Jalgrattapalavik
Jalgrattateemaline podcast, mis jõudis kuulajate kõrvu esmakordselt 2020. aasta jaanuaris. Külalisteks inimesed, kes on ühel või teisel moel puutunud kokku jalgrattasõidu kui spordiga - sportlased, treenerid, võistluste korraldajad jne. Kas keegi tunneb kedagi, kellele ei meeldi jalgrattaga sõita? Ei pea ilmtingimata kiiresti, võib ka niisama kulgeda. Käis mõte peast läbi? Ei sähvata ju, et keegi oleks karjuvalt vastu. Pigem ikka meeldib... Oleme puhtal kujul rattariik. Isegi peaminister oli Ratas, Jüri Ratas. Kuhu edasi? Ka seda arutame. Podcasti veab Ivar Jurtšenko.
Saatejuht
Ivar Jurtšenko
Episoodid

Podcasti „Jalgrattapalavik“ seekordne külaline tuleb Võrumaalt, täpsemalt Antslast. Ei, tegu ei ole Andrus Värnikuga, kuigi ka temast ei pääse me üle ega ümber, ent rattajuttude episoodi peategelane on Taavi Kannimäe. Erandlik nähtus Eesti spordis tervikuna, kuna alles 33-aastaselt jõudis ta esimest korda tiitlivõistlustele.

Ütlemata hilises vanuses tiitlivõistluste debüüt juhtus tänavu. Pärast seda kui metsandusvaldkonnas töötav Hauka veloklubi esindaja oli sõitnud end Eesti eraldistardi meistrivõistlustel proffide vahel poodiumile. Kannimäe kaotas 30 km distantsil Eesti meistriks tulnud Rein Taaramäele vaid 18 sekundiga, näidates keskmist kiirust 49,7 km/h! Amatööri kohta esmaklassiline. Pronksmedali kaela saamine tähendas hilisemalt startimist nii maailmameistrivõistlustel kui ka Euroopa meistrivõistlustel, ja see kõik juhtus eelkõige tänu Rein Taaramäele. Episoodi peategelane räägib põneva loo üksipulgi lahti.

Taavi Kannimäe edu on seda üllatavam, et maantee temposõidule keskendus ta alles käesoleval aastal. Varasemalt sõitis rohkem maastikurattamaratone. Tema trump on võimsus. Suudab 10 minutilisel lõigul hoida keskmist 500 vatti. Seda ei ole liiga lihtne teha ka maailma tippklassi ratturitel. Aga miks see avastus on tulnud nii hilja ja kus tänane tiitlivõistluste mees varasemalt oli? Need küsimused ja paljud teisedki veel saavad vastuse jutuajamise käigus. Vestlust veab Ivar Jurtšenko.

08.11.2024 32 m

Podcasti „Jalgrattapalavik“ külaliseks on maanteesõidu Euroopa meistrivõistluste medalivõitja Madis Mihkels. Räägime lõppenud hooajast, märgilistest sündmustest ja klubi vahetusest. Viimasest küll teatavate variatsioonidega, sest uus tööandja pole Mihkelsi nime veel avalikult välja käinud, ja nii kaua kui klubi infot kinni hoiab, saab asjadest rääkida pooleldi läbi lillede.

Fakt on see, et Madis Mihkels sõlmis uue lepingu juba maikuus Giro d'Italia ajal. Ta kirjeldab protsessi, kuidas klubi valik teoks sai ja mis hetkel praktiliselt kõik World Touri tiimid tema allkirja ootasid. Räägime sellise detailsuseni välja, et kuulajad saavad isegi teada palgatõusu suuruse. Mihkels kummutas lõppenud hooajal müüti, et jalgrattaspordis loeb ainult võit. Võite ei tulnud, aga hooaeg oli selline, et maailma kõige kõvemad tiimid jooksid sõna otseses mõttes eestlasele tormi. Kuidas sellises olukorras hakkama saada, et mitte teha valesid otsuseid? Mihkelsi seljatagust aitavad „turvata“ hollandlased ja nii on see olnud juba alates juunioride klassist peale.

EM-i pronksimehe uue tööandja nimi on avalik saladus, aga välja hõigata seda ei saa. See ei oleks korrektne. Küll on Mihkels uue tiimiga juba esimese tutvumisringi teinud, osaledes kolm päeva kestnud kokkusaamisel. Enamus seltskonnast on tema jaoks uus, aga seda huvitavam. Mihkels teab, et teda on palgatud meeskonda tulemust tegema ning eelolev hooaeg saab olema esimene, kus vastutuse koorem lasub õlgadel. Head kuulamist! Vestlust veab Ivar Jurtšenko.

21.10.2024 31 m

Podcastis „Jalgrattapalavik“ on külas maanteejalgratta profimeeskonna Israel Premier Tech spordidirektor Rene Mandri. Tipptiimis spordidirektorina töötamise kogemust omab eestlastest varasemalt vaid Jaan Kirsipuu, kes on sarnast rolli täitnud Astana meeskonnas. Seega, kui need kaks meest võtavad maanteesõidu osas sõna, siis nad kindlasti teavad, millest räägivad.

Mandri on Israel Premier Techi juures toimetanud kaks aastat. Lõppeval hooajal oli ta puhtalt esindustiimiga seotud ja sai spordidirektorina karastuse suurtuuril, täpsemalt Giro d'Italial. Uurime, kuidas tema töögraafik kokku jookseb ja kui tulemuslik on töö olnud. Eks seda saab mõõta mitmel skaalal, näiteks võitudes või siis võidusõitjate viimises kõrgemale tasemele. Vestluses ei piirduta ainult Iisraeli meeskonnaga, vaid maanteesõitu vaadatakse ka laiemalt. Kuulajad saavad teada väga huvitava taustaloo lätlase Toms Skuijnši kohta, milles omakorda joonistub välja paralleel Markus Pajuriga. Räägitakse tänapäeva tippspordi võludest ja valudest ning sellest kui kõike hõlmavaks on profisportlaseks olemine muutunud. Hoopis midagi muud kui 10-15 aastat tagasi.

Ühtlasi teeb Rene Mandri saates furoorika avalduse. Käesoleva aasta maanteesõidu Euroopa meistrivõistluste pronks Madis Mihkels on tänase Eesti spordi suurim talent. Eesti Olümpiakomitee värske president ja Täitevkomitee liikmed, hoidke silmad-kõrvad lahti: „Kui me nüüd räägime Madisest, siis tema on maailma tasemel talent. Selliseks peab sündima. Sa võid treenida ükskõik kuidas, aga kui sul ei ole antud, mis on Madisel, siis sa ei saa selliseks. Me võime väga rahul olla, et meil on selline talent. Ja ma julgen väita, et ta on läbi aegade meie suurim talent, kes meil olnud on (jalgrattaspordis). Ja ma julgen väita ka seda, ma ei tea, kas Eesti spordiüldsus sellest aru saab, aga Madis Mihkels on antud hetkel Eesti spordimaastikul kõige suurem rahvusvahelise kaliibriga talent. Teist sellist meil ühelgi spordialal hetkel ei ole".

Ühtlasi saab saatest teada kui suur on meeste ja naiste tipptiimide eelarveline vahe ning miks oli Eesti kontinentaaltiim „Voltas – Tartu 2024“ sunnitud hooaja keskel tegevusele pidurit tõmbama. Head kuulamist!

11.10.2024 49 m

Podcasti „Jalgrattapalavik“ seekordseks külaliseks on kauaaegne edukas ettevõtja ja suurtööstur Enn Veskimägi. Üllatav? Kaugeltki mitte.

Paljud ei pruugi teada, aga Veskimägi on olnud tervelt 30 aastat Eesti jalgrattaspordi juhtimise juures, kuulunud jalgratturite liidu juhatusse kui presidendi ametit pidanud Aare Kitsing, Siim Kallas, Aivar Ild, Mati Jostov, Jaan Toots ja Raivo Rand. Ühiskondlikke positsioone arvestades võinuks Veskimägi ka ise mingil perioodil alaliidu presidendiks hakata, ent ometi, pole seda juhtunud. Huvitav miks?

1992. aasta Barcelona olümpia eel toimusid toonases jalgrattaspordi föderatsioonis väga keerulised arutelud mitmel rindel. Peamine oli küsimus, mitu ratturit pääseb olümpiale. Valmis plaan, mis nägi ette nelja sportlase saatmist, aga seda ei suudetud Eesti olümpiakomitee täitevkomitees ära kaitsta. Läks kolm ja tõenäoliselt jäi seetõttu meeste grupisõidus medal võtmata.

Enn Veskimägi haakus jalgrattaspordiga koolipoisina, kui sattus Tallinna mererajooni spordikooli treeningutele, legendaarsete treenerite Rein ja Helvi Roosi käe alla. Sealt edasi tulid noorte ja juunioride vanuseklassis mitmed võidud ja medalid, mis võimaldasid sõjaväeteenistuse läbida spordiroodus. Algselt Riias ja seejärel Moskvas. Hilisemalt sõitis Veskimägi mitu aastat Ukrainas, kui õppis Tšerkassõ polütehnilises instituudis. Sellest kõigest tuleb saates ka juttu.

Ja muidugi ei pääse me üle ega ümber Eesti olümpiakomitee presidendi valimistest, Tadej Pogacari imelistest võitudest ning spekulatsioonist, mis juhtuks siis, kui Urmas Karlson ei tahaks enam Eesti jalgrattaspordi liidus peasekretäri tööd teha. Kollaps?
Vestlust veab Ivar Jurtšenko. Head kuulamist!

01.10.2024 44 m

President Kersti Kaljulaid on otsustanud kandideerida Eesti Olümpiakomitee (EOK) presidendiks. Valik seisab ees kuu aja pärast, 11. oktoobril. Taustajutte oli Kersti Kaljulaid nõus rääkima taskuhäälingus “Jalgrattapalavik”. Mõistagi viivad jutud ka jalgrattasõidu ja jalgrattaspordi juurde ning kuulajad saavad teada, millest on tulnud presidendi jalgrattasõidu lembus. Jutuajamine on salvestatud pühapäeval, 8. septembril.

Kersti Kaljulaid meenutab, et esimene tõsisem harrastusspordiga tegelemise periood oli tal Luksemburgis töötades. See oli otsitud väljapääs keskkonna vahetusest ja argimuredest. Hea võimaluse jooksutiirude tegemiseks andsid tööpäevade lõunapausid.

“Kella 12 ja 14 vahel koosolekud ei olnud okei, sest inimesed tahtsid saada kolm käiku ja mõni ka kaks veini. Ja sellepärast oli seal suhteliselt suur jooksuklubi. Ma arvan, et tuhandeses asutuses 100 inimest jooksis ja nii need asjad läksid kuidagi sedapidi paika. Jooksutiirud läksid kogu aeg aina pikemaks ja nii jõudsin ma maratonideni.”

Tänasel päeval sõidab Kersti Kaljulaid pigem rattaga ning aeg-ajalt satub rattale peale ka võistlusnumber. Reeglina on pingutus meeldivate killast, kuid mitte alati. President meenutab üht ränka kogemust L'Etape du Tour rahvasõidul. Füüsiliselt väga karmiks ja kurnavaks osutus legendaarne tõus Alpe d'Huezi otsa. Finišis oli päris paljudel pisar silmas, et õnnestus võitlus iseendaga imeliseks õnnejoovastuseks vormida. “Viimase pooleteise kilomeetri 5-protsendine tõus tundus juba laskumisena,” naljatles Kersti Kaljulaid.

Muide, president Kaljulaid on esimene riigipea, kes kaasa teinud Tour de France'i rahvasõidul. Tänaseks juba mitmeid kordi.

Saates tuleb juttu ka üldisematel teemadel, mis puudutavad näiteks eestlaste liikumisharrastust, jalgrattasõidu kultuuri, tippspordi rahastamist jne. Vestlust veab Ivar Jurtšenko. Head kuulamist!

10.09.2024 48 m

Podcasti „Jalgrattapalavik“ seekordseteks külalisteks on läbi ühise nooruspõlve kokku kasvanud Liisi ja Siim-Erik Alamaa. Kunagi koos Kalevi Jalgrattakoolis sportlasteele sattunud noored on tänaseks päevaks kena perekond.

Muuhulgas tuleb juttu filmist „Minu Erika“, püüdlemisest Rio de Janeiro olümpiale ning sellega seoses tõsistest jutuajamistest tänaste abikaasade vahel, triatlonini jõudmisest ja millest kõigest veel. Satume juttudega isegi Kesk-Aafrikasse Rwandasse.
Vestlust veab Ivar Jurtšenko

21.08.2024 1h 1 m

Stuudios on külas Alo Jakin, kes ametilt on Eesti maanteejalgratturite juunioride koondise treener, aga Pariisis kannab enda sõnul ametinimetust kokk-kondiiter-keevitaja. Teha tuleb kõike, mis vaja, et meeste grupisõidurajale minev Madis Mihkels saaks end tunda võimalikult hästi.

Sõit saab toimuma juba sel laupäeval ja küsimusele, mitu meest 90 startijast võiks reaalselt mõelda medalile, vastas Jakin: „Vast kolmandik“. Kas Madis on ka nende hulgas? „Mina veel ei paneks, olles realist. Kuigi südamest tahaks, et see nii oleks. Aga, me keegi ei oodanud ka Giro d’Italialt seda, mida ta suutis näidata, nii et kõik on ikkagi võimalik.“

Noortest teeme juttu juunioride maanteekoondise valguses ning pöörame pilgud ka pisut kaugemale, näiteks Jaapanisse ja Kariibi mere saartele. Vestlust veab Ivar Jurtšenko.

01.08.2024 33 m

Spordihuviliste jaoks on kätte jõudnud meeldivalt töine aeg. Lisaks käimas olevatele jalgpalli Euroopa meistrivõistlustele startis lõppenud nädalavahetusel maailma mainekaim velotuur Tour de France. Imeline! Ja ehkki eestlasi sel korral rajal pole, kütab kolm nädalat kestev võidusõit kirgi omajagu.

Ka podcastis „Jalgrattapalavik“ on sel korral suures osas teemaks Prantsusmaa velotuur. Meenutame paarikümne aasta taguseid aegu koos Janek Tombakuga, kes oli Tour de France’il joonel 2004. ja 2005. aastal. Sattusid olema kaks väga eriilmelist velotuuri. Ühel korral oli Tombaku sportlik vorm suurepärane ja kõik sujus justkui lepase reega, teisel korral tuli Tourile minna vägisi. Cofidise meeskonna ridadesse kuulunud eestlane puikles küll tiimile vastu, et ta ei taha sõita, vormi pole, aga stardijoonelt ta end ikkagi leidis. Kes maksab, see tellib muusika…

Muide, Tombak on üks kuuest Eesti jalgratturist, kes Tour de France’il kunagi startinud ning üllatuslikult on ta olnud kõige lähemal valgepunatäpilises mägedesärgis sõitmisele. Mis ja kuidas, sellest saab täpsemalt aimu juba podcasti jutuajamist kuulates. Vestlust veab Ivar Jurtšenko.

01.07.2024 1h 6 m

Podcasti „Jalgrattapalavik“ seekordseteks külalisteks on kaks meest, kes laiemale avalikkusele ehk teadmata. Üks neist, Andre Kull, valmistub ajalooliseks rekordiürituseks trekisõidus ja teine, Tõnu Vahter, plaanib koos kirju reisiseltskonnaga pedaalida Alpidest Aafrikasse.

Mõlemad märkimisväärsed sündmused saavad toimuma või vähemalt saavad alguse juunikuus. Andre Kull võtab rekordkatse ette 28. juunil Leedus, Panevežyse sisetrekil. Heal tasemel harrastussportlane loodab maha saada verstapostiga, mida tipptasemel Eesti rattamehed hilisemalt põrmustama hakkaks. Vähemalt selline lootus kusagil elab.

Jalgrattamatkaja Tõnu Vahter stardib koos 8-liikmelise seltskonnaga Prantsusmaalt Chamonix'st Aafrika poole 30. juunil. Sihtpaigaks Maroko suurim linn Casablanca. Umbes kolm nädalat kestva ettevõtmise alguses ristutakse ka Tour de France'i karavaniga.

Põgusalt tuleb saates juttu ka L'Etape du Tour'ist, millega sel aastal saab olema korralik segadus.

17.06.2024 34 m

Podcast „Jalgrattapalavik“ võõrustas maikuus Eesti jalgrattaspordi tõusvaid tähti. Kui eelmises episoodis oli külaliseks 20-aastane Madis Mihkels, kes on juba maailma tippseltskonnas kanda kinnitanud, siis sel korral räägib enda tegemistest jalgratturina 19-aastane Elisabeth Ebras. Veel mitte kõige kõrgemas seltskonnas, aga märgid näitavad, et sinnapoole teel.

Ebras sõidab teist hooaega UAE Development Teamis, mis on World Touri kuuluva naiskonna UAE Team ADQ järelkasvutiim. Käesoleval hooajal on Kalevi Jalgrattakooli kasvandik teeninud UCI kategooria sõitudel ühe poodiumikoha ja mitmeid esikümnekohti. Lisaks on ta saanud kolmel korral võistluskogemust World Touri naiskonnaga, osaledes nende nimekirjas ühepäevasõitudel Prantsusmaal ja Belgias. Paistab, et asjad liiguvad õiges suunas.

Loomulikult räägime saates ka varasematest tegemistest. Näiteks juunioride vanuseklassist on Ebrasel ette näidata Euroopa meistrivõistluste medal ning maailmameistrivõistluste poodiumist jäi imevähe puudu.

Vestlust veab Ivar Jurtšenko.

24.05.2024 49 m

Podcast „Jalgrattapalavik“ pakub sel korral kuulamiseks vestluse Madis Mihkelsiga. Elu esimest suurtuuri sõitev tartlane oli Giro d'Italia puhkepäeval nõus pikemaks vestluseks, et rääkida kõigest, mis senise velotuuri käigus juhtunud.

Puhkepäeva eel oli võistlejatel kaukas üheksa etappi, millest koguni kolmel mahtus 20-aastane Mihkels esikümnesse. Velotuuri eel ei olnud selline esiletõus plaanis, aga kukkumised ja katkestamised kohendasid perspektiive. Mihkels pidanuks finišites aitama Intermarche-Wanty meeskonna liidrit Biniam Girmay'd, kuid Eritrea ratturi kukkumine 4. etapil lõppes katkestamisega. Nii tuli Mihkelsil endal hakata sprindifinišites kastaneid tulest välja tooma.

Korra on ka eestlane külje maha saanud ja päris valusalt. See juhtus 6. etapil. Viimased päevad on möödunud valuvaigistite toel, ilma poleks sadulasse istumine kõne alla tulnud. Eriliselt teeb muret lõhkine peopesa, mis ei luba tavapärasel moel lenksust kinni hoida. Kukkumise päeval oli väga lähedal velotuuri pooleli jätmine, Mihkels kirjeldab läbielamisi värvikalt.

Vestlust veab Ivar Jurtšenko. Giro d'Italia kestab veel kaks nädalat, lõpp on 26. mail Roomas. Madis Mihkels on võtnud nõuks võiduka lõpuni minna.

14.05.2024 36 m

Podcasti „Jalgrattapalavik“ 98. episoodi külaliseks on kiiruisutaja Marten Liiv. Lisaks oma põhispetsialiteedile, milles ta kuulub maailma paremikku, teab Jõgeval sündinud ja Adaveres kasvanud mees nii mõndagi maanteejalgrattasõidust.

Tänasel päeval Hollandi kiiruisutamise tipptiimi kuuluv Liiv läbib aastas jalgrattaga üle 10 000 treeningkilomeetri. Seda on päris priskelt, võiks vabalt amatöörjalgratturitega võidu ajada. Aga see pole eesmärk. Jalgrattasõit lihtsalt sobib kiiruisutajate treeningmetoodikasse. Nagu valatult. Ja seda mitte ainult ettevalmistaval perioodil, vaid ka võistlushooaja keskel.

Muide, 2022. aasta jaanuaris enne Pekingi taliolümpiat võinuks jalgrattatreeningul juhtunud äpardus rikkuda olümpiale mineku. Mis täpsemalt aset leidis saate teada saadet kuulates.

Vestluse sisse mahub ka Filter Maanteekarikasarja tutvustus, millest räägime Aerobike'i eestvedaja Mihkel Reilega. Maanteekarikasarja hooaeg stardib juba 4. mail Mulgirattaralliga. Head kuulamist!

29.04.2024 53 m

Podcast „Jalgrattapalavik“ läheneb jõuliselt sajandale episoodile. Pärast käesolevat jutuajamist Martin Laasi ja Mihkel Räimega on uhke juubelini minna vaid kolm episoodi. Ikka tasa ja targu suurte eesmärkide poole.

Martin ja Mihkel pajatavad seekord Vietnami eksootikast. Mõlemad teevad kaasa Vietnami velotuuril, mis vältab tervelt 28 päeva! Ajalises mõttes veel pikem kui proffide suurtuurid, ehkki loomulikult on kõik palju pingevabam, väiksema kilometraaži ning jalga soosivate keskmiste kiirustega.

Üdini teistsugune kogemus. Etapid algavad palavuse ja liikluse tõttu vahemikus 6.30 – 8.30 hommikul. Kui satub kriteeriumisõidu päev, on kella kümneks võistlusega ühel pool. Reeglid lubavad velotuuri jooksul tervelt viiel etapil bussi ronida ja endiselt avaneb järgmisel päeval võimalus startida. Nagu muinasjutus.

Ja muidugi võidupreemiad! Etapivõit on 20 miljonit... dongi. Number iseenesest kõlab juba nii imeliselt, et tühja sellest valuutakursist. Ega kõike ei pea ümber arvutama. Õhtune uinumine võib olla kuratlikult ilus.

Lisaks Vietnami velotuurile teeme meestega juttu ka nende käesoleva hooaja kodutiimist Ferei Quick-Panda Podium Mongolia. Kuidas tiimiga liitumiseni jõuti ja mida põnevat peaks hooaeg pakkuma? Vestlust veab Ivar Jurtšenko.

17.04.2024 37 m

Podcast „Jalgrattapalavik“ rõõmustab kuulajaid 2024. aasta teise episoodiga. Külaliseks Eesti Olümpiakomitee tippspordikomisjoni liige ja Voltas-Tartu2024 by CCN maanteejalgrattatiimi üks vedajatest Jaan Kirsipuu. Saate sisse mahub ka Filter Temposarja tutvustus, selles osas teeme juttu Aerobike'i eestvedaja Mihkel Reilega.

Jutuajamises Jaan Kirsipuuga puudutame laias plaanis kahte teemat – Eesti kontinentaaltiimi hooaja algus ning käesoleval aastal ees ootavad tiitlivõistlused. Hooaja alguse osas on rääkida päris palju. Tiimis toimunud muudatused, uued sõitjad ja sponsorid, eksootilisele Taiwani velotuurile pääsemine, Eesti koondisega Colombia velotuuril käik jne.

Tiitlivõistluste osas peatume kõige pikemalt Pariisi olümpiamängudel ja seda põhjusega. Meeste grupisõidus on osalejate hulka drastiliselt vähendatud, 90 osaleja peale. Kirsipuu sõnul pole see enam klassikaline proffide tasemel võidusõit, vaid jumal teab mis. Ühe võidusõitja saab grupisõidurajale välja panna ka Eesti. Kõige kindlam valik sellele kohale näib olevat Madis Mihkels, kelle võistlusprogramm on sätitud sihiga olla olümpiamängudel võimalikult heas hoos.

Vestlust veab Ivar Jurtšenko, head kuulamist!

28.03.2024 49 m

Lõpuks ometi. Tühised kolm kuud ootust ja podcast „Jalgrattapalavik“ on kuuldeulatuses tagasi. Talvest on alles vaid riismed, üha pehmenevad miinuskraadid, linnulaululine kevad saabub vääramatu jõuna. Ja ratturitele see kahtlemata meeldib.

Podcasti auväärt külaliseks on seekord Rio de Janeiro olümpiamängude pronks ja paljukordne tiitlivõistluste medalivõitja, sõudja Allar Raja. Huvitav valik, eks! Jalgrattaspordiga on Raja saanud rohkem sinasõbraks viimastel aastatel, kui tänu vennale ning mis siin salata ka tänu Tanel Kangertile sattus „pedaalide“ seltskonda. Sealt on tulnud igapühapäevased palvused, mis tähendavad mõnetunnist jalgrattatiiru koos lõbusate lugudega. Kes kõige valusamalt konkurentidel kaela pikaks tõmbas, kes rattasadulas „sünnitas“ ja millise laviinina noored talendid kõige kõrgemaid tippe vallutavad.

Vestlust veab Ivar Jurtšenko, head kuulamist ja kaasa mõtlemist!

13.03.2024 53 m
Teie käsutuses on podcasti „Jalgrattapalavik“ 2023. aasta viimane episood ja mine tea, kas rohkem tulebki. Aga, ärgem kurvastagem, pigem nautigem saadet, sest stuudiost astus läbi mees, kelle tegemistest pole varem nii pikalt juttu tehtud. Innar Mändoja – profina World Touri tasemel kolm hooaega 2000 – 2002.
24.11.2023 1h 5 m
Podcastil „Jalgrattapalavik“ on külas Eesti käesoleva aasta parim naisjalgrattur Janika Lõiv ja tema tegemisi toetava „Team Lõiv“ vedaja, Janika abikaasa Urmas Lõiv. Tund aega jutuajamist läheb lennates. Korralik retrospektiiv. Meenutame Janika esimesi samme jalgrattaspordis, kuidas ja kellel tekkisid olümpiale mineku hulljulged mõtted, mis juhtus Tokyos 2021, profitiimidesse minek ning vaatame ka ette – mis seisud on tuleva aasta Pariisi olümpiaga. Ja mõistagi puudutame päris põhjalikult lõppenud hooaja tegemisi. Rohkelt võistlusi ja punktide kogumist, et kvalifitseeruda Pariisi olümpiale. Maailmameistrivõistlustel peatume samuti, kus olnuks võimalik olümpiapilet juba kätte saada, aga tol päeval lihtsalt ei klappinud. Vestlust veab Ivar Jurtšenko. Head kuulamist!
13.11.2023 1h 4 m
Podcastil „Jalgrattapalavik“ on külas Madis Mihkels. Mõistagi ei saa me üle ega ümber skandaalsest hooaja lõpust Hiinas, aga meie jutuajamise peamine fookus on suunatud viimase pooleteise aasta sportlikule poolele, mil Mihkels on esindanud Intermarche – Wanty profitiimi.
18.10.2023 51 m
Kas Froome'i, Vingegaardi, Jumbo-Visma jt saavutused on mõistetavad? Podcasti “Jalgrattapalavik” külaliseks on Tallinna Ülikooli tervisekäitumise ja spordibioloogia professor Kristjan Port. Räägime jalgrattasõidust kui liikumisviisist ja jalgrattasõidust tippspordi vaatevinklis – kuidas ühte või teist sportlikku suursaavutust ning eredalt silma jäänud trendi selgitada. Kas dopingukahtlustused tuleks maailma tippude puhul jätta minevikku?
11.10.2023 57 m
Podcasti „Jalgrattapalavik“ septembrikuu teises episoodis läheme juttudega ajas tagasi umbes 35-40 aastat. Külas on pärnakas Aivar Murd, kelle parimad päevad sportlasena jäävad vahemikku 1983 – 1990. Rääkida on paljust: Läänemere maade sõpruse velotuurid, Balti velotuuri võit, NSV Liidu meistrivõistluste medalivõit 50 km paarissõidus, Liidu koondisega valmistumine maailmameistrivõistlusteks, 100 km meeskonnasõidus aeg alla kahe tunni, mõõduvõtt lääneriikide paremate amatööridega Tour du Hainault mitmepäevasõidul, Lada-Ghzel profitiimi eemaletõukav kogemus jne. Aivar Murd on samast plejaadist Toomas Kirsipuu, Arvi Tammesalu ja Tõnu Roosmäega, kes kõik neli jõudsid Liidu koondise laagritesse välja.Vestlust veab Ivar Jurtšenko. Head kuulamist!
30.09.2023 55 m
Podcasti „Jalgrattapalavik“ septembrikuu esimese saate külaliseks on käesoleval hooajal Eesti võidusõitudel kõige enam silma paistnud mees – Markus Pajur. Tänavune kolmekordne Eesti meister, kes seisab 23-aastaselt teelahkmel, mis selle tippspordiga ikkagi edasi saab.
01.09.2023 50 m
Podcastil „Jalgrattapalavik“ on sel korral külalisi kaks. Tänavu tulemuste vaates endast rääkima pannud 19-aastane rattamees Aaron Aus ja tema isa Andres, kes on 20 aastat tagasi traagiliselt hukkunud profijalgratturi Lauri Ausi vend.
23.08.2023 46 m
Podcastil „Jalgrattapalavik“ on sel korral külas Eesti meister grupisõidus Karl Patrick Lauk. Räägime peamiselt käesoleva jalgrattahooajaga seotud teemadest, mõistagi fookusega saarlase tegemistel. Või mis saarlane, pigem juba pärnakas. Kui palju sportlased julgevad võistluste eel veksleid välja anda ja kuidas on sellega lood Laugul? Grupisõidu meistrivõistluste eel läks ta lubadustega täispangale ja see toimis. Äkki peaks kasutama sama võtet tihedamini? Meenutame meistrisärgi toonud sõitu ning selle ümber tekkinud poleemikat ja arutame, millist kaalu võiks meistrisärgi saamine omada uue profilepingu sõlmimisel, mis lähikuudel loodetavasti tuleb.
10.08.2023 55 m
Podcast „Jalgrattapalavik“ astub värske episoodiga kuulajate ette vahetult pärast Tour de France'i lõppu. Prantsusmaa velotuurist teeme juttu õige põgusalt, aga siiski teeme. Enamjaolt räägime Sander Maasingu käekäigust ratturina ning arutleme coach'ingu teemadel, mis on need oskused, mille abil saab sportlane enda seest kätte võimalikult palju?
25.07.2023 1h 15 m
Kuum jalgrattaspordi suvi on täies hoos ning podcast „Jalgrattapalavik“ tuleb kuulajate ette episoodiga number 85. Sel korral ajame juttu noore ja teotahtelise mehega, kes on juba neljandat hooaega mehaanikuna ametis välismaiste profitiimide juures. Tänasel päeval töötab Reigo Rosenberg Šveitsi kõige kõvemas profitiimis Tudor Pro Cycling Team. Võistkonna omanik on Šveitsi rattalegend Fabian Cancellara isiklikult. Vestlust veab Ivar Jurtšenko. Head kuulamist!
15.07.2023 1h
Podcasti „Jalgrattapalavik“ uues episoodis räägime Tour de France'i eelset juttu. Eeloleval nädalavahetusel stardib Hispaaniast Bilbaost järjekorras 110. Prantsusmaa velotuur, saate külaline on stardipaigas kohal, et hoida Bora-Hansgrohe tiimi varustuse küsimused kenasti kontrolli all ja mine tea, võib-olla luua ka mõni kuldaväärt kontakt varustuse tootjatega. Gerd Kodanik astus stuudiost läbi esmaspäeval, 26. juunil, vahetult enne Tallinnast äralendu. Viimaseks suurtuuri eelseks pakiliseks asjaks kodusel pinnal oli Saksamaa meistrisärgi tellimine Emanuel Buchmannile. Kui mõne riigi meistrisärk saab mehele, kes stardib Tour de France'il, on tarvis kiirelt tegutseda. Räägime sõiduvarustusest lähemalt ja põhjalikumalt. Just kolmenädalase velotuuri võtmes. Kui palju on igal sõitjal kasutada rattaid ja muud varustust ning mida see kõik rahalises vääringus tähendab? Vestlust veab Ivar Jurtšenko. Head kuulamist!
27.06.2023 52 m
Podcastil „Jalgrattapalavik“ on külas üsna hiljuti Eesti Spordi Kuulsuste Halli valitud mees, endine profijalgrattur Jaan Kirsipuu. Vestleme käesolevast maanteesõidu hooajast ja seda peamiselt Eesti ratturite vaatevinklist. Jaan on väljaütlemistes aus, andes otsesõnu mõista, et mõnel mehel tuleb peeglisse vaadata ning edasiminekuks õiged järeldused teha. Vestlust veab Ivar Jurtšenko. Head kuulamist!
15.06.2023 1h 1 m
Podcasti „Jalgrattapalavik“ seekordseks külaliseks on mees, kes peab oma sportlastee tähetunniks 1988. aasta Baltic Sea Friendship Race velotuuri, mis tõi Eestis ja Tallinnas raja äärde kümneid tuhandeid pealtvaatajaid. Oli ärkamise aeg ning Eesti jalgrattakoondise võimas esitus ja Liidu koondise alistamine puges rahvale hinge. Andres Lauk oli toona üks kuuest sangarist, kes pedaale tallates Eesti rahva eneseväärikust ja iseseisvuspüüdlust soojade tunnetega poputas. Vestlust veab Ivar Jurtšenko. Head kuulamist!
26.05.2023 1h 5 m
Podcasti „Jalgrattapalavik“ maikuu esimeseks külaliseks on maastikurattamaratonide Euroopa meistrivõistluste kahekordne medalimees Peeter Pruus. Hetkel olude sunnil kodus, kuna taastub õlavigastusest, aga tahtmist täis, et juba mõne nädala pärast uuesti võistlustulle asuda. Räägime vigastusest ja puudutame spordimeediat, kes tiitlivõistluste medalimehe traumast põrmugi välja ei tee. Kas tõesti on jalgrattasõit sedavõrd nurgatagune ala, et Pruusi tegemised ei ületa uudiskünnist? Rattamaratonide maailma reitingus on punktisaajaid enam kui 1000 ja meie mees 20. kohal. Isegi ilma roosade prillideta paistab päris tummine. Veel meenutame saates Tokyo olümpiamänge, kus Pruus võistles kaasa maantee grupisõidus ja käime juttudega ära eksootilisel Borneo saarel. Vestlust veab Ivar Jurtšenko. Head kuulamist!
08.05.2023 1h
Podcasti „Jalgrattapalavik“ erinumber toob kuulajatele koju kätte teadmise harukordsest võimalusest minna Škoda loosimängu auhinnapaketiga, täiesti tasuta, kogema maailma hinnatuima velotuuri Tour de France'i melu. See ei saa olema tavaline kaasaelamine raja ääres, vaid eksklusiivne pakett sisaldab kohtumist ning kerget rattatiiru koos Tour de France'i endise võitja Andy Schleckiga, etapi jälgimist nii saateautost kui ka helikopteri pardalt (sobiva ilma korral), loomulikult lennupileteid Bilbaosse ja tagasi ning kohapealset majutust. Sellest kõigest räägivad saates lähemalt ettevõtmise taga olevad rattaentusiastid ja rattaspordi toetajad Mario Orgla ning Andre Kull. Räägime ka Škoda MTB Kolmapäevakute sarjast, mille ühest etapist osavõtt on kohustuslik, kui soovitakse auhinnapaketile kandideerida. Kampaania kestab 7. juunini ja loosimine leiab aset paar päeva hiljem. Ühtlasi pöörame tähelepanu Škoda uuele liikumisbrändile We Love Cycling. Mis muud kui head kuulamist ja andke endale võimalus! Vestlust veab Ivar Jurtšenko.
02.05.2023 23 m
Täpselt nii nagu pealkiri reedab, suundub podcast „Jalgrattapalavik“ sel korral juttudega Ameerika Ühendriikide rattaspordi radadele. Reisisaatjaks Oskar Nisu, kes kuulub alates käesolevast hooajast tiimi Denver Disruptors.
28.04.2023 52 m
Podcasti "Jalgrattapalavik" aprilli esimese saate külaliseks on mees, kelle poolt juhatatav klubi – Kalevi Jalgrattakool, on tunnistatud Eesti parimaks jalgrattaklubiks tosin aastat jutti. Tehke järgi või makske kinni. Stuudios on koha sisse võtnud rõkkava naeruga Jaanus Prükkel. Vestlust veab Ivar Jurtšenko.
18.04.2023 53 m
Podcasti „Jalgrattapalavik“ märtsikuu teise saate külaliseks on maanteesõidu rahvusvahelise kategooria komissar Mihkel Nanits (37). Alles neljas eestlane kõrgeima jalgrattakohtuniku kraadiga Oleg Sapožnini, Rein Kasela ning Madis Lepajõe kõrval. Vestlust veab Ivar Jurtšenko. Head kuulamist!
31.03.2023 52 m
Podcast „Jalgrattapalavik“ on pärast mõnenädalast pausi uue episoodiga kuulajaid rõõmustamas ning külaliseks ei keegi muu, kui Eesti kõige pikema staažiga profijalgrattur Rein Taaramäe. Suurtuuride etapivõitjal on käsil 16nes profihooaeg. Tänavu sõidab Taaramäe suurtuuridest ainult Vueltat. Viimaste hooaegade Giro – Vuelta duubel mängiti ringi. „Sai kaarte vähe ümber mängitud. Aasta esimene pool läheb puhtalt nädalaste velotuuride peale ja neid on kavas ikka päris kõvasti. Enne Vueltat saan seitse velotuuri kindlasti sõita,“ kirjeldas Taaramäe käesoleva aasta kondikava. Õpetussõnu jagub ka noortele. „Ärge tehke sporti liiga noorelt liiga professionaalselt!“ Loomulikult tulevad sinna juurde selgitused. Taaramäe toob ka elulise näite Eesti meistrivõistlustelt. Mis muud, kui head kuulamist! Saatesarja veab Ivar Jurtšenko.
13.03.2023 59 m
Podcast „Jalgrattapalavik“ jõuab seekordse saatega juubeli hõngulise tähiseni. Eetrisse jõuab sarja kolmveerandsajas episood ehk usutlus numbriga 75. Seekordne külaline on Eesti jalgrattaspordi ringkondades teada-tuntud mees – Mallor Türna. 1970. aastate lõpus ja 1980. aastate alguses kuulus ta tippsportlaste leeri, sõites trekil välja suurmeistri normi. See oli taseme näitaja. Maanteesõidus säravaimaks saavutuseks etapivõit NSV Liidu velotuuril ja näiteks Balti velotuuril on ta kandnud liidrisärki. Sellest kõigest ja paljust muust me loomulikult saates ka räägime.
17.02.2023 57 m
Jalgrattaspordi uus hooaeg on käima läinud ning paari kuu pikkuselt pausilt naaseb taskuhääling „Jalgrattapalavik“. Huvitavate külaliste paeluvad jutud endiselt kättesaadavad Delfi Tasku, SoundCloudi, Spotify, Apple Podcasts ja Google Podcasts keskkonnast. Sel korral on saatejuhil Ivar Jurtšenkol külas kolmel järjestikusel aastal Eesti parimaks jalgrattatreeneriks valitud Karmen Reinpõld. Väga omapärase taustaga treener, kellel on mitme erineva eriala kõrgharidus ning sportlikke väljakutseid esitab ta mitte ainult sportlastele, vaid ka iseendale.
07.02.2023 1h 1 m
Jalgrattaspordi võistlushooajale on pidulikult joon alla tõmmatud, auväärt tiitlid ja auhinnad jagatud. Tõmbame kokku ka podcasti „Jalgrattapalavik“ järjekordse aastaringi ning seda koos Eesti jalgratturite liidu presidendiga. Ärimees Raivo Rand on alaliidu presidendina rattasporti suunanud viimased kuus aastat. Mis on selle ajaga tehtud ja mis teoksil? Praegune juhatus on ametisse kinnitatud 2025. aastani.
21.11.2022 49 m
Podcast „Jalgrattapalavik“ pakub kuulamiseks jutuajamise Rene Mandriga, kes on värskelt sõlminud 2-aastase lepingu Israel – Premier Tech Pro Cycling meeskonnaga. Mandrist sai tipptasemel profitiimi spordidirektor. Rääkida on palju ja teemad vägagi intrigeerivad. Juba tuleval hooajal võib eestlasest teatud võidusõitudel saada Chris Froome'i, Jakob Fuglsangi, Michael Woodsi jt nimekate võidusõitjate otsene ülemus.
14.11.2022 1h
Podcasti „Jalgrattapalavik“ oktoobri teise saate külaliseks on Laura Lepasalu. Tänasel päeval kolme lapse ema, kes 2008. aastal sõlmis Prantsusmaa klubiga Team Pro Feminin Les Carroz profilepingu, ent profina sõita ei saanud, sest klubi läks majanduslike raskuste tõttu hingusele. Ikka juhtub.
31.10.2022 48 m
Podcastis „Jalgrattapalavik“ saab sel korral kuulda tõestisündinud lugu, mis ajab kulme kergitama. 1958. aasta Eesti meistrivõistlustel ühisstardiga sõidus võitis 16-aastane Kalju Koch pronksi. Vähe sellest. Ta sõitis rattaga, millel puudus sadul. Ei, sadul ei tulnud sõidu ajal ratta küljest ära. Noormees läks juba starti ilma sadulata. Tingituna väikesest kasvust muud võimalust lihtsalt polnud. Raamile kinnitati padi, mis võimaldas õigel kõrgusel pedaale tallata. Ausalt öeldes, ei kujuta ette. Ja nõnda tulla veel medalile... selleks peab olema Kalju Koch.
03.10.2022 51 m
Jalgrattajuttu räägime sel korral mehega, kellel on profivõite jalaga segada. Konkreetse ajendi Jaan Kirsipuuga kokkusaamiseks andis 23. august, kui Prantsusmaa profitiim Ag2r Citroen jõudis Poitou-Charentes en Nouvelle-Aquintaine velotuuri avaetapil klubi ajaloo 500. võiduni. Uhke ja erakordne tähis!
13.09.2022 1h 19 m
Podcast „Jalgrattapalavik“ rõõmustab kuulajaid uue episoodiga. Seekordseks külaliseks on Gleb Karpenko, kes mõne nädala eest tuli Eesti koondisega Balti Keti velotuuri meeskondlikuks võitjaks. Gleb andis töömehena edusse märkimisväärse panuse.
02.09.2022 1h 5 m
Podcastis „Jalgrattapalavik“ teeme sel korral juttu rattadünastia esindajaga. Tema isa vend Endel oli 17 kordne Eesti meister ja isa vennapoeg Heino 13 kordne Eesti meister jalgrattaspordis. Põlvkond hiljem tegi rattaseljas tegusid saate külaline Runo Ruubel. Runo võinuks vabalt ekslema sattuda näitlemise radadele, kuna nii isa kui ka ema olid lähedalt seotud teatriga. Isa Paul koguni Eesti NSV teeneline kunstnik.
15.07.2022 1h
Podcastil „Jalgrattapalavik“ on sel korral külas kaugema kandi mees. Belgiast, Brüsseli lähistelt jõudis kodukamarale puhkama Andrus Rikkas, kes 30 aastat tagasi oli Eesti üks paremaid trekisprintereid. 1980ndate lõpp ja 1990ndate algus oli aeg kui trekisprinterid eesotsas kahekordse olümpiavõitja Erika Salumäega tegid suuri tegusid. Ka mehed olid pildil – Teet Laaneots, Urmo Valter, Sven Lill, Andrei Nardjužev, Andrus Rikkas – kõik NSV Liidu noortesüsteemi karastusega.
08.07.2022 1h
Podcast „Jalgrattapalavik“ on jõudnud episoodini number 63. Seekordseks külaliseks on mees, kes alates 2008. aastast vedanud Aerobike'i sarja. Just võistluste korraldusel me Mihkel Reilega saates pikemalt peatume, aga mitte ainult. Mihkel on veel noor mees, vanust 37 ja teoreetiliselt võiks vabalt võidusõitja ametit pidada.
20.06.2022 1h 8 m
Podcast „Jalgrattapalavik“ rõõmustab rattaspordihuvilisi juunikuu esimese saatega. Külas on Romet Pajur, kes tänavu pakkunud juunioride tippklassi jõuproovidel fantastilisi tulemusi. Kes ta on ja kuidas Tallinna külje alt Sauelt pärit noormees omavanuste maailma eliiti kerkis?
13.06.2022 1h 2 m
Tänasele päevale igati sobilikult, arvestades, et käib Itaalia velotuur on podcastil „Jalgrattapalavik“ külas üks seitsmest eestlasest, kes startinud Giro d'Italial. Kuulajatega jagab rattasõidu tarkusi aastatel 2010-2011 Cofidise profitiimi kuulunud Kalle Kriit.
16.05.2022 1h 38 m
Podcastil „Jalgrattapalavik“ on taaskord külas tegevsportlane, esimest hooaega Belgia profimeeskonnas Bingoal-Pauwels-Sauces WB sõitev Karl Patrick Lauk. Jututeema keerleb peamiselt uue meeskonna ning käesoleva hooaja tegemiste ümber. Saame teada, kui hästi või kui keeruliselt on asjad seni sujunud?
07.05.2022 1h 12 m
Podcastil „Jalgrattapalavik“ on külas isa ja tütar, avatud olekuga Marek Sander ning Laura Lizette Sander. Veel juunioride klassi kuuluv Laura Lizette on valitsev täiskasvanute Eesti meister eraldistardiga sõidus, 2019. aastast on tal ette näidata medal Euroopa noorte olümpiafestivalilt. Omavanuste hulgas kõva tegija. Marek on rohkem teada-tuntud suusaringkondades, ent jalgrattasport on piltlikult öeldes teine armastus. Okei, võib-olla kolmas.
22.04.2022 1h 27 m
Podcastil „Jalgrattapalavik“ on külas Tõnu Ord ja Martin Puusepp. Mõlemad rattaspordiga väga tihedalt seotud ning omavahel lähedalt sugulased. Tõnu on onu ja Martin on õepoeg. 2011. aasta Eesti grupisõidu meistrivõistluste hõbe ja Saaremaa velotuuri teine mees Martin Puusepp on viimased kuus aastat kuulunud Saksamaa tippklubi BORA Hansgrohe taustajõudude hulka.
11.04.2022 1h 9 m