Majandusaruanne
Maailma ja Eesti majanduselu olulisemad sündmused mõtestab lahti saade Majandusaruanne. Aru annavad ajakirjanikud ja eksperdid.
Saatejuhid
Tanel Saarmann, Toomas Randlo
Episoodid

Kui palju peab Ukrainasse investeerima hakkama ja kuidas see kõik toimuma peaks? Millised on meie enda ettevõtete šansid saada jalg ukse vahele?

Stuudios on külas välisministeeriumi välismajanduse ja arengukoostööküsimuste asekantsler Mariin Ratnik ja kaubandus-tööstuskoja direktor Mait Palts. Saatejuht Tanel Saarmann

12.05.2024 26 m

Podcast Majandusaruanne on sel korral pühendatud Eestimaad tabanud pettustelainele, kus iga kuu kaotavad meie kaasmaalased sadu tuhandeid eurosid petturitele, kes tegutsevad tuhandetest „töötajatest“ koosnevates kõnekeskustes ning on värvanud töötajaid ja „muulasid“ ka Eestis.

Millised on täna levinumad petuskeemid? Kes on ohvrid? Kuidas üle maailma nende tohutute võrgustike hävitamine käib? Milline on kõige tõhusam viis petturite selili panemisel?

Podcastis räägivad oma kogemustest pettuste ja petturitega võitlemisel SEB Turbekeskuse turbejuht Kätlin Kukk ning põhja prefektuuri kriminaalbüroo juht Urmet Tambre.

30.04.2024 35 m
Klaus Erik Pilar (Sunly), Karl Kull (Evecon) ja Karlis Goldstein (Kliimaministeerium) arutlevad, kas Eesti taastuvenergia eesmärgid on kättesaamatud nagu ütles Riigikontrolli audit või tehtavad? Üks külaline teeb ka mõnevõrra üllatava avalduse. Podcasti juhib Tanel Saarmann
19.02.2024 30 m
Eelmisel aastal tehti globaalselt kaks korda väiksemas mahus tehinguid, kui aastal 2022. Ometi toimus nii mõndagi põnevat ka Eestis ning mõned tehingud on saanud avalikult vähe tähelepanu, kui üldse. Kolme suurima tehingutegija esindajad räägivad podcastis, mis turul toimus ja mida võiks oodata käesolevalt aastalt Kes tegid Eestis 2023. aastal suuremad ja tähtsamad tehingud? Kuidas mõjutab meie äri- ja investeerimiskeskkonda Venemaa piiririigiks olemine? Millised on meie ohud ja võimalused? Kus võiks tulla tehinguid aastal 2024? Hans H. Luigega räägivad Peeter Kutman (Cobalt), Sven Papp (Ellex Legal) ja Toomas Prangli (Sorainen).
01.02.2024 1h 25 m
2022. aasta lõpu seisuga oli Eestis sõlmitud ligikaudu 12 000 kortermajade kindlustuslepingut, kokku on Eestis aga enam kui 23 000 ühistut. See tähendab, et pooled kortermajad Eestis ei oma mingit kaitset ootamatute juhtumite vastu. Miks see nii on? Küsime seda kahelt eksperdilt: stuudios on BTA Kindlustuse varakindlustuse tootejuht Katrin Stöör ja Eesti Kindlustusseltside Liidu juhatuse liige Lauri Potsepp. Saadet juhtis ajakirjanik Martin Hanson.
29.11.2023 57 m
Viimaste aastate kindlustusringkondade kuumim teema on vabatahtlik ravikindlustus, mida saab iga tööandja oma töötajatele pakkuda. Peamiselt seetõttu, et hoolib oma inimestest ja sellest, et töötaja saaks oma ametis efektiivne olla. Teiseks on tööandja ravikindlustus muutunud aina olulisemaks motivatsioonipaketi osaks uute inimeste värbamisel. Stuudios räägivad vabatahtlikust tervisekindlustusest ERGO ravikindlustuse riskijuht Janika Lüüs-Likk ja BTA tootejuht Olga Trošin. Saadet juhib ajakirjanik Martin Hanson.
24.09.2023 33 m
Kindlustamine on eestlaste seas pidevalt tõusuteel. Aina enam mõistetakse, et lisaks kohustuslikule liikluskindlustusele on veel palju muid võimalusi oma vara ja tuleviku kaitsmiseks. If Kindlustuse ettevõtete varakindlustuse tootejuhi Risto Sondla arvates tuleneb see sellest, et meil on üha enam seda, mida kindlustada ja tulevaste põlvede tarbeks kaitsta. Ärivaldkonnas on uuteks kasvavateks suundadeks aga ärikatkestuse ja krediidikindlustus.
31.08.2023 1h 6 m
Saates „Majandusaruanne“ käis külas DigitalB tegevjuht Brigitt Põldma, kes selgitas, mis siis TikTokiga toimub ja miks seal langustrendid valitsevad. Lisaks tuleb saates jutuks ka see, miks peaks üks ettevõte üldse digiturundusega vaeva nägema. Ja kuidas sellega alustada – kas piisab lihtsalt sellest, kui teha valmis Facebookikonto?
10.05.2023 29 m
Eesti kohta ütleb statistika, et meil on igal aastal tööjõuturul 2000 inimeseline defitsiit: tööturu seisukohalt tähendab see, et varasemad tõdemused tuleb ümber mõtestada, sest vanamoodi jätkates ei ole enam inimesi, kes töö ära teeksid. Nii tuleb tegeleda aina enam automatiseerimisega, inimestele tuleb pakkuda enamat, kui vaid suuremat palka ja tööturul on taas au sees ka vanemaealised töötajad.
05.05.2023 56 m
Baltimaade tehinguturule avaldas 24. veebruaril eskaleerunud sõda mõju erinevate nurkade alt, kuid peamiseks mängijaks osutus hoopis miski muu. Kolm tehingute advokaati räägivad, mida nemad tähele panid ning kellel on täna suurem šanss raha saada. Majandusaruande podcastis rääkisid möödunud aastal tehinguturul toimunust kolme advokaadibüroo partnerid Sven Papp, Toomas Prangli ja Peeter Kutman. Neid usutles kirjastaja Hans H. Luik.
23.01.2023 1h 16 m
Koroonaaja tipus võtsid elukaaslased, senini rõivaloomega tegelenud Mari Tammet ja finantstaustaga Egert Paulberg ette teekonna tundmatusse: asutasid oma elu esimese ettevõtte. Elukaaslased alustasid uue hobiga, nimelt talisuplusega, ning nägid vajadust tuule- ja veekindla vahetusjaki järele, mida pärast ujumist selga tõmmata.
27.10.2022 52 m
Täna selgus kaua oodatud Eesti Energia universaalteenuse hind, seda küll tarbijaid mõnevõrra närvi ajavalt etapikaupa. Portaali elektrihind.ee juht Birgit Jõgeva ütleb, et on mis on, kellegi jaoks elekter kallimaks sellega ei muutu.
30.09.2022 19 m
Ettevõtete mõttemuster on muutumas. Järjest enam kaardistatakse klienditeekonda ning sealt tulenevat kogemust. Küll aga on juhtimises väljakutseid, kuidas muuta terve ettevõtte harjumusi, suhtumist ja mõttekäiku ning olla avatud uutele suundadele. Kuidas liikuda toote- ja protsessikesksest kliendikesksele äritegevusele? Stuudios on eksperdid Mari Arnover ja Maile Milder.
27.09.2022 37 m
Hinnatõus küll pidurdub, kuid ei saa üle ega ümber sellest, et selle peamine põhjus saab olema see, et baas on lihtsalt nii kõrge. Inflatsioonist ja selle mõjutamisest räägivad Tõnu Mertsina Swedbankist ja Kristo Aab LHV-st.
25.04.2022 34 m
Arutame saatekülalistega, mis toimub puiduturul Vene turu kadumise järel. Kui paljud töökohad on ohus? Mida soovivad praegu töösturid? Miks ei ole puidu asendamine sugugi reaalne?
04.04.2022 40 m
Seekordses osas räägime taas sõja mõjust majandusele ning fookuses on Hiina roll ning Venemaa majandus nii eraisikute kui riigiaparaadi vaates. Külalisteks Eesti Panga peaökonomist ja Presidendi majandusnõunik Kaspar Oja ning Luminor panga peaökonomist Lenno Uusküla.
28.03.2022 32 m
Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina ja LHV majandusanalüütik Kristo Aab arutlevad, kes on sõja tõttu suurimad kaotajad Eestis ning milline on Vene majanduse väljavaade. Viimase puhul midagi head rääkida ei ole. Saatejuht Tanel Saarmann.
21.03.2022 32 m
Delfi Ärilehe podcast “Majandusaruanne” võtab oma esimeses saates fookusesse tööturu olukorra ja uusimad trendid selles vallas. Sedavõrd dünaamilises valdkonnas toimub alati midagi huvitavat ning võib tõdeda, et uus olukord nõuab uut mõtlemist ja lähenemist. Tegemist on sisuturundussaatega!
01.02.2022 41 m
Saates räägivad kolme advokaadibüroo tehinguadvokaadid sellest, millised ja miks olid möödunud aasta märgilisemad tehingud Eestis ning mida toob tulevik.
25.01.2022 1h 33 m
Töötukassa Tallinna ja harjumaa osakonna juht Siim Sarapuu selgitab seekordses saates, milliseid arenguid võib tööturul näha sel sügisel, kuivõrd poolteist aastat tagasi alanud viiruseperiood on paljude tööharjumused ja - mõtted segi löönud.
29.08.2021 24 m
Nii nagu 2018. aastal on ka sel suvel tabanud Tallinna lähivaldu ja pealinnast kaugemaid piirkondi eriti kuumadel päevadel tarbevee nappus, sest inimesed kipuvad joogivett aedade ning kasvuhoonete kastmiseks kasutama. Kohalikud elanikud ise näevad aga kurja juurt ülekäte läinud kinnisvaraarenduses. Kas tegu on vaid kiirelt kasvavate Viimsi ja Harku valdade probleemiga, mida saavad vee-ettevõtted siin ära teha ja kui reaalne on, et tulevikus saabki meie põhjavesi otsa, veehind tõuseb ning tarbijatele kehtestatakse veekasutuselimiit, selle üle arutleme Majandusaruande podcastis vee-ettevõtete liidu tegevjuhi Pille Aarmaga. Saatejuht on Siiri Liiva.
05.07.2021 27 m
Maksu- ja tolliameti maksuauditi osakonna ametnikud Siim Tamm ja Oscar Õun räägivad seekordses saates uuest süsteemist, kus suurematel ehitusobjektidel tuleb kõigil töölistel enda tulekuid-minekuid hakata kiipkaardiga registreerima. Ehitussektori maksukahjud ulatuvad siiani ca 28 miljoni euroni, millest pool tuleb ümbrikupalkadega sahkerdamisest. Uue meetmega tahab MTA kokku koguda 7,8 miljonit aastas.
12.06.2021 22 m
Decora ehituspoodide keti juhataja Eike Tubli-Müür räägib Majandusaruande seekordses saates, mis toimub ehitusmaterjalide turul - miks on kõige tavalisemate kaupade hinnad tõusnud poole võrra ja mida see tähendab omakorda ehitusturule laiemalt. Lisaks toob Decora juht välja veel ühe ja just viimasel aastal süvenema hakanud probleemi - tööjõupuuduse.
28.05.2021 28 m
Operaili juht Raul Toomsalu räägib Ärilehe podcastis Majandusaruanne, miks tuleb riigile kuuluvast ettevõttest 51% maha müüa ning mis selle rahaga siis peale hakata.
16.05.2021 27 m
Tänase Majandusaruande saatekülaliseks on riigikantselei diginõunik Marten Kaevats. Mis kasu nn koroonapassidest ikkagi on ja millal me neid päriselt kasutama saame hakata? Milline roll on ülemaailmses asjaajamises Eestil? Nendele küsimustele annab Kaevats täna selgitusi ning räägib avameelselt ka oma kogemusest pea kaks aastat mammutorganisatsiooni WHO-ga koos töötades.
30.04.2021 25 m
Veriffi asutaja ja juht Kaarel Kotkas räägib podcastis, mida nad plaanivad teha nende ajaloo suurima investeeringuga ning miks on nende tulevik selline, et isegi ükssarvikuks saamine ei ole neile mingi lagi.
18.04.2021 27 m
Majandusaruande podcastis on külas 2005. aastast tegutseva pesumaja Euroclean juhataja Karmen Veeorg, kes räägib, millise segaduse on nende jaoks tekitanud viimased ranged piirangud, kui pikalt on ettevõte pidanud juba oma tegevusele peale maksma, mida arvab ta tänasest palgatoetusest ning milliseks võivad lähikuud ja -aasta kujuneda pesumaja teenust pakkuvatele ettevõtetele, mis on üldjuhul väga tugevalt seotud turismisektoriga. Saatejuht on Siiri Liiva.
21.03.2021 32 m
Ärilehe podcastis Majandusaruanne võtame kokku 2020. aasta ja reastame 20 sündmust, ettevõtet, nähtust, mis aastat iseloomustasid. Millised teemad tabelisse pääsesid?
31.12.2020 53 m
Majandusaruande erisaates on juttu verivärskest Eesti väärtuslikuma ettevõtte edetabelist. Vaatame lähemalt otsa esikümnele ning räägime võitja esindajaga, miks neil ikkagi nii hästi on läinud.
25.11.2020 50 m
Majandusaruande podcastis on seekord külas LHV Varahalduse juhatuse liige Joel Kukemelk ja Luminori Baltikumi pensioniüksuse juht Rain Pikkani. Räägime pensionireformi mõjudest lahkujatele kui sinna jääjatele. Mida peaks nüüd tegema valitsus?
08.11.2020 37 m
Advokaadibüroo Magnusson vandeadvokaat Denis Piskunov räägib, kuidas ühisrahastusplatvormid investorite rahaga kadusid. Saatejuht Toomas Randlo.
14.10.2020 27 m
Kolm eksperti räägivad kinnisvaraturul toimunust ja sellest, mis saab edasi. Kuidas küll turg nii kiiresti taastus? Kas hinnad langevad või mitte? Millal osta, millal otsus edasi lükata? Räägivad Ain Kivisaar, Tõnu Toompark ja Peep Sooman. Saatejuht Tanel Saarmann,
06.09.2020 53 m
Majandusaruande podcastis on külas majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi majandusarengu asekantsler Viljar Lubi. Juttu tuleb kevadiste majanduspakettide õppetundidest ja sellest, milline on riigi tugi siis, kui riik peaks taas "lukku minema". Saatejuht Tanel Saarmann.
11.08.2020 30 m
Kinnisvaralaenude ühisrahastusplatvormi kaasasutaja ja juht Marek Pärtel räägib, millist mõju avaldas koroonakriis ühisrahastusele ning kinnisvaraturule. Saatejuht: Toomas Randlo
17.07.2020 30 m
Majandusaruande podcastis on külas Tallinki juht Paavo Nõgene. Räägime Tallinki suvistest muutustest ja sellest, kuidas oleme selle kriisi tõttu targemaks saanud? Mis hinde paneb Nõgene aga valitsusele? Saatejuht Tanel Saarmann.
18.06.2020 26 m
Majandusaruande podcastis on seekord külas Saku Õlletehase juht Jaan Härms ning Carmen Cateringi juht Argo Koppa. Juttu tuleb sektori olevikust ja tulevikust ning sellest, miks kurikuulus 2+2 reegel tuleks kaotada. Saatejuht Tanel Saarmann.
03.06.2020 26 m
Töötukassa värske nõukogu esimees Peep Peterson räägib töötukassa palgameetmest ning sellest, miks ta välistööjõu debatis valitsuse poole kaldub. Saatejuhid Tanel Saarmann ja Toomas Randlo
21.05.2020 30 m
Majandusaruande podcasti külaliseks on seekord Kredexi juht Lehar Kütt ning juttu tuleb meetmetest, mis on saanud omajagu kriitikat. Miks intresse väga madalale tuua ei saa? Miks ei saa panku välja jätta? Saatejuht Tanel Saarmann
16.05.2020 41 m
Majandusaruande podcastis annab aru siseministeeriumi kodakondsus- ja rändepoliitika osakonna juhataja Ruth Annus. Räägime kõigest, mis puudutab välistööjõudu.
24.04.2020 27 m
Majandusaruande podcastis on seekord külas Indrek Nuume ja Liisi Himma, kes on vastavalt LHV Panga ja Swedbanki ettevõtete panganduse juhid. Juttu tuleb sellest, mida pangad on seni kriisis teinud ning mida saab ja peab tegema edaspidi.
16.04.2020 41 m
Majandusaruande erisaates räägivad Eesti väike- ja keskmise suurusega ettevõtete liidu president Heiki Rits ning Eesti hotellide ja restoranide liidu juhatuse esimees Peter Roose sellest, mida on ettevõtjatel vaja, et kriisiga paremini toime tulla.
16.03.2020 32 m
Ajaloo esimeses Majandusaruande saates räägivad Ärilehe ajakirjanikud koroonaviiruse mõjust majandusele, tuumajaama rajamise võimalikkusest Eestisse ning sellest, kuidas üks meist käis Otepää kandis ja miks ta sealt väga mustade mõtetega tagasi tuli.
06.03.2020 34 m