Matšpall
"Matšpall" käsitleb Eesti tennisesõpru köitvaid teemasid, hekseldab põhjalikult läbi meie tippmängijate esitused rahvusvahelisel ja ka kodusel areenil, avab taustu ning toob mikrofoni ette tenniseelu põnevamad persoonid, kelle mõtted ja tegemised ka laiemale publikule huvi võiksid pakkuda.
Saatejuhid
Gunnar Leheste, Riho Kallus, Ken Thor Aabrams
Episoodid

Aasta esimeses "Matšpalli" podcastis arutasid Gunnar Leheste, Riho Kallus, Toomas Kuum ja Alo Ojassalu Australian Openi teemadel ning vaatasid tagasi Mark Lajali kolmele matšile kvalifikatsioonis.

10.01.2025 56 m

Tenniseaasta 2024 võtavad kokku Gunnar Leheste, Riho Kallus, Michel Lehtmets ja Toomas Kuum. Head kuulamist ja häid pühi!

26.12.2024 1h 8 m

"Matšpalli" podcasti 141. episoodis käisid külas Anett Kontaveit ja tema tennisekarjääri raamatuks "Võitlejahing" kirjutanud Eia Uus. Selle aasta oodatuima spordiraamatu autor ja karjääri lõpetanud endine maailma teine reket rääkisid detailselt raamatu loomise protsessist, esimestest selle tarbeks tehtud intervjuudest, pealkirja valikust ja paljust-paljust muust.

12.12.2024 55 m

Viimase paari aasta jooksul on dopinguskandaali sattunud kolm endist või praegust maailma esireketit: Simona Halep, Jannik Sinner ja Iga Swiatek. Milles nende dopingujuhtumid seisnesid ja miks said nad kõik erineva karistuse, kuigi kõigi nende dopinguproovide positiivse tulemuse taga on tõestatud juhuslik saastumine? "Matšpalli" podcastil aitas müsteeriumi lahti murda antidopinguekspert Kristjan Port.

05.12.2024 53 m

„Matšpalli“ podcasti väisasid päev pärast Delfi Meedia korraldatud „Suurt tenniseõhtut“ Eesti esireket Mark Lajal ja teda suvest saati treenerina mööda maailma saatnud Karl Kiur Saar.

22.11.2024 54 m

Matšpalli tennisepodcasti järjekordses osas võtsid lõppenud USA lahtised ja eesoleva Davis Cupi pulkadeks lahti Ken Thor Aabrams, Riho Kallus, Toomas Kuum ja Alo Ojassalu. Ühendust vōtsime ka juba Usbekistani pealinnas Taškendis Davis Cupiks valmistuva Mark Lajaliga.

09.09.2024 50 m

„Matšpalli“ tennisepodcasti peateemad 29. augustil olid maailma esireketi Jannik Sinneri dopingujuhtum ja sellest puhtalt pääsemine ning New Yorgis alanud USA lahtised meistrivõistlused.

Saatejuhtide Gunnar Leheste ja Riho Kalluse külalisteks olid tennisekommentaator ja Eesti Tennise Liidu juhatuse liige Toomas Kuum ning treener Alo Ojassalu.

29.08.2024 50 m

Kaia Kanepi, Gerd Kanteri ja Magnus Kirdi endine füsioterapeut ja treener Indrek Tustit on eelmise aasta sügisest alates teinud koostööd Kanada tipptennisisti Denis Shapovaloviga, olles nii tema füsioterapeut kui ka füüsilise ettevalmistuse treener. Põnevast väljakutsest käis Tustit rääkimas "Matšpalli" podcastile.

19.08.2024 55 m

Wimbledoni tenniseturniiri tšempionid 2024 on Barbora Krejcikova ja Carlos Alcaraz, värsked Eesti meistrid Elena Malõgina ja Kristjan Tamm. Saate lõpuosas räägime ka Mark Lajal - Gael Monfilsi sõumatšist, mis leiab aset 21. novembril Unibet Arenal.

Saatejuhtide Gunnar Leheste ja Riho Kalluse külaliseks on tennisekommentaator Toomas Kuum.

15.07.2024 50 m

Mark Lajal tegi suure slämmi põhiturniiri debüüdi, kohtudes Wimbledoni peaväljakul maailma kolmanda reketi Carlos Alcaraziga. "Matšpalli" podcastis meenutasid ägedat tenniseõhtut Gunnar Leheste, Riho Kallus, Toomas Kuum ja Alo Ojassalu.

02.07.2024 45 m

27. septembril jõuab kinodesse dokumentaalfilm äsja tipptennisest loobunud Anett Kontaveidist. "Matšpalli" podcastis käis filmi valmimisest rääkimas selle režissöör Kaupo Kruusiauk.

17.06.2024 39 m

French Openi naiste turniiril suurt intriigi polnud - Iga Swiatek võitis kindlalt kolmanda järjestikuse Roland Garrosi tiitli. Küll aga pakkus pinget algusest lõpuni meeste turniir, mis tipnes Carlos Alcazi triumfiga.

"Matšpalli" stuudios võtsid kahenädalase slämmiturniiri kokku saatejuhid Gunnar Leheste ja Riho Kallus koos külaliste Toomas Kuuma ja Alo Ojassaluga. Rääkisime nii meeste kui naiste turniiri lõpplahendustest ja põnevamatest vahejuhtumitest kui ka sellest, milliseid reegleid võiks tennises muuta.

Saate lõpuosa pühendasime seekord 3. juunil meie seast lahkunud endisele Eesti tippmängijale ja treenerile Villem Lapimaale (28. V 1952 – 3. VI 2024) - värvikale tennisetegelasele, kellest kõigil temaga kokku puutunutel on alati mõni põnev lugu jutustada.

Head kuulamist!

10.06.2024 50 m

Esmaspäeval algasid Pariisis Prantsusmaa lahtisted tennisemeistrivõistlused. Saatejuhid Gunnar Leheste ja Riho Kallus koos Toomas Kuuma ja Alo Ojassaluga lahkavad Mark Lajali, Kaia Kanepi ning põnevamaid põhiturniiri avaringi matše ning teevad ennustusi edasiseks turniiriks.

29.05.2024 1h 8 m

"Matšpalli" tennisepodcasti 129. episoodis on külas kunagine maailma 705. reket ja 13-kordne Eesti meister Mait Künnap.

Sündinud aastal 1982, on ta noortevõistlustel tiirutanud mitmete viimase aja suurte tähtedega nagu näiteks Roger Federer ja temast mõned aastad noorem Stan Wawrinka, kellest viimast on ta ka võitnud, kuigi mälestus sellest puudub.

"Alo [Ojassalu] mulle kunagi näitas seda tulemust. Mina olin 19-aastane ja tema 16. Võitsin Hispaania satelliitturniiri kvalifikatsioonis 7:5, 6:1," paljastas Künnap põneva fakti.

Üksikutest võitudest rohkem väärtustab pärnakas 2003. aasta Eesti üksikmängu meistritiitlit, kaks ITF-i turniiri üksikmängu finaalikohta ja kümmet rahvusvahelist paarismänguvõitu ning matše Davis Cupil. Eesti meeskonda on ta esindanud kokku 12 korral, tehes debüüdi juba 16-aastaselt, seejuures veel väga edukalt.

Künnap meenutas oma tennisekarjääri algust, Saksamaal ja Hispaanias treenimise perioode, rääkis 2009. aastal Kaia Kanepi treeneriks saamisest ja olemisest, enda treeneritööst ning Eesti tänastest tippudest ja ka Pärnu tenniseelu muredest ja rõõmudest.

Head kuulamist!

20.05.2024 51 m

"Matšpalli" tennisepodcasti 128. episood võõrustab 5. mail 65. juubelit tähistanud tennisetreenerit ja 15-kordset Eesti meistrit Ain Suurthali. Saates räägib Suurthal intervjueerijatele Gunnar Lehestele ja Riho Kallusele oma tenniseelust lapsepõlvest tänapäevani. Võtame kokku Suurthali mämngijakarjääri eredamad hetked ning räägime silmapaistvamatest õpilastest, sealhulgas praegusest tulevikulootusest, Eesti parimast U12 tüdrukust Elizaveta Anikinast.

10.05.2024 1h 5 m

Eesti tennisenaiskonnal on värskelt selja taga Billie Jean King Cupi matšid Vilniuses. Üle pika aja oli koondises ka Kaia Kanepi, lisaks mängisid Elena Malõgina, Maileen Nuudi, Laura Rahnel ning USA-Eesti passiga paarismängija Ingrid Neel.

„Matšpalli“ podcasti 127. episoodis käis külas Eesti naiskonna kapten Märten Tamla, kes võttis kokku toimunud matšid, rääkis naiskonna komplekteerimisest ning meenutas oma eredamaid hetki selles vastutusrikkas ametis, mida ta on pidanud alates 2016. aastast.

Saatesse mahtusid veel jutud Monte Carlo Mastersist, 37-aastase Rafael Nadali tagasitulekust ja näpuotsaga ka teiste Eesti mängijate tegemistest.

„Matšpalli“ saatejuhid on Gunnar Leheste ja Riho Kallus. Kuulajate tagasiside, teemavihjed ja muud ettepanekud on teretulnud meiliaadressile tennis@delfi.ee.

Head kuulamist!

17.04.2024 1h

Eesti Davis Cupi meeskond võitis ITF-i apellatsioonikohtu otsusega Sri Lankale viidud Maailmaliiga II grupi üleminekumängus 3:1 Iraani.

"Matšpalli" stuudios meenutavad värskelt selja taha jäänud matše ja reisi Kenneth Raisma, Allar Hint ning internetikõne vahendusel Kristjan Tamm.

Saatejuhid on Gunnar Leheste ja Riho Kallus.

"Matšpalli" meiliaadress on tennis@delfi.ee.

19.03.2024 49 m

29.-30. märtsini peetakse Tallinnas Padel Arenas keskuses Coolbet Padel Cup, mis on teadaolevalt esimene rahvusvaheline padeliturniir Eestis. Kutsetega võistlusel osalevad padelitipud Eestist, Lätist ja Soomest.

"Matšpalli" saatejuhid Gunnar Leheste ja Riho Kallus käisid päev enne saate salvestust ka ise padelitunnis ning kutsusid stuudiosse Eesti esireketi Oskar Erik Hagoneni ning Coolbet Padel Cupi korraldaja Ingmar Roosi.

Kogu tõde Eesti padelibuumist, olulisematest reeglitest ja erinevustest tennisega, võistlustest meil ja piiri taga ja palju muudki leiad juba saatest!

Nimetatud turniiri otsustavaid mänge kannab 30. märtsil üle ka Delfi Sport!

14.03.2024 1h 1 m

"Matšpalli" tennisepodcasti 124. episoodis käisid külas Eesti tulevikulootus, meeste tennises esimesi samme tegev Markus Mölder (18) ja tema treener, endine maailma 71. reket Jürgen Zopp.

Kuidas poolteist aastat koos toimetanud duo kokku klapib? Kuidas meenutavad nad eelmise hooaja tippheki - US Openi noorteturniiri põhiturniirile pääsemist ja seal esimese ringi võitmist, Eesti meistrivõistluste finaali Daniil Glinkaga? Juttu tuleb ka vigastustest, taustajõududest, eeskujudest ja eesmärkidest.

Saatejuhid on Gunnar Leheste ja Riho Kallus.

Saate meiliaadress on tennis@delfi.ee.

24.02.2024 52 m
"Matšpalli" tennisepodcasti 123. episoodi külaliseks on endine mängija ja praegu Soraineni advokaadibüroos töötav ja Šveitsis spordiõigust tudeeriv Polina Tšernjak, kes oma mängijakarjääri parimatel päevadel mahtus Eesti naiste edetabelis nelja sekka. Tšernjaki (26) säravamatest tiitlitest tasub välja tuua 2014. aasta Eesti noorte meistrivõistluste üksikmängu teise koha T18 vanusklassis. Täiskasvanuna on tal ette näidata 2017. aasta Eesti karikavõistluste paarismängu esikoht ja 2016. aasta Alexela Mastersi üksikmängu pronksmedal. Rocca al Mare tenniseklubi eest võtab Tšernjak rekti veel tänapäevalgi kätte. Polina on seotud ka Eesti tenniseliiduga läbi distsiplinaarkomisjoni, kuhu ta kuulub alates 2019. aastast. Saates tuleb juttu kahest nelja aasta jooksul komisjonis tehtud distsiplinaarotsusest, samuti rahvusvaheliselt enim kõneainet pakkunud kahest viimasest dopingujuhtumist ehk Simona Halepist ja Mikael Ymerist. Advokaadi ja spordihuvilisena on Tšernjakil mitmeid väärt mõtteid üldisema spordimaailma (eriti Eesti) õigusruumi korrastamiseks. Saatejuhid on Gunnar Leheste ja Riho Kallus. Saate meiliaadress on tennis@delfi.ee.
12.02.2024 41 m
Pühapäeval sai lõpu aasta esimene tennise suure slämmi turniir Australian Open, mille võitsid üksikmängudes itaallane Jannik Sinner ja valgevenelanna Arina Sabalenka, teiseks jäid venelane Daniil Medvedev ja hiinlanna Qinwen Zheng. "Matšpalli" podcastis võtavad põneva turniiri kokku saatejuhid Gunnar Leheste ja Riho Kallus ning külalisena tennisekommentaator Michel Lehtmets. Saate põhiteemad: * Millega Sinner finaalmatši 0:2 kaotusseisust enda kasuks kallutas? * Medvedev püstitas ühel turniiril väljakul viibitud tundide rekordi. Oma osa venelase väsitamisel oli ka soomlasel Emil Ruusuvuoril. * Miks põrusid turniiril Holger Rune, Carlos Alcaraz ja Stefanos Tsitsipas? * Naiste tegelik finaal peeti juba poolfinaalis. Aga kuhu jäi maailma esireket Iga Swiatek? * Kas Sinner või Sabalenka võiksid teha kauaoodatud Suure Slämmi ehk võita ühe aasta jooksul kõik neli suurturniiri? * Eesti tennise nurgake: Tamme tagasitulek, sugudevaheline heategevusmatš ja Eesti noortele edukas Winter Cup. Saate meiliaadress on tennis@delfi.ee
29.01.2024 42 m
2024. aasta esimene tennisepodcast „Matšpall“ puudutab pikemalt kahte teemat: räägime eelmise aasta lõpus ilmunud dokumentaalfilmist „Tennisesajand“ ning Austraalias alanud aasta esimesest suure slämmi turniirist, mis Eesti mängijate jaoks kahjuks on juba lõppenud. Saatekülalisteks on ERR-is ilmavalgust näinud ja Jupiteris järelvaadatavaks tehtud filmi „Tennisesajand“ autorid Maarja Värv ja Kristjan Kalkun ning Eesti tenniseliidu peasekretär Allar Hint. Saatejuhid on Gunnar Leheste ja Riho Kallus. Saates otsime tunni aja jooksul vastuseid järgmistele küsimustele: * Kust ja kelle ideest sai filmi loomine alguse? * Kuidas filmi tööprotsess välja nägi? * Mis jäi filmist välja? * Mis jäi intervjueeritud tennisetegelaste jutust põnevat kõrva taha? * Kuidas hinnata Mark Lajali ja Kaia Kanepi esitusi Australian Openi kvalifikatsioonis? * Kes on esmaspäeval algava põhiturniiri favoriidid? * Mis seis on Eesti Davis Cupi matšiga Iraanis? Head kuulamist!
11.01.2024 57 m
"Matšpalli" aastalõpusaate teises osas võetakse pulkadeks lahti sündmused, mis platseerusid meie kolleegiumi arvates 2023. aastal kohtadele 1.-7. Juttu tuleb neist muidugi vastupidises järjekorras. Saatejuhtide Gunnar Leheste ja Riho Kalluse külalisteks olid Toomas Kuum ja Alo Ojassalu. "Matšpalli" meiliaadress on tennis@delfi.ee.
20.12.2023 1h 8 m
Aasta 2023 hakkab otsa lõppema, tennisehooaeg on seda juba teinud, mistap on paslik aeg võtta kokku aasta tähtsamad sündmused ja nähtused. „Matšpall” loetles seekord kokku 14 tähtsamat hetke. Esimeses aastalõpusaates kuuleb, millised sündmused ja nähtused mahtusid meie edetabelis kohtadele 14.-10., nädala pärast paljastame ka kohad 8.-1. Viies tagumises teemas on omajagu ruumi nii Eesti kui ka rahvusvahelisele tennisele. Nagu pealkirjas juba paljastatud, teeme juttu ka soomlaste edust Davis Cupi turniiril ja rebime lahti vanad haavad aegadest, mil ka meie võinuksime tippvormis Kaia ja Anetiga naiste samaväärsel turniiri Fed Cup samasuguseid imesid teha. Saatejuhtide Gunnar Leheste ja Riho Kalluse külalisteks oli aastalõpusaates kommentaator ja tenniseliidu juhatuse liige Toomas Kuum ning tennisetreener Alo Ojassalu.
13.12.2023 1h
"Matšpalli" tennisepodcasti novembrikuu teiseks külaliseks on tänavu karjääri esimese ATP Challenger tiitli võitnud ja maailma edetabelis 200 parema sekka murdnud Mark Lajal. 50-minutilise jutuajamise käigus rääkis Lajal nii oma selle hooaja tipphetkedest (esimene ATP Challengeri võit, suure slämmi täiskasvanute turniiri debüüt, ATP turniiri debüüt) kui ka üldisemalt oma igapäeva treening- ja elukorraldustest: trennidest Patrick Mouratoglou akadeemias maailma tippudega, eneseusust ja vaimsest valmisolekust, oma mängude analüüsimisest ja päeviku pidamisest. Saame kuulda, millisel veidral moel üritas Lajali enesekindlust tema ATP turniiri debüüdil murda Hispaania tippmängija Jaime Munar või tänu millisele ühisele hobile sai ta akadeemias headeks sõpradeks Austraalia tenniseässa Alexey Popyriniga. Saade on salvestatud eelmise nädala teisipäeval. Saatejuhid on Gunnar Leheste ja Riho Kallus. Kuulajate tagasiside, ettepanekud ja teemavihjed on teretulnud aadressile tennis@delfi.ee.
20.11.2023 52 m
"Matšpalli" podcasti 117. episoodis käis külas seitsmekordne Eesti meister ja omanimelise tennisekooli rajaja Rene Busch. 52-aastane tenniseguru on ka ise veel hiilgavas vormis ning unistab seenioride maailmameistritiitlist. Unistused kipuvad sel mehel kahtlaselt tihti täide minema. Küllap läheb seegi. "Matšpall" kogunes Delfi Tasku stuudiosse esmaspäeval, 13. novembril ehk kaks päeva pärast Anett Kontaveiti lahkumismatši Ons Jabeuriga Tondiraba jäähallis. Sestap meenutame saate alguses emotsionaalset laupäevaõhtut ning seda, kuidas podcasti kaassaatejuht Riho Kallus laupäeva hommikul Sportlandi tennisepoe töötajad voodist välja ajas. Külalise Rene Buschiga rääkisime tema karjääri algusaegadest, tänapäeva toimetamistest ja Eesti tennise tulevikust. Mõistagi tegime juttu Eesti Fed Cupi naiskonna kuldsetest aegadest ja Maailmaliiga lävele jõudmisest. Pikemalt peatusime Eesti tenniseajalukku läinud kohtumisest Belgiaga Hasseltis 6700 pealtvaataja ees ja erakordsest reisist sinna Eyjafjallajökulli vulkaanipurske ajal.
13.11.2023 1h 17 m
"Matšpalli" podcasti 116. episoodis on külas kahekordne Eesti üksikmängu meister, 70-ndate lõpus ja 80-ndate alguses Eesti paremikku kuulunud Katrin Tammaru (end. nimega Alvin), kes tänapäeval juhendab lapsi USTA Tenniseakadeemias, olles treenerina töötanud juba 40 aastat. Saates meenutab Tammaru enda lapsepõlves tennise juurde sattumist, tippmängija aegu ja treeneriks saamist. Samuti tuleb juttu palju tennisetreeneri tööst, tänaste ja eelmiste põlvkondade spordilaste erinevusest ja paljust-paljust muust. Head kuulamist!
31.10.2023 58 m
28-aastane endine Eesti paremikku kuulunud tennisist Markus Kerner on juba paar aastat juhendanud USA paarismängijat Hunter Reese’i, kes hoiab praegu maailma edetabelis 184. kohta, kuid on parimatel päevadel olnud ka 73. Pärast Audentese spordigümnaasiumi lõpetamist USA-sse ülikooli õppima ja tennist mängima siirdunud Kerner on ringiga Eestisse tagasi jõudnud ning ajab siin kinnisvaraäri, millest on rääkimas käinud ka „Kinnisvarajuttude” podcastis kaks aastat tagasi. USA-s esindas Kerner Tennessee’i ülikooli ja Dallase SMU-d (Southern Methodist University), mille kuulsaim spordivilistlane on Ameerika jalgpallur Margus Hunt. Saates kuuleb, miks Kerner USA poole üldse kiikas, miks ülikooli vahetas, kuidas USA tennisetreeningud erinevad Eesti omadest, mis asjaoludel sattus ta treeneriks ning millised mured ja rõõmud on paarismängu maailma tippudel. Ühtlasi räägime Kerneriga päevakajalist tennisejuttu ning meenutame, mille eest teenis ta aastaid tagasi Eesti tennisefännidelt traditsioonilise „Aasta ämbri” tiitli, mis pärast teda on omistatud näiteks ka legendaarsele Serena Williamsile. „Matšpalli” saatejuhid on „Aasta ämbri” auhinna loomise juures olnud tenniseaktivist Riho Kallus ja Gunnar Leheste. Head kuulamist! Küsimused, teemavihjed ja lihtsalt tagasiside on oodatud aadressile tennis@delfi.ee.
07.10.2023 49 m
"Olen seda ka Eestis lapsevanematele öelnud... Tippakadeemiad küsivalt sult nädala eest 2000-2500 eurot. Kui sul on see raha võtta, anna see pigem oma treenerile ja sa saad kaks korda paremad treeningud siin kohapeal," rääkis "Matšpalli" podcastis lapsevanemate dilemmadest Eesti Tennise Liidu koolitusjuht Aleksander Jürgens. Tennisepodcast "Matšpall" räägib esimese sügiskuu viimases saates tennise treeneritest ja Eesti tennise järelkasvust. Saatest käivad läbi nimed, mis tenniseringkondades on huulil kui Eesti tennise suured tulevikulootused. Räägime, milline mentaliteet pärsib Eesti noormängijate arengut, kuidas aetakse tenniseasja mujal Euroopas ning mida saaksime meie teha veel paremini. Kiitust jagame ka, sest Eesti tipptennis on viimastel kümnenditel elanud ikka väga häid aegu ning pole näha, et see lähiajal välja hakkaks surema. Samuti räägime sellest, kas noormängija tuleks edu saavutamiseks kahtlemata välisakadeemiasse suunata või on võimalik tippu pürgida ka siin, Eestis. "Väga palju on illusiooni, et kui ma sõidan Mouratoglou akadeemiasse, tuleb Patrick isiklikult, lükkab korvi väljakule ja hakkab minuga tegelema. Ei. Tõenäosusega näed sa Patricku pilti ainult seina peal," jätkas Jürgens juba juhtlõigus alustatud teemat. "Jah, seal on grupid väiksemad, aga treener võib olla lihtsalt naaberlinnast mingi tüüp, kes on kunagi tennist mänginud. Absoluutselt on seal ka väga häid treenereid, aga on ka tunduvalt hullemaid treenereid, kui neid, kes on sul siin, oma kodus. Ärme unusta, et selle akadeemia jaoks oled sa lihtsalt üks suvaline inimene, kes uksest sisse astus. Siin, oma kodus, oled sa oma treeneri jaoks oma. Kuni teatud vanuse ja tasemeni saab Eestis palju paremat teenust." Saatejuhid on Gunnar Leheste ja Riho Kallus. "Matšpalli" podcasti meiliaadress on tennis@delfi.ee. Saates paremini orienteerumiseks anname seekord kuulajatele ka teemade kaupa suunaviited: 01:00 Kuidas tennisepisik Jürgensi kehasse sattus ja kuidas ta jõudis tenniseliitu? 05:57 Mis on Eesti tennise põhiprobleem koolitusjuhi positsioonilt? 12:31 Kui palju on Eestis tennisetreenereid ja kui palju neid oli 15 aastat tagasi? 14:45 Treenerite kogukond kipub vananema. Kus on noored? Miks on laste treenimisest ahvatlevam hakata eratreeneriks? 16:50 Jürgensi reisid teistesse tenniseriikidesse ja töö ITF-i noortetiimidega 18:50 13-aastane Kiira Paškov - kas meie järgmine tulevikulootus? 25:21 Kas ja millisest tenniseriigist peaks Eesti eeskuju võtma? 30:35 Milline on Eesti tennise süsteem, meie alaliidu põhimõtted? 34:00 Eesti tennisehallide karmid väljakuhinnad. Kuidas odavamalt läbi ajada? 40:50 Tšehhi näitel: parimad mängijad treenivad ühes keskuses koos. Miks meil omaette nokitsetakse? Kas Eestis on ainest tenniseakadeemia loomiseks? 50:45 WTA Tallinn Open tekitas Eestis tennisebuumi. Kas uutele õpilastele treenereid jagub? 55:56 Kas minna Mark Lajali kombel välisakadeemiasse või pusida kodus oma treeneriga - kumb toob tõenäolisemalt edu?
25.09.2023 1h 6 m
"Matšpalli" podcast võtab aasta viimase suure slämmi tenniseturniiri, kus jagus rõõmu ka Eesti tennisesõpradele, kokku neljaliikmelises koosseisus. Saatejuhtide Gunnar Leheste ja Riho Kallusega on liitunud New Yorgis kohapeal viibinud Eesti tenniseliidu peasekretär Allar Hint ja tennisekommentaator Michel Lehtmets. 18-aastasest Oliver Ojakäärust sai läbi aegade neljas Eesti tennisist, kes noorte suurel slämmil üksik- või paarismängus võidukarika pea kohale tõstnud. Väike trofee küll, aga piisavalt tähendusrikas. Kuulame üheskoos intervjuud Ojakääru ja tema treeneri Kenneth Raismaga, kel endal auhinnakapis 2016. aasta Wimbledoni noorteturniiri paarismängu trofee. Novak Djokovic jätkab rekordite purustamist ja paneb tenniseeksperdid üle maailma küsima: mida uut selle "masina" kohta veel öelda on? Nuputame meiegi ja arutleme, kas see võit erines millegi poolest tema eelmistest slämmivõitudest ja miks ikkagi uus põlvkond - mõne üksiku erandiga - talle vastu ei saa. Naiste turniiril lõi platsi puhtaks täna avaldatud maailma edetabelis kolmandaks tõusnud 19-aastane Cori Gauff. Finaalis kaotajaks jäänud Arina Sabalenka ei lahkunud samuti tühjade kätega. Lisaks kopsakale auhinnarahale jäi talle lohutusauhinnaks ka maailma esireketi koht, mille pidi loovutama New Yorgis Jelena Ostapenko otsa komistanud Iga Swiatek. Küsime, kui pikalt võiks Sabalenka troonil püsida ja kas järgmine naiste tennise valitseja ei istu mitte hetkel kolmandal positsioonil. Kuulame ka Allar Hindi vahetuid muljeid Kaia Kanepi turniirist, mis lõppes teises ringis kolmesetise kaotusega hiinlannale Qinwen Zhengile. Saate meiliaadress tennis@delfi.ee ootab kuulajate tagasisidet, ettepanekuid ja küsimusi. Head kuulamist!
11.09.2023 1h 2 m
Esmaspäeval algavad New Yorgis USA lahtised tennisemeistrivõistlused. Aasta viimase suure slämmi turniiri eelvaate saates on saatejuhtide Gunnar Leheste ja Riho Kalluse külaliseks teenekas tennisetreener Harri Neppi. Esimest korda pärast 2019. aastat oli eestlane esindatud suure slämmi meeste turniiril, kui 20-aastane Mark Lajal (ATP 246.) mängis kolmapäeval US Openi kvalifikatsiooni avaringis, kaotades endast kaks aastat vanemale austerlasele Filip Misolicile (ATP 168.) 6:3, 4:6, 2:6. Neljapäeva õhtul loositi ka juba üksikmängu põhitabelid, kus Kaia Kanepi (WTA 135.) sai endale vastaseks tšehhitari Barbora Strycova (WTA 427.). Saates jutus tulevad põhiteemad ja ajalised viited nende algusele: 01:50 Mark Lajali kaotus US Openi kvalifikatsiooni avaringis 08:30 Kaia Kanepi loos ja hetkevorm. Kuidas mõjutab vormi treenerita reisimine? 21:36 Naiste turniiri favoriidid: ennustame kõrget lendu uue treeneriga surmava taktika avastanud Coco Gauffile 34:50 Meeste turniiri favoriidid: ainult Djokovic ja Alcaraz või keegi veel? 47:15 September on Eestis tennisekuu - mida see tähendab?
25.08.2023 53 m
"Ühel esimestest kordadest, kui me käisime USA-s, ütles Mark meile hommikusöögilauas: "Teate, paljud poisid tahavad saada maailmas number üheks, aga mina saan! Ta oli siis 8-aastane," meenutas Eesti meeste esireketi Mark Lajali (20) isa Mart. "Matšpalli" tennisepodcast võõrustas kahe Eesti lootustandva meestennisisti Mark Lajali ja Markus Mölderi (18) isasid Mart Lajalit ja Kaimar Mölderit, et rääkida tenniseperekondade hingeelust. Kuidas ja kui vanalt Mark ja Markus tennise juurde sattusid? Millised mured ja rõõmud tennise lapsevanemaks olemisega kaasnevad? Kuidas tunda ära, et lapsel silm särab või vastupidi, tennisest hoopis tülpimus on tekkinud? Palju kulub tennisekarussellis raha ja kuidas kraapida sponsorite uksi? "Matšpalli" saatejuhid on Gunnar Leheste ja Riho Kallus. Tagasiside, ettepanekud ja küsimused on teretulnud aadressile tennis@delfi.ee.
10.08.2023 1h
"Matšpall" võttis esmaspäeval, 17. juulil kokku Eesti meistrivõistlused ja Wimbledoni suure slämmi turniiri.
17.07.2023 55 m
Anett Kontaveit alustas elu viimast turniiri Wimbledonis 6:4, 6:4 võiduga itaallanna Lucrezia Stefanini üle 6. väljakul matšis, mis pidanuks juba toimuma esmaspäeval, aga peeti vihma tõttu hoopis kolmapäeval ning sedagi kaks korda katkestades. Mis muljed mängust jäid, kuidas hinnata korraldajate valikut panna see mäng kõige väiksemale väljakule ning mida põrutavat turniiril veel on juhtunud, seda arutasid kolmapäeva hilisõhtul Londonis viibivad Gunnar Leheste ja Allar Hint ning Tallinnast mänge kommenteeriv Riho Kallus. Saate meiliaadress on tennis@delfi.ee. Head kuulamist!
05.07.2023 28 m
Esmaspäeval algab Londonis aasta kolmas suure slämmi turniir Wimbledon, kus lõpeb endise maailma teise reketi Anett Kontaveidi karjäär. "Matšpalli" tennisepodcast vaatab tagasi Kontaveidi eelmise nädala lõpetamisteatele ning analüüsib värskeid põhitabeli loosimistulemusi. Saatejuhi Gunnar Leheste külalisteks olid seekord tennisetreener Alo Ojassalu ja tennisekommentaator ja Eesti Tennise Liidu juhatuse liige Toomas Kuum. Saate põhiteemad: * Kontaveidi eelmise teisipäeva teadaanne ja pressikonverents, järelkajad maailma ajakirjanduses ja sotsiaalmeedias * Kanepi puhul jäädakse alatiseks rääkima 2010. aasta Wimbledoni veerandfinaalis Petra Kvitovaga. Milliseid mänge jäädakse aastakümneteks mäletama Kontaveidi puhul? * Kui kaugel või lähedal on 38-aastase Kanepi karjääri lõpetamine? Kas me räägime nädalatest, kuudest või aastatest? * Kuidas hinnata Kontaveidi ja Kanepi loosi Wimbledonis? Anett (WTA 79.) kohtub itaallanna Lucrezia Stefaniniga (WTA 110.), Kaia (WTA 101.) venelanna Veronika Kudermetovaga? * Kes on naiste ja meeste turniiri favoriidid? Saate meiliaadress on tennis@delfi.ee. Head kuulamist!
30.06.2023 59 m
Prantsusmaa lahtisted tennisemeistrivõistlused lõppesid oodatult Iga Swiateki ja Novak Djokovici võiduga, "hõbemedaliga" pidid leppima Karolina Muchova ja Casper Ruud. Mis tšehhitaril ja norralasel võidust puudu jäi ning milliseid järeldusi turniirist teha? "Matšpalli" podcasti värskes episoodis võtavad üksikmängude finaalmatšid pulkadeks lahti saatejuhid Gunnar Leheste ja Riho Kallus koos tennisekommentaatori ja Eesti Tennise Liidu juhatuse liikme Toomas Kuumaga. Saate põhiteemad: * Muchova mängib vahvat tennist, aga Swiateki psühholoogia vastu ei saa. Kas ja kes on üldse poolatari rivaalid? * Mis juhtus poolfinaalis esireket Carlos Alcaraziga? * Novak Djokovic. Kas vaidlused "kõigi aegade parimast" võib nüüd ära lõpetada? Mitu slämmi ta peab võitma, et teda armastama hakataks? * French Openi ülemeelik publik - Djokovici ja Talyor Fritzi intsidendid.
12.06.2023 57 m
Aasta teine suure slämmi turniir on Eesti naismängijatele Kaia Kanepile ja Anett Kontaveidile vähemalt üksikmängus lõppenud avaringi kaotustega. Kanepi jätkab veel mängimist paarismängus, Kontaveit peab aga koju sõitma. Kanepi kaotuse Madison Keysile ja Kontaveidi allajäämise Bernarda Perale võtavad kokku Gunnar Leheste Pariisist ning tenniseliidu peasekretär Allar HInt ja tennisekommentaator Toomas Kuum Tallinnast. Juttu tuleb ka Kanepit viimastel päevadel saatnud meediasaagast ning tema püüetest vältida French Openil ajakirjanikuga näost näkku kohtumist. Saate meiliaadress on tennis@delfi.ee.
29.05.2023 31 m
"Matšpalli" 105. episoodis on külas Eesti tippkohtunik Kairi Karpa ja tulevikutegija Mathias Tempel, kes panid saatejuhid Gunnar Leheste ja Riho Kalluse proovile erinevate juhtumitega, mis tenniseväljakul ette võivad tulla. Juttu tuleb ka keerulisematest olukordadest kohtunike elust, tehnoloogia ja joonekohtunike tulevikust ja paljust muust. Saate meiliaadress on tennis@delfi.ee.
09.05.2023 1h 34 m
Möödunud sügisel pisaraterohkes lahkumismängus Laver Cupil tennisekarjäärie punkti pannud Roger Federerist võiks rääkida tunde, aga piirdume "Matšpalli" saates ühe pooleteisttunnise pühendusega. Saatejuhtide Gunnar Leheste ja Riho Kalluse külalisteks on tennisekommentaator Toomas Kuum ja treener Alo Ojassalu, kes viibinud šveitslasega ühes õhtusöögilauas ning näinud kõigi aegade üht suurimat spordimeest ka väga inimlikes situatsioonides. Just inimlikkus ongi märksõna, mis 20-kordsest suure slämmi võitjast nii armastusväärse atleedi on teinud. Selles saates ei keskendugi me nii väga tema rekorditele, mida võibki loetlema jääda, vaid emotsioonidele ja lugudele, mis seda meest hästi kirjeldavad. Saatesse mahuvad ka päevakajalisemad teemad Laura Rahneli turniirivõidust ja Oliver Ojakääru finaalikohast Mark Lajali Challengeri poolfinaalini ja selja taha jäänud Billie Jean King Cupi turniirini välja. Kuulame ka värsket intervjuud Lajaliga, kellest sai Mehhiko saavutuse järel elektroonilise edetabeli ajastu Eesti läbi aegade kolmas meesmängija (ATP 298.). "Matšpalli" podcasti meiliaadress on tennis@delfi.ee.
25.04.2023 1h 39 m
"Matšpalli" tennisepodcasti 103. episoodis käisid külas 1970-ndatel Nõukogude Liidu paremikku kuulunud Elena Lapimaa ja tema poeg Uno, kel oli uhke karjäär noorteklassides. Mõlemad saatekülalised töötavad täna Tallinnas tennisetreeneritena. Lapimaade puhul saab rääkida põhimõtteliselt juba tennisedünastiast. Omaaegne tippmängija oli ka Elena abikaasa Villem Lapimaa (meistersportlane, NL-i noortemeister, Eesti meister paarismängus, endine Eesti koondise liige). Täna hoiab Lapimaade nime au sees tüdrukute U16 edetabelis teist kohta hoidev Marie Johanna Lapimaa. Suuremal või vähemal määral on oma elus reketit käes hoidnud kõik perekonda kuuluvad lapsed ja täiskasvanud. Möödunud reedel 70. juubelit tähistanud Elena Lapimaa vaatab saates tagasi oma edukale karjäärile, mis tõi talle muu hulgas kaks Eesti üksikmängu meistritiitlit ja 15 kodust kulda paarismängudes, medaleid eri mänguliikides Nõukogude Liidu meistrivõistlustelt ning ühe põnevamalt kõlavama tiitli Nigeeria lahtistelt meistrivõistlustelt. Välisreisidest on Elenale eredalt meelde jäänud - erinevate matšide nüansse meenutab ta tänase päevani hämmastava detailsusega - üks kohtumine Rumeenia noortevõistlustel, kus 6 : 0, 6 : 0 sai võidetud üht tulevast Prantsusmaa lahtiste üksikmängu tšempioni. Saatejuhid on Gunnar Leheste ja Riho Kallus. Saate meiliaadress on tennis@delfi.ee.
12.04.2023 1h 15 m
Eesti noorseeniorid on äsja lõpetanud võistkondlikud maailmameistrivõislused Türgis Manavgatis ning ees ootab individuaalne turniir. Teiste seas on Eesti lippu Türgis kõrgel hoidnud maailma 1729. reket (45+ klassis) ja "Matšpalli" kaassaatejuht Riho Kallus, kes jagab muljeid kohapealt koos Helen Tälli ja Raido Rätsepaga. Juttu tuleb veel Eesti tenniseliidu hiljutisest otsusest loobuda sel aastal WTA 250 turniiri korraldamisest. Samuti puudutame põgusalt erinevaid värskeid uudiseid Eesti Billie Jean King Cupi ja Davis Cupi koondiste kohta. Saate meiliaadress on tennis@delfi.ee. Head kuulamist!
24.03.2023 51 m
"Matšpalli" podcasti 101. episood on nii videos kui ka audios, sest seekord räägime tennisevarustusest. Stuudio laual on kott tennisevarustusega ning laua taga eksperdid Andres Kuhi USTA akadeemiast ja Sportlandist Tanel Vaikma. Vestlust veavad Gunnar Leheste ja Riho Kallus.
11.03.2023 1h 3 m
18-aastane Oliver Ojakäär on astumas kindlal sammul meeste tennise poole. Viimast aastat juunioride turniire mängival tartlasel jääb värskelt selja taha noorte suure slämmi debüüt Australian Openil, kus ta jõudis kolmandasse ringi. "Matšpalli" podcastis käis Ojakäär koos oma treeneri, samuti noore mängumehe, 24-aastase Kenneth Raismaga. "Slämmil osalemine on alati väikest viisi unistus olnud," tunnistas maailma juunioride edetabelis 39. kohta hoidev Ojakäär. "Kui Tennis Europe turniirid läbi saavad, hakkavad kõik rääkimda, et järgmine suur samm noortel ongi slämm. Hakkad vaikselt edetabelis tõusma ja kasvama ning lõpuks kuidagi oledki ise ka seal..." "Ma ei arvanud, et see nii suur ja hästi tehtud on, kõik on nii läbi mõeldud. Kõige parem koht, kus ma kunagi turniiri mänginud olen," kirjeldas ta suure slämmi õhustikku. Noorte turniir Australian Openil algas põhiturniiri teisel nädalal. Meeste matše Ojakäär ja Raisma vaatama ei sattunud, kuid riietusruumid on kõigile ühised ning vahetult kohtutud sai nii mõnegi tippmängijaga. Kellega täpsemalt, kuuleb juba saatest! Muu hulgas selgus saatest, et Eesti tenniseliit mõtleb juba lähiajal ATP Challenger turniiri korraldamise peale, kus Ojakäärule ja veel mõnele teisele Eesti mängijale terendaks võimalus saada vabapääse. Saatest kuuleb ka, kuidas Ojakäärust üldse sai tennisemängija, miks ja millal otsustati tiimi kaasata Wimbledoni noorteturniiri paarismängu võitja Raisma, milline on noore mängija ja noore treeneri omavaheline keemia trennides ning kuidas on organiseeritud ülejäänud taustsüsteem. "Matšpalli" saate meiliaadress on tennis@delfi.ee, saatejuhid Gunnar Leheste ja Riho Kallus.
17.02.2023 54 m
Aasta esimese suure slämmi turniiri võitis meestest Novak Djokovic ja naistest Arina Sabalenka, kes on tänasest alates vastavalt uus ATP maailma esireket ja WTA teine number. Miks võitsid just need, kes võitsid, ja mida arvata võitjatega kaasas käivatest skandaalidest ja väljaütlemistest? Teemaks veel sel nädalavahetusel ees ootav Davis Cupi matš Jamaikal ning Tallinnas toimunud rannatennise tippturniir.
30.01.2023 57 m
Aasta esimesel suure slämmi turniiril Australian Openil on käimas neljas päev, kuid Kaia Kanepi ja Anett Kontaveidi jaoks on turniir lõppenud. "Matšpalli" podcastis võtavad Eesti tennisistide mängud kokku saatejuhid Gunnar Leheste ja Riho Kallus ning tennisekommentaator Toomas Kuum.
19.01.2023 20 m
"Matšpalli" hooaja avasaade räägib esmaspäeval algavast Australian Openi suure slämmi turniirist, Tallinnas toimuvatest 40 000-dollarilise auhinnafondiga ITF-i turniriidest, täna Netflixi paisatud "Break Point" dokumentaalsarjast, aga veel paljust muust. Kuna tennis on kõige kõrgema kaliibriga ala, kus Venemaa sportlased jätkuvalt võistelda saavad, ei saa aasta esimeses podcastid üle ega ümber sõja ja spordi ning spordi ja poliitika seostest, eriti käimasoleva Eesti jalgpallurite pildiskandaali valguses. Teeme ka omad ennustused, kes võidavad Austraalia lahtised meeste ja naiste seas ning kui kaugele jõuab parim Eesti tennisist. Tuletame Eesti spordisõpradele meelde, et turniiril osaleb ka kolmaski eestlane, 17-aastane Oliver Ojakäär, kes teeb Austraalias juunioride suure slämmi debüüdi. Pikemalt peatume loomulikult Anett Kontaveid ja Kaia Kanepi aasta esimestel mängudel (Kanepi saldo on 2 võitu, 2 kaotust; Kontaveidil 2 kaotust) ja nende esimese ning potentsiaalsete järgmiste ringide vastastest. Tenniseteemalise ümarlaua moodustasid seekord Gunnar Leheste, Riho Kallus ja Toomas Kuum. Saate meiliaadress on tennis@delfi.ee.
13.01.2023 1h 12 m
2022. aasta viimases "Matšpalli" saates teeme Zoomi-kõne Saaremaale. Oma Nasva kodust, kus elekter juba tagasi, võtab kõne vastu Rauno Gull, kes on treener ja isa ühele Eesti hetke lootustandvamale noortennisistile, 16-aastasele Grete Gullile.
29.12.2022 37 m
"Matšpalli" tennisepodcast võttis traditsiooniliselt möödunud aasta kokku TOP 15 edetabeli kujul, mis kujunes saatejuhtide Gunnar Leheste ja Riho Kalluse ning saatekülalise Toomas Kuuma valikute ja hääletuse tulemusena. Millised teemad mahtusid edetabelis kohtadele 9.-15.? 15. Eesti Fed Cupi ja Davis Cupi koondised 14. Elena Rõbakina Wimbledoni võit ja poleemika tema päritoluriigi teemal 13. Eesti meistrivõistlused (üksikmängu meistrid Kristjan Tamm ja Elena Malõgina). Mark Lajali hoogne tõus maailma edetabelis ja fantasiline aastalõpp 12. Hiiumaa Tennisehall ja teised regionaalsed ettevõtmised 11. Katriin Saare avameelne intervjuu depressioonist 10. Venemaa-Ukraina sõda ja selle mõjud tennisele 9. Esireketi Ashleigh Barty areenilt lahkumine ja Iga Swiateki poolt teatepulga üle võtmine Kuula, millised teemad platseerusid "Matšpalli" podcasti tegijate hääletusel kohtadele esimesest kaheksani! Saate meiliaadress on tennis@delfi.ee.
10.12.2022 42 m
"Matšpalli" taskuhääling jätkab traditsiooni ja võtab tenniseaasta kokku olulisemate sündmuste edetabeli kujul. Edetabeli koostasid ja teemasid analüüsisid saatejuhid Gunnar Leheste ja Riho Kallus ning tenniseekspert Toomas Kuum. Kuidas sündis edetabel? Saatejuhid panid ritta aasta märksõnad ja teemad suvalises järjekorras, misjärel läks nimekiri hääletusringile. Hääletustulemuste põhjal kujunes TOP 15 edetabel, mille "Matšpall" toob kuulajate ette lausa kahes osas. Kuula, millised põnevad sündmused mahtusid edetabelis kohtadele 9.-15! "Matšpall" ootab kuulajate küsimusi, ettepanekuid või lihtsalt häid mõtteid aadressile tennis@delfi.ee.
08.12.2022 40 m