Tark Investor
"Tark Investor" on podcast, kus räägime sellest, kuidas investeerimisega alustada ning targemaid otsuseid teha.
Saatejuhid
Kaspar Viira, Priit Pokk, Richard Mägar
Episoodid

Saates „Tark investor“ oli sedapuhku külas finantsinspektsiooni finantssektori infrastruktuuri osakonna juht Kalle Klooster, kes selgitas, kuidas ära tunda turumanipulatsiooni.

Täpsemalt rääkis Klooster, millised on tüüpilised turumanipulatsiooni juhtumid, millised kriteeriumid peavad olema täidetud, et konkreetset juhtumit saaks pidada manipulatsiooniks ning millised kohaliku turu eripärad mängivad regulaatori kasuks, mistõttu saavad nad ka kergemalt hingata.

Teisalt selgitas Klooster, miks praegustel keerulisematel aegadel, kus Tallinna börsi ettevõtetel pole läinud nii edukalt kui ülemeelikul 2021. aastal, on finantsinspektsioonil ka rohkem tööd.

Ühe peateemana tuli saates jutuks hiljutine GameStopi juhtum, kus Keith Gilli ehk Roaring Kitty taasilmumine mitmekordistas meemiaktsia hinna, sh lõikas sellest kasu ka Gill ise, kes omas nii otseselt GameStopi aktsiaid kui ka ostuoptsioone. Kui pealtnäha paistab juhtum selge turumanipulatsioonina, siis kas seda saab ka õiguslikult pidada turu kuritarvituseks? Kuidas mõjutavad sedalaadsed juhtumid finantsjärelevalve tööd? Millised argumendid räägivad aga Gilli kasuks? Finantsinspektsiooni esindaja aitas teemat lahata.

03.07.2024 46 m

Saates tulid teemaks muutused Enefit Greeni juhtkonnas, Infortari äärmiselt odav ülevõtupakkumine ning värske Pensionitarkuse uuring. Saates osalesid Kaspar Viira ja Priit Pokk.

28.06.2024 28 m

Investor Riin Mäesalu võttis ligi aasta aega tagasi vastu otsuse palgatöölt lahkuda ning enne seda oli ta kolinud neljatoalisest korterist väiksemale elamispinnale. Kuula saatest täpsemalt, kuidas ta investeerimisega alustas, kuidas jõudis ta veerandmiljoni eurose portfellini, kuhu ta investeerib, miks lahkus ta palgatöölt Pipedrive’is ning võttis vastu otsuse kolida neljatoalisest korterist ühetoalisesse korterisse ning palju muud. Saadet juhtis Kaspar Viira

21.06.2024 44 m

Saates arutleme Funderbeami platvormil kaubelnud kerisetootja Huum OÜ müügi üle, räägime USA tehnohiidude viimase aja uudistest (sealhulgas Tesla väikeaktsionäri alustatud kohtuvaidlusest), Euroopa Liidu tariifidest Hiina elektriautodele ning keskpankade ees seisvatest otsustest. Saates osalesid Kaspar Viira ja Priit Pokk.

14.06.2024 46 m

Tänases saates räägime võlakirjade märkimistulemustest, LHV võlakirjade taevasse kerkinud hinnast, Nvidia aktsia jätkuvast tõusust ning Euroopa keskpanga peatsest intressiotsusest.

Saates osalesid Kaspar Viira ja Richard Mägar.

31.05.2024 20 m

Lõppenud nädala märksõnadeks on kohalikule börsile jõudnud võlakirjabuum, üksikust sotsiaalmeediasse postitatud pildist alanud meemiaktsiate ralli ning hoogustuv tariifisõda USA ja Hiina vahel. Lisaks tõi nädal mitmeid lahkumisteateid ning mahuka aktsiaostu. Saates osalesid Kaspar Viira ja Priit Pokk.

17.05.2024 33 m

Aastal 2012 ingelinvesteeringutega alustanud Lauri Antalainen soovitab iduinvesteeringut tehes vältida nö lollikindlaid ettevõtteid, sest tavaliselt ei ole neil võimekust raha kümne- või sajakordistada. Tuleb teha riskantseid valikuid.
Edu võtab tema sõnul aega, aga läbikukkumine käib oluliselt kiiremini. Seetõttu on Antalaineni sõnul näha, et alustajatel tekib peale esimest investeerimisaastat motivatsioonipuudus.
Saatest kuuleb muuhulgas, mis olid Antalaineni esimesed investeeringud, mida ta loeb enda parimaks investeeringuks, millistest vigadest peaksid algajad investeerijad hoiduma ning palju veel.

Saadet juhtis Kaspar Viira.

16.05.2024 28 m

Rahatarkuse mängu Cashy looja Mart Vainu rääkis saates „Tark investor“, miks soovib hariduslik mängufirma läbi lüüa just nimelt USA-s. Kui varasemalt on Cashy keskendunud eelkõige koolidele, miskaudu on Vainu sõnul Cashyt mänginud üle 200 000 inimese, siis nüüd mõeldakse eelkõige, kuidas pankade abil jõuda rohkemate inimesteni. Seetõttu alustati hiljuti koostööd Ameerika pankade ühendusega, kuhu alla kuulub 4500 panka. Hetkel tehakse koostööd 11 pangaga.

See on aga oluliselt keerulisem turg: kui koolis on õpilastel hea meel, et töövihiku asemel saab õppida läbi mängu, siis väljaspool koolikeskkonda on tähelepanu haaramises konkurentideks näiteks nii Xbox, Netflix kui ka TikTok, kuid ka palju teisi asju. Samas pole Vainu sõnul eesmärk, et inimesed võimalikult palju Cashyt mängiksid, vaid harida ning panna mõtlema, mis aitaksid neil teha elus rahaliselt paremaid valikuid. Seda eriti just USA-s, kus noores eas valede otsuste tegemine võib maksta terve elu kätte, kuna krediidiskoor on teadmatusest tehtud valikute tõttu sedavõrd nõrk ning seda hiljem parandada keeruline.

Ärilises plaanis pürgib Cashy samade eesmärkide poole, mis iga teine idufirma: saada vähemalt ükssarvikuks ehk miljard dollarit väärt tehnoloogiafirmaks. „Meie ootused ja lootused on väga suured, muidu ma ei tegeleks sellega. Startupi tegemine ei ole väga lihtne. See on päris stressirohke, väga palju magamata öid,“ märkis Vainu.

08.05.2024 42 m

Seekordses saates tuli juttu tulemuste hooajast, börsifirmade juhtide palkadest, keskpankade erinevast seisust ning kas mai kuus tasub kõik aktsiad maha müüa. Saates osalesid Kaspar Viira, Priit Pokk ja Richard Mägar.

03.05.2024 41 m

Tänases saates tulid teemaks tulemuste hooaja üllatused, kas börsil on jaks otsas, pensionisammastesse kogunenud miljardid ning kinnisvaraturu olukord. 

Saates osalesid Kaspar Viira, Richard Mägar ja Priit Pokk.

19.04.2024 34 m

Kuula, milline on olnud Sanders Skoriku teekond Mobipunkt ja Dream Vara asutamiseni, kus ta ise on investorina kätt proovinud, millised võimalused on Dubaisse investeerida, miks ta ei soovita Hispaaniasse kinnisvara investeerida ja miks on kiire raha teenimise aeg läbi?

17.04.2024 1h 3 m

Inimeste suhe rahaga on äärmiselt veider: me justkui kardame raha, samas me himustame seda, rahast rääkimist aga peame tabuks ja ebaviisakaks. Kuid raha on vahend, millega osta hingerahu, enesekindlust ja kogemusi. Stuudios räägib rahast, investeerimisest ja sellest, kuidas finantskirjaoskust parandada, LHV Panga investorkogukonna juht Nelli Janson. Saadet juhib ajakirjanik Martin Hanson. Saadet toetab LHV Pank.

17.04.2024 1h 6 m

Täna saates: Tallinna börsi üllatused ehk Enefit Greeni juhi lahkumine, Merko priskem dividend ning pakkumine Nordic Fibreboardi aktsionäridele. First North börsi muredest ja rõõmudest, Tesla aktsia kurvast saatusest ning kolmanda samba mullusest rekordaastast.

Saates osalevad Kaspar Viira ja Priit Pokk.

05.04.2024 37 m

TalTechis ärinduse erialal õppiv Elisabeth Kass (20) tõestanud end väga mitmel rindel. Nagu ta isegi ütleb on tal hetkel koguni viis erinevat töökohta, ehkki põhiaeg kulub tal ülikoolile. Lisaks muudele tegemistele on ta ka investor, kelle portfell küündib täna viiekohalise summani. Sarnaselt paljudele ei aja Kass taga palju ihaldatud finantsvabadust, vaid pigem on talle olulised hoopis muud väärtused. Kuula tema teekonnast lähemalt "Tark investor" podcastist!

01.04.2024 43 m

TalTechis on loodud Põhjamaades ainulaadne tudengifond, mida juhivad fondi ligi 50 liiget. Mis on tudengifondi laiem eesmärk? Kui palju liikmeid fondi kuulub? Mismoodi tehakse investeerimisotsuseid ja milliseid investeeringuid on tänaseks tehtud? Kuhu nii Karl Pikner ja Mihkel Külm ise investeerivad?

27.03.2024 43 m

Kuula, miks soetas Pärtel taas üürikorteri, miks ei anna ta üks-ühele konsultatsioone, millised olid probleemid üüritubade üürimisel, millised on ta tuleviku plaanid ja mida peaks kinnisvarainvestor praegu eriti silmas pidama.

13.03.2024 56 m

Nädalat kokkuvõtvas saates rääkisime bitcoini rallist ja selle jätkumisest, aktsiate odavusest Tallinna börsil, tulevatest uuendustest Investeerimiskonto süsteemis, kohalike maaklerfirmade esilekerkimisest ning Euroopa Keskpanga viimasest intressiotsusest.

08.03.2024 31 m
Tänases podcastis räägime Nvidia värsketest tulemustest ning miks see börsi niivõrd pinevil hoiab. Lisaks vaatame üle viimased Tallinna börsi dividendiuudised, räägime Elmo Rendi saneerimisest ning muutunud intressikärbete ootusest. Saates osalesid Kaspar Viira, Priit Pokk ja Richard Mägar.
23.02.2024 24 m
Tulemuste hooaeg on saanud hoo sisse ka Tallinna börsil, kui sel nädalal avaldasid oma raportid nii LHV, Merko, Nordecon kui Coop Pank. Värskeid tulemusi käis „Targa investori” saates kommenteerimas Coop Panga finantsjuht Paavo Truu, kes selgitas, miks on laenuportfelli kasv aasta lõpus pidurdunud ning miks ta on majanduse tuleviku väljavaate osas pigem optimistlikumalt meelestatud. Samuti rääkis Truu saates, kas pankade hiilgeajad on selleks korraks möödas, miks ta pelgab keskpankade ettevaatlikust ning loomulikult ei saanud üle ega ümber euribori mõjudest nii pangale endale kui majandusele. Saadet juhtis Priit Pokk.
09.02.2024 30 m
Tänases podcastis räägime börside uutest rekorditest ning Hiina aktsiate uutest põhjadest, lisaks tulemuste hooajast (Tesla, Netflix, Swedbank, SEB), Euroopa Keskpanga viimasest otsusest, Plurali uuest rahastusest ning lõppu Luminori müügiplaanidest ja BaltCapi fondi vargusest. Podcastis osalesid Kaspar Viira ning Priit Pokk. Foto:AFP/Scanpix
26.01.2024 36 m
Saates tulid teemaks bitcoini kauaoodatud ETFi heakskiit, valimised nii Taiwanis kui USAs ning Infortari tugiostude lõppemine. Lühidalt ka EfTENi dividendist ning euribori liikumisest. Saates osalesid Kaspar Viira ja Priit Pokk.
12.01.2024 34 m
Selle nädala saates räägime investeerimiskonto tulevastest muudatustest ning miks börsiennustused igal aastal niivõrd puusse panevad. Lisaks jagame, mis meile lõppevast aastast eelkõige meelde jääb ja mida uuel aastal huviga jälgime. Saates osalesid Kaspar Viira, Priit Pokk ja Richard Mägar.
29.12.2023 31 m
Selle nädala saates räägime turgude jõulurallist, viimaste investeerimispakkumiste tulemustest + Indexo aktsiapakkumisest ning rahandusministri plaanist viia börsile tükid Eesti Energiast. Saates osalevad Kaspar Viira ja Priit Pokk.
15.12.2023 27 m
Saates võtame jutuks Infortari IPO, Inbanki 9% intressiga võlakirja, Charlie Mungeri lahkumise ning üllatavalt suure inflatsiooni languse. Saates osalevad Kaspar Viira, Priit Pokk ning Richard Mägar.
01.12.2023 33 m
Infortar tuleb börsile ning investorites on see tekitanud hulgaliselt küsimusi, millele vastavad saates ettevõtte tegevjuht Martti Talgre ning üks suurimaid omanikke Ain Hanschmidt. Saatest kuuleb, mis saab Infortari kasumist edaspidi, kuidas jõuti 26-32 eurose aktsia hinnani, kuidas sai Ain Hanschmidt Ühistupanga juhipositsioonilt Tallinki omanikuks, kust ettevõtte kasvu otsib ja palju muud. Saadet juhtisid Priit Pokk ja Kaspar Viira.
29.11.2023 1h
Tänaseks peamiselt meelahutusmaailmas sisu loomisega leiba teeniv Robin Valting on üles ehitanud ka arvestatava investeerimisportfelli, kust leiab nii suuri võite kui ka kaotajaid. Ometi on Valtingu sõnul oluline kusagilt alustada. Kuula, kuhu ta on raha investeerinud? Mis on tema eesmärk ja kuidas hindab ta suhet rahaga?
25.11.2023 57 m
Vaatamata noorusel on Hans Markus Danilas (20) astunud investeerimisteekonnal olulised sammud. Ta on tänaseks raha paigutanud peamiselt USA börsile, sest võrreldes Balti börsiga näeb ta seal ettevõtetel olulist ruumi kasvuks. Kuula, kuhu on Hans Markus investeerinud, millised on tema põhimõtted ja mida on õpetanud vanemad!
11.11.2023 35 m
Kuigi aktsiaturud on tänavu kerkinud korraliku hooga, siis tõusust peegelduvat optimismi investor ning õppejõud Kristjan Liivamägi ei jaga. Aktsiaid ta seetõttu juurde pigem ei osta. Rohkem vaatab ta finantssektori ning võlakirjade poole, millest räägib saates lähemalt. Erinevalt üldisest turust leiab Liivamägi, et keskpankade intressid ei pruugi langeda nii kiiresti, kui laialdaselt oodatakse. Veel kuuleb saates värskest raamatust "Investeerimisedu meistriklass" ning Liivamäe lähenemisest, mis tõi talle Aasta rahatarkuse õppejõu tiitli.
12.09.2023 42 m
LHV Groupi juht Madis Toomsalu näeb, et kui varem võis tunduda deflatsiooni ehk hindade languse oht sisuliselt olematu, siis nüüdseks on see risk teatud määral kasvanud. Toomsalu tõdes, et deflatsioon on ohtlik, millest pole lõppkokkuvõttes kellelgi võita ning muu hulgas tooks see kaasa koondamisi. Samas usub ta, et majanduses on kõige pimedam hetk ilmselt kohe käes ning järgmine aasta võiks juba parem olla. Samuti rääkis Toomsalu usutluses LHV plaanidest ning sellest, miks nad usuvad, et kasum tuleb oodatust palju parem.
07.09.2023 24 m
Sisulooja Andreas Melts ei paista silma vaid vigase inglise keele rääkija või muusikalise komödiandina, vaid ta on tegus ka investeerimisvallas. Kuula lähemalt, miks otsustas täna sisuloojana leiba teeniv Melts loobuda palgatööst Boltist? Kui suur on tema portfell ja millised senised investeeringud? Miks talle tegelikult ei meeldi investeerimine kui protsess? Mismoodi tuleb ta toime vabakutselise eluga?
18.08.2023 52 m
Tänaseks Eesti turul sisuliselt aasta tegutsenud Lightyear on mitmetes investorites suurt huvi äratanud. Eeskätt lihtne kasutajakogemus ja madalad teenustasud on mitmed investorid pannud enda investeeringud tooma nende juurde. Kuula, milline on Martini enda portfell, kuidas ettevõttel on läinud ning mis järgmiseks!
03.08.2023 1h
Vaatamata noorele eale on Säm (22) tänaseks artistina esinenud nii Eesti Vabariigi aastapäeva kontserdil kui üllitanud mitmeid populaarseid singleid. Tiheda artisti- ja tudengielu kõrvalt on ta ka suur investeerimishuviline. Vähem kui aasta ses vallas tegutsenuna on ta tänaseks suutnud investeerimisportfelli väärtuse kasvatada mitmekümnetuhandeliseks.
06.07.2023 56 m
Telliskivi loomelinnakut ja NO99 teatrit varem juhtinud ning praegu Tallinna abilinnapea ametis olev Kaarel Oja rääkis saates „Tark investor” oma investeerimisteekonnast. Oja kõneles sellest, et kuigi põhiosa tema investeerimisportfellist on teada-tuntud aktsiates, siis miks kuulub tema portfelli ka suurusjärgus 20 Funderbeami ettevõtet. Näiteks leiab tema portfellist nii jäätisetootja La Muu, Reet Ausi rõivafirma, vaikusekabiinide tootja Sileni ning tuumaenergiafirma Fermi Energia. Sealjuures rääkis Oja, et kui vahepeal hindas ta Funderbeami platvormiriski oluliselt kõrgemaks ning seetõttu muutus ettevaatlikumaks, siis pärast viimast rahakaasamist on see risk tema hinnangul vähenenud. Usku ta kaotanud pole. Millist nõu annaks ta täna teistele väikeinvestoritele kuuleb aga saatest.
21.06.2023 41 m
Ettevõtjad Algis Liblik ja Rene Allabert on puutunud külaliskorterite äriga kokku üksjagu aastaid. Pöördeliste sündmuste keskel on nad ärimeestena rinda pistnud nii järsu broneeringute vähenemise kui ka hüppeliselt suurenenud kommunaalkuludega.
16.06.2023 49 m
Amazoni-ärist iduettevõtte pankroti ja läbipõlemiseni. Kuula “Tark investor” podcastist, milline on Amazoni-äri ajava Kaisa Lepajõe peamine toode, mis toob tema ettevõttele kümneid tuhandeid eurosid kasumit aastas? Kuidas üks veider töökuulutus viis iduettevõtte loomiseni Inglismaal ning mis on siiani olnud tema suurimad õppetunnid?
16.05.2023 42 m
Investorid Taavi Ilves ja Jake Farra rääkisid, mis on nende investeerimisportfellis muutunud. Kinnisvara on vähemaks müüdud, kasvuvõimalusi otsitakse tehnoloogiasektorist erinevate instrumentidega. Saadet juhib Kaspar Viira.
04.05.2023 37 m
Peale üksikute tehingute on regiooni ärikinnisvarasektor seiskunud, rääkis EfTEN Real Estate Fundi fondijuht Viljar Arakas. Juttu tuleb veel hotellide käibemaksust, konkurentsi puudumisest panganduses, veast euribor fikseerimata jätta, EfTENi lisadividendist ja muust.
20.04.2023 9 m
Hepsori juht Henri Laks ning Merko finantsüksuse juht Urmas Somelar rääkisid Tark Investor podcastis nõudlusest enda korterite vastu, prognoosisid ehitushindade tulevikku ja investorite nõudlust ning Merko rääkis Leedus segadust tekitavatest ehitusnõuetest, mis kuulu järgi võivad ka Eestisse jõuda.
12.04.2023 42 m
Kahe panga – Credit Suisse’i ja Silicon Valley Banki – kollapsid on külvanud finantsturgudel parajalt segadust, mistõttu on hakanud taas paljudele meenuma mälestused ülemaailmsest finantskriisist. Miks tekkis panganduskriis? Mille poolest on praegune kriis erinev 2008. aastast? Mida head ja halba see kriis võiks kaasa tuua? Teemat aitas „Targa investori” saates avada Swedbanki finantsturgude spetsialist Meelis Maasik.
20.03.2023 48 m
Kui teised samal ajal koondavad, siis Wise’il pole see viimase aasta jooksul olnud kordagi mõtteski. Seda põhjusel, et seni on tegutsetud tasa ja targu, märkis Wise’i kaasasutaja ja juht Kristo Käärmann taskuhäälingus „Tark investor”. Saates tuli pikemalt juttu Wise’i ärist, kas firmast on saanud nüüdseks küpse ja natukene igav ettevõte, kaua on veel jaksu kiirelt kasvada ning miks pole neil tekkinud tungi teisi ettevõtteid odavamalt üle osta. Intervjuu lõpus avaldas Eesti üks rikkamaid mehi, mille alusel ta valimistel oma hääle andis.
01.03.2023 21 m
Kui mullu teenis LHV Groupis kahjumit kindlustusäri ning suuri investeeringuid nõudis ka Ühendkuningriigi ärisuund, siis tänavu võiksid ka need kasumlikuks jõuda, ütles LHV Groupi juht Madis Toomsalu. Ühendkuningriigis on alustatud laenutegevust ning plaanis on ka finantsvahendajate ärisuund ÜK ettevõtte alla liigutada, märkis Toomsalu. Kuigi värskelt avaldatud viie aasta Finantsprognoosis pole ÜK ärisuuna kasumit eraldi välja toodud, siis sealset laenumahtu sihitakse konservatiivselt 500 miljoni euro juurde. Sealsed laenud on seejuures turvalisemad ehk koos tagatisega, märkis Toomsalu. Kuula intervjuust, millisena näeb Madis Toomsalu LHV Groupi järgmise viie aasta kasvu, mis pidurdab tänavu laenumahu tõusu, millisena näeb grupp euribori edasist liikumist ja kinnisvaraturu arengut ning millisel kujul kavatseb grupp veel investeeringuid kaasata.
14.02.2023 17 m
Rahakrati jaoks oli aasta nagu Eesti kruusatee, konarlik ja käänuline. Siiski heinakuhjast sai leitud mitu pärli. Rahakratt jagas mõtteid väärtpaberitest, kinnisvarast ja seadis ritta punktid, mida iga tubli investor võiks jälgida!
17.01.2023 51 m
Käesoleval aastal on Eestis esmaregistreeritud 1349 elektrisõidukit. Endiselt on eesotsas kallimad ja luksusbrändide poolt pakutavad mudelid nagu Tesla, Porsche ja Audi. Kuid hiljuti teatas Euroopa Liit, et aastast 2035 ei tohi müüa ühtegi uut sisepõlemismootoriga sõidukit. Et mõista, mida see reegel toob kaasa autotööstusele ja kas see tähtaeg on realistlik, kutsus Ärileht Targa Investori taskuhäälingusse Jaan Juurika, kes on oma põhitööks teinud elektrisõidukite ja seda ümbritseva tööstuse uurimise. Saates räägime kuidas on talvel sõita elektriautoga, kellel sektoril silma peal hoida, mida võib endast kujutada Apple’i elektriauto, millised akutehnoloogiad on täna kasutusel, mis asi on tahkisaku ja kes neid toodavad.
27.12.2022 1h 9 m
Delfi stuudios käis Miljonineiu, kes jagab sotsiaalmeedias noortele rahatarkust, oma kogemusi ja kaardistab oma teekonda esimese miljonini. Ta räägib, kuidas tema teekond sai alguse 100 eurost ja on tänaseks jõudnud punkti, mida ta poleks osanud kunagi isegi unes näha. Me rääkisime podcastis, kuidas ta oma raha paigutab, millised on ta säästunipid ja kellele vaatab ta rahamaailmas kõige enam alt üles.
13.12.2022 30 m
Energia- ja laenukulude kasv ning üha nõrgenev tarbijakindlus räsivad küll kohalikke börsifirmasid, kuid seni on võrdlemisi hästi sellega hakkama saadud. Nimelt lõppes eelmisel nädalal kolmanda kvartali tulemuste hooaeg, kus kohalikud börsifirmad raporteerisid kui hästi on nad suutnud majanduse muutlike meeleoludega kohaneda. LHV analüütikud Raido Tõnisson ja Sander Danil kirjeldasid saates „Tark investor“, mida olulist sai majandusnäitajatest välja noppida, milliste probleemidega eelkõige maadeldakse, millised moraalsed küsimused võivad investeerides tekkida ning kellel paistab tulevik helgem, kellel mitte. Saates olid Balti börsi ettevõtted jaotatud valdkondade kaupa: alustades majanduse vereringest ehk pangandusest (alates 3:28) ning sealt edasi liikudes kinnisvara- ja ehitusettevõteteni (algus 9:05). Nendele järgnesid jaekaubandus (18:42), transport (30:15), kommunaalsektor (36:25), energia- (39:15) ja tööstusfirmad (43:45).
05.12.2022 51 m
Kel pikem investeerimiskogemus seljataga, sel on kogemusi nii kaotuste kui investeerimisvigadega. Uurisime siinsetelt investoritelt, mida enda suurimateks kaotusteks peetakse ning mida vigadest õpitud on. Saates võtsid sõna investorid Kristi Saare, Andres Lume, Jaak Roosaare, Igor Doroshenko ning Kristjan Liivamägi. Saadet juhtis Kaspar Allik.
28.11.2022 40 m
Delfi Ärilehe investeerimisportaali saates „Tark investor” oli külas koolitaja ja rahatarkuse treener Jekaterina Tint. Saates tuli juttu, mida peaks enne investeerimisega alustamist teadma, kuidas ennast harida, kas investeerimismenu oli vaid viimaste aastate fenomen ning kuidas panna sääste kasvama selliselt, et lisaks rahalisele tulule oleks võimalik mõjutada maailma paremuse poole. Samuti rääkis Tint, kas kohalike pankade mugavuslahendused on ka mõistlikud ning millised alternatiivid veel olemas on.
01.10.2022 47 m
Saates "Tark investor" oli sedapuhku külas Tallinna Tehnikaülikooli ning Ettevõtluskõrgkooli Mainor õppejõud, finantsökonoomika doktor ning samuti hetkel aasta investori tiitlit kandev Kristjan Liivamägi, kellega tuli juttu mitmel teemal. Kui tänavusest aasta algusest kehvemat on ajaloost keeruline leida, siis vestlesime Liivamäega sel teemal, kas börsilangus võiks jätkuda ka teisel poolaastal, kuidas otsida sellises olukorras turvasadamaid ning kas kinnisvaraturg on tegelikult sedavõrd vastupidav nagu ta seni paistnud on. Samuti rääkis ta, miks ta otsustas Cleveron Mobility IPO järel firma aktsiad maha müüa ning miks ta ei kavatse osaleda Indexo IPOs. Veel tuli juttu sellest, miks on kriisid tegelikult investori jaoks kasulikud ning mis oli tema investeerimiskarjääri jooksul kõige tähtsam otsus, misläbi suutis ta oma portfelli kasvatada 2500 euro pealt 1,3 miljoni euroni. Saate teises pooles tuli aga ka juttu värskelt ilmunud investeerimisraamatust, mille autoriteks on Liivamägi ise, Tõnn Talpsepp ning Tarvo Vaarmets. Kui kolme teadlase poolt koostatud triloogia avaraamat kandis pealkirja „Rahaedu põhimõtted”, siis sarja teine osa kannab nime „Investeerimisedu põhimõtted”. Liivamägi vastas saates küsimustele, miks on sellist investeerimisraamatut vaja, millistest raamatutest ta ise teadmisi kõige enam kogunud on ning mis on õige investeerimise kõige tähtsam alus.
06.07.2022 1h 1 m