Eva Luigase kõnetraat
Olenemata aastaajast tekib taimesõpradel ikka küsimusi - küll on toataimedele mõni pahalane elama asunud, küll metsloomad käinud aiamaal maiustamas. Tihti ei oska oma murele ise lahendust leida aga küsida pole ka kelleltki. Maakodu tegevtoimetaja Eva Luigas hakkab ajakirja Maakodu uues taskuhäälingus kõigile sellistele kiireloomulisele küsimustele vastama. Küsimuse saad jätta automaatvastajasse numbril 5353 4042 või esitada veebilehel maakodu.ee/kysimus asuva vormi kaudu.
Saatejuht
Eva Luigas
Episoodid
Eva Luigas selgitab külvikalendrite erinevusi ja lahendab tarbe- ning marjaaia muresid
Kohe-kohe jõuab kätte taimede ettekasvatuse kõrgaeg ning paljud võtavad endale abiliseks mõne külvikalendri. Kas see aga kõik taimekasvatusega seonduvad mured lahendab, on iseasi.Külvikalendreid, mille järgi aednikud oma aiatöid planeerivad, on rohkem kui üks. Ehkki Kuu tõusud ja langused, mille järgi astroloogilisi külvikalendreid koostatake, peaksid vähemalt Euroopa piires toimuma enam-vähem samaaegselt, on kalendrites mitmepäevased vahed sees. Millist kalendrit siis uskuda ja kas selliseid kalendreid on üldse vaja uskuda? Eva annab podcastis omapoolse vaatenurga.Kui sinulgi on nendel teemadel olnud peamurdmist, siis helista ja salvesta oma küsimus automaatvastajale numbril 53534042. Oodatud on ka kõik teised aiandusmured, sest „Eva Luigase kõnetraati“ tehakse koos sinuga!
21.02.2024 40 m
Veebruarikuu esimene „Eva Luigase kõnetraat“ on pühendatud tarbeaiandusele ja tulbiseemnetele
Päike käib juba kõrgemalt ja aiainimeste näpud hakkavad järjest enam uute seemnete ja ees ootava aiandushooaja peale mõeldes sügelema. Nüüd on ka viimane aeg, et eelmise aasta ebaõnnestumistest õppust võtta, et uus hooaeg tuleks edukam ja saagikam. No näiteks – kuidas on võimalik, et kasvuhoone on, taimed on, aga saak on äraütlemata niru? Samal ajal kõik teised ägavad tomati- ja kurgiuputuse käes. Mida siis seekord peaks teisiti tegema? Teiseks – kas igal aastal peab kõrgpeenrasse täidiseks toodud köögiviljaturba täies tükkis ära vahetama või saaks kuidagi muudmoodi, loomulikumalt ja mõistlikumalt? Ja millised siis ikkagi on need kõige-kõigemad tomati- ja kurgisordid, mis iialgi alt ei vea? Kuna kõik laekunud küsimused saatesse ei mahtunud, siis võtame need ette järgmisel korral. Teemaks köögiviljad ja marjad, nende sordid, kasvuhädad ning kahjustajad. Kui sinulgi on samal teemal mõni lahendamata mure, siis salvesta oma küsimus automaatvastajale numbril 53534042.
08.02.2024 42 m
Müstiline olukord nõelköiega, toakase kärpimine, kiratsevad pelargoonid ja leinasääsed lillepotis
Aedniku põhitähelepanu on praegu veel toataimedele suunatud ning õige ka, sest aknalaudadel võivad võimust võtta tüütud lendavad putukad ning taimed ise rohkem turgutust vajada. Alustuseks võttis Eva ette peaaegu müsteeriumina näiva küsimuse, miks nõelköe pikaks veninud võrse keskelt mulda pistetuna küll juured alla ajas aga hiljem edasi kasvamisest loobus. Samuti pidi Eva veidi toataimede andmebaasis ja paksudes raamatutes ringi tuhlama, et endale meelde tuletada, millist eestikeelset nime kannab Dionaea ja miks tema lehed järsku elust lahkumise märke näitama kipuvad. Veel arutati saates rooshibiski ehk toakase kärpimise, talvel aknalaual kiratsevate pelargoonide ning tüütult ringi lendavate leinasääsklaste teemadel. Küsimused, mis seekord ära mahtunud, saavad vastuse veebruarikuu esimeses saates. Siis võtame luubi alla tarbeaia ja sinna sobivad sordid, sest seemneletid on uue kaubaga täitunud ja poodides käib tõeline seemneostumöll. Kui sinagi soovid külviteemade ning parimate sortide kohta vastuseid saada, salvesta oma küsimus automaatvastajale numbril 53534042.
24.01.2024 24 m
Eva Luigas vastab kuulajate keerulistele aiandusalastele küsimustele
On küsimusi, millele aiaraamatutest otsest vastust ei leia. Tavaliselt on põhjus selles, et nii lihtsalt ei tehta. Kuid kui püüda pealtnäha võimatut probleemi lahendada, võib selle käigus saada ikkagi targemaks ning kuulda vastuseid küsimustele, mida varem pole osanud isegi küsida. Selles saates lahkamegi muret ära müüdud maakoju maha jäänud taimede pärast. Kas mingi nipiga saaks neid külmal talvel sealt ära kolida ja uues kohas ajutiselt hoiustada? Vastuse saavad veel küsimused juurtest ilma jäänud havisaba kohta ja kas ilmtingimata peaks taimepotti vaevu ära mahtuva sulgvõhu laiali lammutama ning uude suuremasse potti istutama. Eva annab ka toimiva nipi, kuidas välja peilda, kas seemnekarbis kirjade järgi aegunud seemned veel idanemisvõimalised on.
10.01.2024 35 m
Alustab Maakodu aiandusalane taskuhääling „Eva Luigase kõnetraat“
Esimeses saates on fookuses talvised teemad. Vastuse saavad küsimused potikuuse kohta, mida paljud omale tuppa jõulupuuks toovad lootuses, et selle saaks hiljem aeda istutada. Veel lahkab Eva probleeme, miks ratsuritäht juba mitu aastat õienuppu ei näita, mida teha lume all lääbakile vajunud elupuuga, kuidas talvel toas piparmünti kasvatada ja kas talvel võiks vanaema kingitud puisaaloed sõbrannadele jagamiseks lahti harutada.
28.12.2023 33 m