Eva Luigase kõnetraat
Olenemata aastaajast tekib taimesõpradel ikka küsimusi - küll on toataimedele mõni pahalane elama asunud, küll metsloomad käinud aiamaal maiustamas. Tihti ei oska oma murele ise lahendust leida aga küsida pole ka kelleltki. Maakodu tegevtoimetaja Eva Luigas hakkab ajakirja Maakodu uues taskuhäälingus kõigile sellistele kiireloomulisele küsimustele vastama. Küsimuse saad jätta automaatvastajasse numbril 5353 4042 või esitada veebilehel maakodu.ee/kysimus asuva vormi kaudu.
Saatejuht
Eva Luigas
Episoodid

Ehkki ratsuritähe kasvatamisest on Kõnetraadis juba juttu olnud, siis võtab Eva seekordki selle taime kasvatamise põhitõed läbi.

Veel valime Nõmme aeda, kus teadupoolest männid päikest varjavad ning rodod, okaspuud ja hortensiad end seni hästi on tundnud, lillepeenra rajamiseks taimi.

Kuna aga kevadsoe äratab lisaks taimedele ka kahjurid külmatardumusest üles, on just õige aeg meelde tuletada, mida aias maasika-õielõikaja ning oa-teramardika laastamistööde vastu teha annaks. Seda eriti siis, kui ei soovi keemilisi taimekaitsevahendeid kasutada.

Saate viimane lõik on pühendatud suvikõrvitsa viljumise muredele.

24.04.2024 42 m

Hoolimata heitlikest ilmadest kogub aiahooaeg hoogsalt tuure. Muretsema aga ei pea, enamike aiatööde tegemiseks on veel piisavalt aega. Et juba jaanipäevaks kasvuhoonest värsket kartulit saada, tuleb tegutseda varakult ehk nüüd ongi paras aeg mõni mugul mulda pista. Eva aitab valida varaseks valmimiseks sobivaid sorte ja räägib, milliste ohtudega arvestada, kui tahad kartuli kasvuhoonesse maha panna. Vastuse saab ka küsimus, kas luffat ehk käsnkõrvitsat on võimalik kasvuhoone puudusel sooja seina ääres kasvatada ja kui on, siis kuidas.

Saate lõpuosa on pühendatud mõrusoola kasutamisele okaspuude turgutamisel. See on teema, mis aiarahva seas just kevadeti eriti populaarne on. Soovitusi kõikvõimalike hädade korral haarata mõrusoolalahusega täidetud aiaprits, sajab läbi arvutiekraani kümneid kordi päevas ette.

11.04.2024 43 m

Kevad on paras aeg, et tuua tuppa pisut õisi. Need, kes naistepäevaks endale õitsva hortensiapoti kingiks said ja see tänaseks täiesti närbunud on, saavad podcastist vastuse, miks ilus kingitus tänaseks näotuks on muutunud ja kas annaks teda kuidagi päästa.

Ka toataimedega tegelemiseks on praegu paras aeg ja nagu tellitult sai Eva vastata küsimustele, kuidas flamingolillede ja kliiviate eest oleks õige hoolitseda, et nad toas end hästi tunneksid ning igal aastal õitseksid.

Õuetaimedest aga olid fookuses kasvamast keelduv sordisirel ja aedtill, mille kasvatamine ka aiandusspetsiks peetaval Eval igal aastal pole õnnestunud. Kas siis seeme ei idane või on noored võrsed ühtäkki peenral nagu niidetult maas. Mis nippe Maakodu tegevtoimetaja kasutab, et tillisaaki saada, kuula juba saatest.

27.03.2024 39 m

Seekordses saates said ära vastatud ka ka mõned sellised küsimused, mis esitati Evale juba mitu kuud tagasi, kuid mis eelnevate saadete teemadega kuidagi ei haakunud. Seepärast sai seekordne podcast teemdelt kirju nagu kaledoskoop.

Häid ja saagikaid vaarikasorte tahavad vast kõik kasvatada ja seepärast said mõned neist ka saates ette loetud.

Kuna käes on külviaeg, siis saavad vastuse küsimused, et millal küll sanvitaaliate seemned mulda tuleks pista, kas argentiina raudürdi pisitaimed peaks kasvamise ergutamiseks korraks õue külma kätte torkama ja kas seemnete uputamiskatse ikka annab meile teada, milline seeme on ja milline ei ole elujõuline.

Veel on saates teemaks meelistäht ja südaliilia.

Järgmises, märtsi lõpus eetrisse tulevas saates on kindlasti teemaks kliivia ja flaminolill ning lahkame ka probleemi, miks aedtill kuidagi aias edeneda ei taha.

13.03.2024 39 m
Kohe-kohe jõuab kätte taimede ettekasvatuse kõrgaeg ning paljud võtavad endale abiliseks mõne külvikalendri. Kas see aga kõik taimekasvatusega seonduvad mured lahendab, on iseasi.Külvikalendreid, mille järgi aednikud oma aiatöid planeerivad, on rohkem kui üks. Ehkki Kuu tõusud ja langused, mille järgi astroloogilisi külvikalendreid koostatake, peaksid vähemalt Euroopa piires toimuma enam-vähem samaaegselt, on kalendrites mitmepäevased vahed sees. Millist kalendrit siis uskuda ja kas selliseid kalendreid on üldse vaja uskuda? Eva annab podcastis omapoolse vaatenurga.Kui sinulgi on nendel teemadel olnud peamurdmist, siis helista ja salvesta oma küsimus automaatvastajale numbril 53534042. Oodatud on ka kõik teised aiandusmured, sest „Eva Luigase kõnetraati“ tehakse koos sinuga!
21.02.2024 40 m
Päike käib juba kõrgemalt ja aiainimeste näpud hakkavad järjest enam uute seemnete ja ees ootava aiandushooaja peale mõeldes sügelema. Nüüd on ka viimane aeg, et eelmise aasta ebaõnnestumistest õppust võtta, et uus hooaeg tuleks edukam ja saagikam. No näiteks – kuidas on võimalik, et kasvuhoone on, taimed on, aga saak on äraütlemata niru? Samal ajal kõik teised ägavad tomati- ja kurgiuputuse käes. Mida siis seekord peaks teisiti tegema? Teiseks – kas igal aastal peab kõrgpeenrasse täidiseks toodud köögiviljaturba täies tükkis ära vahetama või saaks kuidagi muudmoodi, loomulikumalt ja mõistlikumalt? Ja millised siis ikkagi on need kõige-kõigemad tomati- ja kurgisordid, mis iialgi alt ei vea? Kuna kõik laekunud küsimused saatesse ei mahtunud, siis võtame need ette järgmisel korral. Teemaks köögiviljad ja marjad, nende sordid, kasvuhädad ning kahjustajad. Kui sinulgi on samal teemal mõni lahendamata mure, siis salvesta oma küsimus automaatvastajale numbril 53534042.
08.02.2024 42 m
Aedniku põhitähelepanu on praegu veel toataimedele suunatud ning õige ka, sest aknalaudadel võivad võimust võtta tüütud lendavad putukad ning taimed ise rohkem turgutust vajada. Alustuseks võttis Eva ette peaaegu müsteeriumina näiva küsimuse, miks nõelköe pikaks veninud võrse keskelt mulda pistetuna küll juured alla ajas aga hiljem edasi kasvamisest loobus. Samuti pidi Eva veidi toataimede andmebaasis ja paksudes raamatutes ringi tuhlama, et endale meelde tuletada, millist eestikeelset nime kannab Dionaea ja miks tema lehed järsku elust lahkumise märke näitama kipuvad. Veel arutati saates rooshibiski ehk toakase kärpimise, talvel aknalaual kiratsevate pelargoonide ning tüütult ringi lendavate leinasääsklaste teemadel. Küsimused, mis seekord ära mahtunud, saavad vastuse veebruarikuu esimeses saates. Siis võtame luubi alla tarbeaia ja sinna sobivad sordid, sest seemneletid on uue kaubaga täitunud ja poodides käib tõeline seemneostumöll. Kui sinagi soovid külviteemade ning parimate sortide kohta vastuseid saada, salvesta oma küsimus automaatvastajale numbril 53534042.
24.01.2024 24 m
On küsimusi, millele aiaraamatutest otsest vastust ei leia. Tavaliselt on põhjus selles, et nii lihtsalt ei tehta. Kuid kui püüda pealtnäha võimatut probleemi lahendada, võib selle käigus saada ikkagi targemaks ning kuulda vastuseid küsimustele, mida varem pole osanud isegi küsida. Selles saates lahkamegi muret ära müüdud maakoju maha jäänud taimede pärast. Kas mingi nipiga saaks neid külmal talvel sealt ära kolida ja uues kohas ajutiselt hoiustada? Vastuse saavad veel küsimused juurtest ilma jäänud havisaba kohta ja kas ilmtingimata peaks taimepotti vaevu ära mahtuva sulgvõhu laiali lammutama ning uude suuremasse potti istutama. Eva annab ka toimiva nipi, kuidas välja peilda, kas seemnekarbis kirjade järgi aegunud seemned veel idanemisvõimalised on.
10.01.2024 35 m
Esimeses saates on fookuses talvised teemad. Vastuse saavad küsimused potikuuse kohta, mida paljud omale tuppa jõulupuuks toovad lootuses, et selle saaks hiljem aeda istutada. Veel lahkab Eva probleeme, miks ratsuritäht juba mitu aastat õienuppu ei näita, mida teha lume all lääbakile vajunud elupuuga, kuidas talvel toas piparmünti kasvatada ja kas talvel võiks vanaema kingitud puisaaloed sõbrannadele jagamiseks lahti harutada.
28.12.2023 33 m