Sellest, kuidas saavutatakse lahkumineku korral vanemlik kokkulepe, räägivad Lasteabi saates perelepituse koordinaator Kadri Käsk ja riiklik perelepitaja Hannela Teaste.
Perelepituse eesmärk on sõlmida lapse heaolust lähtuv kokkulepe, mida mõlemad lapsevanemad austavad ja seetõttu sellest ka kinni peavad. Eesmärk ei ole panna lapsevanemaid ära leppima, vaid kokku leppima!
Kuula saatest, millised on tavapärased teemad perelepituses, mille lahendamisel lahku minevad vanemad tuge vajavad, kuidas selguvad lapse vajadused, millal on lahenduseks perelepitus ja millal tuleb minna kohtusse, kas perelepituse teenus on tasuta ning palju muud teemasse puutuvat.
Lucia ja Inese pered on kriisihoolduspered, kes on vaid mõnetunnise etteteatamisega valmis vastu võtma väikese lapse, kel pole võimalik enam oma pärisvanemate juures olla. Kaks noort räägivad Lasteabi saates, mismoodi nad oma koju saabunud pisikeste kasulastega kohanesid, kuidas nad on aidanud perre saabunud laste jaoks turvatunnet luua ja mida nad suuremaks õeks olemisest on õppinud. Kui tunned, et just sinu pere ja kodu võiks mõnele asendushooldust vajavale lapsele enda südamed ja uksed avada, siis võta ühendust Sotsiaalkindlustusametiga. Lisainfot kasuvanemluse kohta leiad: www.hoolduspere.ee
Suvi on kohale jõudnud, puhkused kirja pandud ja plaanid vägeva suve veetmiseks tehtud. Kuidas veeta suvi lastega selliselt, et see oleks tegude ja käimiste rohke, õpetlik ja lõbus, kuid mis peamine ... selline, et puhkaks kenasti välja. Ning seda nii lastele kui nende vanematele. Saates annavad nõu lapsevanemad Kerli ja Mart Valner ning nende seitsme aastane tütar Saara Mai. Saadet juhib ajakirjanik Martin Hanson.
Iga laps vajab hoolt, tuge ja armastust, ent ometi on Eestis lapsi, kelle vanemad ei saa nende eest hoolitseda. Õnneks on meie hulgas peresid, kes on valmis vanemilku hoolitsuseta lapsed enda juurde võtma. Tänases saates räägimegi, kes on lapsed, kes asendushooldust vajavad ja missugused on pered, kes lastele oma kodu ja hoolitsust pakuvad. Saates on külas hoolduspere ema Reili Brandt, kelle peres kasvab viieaastane kasulaps.
Statistika näitab, et Lasteabi telefonile ja kohalike omavalitsuste laste heaolu osakondadesse pöördutakse üha sagedamini ja probleemide ring on üha laiem. Kõige levinum probleem on laste vaimne tervis, aina rohkem pöördutakse seoses tähelepanuta jäetud probleemide ja suitsiidikäitumisega.
Sel teemal vestlevad stuudios Harku valla laste heaolu spetsialist Natalja Grusdam, Sotsiaalkindlustusameti Lasteabi nõustaja Jana Kondrašova ja ajakirjanik Jevgenia Gorski.
Probleemid, millega pöörduvad Lasteabi telefonile nii lapsed kui ka täiskasvanud, kes näevad, et laps on hädas ja vajab abi, on muu hulgas suhted eakaaslaste ja vanematega, vanemate lahutus, ühiskonna kõrged ootused, anoreksia, buliimia ja kiusamine. Ei ole olemas tähtsusetut või väikest probleemi. Kui tunnete, et vajate tuge või kaitset, oleme teie jaoks olemas, rõhutavad spetsialistid.
Kuulake podkastis, kuidas toimib Eestis lastekaitse süsteem ja Lasteabi telefon ning millistest probleemidest ja mil viisil aidatakse jagu saada.
Podkasti saab kuulata vene keeles.
Lasteabi podcast’is arutleme, milline võiks olla tänapäevane lähenemine huviharidusele ja treeneri rollile. Saates on külas Sotsiaalkindlustusameti laste heaolu osakonna ennetusteenuste tiimi juht Heli Suvi ning tantsija ja tantsuõpetaja, tantsustuudios Ian Dance Company tegutsev Markus Ian Monak. Räägime, missugune on kõikide osapoolte jaoks turvaline huviharidus.
Markus on olnud lapsena treenitava rollis ja tegutseb praegu tantsuõpetajana. Ta jagab oma kogemusi, mille poolest erineb praegune huviharidusele lähenemine varasemast. Arutleme, kuidas korraldada huviharidust nii, et lapsel oleks olemas vajalik turvatunne ja et treenerid läbi ei põleks, ning missugune võiks olla lapsevanema, lapse ja treeneri koostöö.
Piirangutest hoolimata jõuavad nii maitsestamata kui ka maitsestatud e-sigaretid noorteni. Puuviljade, kommide, dessertide või muu meeldiava maitsega e-sigaret võib tunduda noorele süütu meelelahutuse või mugava stressileevendajana ja vanematel ning koolil on üha keelulisem edastada noortele sõnumit suitsetamisega seotud terviseriskidest. Ometi tuleb seda teha.
Saates on külas Sotsiaalkindlustusameti lasteabi teenuse nõunik ja lapsevanem Elerin Piiroja ja Tervise Arengu Insituudi vanemspetsialist Helena Heidemann.
Lasteabi podcastis räägime mõjust, mida avaldab sotsiaalmeedia lastele ja noortele ning arutleme, kuidas sotsiaalmeedia trendid ja mõjuisikute seisukohad noorte maailmapilti kujundavad. Saates on külas lapsevanem ja Sotsiaalkindlustusameti laste heaolu osakonna peaspetsialist Kai Toompuu ning Tartu Ülikooli doktorant ja digimeedia uuringute nooremteadur ja Kaarel Lott.