Investoritund | Geenius.ee
Geenius.ee podcast kord nädalas investeerimisest ja rikkuse kasvatamisest.
Saatejuht
Indrek Mäe
Investoritund | Geenius.ee
Äri 101 episoodi
Episoodid
16.02 Investoritund: kõik, mida pead teadma investeerimistulude deklareerimisest
Tänase saate teema on investeerimistulud ja nende deklareerimine. Räägime lahti, mis vahe on investeerimiskonto ja tavasüsteemil ning millistel juhtudel tuleb täita üht, teist või mõlema kohta käivat deklaratsiooni osa korraga. Juttu tuleb ka sellest, millised on sanktsioonid tulude valesti deklareerimisel. Maksu- ja tolliameti maksude osakonna talitusejuhataja selgitab, millal on tegemist finantsvaraga ning kuna kasutada investeerimiskontot, tavakontot ja ettevõtte alt investeerimist.  Samuti käime üle selle, mida võib ja tuleks deklareerida investeerimiskonto sissemakseks ning mis läheb väljamaksete ridadele.  Kinnisvara poole pealt räägime ka sellest, millal võib kodu maksuvabalt müüa ning kuidas ikkagi tõendada, et tegemist oli koduga. Saadet juhib investeerimisajakirjanik Indrek Mäe.   
16.02.2023 32 m
10.02 Investoritund: Kuidas tulemuste hooaeg enda portfelli hüvanguks tööle rakendada?
Tänase saate teema on käima läinud börsiettevõtete tulemuste teatamise hooaeg. Arutleme, millistel aruannetel tasub silma peal hoida ning milliseid näitajaid tasub tarkade investeerimisotsuste tegemiseks enim jälgida. Juttu tuleb ka sellest, kas ainuüksi tulemustele on mõtet panustada. Lightyeari kaasasutaja ja tehnoloogiajuht Mihkel Aamer jagab, kuidas kasutavad käimasolevat perioodi ära nende kliendid ning avaldab kuumad sektorid, kuhu praegu investeerida. Samuti tuleb juttu sellest, kuivõrd on majandustulemused prognoositavad ning mis vahe on investeerimisel ja spekuleerimisel. Saadet juhib investeerimisajakirjanik Indrek Mäe. 
10.02.2023 31 m
03.02 Investoritund: Bigbanki 8% võlakirjad - märkida või mitte?
Kuni 10. veebruarini saab märkida Bigbanki võlakirja, mis pakuvad kvartaalsete väljamaksetega 8-protsendilist aastatootlust. Millised on võlakirjadega seotud suurimad võimalused, aga ka ohud, räägime tänases saates Bigbank Groupi juhi Martin Läntsiga. Saates tuleb mh juttu, kas Bigbank võiks millalgi emiteerida ka aktsiakapitali ning jõuda oma väärtpaberitega Tallinna börsi põhinimekirja. Räägime ka sellest, milline võiks olla inflatsiooni arvestades Bigbanki võlakirjade reaaltootlus lähimatel aastatel ning kuna eelmine emissioon märgiti mitmekordselt üle, uurime, keda eelistatakse võlakirjade jaotamisel juhul, kui nõudlus ületab pakkumist. Juttu tuleb ka Bigbanki ärimudelist ning riskidest keskkonnas, kus laenude teenindamine on kapitali kallinemise tõttu muutunud klientide jaoks keerukamaks.  Saadet juhib investeerimisajakirjanik Indrek Mäe
03.02.2023 48 m
26.01 Investoritund: kas pangandus riisub intressitõusult koore?
Intressid ja sellest tulenev euribor liiguvad tõusvas trendis ning kasvu lõppu pole praegu veel näha. Kas pangandussektori võiks olla sel taustal hea investeering, selgitab tänases saates IuteCrediti juht Tarmo Sild. Lisaks tuleb juttu sellest, kas inflatsiooni põhjustajaks on tõesti sõda, või sellele eelnenud rahatrükk ning arutleme ka selle üle, kas ja kui lihtne on oma ärisid välismaale, täpsemalt arenevatele turgudele laiendada.  Veel tuleb juttu juhtimisest. Sild avab, milliste põhimõtete alusel ta oma alluvaid suunab ning kuidas ise end mitme ameti kõrval, läbipõlemata vormis hoiab. Teatavasti on Sild pidanud oma elus ka advokaadi ametit ning on praegu pananduse kõrval aktiivne ka Arco Vara nõukogu liikmena. Saadet juhib investeerimisajakirjanik Indrek Mäe. 
26.01.2023 27 m
18.01 Investoritund: Hea iduinvesteeringu näitab kätte see, kas asutaja on valmis nuudleid sööma
Hea ja kõrge potentsiaaliga iduettevõtte tunneb ära selle järgi, et asutaja ei maksa endale kõrget palka ning on ettevõtte arengu nimel vähemalt algusfaasis valmis püksirihma pingutama, leiab iduinvestor ja Estbani president Lev Dolgatsjov. Dolgatsjov avab tänases saates, millistesse idufirmadesse ta kindlasti ei investeeri ning toob kõrvale tunnused, mille alusel temalt on võimalik raha kaasata. Dolgatsjov nimetab oma parimate investeeringutena Bolti ja Cleveroni ning avab, kuidas headele pakkumistele ligi saada. Juttu tuleb ka Clevoni börsilt lahkumisest. Dolgatsjov kinnitab, et tema oma Cleveroni tütarfirma aktsiaid vabatahtliku ülevõtmispakkumise käigus müüa ei kavatse. Miks, selgub saatest. Saadet juhib investeerimisajakirjanik Indrek Mäe.
18.01.2023 41 m
13.01 Investoritund: Kuhu ja kuidas investeerivad sel aastal professionaalsed investorid?
Tänase saate teema on pensionipõlve kindlustamine, uurime, kust ja kuidas plaanivad pensionifondid sel aastal oma investorile tootlust teenida ning milliste instrumentide ja investeerimisideede poole vaatavad alanud aastal professionaalid. Muuhulgas on investeerivad pensionifondid aktiivselt ka Balti börsidele, küsime, millistesse ettevõtetesse täpsemalt. Juttu tuleb sellest, kuidas valida iduinvesteeringuid, aga ka regioonipõhisest investeerimisest. Teatavasti ei ole ükski majanduskriis ülemaailmne ning Swedbanki Investeerimisfondide juht Age Petter ja portfellihaldur Ene Õunmaa selgitavad, millises piirkonnas peitub tootlus sel aastal. Juttu tuleb ka riiklikest teise samba süsteemi muudatusest. Küsime, kui palju suurendab teise samba makse tõstmine koguja pensioni tulevikus.  Lisaks teeme kokkuvõtte sellest, kui efektiivseks on osutunud ESG filtrite lisamine indeksfondidele ning kuidas läks fondidel eelmisel aastal. Saadet juhib investeerimisajakirjanik Indrek Mäe.
13.01.2023 43 m
06.01 Investoritund: Kas Eesti krüptoinvestor on vahendaja krahhi eest kaitstud?
Tänase saate teema on krüptovaluutadesse investeerimine. Küsimusele, mis juhtub siis, kui vahendaja pankrotti läheb ning kas FTX-i saaga võib korduda Eestis, vastab Ellex Raidla vandeadvokaat ja Berliini ülikooli külalisteadlane Marko Kairjak. Räägime lahti, mis täpselt juhtus FTX-iga, kuidas tunda ära probleemsed krüptovahendajad ning uurime, kas mõne praegu populaarse platvormi puhul võivad ohutuled juba põleda. Juttu tuleb ka uutest, investoreid kaitsvatest krüptoregulatsioonidest. Kairjak tõdeb, et suurema turvalisuse maksab lõpuks kinni investor läbi väiksema tootluse. Kuidas täpselt, selgub saatest. Saadet juhib investeerimisajakirjanik Indrek Mäe. 
06.01.2023 45 m
16.12 Investoritund: kuidas kindlustada muretu pensionipõlv?
Tänase saate teema on pensionipõlve kindlustamine. Kõigepealt tuleb juttu sellest, miks panna aasta lõppu täis oma kolmas sammas. Teise ja kolmanda sambaga kaasnevaid riiklike soodustusi kommenteerib Luminori pensionide fondijuht Vahur Madisson. Ta räägib ka sellest, kuidas peagi saab teise sambasse tehtavat oma panust suurendada 2 protsendilt 6 protsenini.  Veel tuleb juttu globaalsete turgude käekäigust, keskpankade intressipoliitikast ning nende mõjust pensionisammaste tootlusele. Uurime Madissonilt, kumb siis ikkagi on parem - kas aktiivne või passiivne investeerimisstrateegia ning kuidas nende vahel valida või neid kombineerida. Juttu tuleb ka sellest, mille alusel pensionifonde enda portfelli valida. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
16.12.2022 37 m
09.12 Investoritund: Tasud ja tootlus - kuidas maksimaalse kasumlikkusega investeerida?
Tänase saate teema on teenustasude mõju investeeringute tootlusele. Kui palju ühe tehingu eest välja käia ning miks peab eriti tähelepanelikult jälgima valuuta konverteerimise tasusid? Need on kaks teemat, mida lahkame tänases saates Lightyeari asutaja ja juhi Martin Sokuga. Samuti tuleb juttu Euroopa Keskpanga intressipoliitikast - palume Sokul ennustada, millal võiks intressitõus peatuda ning ta selgitab, kuidas seda teadmist enda portfelli hüvanguks ära kasutada.  Juttu tuleb ka sellest, kuidas säästa dividendidelt makstavate maksude pealt ning milliseid väärtpabereid praegusel turul vaadata. Samuti räägime erinevatest investeerimisstrateegiatest, mida praegustel turgudel tootluse nimel rakendada. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
09.12.2022 38 m
2.12 Investoritund: Millist kinnisvara tasub praegu soetada?
Kas rasked ajad on jõudmas ka kinnisvaraturule ning millistes objektides peitub inflatsiooni, tõusvat euribori ja investori madalamat kindlustunnet arvestades tootlus, selgitab tänases saates Miston Capitali arendusjuht Kuldar Kirikal. Muuhulgas tuleb juttu sellest, kas tõusvaid sisendhindu on võimalik turule edasi kanda ning kui mitte, siis kui suur on arendajate pankrotioht. Kuidas peaks paberi peal kodu ette ostev klient saama aru, kas arendaja on jätksuutlik, et ta oma broneerimisrahadest ilma ei jääks?  Samuti räägime üüriturust ning tõusva euribori edasikandumisest rentnikele.  Juttu tuleb ka sellest, millistesse piirkondadesse ning kui suurtesse objektidesse on täna mõistlik investeerida, millist tootlust üüriturg pakub ning kuidas küsida pangast oma äriplaanile finantseeringut.  Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe. 
02.12.2022 31 m
21.11 Investoritund: Coop Pank - märkida või mitte?
Coop Pank emiteerib 15-20 miljoni euro eest uusi aktsiaid ja neid saab märkida kuni 29. novembrini. Aktsia hinnaks on 2 eurot, ehk vähem, kui küsitakse täna Tallinna börsil. Ettevõtte juht Margus Rink selgitab, kuidas hind kujunes ning avab tulevikuplaane. Rink meenutas, et need, kes märkisid Coop Panka IPO-st 1,15 euroga, on tänaseks oma investeeringu kahekordistanud. Samas avas ta igale investorile praktilist valemit, kuidas börsiettevõte oma väärtust ja turupotentsiaali hindab. Rinki jutu põhjal on võimalik tuletada Coop Panga aktsia tõusupotentsiaal nii tänaselt märkimis- kui börsihinnalt. Samuti tuleb juttu sellest, kuidas Coop Pank kavatseb konkurentidelt turuosa haarata ning milliseid ärivõimalusi Rink tänases tõusvate intresside keskkonnas näeb.  Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.  
21.11.2022 35 m
17.11 Investoritund: Ettevõtte juht selgitab, miks Change'i osak pooleks kukkus
Tänase saate teema on krüptobörs. Selle nädala algul said kodumaise krüptovääringute vahendaja Change investorid Funderbeami platvormil halva uudise üllatuseks, kui nende investeeringu väärtus korraks isegi 80 protsenti kahanes. Change'i juht Kristjan Kangro selgitab tänases saates, mis täpselt juhtus. "Investoril on alati õigus," nendib ta, ega süüdista juhtunus Funderbeami platvormi. Küll aga juhib ta tähelepanu sellele, et seal on madal likviidsus ning noteeritud ainult 5 protsenti ettevõttest.  Samuti tuleb juttu Change'i ebaõnnestunud ülevõtmistehingust ning uurime Kangrolt, kui kauaks ettevõttel ilma kapitali kaasamata veel raha jagub. Kangro selgitab, kuidas kulusid kokku hoitakse ning millal uus rahastus leitakse.  Räägime ka maailma krüptoturul toimuvast. Viimase kuu suursündmuse hulka kuulub suuruselt teise krüptoplatvormi FTX kokkukukkumine, küsime Kangrolt, kas Change'i investor saab olla 100 protsenti kindel, et nende varasid ei väärkasutata.  Äripäev on varasemalt kirjutanud Kangro miljonitesse eurodesse ulatuvatest kinnisvaratehingutest, Change'i juht selgitab nende tagamaid.  Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
17.11.2022 32 m
11.11 Investoritund: Kas regulatsioonid kägistavad tootlust?
Tänase saate teema on regulatsioonid ning nende mõju investori tootlusele. Miks ikkagi ei saa eurooplased osta USA börsil kaubeldavaid fonde ehk ETF-e ning miks peab iga aasta LEI koodi eest kuni 100 eurot välja käima? Millistel juhtudel on keerukamad instrumendid siiski kättesaadavad, selgitab tänases saates Lightyeari Euroopa vastavuskontrolli juht Heili Veskimeister.  Juttu tuleb ka sellest, millal on mõistlik ettevõtte alt investeeringuid teha ning miks otsustas Lightyear alates eilsest oma tooteportfelli selles suunas oluliselt laiendada.  Räägime muuhulgas krüptovaluutadest, valdkonda puudutavast uuest regulatsioonist MICA ning sellest, kas tulevikus võiks ka sellele valdkonnale maksusoodustusted, nt kahjumite mahaarvamine kasumitest, laieneda.  Veel tuleb juttu erinevatest tuletisinstrumentidest ning sellest, kuivõrd tõsiselt peaks algaja investor pankade poolt nendega seoses välja antavaid pädevushoiatusi järgima. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe. 
11.11.2022 45 m
04.11 Investoritund: Milline börsistrateegia on võitev?
Milline börsistrateegia aitab ka volatiilsetel turgudel tootluse koju tuua, kas põhi on käes ning millal tuleks asuda uusi aktsiaid kokku ostma? Need on küsimused, millele vastab tänases saates aktsiatega kauplemise platvormi ning idufirma Lightyear kaasasutaja Mihkel Aamer. Ta annab ülevaate, millised väärtpaberid on Lightyeari kliendi lemmikud ning arutleb, kas tehnoloogiasektor on praeguseks piisavalt odav.  Samuti tuleb juttu sellest, kui pikk positsioon on börsidel mõistlik võtta. Kas päevakauplemine toob edu, või tuleks eelistada pigem swing-kauplemist ja pikaajalisi positsioone? Räägime saates ka teenustasude mõjust tootlusele, sellest, miks on kasulik käia aktsionäride üldkoosolekutel ning võtame luubi alla eeskujud, keda investorid võiks jälgida. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
04.11.2022 40 m
28.10 Investoritund: J.Molneri IPO - märkida või mitte?
Kuni järgmise reedeni saab märkida Tallinna börsi alternatiivturule First North pürgiva ravimifirma J.Molneri aktsiat. Tänases saates uurime, mida sisaldab ettevõtte tutvustus ning kas tegemist võiks olla hea investeerimisideega. J.Molneri äriarendusjuht Indrek Kaing selgitab, kuidas jõutakse 2025. aastaks enam kui 10 miljoni euro suurse käibeni ning annab vastuseid vandeaudiitori poolt ettevõtte suhtes tehtud märkuste osas.  Juttu tuleb ka USA ja Kanada turgudel toimetamisest ning sellest, miks süüdistati J.Molneri tänast omanikku kunagi USA-s investorite eksitamises.  Lisaks avab Kaing J.Molneri eeliseid konkurentide ees ning selgitab, ettevõttega seotud võimalusi ja riske.  Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe. 
28.10.2022 38 m
21.10 Investoritund: Edulugu First Northilt - kas tulnud selleks, et jääda
Kui enamik eelmisel aastal Tallinna börsi alternatiivturul First North noteeritud ettevõtete aktsiatest kaupleb praegu allpool märkimishinda, siis TextMagicu väärtpaberid on börsile tuleku hetkega võrreldes jätkuvalt 40 protsenti kallimad.  Seda hoolimata faktist, et kriisiperioodidel peaks tehnoloogiasektor enim pihta saama. Mis on edu taga, selgitab tänases saates TextMagicu juht Priit Vaikmaa. Räägime börsifirma tulevikuplaanidest ning Vaikmaa ei välista, et kunagi kaasatakse raha juba ka mõnest suuremast nimekirjast.  Uurime, kas kiire kasv võib saada ka saatuslikuks ning miks on seadnud TextMagic eesmärgiks opereerida alati kasumlikult. Juttu tuleb ka sellest, milline saab tulevikus olema ettevõtte dividendipoliitika ning mida arvata investorite kriitikast, just kui oleks IPO käigus kaasatud raha kasvu investeerimise asemel omanikele välja makstud.  Lisaks räägib Vaikmaa, et kõige suuremaks kasvu pidurdavaks teguriks on täna IT-spetsialistide puudus.  Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe. 
21.10.2022 31 m
14.10 Investoritund: Veiniinvesteeering pakub 13-protsendilist tootlust
HIljuti tuli Eestis turule jaeinvestoritele suunatud väärisveinidesse investeeriv fond. Selle kaudu on võimalik väärisveinides osalust soetada alates 1 eurost ning aastaseks tootluseks lubatakse 13 protsenti. Kuidas väärisveinidesse investeerimine täpsemalt käib ning milllal ja kui palju hakatakse omanikele dividende maksma, räägib tänases saates fondi looja, WineFortune'i asutaja Risto Kaljurand. Juttu tuleb ka sellest, millised on fondiga kaasnevad riskid ning kas tänastes keerulistes oludes, kus investorite kindlustunne on saanud löögi, pole karta vähest huvi fondiosakute vastu.  Samuti annab Kaljurand ülevaate, kuidas väärisveine hoiustatakse ning kuidas ja kust leiab ta fondijuhina lootustandvaid investeeringuid.  Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe. 
14.10.2022 32 m
06.10 Investoritund: Bercman Technologies - märkida või mitte?
Tallinna börsi First Northil on taas raha kaasamas liiklussurmasid elimineerida sooviv nutikate ülekäiguradade tootja Bercman Technologies. Arvestades, et eelmisel korral märgiti täis vaid veidi üle veerandi emissioonist, uurime, mida teeb Bercman seekord teisiti, vaatame otsa aktsia hinnastatusele ning ettevõtet iseloomustavatele peamistele finantsnäitajatele. Bercman Technologiesi asutaja ja juht Mart Suurkask räägib, miks ta usub, et turgude põhi on käes ning edasi hakkavad börsid tõusma. Samuti tuleb juttu sellest, mis juhtub siis, kuid ettevõttel ka seekord soovitud kapitali kaasata ei õnnestu. Kui kaua jätkub Bercmanil praegustest vahenditest, kas investorid peaksid sellepärast muretsema ning kas alternatiiviks oleks laenukapitali vormis ja/või võlakirjade abil raha kaasamine, selgitab Suurkask tänases saates.  Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe. 
06.10.2022 38 m
30.09 Investoritund: First Northi börsifirma näeb enda aktsiat alahinnatuna
Tallinna börsi alternatiivturul First North noteeritud automüügi tarkvara tootev Modera kinnitab, et nemad energiakriisist pihta ei saa. Uurime, kas IPO hinnast madalamal kauplev aktsia on seetõttu alahinnatud ning tegemist võiks olla hea ostukohaga. Modera asutaja Raido Toonekurg selgitab, millistel tingimustel ning milleks kaasatakse uueks aastaks täiendavat kapitali ning annab ülevaate tulevikuplaanidest. Juttu tuleb ka sellest, miks on töötajate optsiooniprogramme raskel ajal oluliselt suurendatud ning kas amortisatsioonikulude suurendamine kiirendab omakapitali põletamist.  Modera üheks turuks oli ka Ukraina. Kuidas on sõda selles plaanis ettevõtet mõjutanud ning kuidas sõja mõjusid elimineeritakse, selgitab Toonekurg tänases saates. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
30.09.2022 39 m
23.09 Investoritund: Miljonineiu investeerimispõhimõtted, millega 30-ndaks eluaastaks finantsvabadusse purjetada
Tänaseks kolme ja poole aastast investeerimiskogemust omav suunamudija, end Miljonineiuks nimetav ning sotsiaalmeedias noortele eakaaslastele rahatarkust jagav investor unistab 30-selt finantsvabadusse jõudmisest. Tal on selle jaoks välja kujunenud plaan ning kindlad inveseerimispõhimõtted, mida tänases saates arutame. Ühes on MIljonineiu veendunud, rikkaks võib saada igaüks, kuid selleks tuleb investeerimisega alustada. Ta avaldab oma esimesed sammud raha paigutamise teekonnal ning jagab suurimaid võidukogemusi, aga ka õppetunde. Juttu tuleb, kuidas leida investeerimiseks raha ning kui suur peaks olema igaühe meelerahufond. Arutame, kuidas, miks ja millises suunas on tema investeerimisstrateegia sel aastal, langevatel turgudel muutunud. Muuhulgas tuleb juttu sellest, millal eelistada üksikaktsiaid ja millal LHV Kasvukontot. 
23.09.2022 39 m
26.08 Investoritund: Mis saab rohetrendist ja kuidas aktsiatega sellest kasu lõigata?
Kui maailma aktsiaturud on sel aastal langenud, siis rohetrend on tulnud selleks, et jääda, usub BiKeepi asutaja ja tegevjuht Kristjan Lind. Seda oma ettevõtte tugevate tulemuste ning kliendibaasi hüppelise kasvu taustal. Uurime Lindilt, kas rohetrend on ikka vääramatu ning kuidas saab valdkond üle takistustest, nagu täna rohelisest eemale suunavad energiahinnad. Lind avab BiKeepi tulevikuplaane ning selgitab ärimudelit. Samuti tuleb juttu sellest, milliseid võimalusi pakub Funderbeamis kauplev idufirma oma investorile. Küsime, kas tulevikus vaadatakse ka Funderbeamilt kaugemale, mõnele maailma suurbörsile.  Lahkame ka tõukerataste äri ning selle regulatiivseid riske. Mh tuleb juttu sellest, kas piirkiiruse alandamine, kuid minutihinna samaksjäämine on varjatud hinnatõus ning kuidas see läheb kokku rohetrendiga laiemalt.  Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe. 
26.08.2022 51 m
12.08 Investoritund: Kuidas kõrged energiahinnad oma rahakoti hüvanguks tööle panna?
Energiahindade tõus ei rauge, kas selle taustal tasuks oma rahakotile mõeldes kuhugi investeerida, näiteks Enefit Greeni või Funderbeamil kauplevasse Fermi Energiasse? Räägime ka sellest, kui tasuv on päikesepaneelide rajamine koduaeda ning kas elekri hind on mõislik fikseerida. Juttu tuleb ka rohepöörde jätkusuutlikkusest ning sellest, millal võiks Eesti näha esimesi tuumareaktoreid. Kui palju tooks need energia hinda alla? Vastab Fermi Energia asutaja ja juht Kalev Kallemets. Ühtlasi teeme kuulajale puust ja punaseks, kuidas töötab elektribörs Nordpool, kuidas kujuneb sealne hind, kas päikesepaneelide omanikel on võimalik energiat võrku müüa ning milline on elektribörsi tulevik olukorras, kus valitsused võtavad üha enam vabal turul kujunevast vastutusest üksikisikult enda kanda.  Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
12.08.2022 40 m
05.08 Investoritund: Kes saavad laenu ja kas pangad tõmbavad kinnisvaraturul vaiba jalge alt?
Olukorras, kus kinnisvaraturule ennustatakse jahtumist, tasub meenutada eelmist finantskriisi. Kinnisvara laene tagavate varade väärtuse langedes hakkasid pangad nõudma lisatagatisi ning nende puudumisel laenude tagasi nõudmine ja hüpoteekide realiseerimine süvendas langust veelgi. Kas sama juhtub ka seekord ning millistel juhtudel on praegu võimalik üldse lisatagatist küsida, selgitab Luminori klienditeenuste juht Kaspar Kork.  Juttu tuleb ka sellest, kui hea mõtte on inflatsioonilises keskkonnas võtta laenu ja investeerida see kinnisvarasse ning millistel juhtudel on võimalik saada teist kodulaenu.  Veel avab Kork tagamaid, mida hinnatakse kinnisvara laenu taotleva kliendi profiilis ning millistel juhtudel võib laenutaotleja intress naabrimehe omast oluliselt erineda.  Avame ka, kuivõrd mõistlik on euriboriga seotud laenude fikseerimine.  Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
05.08.2022 38 m
18.07 Investoritund: Kuidas turbulentsetel turgudel pensionivara maksimeerida?
Tänase saate teema on pensionifondid ning nende toimetulek turgudel turbulentselt alanud selle aasta esimesel poolaastal. Kas halbadel aegadel aktiivsed fondid tõesti kaitsevad paremini kui indeksfondid? Kuidas peaks investor otsustama, milline variant on tema jaoks pensionikogumiseks parim?   Need on vaid mõned küsimused, millele vastab LHV Varahalduse juht Vahur Vallistu. Võtame Vallistuga teemaks, kui tihti hinnatakse ümber LHV pensionifondide alusvara ehk näiteks kinnisvara ning kas suure languse taustal on kõik varad ikka adekvaatselt kajastatud.    Juttu tuleb ka sellest, miks ei ole ESG filter indeksfondide tootlusele hea ning miks LHV seda ei eelista. Vallistu avab ka LHV aktiivsete fondide investeeringute valimise põhimõtteid ning vaatab sisse enda isiklikku portfelli.    Lõpetuseks räägime maksusoodustustest, mis teise ja kolmanda samba puhul investorile sisuliselt tootluse garanteerivad.   Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe. 
18.07.2022 46 m
08.07 Investoritund: Trendid, mis aitavad kalli elektri ja kütuse taustal raha teenida
Kõrge kütuse, aga ka elektri hind on suure tõenäosusega tulnud selleks, et jääda. Seda hoolimata faktist, et nafta hind tegi nädala alguses läbi enam kui 10-dollarilise languse.  Uurime Alexela juhatuse liikmelt Tarmo Kärsnalt, kuidas kallinevast energiast kasu lõigata. Kuidas nafta hinnale panustada ning millised on sektorid, mis kallis energiast võidavad. Juttu tuleb ka rohepöördest. Kas biolisandi eemaldamine Läti tanklatest ning Saksamaal avatavad kivisöe jaamad vähendavad roheinvestori kindlustunnet?  Kõige lihtsam viis püüda energiaturult kasu saada on elektri hinna fikseermine või selle tegemata jätmine. Kärsna selgitab, millal on mõistlik hind stabiliseerida ning avab, mis hinnaga seda täna teha saab. Samuti tuleb juttu sellest, kas kütuse hind võib aasta lõpus 3 euroni liitri kohta kerkida.  Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe. 
08.07.2022 38 m
01.07 Investoritund: kuidas leida langevatelt turgudelt võitvad investeeringud?
Nüüd, kus turud on olnud languses pea pool aastat ning investeeritud kapital ei paisu enam justkui pärmi peal, tuleb võitvate investeeringute leidmiseks väärtpabereid põhjalikult analüüsida.  Kuidas leida üles kasvupotentsiaaliga aktsia, milliseid sektoreid tänases majandustsüklis vaadata ning milline roll on tootluses riskil, selgitavad Taltechi majandusteaduskonna doktorid ja raamatu "Investeerimisedu põhimõtted" autorid Kristjan Liivamägi, Tõnn Talpsepp ja Tarvo Vaarmets.  Juttu tuleb ka sellest, millised investeeringud on meeste endi portfellis ning kuna on õige aeg alustada investeerimist.  Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe. 
01.07.2022 48 m
22.06 Investoritund: Kui suure pauguni rahatrükk börsid tõukab?
Tänase saate fookus on Tallinna, aga ka maailma börsidel. Kui viimastel aastatel on nähtud enneolematut rahatrükki ning see jõudis ka turgudele, siis nüüd võetakse raha majandusest tagasi. Kui suure languseni see indeksid viib ning miks on nii, et Tallinna börsi suuremad ettevõtted on seni vähem pihta saanud kui USA börsifirmad? Uurime Tallinna börsi juhilt Kaarel Otsalt, miks pürgib rohkem ettevõtteid alternatiivturule First North ning kas oodata on uusi tulijaid põhinimekirja? Juttu tuleb ka sellest, kuidas saaks riigiettevõtete börsile toomine kohalikku turgu toetada.  Räägime, mis seisus on puhkenud kriiside taustal rohepööre ning kuidas suhtuda fakti, et näiteks Tesla ei pääsenud ESG indeksisse. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
22.06.2022 48 m
13.06 Investoritund - märkida Cleveron Mobilityt või mitte?
Kuni selle nädala reedeni kaasab Tallinna börsi First Northilt raha Cleveron Mobility, kes loodab investorite abiga kasvatada oluliselt isesõitvate robotkullerite hulka ning vähendada nii juhi töötasudele tehtavaid kulusid transpordis.  Cleveron Mobility juht Arno Kütt räägib, kuidas kujunes märkimishind 1,87 eurot ning milline on risk, et oma eesmärkide saavutamiseks vajalikke 50 lisamiljonit eurot tulevikus kaasata ei suudeta.  Juttu tuleb ka sellest, milline on Cleveron Mobility konkurentsieelis viimase miili tehnoloogia arendamises ning miks ei viidud börsile tervet Cleveroni korraga.  Kütt avab tagamaid, kuidas tullakse isesõitva tehnoloogia arendamisel toime regulaatoritega ning kas on oht, et mõni väikesem ebaõnnestumine või liiklusõnnetus võivad oluliselt piirata robotkullerite kasutamist. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe. 
13.06.2022 32 m
10.06 Investoritund: kuidas kinnisvarafond inflatsiooni eest kaitseb?
Tänase saate teema on enda varade inflatsiooni eest kaitsmine kinnisvarafondi investeerides. Täpsemalt tuleb juttu Baltic Horizon Fundist - kas kõrged hinnad õnnestub üürilepingutesse edasi kanda? Millal taastub fondi COVID-i eelne dividend? Need on vaid mõned küsimused, mida uurime fondi juhilt Tarmo Karotamelt.  Lahkame ka Euroopa Keskpanga otsust tõsta intressimäärasid. Kuidas mõjutab see kinnisvaralaenude (re)finantseerimist ning -turgu laiemalt. Kas kinnisvara hinnad hakkavad kukkuma? Juttu tuleb ka sellest, miks on kinnisvara Riias ja Vilniuses odavam ning millal võiksid Tallinnas tekkida ostukohad. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe. 
10.06.2022 40 m
03.06 Investoritund: kuhu turbulentsetel turgudel raha paigutada?
Tänase saate fookus on maailma aktsiaindeksitel, aga ka Tallinna börsil. Arutleme, kas suurem kukkumine on läbi ning millistesse sektoritesse, aktsiatesse ja varaklassidesse tuleks praegu investeerida, et oma vara inflatsiooni eest kõige paremal viisil kaitsta.  Luminori privaatpanganduse portfellihaldur Kalle Kose avab ka keskpankade rahapoliitika tagamaid ning aitab mh sisse vaadata krüpto- ja kinnisvaraturul toimuvale.  Juttu tuleb ka kulla hinnast ning sellest, miks maailma börside langus veel Tallinnasse ei ole jõudnud. Arutleme ka selle üle, millistes IPO-des on praegu mõistlik osaleda ja millistes mitte. Kose annab ülevaate, mille alusel tema portfelli võitjaid valib. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
03.06.2022 50 m
27.05 Investoritund: LHV aktsiad - märkida või mitte?
Kuni 1. juunini saab märkida LHV aktsiaid, emissioonist kaasatavad 25-35 miljonit eurot paigutatakse Suurbritannia filiaali arengusse. LHV Groupi juht Madis Toomsalu selgitab tänases saates, kui suureks kasvab Suurbritannia filiaal ja kuidas mõjutab börsiettevõtet tõusev intressikeskkond. Juttu tuleb ka sellest, milline on LHV töötajatele mõeldud optsiooniprogramm ja kuidas võib see hiljem aktsia hinda börsil mõjutada.  Räägime mh sellest, kuidas suhestub LHV Ühendkuningriigi äri Wise'iga ning miks on Taavet Hinrikus paigutanud LHV-sse miljoneid. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe. 
27.05.2022 41 m
17.05 Investoritund: Kas krüptoregulatsioon kägistab tootluse?
Tänase saate teema on krüptoregulatsioonid ja nende mõju tootlusele.  Küsime finantsinspektsiooni juhilt Kilvar Kesslerilt, mida täpsemalt lähiajal reguleerima hakatakse ning kas täiendava järelevalve kulud jõuavad väiksema tootluse näol investori taskutesse.  Juttu tuleb ka sellest, kuidas krüptovarasid sanktsioonidest möödahiilimiseks kasutatakse. Kessler avab tagamaid, kuidas mõjutavad karmistuvad regulatsioonid nii investoreid, krüptokaevandajaid aga eelkõige vahendajaid.  Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe. 
17.05.2022 40 m
13.05 Investoritund: EfTENi börsile pürgiv fond premeerib investorit juba juunis
Mai viimasel päeval noteeritakse Nasdaq Tallinna börsil EfTEN United Property Fundi osakud. Ettevõtte jaeärisuuna juht Kristjan Tamla nimetab fondi kinnisvaraindeksiks, mis võimaldab investoritel mh end inflatsiooni eest kaitsta.  Tamla räägib tänases saates, et nii praegu emissioonis osalevaid investoreid kui osakuid varasemalt märkinud rahapaigutajaid kavatseb fond järgmistes emissioonides aga ka läbi juunis makstava dividendi premeerida. Juttu tuleb ka sellest, kas ja kuidas on üha tõusvaid hindasid võimalik kinnisvara lõpptarbijale ehk EfTEN United Property Fundi üürnikule edasi kanda.  Tamla selgitab, miks on EfTENi emissioon jaotatud mitmeks vaheperioodiks ning püüame leida vastuse küsimusele, kuidas võib see IPO järgselt EfTENi osaku börsihinda mõjutada.  Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe. 
13.05.2022 43 m
06.05 Investoritund: Krüptoinvesteeringute ABC ehk kuidas mitte petta saada
Tänase saate teema on krüptovaluutadesse investeerimine. Võtame luubi alla, kuidas alustada, millist platvormi valida ning arutame, kas ja mis olukorras on mõistlikum vahendaja asemel krüptorahakotti kasutada. Fookuses on krüptomaailma pettused, mille tagamaid avab finantsinspektsiooni innovatsiooniosakonna juht Mari-Liis Kukk. Investeerimise ja teenimisega seotud aspektidest räägib krüptokaupleja Parol Jalakas.  Juttu tuleb muuhulgas sellest, kuidas kelmid ohvrit valivad ning mida saab igaüks ise ära teha, et mitte ohvriks sattuda.  Tänane saade on salvestatud Rahvusraamatukogu krüptopettusi käsitlenud infomüra üritusel. Arutelu juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
06.05.2022 29 m
29.04 Investoritund: kas Bercman suudab seekord lubaduse täita?
Käimas on Bercman Technologiesi täiendavate aktsiate märkimine. Uurime ettevõtte juhilt Mart Suurkaskilt, kuidas on ettevõtte tutvustusse saadud mitmekordset kasvu ennustavad prognoosid. Küsime, kas juba sel aastal müügitulu ligi 20 korda kasvatada on reaalne, arvestades, et eelmisel aastal väljalubatud eesmärke täita ei suudetud. Püüame aru saada, milline on Bercmaniga ühendatud Krakuli roll ettevõtte tulevases kasvus ning milline on potentsiaal välisturgudel. Suurkask kinnitab, et kliendibaasi laiendamisel vaadatakse ka avalikust sektorist väljapoole.  Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe. 
29.04.2022 43 m
20.04 Investoritund: Algas Punktide märkimine - investeerida või mitte?
Alates eilsest saab Tallinna börsil märkida digitoodete vahendaja Punktid aktsiaid. Ettevõte annab 9-kordse omakapitali vastu ära 13-15 protsenti osalusest. Kas tegemist on kalli või pigem odava hinnaga, selgitab Punktide tegevjuht Hannes Niid saates. Juttu tuleb ka sellest, kui palju sõltub digitoodete vahendamine nende tootjatest ning viimastega sõlmitud kokkulepetest. Niid usub, et Punktide IPO märgitakse kindlasti täis ning avab Ukraina, aga ka Covid pandeemia mõjude tagamaid oma ettevõttele. Vastuse saab küsimus, kui suur Ukraina on mõju, mille müügitulude osakaal majandusaasta aruande järgi on valdav, Punktidele tegelikkuses. Juttu tuleb ka sellest, kuidas on joonistatud Punktide järgmiste aastate kasvuprognoosid ning mida püütakse saavutada välisturgudel. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe. 
20.04.2022 36 m
11.04 Investoritund: Viimane nädal märkida Robust - investeerida või mitte?
Kuni selle nädala neljapäevani saab märkida Tallinna börsi First Northile pürgiva Robus Athleticu aktsiaid. Vaatame tänases saates üle tulevase börsifirma prospekti ning püüame aru saada, kas tegemist võiks olla hea investeeringuga. Küsimustele vastab Robuse asutaja Mikk-Alvar Olle. Muuhulgas tuleb juttu sellest, kuidas kujunes IPO hind ning miks küsitakse 10 protsendi osaluse eest 5-kordset omakapitali.  Olle seletab ka Robuse tulevikuplaane, ärimudelit ning seda, kust tulevad ettevõtte rahavood. Juttu tuleb välisturgudel laienemisest ning USA turu avamisest. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
11.04.2022 33 m
08.04 Investoritund: Kuumad sektorid oma vara kasvatamiseks
Tänase saate teema on volatiilsus börsidel. Kas mõningane taastumine tähendab toibumist aasta algul alanud langusest või on tegemist eelmänguga suuremale langusele?  Juttu tuleb sellest, millistesse varaklassidesse ning sektoritesse täna investeerida, et tulemus oleks parim võimalikest. Arutame, kuidas end kõikuvatel turgudel kaitsta ning tulevikku kindlustada. Juttu tuleb mh pensionivaradesse investeerimisest. SEB Varahalduse fondijuht Endriko Võrklaev selgitab, millised on indeksfondide eelised aktiivselt juhitud fondide ees ja vastupidi. Juttu tuleb ka sellest, milliste kriteeriumide alusel endale pensionifond valida ning kuhu Võrklaev täna ise investeerib. Räägime ka inflatsiooni kiirenemisest ning selle mõjudest baasintressimääradele, kapitaliturgudele ja maailmamajandusele tervikuna.  Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe. 
08.04.2022 41 m
08.04 Investoritund: Kuumad sektorid oma vara kasvatamiseks
Tänase saate teema on volatiilsus börsidel. Kas mõningane taastumine tähendab toibumist aasta algul alanud langusest või on tegemist eelmänguga suuremale langusele?  Juttu tuleb sellest, millistesse varaklassidesse ning sektoritesse täna investeerida, et tulemus oleks parim võimalikest.   Arutame, kuidas end kõikuvatel turgudel kaitsta ning tulevikku kindlustada. Juttu tuleb mh pensionivaradesse investeerimisest. SEB Varahalduse fondijuht Endriko Võrklaev selgitab, millised on indeksfondide eelised aktiivselt juhitud fondide ees ja vastupidi. Juttu tuleb ka sellest, milliste kriteeriumide alusel endale pensionifond valida ning kuhu Võrklaev täna ise investeerib. Räägime ka inflatsiooni kiirenemisest ning selle mõjudest baasintressimääradele, kapitaliturgudele ja maailmamajandusele tervikuna.  Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
08.04.2022 41 m
01.04 Investoritund: kui suure kodulaenumaksega ähvardab tõusev euribor?
Tänase saate teema on elukondlik kinnisvara. Kas Ukraina ja Venemaa sõda on muutnud siinse kinnisvaraturu ebastabiilsemaks või on sel hoopis oodata tuge Ukrainast saabuvatelt põgenikelt. Mis saab kinnisvaralaenudest tõusva euribori tingimustes ning kas täna tuleks raha pigem juurde laenata või maksta kõrgemate intresside kartuses võlg hoopis tagasi?  Nendele küsimustele vastab kinnisvarakoolitaja ja -ekspert Tõnu Toompark. Juttu tuleb ka sellest, kui kõrgele võiks kodulaenu makse intresside tõustes kerkida.  Samuti arutleme selle üle, kas võib tekkida moment, kus kinnisvara saab tänastest turuhindadest odavamalt. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.   
01.04.2022 42 m
25.03 Investoritund: veinid meelitavad 13-protsendilise aastatootlusega
Täna räägime alternatiivsest investeerimisvõimalusest, ehk sellest, kuidas veinidesse raha paigutamisega tootlust teenida. Millised veinid ja mis aja jooksul kasvatavad väärtust ning kuidas kvaliteetinvesteering ära tunda? Külas on veinientusiast ja -investor Risto Kaljurand, kes räägib, kuidas ühisrahastuse abil veinidesse investeerida, aga avab ka veinioksjonitel osalemise tagamaid.  Juttu tuleb ka sellest, kuidas hinnata veini õiglast väärtust ning kui lihtne on neid ikkagi järelturul maha müüa? Küsime Kaljurannalt, mis juhtub siis kui veinide vahendaja pankroti läheb ning kuivõrd rakenduvad ka siin maailmas ühisrahastusele omased riskid. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.   
25.03.2022 42 m
18.03 Investoritund: kuidas muudab sõda Baltikumi investeerimiskliimat?
Baltikumi suurim erakapitalifond Baltcap on nomineeritud parimale Kesk- ja Ida-Euroopa tehingule ning parima piirkondliku väljaostufondi tiitlile. Arutame, kuidas mõjutab tänane muutunud julgeolekuolukord investeerimiskliimat regioonis ning milliste võimaluste poole tasub vaadata. Juttu tuleb ka sellest, et laenuraha muutub peagi kallimaks ning nii saavad omakapitali investeeringute tegijad ja aktsiate/osaluste poole vaatajad paremaid tingimusi. Kuidas praegu ühelt poolt raha kaasata ning mida peaks teiselt poolt jälgima investeerides, selgitab Baltcapi juhtivpartner Martin Kõdar. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe. 
18.03.2022 46 m
11.03 Investoritund: 10% tagatud tootlust ehk märkida Tuult või mitte?
Elektriliste tõukerataste operaator Tuul emiteerib 3,1 miljoni euro väärtuses võlakirju ning pakub investoritele 10-protsendilist intressimäära. Kuidas on Tuule võlakirjad ikkagi tagatud ning kas võib tekkida oht, et inflatsioon ületab pakutavat intressi, selgitab tänases saates Tuule emafirma Comodule asutaja Kristjan Maruste.  Maruste on kindel, et alates tänasest märkimisel olevate võlakirjade järgi on nõudlus pakkumisest suurem. Ta avaldab saates, kuidas võlakirjad ülemärkimise korral investorite vahel jaotatakse.  Räägime ka sellest, ega Tuul ei plaani võlakirju ennetähtaegselt tagasi osta ning mida tähendab prospektis sisalduv lause, just kui ettevõte ei garanteeri võlakirjade First Northile jõudmist. Juttu tuleb ka selles, mille poolest on Tuul oma "tigedast konkurendist" Boltist parem ning kuidas mõjutab elektriliste tõukerataste äri üha kallinev elekter.  Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe. 
11.03.2022 43 m
04.03 Investoritund: Eestlased ostsid päevaga 40kg füüsilist kulda, tekkida võib defitsiit
Vene-Ukraina sõjast tekkinud ebakindlus on jõudnud ka eestlasteni ning seetõttu üritatakse kokku osta turvalisi varasid, sh kulda. AS Tavidi juhatuse liige Meelis Atonen tunnistas tänases saates, et ainuüksi päevaga osteti Eestis 40 kg füüsilist kulda ning kõrgenenud nõudluse tõttu on raskusi kullapositsioonide katmisega. Juttu tuleb sellest, millist kulda peaks soovija eelkõige vaatama ning kuidas sellega hiljem, vajaduse tekkides, oleks võimalik arveldada. Näiteks leivapätsi eest maksta. Kindlasti tuleks jälgida näiteks seda, et ostetav kuld poleks hoiustatud mõnda teise riiki, vaid füüsiliselt investori läheduses. Kuidas ja mis kuludega seda täna hoiustada, räägime saates. Atonen näeb tänases sõjategevuses ohtu tänasele finantssüsteemile ning usub, et eelkõige ootab tugev hinnatõus, aga ka kaupade defitsiit Venemaa elanikke. Muuhulgas räägime, mida leiab täna Atoneni portfellist. Siiski leiab Atonen, et kuigi olukord maailmas on ärev, tasub säilitada rahu ning lääne keskpankadel on veel võimalus ühtteist muuta. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
04.03.2022 50 m
22.02 Investoritund: Tallink lubab tänaselt aktsia hinnalt tulevikus 8-protsendilist dividenditootlust
Tallinna börsil noteeritud Tallink Grupp avaldas täna eelmise aasta majandustulemused, kust selgub, et ettevõte suutis koroonapandeemia tingimustes puhaskahjumit poole võrra vähendada ning viimasel poolaastal kasumlikult opereerida. Ettevõtte juht Paavo Nõgene loodab tänases saates, et kasumisse õnnestub taas jõuda juba sel aastal.  Samuti jääb Tallink kindlaks oma dividendipoliitikale ning tulevikus plaanitakse investoritele omanikutulu välja maksta vähemalt 5 senti aktsia kohta. Tänaselt, 0,598-euroselt aktsia hinnalt teeks see dividenditootluseks rohkem kui 8 protsenti ja rohkem.  Saates tuleb juttu ka Tallinki ja Tallinna Sadama vahelisest sadamatasusid puudutavast kompromissist ning sellest, kuidas mõjutab halvenev julgeolekuolukord Eesti kui turismisihtkoha atraktiivsust. Juttu tuli ka sellest, kas Tallink võiks naasta enne pandeemiat planeeritud linnahalli projekti juurde ning kuidas mõjutaks võimalik euribori tõus Tallinkit kasvava laenukoormuse tingimustes. Lisaks räägib Nõgene, kuivõrd on Tallinkile murekohaks maailmas kallinev nafta hind. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe. 
22.02.2022 38 m
18.02 Investoritund: kas tõusev euribor vapustab kinnisvaraturgu?
Tänase saate teema on ärikinnisvara. Küsime saates, kuidas saab jaeinvestor kõige lihtsamini buumiva elukondliku sektori kõrval panustada hoopis ärikinnisvarasse. Muuhulgas uurime, kui mõistlik seda tõusva euribori tingimustes on teha ning millised on tõusvate intresside mõjud kinnisvaraturule.  Vaatame üle kuumad piirkonnad nii Tallinnas, Riias kui Vilniuses ning arutame, kas koroonaviiruse mõjud hakkavad viimaks kinnisvarasektorist kaduma. Stuudios on Baltic Horizon Fondi juht Tarmo Karotam, kes avab tulevikuplaane järgnevateks aastateks ning avaldab, millal jõuab fondi poolt pakutav dividendimakse taas pandeemiaeelsele tasemele.  Vaatame otsa ka laenuturule ning võimalikust euribori tõusust tingitud negatiivsetele mõjudele laenukapitali kasutamisel. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe. 
18.02.2022 45 m
11.02 Investoritund: Kas regulatsioonid kägistavad krüptoinvestori tootluse?
Üha enam vaadatakse krüptoturu reguleerimise poole nii Eestis kui välismaal. Miks on ikkagi nii, et krüptovaluutasid vaadatakse kui rahapesuvahendit ning kuidas sellest taagast vabaneda, selgitavad advokaadibüroo Lextal advokaadid Henri Ratnik ja Rauno Kinkar. Juttu tuleb ka konkreetsetest uutest krüptomaailma ees seisvatest regulatsioonidest ning nende mõjust investorite tootlusele. Muuhulgas arutame, kas bitcoini õiglast väärtust on võimalik selle kaevadamiseks teada olevaid kulusid (nt elektrile) võimalik välja arvutada.  Räägime ka krüptovaluutade maksustamisest ning sellest, mis tingimustel on täna üleüldse võimalik Eestis virtuaalvääringuid vahendada. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe. 
11.02.2022 45 m
04.02 Investoritund: Mis põhjustas krüptosula ja milline on täna võitev strateegia?
Krüptovaluutade hinnalangus jaanuaris Eesti krüptovahendusplatvormi Change Investi klientide hulgas paanikat ei tekitanud. Platvormi asutaja Kristjan Kangro sõnul tuleks teenimiseks paika panna kindel strateegia. Ta soovitab münte kokku osta pidevalt, sõltumata sellest, kuidas hind turul parasjagu liigub.  Räägime sellest, mis põhjustas suuremate krüptovaluutade hindade languse ning millal võiks need taas tõusule pöörata. Palusime Kangrol kommenteerida julgemaid maailmas levivaid ennustusi, mille kohaselt võib bitcoin peagi miljon eurot maksta. Juttu tuli ka sellest, et kuidas krüptovaluutade väärtust hinnata ning erinevatel müntidel vahet teha. Kangro selgitab, kuidas valida portfelli võitev projekt. Lõpetuseks käime üle ka krüptomaailma sel aastal mõjutavad suurimad trendid.  Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe. 
04.02.2022 43 m
28.01 Investoritund - maksuameti käed jäävad krüptotulu suhtes lühikeseks
Tänase Investoritunni teema on peagi algav tulude deklareerimine. Käime KPMG maksuekspertide abiga üle kõikide populaarsemate varaklasside deklareerimise. Muuhulgas tuleb juttu sellest, et välisplatvormidel teenitud krüptotulude kohta ei pruugi maksuamet praegu veel andmeid saada.  Veel räägime nii aktsiatesse, kinnisvarasse kui ühisrahastuse investeerimisest ning sellest, milliste varaklasside puhul on mõistlik maksude optimeerimise seisukohast raha paigutada ettevõtte alt ja millal eraisikuna.  Stuudios on KPMG Balticsi maksunõustajad Einar Rosin ja Ene Liis Lisovik. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe. 
28.01.2022 40 m
21.01 Investoritund: Ott Kiivikas tegi viiekohalise investeeringu just sellesse iduettevõttesse
Funderbeamil on raha kaasamas liikumist soodustav teviserakendus FitSphere. Kulturist ja tänaseks aktiivne investor Ott Kiivikas näeb ettevõttes piisavalt potentsiaali, et on idusse investeerinud viiekohalise summa. Miks, selgitab ta saates. Lisaks talle kutsusime stuudiosse ka ettevõtte asutaja Kristo Sõerdi, et saada ühelt poolt aru, mida rahapaigutajale lubatakse ning teisalt, kuidas potentsiaalne investor peaks ettevõtet hindama.  Räägime sellest, kuidas Sõerd Kiivikase ära veenis ning millised ootused Kiivikas investorina FitSphere'i meeskonnale seadis. Juttu tuleb muuhulgas sellest, millised on FitSphere'i konkurentsieelised teiste terviserakenduste eest ja kuidas toimib nende ärimudel. Investorite rahaga on plaanis laieneda ka Rootsi, Sõerd avab, kuidas riiki on plaanis siseneda ning kuidas see investorite jõukust täpsemalt kasvatab. Muuhulgas tuleb arutame, miks otsustati raha kaasata just Funderbeami platvormilt, mitte Tallinna börsilt. Räägime sellest, kas Funderbeami platvormil on vahepeal midagi muutunud.
21.01.2022 41 m
Geenius.ee podcast kord nädalas investeerimisest ja rikkuse kasvatamisest.
Saatejuht
Indrek Mäe