Sisuturundus
Lasteabi
Kas kõik on üle pea kasvanud? Paarisuhe ei tööta enam? Kodus on kaos – keegi ei korista ja lapsed kaklevad pidevalt? Koolis on niigi raske ja muud jamad ka veel? Oled lihtsalt kõigest väsinud? Nii lastel, noortel kui täiskasvanutel tekib elus hetki, kus enda kogemustest lahenduse leidmiseks enam ei piisa. Lasteabi on aga olemas igal ajal ja iga murega.
Saatejuhid
Teele Teder, Maris Järva, Eve Kallaste
Episoodid

Lucia ja Inese pered on kriisihoolduspered, kes on vaid mõnetunnise etteteatamisega valmis vastu võtma väikese lapse, kel pole võimalik enam oma pärisvanemate juures olla. Kaks noort räägivad Lasteabi saates, mismoodi nad oma koju saabunud pisikeste kasulastega kohanesid, kuidas nad on aidanud perre saabunud laste jaoks turvatunnet luua ja mida nad suuremaks õeks olemisest on õppinud. Kui tunned, et just sinu pere ja kodu võiks mõnele asendushooldust vajavale lapsele enda südamed ja uksed avada, siis võta ühendust Sotsiaalkindlustusametiga. Lisainfot kasuvanemluse kohta leiad: www.hoolduspere.ee

04.07.2024 36 m

Suvi on kohale jõudnud, puhkused kirja pandud ja plaanid vägeva suve veetmiseks tehtud. Kuidas veeta suvi lastega selliselt, et see oleks tegude ja käimiste rohke, õpetlik ja lõbus, kuid mis peamine ... selline, et puhkaks kenasti välja. Ning seda nii lastele kui nende vanematele. Saates annavad nõu lapsevanemad Kerli ja Mart Valner ning nende seitsme aastane tütar Saara Mai. Saadet juhib ajakirjanik Martin Hanson.

20.06.2024 48 m

Iga laps vajab hoolt, tuge ja armastust, ent ometi on Eestis lapsi, kelle vanemad ei saa nende eest hoolitseda. Õnneks on meie hulgas peresid, kes on valmis vanemilku hoolitsuseta lapsed enda juurde võtma. Tänases saates räägimegi, kes on lapsed, kes asendushooldust vajavad ja missugused on pered, kes lastele oma kodu ja hoolitsust pakuvad. Saates on külas hoolduspere ema Reili Brandt, kelle peres kasvab viieaastane kasulaps.

18.06.2024 36 m

Statistika näitab, et Lasteabi telefonile ja kohalike omavalitsuste laste heaolu osakondadesse pöördutakse üha sagedamini ja probleemide ring on üha laiem. Kõige levinum probleem on laste vaimne tervis, aina rohkem pöördutakse seoses tähelepanuta jäetud probleemide ja suitsiidikäitumisega.

Sel teemal vestlevad stuudios Harku valla laste heaolu spetsialist Natalja Grusdam, Sotsiaalkindlustusameti Lasteabi nõustaja Jana Kondrašova ja ajakirjanik Jevgenia Gorski.

Probleemid, millega pöörduvad Lasteabi telefonile nii lapsed kui ka täiskasvanud, kes näevad, et laps on hädas ja vajab abi, on muu hulgas suhted eakaaslaste ja vanematega, vanemate lahutus, ühiskonna kõrged ootused, anoreksia, buliimia ja kiusamine. Ei ole olemas tähtsusetut või väikest probleemi. Kui tunnete, et vajate tuge või kaitset, oleme teie jaoks olemas, rõhutavad spetsialistid.

Kuulake podkastis, kuidas toimib Eestis lastekaitse süsteem ja Lasteabi telefon ning millistest probleemidest ja mil viisil aidatakse jagu saada.

Podkasti saab kuulata vene keeles.

13.06.2024 49 m

Lasteabi podcast’is arutleme, milline võiks olla tänapäevane lähenemine huviharidusele ja treeneri rollile. Saates on külas Sotsiaalkindlustusameti laste heaolu osakonna ennetusteenuste tiimi juht Heli Suvi ning tantsija ja tantsuõpetaja, tantsustuudios Ian Dance Company tegutsev Markus Ian Monak. Räägime, missugune on kõikide osapoolte jaoks turvaline huviharidus.

Markus on olnud lapsena treenitava rollis ja tegutseb praegu tantsuõpetajana. Ta jagab oma kogemusi, mille poolest erineb praegune huviharidusele lähenemine varasemast. Arutleme, kuidas korraldada huviharidust nii, et lapsel oleks olemas vajalik turvatunne ja et treenerid läbi ei põleks, ning missugune võiks olla lapsevanema, lapse ja treeneri koostöö.

15.05.2024 42 m

Piirangutest hoolimata jõuavad nii maitsestamata kui ka maitsestatud e-sigaretid noorteni. Puuviljade, kommide, dessertide või muu meeldiava maitsega e-sigaret võib tunduda noorele süütu meelelahutuse või mugava stressileevendajana ja vanematel ning koolil on üha keelulisem edastada noortele sõnumit suitsetamisega seotud terviseriskidest. Ometi tuleb seda teha.

Saates on külas Sotsiaalkindlustusameti lasteabi teenuse nõunik ja lapsevanem Elerin Piiroja ja Tervise Arengu Insituudi vanemspetsialist Helena Heidemann.

08.04.2024 41 m

Lasteabi podcastis räägime mõjust, mida avaldab sotsiaalmeedia lastele ja noortele ning arutleme, kuidas sotsiaalmeedia trendid ja mõjuisikute seisukohad noorte maailmapilti kujundavad. Saates on külas lapsevanem ja Sotsiaalkindlustusameti laste heaolu osakonna peaspetsialist Kai Toompuu ning Tartu Ülikooli doktorant ja digimeedia uuringute nooremteadur ja Kaarel Lott.

14.03.2024 52 m
Kas laps läheb magama alles pärast südaööd? Tujutseb ja ei saa isegi aru, mispärast? Põhjus võib olla paigast läinud kolmikus uni-toitumine-liikumine. Lasteabi saates räägime teismeliste ema Brit Tammiste ning toitumisnõustaja ja personaaltreener Susanna Ojaga sellest, mida saavad emad-isad lapse tervise igapäevasel toetamisel ära teha. Selgub, et vajalikud asjad polegi nii keerulised, neid tuleb lihtsalt meeles pidada.
19.02.2024 58 m
Räägime teismeeast, noorte enesearengust ja sellest, kuidas vanemad saavad lapsi sel eluperioodil toetada. Saatekülalisteks on Sotsiaalkindlustusameti MDFT terapeut Märt Ojamaa ja sotsiaaltöö ja rehabilitatsiooni korralduse eriala tudeng ja Lasteabi endine praktikant ning Miss World Estonia Adriana Mass. Selgitame, mis protsessid noores inimeses murdeeas toimuvad, kas ja kuidas seada piire, mismoodi otsivad noored oma identiteeti ja kuidas saavad vanemad laste iseseisvumist toetada. Juttu tuleb ka sellest, mis võib noore viia läbipõlemise ja vaimse tervise muredeni. Lasteabisse saab pöörduda telefonil 116 111, kodulehel asuva vestlusakna kaudu www.lasteabi.ee või e-kirja teel info@lasteabi.ee.
29.01.2024 55 m
Seksuaalsusest rääkimine on Eestis senini tabu, mis tähendab, et meil kellelgi pole piisavalt oskuseid, et sel teemal nõu anda või väärkohtlemist ära tunda. Kõvasti enam kui 500 last langeb Eestis igal aastal väärkohtlemise ohvriks (lausa iga viies laps Euroopas on kogenud seksuaalset väärkohtlemist) ja pooltel kordadel on “ärakasutajaks” keegi lapse perekonnast. Kuidas tunda ära erinevat seksuaalset väärkohtlemist? Saates räägivad noorte seksuaalkäitumisest Sotsiaalkindlustusameti lastemaja peaspetsialist Kätlin Mahoni ja Viljandi haigla psühholoog Margus Veem. Saadet juhtis ajakirjanik Martin Hanson.
18.11.2023 1h 12 m
Kool on stressirohke paik nii seal õppijatele kui ka neile, kes lapsi õpetavad. Kuidas aga võiksid kool ja kodu teha rohkem koostööd, et laste stressitaset vähendada? Kuidas saavad õpilased üksteist selles aidata? Seda kõike eesmärgiga, et parandada, toetada ja turgutada laste üldist vaimset tervist.
18.10.2023 1h
Ärge arvake, et lapsed ei oska oma muresid väljendada või anda märku kui miski neile muret valmistab. Neid tuleb vaid kuulata, nende muredele tähelepanu pöörata ja püüda mõista, miks laps sedasi tunneb. Vaimse tervise muredest julgeme üha enam rääkida ja probleeme enda ümber rohkem ka märgata – nii väidavad Viljandi Haigla psühhiaatriakliiniku juhataja ja psühhiaater Madis Parksepp ning Sotsiaalkindlustusameti lasteabitelefoni nõustaja ja vaimse tervise õde Kai Ird. Lasteabi saadet juhib ajakirjanik Martin Hanson.
25.09.2023 51 m
Kui kahe inimese omavaheline kooselu saab läbi, ei tähenda see, et lõppeb ka ühine hoolimine oma lastest. Tihti on aga perekonna purunemist leinavatel lapsevanematel raske leppida kokku, kuidas edasi elada. Sellistel puhkudel tuleb appi perelepitus, kus kolmanda, neutraalse osapoole abil saavad vanemad asjad turvalises kohas selgeks rääkida.
31.08.2023 1h 3 m
Lasteabi podcast’is arutlevad õiguskantsler Ülle Madise ja sotsiaalkindlustusameti laste heaolu osakonna juhataja Ebeli Berkman, mida saame laste heaks teha ning millised on tänapäeval laste vajadused.
29.06.2023 55 m
Lasteabi podcasti stuudios on külas kirjanik Leelo Tungal ja eeskujuliikumise Valge Õhupall juht Tamo Vahemets. Südamlik vestlus viib Leelo ja Tamo lapsepõlveradadele ja meie laste laste tuleviku teemale.
30.05.2023 58 m
Miks satub üha rohkem lapsi väärkohtlemise ohvriks ilma et keegi kõrvalseisjatest midagi märkaks? Füüsiliselt, vaimselt või seksuaalset väärkoheldud lapsi on meie seas rohkem kui me ette oskame kujutada. Kahjuks jääb suur osa ohvritest aga vajaliku abita. Kuidas olukorda parandada? Ja kuidas julgustada väärkoheldud last oma murest, kasvõi anonüümselt, teada andma?
28.04.2023 34 m
Miks jäävad lapsed nutimaailmast sõltuvusse? Kuidas laps virtuaalmaailmast välja saada? Kas ja kuidas seada piire? Nendele ja paljudele teistele küsimustele leiad vastused uuest Lasteabi episoodist, sest külla on kutsutud Lasteabi e-nõustaja ja pereterapeut Piret Hallast ning politseikapten Maarja Punak. Lasteabi on mõeldud nii lastele, noortele kui ka täiskasvanutele nõu küsimiseks ja abi saamiseks. Tasuta ja ööpäev läbi saab pöörduda numbril 116 111, veebivestluse kaudu kodulehelt www.lasteabi.ee või e-kirja teel info@lasteabi.ee. Lasteabi on olemas igal ajal ja iga murega.
27.03.2023 59 m
Kuidas vaimne tervis ja looduses viibimine on omavahel seotud, mis saab siis, kui looduses viibimist on liiga vähe, ja kuidas võtta vabas õhus viibimisest maksimum? Neile ja paljudele teistele küsimustele leiad vastuse uuest Lasteabi podcast’i episoodist, sest külla on kutsutud Sotsiaalkindlustusameti laste heaolu osakonna ennetusteenuste peaspetsialist Kristi Asser ja psühholoog ning Eesti Loodus- ja Loomateraapiakeskuse tegevjuht Kristi Raava.
28.02.2023 41 m
Suhtlemine puudutab pea igat eluvaldkonda. Kahtlemata saavad sellest puudutatud ka lähisuhted. Kui hea suhtleja sa oled? Kas märkad, kuidas igapäevaelus lähedastega suhtled, kuidas neid kuulad, ennast väljendad? Kuidas saavutada sügavaid ja emotsionaalselt lähedasi suhteid? Neile ja paljudele teistele küsimustele leiad vastuse Pere ja Kodu Lasteabi jaanuarikuisest episoodist, kus külas on Sotsiaalkindlustusameti laste heaolu osakonna lasteabitelefoni nõunik Marilin Küünarpuu ning nõustamisteenuste konsultant Maarja Kähr.
25.01.2023 43 m
Täna, 18. novembril on laste seksuaalse väärkohtlemise vastane päev. Sellele teemale keskendub ka Pere ja Kodu Lasteabi podcast ja külas on Sotsiaalkindlustusameti laste heaolu osakonnast lasteabi telefoniteenuste juhtivspetsialist Kai Hallik ning psühholoog, pere- ja paariterapeut ja seksuaalterapeut Rena Pent.
18.11.2022 43 m
Kui nõukogude ajal oli tavapärane, et treenerid karjusid laste peale, siis tänapäeva ühiskonnas pole sellisel suhtlemisviisil enam kohta. „Maailm on muutunud ja meie ka,“ ütleb Juta Petersoo, Eesti Jalgpalli Liidu lastekaitseametnik.
31.10.2022 51 m
Kuidas laps saab ise ennast aidata, kui koolistress liiga suureks kasvanud, ja mida saaksid ära teha vanemad ning koolipersonal? Sellest uus Pere ja Kodu Lasteabi podcast räägibki.
29.09.2022 37 m
Lahutus on olukord, millesse keegi ei planeeri sattuda ja mis on uus nii vanematele kui ka lahutusest puudutada saavatele lastele. Selleks et lahutus ei kahjustaks last ega vanemate omavahelist läbisaamist, on Eestis olemas tasuta perelepitusteenus. Mis see on ja kuidas see lahutusprotsessi sujuvamaks muudab, sellest uues Lasteabi podcast’is juttu tehaksegi.
25.08.2022 39 m
Kas sina tead, kuidas noored ennast tänavapäeval tunnevad, millest unistavad ja puudust tunnevad? Kui ei, siis Pere ja Kodu Lasteabi podcast’i uus episood on just sulle, sest stuudiosse on kutsutud kaks avameelset noort – 15-aastane Aveli ja 16-aastane Inger-Paula. Lisaks on nad mõlemad ka Lastekaitse Liidu lapse õiguste saadikud ning nende üheks ülesandeks on koostada ÜRO Lapse Õiguste Komiteele laste raportit, milles antakse täpne sisend selle kohta, kuidas noored ennast tänapäeval tunnevad.
20.06.2022 37 m
Seekordne Lasteabi podcast keskendub emadusele ja sellega kaasnevatele rõõmudele ja vaevadele. Sõna saavad kaks väga erineva elukogemusega ema.
16.05.2022 49 m
Uues Pere ja Kodu Lasteabi podcast’is annavad sel teemal nõu Lasteabi e-nõustaja ja pereterapeut Jelena Nikitina ning Peaasi haridusvaldkonna juht Marit Kannelmäe-Geerts.
25.04.2022 40 m
Lasteabi juhtivspetsialist ja pereterapeut Kätlin Servet ütleb, et kui noored oma vaimse tervise probleemidest vanematele räägivad, võib arvata, et nende mure on tegelikult isegi suurem kui see, mida nad mainivad. „Noortel on komme oma vanemaid probleemide eest kaitsta.” Uues Pere ja Kodu Lasteabi podcast’is räägitakse, kuidas noori õigesti kuulata ja nende käitumuslikke märke lugeda.
15.03.2022 35 m
Lasteabi uue podcast’i kolmas osa jätkab erinevate laste probleemide käsitlemist ning keskendub sel korral asja juuretasandile ehk lastetoale. Saatejuht Maris Järval olid külas Marju Karavin ja Ly Kasvandik. Laste heaolu väärib püsivalt suurt tähelepanu ning paraku on lapsed järjest suurema pinge all. Kui lapsed mingil põhjusel oma vanemate poole pöörduda ei julge, on võimalik pöörduda Lasteabisse. Laps peab teadma, et ta ei ole oma murega üksi ja ka kõige keerulisemale olukorrale on alati lahendus. Lasteabisse on oodatud pöörduma ka täiskasvanud – nii lapsevanemad, spetsialistid kui teised lastega
15.02.2022 36 m
Lasteabi uues episoodis räägitakse tervislikest lähisuhetest ning selleks puhuks on stuudiosse kutsutud Sotsiaalkindlustusametist pereterapeut ja Lasteabi juhtivspetsialist Kätlin Servet ning Ohvriabi MDFT ehk mitmedimensioonilise pereteraapia terapeut Märt Ojamaa.
28.01.2022 47 m
Värskelt alustanud igakuine podcastide sari võtab fookusesse aktuaalsed lastega seotud teemad ja murekohad. Paratamatult on just lapsed järjest suurema pinge all ning kui sellises olukorras oma vanemate poole pöördumiseks julgust napib, saab mitmekülgset tuge Lasteabilt. Iga laps peab teadma, et ta ei ole oma muredega üksi.
15.12.2021 28 m
Mis vaevab meie lapsi? Miks nad enda südamemuredest vanematele rääkida ei taha? Mida lapsed Lasteabi telefonile helistades oma elust paljastavad ja mida saaksime vanematena teisiti teha, räägivad Kätlin Servet ja Mari-Liis Mänd. Saatejuht on Tanel Jäppinen.
19.07.2019 43 m