President Kersti Kaljulaid on otsustanud kandideerida Eesti Olümpiakomitee (EOK) presidendiks. Valik seisab ees kuu aja pärast, 11. oktoobril. Taustajutte oli Kersti Kaljulaid nõus rääkima taskuhäälingus “Jalgrattapalavik”. Mõistagi viivad jutud ka jalgrattasõidu ja jalgrattaspordi juurde ning kuulajad saavad teada, millest on tulnud presidendi jalgrattasõidu lembus. Jutuajamine on salvestatud pühapäeval, 8. septembril.
Kersti Kaljulaid meenutab, et esimene tõsisem harrastusspordiga tegelemise periood oli tal Luksemburgis töötades. See oli otsitud väljapääs keskkonna vahetusest ja argimuredest. Hea võimaluse jooksutiirude tegemiseks andsid tööpäevade lõunapausid.
“Kella 12 ja 14 vahel koosolekud ei olnud okei, sest inimesed tahtsid saada kolm käiku ja mõni ka kaks veini. Ja sellepärast oli seal suhteliselt suur jooksuklubi. Ma arvan, et tuhandeses asutuses 100 inimest jooksis ja nii need asjad läksid kuidagi sedapidi paika. Jooksutiirud läksid kogu aeg aina pikemaks ja nii jõudsin ma maratonideni.”
Tänasel päeval sõidab Kersti Kaljulaid pigem rattaga ning aeg-ajalt satub rattale peale ka võistlusnumber. Reeglina on pingutus meeldivate killast, kuid mitte alati. President meenutab üht ränka kogemust L'Etape du Tour rahvasõidul. Füüsiliselt väga karmiks ja kurnavaks osutus legendaarne tõus Alpe d'Huezi otsa. Finišis oli päris paljudel pisar silmas, et õnnestus võitlus iseendaga imeliseks õnnejoovastuseks vormida. “Viimase pooleteise kilomeetri 5-protsendine tõus tundus juba laskumisena,” naljatles Kersti Kaljulaid.
Muide, president Kaljulaid on esimene riigipea, kes kaasa teinud Tour de France'i rahvasõidul. Tänaseks juba mitmeid kordi.
Saates tuleb juttu ka üldisematel teemadel, mis puudutavad näiteks eestlaste liikumisharrastust, jalgrattasõidu kultuuri, tippspordi rahastamist jne. Vestlust veab Ivar Jurtšenko. Head kuulamist!
Podcasti „Jalgrattapalavik“ seekordseteks külalisteks on läbi ühise nooruspõlve kokku kasvanud Liisi ja Siim-Erik Alamaa. Kunagi koos Kalevi Jalgrattakoolis sportlasteele sattunud noored on tänaseks päevaks kena perekond.
Muuhulgas tuleb juttu filmist „Minu Erika“, püüdlemisest Rio de Janeiro olümpiale ning sellega seoses tõsistest jutuajamistest tänaste abikaasade vahel, triatlonini jõudmisest ja millest kõigest veel. Satume juttudega isegi Kesk-Aafrikasse Rwandasse.
Vestlust veab Ivar Jurtšenko
Stuudios on külas Alo Jakin, kes ametilt on Eesti maanteejalgratturite juunioride koondise treener, aga Pariisis kannab enda sõnul ametinimetust kokk-kondiiter-keevitaja. Teha tuleb kõike, mis vaja, et meeste grupisõidurajale minev Madis Mihkels saaks end tunda võimalikult hästi.
Sõit saab toimuma juba sel laupäeval ja küsimusele, mitu meest 90 startijast võiks reaalselt mõelda medalile, vastas Jakin: „Vast kolmandik“. Kas Madis on ka nende hulgas? „Mina veel ei paneks, olles realist. Kuigi südamest tahaks, et see nii oleks. Aga, me keegi ei oodanud ka Giro d’Italialt seda, mida ta suutis näidata, nii et kõik on ikkagi võimalik.“
Noortest teeme juttu juunioride maanteekoondise valguses ning pöörame pilgud ka pisut kaugemale, näiteks Jaapanisse ja Kariibi mere saartele. Vestlust veab Ivar Jurtšenko.
Spordihuviliste jaoks on kätte jõudnud meeldivalt töine aeg. Lisaks käimas olevatele jalgpalli Euroopa meistrivõistlustele startis lõppenud nädalavahetusel maailma mainekaim velotuur Tour de France. Imeline! Ja ehkki eestlasi sel korral rajal pole, kütab kolm nädalat kestev võidusõit kirgi omajagu.
Ka podcastis „Jalgrattapalavik“ on sel korral suures osas teemaks Prantsusmaa velotuur. Meenutame paarikümne aasta taguseid aegu koos Janek Tombakuga, kes oli Tour de France’il joonel 2004. ja 2005. aastal. Sattusid olema kaks väga eriilmelist velotuuri. Ühel korral oli Tombaku sportlik vorm suurepärane ja kõik sujus justkui lepase reega, teisel korral tuli Tourile minna vägisi. Cofidise meeskonna ridadesse kuulunud eestlane puikles küll tiimile vastu, et ta ei taha sõita, vormi pole, aga stardijoonelt ta end ikkagi leidis. Kes maksab, see tellib muusika…
Muide, Tombak on üks kuuest Eesti jalgratturist, kes Tour de France’il kunagi startinud ning üllatuslikult on ta olnud kõige lähemal valgepunatäpilises mägedesärgis sõitmisele. Mis ja kuidas, sellest saab täpsemalt aimu juba podcasti jutuajamist kuulates. Vestlust veab Ivar Jurtšenko.
Podcasti „Jalgrattapalavik“ seekordseteks külalisteks on kaks meest, kes laiemale avalikkusele ehk teadmata. Üks neist, Andre Kull, valmistub ajalooliseks rekordiürituseks trekisõidus ja teine, Tõnu Vahter, plaanib koos kirju reisiseltskonnaga pedaalida Alpidest Aafrikasse.
Mõlemad märkimisväärsed sündmused saavad toimuma või vähemalt saavad alguse juunikuus. Andre Kull võtab rekordkatse ette 28. juunil Leedus, Panevežyse sisetrekil. Heal tasemel harrastussportlane loodab maha saada verstapostiga, mida tipptasemel Eesti rattamehed hilisemalt põrmustama hakkaks. Vähemalt selline lootus kusagil elab.
Jalgrattamatkaja Tõnu Vahter stardib koos 8-liikmelise seltskonnaga Prantsusmaalt Chamonix'st Aafrika poole 30. juunil. Sihtpaigaks Maroko suurim linn Casablanca. Umbes kolm nädalat kestva ettevõtmise alguses ristutakse ka Tour de France'i karavaniga.
Põgusalt tuleb saates juttu ka L'Etape du Tour'ist, millega sel aastal saab olema korralik segadus.
Podcast „Jalgrattapalavik“ võõrustas maikuus Eesti jalgrattaspordi tõusvaid tähti. Kui eelmises episoodis oli külaliseks 20-aastane Madis Mihkels, kes on juba maailma tippseltskonnas kanda kinnitanud, siis sel korral räägib enda tegemistest jalgratturina 19-aastane Elisabeth Ebras. Veel mitte kõige kõrgemas seltskonnas, aga märgid näitavad, et sinnapoole teel.
Ebras sõidab teist hooaega UAE Development Teamis, mis on World Touri kuuluva naiskonna UAE Team ADQ järelkasvutiim. Käesoleval hooajal on Kalevi Jalgrattakooli kasvandik teeninud UCI kategooria sõitudel ühe poodiumikoha ja mitmeid esikümnekohti. Lisaks on ta saanud kolmel korral võistluskogemust World Touri naiskonnaga, osaledes nende nimekirjas ühepäevasõitudel Prantsusmaal ja Belgias. Paistab, et asjad liiguvad õiges suunas.
Loomulikult räägime saates ka varasematest tegemistest. Näiteks juunioride vanuseklassist on Ebrasel ette näidata Euroopa meistrivõistluste medal ning maailmameistrivõistluste poodiumist jäi imevähe puudu.
Vestlust veab Ivar Jurtšenko.
Podcast „Jalgrattapalavik“ pakub sel korral kuulamiseks vestluse Madis Mihkelsiga. Elu esimest suurtuuri sõitev tartlane oli Giro d'Italia puhkepäeval nõus pikemaks vestluseks, et rääkida kõigest, mis senise velotuuri käigus juhtunud.
Puhkepäeva eel oli võistlejatel kaukas üheksa etappi, millest koguni kolmel mahtus 20-aastane Mihkels esikümnesse. Velotuuri eel ei olnud selline esiletõus plaanis, aga kukkumised ja katkestamised kohendasid perspektiive. Mihkels pidanuks finišites aitama Intermarche-Wanty meeskonna liidrit Biniam Girmay'd, kuid Eritrea ratturi kukkumine 4. etapil lõppes katkestamisega. Nii tuli Mihkelsil endal hakata sprindifinišites kastaneid tulest välja tooma.
Korra on ka eestlane külje maha saanud ja päris valusalt. See juhtus 6. etapil. Viimased päevad on möödunud valuvaigistite toel, ilma poleks sadulasse istumine kõne alla tulnud. Eriliselt teeb muret lõhkine peopesa, mis ei luba tavapärasel moel lenksust kinni hoida. Kukkumise päeval oli väga lähedal velotuuri pooleli jätmine, Mihkels kirjeldab läbielamisi värvikalt.
Vestlust veab Ivar Jurtšenko. Giro d'Italia kestab veel kaks nädalat, lõpp on 26. mail Roomas. Madis Mihkels on võtnud nõuks võiduka lõpuni minna.
Podcasti „Jalgrattapalavik“ 98. episoodi külaliseks on kiiruisutaja Marten Liiv. Lisaks oma põhispetsialiteedile, milles ta kuulub maailma paremikku, teab Jõgeval sündinud ja Adaveres kasvanud mees nii mõndagi maanteejalgrattasõidust.
Tänasel päeval Hollandi kiiruisutamise tipptiimi kuuluv Liiv läbib aastas jalgrattaga üle 10 000 treeningkilomeetri. Seda on päris priskelt, võiks vabalt amatöörjalgratturitega võidu ajada. Aga see pole eesmärk. Jalgrattasõit lihtsalt sobib kiiruisutajate treeningmetoodikasse. Nagu valatult. Ja seda mitte ainult ettevalmistaval perioodil, vaid ka võistlushooaja keskel.
Muide, 2022. aasta jaanuaris enne Pekingi taliolümpiat võinuks jalgrattatreeningul juhtunud äpardus rikkuda olümpiale mineku. Mis täpsemalt aset leidis saate teada saadet kuulates.
Vestluse sisse mahub ka Filter Maanteekarikasarja tutvustus, millest räägime Aerobike'i eestvedaja Mihkel Reilega. Maanteekarikasarja hooaeg stardib juba 4. mail Mulgirattaralliga. Head kuulamist!
Podcast „Jalgrattapalavik“ läheneb jõuliselt sajandale episoodile. Pärast käesolevat jutuajamist Martin Laasi ja Mihkel Räimega on uhke juubelini minna vaid kolm episoodi. Ikka tasa ja targu suurte eesmärkide poole.
Martin ja Mihkel pajatavad seekord Vietnami eksootikast. Mõlemad teevad kaasa Vietnami velotuuril, mis vältab tervelt 28 päeva! Ajalises mõttes veel pikem kui proffide suurtuurid, ehkki loomulikult on kõik palju pingevabam, väiksema kilometraaži ning jalga soosivate keskmiste kiirustega.
Üdini teistsugune kogemus. Etapid algavad palavuse ja liikluse tõttu vahemikus 6.30 – 8.30 hommikul. Kui satub kriteeriumisõidu päev, on kella kümneks võistlusega ühel pool. Reeglid lubavad velotuuri jooksul tervelt viiel etapil bussi ronida ja endiselt avaneb järgmisel päeval võimalus startida. Nagu muinasjutus.
Ja muidugi võidupreemiad! Etapivõit on 20 miljonit... dongi. Number iseenesest kõlab juba nii imeliselt, et tühja sellest valuutakursist. Ega kõike ei pea ümber arvutama. Õhtune uinumine võib olla kuratlikult ilus.
Lisaks Vietnami velotuurile teeme meestega juttu ka nende käesoleva hooaja kodutiimist Ferei Quick-Panda Podium Mongolia. Kuidas tiimiga liitumiseni jõuti ja mida põnevat peaks hooaeg pakkuma? Vestlust veab Ivar Jurtšenko.
Podcast „Jalgrattapalavik“ rõõmustab kuulajaid 2024. aasta teise episoodiga. Külaliseks Eesti Olümpiakomitee tippspordikomisjoni liige ja Voltas-Tartu2024 by CCN maanteejalgrattatiimi üks vedajatest Jaan Kirsipuu. Saate sisse mahub ka Filter Temposarja tutvustus, selles osas teeme juttu Aerobike'i eestvedaja Mihkel Reilega.
Jutuajamises Jaan Kirsipuuga puudutame laias plaanis kahte teemat – Eesti kontinentaaltiimi hooaja algus ning käesoleval aastal ees ootavad tiitlivõistlused. Hooaja alguse osas on rääkida päris palju. Tiimis toimunud muudatused, uued sõitjad ja sponsorid, eksootilisele Taiwani velotuurile pääsemine, Eesti koondisega Colombia velotuuril käik jne.
Tiitlivõistluste osas peatume kõige pikemalt Pariisi olümpiamängudel ja seda põhjusega. Meeste grupisõidus on osalejate hulka drastiliselt vähendatud, 90 osaleja peale. Kirsipuu sõnul pole see enam klassikaline proffide tasemel võidusõit, vaid jumal teab mis. Ühe võidusõitja saab grupisõidurajale välja panna ka Eesti. Kõige kindlam valik sellele kohale näib olevat Madis Mihkels, kelle võistlusprogramm on sätitud sihiga olla olümpiamängudel võimalikult heas hoos.
Vestlust veab Ivar Jurtšenko, head kuulamist!
Lõpuks ometi. Tühised kolm kuud ootust ja podcast „Jalgrattapalavik“ on kuuldeulatuses tagasi. Talvest on alles vaid riismed, üha pehmenevad miinuskraadid, linnulaululine kevad saabub vääramatu jõuna. Ja ratturitele see kahtlemata meeldib.
Podcasti auväärt külaliseks on seekord Rio de Janeiro olümpiamängude pronks ja paljukordne tiitlivõistluste medalivõitja, sõudja Allar Raja. Huvitav valik, eks! Jalgrattaspordiga on Raja saanud rohkem sinasõbraks viimastel aastatel, kui tänu vennale ning mis siin salata ka tänu Tanel Kangertile sattus „pedaalide“ seltskonda. Sealt on tulnud igapühapäevased palvused, mis tähendavad mõnetunnist jalgrattatiiru koos lõbusate lugudega. Kes kõige valusamalt konkurentidel kaela pikaks tõmbas, kes rattasadulas „sünnitas“ ja millise laviinina noored talendid kõige kõrgemaid tippe vallutavad.
Vestlust veab Ivar Jurtšenko, head kuulamist ja kaasa mõtlemist!