Sisuturundus
Lasteabi
Kas kõik on üle pea kasvanud? Paarisuhe ei tööta enam? Kodus on kaos – keegi ei korista ja lapsed kaklevad pidevalt? Koolis on niigi raske ja muud jamad ka veel? Oled lihtsalt kõigest väsinud? Nii lastel, noortel kui täiskasvanutel tekib elus hetki, kus enda kogemustest lahenduse leidmiseks enam ei piisa. Lasteabi on aga olemas igal ajal ja iga murega.
Saatejuhid
Teele Teder, Maris Järva
Episoodid
Kuidas hoida laste ja noorte vaimset tervist?
Ärge arvake, et lapsed ei oska oma muresid väljendada või anda märku kui miski neile muret valmistab. Neid tuleb vaid kuulata, nende muredele tähelepanu pöörata ja püüda mõista, miks laps sedasi tunneb. Vaimse tervise muredest julgeme üha enam rääkida ja probleeme enda ümber rohkem ka märgata – nii väidavad Viljandi Haigla psühhiaatriakliiniku juhataja ja psühhiaater Madis Parksepp ning Sotsiaalkindlustusameti lasteabitelefoni nõustaja ja vaimse tervise õde Kai Ird. Lasteabi saadet juhib ajakirjanik Martin Hanson.
25.09.2023 51 m
Perelepitus aitab peredel hakkama saada ka pärast purunemist
Kui kahe inimese omavaheline kooselu saab läbi, ei tähenda see, et lõppeb ka ühine hoolimine oma lastest. Tihti on aga perekonna purunemist leinavatel lapsevanematel raske leppida kokku, kuidas edasi elada. Sellistel puhkudel tuleb appi perelepitus, kus kolmanda, neutraalse osapoole abil saavad vanemad asjad turvalises kohas selgeks rääkida.
31.08.2023 1h 3 m
Õiguskantsler ja sotsiaalkindlustusameti osakonna juhataja arutlevad: mida lapsed tahavad
Lasteabi podcast’is arutlevad õiguskantsler Ülle Madise ja sotsiaalkindlustusameti laste heaolu osakonna juhataja Ebeli Berkman, mida saame laste heaks teha ning millised on tänapäeval laste vajadused.
29.06.2023 55 m
Sisuturundus
KUULA | Lastega ja lastele. Külas on armastatud kirjanik Leelo Tungal
Lasteabi podcasti stuudios on külas kirjanik Leelo Tungal ja eeskujuliikumise Valge Õhupall juht Tamo Vahemets. Südamlik vestlus viib Leelo ja Tamo lapsepõlveradadele ja meie laste laste tuleviku teemale.
30.05.2023 58 m
Kuidas muuta küberkeskkond lastele turvaliseks?
Miks jäävad lapsed nutimaailmast sõltuvusse? Kuidas laps virtuaalmaailmast välja saada? Kas ja kuidas seada piire? Nendele ja paljudele teistele küsimustele leiad vastused uuest Lasteabi episoodist, sest külla on kutsutud Lasteabi e-nõustaja ja pereterapeut Piret Hallast ning politseikapten Maarja Punak. Lasteabi on mõeldud nii lastele, noortele kui ka täiskasvanutele nõu küsimiseks ja abi saamiseks. Tasuta ja ööpäev läbi saab pöörduda numbril 116 111, veebivestluse kaudu kodulehelt www.lasteabi.ee või e-kirja teel info@lasteabi.ee. Lasteabi on olemas igal ajal ja iga murega.
27.03.2023 59 m
SPETSIALISTID SOOVITAVAD: see on efektiivne viis vaimse tervise probleemide leevendamiseks
Kuidas vaimne tervis ja looduses viibimine on omavahel seotud, mis saab siis, kui looduses viibimist on liiga vähe, ja kuidas võtta vabas õhus viibimisest maksimum? Neile ja paljudele teistele küsimustele leiad vastuse uuest Lasteabi podcast’i episoodist, sest külla on kutsutud Sotsiaalkindlustusameti laste heaolu osakonna ennetusteenuste peaspetsialist Kristi Asser ja psühholoog ning Eesti Loodus- ja Loomateraapiakeskuse tegevjuht Kristi Raava.
28.02.2023 41 m
Arvad, et oled hea suhtleja? Vaata, kas kasutad oma igapäevaelus neid suhtlemistehnikaid
Suhtlemine puudutab pea igat eluvaldkonda. Kahtlemata saavad sellest puudutatud ka lähisuhted. Kui hea suhtleja sa oled? Kas märkad, kuidas igapäevaelus lähedastega suhtled, kuidas neid kuulad, ennast väljendad? Kuidas saavutada sügavaid ja emotsionaalselt lähedasi suhteid? Neile ja paljudele teistele küsimustele leiad vastuse Pere ja Kodu Lasteabi jaanuarikuisest episoodist, kus külas on Sotsiaalkindlustusameti laste heaolu osakonna lasteabitelefoni nõunik Marilin Küünarpuu ning nõustamisteenuste konsultant Maarja Kähr.
25.01.2023 43 m
Spetsialist selgitab: kuidas oma lapsega seksuaalsusest rääkida?
Täna, 18. novembril on laste seksuaalse väärkohtlemise vastane päev. Sellele teemale keskendub ka Pere ja Kodu Lasteabi podcast ja külas on Sotsiaalkindlustusameti laste heaolu osakonnast lasteabi telefoniteenuste juhtivspetsialist Kai Hallik ning psühholoog, pere- ja paariterapeut ja seksuaalterapeut Rena Pent.
18.11.2022 43 m
Laste heaolu eest seisja jalgpallis: karjuv treener peaks olema minevik!
Kui nõukogude ajal oli tavapärane, et treenerid karjusid laste peale, siis tänapäeva ühiskonnas pole sellisel suhtlemisviisil enam kohta. „Maailm on muutunud ja meie ka,“ ütleb Juta Petersoo, Eesti Jalgpalli Liidu lastekaitseametnik.
31.10.2022 51 m
Terapeut annab nõu: praktilised soovitused selleks, et kooliaasta sujuvamalt mööduks
Kuidas laps saab ise ennast aidata, kui koolistress liiga suureks kasvanud, ja mida saaksid ära teha vanemad ning koolipersonal? Sellest uus Pere ja Kodu Lasteabi podcast räägibki.
29.09.2022 37 m
Kuidas lahutada nii, et ükski osapool ei saaks kahjustada? Riiklik tasuta teenus aitab seda saavutada
Lahutus on olukord, millesse keegi ei planeeri sattuda ja mis on uus nii vanematele kui ka lahutusest puudutada saavatele lastele. Selleks et lahutus ei kahjustaks last ega vanemate omavahelist läbisaamist, on Eestis olemas tasuta perelepitusteenus. Mis see on ja kuidas see lahutusprotsessi sujuvamaks muudab, sellest uues Lasteabi podcast’is juttu tehaksegi.
25.08.2022 39 m
Avameelsed noored stuudios: just sellest tunnevad tänapäeva noored puudust!
Kas sina tead, kuidas noored ennast tänavapäeval tunnevad, millest unistavad ja puudust tunnevad? Kui ei, siis Pere ja Kodu Lasteabi podcast’i uus episood on just sulle, sest stuudiosse on kutsutud kaks avameelset noort – 15-aastane Aveli ja 16-aastane Inger-Paula. Lisaks on nad mõlemad ka Lastekaitse Liidu lapse õiguste saadikud ning nende üheks ülesandeks on koostada ÜRO Lapse Õiguste Komiteele laste raportit, milles antakse täpne sisend selle kohta, kuidas noored ennast tänapäeval tunnevad.
20.06.2022 37 m
KUULA: Emaduse ilud ja valud: Kuidas laste kasvatamisest rõõmu tunda?
Seekordne Lasteabi podcast keskendub emadusele ja sellega kaasnevatele rõõmudele ja vaevadele. Sõna saavad kaks väga erineva elukogemusega ema.
16.05.2022 49 m
Kriis kriisi otsa! Spetsialistid jagavad: nii käitudes saad noori
Uues Pere ja Kodu Lasteabi podcast’is annavad sel teemal nõu Lasteabi e-nõustaja ja pereterapeut Jelena Nikitina ning Peaasi haridusvaldkonna juht Marit Kannelmäe-Geerts.
25.04.2022 40 m
Pereterapeut: need märgid näitavad, et lapsel võib olla vaimse tervisega probleeme
Lasteabi juhtivspetsialist ja pereterapeut Kätlin Servet ütleb, et kui noored oma vaimse tervise probleemidest vanematele räägivad, võib arvata, et nende mure on tegelikult isegi suurem kui see, mida nad mainivad. „Noortel on komme oma vanemaid probleemide eest kaitsta.” Uues Pere ja Kodu Lasteabi podcast’is räägitakse, kuidas noori õigesti kuulata ja nende käitumuslikke märke lugeda.
15.03.2022 35 m
#3 Lastetuba saab alguse meist endist
Lasteabi uue podcast’i kolmas osa jätkab erinevate laste probleemide käsitlemist ning keskendub sel korral asja juuretasandile ehk lastetoale. Saatejuht Maris Järval olid külas Marju Karavin ja Ly Kasvandik. Laste heaolu väärib püsivalt suurt tähelepanu ning paraku on lapsed järjest suurema pinge all. Kui lapsed mingil põhjusel oma vanemate poole pöörduda ei julge, on võimalik pöörduda Lasteabisse. Laps peab teadma, et ta ei ole oma murega üksi ja ka kõige keerulisemale olukorrale on alati lahendus. Lasteabisse on oodatud pöörduma ka täiskasvanud – nii lapsevanemad, spetsialistid kui teised lastega
15.02.2022 36 m
Laps lõi oma toa ukse pauguga kinni? Terapeudid õpetavad, mida on sellises olukorras parim teha!
Lasteabi uues episoodis räägitakse tervislikest lähisuhetest ning selleks puhuks on stuudiosse kutsutud Sotsiaalkindlustusametist pereterapeut ja Lasteabi juhtivspetsialist Kätlin Servet ning Ohvriabi MDFT ehk mitmedimensioonilise pereteraapia terapeut Märt Ojamaa.
28.01.2022 47 m
#1 Lasteabi aitab seal, kus isiklikest kogemustest väheks jääb
Värskelt alustanud igakuine podcastide sari võtab fookusesse aktuaalsed lastega seotud teemad ja murekohad. Paratamatult on just lapsed järjest suurema pinge all ning kui sellises olukorras oma vanemate poole pöördumiseks julgust napib, saab mitmekülgset tuge Lasteabilt. Iga laps peab teadma, et ta ei ole oma muredega üksi.
15.12.2021 28 m
Tõde meie laste kurbuse kohta tuleb välja Lasteabi telefonikõnedes
Mis vaevab meie lapsi? Miks nad enda südamemuredest vanematele rääkida ei taha? Mida lapsed Lasteabi telefonile helistades oma elust paljastavad ja mida saaksime vanematena teisiti teha, räägivad Kätlin Servet ja Mari-Liis Mänd. Saatejuht on Tanel Jäppinen.
19.07.2019 43 m