
Algorütm | Geenius.ee
Priit Liivak, Tiit Paananen, Sergei Anikin igal nädalal arendajalt arendajale jutud.

Algorütm | Geenius.ee
Uudised
121 episoodi
Episoodid


21.09 Mida Pactum ChatGPT rakendamisest õppinud on
Meil oli juba kolmandat korda külas Kristjan Korjus, kes jagas enda kogemusi suurte keelemudelite rakendamisel Pactumis. Räägime, milliste ülesannete jaoks keelemudelid sobivad, milliste jaoks ei sobi ja kuhu kategooriasse langeb lepingute läbirääkimine. Algorütmi veavad Priit Liivak, Martin Kapp ja Tiit Paananen. Algorütmi toetavad Nortal, Pipedrive ja Veriff.
21.09.2023
1h


14.09 - Küberturvalisuse disainimisest
21.09 toimuval Digit konverentsil räägib Pipedrive turbetiimi juht Kristian Kivimägi, kuidas luua turvalisi lahendusi. Kutsusime ta ka Algorütmi külla, et teemat pisut meilegi avada. Algorütmi veavad Priit Liivak, Martin Kapp ja Tiit Paananen. Algorütmi toetavad Nortal, Pipedrive ja Veriff.
14.09.2023
54 m


17.08 Algorütm: Mängustamise ehk gamificationi köögipool
Mis on mängustamine ehk gamification? Kuidas ja miks seda on arenduses mõistlik kasutada? Kuidas seda teha õigesti, niimoodi et kasutajaid sellega ära ei koormaks, vaid kasutajad seda naudiksid? Külas on Kalev Kärpuk Adactist. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
17.08.2023
1h


10.08 Algorütm: Kuidas käib küberkuritegude uurimine?
Seekordne saade on eriti kriminaalne, sest juttu tuleb sellest, kuidas käib Eestis küberkuritegude uurimine. Nagu päriselt, mida ja kuidas nad teevad ja milline nende igapäevatöö välja näeb. Räägime ka sellest, kuidas ise sinna tööle saada ja mida ettevõtted saavad teha, et neid ei rünnataks ning rünnaku korral uurimisel abiks olla. Külas on politsei- ja piirivalveameti keskkriminaalpolitsei küberkuritegude büroojuht Ago Ambur. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
10.08.2023
52 m


03.08 Algorütm: Kuidas on läinud kood/Jõhvi koolil ja millised on uued tuuled?
Täna räägime pikalt ja põhjalikult kood/Jõhvi koolist. Millised huvitavad muudatused seal sügisest toimuvad? Kuidas on käinud õppetöö, millised on olnud lõpetajate võimalused tööle saada ja mis on üldse need praktilised teadmised, mis koolist saab? Külas on meil kood/Jõhvi koolijuht Katrin Künnapas ja kaks kooli vilistlast: Emil Värnomasing ja Viktor Veertee. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
03.08.2023
53 m


08.06 Algorütm: Filosoofiatund Sergei Anikiniga
Need, kes on Algorütmi algusest peale kuulanud, mäletavad ühena saatejuhtidest Sergei Anikinit, kes töötas toona Pipedrive'is. Vahepeal on Sergei aga jõudnud töötada mitmes huvitavas ettevõttes ja tegeleb täna hoopis natuke ootamatu teemaga. Tänase episoodi pealkirjaks sai "Filosoofiatund Sergeiga", sest natuke sedamoodi asi välja kukkus. Sergei räägib sellest, kuidas vaadata elus kaugemale ainult sellest, mida täna või homme tegema peab ja kuidas tema on leidnud, et kõik asjad on omavahel seotud ja kasulik on neid seoseid osata märgata. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
08.06.2023
1h 8 m


01.06 Algorütm: Kuidas olla valmis AI sisuplahvatuseks?
Üks nähtus, mis võib suurte keelemudelite ehk LLMide levikuga tekkida, on igasuguse sisu tootmise kulude drastiline langus, kuni lausa nullini välja. Räägime tänases Algorütmis, mis siis saab ja kuidas selleks valmis olla. Külas on Tanel Teemusk, kes hiljuti kirjutas sel teemal ka artikli: https://medium.com/geekculture/the-rise-of-ai-content-tackling-the-content-boom-and-its-implications-2529fa921a85 Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
01.06.2023
48 m


25.05 Algorütm: Arendusprotsess ja riik
Riigisektor on Eestis paljude arendajate jaoks tähtis tellija, kellele arendatakse suuri ja keerukaid projekte. Kuidas aga erasektor ja avalik sektor panna arendusprotsessis ühte jalga astuma? Tänases Algorütmis on sellest rääkimas Eesti riigi CTO Kristo Vaher. Juttu tuleb sellest, milline on arendusprotsess riigi vaatest, mida nad ootavad või ei oota, mida teenusepakkuja peaks sellest teadma ja kas peaks läbi lugema Eesti infoühiskonna strateegia. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
25.05.2023
1h 3 m


18.05 Algorütm: Tehnoloogia valimine hübriidtiimidele
See, kui osad inimesed on kontoris, osad kodus ja osad üldse teises riigis kontoris või kodus, on tiimides täna normaalsus. Millised tehnoloogiad, rituaalid ja protsessid peaks ettevõttes sisse seadma, et sellised tiimid hästi töötaksid? Algorütmis on täna külas Grünfini CTO Alvar Lumberg, kes räägib oma kogemustest selliste tiimide juhtimisel. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
18.05.2023
58 m


11.05 Algorütm: Kas sina oled palgateadlik?
Tänases Algorütmis räägime palgast: kuidas palk määratakse, kuidas oma palka läbi rääkida nii värbamisel kui ka ettevõttes töötades ehk kuidas elada palgateadlikku elu. Külas on Irene Annus, kes avaldas äsja sel teemal raamatu. Kui paljudel ettevõtetel on karjäärimudeliga sätitud palgavahemikud? Millest palk koosneb? Palk vs optsioonid Palgad ja kiirenenud inflatsioon Miks, millal ja kuidas palgaläbirääkimisi pidada Palgalõhe Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
11.05.2023
1h 2 m


04.05 Algorütm: AI on haibikurvi tipus, mis edasi?
AI tuleb mürinaga ja on praegu ilmselt haibikurvi tipus. Koostatakse nimekirju ametitest, mis kaovad ja algoritmid kujundavad ühiskondlikku arvamust rohkem kui poliitikud või muud asjapulgad üldse suudavad. Tänases saates võtame jälle korraks helikopterivaate kogu tehisintellekti teemale ja oleme palunud külla Taavi Tammiste Fymast. Teemad: Käime läbi AI arengu viimase aja suured sammud Kas AI käitub kohati tõepoolest viisil, millest me aru ei saa? Avalik pöördumine AI arendamisel aja maha võtmiseks Internetiga ühendatud LLMid Personaalsed kogemused ChatGPT-ga Millised on praegu kõige raskemad probleemid AI-idufirmat ehitades? Arvutusvõimsused ja seotud kulud Kõige huvitavamad AI startupid täna Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
04.05.2023
1h 1 m


27.04 Algorütm: Mis toimub maailma suurima küberõppuse tagatoas?
Tallinnas toimus äsja jälle maailma suurimaks küberkaitseõppuseks nimetatav Locked Shields, kus osales üle 3000 inimese 38 riigist. Me vaatame täna Algorütmis selle õppuse köögipoolele. Saates on külas Küberkaitse Koostöökeskuse ehk CCDCOE küberõppuste juht Carry Kangur ja punase tiimi pealik Taavi Sonets firmast Clarified Security. Teemad: Mis on Locked Shields ja kuidas sinna pääseb? Milline on tüüpiline näide harjutusest? Kas juba on ka AI komponent sees? Millised tööriistad on kasutusel selle 5000 teenuse ja enam kui 8000 ründe haldamiseks? Millise tehnoloogilise pinuga toimetatakse? Kuidas pahavara testitakse ja millist pahavara kasutatakse Kas igas suuremas projektis peaks olemas punane ja sinine meeskond? Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
27.04.2023
1h 7 m


20.04 Algorütm: Salvi kogemus legacy-integratsioonidega
Paljudes organisatsioonides on legacy ehk nurgas tiksuv vana infrastruktuur suureks probleemiks. Täna räägime Algorütmis sellest, kuidas sellest üle saada ning uut ja vana kokku panna. Külas on Rando Kulla ja Tarmo Kalling Salvist, kes puutuvad selliste küsimustega iga päev kokku. Teemad: Mis on Salv Bridge? Milliseid integratsioone Salves ette tuleb? API tehnoloogiad, SOAP + XML, REST + JSON Millised on levinud tõkked Dokumentatsiooni puudus, reverse engineeringu käigus dokumentatsiooni loomine Testkeskkondade puudus, oma testkeskkonna loomine, automaattestid Iganenud protokollid või integratsioonilahendused, adapterid Kas arendajate jaoks motiveeriv väljakutse või “kes prügi välja viib” tüüpi ülesanne? Mida peaks tänastes arendustes silmas pidama, et tulevikus integratsioonid hõlpsamad oleksid? Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
20.04.2023
48 m


30.03 Algorütm: Andris ehitab e-mailiga tegelevat ühemeheidufirmat
Tänases Algorütmis räägime e-mailist, mille kohta saab öelda, et see mitte ainult pole surnud, vaid areng käib täie hooga. Meie tänane külaline näiteks ehitab e-maili peale järjekordset idufirmat. Saates on külas Andris Reinman, kes ehitab ühemehe-idufirmat Emailengine ja on võtnud nõuks selle tulemustest ka Mastodoni postitada. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
30.03.2023
1h


23.03 Algorütm: Asjade interneti turvalisus
Eelmises episoodis rääkisime küberharjutustest ja küberturvalisuse teemaga ka jätkame. Seekord vaatame teemat aga asjade interneti valguses. Tänases saates on külas Kristo Iila, kes juhib arendust Intertrustis. Kuidas Intertrust IoT-võrkude turvalisuse ja autentimisega seotud on? Mis teeb IoT-seadmete turvamise teistsuguseks veebirakendustest? Kui palju tegeletakse seadmete identiteedi verifitseerimisega? Millised on enamlevinud haavatavused IoT-seadmete puhul? Kuidas saaksid seadmete tootjad tagada, et nende tooted on turvalised? Milliseid standardeid täna turul rakendatakse, millega arendajad võiksid kursis olla? Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
23.03.2023
56 m


16.03 Algorütm: Mis on küberharjutused ja kuidas neid kelle jaoks tehakse?
Meie tänane teema on ühelt poolt tuttav ja tavapärane: küberturvalisus. Aga vaatame seda nurgast, mis paljude jaoks täiesti tundmatu ehk räägime küberharjutustest. Mis on küberharjutus? Millistele klientidele see sobiv ja vajalik on? Milline üks stsenaarium välja näeb ja kui kaua küberharjutus tavaliselt kestab? Kas tegu on ühekordsete harjutustega või seatakse sisse midagi püsivamat? Kuidas ühte harjutust üles ehitatakse? Milliseid tarkvarakomponente nö. riiulist võtta annab ja kui palju alati arendada tuleb? Millised on põnevamad custom-lahendused, mida luua on olnud tarvis? Milliseid ebaõnnestumisi harjutuse läbi viimisel ette tuleb? Millised tugevused tulevad selliste projektidega töötamise juures arendajale kasuks? Külas on Nortali süsteemiarhitekt Kristjan Gildemann. Algoütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
16.03.2023
51 m


09.03 Algorütm: Enesejuhtimine
Tänases Algorütmi episoodis uurime, kuidas ise paremini hakkama saada kogu (töö)elu keerukusega, teiste inimestega tiimis ja meid ümbritsevas maailmas toimuvaga. Räägime enesejuhtimisest ja selleks on meil külas oma ala spetsialist, psühholoog ja muutuste nõustaja Eva-Maria Kangro Miltonist. Miks on sellistele teemadele viimasel ajal järjest rohkem tähelepanu hakatud pöörama? Miks meie haridussüsteem sellest ei räägi? Või räägib? Millised tehnikad või metoodikad on head proovida? Kas ja kui palju on see kõik seotud vanuse ja kogemusega? Kas on teatud isiksuse tüübid, kellel on eriti raske endaga toime tulla? Sellel teekonnal pole lõppu, aga kas on teatud teetähised? Kas probleemi juurpõhjus on ikkagi ärevus? Algoütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
09.03.2023
58 m


02.03 Algorütm: Kuidas programmeerida tanki?
Me oleme aastate jooksul Algorütmis vaadanud sisse erinevate valdkondade tarkvaraarenduse eripäradesse ja protsessidesse, aga militarvaldkonnast oleme vähe juttu teinud. Täna selle vea parandame. Räägime sellest, kuidas ehitada tõeliselt robustset ja 100% toimivat lahendust olukorras, kus üks bugi või mahakukkunud ühendus võib tähendadai inimelude ohtuseadmist. Meil on külas Milremi värske CTO Devid Liik ja Head of Software Development Greg Otsa. Milrem arendab autonoomseid õhu- ja maasõidukeid, millised on nö suured tükid kogu stackist? Kui palju funktsionaalsust on masinas vs pilves? Kui autonoomsed on sõidukid? Riistvarale kehtivad konkreetsed standardid, kas ka tarkvarale? Kuidas näeb välja arendusprotsess ja kuidas see erineb nö tavalise veebis töötava SaaS-tarkvara arendamisest? Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
02.03.2023
57 m


23.02 Algorütm: Kes peaks mõtlema serverlessi maailma kolimise peale?
Eelmise aasta viimases saates kurtsime, et pole ammu kuulnud, kuidas serverlessi maailmas läheb. Tänases saates me parandame selle vea. Selles oleme saatesse palunud Taavi Rehemägi ja Marek Tihkani Dashbirdist. Taavi oli külaline meie kolmandas episoodis, aastal 2019 ja siis oli Dashbird parajasti raha kaasamas. Kui kaugele nad tänaseks jõudnud on ja millised on olnud arengud serverlessi valdkonnas üldiselt? Teemad: Milleks ta sobib ja milleks mitte Lead time to response Deployment tooling Peamised vead serverlessi juurutamisel Kuidas on arenenud pilveplatvormide toetus serverlessile Milline on serverlessi ja masinõppe kokkupuude Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
23.02.2023
51 m


16.02 Algorütm: Kosmilised osakesed arendusprotsessis
Tänases Algorütmi saates räägime valdkonnast, kuhu me väga seni oma nina toppinud ei ole: kuidas käib arendus ühes vägagi teadusmahukas deep tech ettevõttes ning milliste küsimuste ja tehnoloogiatega seal tegemist tuleb teha. Meil on külas ettevõtte GScan CTO Mart Mägi ja ta räägib sellest, kuidas nad arendavad välja täiesti uuel tehnoloogial põhinevat niiöelda röntgeniaparaati ning millist rolli mängib kosmoseosakeste kinni püüdmises tarkvara. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
16.02.2023
47 m


09.02 Algorütm: Kes Eestis praegu IT-inimesi koondavad ja kes milliseid palkavad?
Aasta 2023 pole alanud IT-tööturule hästi. USA tehnoloogiafirmades on koondatud kümneid tuhandeid inimesi ning puutumata pole jäänud ka Eesti ettevõtted. Räägime tänases Algorütmis, milline on IT-tööturg hetkel Eestis, kes meil on inimesi koondanud ja kes palkavad ning milliseid inimesi millistel tingimustel praegu otsitakse. Meil on külas Käthe-Riin Tull ja Reet Kaurit Talenthubist. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
09.02.2023
1h 2 m


02.02 Algorütm: Taaskülastame jälgitavust ehk observability teemad
Tänases episoodis räägime jälgitavusest ehk observabilityst, millest eelmine kord oli juttu kaks aastat tagasi. Mis vahepeal muutunud on? Teemad: Kas teha observabilityt majas sees või osta mõni SaaS-lahendus sisse? Vabavaralised vs. enterprise-klassi lahendused Kui väga O11Y erineb vanakooli monitooringust? Staatilised lävendid (static thresholds) vs dünaamilised lävendid (dynamic thresholds) vs täismahus AI Erinevad Observability tasemed, millega alustada ja kuhu tavaliselt jõutakse? Külas on Kristjan Hiis, Bondora Head of Engineering Operations. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
02.02.2023
48 m


26.01 Algorütm: Kas AI aeg on NÜÜD lõpuks käes?
Viimased paar kuud on terve meedia täis olnud teemasid ChatGPT, pildigeneraatorite ja ka koodi genereerimise teemadel. Kõige selle tuuleks tehakse üksteise järel tehakse suuri ennustusi selle kohta, kuidas meie maailm muutub järgmise kümne aasta jooksul igavesti ning millised ametikohad üldse kaovad. Räägitakse, et tööta võivad jääda nii turundajad, analüütikud, õpetajad, kui ka programmeerijad. Arutame tänases Algorütmis, kas meie hulka on tekkinud või tekkimas uut tüüpi olend ehk tõesti suhtlev masin, mitte enam lihtsalt piiratud Alexa või Siri, millised on tehisintellekti võimed ja piirangud ja kuidas asi edasi võiks areneda. Külas on TalTechi professor Tanel Tammet. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
26.01.2023
57 m


19.01 Algorütm: Päris tore sääsehävitaja teil seal
Maailmas käib hoogne isejuhtivate robotite arendamine, olgu nendeks autod, sõjamasinad või kelnerid. Meie tänase saate külalised märkasid aga, et neil kõigil on üks probleem: robotite silmad on liiga kallid. Nii sündiski deep tech ettevõte LightCode Photonics, mille eesmärk on arendada välja täiesti uus tehnoloogia lidarite asemele, mis võimaldaks autonoomsetel robotitel täpselt enda ümbrust tajuda. Kuidas nad seda teevad, kui hullumeelselt selleks vajalike mõõtmiste täpsus kõlab ja mis on sellel kõigil pistmist sääskede ning põõsakostüümi riietunud Tiit Paananeniga, kuulete saatest. Külas on Jan Bogdanov ja Andreas Valdmann. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
19.01.2023
1h 9 m


12.01 Algorütm: Modern DevOps/SRE stack, eriti GitOps
Täna räägime DevOpsi stackist ja sellest, mis seal uut on. Kuidas on arenenud virtualiseerimine, millised uued tööriistad on kasutusel ja kuidas seda teemat võiks ettevõttes korraldada. Jutupunktid: Millised on Modern DevOps stack tunnused? Millised valikud tuleb ära teha enne, kui midagi ehitama hakata? Kubernetes, Helm Kas GitOps on parim asi pärast viilutatud saia? Või milliseid muid meetrikaid SRE tiim jälgib ja optimeerib? Millised spetsialiseerumise valikud on DevOpsi sees? Saate külalised on Priit Pääsukene ja Siim Tiilen Veriffist. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
12.01.2023
1h


05.01 Algorütm: Katana engineeringu arengud
Algorütmi üks esimesi külalisi täpselt kolm aastat tagasi oli Priit Kaasik Katanast. Ta käis meil Katana arengutest ja õppetundidest rääkimas ka poolteist aastat tagasi ning tänases saates küsime ta käest jälle, kuidas Katana oma tehnoloogiat arendanud on. Katana on kasvanud alustavast idufirmast palju suuremaks tegijaks ning sellega koos on muutunud ka organisatsioo, tehnoloogiad ja protsessid. Ka Priit ise on saanud uue ametinimetuse. Kuidas Katana end viimase pooleteise aasta jooksul tehnoloogiliselt arendanud on, mida nad kasutavad ja miks ning millised on õppetunnid, kuuleb saatest. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
05.01.2023
48 m


29.12 Algorütm: Aasta viimane saade
Käes on Algorütmi aasta viimane saade ja sel puhul teevad kolm saatejuhti kokku oma möödunud aastast ja sellest, mida tulevik nii nende enda kui arendajate jaoks üldse võib-olla toob. Millised episoodid meile 2022. aastast rohkem meelde on jäänud Mida meie külalised meid ise inspireerisid ette võtma ja ära tegema: pilv, video, muusika, Windows 11 Kuidas arenevad edasi Algorütmis 2022 käsitletud teemad nagu lowcode, erinevad frameworkid, testimine, automatiseerimine ja programmeerimine üldse Kas idufirmadel läheb algaval aastal elu raskeks ja kuidas see arendajat võiks mõjutada Kuidas Amazon Priidu vestlusele kutsus Data kui kasvav teema 2023 Head uut aastat! Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
29.12.2022
1h 28 m


22.12 Algorütm: Miks Jaanus veel ühte chatiäppi teeb?
Täna on Algorütmis külaline, kes on otsustanud teha maailma juurde veel ühe chatiäpi ning me küsime talt, miks ometi? Küsime seda niimoodi, sest vaevalt leidub palju inimesi, kes tunnevad, et täielikust õnnest on puudu vestlusäpp nimega Tact. Meie tänasel külalisel ja Tacti autoril Jaanus Kasel on siiski head põhjused, miks Tact olemas on ja sellest me tänases saates räägimegi. Kes soovib Tacti ise proovida, siis siit saab: https://justtact.com Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
22.12.2022
56 m


15.12 Algorütm: Low-Code ja No-Code praktilised väljundid
Me oleme Algorütmis poppidest terminitest nagu low-code ja no-code rääkinud enne mitmel korral, aga see jutt ei lõppe otsa. Täna on meil külas Solita Eesti juht Märt Ridalaga, kes oma ettevõttega seda teemat Eestis jõudsalt veab ja proovime teada saada, millised on low-code ja no-code rakendamise praktilised asjaolud ning edukad tulemused. Saate teemad: Sageli eeldab low code, et andmed on olemas, kes andmekihti disainib? Milline on täna sobivaim platvorm suure süsteemi loomiseks? Openblocks, Appsmith, Power Platform (Power Pages), Webflow, Bubble, Hasura Rakendamise näited Läbi lukuaugu arendamine Versioonihaldus Erinevad keskkonnad Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
15.12.2022
57 m


08.12 Algorütm: Disainisüsteemid
Tänases Algorütmi episoodis räägime sellest, mis asjad on disainisüsteemid ning miks ja kuidas neid ettevõttes kasutada. Saates on külas Helen Kokk, kellel on pikaajaline kogemus mitmete idufirmadega disainivaldkonnas koos töötamisest ning erinevate küsimuste lahendamisest. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
08.12.2022
46 m


01.12 Algorütm: Keskastmejuhtide läbipõlemine
Igasugustel põhjustel on paljud meist oma tööharjumusi viimase paari aasta jooksul muutnud vaata et rohkem kui kunagi varem elus. Nüüd aga räägitakse, et just keskastmejuhid on selle kõige juures hammasrataste vahele jäänud. Mis toimub? Tänases episoodis räägime juhtimisest, juhiks kasvamisest ja sel teekonnal ette tulevatest takistustest. Meie tänane külaline on koolitaja ja coach Raimo Ülavere. Kas juhiks õptakse või kasvatakse? Millises seisus on täna Eesti IT-sektori juhid? Täna teevad IT-ettevõtted hoopis rohkem kui kunagi varem (coaching, leadership koolitused ja programmid, vaimse tervise tugi, tugev 1:1 kultuur), mis siis veel puudu on, mida veel vaja? Kas üldse oleks õige liikuda spetsialistist juhiks? Kuidas toime tulla kaugtöö ja hajusate organisatsioondiega Kuidas keskastmejuht peaks manageerima ootusi nii ülevalt kui altpoolt ja kõige selle juures veel normaalseks inimeseks jääma? Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
01.12.2022
58 m


24.11 Algorütm: Analüütika, andmeladu, Snowflake, Databricks
Tänases Algorütmi episoodis räägime andmetest ja platvormidest, mis aitavad toorest andmestikust väärtuse välja tõmmata. Täname kuulajaid, kes sellist saadet meilt küsisid. Sellest teemast on tänases saates rääkimas Bondora Data Platform Team Lead Lauri Koobas. Räägime sellest, milline on temaga kogemus Snowflake ja Databrick platvormidega, mis on andmeladu ja mis on andmejärv ning kuidas Bondoras seda kõike ehitati. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
24.11.2022
47 m


17.11 Algorütm: Meelis teeb kuus idufirmat kuue kuuga
Mõned meist töötavad idufirmas ja mõned meist on idufirma asutajad, aga meie tänases saates on külas inimene, kes on võtnud asja palju suuremalt ette: tal on süsteemne eesmärk teha kuue kuuga kuus idufirmat. Saate külaliseks on Amazoni ja Pipedrive'i kogemusega Meelis Ojasild, kes koroonaviirusega kodus passides jõudis järeldusele, et võiks mingi suurem eesmärk olla ja hakkaski selle nimel tegutsema. Meelis alustas oma projektiga septembris ning tänaseks on tal juba kaks firmat üleval ja neli ootavad tegemist. Kuula saatest, kust tulevad tal firmade tegemiseks ideed, kuidas ta nende ehitamisele lähenenud on ja kuidas tal seni oma projektiga läinud on. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
17.11.2022
57 m


10.11 Algorütm: Kuidas ehitatakse suurt andmekeskust?
Paljud meist pole ilmselt eriti mõelnud, kus ikkagi täpselt asub "pilv" ja mis juhtub arendaja tööga, kui see kusagil reaalselt paiknema ja kasutajaid teenindama hakkab. Parandame tänases Algorütmis selle vea ja räägime, kuidas on ehitatud Baltikumi suurim andmekeskus. Selleks on meil külas Kert Evert, kes on GreenErgy andmekeskuse arendusjuht ja kogu keskuse hingeeluga detailideni kursis. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
10.11.2022
54 m


03.11 Algorütm: Kuidas teada saada, mida kasutaja tegelikult tahab?
IT-maailm on teadagi andmeusku ja veendunud, et kui kasutajat piisavalt jälgida, siis on lõpuks päris selge, mida ta tahab ja kuidas talle seda pakkuma peaks. Aga mi siis, kui tegelikult sellest ei piisa ja tuleb ikkagi minna kasutajaga rääkima? Algorütmis on täna külas Rakendusliku Antropoloogia Keskuse asutaja Keiu Telve. RAKil on viimaste aegadel kogunenud mitmeid huvitavid projekte just IT-valdkonnast ja IT-firmadega, et pakkuda hard/big data kõrvale muud vaadet. Antropoloogid ehk inimese ja inimkäitumise uurijad on tööl ka mitmes Eesti tehnoloogiafirmas, näiteks Pipedrive'is. Räägime sellest, mis vahe on analüütikaandmete ja teistsuguste andmete kogumisel ning kasutamisel ja millised on näited sellest, mida saab kasutajate ning toote kohta teada inimestelt küsides, mitte ainult nende käitumist mõõtes. Vaatlused, süvaintervjuud ja inimeste uurimine neile tavapärases keskkonnas annavad sihtrühmadele uue perspektiivi. Millist süsteemi inimesed vajavad ning miks ekspertide eeldused erinevate e-teenuste loomisel sageli ei tööta? Mis paneb mõnda keskkonda usaldama? Miks luua kliendi- ja kasutajateekondi ja kuidas need annavad süsteemidest tervikvaate? Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
03.11.2022
1h 8 m


27.10 Algorütm: Eesti kõige tehnoloogilisem teatritükk
Sel nädalal jõudis Algorütm lõpuks nii kaugele, et räägime programmeerimise, süsteemihalduse ja kõige muu selle kõrval hoopis teatrist. Noorsooteatri lavastus "Palle üksi maailmas" on tehnoloogiliselt nii keerukas, et väidetavalt pole sellist asja varem Eesti teatris tehtudki. Priit käis Pallet vaatamas ning saatesse kutsusime tüki kaaslavastaja, helilooja ja videokunstnik Mait Visnapuu, kes räägib, kuidas ta müüs teatrile maha idee sellisest lavastusest ilma, et tal midagi ette näidata oleks olnudki ning kuidas ta seejärel hakkas tehnoloogiamaailmast kokku otsima lahendusi, kuidas oma unistus teoks teha. Tulemus on vägev ja asjaolu, et kõik etendused on pikaks ajaks ette välja müüdud, räägib enda eest. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
27.10.2022
1h


20.10 Algorütm: Kiivriga kuked ja masinõpe
Algorütmi tänane episood on taas masinõppe teemadel, sest nagu meie tänane külaline ka ise ütleb, on see isegi IT-ettevõttes üsna udune teema, mille olemusest saavad aru ainult selle tiimi liikmed, kes sellega iga päev töötavad. Meie tänane külaline on Eurora masinõppe juht Karl-Oskar Masing ning uurime tema käest, miks üks tollivaldkonnas tegutsev firma masinõpet nii tõsiselt võtab ning mida ja kuidas nad sellega teevad. Saatest saab ka teada, mis värk nende kiivreid kandvate kukkedega siis ikkagi on. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
20.10.2022
1h 2 m


13.10 Algorütm: Kuidas Eestis Amazon S3 konkurenti ehitatakse
Vaevalt on mõni Algorütmi kuulaja, kes pole kokku puutunud Amazoni S3-ga. Meil on tänases saates aga külas inimene, kes otsustas hakata paremat S3 ehitama ning on sellega juba päris kaugele jõudnud. Meie tänane külaline on Tommi Kannisto, kes veab ettevõtet nimega Storadera. Nad on kaasanud raha hulgalt tuntud investoritelt ja ees ootab raske töö internetimaailma suurimatele firmadele konkurentsi pakkuda. Küsime Tommi käest, miks ta otsustas nii konkurentsirohkes ja suuri investeeringuid nõudvas valdkonnas nagu pilvepõhine salvestusmaailm hakata tegutsema ning mis on Storadera eelised Amazoni, Microsofti ja teiste sarnaste tegijate lahenduste ees. Saame ka teada, kuidas tehniliselt ühte sellist süsteemi ehitatakse, millist programmeerimiskeelt nad kasutavad, kas neil on enda serverid ja kus need asuvad ja nii edasi. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
13.10.2022
55 m


06.10 Algorütm: Kuidas vanad üle 30-aastased arendajad üldse elada saavad?
Kui vana on tarvaraarenduse maailmas vana inimene? Kas üle 50? Või üle 30 nagu Priit oma kogemustest tänases saates räägib? Ja kuidas sellised vanad inimesed üldse tööelus hakkama saavad? Tänase saate teema tuli meie headelt kuulajatelt ning räägimegi sellest, kui vana on vana, kas on olemas vanad ja noored arendajad ning kas nende vahel on tegelikult mingeid erinevusi? Ükskõik kas sa ise pead end nooreks või vanaks arendajaks, saad tänasest Algorütmi saatest kuulda palju huvitavat, mille üle mõelda. Külas on Marek Kusmin Codeborne'ist ja Kalle Volkov Bondorast. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
06.10.2022
1h 3 m


29.09 Algorütm: Pierre Prantsusmaalt räägib Eesti töökultuurist
Me ise arvame loomulikult, et köikse paremad firmad on meitel, aga kunagi pole halb mõte küsida mõne väljastpoolt vaataja käest, kuidas talle tundub. Täna on meie saates külas Pierre Fouchet Dynatrace'ist, kes kolis Eestisse Prantsusmaalt. Räägime Pierre'iga sellest, kuidas ta Eesti leidis ning kuidas tal siia sisseelamine läinud on. Milline on Eesti töökultuur võrreldes Prantsusmaaga, mida me teeme hästi ja mida võiksime teha teisiti ning, mis ka väga oluline, kas ta ikka juba saunas käinud on. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
29.09.2022
56 m


22.09 Algorütm: ServiceNow PaaS ja protsesside automatsioon
Täna räägime Algorütmi nähtusest nimega PaaS ja protsesside automatsioonist, ServiceNow näitel. Üks meie tänastest külalistest kirjutas, et Eestis suuremad ettevõtted kasutavad seda ja tegemist üldiselt ITSM tööriistaga, aga mis ta põnevaks teeb, on tema teha protsesside automatsiooni. Saates räägime sellest, mis on PaaS ja mis on ServiceNow ning miks ja kuidas seda kasutada võiks. Külas on Aare Pajuste, kes on ServiceNow insener ja Tarvo Keskküla, kes on tiimijuht Swedbankis. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
22.09.2022
57 m


15.09 Algorütm: Legacy süsteemide turvalisus
Igasuguseid infosüsteeme on tore ehitada küll, aga millalgi jäävad nad vanaks ja kerkib esile küsimus, kes nende eest hoolitsema hakkab. Tänases saates räägime legacy süsteemide turvalisusest ja tegelikult laiemalt üldse sellest, miks turvaaugud tekivad, kuidas tekitada ja hoida käigus turvalisust tekitavaid protsesse ning millised tehnilised nipid võivad selle juures kasuks tulla. Külas on Andres Kütt ja Peeter Marvet. 22. septembril toimub Tallinnas IT-turvalisuse üritus BSides Tallinn 2022, millega meie tänane saade ka veidi seotud on. Lähemat infot saab BSidesi veebilehelt https://tallinn.bsides.ee Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
15.09.2022
1h 9 m


08.09 Algorütm: Kas tulevikus kaob ID-kaart ära?
Täna räägime Algorütmis ID-kaardi tulevikust ja sellest, kas see meie e-riigi vundamendiks peetav ese on tulevikus üldse mõttekas. Külas on ID-kaardi entusiast, infoturbespetsialist ja Chief Cyberpunk Martin Paljak, kes on selle teemaga tegelenud juba pikki aastaid. Muuhulgas pidas Martin ID-kaardi tuleviku kohta ettekande suvel Tartu Ülikoolis toimunud küberinnovatsiooni konverentsil ja seda saab järelvaadata siit: https://www.youtube.com/watch?v=9nzWoWx3C_c Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
08.09.2022
1h 3 m


01.09 Algorütm: Blastronaut
Täna algab kooliaasta, aga meie räägime 1. septembri saates hoopis ühest arvutimängust, millst meie arvates on vaja rääkida. Mäng on Blastronaut ning selle protseduuriliselt genereeritava maailma kirjutas ühe uue mängumootori katsetamise käigus kokku Jaanus Jaggo. Lisaks kõigile muudele tegemistele õpetab Jaanus Tartu Ülikoolis tudengeid ja ka nemad on Blastronauti juures käed külge saanud, nii et päris 1. septembrist mööda me täna ei pane ka. Räägime Jaanusega, kuidas Blastronaut tekkis, millised olid põnevamad tehnilised väljakutsed ning kuidas ühe indie-mängu arendamine üldse protsessina käib. Blastronaut on Steamis saadaval nii tasuta demona kui Early Access mänguna: https://store.steampowered.com/app/1392650/BLASTRONAUT/ Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
01.09.2022
57 m


25.08 Algorütm: Tõnise täielikult ühendatud kodu
Iga insener on kindlasti viisil või teisel püüdnud midagi kodus teha, et rutiinsed tegevused juhtuks automaatselt või andmed aitaks optimeerida näiteks kulusid. Täna räägimegi saates ühe inimesega, kes on sellel teel väga kaugele jõudnud. Meil on külas Tõnis Tobre Bitwebist ning ta jagab kogemusi oma kodu automatiseerimisest. Tõnise kodus on sadu ühendatud seadmeid ja kogu süsteemi üles ehitamiseks on läinud suurel hulgal töötunde. Millises seisus on täna kodu automatiseerimine, mis töötab ja mis mitte, millised on standardid, millise riist- ja tarkvara peale on mõtet asju teha, seda kuuleb saatest. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
25.08.2022
59 m


18.08 Algorütm: Mida tootejuht masinõppest teadma peab?
Suvi on nüüd kohe läbi ja Algorütm läheb hobide juurest jälle töölaua taha. Tänases saates räägime masinõppest tooteomaniku seisukohalt. Meil on külas Liisi Soots Veriffist ja räägime sellest, kuidas Veriff masinõpet kasutab, mida masinõppe tooteomanik teeb, mis on raske ja mis lihtne ning kuhu masinõpe liikumas on. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
18.08.2022
53 m


11.08 Algorütm: Taavi Tänavsuu kingakogu
Selle suve viimane saade sarjast "IT-inimene ja tema hobi" on väga huvitaval teemal: meil on külas arendaja Taavi Tänavsuu, kes on juba pikka aega kogunud meestekingi. Taavi kogust leiab suurel hulgal kõikvõimalikke erilisi teoseid. Saatest kuulete, kuidas ta kingade kogumise juurde sattus, millised on head kingad, kuidas on oma eriliste kingade kandmine tema elu mõjutanud ja palju muudki. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
11.08.2022
37 m


04.08 Algorütm: Luksuskellade valmistaja Jaanus Lillenberg
Algorütmis jätkub suvine minisari "IT-inimene ja tema hobi". Tänases saates räägime Jaanus Lillenbergiga, kes on hakanud luksuskellade meistriks ning rajanud omanimelise kellabrändi Lillenberg. Kuidas saab elupõlisest IT-inimesest kellameister ja kuidas ühemehefirmal on võimalik ehitada luksuskäekelli, mis maksavad tuhandeid eurosid, kuuleb saatest. Jaanuse kellade kohta leiab lisainfot tema brändi kodulehelt https://lillenberg.ee. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
04.08.2022
56 m


28.07 Algorütm: Lunar Base ehk suur lauamänguprojekt
Jätkub suvi ning meie saated mitte töistel, vaid arendajate hobide teemadel. Täna on külas Joosep Simm, kes võttis sõpradega koos ette lauamängu tegemise ja selle rahvusvahelise turundamise. Lauamänge on meist igaüks mänginud, aga kuidas käib ühe sellise otsast lõpuni valmis tegemine? Mida peab tegema, et jõuda ideest valmis tuhandete karpideni ning kuidas neid üle maailma turundada ja maha müüa? Lunar Base'i kohta leiab lisainfot mängu kodulehelt https://lunarbasegame.com. NB! Joosep on Algorütmi kuulajatele välja pannud ka sooduskoodi ALGO25, millega saab mängu hinnast 25% alla. Mängu saab osta siit: https://shop.plepic.com. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
28.07.2022
48 m


21.07 Algorütm: Ex-Skyper tegeleb nüüd graveerimisega
Tänane Algorütm räägib taas IT-inimeste hobidest ning meil on külas Viljo Marrandi, kes kunagi töötas Skype'is, aga tegeleb nüüd graveerimisega kunstiliselt kõrgel tasandil. Viljo tööde hulgast leiab projekte graveeritud relvadest ja kelladest kuni iPhone'ideni. Galerii tema tehtud graveeringutest, kontaktandmed ja muu leiab Viljo kodulehelt http://viljomarrandi.com. Algorütmi veavad Priit Liivak Nortalist, Martin Kapp Pipedrive'ist ja Tiit Paananen Veriffist.
21.07.2022
50 m
Priit Liivak, Tiit Paananen, Sergei Anikin igal nädalal arendajalt arendajale jutud.