Sisuturundus
Kevad sinu kodus
"Kevad sinu kodus" podcast annab kuulajatele nõu, kuidas kevadel kodus ja aias toimetada. On nendeks koristustööd kodus või taimede istutamine aias ja põllul. Õpetlikud saated, kuidas korrastada koduaeda ja kasvatada lopsakaid vilju põllul.
Saatejuht
Juuli Nemvalts
Episoodid
Kaablivaba robotniiduk lubab aias vabalt toimetada
Kui varasemalt tuli robotniiduki soetamisel maasse paigaldada kaabel, et masin püsiks territooriumil ega sõidaks sinna, kuhu pole vaja, siis alates möödunud aastast on kodutarbijale saadaval ka kaablivabad mudelid.
25.03.2024 37 m
Moes on värvikirevad lilled ja maitsetaimed
Aiahoolikutel on hooaeg alanud ja kiirematel on istutuskastides juba ka taimed idanemas. Aianduskeskuse Gardest turundusjuht Kelly Juksaar julgustab inimesi meelepärased suvelilli ja köögiviljataimi toas ettekasvatama.
15.03.2024 22 m
Supermarju kasvatav põõsas, mis vajab enda kõrvale sõpra
Kuslapuu, kui marjakuultuur väärib aedades rohkem kasutamist, rohkem teatakse teda ilutaimena. Söödavate viljadega Sinine kuslapuu ei saa küll uhkeldada kaunite õitega, kuid seda enam on maitsvad sinised marjad, mis esimestena aias küpsevad.
08.08.2023 38 m
Mullateadlane: kompostimise tulemus sõltub rohkem kui kümnest faktorist
Paljud majapidamised on 1. juunist deklareerinud kohalikus omavalitsuses, et nad komposteerivad oma majapidamises tekkivad aia- ja köögijäätmeid. Eesti Maaülikooli mullateaduse professori Alar Astoveri sõnul on tekkiv kompost taimedele kui väetis, mida tuleb ettevaatlikult kasutada.
13.06.2023 34 m
Sisuturundus
Tea, kuidas maasikapeenralt saaki saada
Tihti küsivad inimesed miks Kreeka maasikad maitsevad teistmoodi kui kodumaised maasikad. „Tegu on teiste sortidega, kus aretuse käigus on pööratud tähelepanu muudele vilja omadustele nagu saagikus ja vilja tugevam struktuur, et seda paremini kaubanduses turustada,“ selgitas Eesti Maaülikooli aianduse õppetooli juht Ulvi Moor.
09.06.2023 29 m
Kuldaväärt nõuanne: Taimed vajavad aias turgutust
Käes on aeg, kui taimed aias vajavad jõudu juurde, et meid kogu suve rõõmustada oma õite iluga või kauni lehestikuga. Millist väetist valida ja kuidas õigesti neid taimele manustada on paljudele peamurdmist valmistav küsimus.
18.05.2023 34 m
Puitpaneelidest aiamaja või kuuri kokkupanek on jõukohane kõigile
Pea iga maja juurde käib hulk kõrvalhooneid: väiksemas aias piirdutakse kas kuuri või garaažiga, suuremale õuealale passivad hästi suvemaja, lehtla, laste mängumaja või kodukontor. Ajamahukast ehitamisest pääsemiseks võib osta ka puitmoodulitest aiamaja – nii saab kohe suveilmu nautima hakata.
16.05.2023 21 m
Aiapidaja elu teevad kergeks nutikad akutööriistad
Husqvarnal müügile tulnud uus akutööriistade sari Aspire, mis töötab 18-voldiste akudega. Husqvarna Eesti tegevjuht Jaanus Vahesalu tutvustab ka piirdekaablivabu robotniidukeid, mis teevad elu veelgi mugavamaks.
12.05.2023 47 m
Parimad muruniitjad on siiski robotid
Robotniiduki eest hoolitsemisel tasub teada, et akut ei tohi talveks tühjana seisma jätta. Farron Tehnika järelteeninduse juht Alari Jüriöö räägib, et juba täiesti tühjaks saanud akut ei õnnestu enam töökorda saada ja osta tuleb uus.
09.05.2023 32 m
Ekspert annab nõu: miks kasvatada lõhnavaid taimi rõdul ja terassil?
Baltikumi suurima valikuga ürdiaia perenaine Heli Viedehof on seda meelt, et lõhnavate ürtide kasvatamisega võiks inimesed rohkem tegeleda, sest meeldiv lõhn annab värskendust ja turgutab.
05.05.2023 31 m
Miks võiks Baltikumi suurimast tööriistapoest osta just töörõivaid
Äsja avatud Tööriistamarketi pood Tallinnas teeb oma tootevalikuga silmad ette muudele töö- ja aiariistade pakkujatele. Lisaks on müügil töörõivaid ja -jalatseid, mida tasub endale kindlasti töö tegemiseks muretseda.
05.05.2023 14 m
Suvemööbli ekspert trendidest: heledad või puidused toonid on selle suve värvid
Eestisse on saabunud uutmoodi materjalist valmistatud suvemööbel. Diivaniparadiisi juhatuse esimees Ahti Rattasep ütleb, et karbon-fiibermaterjalist aiamööblikomplektid on UV- ja vihmakindlad. „Sellest materjalist valmistatud mööbel on praktiliselt hooldusvaba ja kestab aastaid. Oleme Eestis ainukesed, kes sellist suvemööblit pakuvad,“ kinnitab ta.
04.05.2023 19 m
Vihmaussid toodavad taimedele parima mulla
Aiataimede ja köögivilja kasvatamisel annab olulise eelise vermikomposti kasutamine. Saadakse seda veisesõnnikust, mida sõnnikussid on „läbi söönud". Ussimo OÜ juhatuse liige Teodor Tõks selgitab, et vermikompost on biohuumus, aga samas kõik biohuumused ei ole vermikompost.
03.05.2023 26 m
Umbrohuvaba aed on täiesti tehtav, tuleb vaid lõpetada mõttetu töö
Aiakujundaja Maria Palusalu on seda meelt, et kui me ei teeks aias seitset põhiviga, oleksime oma tulemustega palju rohkem rahul ja meie tegevus kannaks rohkem vilja.
26.04.2023 37 m
Aias pahalasi tõrjudes tee seda targalt
Tänavune hiline kevad on suuresti kevadtöid aias pärssinud. Samas ei ole aiapidajad hiljaks jäänud vajalike putukakaitsevahendite ja väetiste ostmisega, tõdes Aiandusprof.ee e-poe omanik Taivo Kraus.
27.04.2022 23 m
Robotmuruniiduki omanik saab suvel võrkkiiges kiikuda
Igal aastal tuleb Husqvarnal välja robotmuruniiduki mudelite uuendusi. Viimane suurem uuendus on kättesaadav juba kommertskasutajatele, see võimaldab ilma maaaluse kaablita ja ainult virtuaalse lahendusega hoida muruniiduk omal territooriumil, tõsi küll selleks vahendavad infot kosmosest kolm sateliiti.
30.03.2022 46 m
Kuula, milleks on vaja mõrusoolalahusega okaspuid kevadel pritsida
Soojade ilmade saabudes on juba märtsis-aprillis küllalt töid mida saab hoolas aiapidaja teha, tõdesid Scandagra Eesti AS spetsialistid. Esmalt tuleb siiski vanad lehed ja taimejäägid kokku riisuda ja komposti viia. Nendest kõduneb huumuserikas muld, mida on hea taimedele turgutuseks panna. „Need kes soovivad kiiremini kompostimise protsessi käivitada ja saada kiiremat tulemust, need saavad lehemassile juurde lisada vetikatest tehtud ekstrakti Amalgerol Essents, see sisaldab melassi ja muid vajalikke aineid. Tegemist on täiesti loodusliku tootega, isegi mahekasvatajad kasutavad samuti seda,” soovitas Scandagra Eesti agronoom-nõustaja Kaarel Kallion.
24.03.2022 34 m
Mitu korda nädalas ja millega peaks väetama suvelilli? Aga muru...
Nii palju, kui on erinevaid aiandusküsimusi, on ka vastuseid, sest lähenemisi on mitmeid. Oma kogemust jagab seekord „Kevad sinu kodus“ podcast’is Substral Eesti aianduskonsultant Eneli Käger.
28.05.2021 28 m
Husqvarna tegevjuht: Eesti inimesed on tehnoloogiausku
Kohe, kui muru kevadel kasvama hakkab, hakkavad aiaomanikud mõtlema selle niitmise peale ja seda mõtlemist on kohe tunda kasvavast nõudlusest Husqvarna toodete järele, räägib Husqvarna Eesti tegevjuht Jaanus Vahesalu.
19.05.2021 30 m
Baltimaade suurima kodu- ja aianduskeskus Gardest ootab Sind
Gardest kodu- ja aianduskeskusest saab turvaliselt ja mugavalt kõik vajaliku tärkavasse aeda: ilupõõsad ja viljapuud, aiatööriistad, mullad, väetised, aiamööbli ja grillid.
03.05.2021 21 m
11. Spetsialisti nõuanded: kuidas hispaania teetigu aiast tõrjuda
Lusitaania ehk hispaania teetigu on saanud aedades tõeliseks nuhtluseks. Pole harvad juhud, kus poest ostetud taimepotiga on aeda toodud ka lusitaania teeteo munad. Paanikas inimesed on hakanud mullas pelgama kõiki ümmarguse kujuga pallikesi. Nii tunduvad näiteks väetise graanulid esmapilgul sarnased kardetud teo munadega.
23.08.2020 43 m
10. Hea küsimus: mitu teritust peab vastu saekett?
„30 protsenti sae kasutamise kogemusest määrab ära saeketi teravus,” tõi näite Husqvarna Eesti ja Soome tegevjuht Jaanus Vahesalu, kui rääkis aiatööriistade hoolduse vajalikkusest.
13.08.2020 48 m
9. Ekspert: aia rajamisel tee selgeks oma vajadused
Harvad pole juhud, kus klient maksab aia kavandi eest tuhandeid eurosid, kuid kaunilt kujundatud töö jääb kausta kolletuma. 3D vaated arvutiekraanilt ei too sammugi unistuste aeda kliendile lähemale, kuna töö teostamiseks napib teadmisi taimedele sobiva kasvupinnase loomiseks, rääkimata pinnase kujundamisest.
22.07.2020 46 m
8. Robotmuruniidukid on tulnud, et jääda
Vaatamata mitmetele levinud müütidele on aiandussektoris tegutsevate müüjate kõige populaarsemaks artikliks robotmuruniidukid. Lisaks ka akutööriistad, kinnitas Husqvarna Eesti ja Soome piirkonna tegevjuht Jaanus Vahesalu.
29.05.2020 44 m
7. Aiandusekspert: taimele annab kasvuhoo väetise lisamine istutamise ajal
Substradi aianduskonsultant Eneli Käger sõnas, et taimed vajavad kasvuperioodil lisaväetamist. Lühend NPK peidab enda taha vajalikke mineraale, mis mõjub kasvueas taimele kui esmaabikomplekt: lämmastik, fosfor, kaalium. Fosfor aitab taimel moodustada viljad ja juurdumise, lämmastik annab kasvuhoo ja kaaliumist sõltub suvelillede õite värv ja tomatite õige maitse.
22.05.2020 40 m
6. Kasvuhoone on rohkem kui ainult taimede kasvatamise koht
Vitavia esindaja Ain Paavel ütles, eestlaste jaoks on suveperioodil ühe populaarsemaks muutunud õues söögitegemine ja enam ei lepita ainult aias grillimisega. „Elustiili väljenduseks võib väga hästi olla ka kasvuhoone-klaaspaviljon, kuhu peale taimede istutamise saab tuua ka laua ja toolid. Nii saab ka jahedama või vihmase ilmaga nautida mõnusat olemist ja mis peaasi, noppida käeulatuses tomateid ja maitsetaimi,” kinnitas Paavel.
21.05.2020 39 m
5. Moodne taimekasvatus nõuab aiaomanikult aina uusi teadmisi
Eneli Kägeri sõnul kipuvad inimesed väetisi kasutama just oma harjumustest lähtuvalt aga uuemad lahused ei vaja sageli rohkem kui gramm väetist. „Taimekasvatamises me peame muutma ka oma seniseid harjumusi,” usub Käger.
17.04.2020 40 m
4. Aiapidajatel tasub eelistada neid istikud ja aiasaaduseid
Uute sortide aretamisel on prioriteetideks nende kasvatamise sobivus Eesti kliimas, haiguskindlus, saagikus ja vilja kvaliteet. Kvaliteedi all mõeldakse nii vilja suurust, valmimise aega ja seda, et viljad valmiksid ühtlaselt, mis meie lühikest suve arvestades on üsna oluline tingimus.
14.04.2020 34 m
3. Millised väetised turgutavad ja kaitsevad taimi?
Samblaeemaldamise väetisele lisatud mikroorganismid aitavad kuivanud samblajääke lagundada. Umbes kahe nädala pärast muutub sammal kollaseks ja kaob. Laanemetsa sõnul on väetis pikaajalise toimega ja varustab mulda vajalike toitainetega.
09.04.2020 36 m
2. Poejuhataja: kasvuhoonet ostes unustatakse küsida üht olulist asja
Populaarse aiatarvete kaupluse Kasvumaja juhataja Artjom Shapenkovi sõnul kipuvad inimesed kasvuhooneid ostes tegema ühte suur viga. „Olenemata sellest kas ostuotsus tehakse e-poe keskkonnas või kauplust külastades, ei kontrollita toote passist lumekoormuse taluvuse piirnorme,” kinnitas Shapenkov.
24.03.2020 42 m
1. Kas meie aedades on võimalik kasvatada virsikuid ja aprikoose?
Suurimad muutused aiapidajate hulgas on see, et kui veel paarkümmend aastat tagasi soetati suur aed muru ja hekiga, siis nüüd eelistatakse oma aias näha söödavaid taimi, pööratakse tähelepanu rohkem ilule ning tahetakse saada rohkem head tunnet oma aiast.
03.03.2020 57 m