Algorütm | Geenius.ee
Priit Liivak, Tiit Paananen, Sergei Anikin igal nädalal arendajalt arendajale jutud.
Saatejuhid
Priit Liivak, Martin Kapp, Sergei Anikin
Episoodid
11.04 Algorütm: Kõige kuumem valuuta on kiibi insener
Seekordne külaline, Jaan Raik on Taltech Usaldusväärsete arvutisüsteemide keskuse juht ja pikaaegne professor. Ta on pikalt tegelenud kiipide arendusega ja nüüd räägib tehtust ka Algorütmi kuulajatele. Jaga meile enda jaoks olulisimat mõtet episoodist meie Discord kanalis: https://discord.gg/8X5JTkDxccEpisoodi veavad Tiit Paananen ja Martin KappAlgorütmi toetavad Pipedrive, Nortal ja Veriff
11.04.2024 1h
04.04 Algorütm: Kuidas on ehitatud üks sidevõrk
Seekord oli külas Telia juhtiv võrgu ja infrastruktuuri arhitekt Tarko Tikan, kellega rääkisime sidevõrkudest ja seal liikuvatest bittidest ja baitidest. Kui oled mõelnud, kuidas telepilt või gigabitine internet sinu koju jõuab, siis see episood on just sulle. Materjal on erakordselt sisutihe.Jaga meile enda jaoks olulisimat mõtet episoodist meie Discord kanalis: https://discord.gg/8X5JTkDxccEpisoodi veavad Tiit Paananen ja Martin KappAlgorütmi toetavad Pipedrive, Nortal ja Veriff.
04.04.2024 1h 1 m
28.03 Algorütm: LiTech andmete jälgimise platvorm üllatas meid
Kutsusime külla LiTech kaasasutajad Raiko Limmarti ja Markus Põldmäe, et nad meid hariks andmete jälgitavuse tagamise teemal. Lisaks laiemale teemakäsitlusele tutvusime lähemalt ka nende platvormiga, mis üllatas meid mitmeti oma küpsusega.Jaga meile enda jaoks olulisimat mõtet episoodist meie Discord kanalis: https://discord.gg/8X5JTkDxccEpisoodi veavad Tiit Paananen ja Priit LiivakAlgorütmi toetavad Pipedrive, Nortal ja Veriff.
28.03.2024 57 m
21.03 Algorütm: Andmekaitse regulatsioonid, millest sa ilmselt ei tea piisavalt
Kas teadsid, et lisaks GDPR-le on Euroopa Liit juba vastu võtnud või peagi vastu võtmas mitmeid regulatsioone, mis puudutavad tarkvara arendusega seotud ettevõtteid. Risto Hübner, advokaadibüroo NordX Legal partner ja vandeadvokaat jagas meiega seda kirjut maailma, mis reguleerib andmete kaitset, küberturvalisust ja peagi ka tehisaru kasutust.Jaga meile enda jaoks olulisimat mõtet episoodist meie Discord kanalis: https://discord.gg/8X5JTkDxccEpisoodi veavad Tiit Paananen, Martin Kapp ja Priit LiivakAlgorütmi toetavad Pipedrive, Nortal ja Veriff.
21.03.2024 1h 1 m
14.03 Algorütm: Investeerimisplatvorm, mis on disainitud lihtsaks
Lightyear on kodumaine investeerimisplatvorm, mis oma lihtsa ülesehitusega saatejuhte täitsa üllatas. Ootasime keerulisi tehnoloogiaid ja massiivset arhitektuuri, mis aitab toetada kõrget töökindlust ja suurt jõudlust vajavat finantssüsteemi. Meie külaline, Lightyear CTO, Mihkel Aamer aga rääkis, kuidas just lihtsusega parimaid tulemusi on saavutatud. Jaga meile enda jaoks olulisimat mõtet episoodist meie Discord kanalis: https://discord.gg/8X5JTkDxccEpisoodi veavad Tiit Paananen, Martin Kapp ja Priit LiivakAlgorütmi toetavad Pipedrive, Nortal ja Veriff.
14.03.2024 58 m
07.03 Algorütm: Coop panka on väga põhimõttekindlalt ehitatud
Külas oli Martin Kuustik, Coop Panga IT juht, kes jagas mitmeid huvitavaid mõtteid nii panga tehnoloogia tiimi juhtimise, selle kasvatamise kui ka kultuuri teemadel. Vestlus oli äärmiselt huvitav ja päris mitu mõtet jäid ka järgmiste episoodide jaoks mõtisklemiseks õhku. Jaga meile enda jaoks olulisimat mõtet episoodist meie Discord kanalis: https://discord.gg/8X5JTkDxccEpisoodi veavad Tiit Paananen, Martin Kapp ja Priit LiivakAlgorütmi toetavad Pipedrive, Nortal ja Veriff.
07.03.2024 1h 2 m
29.02 Algorütm: Kas ka sinu Wordpress paigaldus on tegelikult auklik
Seekord oli külas Patchstack asutaja Oliver Sild, kellega rääkisime Wordpress paigalduste turvalisusest, sagedastest probleemidest ja lahendustest, millega Patchstack suures mahus Wordpress paigaldusi turvalisemaks muudab. Estonglishit mitte kannatavatel kuulajatel soovitan käesolevale episoodile läheneda ettevaatuse ja avatud meelega.Episoodi veavad Priit Liivak ja Tiit Paananen.Algorütmi toetavad Pipedrive, Nortal ja Veriff.
29.02.2024 1h 12 m
22.02 Algorütm: Kas pilvekulusid saab vaid musta maagia ja AI abil optimeerida?
Tuleb välja, et jõudluse optimeerimisele lisaks on teisigi võtteid, kuidas pilvekulusid koomale tõmmata. Seekord rääkisime Hykell asutajatega pilvekulude optimeerimisest just FinOps vaatest ja õppisime nii mõndagi uut. Külas olid Ott Salmar ja Meelis Prett.Episoodi veavad Priit Liivak ja Tiit Paananen.Algorütmi toetavad Pipedrive, Nortal ja Veriff.
22.02.2024 1h
15.02 Algorütm: Kuidas teha häid töökuulutusi?
Töökuulutused on üks väga omapärane kommunikatsiooni vorm. Justkui on väljakujunenud parimad praktikad, aga samas tagasiside tsükkel töökuulutuse toimivuse kohta reaalselt ei eksisteeri. Seekord räägime töökuulutuste ambivalentsuse teemal. Millest töökuulutuste kirjutamisel hoiduda ja mida kindlasti tasuks kirja panna?Episoodi veavad Priit Liivak, Tiit Paananen ja Martin Kapp.Algorütmi toetavad Pipedrive, Nortal ja Veriff.
15.02.2024 1h 12 m
08.02 Algorütm: Cerebrub Hub - kõigist võib saada tarkvara testija
Millised on põhilised tegurid, miks inimesed kaaluvad ümberõpet, et saada tarkvara testijaks? Kui kaua võtab aega, et pangandusest või ka haridussektorist tulnuna leida omale uus töökoht testijana? Kuidas LinkedIn kaudu värvates võib kolmandik kandidaatidest märkamata jääda? Sellest kõigest ja rohkemast veel käis meil seekord rääkimas Andres Gavriljuk, 2023 Ajujahi finaali jõudnud Cerebrum Hub tegevjuht.Episoodi veavad Priit Liivak, Tiit Paananen ja Martin Kapp.Algorütmi toetavad Pipedrive, Nortal ja Veriff.
08.02.2024 1h 6 m
01.02 Algorütm: Kuidas Martti Kuldma Omnivas kõik pea peale keeras
Seekord oli Algorütmis külas Omniva innovatsiooni- ja tehnoloogiajuht Martti Kuldma, kes jagas kogemusi Omniva organisatsiooni transformatsioonist. Räägitud sai ka lugusid Skype ja Pipedrive ammustest muutustest ning nende pikemast mõjust.Episoodi veavad Tiit Paananen ja Martin Kapp.Algorütmi toetavad Pipedrive, Nortal ja Veriff.
01.02.2024 1h 1 m
11.01 Algorütm: Kas Eclipse Dataspace rikub Eesti X-Tee arhitektuuri ära
Kuluaarides sahistatakse, et Eesti X-tee asemele võib millalgi tulevikus tulla Eclipse Dataspace nimeline võrdlemisi uus tehnoloogia. Külas olid Nortali arhitekt ja GovTech guru Allan Bernard ja Digital Nation arhitekt, GovTech ekspert ja endine riigi CTO Kristo Vaher. Rääkisime nii Eclipse Dataspace tehnoloogiast üldiselt kui ka selle rakendamise riskidest ja väärtusest.Episoodi veavad Martin Kapp ja Priit Liivak.Algorütmi toetavad Pipedrive, Nortal ja Veriff.Episoodis mainitud viited: Soovitatud videod: EDC Conceptual Overview and Architecture: https://youtu.be/IGd4oafLyAg?si=Jz_aDz0dTM-fR3weUnveiling the Dataspace Protocol: https://youtu.be/zZHqH5zN1Ac?si=vNMgY7mbJjFGX8O5X-Road Slack kanaliga liitumise juhis: https://x-road.global/communityInternational Data Spaces: https://internationaldataspaces.org/Gaia-X: https://gaia-x.eu/
25.01.2024 55 m
18.01 Algorütm: Kolme aasta parimad killud
Seekordne Algorütm on eetris pisut eripärasel kujul. Nimelt noppis Priit viimase kolme aasta episoodide algustest välja suure koguse head ja paremat materjali, mis loodetavasti paljudel keset külma ja pimedat talve mõnusalt tuju tõstab. Järgmine nädal oleme juba eetris oma tavapärasel kujul.Episoodis teevad nalja Tiit Paananen, Martin Kapp, Priit Liivak ja nende külalised.Algorütmi toetavad Pipedrive, Nortal ja Veriff.Liitu ka meie Discord kanali: https://discord.gg/7Gvx8xJTBh või Facebook grupiga
18.01.2024 15 m
11.01 Algorütm: Mooncascade arendajad purustavad Priidu unistusi mobiilirakenduste arendusest
Seekord olid meil külas Mooncascade mobiilirakenduste arendajad Ingrid Kaasik (iOS) ja Oliver Vainumäe (Android), kellega rääkisime mobiilirakenduste arendamise trendidest ja uudistest. Juttu tuli volditavatest ekraanidest, superrakendustest kui ka tulevikuplatvormide võimalikkusest. Muuhulgas sai purustatud paar Priidu illusiooni mobiilirakenduste arendamise kohta.Episoodi veavad Tiit Paananen ja Priit Liivak.Algorütmi toetavad Pipedrive, Nortal ja Veriff.
11.01.2024 48 m
04.01 Algorütm: Veiko Raime, Mobi Lab kogemustest IoT projektidega
Saime Discordi kaudu soovi, et Algorütm räägiks päris maailma IoT projektidest. Kutsusime siis külla Mobi Lab tegevjuhi Veiko Raime, kes meile rääkis oma kogemustest IoT projektidega. Episoodi veavad Martin Kapp ja Priit Liivak.Algorütmi toetavad Pipedrive, Nortal ja Veriff.
04.01.2024 1h 11 m
28.12 Algorütm: Kõigest, mis aasta jooksul jäi ütlemata
Aasta viimases episoodis kirusime erinevaid tugiteenuseid, filosofeerisime uute ärimudelite teemal, arutasime DORA meetrikate rakendamise üle ja jagasime, mis meile endile töös stressi tekitab ning kuidas me seda maandame. Muuhulgas lugesime tibusid Algorütmi statistika ja kuulajaküsitluse põhjal.Episoodi veavad Martin Kapp, Tiit Paananen ja Priit Liivak.Algorütmi toetavad Pipedrive, Nortal ja Veriff.
28.12.2023 1h 30 m
21.12 Algorütm: Informaatikaolümpiaadidest Targo Tennisbergiga
Kas oled mõelnud, millised on Informaatikaolümpiaadide ülesanded? Tänasest episoodist saad teada. Rääkisime Targo Tennisbergiga nii Informaatikaolümpiaadidest ja pisut ka dokumendihalduse telgitagustest.Episoodi veavad Martin Kapp, Tiit Paananen ja Priit Liivak.Algorütmi toetavad Pipedrive, Nortal ja Veriff.
21.12.2023 1h 8 m
14.12 Algorütm: CTF Tech kübervõistlustest koos Eesti parima tiimiga
Mis ettevõte on CTF Tech ja millised on nende korraldatud rahvusvahelist mõõdet omavad küberlahingud? Sellest kõigest käis Algorütmis rääkimas CTF Tech tegevjuht Kätlin Koemets ja parima Eesti tiimi esindajad Miia Isabel Anipai ja Kristjan Variksoo.Episoodi veavad Tiit Paananen ja Priit Liivak. Algorütmi toetavad Pipedrive, Nortal ja Veriff.
14.12.2023 54 m
07.12 Algorütm: Kubernetese klastri turvalisusest
Ja viimaks jõudsime kauaoodatud Kubernetese teise episoodini. Seekord rääkisime peamiselt Kubernetese turvalisusega seotud teemadest. On üsna selge, et ühe Kubernetese paigalduse haldamise, turvamise ja jälgimisega on tööd kohe mitmele spetsialistile. Külas oli teemat avamas Veriffi arenduskogemuse tiimi juht Siim Tiilen.Episoodi veavad Martin Kapp, Tiit Paananen ja Priit Liivak.Algorütmi toetavad Pipedrive, Nortal ja Veriff.
07.12.2023 1h 2 m
30.11 Algorütm: Kuidas Tudengivormeli tiimil läheb
Tudengivormelist rääkisime Algorütmis viimati 2021 oktoobris. Kutsusime nad endale taas külla, et rääkida, kuidas tiimil vahepeal läinud on ja mis muutusi Tudengivormeli sari sisse on viinud. Külas olid Tudengivormeli tiimi kapten Kristjan Taimla ja isejuhtiva alamsüsteemi tiimi kapten Anna Sihvart. Tudengivormel sotsiaalmeedias:Instagram: @fsteamtallinnYoutube: @formulastudentteamtallinn8403Episoodi vedasid Priit Liivak ja Martin KappAlgorütmi toetavad Veriff, Pipedrive ja Nortal.
30.11.2023 1h
23.11 Algorütm: Maailma parim Tark Sadam on Tallinnas
Tallinna Sadam sai hiljuti Global Smart Ports Summitil Hamburgis parima targa sadama tiitli. Nortal sai pärjatud parima targa sadama lahenduse pakkuja tiitliga. Kutsusime siis Algorütmi külla asjassepuutuvad ja ajasime juttu tarkadest sadamatest. Külas olid Tallinna Sadama proijektijuht Olari Tammel, Nortali poolne targa sadama projektijuht Kadri Haufe ja Nortali vanemarendaja Tarvo Toomeoja.Episoodi vedas Priit LiivakAlgorütmi toetavad Pipedrive, Nortal ja Veriff.
23.11.2023 53 m
16.11 Algorütm: Avokaado.io telgitagused
Seekordses episoodis lahkame Avokaado.io telgitaguseid, räägime nii ettevõtte ärimudelist kui tehnilisest lahendusest ja väljakutsetest. Üks mõnus sissevaade iduettevõttesse. Külas olid Avokaado.io tegevjuht Mariana Hagström, tootejuht Johanna Põldsam ja CTO Rainit Vildo.Episoodi veavad Priit Liivak, Tiit Paananen ja Martin KappAlgorütmi toetavad Pipedrive, Nortal ja Veriff.
16.11.2023 1h 5 m
09.11 Algorütm: Mida kõike ühe Kubernetese keskkonna jaoks vaja on
Ühe keskkonna jaoks Kubernetese kasutamine tundub esmapilgul äärmiselt lihtne. Keerukused ilmnevad sageli alles siis kui keskkond oluliselt kasvab ja Kubernetest on tarvis toodangukõlbulikult hallata. Räägimegi kõigest, millega peaks arvestama ja mida peaks planeerima ühe kestva Kubernetese keskkonna paigaldamisel. Külas on meil Veriffi arenduskogemuse juht Siim Tiilen ja Fyma arendusjuht Kaarel Kivistik. Episoodi veavad Priit Liivak ja Martin Kapp. Algorütmi toetavad Pipedrive, Nortal ja Veriff.
09.11.2023 1h 10 m
09.11 Algorütm: Mida kõike ühe Kubernetese keskkonna jaoks vaja on
Ühe keskkonna jaoks Kubernetese kasutamine tundub esmapilgul äärmiselt lihtne. Keerukused ilmnevad sageli alles siis kui keskkond oluliselt kasvab ja Kubernetest on tarvis toodangukõlbulikult hallata. Räägimegi kõigest, millega peaks arvestama ja mida peaks planeerima ühe kestva Kubernetese keskkonna paigaldamisel. Külas on meil Veriffi arenduskogemuse juht Siim Tiilen ja Fyma arendusjuht Kaarel Kivistik.Episoodi veavad Priit Liivak ja Martin KappAlgorütmi toetavad Pipedrive, Nortal ja Veriff.
08.11.2023 1h 10 m
26.10 Algorütm: Erilahendusega GitOps tööriistad
Seekord olid Sympowerist külas Tõnis Ojandu ja Jaak Pruulmann-Vengerfeldt, kellega rääkisime GitOps lahenduste kasutamisest ja ise loomisest. Muuhulgas jõudsime tutvuda ka Renovate nimelise sõltuvuste halduse tööriistaga. Jaga oma arvamust meie Facebook grupis või Discord serveris, kas oma GitOps lahenduste ehitamine on sobiva lahenduse saamiseks vältimatu? Episoodi veavad Priit Liivak, Tiit Paananen Algorütmi toetavad Nortal, Pipedrive ja Veriff.
26.10.2023 1h 2 m
19.10 Algorütm: e-Residentsuse toote juhtimisest
Seekordses episoodis räägime e-Residentsuse kui toote arendamise väljakutsetest. Kuuleme nii mõndagi huvitavat, e-Residentide hetkeolukorra ja tuleviku kohta. Külas on meil teemat avamas e-Residentsuse juht Liina Vahtras. Episoodi veavad Priit Liivak, Tiit Paananen ja Martin Kapp.  Algorütmi toetavad Nortal, Pipedrive ja Veriff.
19.10.2023 54 m
12.10 Algorütm: AudioCat audiomängu arendamisest
Algorütmis oleme ka varem rääkinud mängude arendusest, kuid seekord oli teemaks pisut teistsugune mänguplatvorm. Rääkisime AudioCat audiomängudest. Külas olid meil AudioCat asutaja Anette Parviste ja CTO Henry-Gerret Grüning. Algorütmi veavad Priit Liivak, Martin Kapp ja Tiit Paananen. Algorütmi toetavad Nortal, Pipedrive ja Veriff.
12.10.2023 51 m
05.10 Maailmalõpu kuulutajad
Maailma lõpp on lähedal! Aga kui lähedal ikkagi? Ja kui napilt oleme minevikus digitaalsest apokalüpsisest mööda pääsenud? Külla oleme kutsunud Kalle Volkovi, kellega kõigest sellest räägimegi. Episoodi veavad Tiit Paananen ja Martin Kapp.  Algorütmi toetavad Nortal, Pipedrive ja Veriff.
05.10.2023 1h 1 m
28.09 Andmepõhine tootearendus
Episoodis on meil seekord külas Laura Teemägi, kes kirjutas andmete põhjal tootearenduse parendamisest oma magistritöö ja tegi seejuures koostööd erinevate SteelSeries tiimidega. Räägime nii selleks kasutatud tehnoloogiast, andmete hinnast kui ka Taani haridussüsteemi eripäradest. Algorütmi veavad Priit Liivak, Martin Kapp ja Tiit Paananen.  Algorütmi toetavad Nortal, Pipedrive ja Veriff.
28.09.2023 48 m
21.09 Mida Pactum ChatGPT rakendamisest õppinud on
Meil oli juba kolmandat korda külas Kristjan Korjus, kes jagas enda kogemusi suurte keelemudelite rakendamisel Pactumis. Räägime, milliste ülesannete jaoks keelemudelid sobivad, milliste jaoks ei sobi ja kuhu kategooriasse langeb lepingute läbirääkimine. Algorütmi veavad Priit Liivak, Martin Kapp ja Tiit Paananen. Algorütmi toetavad Nortal, Pipedrive ja Veriff.
21.09.2023 1h
14.09 - Küberturvalisuse disainimisest
21.09 toimuval Digit konverentsil räägib Pipedrive turbetiimi juht Kristian Kivimägi, kuidas luua turvalisi lahendusi. Kutsusime ta ka Algorütmi külla, et teemat pisut meilegi avada. Algorütmi veavad Priit Liivak, Martin Kapp ja Tiit Paananen. Algorütmi toetavad Nortal, Pipedrive ja Veriff.
14.09.2023 54 m
17.08 Algorütm: Mängustamise ehk gamificationi köögipool
Mis on mängustamine ehk gamification? Kuidas ja miks seda on arenduses mõistlik kasutada? Kuidas seda teha õigesti, niimoodi et kasutajaid sellega ära ei koormaks, vaid kasutajad seda naudiksid? Külas on Kalev Kärpuk Adactist. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
17.08.2023 1h
10.08 Algorütm: Kuidas käib küberkuritegude uurimine?
Seekordne saade on eriti kriminaalne, sest juttu tuleb sellest, kuidas käib Eestis küberkuritegude uurimine. Nagu päriselt, mida ja kuidas nad teevad ja milline nende igapäevatöö välja näeb. Räägime ka sellest, kuidas ise sinna tööle saada ja mida ettevõtted saavad teha, et neid ei rünnataks ning rünnaku korral uurimisel abiks olla. Külas on politsei- ja piirivalveameti keskkriminaalpolitsei küberkuritegude büroojuht Ago Ambur. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
10.08.2023 52 m
03.08 Algorütm: Kuidas on läinud kood/Jõhvi koolil ja millised on uued tuuled?
Täna räägime pikalt ja põhjalikult kood/Jõhvi koolist. Millised huvitavad muudatused seal sügisest toimuvad? Kuidas on käinud õppetöö, millised on olnud lõpetajate võimalused tööle saada ja mis on üldse need praktilised teadmised, mis koolist saab? Külas on meil kood/Jõhvi koolijuht Katrin Künnapas ja kaks kooli vilistlast: Emil Värnomasing ja Viktor Veertee. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
03.08.2023 53 m
20.07 Algorütm: Arendustiimide muudatuste juhtimisest
Seekordses saates on eriti huvitav ja oluline teema ehk kuidas juhtida arendustiime ja veelgi enam, kuidas juhtida muudatusi arendustiimides? Kuidas defineerida erinevaid rolle. Kas enne tasub muudatuste jaoks küsida mandaati ülevalt poolt ja loota, et see saadakse või tasub ohjad kohe enda kätte haarata? Kus asjad tavaliselt valesti lähevad? Külas on muudatuste võlur Martin Sulg Gliast. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
20.07.2023
13.07 Algorütm: Kas DevOps teenusena on üldse võimalik?
Kas DevOpsi saab üldse teenusena pakkuda? Kuidas ja kas on üldse võimalik DevOps mõtteviisi majja sisse osta ja millistel juhtudel seda tasuks teha. Kuidas panna see olemasolevaid tiime täiendama ja kus kohas tekivad peamised takistused? Lisaks võetakse luubi alla ka AWSi Well-Architected Review. Külas on Rein Remmel Entigost. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
13.07.2023
06.07 Algorütm: Riistvaraarenduses on patche raskem peale panna
Tänases saates räägime riistvara- ja tarkvaraarenduse suhetest Eesti idufirma Vool näitel. Millised on suurimad väljakutsed, kui sa teed üht tarka laadijat, millega suhtleb paarkümmend erinevat API-t? Mis teeb Tesla API eriliseks? Miks on erinevad arendajad eri tubades? Saatekülaliseks on Voolu peaarhitekt Elar Nellis. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
06.07.2023
29.06 Algorütm: Kõik Kubernetese manifestidesse
Seekordses saates räägime pikalt ja põhjalikult Kubernetesest, mis on sellega seotud kasu, aga ka ohud ja väljakutsed. Lisaks ka sellest, mis vahe on lemmikloomal ja karjaloomal. Külas on Lauri Võsandi Outfunnelist. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
29.06.2023
22.06 Algorütm: Suurte keelemudelite rakendamise kogemused Nortalis
Jätkame suurte keelemudelite ehk LLMidega, kui eelmises saates rääkisime Klaus GPT-st, siis tänases Algorütmis uurime, kuidas rakendab tehisintellekti Nortal. Meie on kaks külalist Nortalist: Ken Tilk ja Liis Kolberg. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
22.06.2023
08.06 Algorütm: Filosoofiatund Sergei Anikiniga
Need, kes on Algorütmi algusest peale kuulanud, mäletavad ühena saatejuhtidest Sergei Anikinit, kes töötas toona Pipedrive'is. Vahepeal on Sergei aga jõudnud töötada mitmes huvitavas ettevõttes ja tegeleb täna hoopis natuke ootamatu teemaga. Tänase episoodi pealkirjaks sai "Filosoofiatund Sergeiga", sest natuke sedamoodi asi välja kukkus. Sergei räägib sellest, kuidas vaadata elus kaugemale ainult sellest, mida täna või homme tegema peab ja kuidas tema on leidnud, et kõik asjad on omavahel seotud ja kasulik on neid seoseid osata märgata. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
08.06.2023 1h 8 m
01.06 Algorütm: Kuidas olla valmis AI sisuplahvatuseks?
Üks nähtus, mis võib suurte keelemudelite ehk LLMide levikuga tekkida, on igasuguse sisu tootmise kulude drastiline langus, kuni lausa nullini välja. Räägime tänases Algorütmis, mis siis saab ja kuidas selleks valmis olla. Külas on Tanel Teemusk, kes hiljuti kirjutas sel teemal ka artikli: https://medium.com/geekculture/the-rise-of-ai-content-tackling-the-content-boom-and-its-implications-2529fa921a85 Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
01.06.2023 48 m
25.05 Algorütm: Arendusprotsess ja riik
Riigisektor on Eestis paljude arendajate jaoks tähtis tellija, kellele arendatakse suuri ja keerukaid projekte. Kuidas aga erasektor ja avalik sektor panna arendusprotsessis ühte jalga astuma? Tänases Algorütmis on sellest rääkimas Eesti riigi CTO Kristo Vaher. Juttu tuleb sellest, milline on arendusprotsess riigi vaatest, mida nad ootavad või ei oota, mida teenusepakkuja peaks sellest teadma ja kas peaks läbi lugema Eesti infoühiskonna strateegia. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
25.05.2023 1h 3 m
18.05 Algorütm: Tehnoloogia valimine hübriidtiimidele
See, kui osad inimesed on kontoris, osad kodus ja osad üldse teises riigis kontoris või kodus, on tiimides täna normaalsus. Millised tehnoloogiad, rituaalid ja protsessid peaks ettevõttes sisse seadma, et sellised tiimid hästi töötaksid? Algorütmis on täna külas Grünfini CTO Alvar Lumberg, kes räägib oma kogemustest selliste tiimide juhtimisel. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
18.05.2023 58 m
11.05 Algorütm: Kas sina oled palgateadlik?
Tänases Algorütmis räägime palgast: kuidas palk määratakse, kuidas oma palka läbi rääkida nii värbamisel kui ka ettevõttes töötades ehk kuidas elada palgateadlikku elu. Külas on Irene Annus, kes avaldas äsja sel teemal raamatu. Kui paljudel ettevõtetel on karjäärimudeliga sätitud palgavahemikud? Millest palk koosneb? Palk vs optsioonid Palgad ja kiirenenud inflatsioon Miks, millal ja kuidas palgaläbirääkimisi pidada Palgalõhe Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
11.05.2023 1h 2 m
04.05 Algorütm: AI on haibikurvi tipus, mis edasi?
AI tuleb mürinaga ja on praegu ilmselt haibikurvi tipus. Koostatakse nimekirju ametitest, mis kaovad ja algoritmid kujundavad ühiskondlikku arvamust rohkem kui poliitikud või muud asjapulgad üldse suudavad.  Tänases saates võtame jälle korraks helikopterivaate kogu tehisintellekti teemale ja oleme palunud külla Taavi Tammiste Fymast.  Teemad: Käime läbi AI arengu viimase aja suured sammud Kas AI käitub kohati tõepoolest viisil, millest me aru ei saa? Avalik pöördumine AI arendamisel aja maha võtmiseks Internetiga ühendatud LLMid Personaalsed kogemused ChatGPT-ga Millised on praegu kõige raskemad probleemid AI-idufirmat ehitades? Arvutusvõimsused ja seotud kulud Kõige huvitavamad AI startupid täna Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
04.05.2023 1h 1 m
27.04 Algorütm: Mis toimub maailma suurima küberõppuse tagatoas?
Tallinnas toimus äsja jälle maailma suurimaks küberkaitseõppuseks nimetatav Locked Shields, kus osales üle 3000 inimese 38 riigist. Me vaatame täna Algorütmis selle õppuse köögipoolele. Saates on külas Küberkaitse Koostöökeskuse ehk CCDCOE küberõppuste juht Carry Kangur ja punase tiimi pealik Taavi Sonets firmast Clarified Security. Teemad: Mis on Locked Shields ja kuidas sinna pääseb? Milline on tüüpiline näide harjutusest? Kas juba on ka AI komponent sees? Millised tööriistad on kasutusel selle 5000 teenuse ja enam kui 8000 ründe haldamiseks? Millise tehnoloogilise pinuga toimetatakse? Kuidas pahavara testitakse ja millist pahavara kasutatakse Kas igas suuremas projektis peaks olemas punane ja sinine meeskond? Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
27.04.2023 1h 7 m
20.04 Algorütm: Salvi kogemus legacy-integratsioonidega
Paljudes organisatsioonides on legacy ehk nurgas tiksuv vana infrastruktuur suureks probleemiks. Täna räägime Algorütmis sellest, kuidas sellest üle saada ning uut ja vana kokku panna. Külas on Rando Kulla  ja Tarmo Kalling Salvist, kes puutuvad selliste küsimustega iga päev kokku. Teemad: Mis on Salv Bridge? Milliseid integratsioone Salves ette tuleb? API tehnoloogiad, SOAP + XML, REST + JSON Millised on levinud tõkked Dokumentatsiooni puudus, reverse engineeringu käigus dokumentatsiooni loomine Testkeskkondade puudus, oma testkeskkonna loomine, automaattestid Iganenud protokollid või integratsioonilahendused, adapterid Kas arendajate jaoks motiveeriv väljakutse või “kes prügi välja viib” tüüpi ülesanne? Mida peaks tänastes arendustes silmas pidama, et tulevikus integratsioonid hõlpsamad oleksid? Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
20.04.2023 48 m
30.03 Algorütm: Andris ehitab e-mailiga tegelevat ühemeheidufirmat
Tänases Algorütmis räägime e-mailist, mille kohta saab öelda, et see mitte ainult pole surnud, vaid areng käib täie hooga. Meie tänane külaline näiteks ehitab e-maili peale järjekordset idufirmat. Saates on külas Andris Reinman, kes ehitab ühemehe-idufirmat Emailengine ja on võtnud nõuks selle tulemustest ka Mastodoni postitada.  Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
30.03.2023 1h
23.03 Algorütm: Asjade interneti turvalisus
Eelmises episoodis rääkisime küberharjutustest ja küberturvalisuse teemaga ka jätkame. Seekord vaatame teemat aga asjade interneti valguses. Tänases saates on külas Kristo Iila, kes juhib arendust Intertrustis. Kuidas Intertrust IoT-võrkude turvalisuse ja autentimisega seotud on? Mis teeb IoT-seadmete turvamise teistsuguseks veebirakendustest? Kui palju tegeletakse seadmete identiteedi verifitseerimisega? Millised on enamlevinud haavatavused IoT-seadmete puhul? Kuidas saaksid seadmete tootjad tagada, et nende tooted on turvalised? Milliseid standardeid täna turul rakendatakse, millega arendajad võiksid kursis olla? Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
23.03.2023 56 m
16.03 Algorütm: Mis on küberharjutused ja kuidas neid kelle jaoks tehakse?
Meie tänane teema on ühelt poolt tuttav ja tavapärane: küberturvalisus. Aga vaatame seda nurgast, mis paljude jaoks täiesti tundmatu ehk räägime küberharjutustest.  Mis on küberharjutus? Millistele klientidele see sobiv ja vajalik on? Milline üks stsenaarium välja näeb ja kui kaua küberharjutus tavaliselt kestab? Kas tegu on ühekordsete harjutustega või seatakse sisse midagi püsivamat? Kuidas ühte harjutust üles ehitatakse? Milliseid tarkvarakomponente nö. riiulist võtta annab ja kui palju alati arendada tuleb? Millised on põnevamad custom-lahendused, mida luua on olnud tarvis? Milliseid ebaõnnestumisi harjutuse läbi viimisel ette tuleb? Millised tugevused tulevad selliste projektidega töötamise juures arendajale kasuks? Külas on Nortali süsteemiarhitekt Kristjan Gildemann. Algoütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
16.03.2023 50 m