Tark investor
"Tark Investor" on podcast, kus räägime sellest, kuidas investeerimisega alustada ning milliseid otsuseid teha.
Saatejuhid
Tanel Saarmann, Priit Pokk, Taigar Väärtmaa
Tark investor
Äri 10 episoodi
Episoodid
TARK INVESTOR | Mida peaks algaja investor fondide valimisel arvestama?
Delfi Ärilehe investeerimisportaali saates „Tark investor” oli külas koolitaja ja rahatarkuse treener Jekaterina Tint. Saates tuli juttu, mida peaks enne investeerimisega alustamist teadma, kuidas ennast harida, kas investeerimismenu oli vaid viimaste aastate fenomen ning kuidas panna sääste kasvama selliselt, et lisaks rahalisele tulule oleks võimalik mõjutada maailma paremuse poole. Samuti rääkis Tint, kas kohalike pankade mugavuslahendused on ka mõistlikud ning millised alternatiivid veel olemas on.
01.10.2022 47 m
Aasta investor Kristjan Liivamägi: tegelik valu jõuab inimestele kohale alles sügisel
Saates "Tark investor" oli sedapuhku külas Tallinna Tehnikaülikooli ning Ettevõtluskõrgkooli Mainor õppejõud, finantsökonoomika doktor ning samuti hetkel aasta investori tiitlit kandev Kristjan Liivamägi, kellega tuli juttu mitmel teemal. Kui tänavusest aasta algusest kehvemat on ajaloost keeruline leida, siis vestlesime Liivamäega sel teemal, kas börsilangus võiks jätkuda ka teisel poolaastal, kuidas otsida sellises olukorras turvasadamaid ning kas kinnisvaraturg on tegelikult sedavõrd vastupidav nagu ta seni paistnud on. Samuti rääkis ta, miks ta otsustas Cleveron Mobility IPO järel firma aktsiad maha müüa ning miks ta ei kavatse osaleda Indexo IPOs. Veel tuli juttu sellest, miks on kriisid tegelikult investori jaoks kasulikud ning mis oli tema investeerimiskarjääri jooksul kõige tähtsam otsus, misläbi suutis ta oma portfelli kasvatada 2500 euro pealt 1,3 miljoni euroni. Saate teises pooles tuli aga ka juttu värskelt ilmunud investeerimisraamatust, mille autoriteks on Liivamägi ise, Tõnn Talpsepp ning Tarvo Vaarmets. Kui kolme teadlase poolt koostatud triloogia avaraamat kandis pealkirja „Rahaedu põhimõtted”, siis sarja teine osa kannab nime „Investeerimisedu põhimõtted”. Liivamägi vastas saates küsimustele, miks on sellist investeerimisraamatut vaja, millistest raamatutest ta ise teadmisi kõige enam kogunud on ning mis on õige investeerimise kõige tähtsam alus.
06.07.2022 1h 1 m
Vana uudis või aprillinali võib aktsia raketina lendu lasta
Tuntud investorite kiitvad postitused tõstavad keskmiselt nii tehinguaktiivsust kui konkreetse aktsia tootlust mitmeks päevaks, selgus Margus Vetka magistritööst. Negatiivsete postituste puhul sarnast asja täheldada pole. Eesti investorkond on viimaste aastate jooksul mitmekordistunud ületades hiljuti maagilise 100 000 piiri. Suur buum on toonud aga ka kaasa laineid, kus üksikud hinnangud või analüüsid on lennutanud aktsiate hindu raketina lendu. Seda eriti eelmisel aastal, kus uus või isegi et vana uudis võis tõsta hindu kümneid protsente. Viimaste aastate vaimustus investeerimise vastu pole sugugi vaid kohalik fenomen, mistõttu oleme näinud hiljuti jaeinvestorite mässu Wall Streeti hiiglaste vastu (GameStopi saaga), meemirahade nagu dogecoin või shiba inu lendu või tühja tšeki firmade ehk SPACide buumi, mis nüüdseks on küll siiski lahtunud. Sarnaselt Eestile on aktsiaturgudele avaldanud olulist mõju nii tuntud avaliku elu tegelased nagu Elon Musk, Donald Trump, Jerome Powell või isegi Oprah, kuid ka redditi foorumlased ja aprillinaljad. Milline mõju staarinvestorite sotsiaalmeedia postitustel on, seda ka Vetka oma magistritöös täpsemalt uuris. Vetka rääkis saates „Tark investor”, keda võib pidada mõjuinvestoriteks, millist mõju nad täpsemalt avaldavad, millised eetilised dilemmad sellega kaasas käivad, mille poolest erineb mõju sotsiaal- ja uudismeedial ning mida üllatas teda ennast seda teemat uurides. Samuti hüpotiseerisime saates, kui palju võis uuringus mängida rolli ka viimaste aastate kõrgendatud meeleolud ehk kas negatiivse turutsükli puhul võiks märgata sarnaseid tendentsi, samuti, mida põnevat on näidanud varasemad maailma uuringud. Näiteks on varasemalt selgunud, et meediaväljaannete mõju tootlusele on erinev: artiklite avaldamine Wall Street Journal, ReutersUK, New York Times ja Financial Times nimelistes meediaväljaannetes tõi kaasa suurema tootluse, kui näiteks MarketWatch, Forbes, Barrons ja Bloomberg.
21.06.2022 32 m
Kui kuum turismisuvi tuleb? Vastab ettevaatlikult optimistlik Tallinki juht Paavo Nõgene
Turismisuvi on alanud, viirusekriis pealtnäha taandunud ning taas võiks olla põhjust lootusrikas, et Tallinna vanalinnas või Lõuna-Eesti rabades võiks kohata rohkem inimesi, kes kohalikku keelt ei puhu, vaid haaravad sõnasabast Soome lahe teise poole kõnepruugis. Kuid kas see on ka nii? Seda uurisime saates „Tark investor” Tallinki juhi Paavo Nõgene käest, kes oli mai näitajate põhjal suve osas ettevaatlikult optimistlik. Päris 2019. aasta veel ei naase, kuid seis on parem kui viimasel kahel aastal. „Me näeme, et reisimine taastub,” sõnas Nõgene. „Pigem ootame suvest tõesti sellist juba reisijaterohket navigeerimist ja loodame, et ilm soosib.” Kullasajuks siiski valmistuda pole mõtet, kuna turistide puhul näeb Nõgene, et reisimise kahjuks mängivad ka mitu tegurit. Näiteks tehakse otsuseid tihtilugu viimasel hetkel, sh ilma põhjal, samuti pelgavad osad turistid geopoliitilist olukorda ning teised jätkuvalt viirusekriisi. Nii prognoosib Nõgene, et Aasia turiste ei tule tagasi veel nii pea. Saates kõneles Nõgene veel sellest, mida kasulikku võttis Tallink koroonakriisist kaasa, kas kardab, et sügisel võiks see teema taas aktuaalseks muutuda, millised on laevafirma investeeringute plaanid, miks on Tallinkile südamelähedane Paldiski LNG terminal, millal võiks Tallink kasumisse jõuda ning maksta taas dividendi. Samuti vihjas Tallinki juht, kui kalliks ehk kui mitmeid miljoneid tuleb neil kütuse eest rohkem maksta kui varasemalt. Saate teises pooles võtsid Ärilehe investeerimistoimetuse ajakirjanikud Kaspar Allik, Priit Pokk ja Taigar Väärtmaa kokku nii Cleveron Mobility IPO kui viimasel ajal populaarseks muutunud aktsiate tükeldamise, sh ühe positiivse uudise ka Eestist. Mis räägib Cleveroni aktsiate märkimise kasuks, mis kahjuks? Kas summa saadakse täis? Mis küsitavused on tekkinud? Sellest tuli juttu.
09.06.2022 1h 9 m
TARK INVESTOR | LHV juht: meie kasvupotentsiaal on veelgi suurenenud
LHV Groupi juht Madis Toomsalu ütles, et võrreldes varasemate aastatega on ettevõtte kasvupotentsiaal veelgi suurenenud, kuna uue ärisuuna ehk e-kaubanduse puhul riigipiire ta ei taju, ettevõtte meeskond on väga hea ning arvestatav kasv Eestis on veel ees. „Ma ei näe täna LHV puhul sellist nõrka valdkonda, millega peaks ärilises mõttes väga vaeva nägema,” ütles Toomsalu. Panga kasumlikkusele mõjub tema sõnul hästi ka euribori tõus, mis Euroopa Keskpanga presidendi Christine Lagarde’i sõnul peaks üle nulli jõudma juba septembris. Podcastis rääkis Toomsalu LHV rahakaasamisest, uutest kasvuplaanidest Ühendkuningriigis, edasisest finantsprognoosist, millal klientide hoiuste eest intressi maksma hakatakse ning palju muud.
24.05.2022 57 m
TARK INVESTOR | Kõik, mida teada börsile tulevast kinnisvarafondist
"Targa investori" saates käis külas EfTEN Capitali jaesuuna ärijuht Kristjan Tamla, kes tutvustas, miks küsib börsile tulev United Property Fond investoritelt 5 miljonit eurot ning mida nad sellega peale hakkavad. Samuti rääkis Tamla, miks võib peagi näha seda, et teatud kinnisvaraprojektid hakkavad põruma, kuidas valib fond oma investeeringuid ning kuidas tormistes oludes kinnisvaraturul tegutsema peaks. Saadet juhtisid Kaspar Allik ja Priit Pokk.
12.05.2022 45 m
TARK INVESTOR | Kuidas investeerida segastel aegadel
Neli investorit avavad enda investeerimisportfelli sisu ja räägivad, kuidas sõja puhkemine ning kõrge inflatsioon nende investeeringuid muutnud on. Räägivad ettevõtja, investor ja raamatu "Rikkaks Saamise õpik" autor Jaak Roosaare, LHV portfellihaldur ja Maailma Aktsiad Fondi juht Mikk Taras, äriingel, investor ja ettevõtja ning Eesti Äriinglite Assotsiatsiooni president Lev Dolgatsjov, õppejõud, investor ja raamatu "Rahaedu põhimõtted" kaasautor Tarvo Vaarmets. Ettekanded on salvestatud 31. märtsil toimunud Ärilehe investeerimisseminaril.
07.04.2022 1h
TARK INVESTOR | Kuidas täita tuludeklaratsiooni selliselt, et pärast pea ei huugaks?
Eelmine aasta avastasid kümned tuhanded inimesed põneva investeerimismaailma, mistõttu tuleb nüüd tuludeklaratsiooni täita mõnevõrra põhjalikumalt. Millisele reale, mis infot panna? Kust andmeid saab? Kas kahjumeid saab maha arvestada? Mis asi on investeerimiskonto ning miks see hea on? Nendel teemadel kõneles saates "Tark investor" Ernst & Young partner, maksuekspert Ranno Tingas. Saadet juhtis Priit Pokk.
12.02.2022 41 m
TARK INVESTOR | Kuidas börsil investeerimist alustada ning milliseid vigu vältida?
Teises saates räägib Nasdaq Eesti esindaja Ott Raidla sellest, mida peaks silmas pidama, kui plaanid astuda börsil esimesi investeerimissamme. Kui paljuga alustada? Millist raamatut enne kindlasti lugeda? Saatejuht Tanel Saarmann.
04.07.2021 38 m
KUULA | Kristi Saare annab lihtsa nipi, kuidas vältida raha andmist petturitele
Ajaloo esimeses Tark Investor podcastis räägivad Liisi Kirch riigi plaanist eestlaste rahatarkusega tegeleda. Investor Kristi Saare, kes on analüüsinud eestlaste pere-eelarveid on teinud mitmeid olulisi tähelepanekuid. Millised need on? Saatejuht Tanel Saarmann.
04.06.2021 39 m
"Tark Investor" on podcast, kus räägime sellest, kuidas investeerimisega alustada ning milliseid otsuseid teha.
Saatejuhid
Tanel Saarmann, Priit Pokk, Taigar Väärtmaa