Valimisstaap
Delfi valimissaade uurib 2023 riigikogu valimiste eel erakondadelt ja kandidaatidelt, kuidas kavatsetakse järgmisel neljal aastal elu Eestis paremaks teha? Miks ja mida lubatakse ning mis kasu inimestele või riigile sellest sünnib. Sekka saavad sõna ka eksperdid, et vaadata, kas kõik mis peale vaadates ilus näib, nii ka seest välja paistab.
Saatejuhid
Karoliina Vasli, Grete Põlluste, Joosep Tiks, Herman Kelomees, Urmas Jaagant, Raimo Poom
Valimisstaap
Valitsemine 12 episoodi
Episoodid
Kisma valitsuses on osa kampaaniast. Kel parteidest on valimistel parimad šansid?
Sel nädalal on võinud lugeda hõõrumiste kohta valitsuskoalitsioonis. „See on kampaania osa,“ viitab poliitikavaatleja Keit Kasemets parteide soovile vastanduda. Saadet juhib Karoliina Vasli.
27.01.2023 24 m
Kui palju peaks noored kõrghariduse eest maksma? Või ei peaks üldse?
Parempoolsed on seisukohal, et tudengid peaksid vähemalt osaliselt tasuma ise oma kõrghariduse eest. Eesti 200-s arvatakse, et tasuline peaks olema teine kõrgharidus, mitte aga esimene. Mõlemad erakonnad peavad oluliseks, et kõrghariduse rahastamisse kaasataks rohkem eraraha. Kuidas? Sellest kuula „Valimisstaabi“ podcast'ist. Stuudios olid külas Parempoolsete esindaja Tauno Õunapuu ja Eesti 200 esindaja Aleksei Jašin. Saadet juhtis Eesti Ekspressi ajakirjanik Urmas Jaagant.
25.01.2023 30 m
Sotsid tõstaksid makse, Isamaa võtaks riigilaenu. „Ettevõtjad on meie jaoks rahalehmad.“
Kas tuleks tõsta makse? Kust tuleb raha kasvavate kulutuste katmiseks? Mida teha sotsiaalmaksuga ja kohalike omavalitsustega? Sellest kõigest räägivad Valimisstaabis Priit Sibul (Isamaa) ja Peep Peterson (SDE).
24.01.2023 30 m
Kas majandus vajab toetusi või vähem sekkumist? Reformi ja Keski tuline kokkupõrge
Delfi „Valimisstaabi“ stuudios olid Kristen Michal Reformierakonnast ja Taavi Aas Keskerakonnast, et rääkida vastavalt oma partei nägemusest, kuidas peaks järgmise nelja aasta jooksul arenema Eesti majandus. Stuudios läks kõvaks vaidluseks, sest põrkusid erakondade vastakad seisukohad, mida on täpsemalt vaja teha majanduse edendamiseks. Saatejuhi kohal istus Raimo Poom.
23.01.2023 31 m
Roheliste kaasjuht valimiste kitsaskohast: praegune süsteem soosib suuri erakondi
Valimisstaabis on täna külaliseks Roheliste kaasjuht Johanna Maria Tõugu, kes arutleb, miks ikkagi on partei toetus üpris madal ja mis on sihid riigikogu valimistel.
20.01.2023 19 m
Laneman: reservvägi suurenegu 55 000ni. Pevkur: te murrate lahtisest uksest sisse
Kaitseplaneerimise debatt Reformierakonna ja EKRE vahel. Kaitseminister Hanno Pevkur (Reformierakond) ja riigikogu riigikaitsekomisjoni liige Alar Laneman (EKRE) läksid Nursipalu harjutusvälja laiendamise üle vaidlema.
18.01.2023 31 m
Keskerakond laenaks raha juurde. Tõnis Mölder: „Eestil kreekastumise ohtu kindlasti ei ole”
Eelmisel nädalavahetusel avalikustas Keskerakond oma valimisplatvormi. Programmi kokkupanemist juhtis partei rahvasaadik Tõnis Mölder, kes räägib, et valimiste põhiküsimuseks on toimetulek.
17.01.2023 30 m
Siim Pohlak: kui EKRE valitsusse ei saa, siis Eesti inimene vaesub
Suuremat tähelepanu on tinginud EKRE lubadused, mis on seotud muudatustega maksusüsteemis: nagu Isamaa, kavatseb ka teine konservatiivse tiiva erakond valitsusse jõudes tekitada sinna perepõhiseid erisusi. EKRE on nimelt võtnud nõuks vähendada laste arvu põhiselt tulumaksu ning kodu- ja õppelaenumakseid, lisaks lubatakse tõsta sarnase loogika alusel ka pensione.
16.01.2023 18 m
Kristina Kallas: me ei taha olla sama rikkad kui Poola - tahame olla sama rikkad kui Soome
Alles mõne kuu eest Eesti 200 värske esimehe Lauri Hussari viidatu – et erakonna rahakott pole kampaania tegemiseks nii priske kui mõnel teisel parteil – ei pea Kallase sõnutsi paika. „Rahakotiga polegi väga midagi halvasti. Arvan et meie kampaania eelarve maht on täiesti samas suurusjärgus kui Reformierakonnal ja EKRE-l,“ märkis aseesimees.
13.01.2023 22 m
Kõrge reitinguga Reformierakonna häda: kuidas valijad laisaks ei jääks?
Reformierakonna peasekretär Timo Suslov tunnistas „Valimisstaabi“ saates, et peaministriparteile ei ole praegune kõrge reiting sugugi mugav, sest on oht muutuda laisaks ja jääda lootma, et küll see tulemus tuleb. Aga ei pruugi tulla. Suslov rõhutas korduvalt, et Reformierakond EKREga koostööd teha ei kavatse ning kui inimesed ei taha peaministriks Kaja Kallast Reformierakonnast, saavad nad Martin Helme EKREst. Kuidas vastas Suslov küsimusele, kas ta tõesti usub, et inimesi huvitab julgeolek rohkem kui isiklik toimetulek, mis on EKRE sõnumite keskmes, kuula „Valimisstaabi“ saatest. Timo Suslovit intervjueeris Eesti Ekspressi ajakirjanik Urmas Jaagant.
11.01.2023 25 m
Nui neljaks: sotsid tahavad astmelist tulumaksu ning peretoetuste süsteemi muutmist
Vähem kui kahe kuu pärast on selge, kuidas jaotuvad kohad riigikogu uues koosseisus. Sotside reiting pole eri uuringute põhjal kõrge, ent partei peasekretär Eduard Odinets pole ülemäära murelik. Ta usub, et valimiskünnise nad ületavad ja võivad pürgida ka valitsusse. Saadet juhib Karoliina Vasli.
10.01.2023 23 m
Isamaa tahab perepõhist maksusüsteemi, mida võrdleb haldusreformi kaaluga
Oma suurte lubaduste läbisurumisel oli Isamaa praeguses riigikogus selgelt edukaim. Kas seda rolli õnnestub säilitada ka peale valimisi? Delfi valimissaate külaliseks on Isamaa peasekretär Priit Sibul.
09.01.2023 22 m
Delfi valimissaade uurib 2023 riigikogu valimiste eel erakondadelt ja kandidaatidelt, kuidas kavatsetakse järgmisel neljal aastal elu Eestis paremaks teha? Miks ja mida lubatakse ning mis kasu inimestele või riigile sellest sünnib. Sekka saavad sõna ka eksperdid, et vaadata, kas kõik mis peale vaadates ilus näib, nii ka seest välja paistab.
Saatejuhid
Karoliina Vasli, Grete Põlluste, Joosep Tiks, Herman Kelomees, Urmas Jaagant, Raimo Poom