobilikke portaale vaid hakata pakkuma hoopis virtuaalserveri teenust. Ja siin siis nüüd 20 pluss aastat hiljem ollakse, Eesti parimana.
29.04.2022 49 m
Eestlane on aegade jooksul harjunud igas asjas tonti nägema. Erandiks pole ka Tele2 ülikiire interneti pakkumine äriklientidele, mille puhul võib hinnad võrreldes konkurentidega rõõmsalt kahega jagada, kaotamata kvaliteedis või kiiruses. Loomulikult võib kohe hakata otsima mingit konksu näiteks peidetud tasude, tähtajaliste lepingute või röövellike hindadega seadmete rendi puhul. Jääb vaid soovida head otsimist, sest konksu lihtsalt polegi ja Tele2 on võtnud ette järjekordse revolutsiooni - sel korral äriklientidele mõeldud internetilahenduse hinnastuse ja kvaliteedi osas.
13.04.2022 32 m
Kõik teavad, et tänapäeval peetakse suur osa lahinguid ka mujal, kui ainult lahinguväljal. Küberväejuhatus on väeosa, mis tagab meile ja meie sõjalistele partneritele laitmatu infovahetuse, kuid mitte ainult. Lisaks viiakse läbi küber- ja infooperatsioone, aga hoitakse korda ka enda tagalas. Ja mis kõige toredam - just nüüd ja täna värbab küberväejuhatus uusi töötajaid. Keda täpsemalt, mis tingimustel ja mis ülesandeid täitma, sellest räägib küberväejuhatuse ülema asetäitja Mihkel Tikk.
21.03.2022 31 m
Kujuta umbes ette, milline on Sony Playstation VR komplekt. Ja nüüd kujuta ette, et sa paned selle endale kaela ja see puhastab sinu sissehingatavat õhku. Nüüd kujuta ette, et selle toimimise taga on päriselt teaduspõhisus ja siis kujuta ette oma üllatust, kui saad teada, et tegemist on Eesti leiutisega, mis toodetud siinsamas Eestis ning saanud ideetasandilt valmistooteks vähem, kui aastaga. See ongi Respiray. Saates külas Mihkel Sepp, Respiray esindaja, kes seda vahvat seadet tutvustab.
08.12.2021 40 m
Tele2 kirjeldab ennast ise challenger-tüüpi ettevõttena. See tähendab seda, et nii mõnigi kord heidetakse kinnas konkurentidele sooviga muuta senist ja harjumuspärast. Tänu Tele2 initsiatiivile lõpetati "külmade" müügikõnede tegemine. Tele2 on esimene, kes otsustas lõplikult loobuda tähtajalistest lepingutest. Nüüd on mindud lahingusse letialuse hinnastamise vastu. Miks ja kuidas, sellest räägib Aare Uusjärv, Tele2 Eesti müügidirektor.
06.10.2021 38 m
Mitu kasutajaga saab uhkustada Netflix? Või Apple TV+? Või Prime või Disney+? Aga kas mõnel Eesti enda voogesitusteenusel on juba 10 000 maksvat tellijat koos? Viimast me muidugi ei tea, aga fakt on see, et kui poes eelistad osta kodumaist muna kallimalt, kui välismaa kraami, siis miks ei eelista sa kasutada kohalikke voogedastusteenuseid piiritagustele? Ja üldse, miks ei pane kohalikud selgasid kokku? Ja veelgi enam - kas kvaliteet on tähtsam kui kvantiteet?
27.09.2021 41 m
Eelmisel nädalal tuli Apple taaskord laiema avalikkuse ette erinevate põnevate toodetega, mille hulgas oli nii pettumusi kui ka vastupidist. Võtame need tooted ükshaaval ette ja avaldame arvamust. Lisaks ka lubatud Chipolo One Spot'i loos.
20.09.2021 47 m
Uus Elisa Elamus on suur samm edasi klassikalise teleteenuse juurest. Tahad, vaata telekas või kui tahad, siis kasvõi maal ja metsas suvaliselt ekraanilt. Vaja on ainult internetiühendust ja telekat, mis toetaks äppe. Ja isegi kui seda viimast pole, saad Elisalt Android-boxi. Lisaks saates veel Chipolo One Spot unboxing ja natukene niisama juttu ka.
13.09.2021 49 m
Apple Music on viimasel ajal üllatanud igat sorti põnevate asjadega - küll ruumiline heli läbi kõrvaklappide, aga ka (üli)kõrge kvaliteediga muusika. Jama lugu on see, et tavalisel inimesel pole sellest suurt sooja ega külma, sest...
14.06.2021 56 m
Eestlane tahab uut. Ja siis kindlasti naabrist mitu korda paremat. Olgu jutt autost, telefonist või saunamajast. Kui aga rääkida arvutitest, siis täiesti arvestatav võimalus on osta arvuti teiselt ringilt. Garantiiga ja selleks spetsiaalselt mõeldud kauplusest. Seekordses saates avab Ants Õnne, kes just sellise äriga tegelebki, telgitaguseid ja räägib, miks kasutatud arvuti on teine kord isegi parem kui uus ja läikiv.
31.05.2021 51 m
Seekordses saates tuleb juttu kahel teemal - tehnika tellimine Jaapanist isikliku kogemuse näite varal ja Apple'i uutest seadmetest, vidinatest ning tarkvarateenustest.
03.05.2021 44 m
Olgu su kodus Telia, Elisa või STV, siis üpris suure tõenäosusega on nende poolt sul kodus ka telekanalid. Kas on võimalik, et liigume erinevate voogesitusteenuste abil sinna, kus telekomid tõstavad käed üles ja ütlevad, et "Meil pole enam huvi telekapilti müüa." Kas see kõlab realistlikul või on see utoopia?
29.03.2021 38 m
Maailmas on lahvatanud sõda! Suures (ja põhimõttelises) vastasseisus on kaks tehnikamaailma absoluutset giganti: ühes nurgas Apple, kes ütleb, et inimesel on ise õigus otsustada, mis andmeid teistega jagada. Teises nurgas Facebook (ja natukene vähem ka Google), kes ütleb, et andmete jagamine kolmandate osapooltega on okei ja see aitab kaasa parema kasutajakogemuse loomisele. Kellel on õigus?
15.02.2021 42 m
Jälle mingid tarkvarauuendused? Alles ma ju tegin oma arvutile uuenduse. Ja miks see telefon ennast update'ima hakkab? Seekordne episood keskendubki tarkvarauuendustele - kui palju ja tihti nendest seadmete uuendustest tegelikult reaalset kasu on? Või on neid üldse vaja teha?
08.02.2021 39 m
Kui kohalik seadmetugi lonkab ükskõik, mis põhjusel, siis kuhu pöörduda? Maailmas pole teadupärast ühtegi muret, mis ole üle mõistuse unikaalne - see kehtib ka tehnoloogiavallas. Kus on need maakeelsed foorumid ning veebilehed, kuhu oma häda kurtma minna, kui kohalik tugi sind aidata ei oska.
01.02.2021 44 m
Kas tõesti on võimalik, et kusagil internetiavarustes müüb keegi heast südamest oma isikliku Spotify perepaketi ühte kohta aastaks 3€ eest? Või keegi teine väga hea inimene MS OneDrive'i ruumi 4€ eest? Aga kuidas kõlaks meie regioonis ametlikult mitteleviva Disney+ teenuse tellimus aastaks 5€ eest? Ahvatlevalt, kas pole? Kuid kuidas selliste pakkumistega päriselt on ning kes keda ja kus selliste hindaede juures petab?
25.01.2021 46 m
Iga inimene kuulab muusikat omal moel - kes bussis klappidest ning voogesitusest, kes ulmekallist helisüsteemist kodus, kasutades selleks ülikõrge kvaliteediga helifaile. Kellel on õigus ja kui hulluks saab audioelamuse tagaajamisel üldse minna?
18.01.2021 41 m
Uus aeg nõuab uusi kangelasi ning lahendusi ja üks sellistest on kahtlemata termokaamera. Kuidas ja kas üldse võiks olla termokaamerast kasu ühes ettevõttes või laiemalt avalikus ruumis üldisemalt. Kas see masin aitaks piirata viiruse levikut? Paigaldaja poolelt saab sellest rääkida Priit Orasson G4S'ist, tarbija poolelt jazzklubi Philly Joe's vedur Reigo Ahven.
02.12.2020 49 m
Apple on taaskord näidanud ette, mida aasta jooksul on oma laborites ehitatud ning tulemuseks on iPhone 12. See telefon on kiire, värviline, uute vidinatega aga kas ka oma hinda väärt. Kas tasub ennast järjekorda võtta või on ka rahakotisõbralikumaid lahendusi?
19.10.2020 51 m
Kui kogu maailm tundub näiliselt liikuvat suunda, kus kõik failid asuvad pilves siis ometigi on ka inimesi, kes vastupidiselt sellest keelduvad. Näiteks inimesed, kes tegelevad fotograafiaga või lihtsalt pildistamisega ning tahavad oma pildistatut säilitada ka paberil. Tehnotroppidel on külas Leivi Konsing - inimene, kes teab kõike Epsoni fotoprinteritest ja jagab ka oma teadmisi meiega.
12.10.2020 1h 6 m
Auto pardakaamera. Mõjub kahetiselt - kohati mõtled, et on ikka veidrikud, kes seda endale paigaldavad siis aga jällegi räägitakse imelugusid, kuidas selle abil liiklusrikkujad kenasti pildile jäänud. Mis ta siis on - moevidin või abimees?
14.09.2020 48 m
Euroopa Liidus ringleb algatus, mis ütleb, et igaüks meist peaks saama ise oma telefoni parandada - nii hoiame seda kauem elus ja reostame vähem loodust. Kõik loogiline. Aga kuidas see päris elus välja näeks? Tehnotropid on pikalt suvepuhkuselt tagasi!
01.09.2020 46 m
Apple'i WWDC üritus on selleks korraks lõppenud ning see annab põhjuse teha väikesed kokkuvõtted uudistest. Lisaks põikame ka korraks Androidi-maailma ning tõdeme, et kui oled õunamees, on põhjust sügist oodata, Androidi-mehed aga peavad leppima kesisema saagiga.
29.06.2020 36 m
Kohe kui ilmad soojad, võtab eestlane kätte ja kihutab oma tavalisest igapäevasest koduinternetist eemale. Klassikaline "kodune internet" asendub juhtmevabadusega ja talvine paikseks olemine liikumisega. Millest valikute tegemisel lähtuda, milliseid seadmeid eelistada ja kas juhtmevaba internet ikka katab kõik mu vajadused? Külas on Tele2 Klienditurundus direktor Ines Estrin.
18.06.2020 33 m
Kas oled kunagi kokku arvutanud, palju maksavad sinu kodus või telefonis olevad Spotify ja Netflix? Oled sa viimasel ajal vaadanud, millise mobiilipaketiga sa seotud oled ja kas sellele oleks soodsamaid alternatiive?
08.06.2020 52 m
Sel nädalal räägime kodusest netikiirusest ning proovime anda mõned omapoolsed soovitused. Lisaks natukene hindadest ning sellest, mille alusel üldse alla- ja üleslaadimise kiirust valida.
01.06.2020 46 m
Kui poes maksab telefon 1000€, ei tähenda see, et sama kallis on ka telefoni teha. Isegi kõige kallima telefoni valmistamine maksab poole vähem, kui telefoni enda hind. Miks?
25.05.2020 48 m
Pärast pikka pausi on Tehnotropid tagasi. Seekordses saates arutame elu võimalikkusest Huawei telefoniga ilma Androidi äppideta ja kuidas maailm meie ümber muutunud on.
18.05.2020 54 m
Tehnotroppide salvestamise ajal on Priidul ja Mihklil kodukontor kestnud umbes kaks nädalat. Kuidas see neil on möödunud, millised on parimad avastused ja kuidas on kõige targem keskenduda tööle? Salvestatud üle Skype'i.
30.03.2020 50 m
Eesti telekanalid hakkasid HD pildkvaliteedis meieni jõudma alles suhtelt hiljuti - seni pidime leppima mõne kanali puhul vana ning iganenud SD kvaliteediga. Samas tehakse sel korral olümpiamängudest näiteks esmakordselt 8K kvaliteedis ülekandeid ning 4K on samuti piiri taga juba kohati päris tavaline kvaliteedinorm. Kui kaugel meie sellest oleme ning millal Eestis nii kaugele jõuame, et telekanalid tulevad meieni näiteks 4K pildikvaliteediga?
09.03.2020 44 m
Kuigi mobiilse interneti levile seavad piirid nii mõnedki tegurid - asukoht, ümbritsev taristu ning kasvõi masti asukoht, võiks eeldada, et Tallinnas (ja teistes suuremates linnades) on levil alati "punn põhjas". Aga näe - võta näpust. Täiesti juhuslikult võid kõik oma plaanid selle eelduse peale üles ehitada ja siis valusalt vastu pükse saada.
02.03.2020 50 m
Millist arvutit soovitada sõbrale? Ülesanne on keerukas, sest igal inimesel omad erisoovid ja nägemused. Kuid mis kriteeriumitest soovitaksime arvuti valimisel lähtuda meie.
17.02.2020 50 m
Hiinast kauba tellimine võib tunduda kohati riskantne. Ometigi saab ka sealt täiesti häid ja toimivaid asju, kuid selle kõige juures tuleb alati meeles pidada, et Hiinast tellides saad sa täpselt nii palju eest, kui sa oled nõus maksma. Ja hiljem kurta pole kellegile.
10.02.2020 57 m
Üha enam ja enam on koduse tehnika parandamine keerukas. Ja lisaks sellele tundub, et tootjad annavad endast suisa parima, et me ei saakski ise oma asju putitada, vaid ostaksime uued. Nõme või õigustatud?
03.02.2020 54 m
Retro teeb igas vallas tagasitulekut - retroriietest kuni mööblini välja. Sinna vahele mahub ka hunnikus erinevat retrohõngulist tehnikat. Kas see tegelikult on õige asi või on tegemist mööduva nähtusega?
27.01.2020 55 m
CES2020 on läbi. CES ehk Consumer Electronics Show toob igal aastal huvilisteni nii uusi tooteid kui mõnel määral näitab ka tehnoloogilisi arengusuundasid. Aga täpselt sama palju on seal alati ka naljatooteid. Nii tõsistest kui ka lõbusatest uudistoodetest 2020. aasta esimeses Tehnotroppide saates räägimegi.
13.01.2020 1h 1 m
2019 on lõppemas ning aeg on fantaseerida, mis teeks aastast 2020 kõige parema tehnoloogia-alase aasta.
23.12.2019 55 m
Vanasti räägiti, et lae aku täis ja siis tühjaks ja jälle täis - ainult nii hoiad akut tervena. Siis hakati rääkima, et nii ei tohi kindlasti teha, sest see rikub akut ja laadida tuleb hoopis täpselt vastupidi. Kuidas siis on õige laadida tänapäevast akut?
16.12.2019 54 m
Mitte keegi pole kunagi öelnud, et kodutehnikat ei või kasutatuna osta. Muidugi kaasnevad sellega teatavad ohukohad, kuid kui targalt osta võid saada tipptaseme tehnikat uuega võrreldes praktiliselt murdosa hinnaga.
09.12.2019 43 m
Viimaste nädalatega on tulnud välja kahe telefonide suurtootja uued kõrvaklapid. Lohistasime need stuudiosse ja tõime kodunt veel mõned variandid juurde ning ütleme, et uued klapid võiksid kasvõi kohe osta - valikut on küll ja veel.
18.11.2019 42 m
Iga aasta uus telefon ehk kui tihti on mõistlik telefoni vahetada? by Delfi Tasku
04.11.2019 59 m
Üks pult teleka jaoks, teine digiboksile. Kolmas juhib meediaseadet ning neljandaga vaatad DVD plaate. Miks ei võiks olla neid olla vähem?
28.10.2019 50 m
Kui sa pesumasina ostad, siis kaua sa südamerahus sellega toimetada saad? Ostad teleka siis jällegi tead, et üpris kiiresti on see iganenud. Kas see on meelega tehtud või lihtsalt tehnika areng ongi kiire?
21.10.2019 53 m
Sõna "digihügieen" kõlab naljakalt. Ometigi on spetsialistide ja teadjameeste sõnul tänapäevases ühiskonnas tegemist vähemalt sama olulise asjaga, kui tavaline hügieen. Mis üldse on digihügieen ning kuidas seda saavutada?
14.10.2019 1h
Inimesed jagunevad vast laias plaanis kaheks - ühed on need, kes ostavad puhtalt nubreid: mida rohkem piksleid ja suurem mälumaht, seda uhkem. Teised jällegi on sellised, kellele on numbrid ükspuha ning oluline on see, kuidas kõik omavahel töötab ning kui mõnus kasutada.
08.10.2019 47 m
Tehnika ja mehed kipuvad ikka enamasti kokku käima? Kui aga võtta kaks naist, küsida neilt, mida nad tehnikast teavad, arvavad või mõtlevad, siis tulemus on võibolla mõneti ootamatu. Tehnotroppide saatel on sel korral külalised - Sille ja Marianne ehk Tissidendid.
30.09.2019 1h 9 m