Jalgrattapalavik
Jalgrattateemaline podcast, mis jõudis kuulajate kõrvu esmakordselt 2020. aasta jaanuaris. Külalisteks inimesed, kes on ühel või teisel moel puutunud kokku jalgrattasõidu kui spordiga - sportlased, treenerid, võistluste korraldajad jne. Kas keegi tunneb kedagi, kellele ei meeldi jalgrattaga sõita? Ei pea ilmtingimata kiiresti, võib ka niisama kulgeda. Käis mõte peast läbi? Ei sähvata ju, et keegi oleks karjuvalt vastu. Pigem ikka meeldib... Oleme puhtal kujul rattariik. Isegi peaminister oli Ratas, Jüri Ratas. Kuhu edasi? Ka seda arutame. Podcasti veab Ivar Jurtšenko.
Saatejuht
Ivar Jurtšenko
Episoodid
Jaan Kirsipuu: olümpia grupisõit on keeratud farsiks, ei saagi aru, mis asi see on
Podcast „Jalgrattapalavik“ rõõmustab kuulajaid 2024. aasta teise episoodiga. Külaliseks Eesti Olümpiakomitee tippspordikomisjoni liige ja Voltas-Tartu2024 by CCN maanteejalgrattatiimi üks vedajatest Jaan Kirsipuu. Saate sisse mahub ka Filter Temposarja tutvustus, selles osas teeme juttu Aerobike'i eestvedaja Mihkel Reilega. Jutuajamises Jaan Kirsipuuga puudutame laias plaanis kahte teemat – Eesti kontinentaaltiimi hooaja algus ning käesoleval aastal ees ootavad tiitlivõistlused. Hooaja alguse osas on rääkida päris palju. Tiimis toimunud muudatused, uued sõitjad ja sponsorid, eksootilisele Taiwani velotuurile pääsemine, Eesti koondisega Colombia velotuuril käik jne.Tiitlivõistluste osas peatume kõige pikemalt Pariisi olümpiamängudel ja seda põhjusega. Meeste grupisõidus on osalejate hulka drastiliselt vähendatud, 90 osaleja peale. Kirsipuu sõnul pole see enam klassikaline proffide tasemel võidusõit, vaid jumal teab mis. Ühe võidusõitja saab grupisõidurajale välja panna ka Eesti. Kõige kindlam valik sellele kohale näib olevat Madis Mihkels, kelle võistlusprogramm on sätitud sihiga olla olümpiamängudel võimalikult heas hoos.Vestlust veab Ivar Jurtšenko, head kuulamist!
28.03.2024 49 m
Jalgrattapalvustel osaleja Allar Raja: Kangerti üheksas koht Rio olümpial on sama väärtuslik kui mõne teise ala medal
Lõpuks ometi. Tühised kolm kuud ootust ja podcast „Jalgrattapalavik“ on kuuldeulatuses tagasi. Talvest on alles vaid riismed, üha pehmenevad miinuskraadid, linnulaululine kevad saabub vääramatu jõuna. Ja ratturitele see kahtlemata meeldib. Podcasti auväärt külaliseks on seekord Rio de Janeiro olümpiamängude pronks ja paljukordne tiitlivõistluste medalivõitja, sõudja Allar Raja. Huvitav valik, eks! Jalgrattaspordiga on Raja saanud rohkem sinasõbraks viimastel aastatel, kui tänu vennale ning mis siin salata ka tänu Tanel Kangertile sattus „pedaalide“ seltskonda. Sealt on tulnud igapühapäevased palvused, mis tähendavad mõnetunnist jalgrattatiiru koos lõbusate lugudega. Kes kõige valusamalt konkurentidel kaela pikaks tõmbas, kes rattasadulas „sünnitas“ ja millise laviinina noored talendid kõige kõrgemaid tippe vallutavad.Vestlust veab Ivar Jurtšenko, head kuulamist ja kaasa mõtlemist!
13.03.2024 53 m
Innar Mändoja: ühes klubis oli palju „punnis“ silmadega vendi, sinna ma ei tahtnud minna. Klubi president oli apteeker
Teie käsutuses on podcasti „Jalgrattapalavik“ 2023. aasta viimane episood ja mine tea, kas rohkem tulebki. Aga, ärgem kurvastagem, pigem nautigem saadet, sest stuudiost astus läbi mees, kelle tegemistest pole varem nii pikalt juttu tehtud. Innar Mändoja – profina World Touri tasemel kolm hooaega 2000 – 2002.
24.11.2023 1h 5 m
Janika ja Urmas Lõiv: kuidas sportlikud unistused teoks teha ja rohkemgi veel
Podcastil „Jalgrattapalavik“ on külas Eesti käesoleva aasta parim naisjalgrattur Janika Lõiv ja tema tegemisi toetava „Team Lõiv“ vedaja, Janika abikaasa Urmas Lõiv. Tund aega jutuajamist läheb lennates. Korralik retrospektiiv. Meenutame Janika esimesi samme jalgrattaspordis, kuidas ja kellel tekkisid olümpiale mineku hulljulged mõtted, mis juhtus Tokyos 2021, profitiimidesse minek ning vaatame ka ette – mis seisud on tuleva aasta Pariisi olümpiaga. Ja mõistagi puudutame päris põhjalikult lõppenud hooaja tegemisi. Rohkelt võistlusi ja punktide kogumist, et kvalifitseeruda Pariisi olümpiale. Maailmameistrivõistlustel peatume samuti, kus olnuks võimalik olümpiapilet juba kätte saada, aga tol päeval lihtsalt ei klappinud. Vestlust veab Ivar Jurtšenko. Head kuulamist!
13.11.2023 1h 4 m
Madis Mihkels tuleva hooaja eel: tahaks proovida Vueltat, kõige rahakamatesse tiimidesse veel ei kipu
Podcastil „Jalgrattapalavik“ on külas Madis Mihkels. Mõistagi ei saa me üle ega ümber skandaalsest hooaja lõpust Hiinas, aga meie jutuajamise peamine fookus on suunatud viimase pooleteise aasta sportlikule poolele, mil Mihkels on esindanud Intermarche – Wanty profitiimi.
18.10.2023 51 m
Kristjan Port: sportlased võiks rääkida sellest kui palju neid on testitud, see tõstaks usaldusväärsust
Kas Froome'i, Vingegaardi, Jumbo-Visma jt saavutused on mõistetavad? Podcasti “Jalgrattapalavik” külaliseks on Tallinna Ülikooli tervisekäitumise ja spordibioloogia professor Kristjan Port. Räägime jalgrattasõidust kui liikumisviisist ja jalgrattasõidust tippspordi vaatevinklis – kuidas ühte või teist sportlikku suursaavutust ning eredalt silma jäänud trendi selgitada. Kas dopingukahtlustused tuleks maailma tippude puhul jätta minevikku?
11.10.2023 57 m
Aivar Murd Liidu koondise kogemusest: auto sõitis kõrvale, aken keerati alla ja öeldi, kuule...
Podcasti „Jalgrattapalavik“ septembrikuu teises episoodis läheme juttudega ajas tagasi umbes 35-40 aastat. Külas on pärnakas Aivar Murd, kelle parimad päevad sportlasena jäävad vahemikku 1983 – 1990. Rääkida on paljust: Läänemere maade sõpruse velotuurid, Balti velotuuri võit, NSV Liidu meistrivõistluste medalivõit 50 km paarissõidus, Liidu koondisega valmistumine maailmameistrivõistlusteks, 100 km meeskonnasõidus aeg alla kahe tunni, mõõduvõtt lääneriikide paremate amatööridega Tour du Hainault mitmepäevasõidul, Lada-Ghzel profitiimi eemaletõukav kogemus jne. Aivar Murd on samast plejaadist Toomas Kirsipuu, Arvi Tammesalu ja Tõnu Roosmäega, kes kõik neli jõudsid Liidu koondise laagritesse välja.Vestlust veab Ivar Jurtšenko. Head kuulamist!
30.09.2023 55 m
Markus Pajur: tahan kindlasti sõita, aga reaalsus on see, et kui ma ei leia palka maksvat klubi, siis...
Podcasti „Jalgrattapalavik“ septembrikuu esimese saate külaliseks on käesoleval hooajal Eesti võidusõitudel kõige enam silma paistnud mees – Markus Pajur. Tänavune kolmekordne Eesti meister, kes seisab 23-aastaselt teelahkmel, mis selle tippspordiga ikkagi edasi saab.
01.09.2023 50 m
Profijalgratturiks pürgiv Aaron Aus: otsest iidolit mul ei ole, kui, siis tahaks Lauri moodi olla
Podcastil „Jalgrattapalavik“ on sel korral külalisi kaks. Tänavu tulemuste vaates endast rääkima pannud 19-aastane rattamees Aaron Aus ja tema isa Andres, kes on 20 aastat tagasi traagiliselt hukkunud profijalgratturi Lauri Ausi vend.
23.08.2023 46 m
Karl Patrick Lauk meistrisärgi saamisest: Sitta kah! Luban, et võidan
Podcastil „Jalgrattapalavik“ on sel korral külas Eesti meister grupisõidus Karl Patrick Lauk. Räägime peamiselt käesoleva jalgrattahooajaga seotud teemadest, mõistagi fookusega saarlase tegemistel. Või mis saarlane, pigem juba pärnakas. Kui palju sportlased julgevad võistluste eel veksleid välja anda ja kuidas on sellega lood Laugul? Grupisõidu meistrivõistluste eel läks ta lubadustega täispangale ja see toimis. Äkki peaks kasutama sama võtet tihedamini? Meenutame meistrisärgi toonud sõitu ning selle ümber tekkinud poleemikat ja arutame, millist kaalu võiks meistrisärgi saamine omada uue profilepingu sõlmimisel, mis lähikuudel loodetavasti tuleb.
10.08.2023 55 m
Sander Maasingu elukool: Pikkuusiga Jugoslaavia tuuril, Taaramäe ja Kangertiga juunioride Rahutuuril
Podcast „Jalgrattapalavik“ astub värske episoodiga kuulajate ette vahetult pärast Tour de France'i lõppu. Prantsusmaa velotuurist teeme juttu õige põgusalt, aga siiski teeme. Enamjaolt räägime Sander Maasingu käekäigust ratturina ning arutleme coach'ingu teemadel, mis on need oskused, mille abil saab sportlane enda seest kätte võimalikult palju?
25.07.2023 1h 15 m
Stuudios mees, kes lävib tööalaselt Šveitsi rattalegendi Fabian Cancellaraga
Kuum jalgrattaspordi suvi on täies hoos ning podcast „Jalgrattapalavik“ tuleb kuulajate ette episoodiga number 85. Sel korral ajame juttu noore ja teotahtelise mehega, kes on juba neljandat hooaega mehaanikuna ametis välismaiste profitiimide juures. Tänasel päeval töötab Reigo Rosenberg Šveitsi kõige kõvemas profitiimis Tudor Pro Cycling Team. Võistkonna omanik on Šveitsi rattalegend Fabian Cancellara isiklikult. Vestlust veab Ivar Jurtšenko. Head kuulamist!
15.07.2023 1h
Bora-Hansgrohe varustuse pealik: eelmise aasta Tour de France'il juhtus valus apsakas
Podcasti „Jalgrattapalavik“ uues episoodis räägime Tour de France'i eelset juttu. Eeloleval nädalavahetusel stardib Hispaaniast Bilbaost järjekorras 110. Prantsusmaa velotuur, saate külaline on stardipaigas kohal, et hoida Bora-Hansgrohe tiimi varustuse küsimused kenasti kontrolli all ja mine tea, võib-olla luua ka mõni kuldaväärt kontakt varustuse tootjatega. Gerd Kodanik astus stuudiost läbi esmaspäeval, 26. juunil, vahetult enne Tallinnast äralendu. Viimaseks suurtuuri eelseks pakiliseks asjaks kodusel pinnal oli Saksamaa meistrisärgi tellimine Emanuel Buchmannile. Kui mõne riigi meistrisärk saab mehele, kes stardib Tour de France'il, on tarvis kiirelt tegutseda. Räägime sõiduvarustusest lähemalt ja põhjalikumalt. Just kolmenädalase velotuuri võtmes. Kui palju on igal sõitjal kasutada rattaid ja muud varustust ning mida see kõik rahalises vääringus tähendab? Vestlust veab Ivar Jurtšenko. Head kuulamist!
27.06.2023 52 m
Kirsipuu käesolevast rattahooajast: Kes Eesti proffidest on olnud tasemel, kes peab peeglisse vaatama?
Podcastil „Jalgrattapalavik“ on külas üsna hiljuti Eesti Spordi Kuulsuste Halli valitud mees, endine profijalgrattur Jaan Kirsipuu. Vestleme käesolevast maanteesõidu hooajast ja seda peamiselt Eesti ratturite vaatevinklist. Jaan on väljaütlemistes aus, andes otsesõnu mõista, et mõnel mehel tuleb peeglisse vaadata ning edasiminekuks õiged järeldused teha. Vestlust veab Ivar Jurtšenko. Head kuulamist!
15.06.2023 1h 1 m
Andres Lauk esimesest välisvõistlusest: see oli šokk, sattuda alumiiniumlusikate keskelt Lääne-Saksamaale.
Podcasti „Jalgrattapalavik“ seekordseks külaliseks on mees, kes peab oma sportlastee tähetunniks 1988. aasta Baltic Sea Friendship Race velotuuri, mis tõi Eestis ja Tallinnas raja äärde kümneid tuhandeid pealtvaatajaid. Oli ärkamise aeg ning Eesti jalgrattakoondise võimas esitus ja Liidu koondise alistamine puges rahvale hinge. Andres Lauk oli toona üks kuuest sangarist, kes pedaale tallates Eesti rahva eneseväärikust ja iseseisvuspüüdlust soojade tunnetega poputas. Vestlust veab Ivar Jurtšenko. Head kuulamist!
26.05.2023 1h 5 m
Vigastatud Peeter Pruus: parimad tulemused on veel tegemata, kui suudan terve püsida.
Podcasti „Jalgrattapalavik“ maikuu esimeseks külaliseks on maastikurattamaratonide Euroopa meistrivõistluste kahekordne medalimees Peeter Pruus. Hetkel olude sunnil kodus, kuna taastub õlavigastusest, aga tahtmist täis, et juba mõne nädala pärast uuesti võistlustulle asuda. Räägime vigastusest ja puudutame spordimeediat, kes tiitlivõistluste medalimehe traumast põrmugi välja ei tee. Kas tõesti on jalgrattasõit sedavõrd nurgatagune ala, et Pruusi tegemised ei ületa uudiskünnist? Rattamaratonide maailma reitingus on punktisaajaid enam kui 1000 ja meie mees 20. kohal. Isegi ilma roosade prillideta paistab päris tummine. Veel meenutame saates Tokyo olümpiamänge, kus Pruus võistles kaasa maantee grupisõidus ja käime juttudega ära eksootilisel Borneo saarel. Vestlust veab Ivar Jurtšenko. Head kuulamist!
08.05.2023 1h
Rattalt tolm maha ja kolmapäevakule! Loosirattas eksklusiivne pakett Tour de France'ile
Podcasti „Jalgrattapalavik“ erinumber toob kuulajatele koju kätte teadmise harukordsest võimalusest minna Škoda loosimängu auhinnapaketiga, täiesti tasuta, kogema maailma hinnatuima velotuuri Tour de France'i melu. See ei saa olema tavaline kaasaelamine raja ääres, vaid eksklusiivne pakett sisaldab kohtumist ning kerget rattatiiru koos Tour de France'i endise võitja Andy Schleckiga, etapi jälgimist nii saateautost kui ka helikopteri pardalt (sobiva ilma korral), loomulikult lennupileteid Bilbaosse ja tagasi ning kohapealset majutust. Sellest kõigest räägivad saates lähemalt ettevõtmise taga olevad rattaentusiastid ja rattaspordi toetajad Mario Orgla ning Andre Kull. Räägime ka Škoda MTB Kolmapäevakute sarjast, mille ühest etapist osavõtt on kohustuslik, kui soovitakse auhinnapaketile kandideerida. Kampaania kestab 7. juunini ja loosimine leiab aset paar päeva hiljem. Ühtlasi pöörame tähelepanu Škoda uuele liikumisbrändile We Love Cycling. Mis muud kui head kuulamist ja andke endale võimalus! Vestlust veab Ivar Jurtšenko.
02.05.2023 23 m
Oskar Nisu: Miami Beachi jõuproov meenutas Elvat, USA sõitude juures üllatas vaid üks asi
Täpselt nii nagu pealkiri reedab, suundub podcast „Jalgrattapalavik“ sel korral juttudega Ameerika Ühendriikide rattaspordi radadele. Reisisaatjaks Oskar Nisu, kes kuulub alates käesolevast hooajast tiimi Denver Disruptors.
28.04.2023 52 m
Jaanus Prükkel: et just mina olümpiavõitja Erika Salumäed õlgadel kandsin, oli juhus
Podcasti "Jalgrattapalavik" aprilli esimese saate külaliseks on mees, kelle poolt juhatatav klubi – Kalevi Jalgrattakool, on tunnistatud Eesti parimaks jalgrattaklubiks tosin aastat jutti. Tehke järgi või makske kinni. Stuudios on koha sisse võtnud rõkkava naeruga Jaanus Prükkel. Vestlust veab Ivar Jurtšenko.
18.04.2023 53 m
UCI komissar Mihkel Nanits rataste kontrollist, magavast kohtunikust, eksamist ja paljust muust
Podcasti „Jalgrattapalavik“ märtsikuu teise saate külaliseks on maanteesõidu rahvusvahelise kategooria komissar Mihkel Nanits (37). Alles neljas eestlane kõrgeima jalgrattakohtuniku kraadiga Oleg Sapožnini, Rein Kasela ning Madis Lepajõe kõrval. Vestlust veab Ivar Jurtšenko. Head kuulamist!
31.03.2023 52 m
Rein Taaramäe: tahan sel aastal natuke riskida, jutud uuest lepingust ja nõuanded noortele
Podcast „Jalgrattapalavik“ on pärast mõnenädalast pausi uue episoodiga kuulajaid rõõmustamas ning külaliseks ei keegi muu, kui Eesti kõige pikema staažiga profijalgrattur Rein Taaramäe. Suurtuuride etapivõitjal on käsil 16nes profihooaeg. Tänavu sõidab Taaramäe suurtuuridest ainult Vueltat. Viimaste hooaegade Giro – Vuelta duubel mängiti ringi. „Sai kaarte vähe ümber mängitud. Aasta esimene pool läheb puhtalt nädalaste velotuuride peale ja neid on kavas ikka päris kõvasti. Enne Vueltat saan seitse velotuuri kindlasti sõita,“ kirjeldas Taaramäe käesoleva aasta kondikava. Õpetussõnu jagub ka noortele. „Ärge tehke sporti liiga noorelt liiga professionaalselt!“ Loomulikult tulevad sinna juurde selgitused. Taaramäe toob ka elulise näite Eesti meistrivõistlustelt. Mis muud, kui head kuulamist! Saatesarja veab Ivar Jurtšenko.
13.03.2023 59 m
Mallor Türna: erinevalt Matist ma Janek Tombakut mootorrattaga taga ei ajanud
Podcast „Jalgrattapalavik“ jõuab seekordse saatega juubeli hõngulise tähiseni. Eetrisse jõuab sarja kolmveerandsajas episood ehk usutlus numbriga 75. Seekordne külaline on Eesti jalgrattaspordi ringkondades teada-tuntud mees – Mallor Türna. 1970. aastate lõpus ja 1980. aastate alguses kuulus ta tippsportlaste leeri, sõites trekil välja suurmeistri normi. See oli taseme näitaja. Maanteesõidus säravaimaks saavutuseks etapivõit NSV Liidu velotuuril ja näiteks Balti velotuuril on ta kandnud liidrisärki. Sellest kõigest ja paljust muust me loomulikult saates ka räägime.
17.02.2023 57 m
Karmen Reinpõld: miks me ei ole viimase kuue aasta jooksul näinud laboris ühtegi Taaramäed või Kangertit?
Jalgrattaspordi uus hooaeg on käima läinud ning paari kuu pikkuselt pausilt naaseb taskuhääling „Jalgrattapalavik“. Huvitavate külaliste paeluvad jutud endiselt kättesaadavad Delfi Tasku, SoundCloudi, Spotify, Apple Podcasts ja Google Podcasts keskkonnast. Sel korral on saatejuhil Ivar Jurtšenkol külas kolmel järjestikusel aastal Eesti parimaks jalgrattatreeneriks valitud Karmen Reinpõld. Väga omapärase taustaga treener, kellel on mitme erineva eriala kõrgharidus ning sportlikke väljakutseid esitab ta mitte ainult sportlastele, vaid ka iseendale.
07.02.2023 1h 1 m
Jalgrattaliidu president Raivo Rand: enne ma järele ei jäta, kui uus velotrekk tuleb
Jalgrattaspordi võistlushooajale on pidulikult joon alla tõmmatud, auväärt tiitlid ja auhinnad jagatud. Tõmbame kokku ka podcasti „Jalgrattapalavik“ järjekordse aastaringi ning seda koos Eesti jalgratturite liidu presidendiga. Ärimees Raivo Rand on alaliidu presidendina rattasporti suunanud viimased kuus aastat. Mis on selle ajaga tehtud ja mis teoksil? Praegune juhatus on ametisse kinnitatud 2025. aastani.
21.11.2022 49 m
Rene Mandri hakkab tööle neljakordse Tour de France'i võitjaga: „Mis seal ikka, sõitja asi on spordidirektorit kuulata“
Podcast „Jalgrattapalavik“ pakub kuulamiseks jutuajamise Rene Mandriga, kes on värskelt sõlminud 2-aastase lepingu Israel – Premier Tech Pro Cycling meeskonnaga. Mandrist sai tipptasemel profitiimi spordidirektor. Rääkida on palju ja teemad vägagi intrigeerivad. Juba tuleval hooajal võib eestlasest teatud võidusõitudel saada Chris Froome'i, Jakob Fuglsangi, Michael Woodsi jt nimekate võidusõitjate otsene ülemus.
14.11.2022 1h
Laura Lepasalu: ei tea, mida ema võis mõelda kui tulin esimesest trennist koju tarkusega, et aluspükse...
Podcasti „Jalgrattapalavik“ oktoobri teise saate külaliseks on Laura Lepasalu. Tänasel päeval kolme lapse ema, kes 2008. aastal sõlmis Prantsusmaa klubiga Team Pro Feminin Les Carroz profilepingu, ent profina sõita ei saanud, sest klubi läks majanduslike raskuste tõttu hingusele. Ikka juhtub.
31.10.2022 48 m
Päriselt? Kalju Koch tuli Eesti meistrivõistlustel medalile rattaga, millel oli sadula asemel...
Podcastis „Jalgrattapalavik“ saab sel korral kuulda tõestisündinud lugu, mis ajab kulme kergitama. 1958. aasta Eesti meistrivõistlustel ühisstardiga sõidus võitis 16-aastane Kalju Koch pronksi. Vähe sellest. Ta sõitis rattaga, millel puudus sadul. Ei, sadul ei tulnud sõidu ajal ratta küljest ära. Noormees läks juba starti ilma sadulata. Tingituna väikesest kasvust muud võimalust lihtsalt polnud. Raamile kinnitati padi, mis võimaldas õigel kõrgusel pedaale tallata. Ausalt öeldes, ei kujuta ette. Ja nõnda tulla veel medalile... selleks peab olema Kalju Koch.
03.10.2022 51 m
Jaan Kirsipuu hiilgeaegadest: keskendusin puhtalt spordile, ma ei tahtnud olla jogurtitopsi kaanel
Jalgrattajuttu räägime sel korral mehega, kellel on profivõite jalaga segada. Konkreetse ajendi Jaan Kirsipuuga kokkusaamiseks andis 23. august, kui Prantsusmaa profitiim Ag2r Citroen jõudis Poitou-Charentes en Nouvelle-Aquintaine velotuuri avaetapil klubi ajaloo 500. võiduni. Uhke ja erakordne tähis!
13.09.2022 1h 19 m
Gleb Karpenko elukool Hispaanias: klubi mänedžer ütles, et kui toasooja on vähe, siis tema peres tehakse...
Podcast „Jalgrattapalavik“ rõõmustab kuulajaid uue episoodiga. Seekordseks külaliseks on Gleb Karpenko, kes mõne nädala eest tuli Eesti koondisega Balti Keti velotuuri meeskondlikuks võitjaks. Gleb andis töömehena edusse märkimisväärse panuse.
02.09.2022 1h 5 m
65. Runo Ruubel: verinoorena Liidu velotuuril, Pikkuusi vägiteod, meelelahutuse ja meeleheite klubi
Podcastis „Jalgrattapalavik“ teeme sel korral juttu rattadünastia esindajaga. Tema isa vend Endel oli 17 kordne Eesti meister ja isa vennapoeg Heino 13 kordne Eesti meister jalgrattaspordis. Põlvkond hiljem tegi rattaseljas tegusid saate külaline Runo Ruubel. Runo võinuks vabalt ekslema sattuda näitlemise radadele, kuna nii isa kui ka ema olid lähedalt seotud teatriga. Isa Paul koguni Eesti NSV teeneline kunstnik.
15.07.2022 1h
64. Trekisprint, Liidu juunioride koondis, Jalta 4. keskkool, unustamatu medalivõit ja palju muud
Podcastil „Jalgrattapalavik“ on sel korral külas kaugema kandi mees. Belgiast, Brüsseli lähistelt jõudis kodukamarale puhkama Andrus Rikkas, kes 30 aastat tagasi oli Eesti üks paremaid trekisprintereid. 1980ndate lõpp ja 1990ndate algus oli aeg kui trekisprinterid eesotsas kahekordse olümpiavõitja Erika Salumäega tegid suuri tegusid. Ka mehed olid pildil – Teet Laaneots, Urmo Valter, Sven Lill, Andrei Nardjužev, Andrus Rikkas – kõik NSV Liidu noortesüsteemi karastusega.
08.07.2022 1h
Mihkel Reile ei osanud sportlasena välisklubides olla. Võistluste korralduses keerulised ajad
Podcast „Jalgrattapalavik“ on jõudnud episoodini number 63. Seekordseks külaliseks on mees, kes alates 2008. aastast vedanud Aerobike'i sarja. Just võistluste korraldusel me Mihkel Reilega saates pikemalt peatume, aga mitte ainult. Mihkel on veel noor mees, vanust 37 ja teoreetiliselt võiks vabalt võidusõitja ametit pidada.
20.06.2022 1h 8 m
Romet Pajuriga muinasjutulisest edust. Mida tähendab ratturite kõnepruugis tuumarünnak?
Podcast „Jalgrattapalavik“ rõõmustab rattaspordihuvilisi juunikuu esimese saatega. Külas on Romet Pajur, kes tänavu pakkunud juunioride tippklassi jõuproovidel fantastilisi tulemusi. Kes ta on ja kuidas Tallinna külje alt Sauelt pärit noormees omavanuste maailma eliiti kerkis?
13.06.2022 1h 2 m
61. Kalle Kriit: hea enesetunne suurtuuri teisel poolel, on see võimalik? Seos maailmameistriga
Tänasele päevale igati sobilikult, arvestades, et käib Itaalia velotuur on podcastil „Jalgrattapalavik“ külas üks seitsmest eestlasest, kes startinud Giro d'Italial. Kuulajatega jagab rattasõidu tarkusi aastatel 2010-2011 Cofidise profitiimi kuulunud Kalle Kriit.
16.05.2022 1h 38 m
60. Karl Patrick Lauk: Pariis-Roubaix munakivilõikudes pole midagi nautimisväärset, see on ikka ropp
Podcastil „Jalgrattapalavik“ on taaskord külas tegevsportlane, esimest hooaega Belgia profimeeskonnas Bingoal-Pauwels-Sauces WB sõitev Karl Patrick Lauk. Jututeema keerleb peamiselt uue meeskonna ning käesoleva hooaja tegemiste ümber. Saame teada, kui hästi või kui keeruliselt on asjad seni sujunud?
07.05.2022 1h 12 m
59. Isa ja tütar, lahtise tekstiga: sinus ma olümpiavõitjat ei näe. Need, keda mina näinud olen...
Podcastil „Jalgrattapalavik“ on külas isa ja tütar, avatud olekuga Marek Sander ning Laura Lizette Sander. Veel juunioride klassi kuuluv Laura Lizette on valitsev täiskasvanute Eesti meister eraldistardiga sõidus, 2019. aastast on tal ette näidata medal Euroopa noorte olümpiafestivalilt. Omavanuste hulgas kõva tegija. Marek on rohkem teada-tuntud suusaringkondades, ent jalgrattasport on piltlikult öeldes teine armastus. Okei, võib-olla kolmas.
22.04.2022 1h 27 m
Stuudios kaks meest, kes olid 2011. aasta juulis Pariisis ja nägid ajaloolise Touri lõppu
Podcastil „Jalgrattapalavik“ on külas Tõnu Ord ja Martin Puusepp. Mõlemad rattaspordiga väga tihedalt seotud ning omavahel lähedalt sugulased. Tõnu on onu ja Martin on õepoeg. 2011. aasta Eesti grupisõidu meistrivõistluste hõbe ja Saaremaa velotuuri teine mees Martin Puusepp on viimased kuus aastat kuulunud Saksamaa tippklubi BORA Hansgrohe taustajõudude hulka.
11.04.2022 1h 9 m
Stuudios mees, kes sõitis rattaga, nagu kauboi hobuse seljas, ent eestikatelt võitis medaleid
Podcastil „Jalgrattapalavik“ on külas mees, keda tuntakse eelkõige suusaspordiga seonduvalt, kuid tal on olnud väga huvitav „kõrvalepõige“ jalgrattasõidu radadele. Muljeid ja meenutusi jalgrattaspordist pajatab kahekordne Eesti meistrivõistluste pronks maastikusõidu olümpiakrossis Urmas Välbe. Esmalt on Välbel pajatada väga huvitav lugu jalgrattasõiduga sina peale saamisest.
26.03.2022 1h 1 m
Jaan Kirsipuu: Kangertit tabas üks tagasilöök veel, eks paistab, kaua ta tippspordis üldse jätkab
Podcasti „Jalgrattapalavik“ märtsikuu esimeseks külaliseks on Eesti maanteekoondise peatreener Jaan Kirsipuu, kes toimetab ühtlasi abistavas rollis koduse profitiimi Ampler-Tartu2024 juures. Teeme hooajale ettevaate. Räägime päris põhjalikult meie profijalgratturite tegemistest ja võimalikest arengutest, eelkõige käesoleva aasta kontekstis.
16.03.2022 1h 16 m
MM-i pronks Madis Mihkels: kui aus olla, läksid kahe hooaja vahel asjad päris käest ära
Podcastil „Jalgrattapalavik“ on külas mulluste maanteesõidu maailmameistrivõistluste juunioride grupisõidu pronks Madis Mihkels. Räägime eelmise hooaja sõitudest ja võitudest ning ees ootavast profileerist. Teadupärast on 18-aastane tartlane sõlminud lepingu nii koduse profitiimiga Ampler-Tartu 2024 kui ka Belgia World Touri meeskonnaga Intermarche-Wanty-Gobert Materiaux. Mis puudutab pealkirja, siis jutt on ülekilodest.
25.02.2022 50 m
Jutte pajatab paljukümnekordne Eesti meister, kes „kustutas“ Nigeri jalgrattaspordi suured ootused
Podcasti „Jalgrattapalavik“ veebruari jutud avab mees, kellel on väga kirju jalgrattaspordi taust. Ta on ise sõitnud, pea 40 korda tulnud Eesti meistriks ja osalenud trekisõidu tiitlivõistlustel, olnud Eesti jalgratturite liidu turundusjuht ning võõrustanud UCI presidenti, spondeerinud Kalev Chocolate Teami, pidanud rattapoodi ja mida kõike veel. Muljeid pajatab Hanno Kross.
11.02.2022 56 m
Isa ja poeg. Üks endalegi üllatusena Euroopa meister, teine sihib profileeri
Podcasti „Jalgrattapalavik“ külalisteks käisid sel korral isa ja poeg, Eero ja Siim Kiskonen. Sobib igati titulleerida rattadünastiaks, sest Eero isa ja Siimu vanaisa Eino oli noorena samuti jalgrattur. Sai hakkama nii kõva tulemusega kui 1967. aasta NSV Liidu koolinoorte spartakiaadi võitja grupisõidus ehk liidu juunioride meister. Eero sai eelmisel suvel endalegi ootamatult Gran Fondo Euroopa meistriks, vanuseklassis 50-54. Ta räägib kogu loo ausalt ära.
28.01.2022 1h 2 m
52. Mihkel Räim: kõik tuleb ringiga tagasi. Ei tasu minuga jamada, olen pika viha pidaja
Podcasti „Jalgrattapalavik“ jaanuarikuu teiseks külaliseks on valitsev Eesti grupisõidumeister Mihkel Räim, kellega räägime eelkõige mullustest tegemistest ning piilume niipalju kui võimalik algavasse hooaega. 2021. aasta oli Räimele ilmselgelt keeruline. Alles märtsikuus sai ta lepingu Poola kontinentaalklubi Mazowsze Serce Polskiga. Eelnevalt oli üks suur teadmatus, mis saama hakkab. Õnneks asjad laabusid.
14.01.2022 1h
51. Profiratturi abikaasa roll. Milleks tuleb valmis olla ja kui hirmsad vaatepildid võivad avaneda?
Podcast „Jalgrattapalavik“ on pärast paari kuu pikkust pausi eetris tagasi, et võtta ette pikem seiklus, no nii 50 saadet. 2022. aasta jutud lükkame lahti pehmemate teemadega, meil on külas Rein Taaramäe abikaasa Hanna Karoliine Taaramäe. Väga üldiselt võttes räägime kõigest, millega profijalgratturi abikaasa kokku puutuma peab. Oi, neid ameteid ja toimetamisi on palju-palju. Hunt Kriimsilm oma üheksa ametiga on profijalgratturi abikaasa kõrval poisike.
02.01.2022 58 m
50. Martin Laas: BORA esisprinter tegi minuga kahe aasta jooksul korra finišit, rohkem ei tahtnud
Jalgrattapalaviku podcast tähistab sel korral suurt juubelit. Kuulajateni jõuab 50nes saade, kus mõistagi on külas väga huvitav ja oodatud persoon. Mees, kes sõidab tipptiimis BORA-Hansgrohe ning kelle sprindikiirus ajab rivaalid närveldama. Räägime Martin Laasiga sportlastee algusest, profileeri jõudmisest ning tippmeeskonna telgitagustest. Selgub, et Prantsusmaale amatööriks minnes elas ta esimese hooaja puhtalt oma rahakoti peal või siis õigemini toetavate vanemate kulul. Praegu saab öelda, et investeering tasus ära, aga siis oli teadmatust palju. 2016-2017 tulid ehmatavad profiaastad tiimis Delko-Marseille, kus juhe täiega kokku jooksutati. Koostöö oli katkemas kohe esimese aasta lõpus, aga tartlase jonn tähendas teist vaevalist aastat veel. Seejärel langemine madalamasse võistlusklassi ning mõneti ootamatu tõus ProTouri tasemele. BORA-Hansgrohe aastatel peatume pikemalt, võttes jututeemaks Peter Sagani, Pascal Ackermanni, Sam Bennetti, Mark Cavendishi, suurtuuridel sõitmise ning palju-palju muud. Saate keskel loosisime Martin Laasi abiga välja ka Shimano küsimusmängu auhinna! Õigesti vastanute vahel läks loosi kinkekott Shimano nänniga ja selle juurde veel turvaline ning nägus Lazer jalgrattakiiver. Eelmise saate küsimusele (Mitu individuaalset Tour de France'i üldvõitu on Shimano groupsetil?) laekus 23 õiget vastust ning loosiõnn naeratas Harles Nigulasele. Palju õnne! Võitjaga võetakse ühendust. Õige vastus oli 10 võitu. Lance Armstrongi esikohad arvesse ei läinud, kuna tema Touri võidud on dopingureeglite rikkumise tõttu tühistatud. Mis siis muud kui mõnusat kuulamist! Vestlust veab Ivar Jurtšenko. Novembris ja detsembris peab podcast pausi, et jaanuarist uuele poolsajale reipalt vastu minna.
21.10.2021 1h 34 m
49. Andri Lebedev räägib imelisest juunioride ajast, elumere lainetest ja värskest MM-i pronksist
Podcast "Jalgrattapalavik" läheneb märgilisele tähisele - poolsada saadet. Seekord on kuuldeulatuses jutuajamine number 49 ja külaliseks kunagine supertalent, kes sattus valel ajal valesse keskkonda ning sinna see roosa unistus läks. Andri Lebedev teab, mida tähendab juunioride aastatel võistelda MM-i medalitele. Ta suutis maanteesõidu maailmameistrivõistlustel kõrges mängus olla kahel aastal järjest (1999, 2000). Konkurentideks hilisemad suurnimed Fabian Cancellara, Damiano Cunego, Filippo Pozzato, Aleksandr Kolobnev jne. Lebedev püünele ei jõudnud. Saame selgeks, miks? Lahkame paarikümne aasta taguseid aegu pikalt ja põhjalikult ning jõuame Prantsusmaa ööklubidesse... Räägime ka värskest maanteesõidu MM-ist, kus Madis Mihkels võitis juunioride grupisõidus pronksi ning kaks noormeest mahtus veel 20 parema hulka. Niivõrd kõva tase üsna kesise harrastajaskonna pealt. Sama seis on tegelikult ka naisjuunioridega, kus tippude tase on meil maailmaklass. Kuidas on see võimalik? Lebedev kiidab Eesti rattatreenereid, kes teevad tema hinnangul väga head tööd. Ta ise on juba kümmekond aastat treeneriametis Audentese spordigümnaasiumis. On suunanud nii Oskar Nisu, Rait Ärmi, Markus Pajurit, soomlast Antti-Jussi Juntuneni kui ka palju teisi. Arutleme, mille arvelt saab veel juurde panna ja kus peituvad võimalikud ohud. Loosisime saates välja ka auhinna! Shimano plokis esitasime eelmisel korral küsimuse ning vastuseid ootasime e-mailile jalgrattapalavik@delfi.ee. Kaasa mängida tasub, sest auhinnaks on kinkekott Shimano nänniga, mille juurde kuulub veel turvaline ja nägus Lazer jalgrattakiiver. Eelmise saate küsimusele (Kes ja mis aastal kindlustas Shimano groupsetile esimese Tour de France'i võidu?) laekus 15 õiget vastust ning loosiõnn naeratas Andrus Rikkasele. Palju õnne! Võitjaga võetakse ühendust. Õige vastus oli Alberto Contador, aastal 2007. Lance Armstrongi võidud ei läinud arvesse, kuna tema esikohad on dopingureeglite rikkumise tõttu tühistatud. Head kuulamist! Vestlust Andri Lebedeviga veab Ivar Jurtšenko.
03.10.2021 1h 30 m
48. Treener Kaido Laas: ninnu-nännuga kaugele ei jõua. Lood aegade hämarusest. Tagasi Shimano mäng
Podcasti "Jalgrattapalavik" septembrikuu teise saate külaliseks on teenekas treener Kaido Laas. Kunagine Dünamo koondise vanemtreener on hilisemalt, vabas Eestis, aidanud hoo sisse puhuda CFC Spordiklubile ja kutsunud ellu Kuusalu Rattaklubi, millega tegutseb seniajani. Raugematu energiaga mees. Nooruspõlves sõitis võidu legendaarse Aavo Pikkuusiga, Dünamo vanemtreeneriks sai juba 25-aastasena. Perioodil 1977-1985 puutus tihedalt kokku pea kõigi Eesti toonaste tippudega. Medaleid tuli nii, et ei jõudnud arvet pidada. Mõne medali lugu on muidugi uskumatu, tippsportlasi koheldi Nõukogude liidu avarustes nagu viimaseid kaabakaid... saadeti rahumeeli võistlema pommiauku. Tänapäeva trendidest ei meeldi Laasile lasteaedadesse trügimine. Kohe mitte ei saa aru, miks peab sinna ronima. Ja lisaks pole ta mingi ninnu-nännu mees. Sellega spordis kaugele ei jõua. Noorte treeningprotsess tuleb lihtsalt huvitavaks teha ning paika panna reeglid. Nii tekib vastutuse tunne, mis on treeninggrupi toimimisel väga oluline. Kaheks saateks on tagasi ka Shimano auhinnamäng. Taaskord läheb loosi uhke auhinnakott ning sinna juurde Lazer kiiver. Head kuulamist ja head kaasa mängimist!
23.09.2021 1h 16 m
47. Stuudios kolm meest, neist üks niivõrd auväärne, et Taaramäe helistab talle võitude järgselt ise
Podcast "Jalgrattapalavik" võõrustab esimest korda kolme külalist korraga. Hispaania Vueltaga seonduvalt on külas Vihtra ja Vändra mehed, vanaisa ja lapselapsed - Erich Perner, Kristen Kivistik ning Gert Kivistik. Otseloomulikult räägime Rein Taaramäe esimese treeneri, tänasel päeval pensionipõlve pidava Erich Perneriga Vuelta muljetest. Etapivõit, liidrisärk ja kõik muu sinna lisaks. Reedame siseinfot, mida vähesed teavad ja ausalt öeldes, ega peagi teadma. Suurtuuride eel ja ajal võtab Rein seniajani esimesele treenerile kõne, et aru pidada ja emotsioone jagada. Ka sel korral helistas ta võidujärgsel hommikul Pernerile. Huvitav, mida räägiti? Kui vanaisa on suurema osa elust hinganud rattaspordi rütmis, siis ega lapselapsed pole samuti sellest mööda pääsenud. 27-aastane Kristen kuulus kümmekond aastat tagasi maanteel Eesti juunioride koondisesse. Oli kindel Rahutuuride ja tiitlivõistluste mees. Aga Audentese spordigümnaasiumi lõpetamise järel sai valik tehtud õppimise - Balti filmi ja meediakooli kasuks. Aga sport jäi, lihtsalt teises võtmes. Kristen on Rockstick Production vedajana kõikide suuremate Eesti rattavõistluste LIVE ülekannete taga. 25-aastane Gert on täiskohaga sportlane seniajani. Maailmarändurist sportlane, kes hoiab Eesti lippu kõrgel Kariibi meres asuval Martinique'i saarel. Uurime, mis elu seal elatakse ja kas võidu korral on tavaks ka mõni kummaline rituaal? Gert on mullune Eesti grupisõidu meistrivõistluste pronks ning loodab lähiaastatel arengus arvestatava sammu edasi teha. Vestlust veab Ivar Jurtšenko.
03.09.2021 1h 3 m
46. Mart Ojavee: Auhinnaraha oli meil kilekottidega. Treeneritel ja kohtunikel läks nina iga päev...
Jalgrattapalaviku podcastis tuleb sel korral päris palju juttu eksootikast. Külas on 2011. aasta Eesti grupisõidumeister Mart Ojavee, kes aastatel 2010 - 2013 kuulus Aasia profitiimi Champion System. Tallinnast võrsunud rattamees on võidu sõitnud Indias, Singapuris, Malaisias, Kataris, Hiinas, Taiwanis, Jaapanis, Lõuna-Koreas, Omaanis ja kus kõik veel. Käinud ka velotuuril Siberis, kus auhinnaraha jagati kilekottidega. Treeneritel ja kohtunikel läks tuuri käigus nina iga päevaga üha punasemaks. "Maks võis neil saada päris valusa hoopi," lõõbib Ojavee aastaid hiljem. Kuigi üldiselt oli rattasõit fun, tekkis karjääri jooksul korduvalt ka lootusetuse tunnet. Eriti Kalev Chocolate Teami algusaastatel. "2004 ja 2005 oli Poola ikka täielik vormel-1. Käisime mööda Poolat "metslastega" võidu sõitmas ja tekkis lootusetuse tunne. Proovisime nii ja naa, aga löögile ei pääsenud kuidagi," kirjeldab Ojavee. Ridade vahelt annab välja lugeda, et kohalikud sõitsid toona nii lubatud kui keelatud kütusega. Eks edasi saab igaüks juba ise mõtteid mõlgutada... Meenutame ka trekisõidu MK-etappidel käimist, TSIK-i pooleli jätmist, Mäe Rattaklubisse sattumist, kahte maanteesõidu MM-i ja palju muud põnevat. Vestlust veab Ivar Jurtšenko.
15.08.2021 57 m
45. Risto Kalmre: Oleme ausad, olümpia maksab kinni USA televaataja, mis seal peale läheb, see...
Seekordses "Jalgrattapalavik" podcastis arutleme, mõtiskleme ja filosofeerima teema üle, mis kerkis huulile seoses Tokyo olümpiamängudega. Nimelt võisteldi Tokyos esimest korda BMX Freestyle'is, mis paneb mõtlema, kas klassikaline jalgrattasport hakkab uutele trendidele tasapisi alla vanduma? Teemat aitab lahata Simpel Sessioni üks asutajatest ja eestvedajatest Risto Kalmre. Peas keerlevaid küsimusi on päris palju. Kas tõesti televaataja otsustab, milline ala mahub olümpiaprogrammi ja milline mitte? On siis nii, et võitja peab selguma kiirelt ja efektselt, mitte kuus tundi kestva võidusõidu järel? No ei jaksa keegi vaadata. Kas noored enam tahavad tunde ja tunde tuimalt vändata kui puudub lõbu ja vabadus? Oleme me tahes tahtmata liikumas ajajärku, kus peadpööritavad saltod ja hüpped tõmbavad kordades enam publikut ja raha kui kurnatud kehad, mis poolsurnuna mäetippu jõuavad? Mine sa võta kinni. Räägime ka jalgrattakultuurist tervikuna. Jalgrattasõidust kui elustiilist, erinevatest subkultuuridest. Sotsiaalne trend rattasõbralikkuse poole on Eestis kahtlemata olemas. Vaevalt, et me jõuame sarnasele tasemele Hollandi ja Taaniga, aga sinnapoole püüdlema peab. Ja seda ka tehakse. Mida rohkem sotsiaalne trend süveneb, seda enam kasvab Eesti jalgrattaspordi suutlikus tippspordis ja tiitlivõistlustel pildil olla. Miks mitte ka BMX Freestyle'is. Vestlust veab Ivar Jurtšenko.
08.08.2021 47 m