Valimisstaap
Delfi valimissaade uurib 2023 riigikogu valimiste eel erakondadelt ja kandidaatidelt, kuidas kavatsetakse järgmisel neljal aastal elu Eestis paremaks teha? Miks ja mida lubatakse ning mis kasu inimestele või riigile sellest sünnib. Sekka saavad sõna ka eksperdid, et vaadata, kas kõik mis peale vaadates ilus näib, nii ka seest välja paistab.
Saatejuhid
Karoliina Vasli, Grete Põlluste, Joosep Tiks, Herman Kelomees, Urmas Jaagant, Raimo Poom
Episoodid
Keskerakonna esimehest võib pärast valimisi saada tegelik otsustaja. Kui arvud selliseks kujunevad, võib tekkida olukord, kus Reformierakond ja EKRE-Isamaa tandem võistlevad Ratase toetuse pärast. Jüri Ratas ise on valimistel nii e-hääletanud kui ka jaoskonnas käinud. Ta meenutas, et Keskerakond on varem suhtunud e-valimistesse kriitiliselt, ent kui tema sai partei esimeheks, suhtumine muutus. Kas Jüri Ratas oleks valmis minema Kaja Kallase valitsusse ministriks? „Minul ei ole mingit probleemi valitsusse minna,“ sõnas Keskerakonna esimees. „Mina küll mingit punast joont ei tõmba.“
03.03.2023 23 m
Valimiste kulminatsioon on kohe käes. Mida aga arvata äsja lõppenud valimiskampaaniast, mille kohta ennustati, et kardetavasti on tulemas üle aastate kõige mustem ja koledam kampaania? Selgub, et ei tulnud sinna ligilähedalegi. Eesti Ekspressi ajakirjanik Urmas Jaagant, Delfi ja Eesti Päevalehe peatoimetaja Urmo Soonvald ning Eesti Päevalehe arvamustoimetaja Krister Paris leidsid, et enim iseloomustavad kampaaniat sõnad „korrektne“ ja „tuim“.
03.03.2023 31 m
Parempoolsed üritavad end parlamenti mängida Reformierakonna võimaliku koostööpartnerina, kuid oravad ei näi sõnasabast kinni hakkavat ning loobivad pisipartei pihta pigem pehmeid kriitikanooli. Peamise punktina tõi Mart Võrklaev Parempoolsete vastu esile asjaolu, et nende täielik programm sai valmis alles eilseks - päeval, mil valimispäevani oli aega vähem kui nädal. „Põrsa kotis ostmine - keegi ei tea, mis seal kirjas on ja palju see maksab,“ märkis Võrklaev saates. Parempoolsetel on samuti oravatele etteheiteid: Tõnis Konsi sõnutsi käib alusetu hirmutamine EKREIKE valitsusega.
01.03.2023 35 m
Isamaa peaks päris sooda olema, kui EKRE hüsteeriline Ukraina-viha peksmine ei mõjutaks tulevasi koalitsioonivalikuid, nendib Urmas Reinsalu.
28.02.2023 20 m
Riigikogu valimistel on kandidaatide vaates alanud lõpuspurt ning ühtlasi algas juba hääletus. Senisest kampaania käigust ning võimalikest koalitsioonivariantidest räägivad „Valimisstaabis“ Hendrik Terras (Eesti 200) ja Raimond Kaljulaid (SDE).
27.02.2023 31 m
Täna said avalikuks näiteks viimased Ühiskonnauuringute instituudi tellitavad Norstati parteide reitingud enne seda, kui inimesed saavad hakata reaalselt riigikogu valimistel hääli andma. Delfi „Valimisstaabi“ stuudios aitas nende sõnumeid lugeda sihtasutus liberaalne kodanik asutaja Tarmo Jüristo, kes muuseas jälgib oma mudelitega ka seda, millisest koalitsioonist saaks küsitlustulemusi riigikogu kohtadeks muutes ennustada. Saatejuht oli Raimo Poom.
22.02.2023 29 m
Valimised lähenevad ja parteid on kampaania käigus tulnud välja suurte lubadustega, mil aga ka kallis hind. Kui realistlik on nende teostamine? Mis oleks katteallikad? „Valimisstaabi“ saates arutleb sel teemal Eesti Panga ökonomist ja presidendi majandusnõunik Kaspar Oja. Saadet juhib Karoliina Vasli.
21.02.2023 30 m
Sel nädalal on saates „Valimisstaap“ fookuses rahvastikupoliitika. Täna olid külalisteks Parempoolsete esimees Lavly Perling ning Keskerakonna juhatuse liige Jaak Aab. Diskussioon läks kohati päris tuliseks ning vestluse käigus jõuti ka maksuküsimusteni, mille osas on erakondadel suured eriarvamused. Saadet juhtis Karoliina Vasli.
17.02.2023 32 m
Häid mehi on liiga vähe. Immigratsioon on okei, kuid keele peaksid sisserändajad selgeks saama. Eesti iivet toetustega ei paranda - tuleb leida paremaid mehi. Erakondade põhiline lõhestaja: küsimus, et kus on naise koht.
15.02.2023 42 m
Peretoetused kukutasid Kaja Kallase esimese valitsuse, ent sotside ja Isamaaga sõlmitud koalitsioon kehtestas need siiski. Mis töötab ja mis ei tööta, kui soovime sündide arvu kasvu? Kas ja kui kõrgele tõuseb esimese ja teise lapse toetus pärast valimisi? Millist tuge väärib üksikvanem ja üksi last kasvatav vanem? Kas Eesti mehed tahavad lapsi saada? Kas naised peaksid saama karjääri jätkamise nimel võimalikult kiiresti pärast lapse saamist tööle naasta või tuleks neile just rohkem aega tagada? Neile ja paljudele teistele küsimustele saab vastuse saadet kuulates. Saatejuht on Herman Kelomees.
14.02.2023 26 m
Toppama jäänud sündimus ja muudki demograafilised probleemid tõid sotsi ja EKRElase arutelu sisse hulga teravaid noote. Kui sotsid tahaksid edasi minna pigem tasa ja targu, siis EKRE näeb tarvidust teha rahvastikupoliitikas radikaalseid muudatusi: et sündimus kasvaks, tahavad rahvuskonservatiivid näiteks vähendada laste arvu põhjal kodu- ja õppelaenujääki ning kärpida iga lapse pealt mõlema vanema tulumaksu tervelt neljandiku võrra. Stuudios on Jaak Valge EKRE-st, Kaarel Oja Sotsiaaldemokraatlikust Erakonnast ja saatejuht Grete Põlluste.
13.02.2023 53 m
Tänases “Valimisstaabi” saates ütles Roheliste Erakonna esindaja Aleksander Laane, et erisoodustusmaks takistab ettevõtetel oma töötajate tervise eest hoolitseda. “See on ajast ja arust regulatsioon, sellel puudub igasugune põhjendus,” ütles Laane. Monika Haukanõmm Keskerakonnast tõdes, et tervishoiupoliitika ei peaks tähendama, et räägitakse ainult ravist ja haiglast. “Tervise hoidu peavad panustama kõik osapooled, ka tööandja. Järjest tähtsamaks muutub, kas inimesel on hea töötada, kas tema vaimne tervis on korras,” loetles ta.
10.02.2023 37 m
Tervishoid, sotsiaalhoolekanne ja vaimne tervis. Kuidas haigekassa august välja tuua, miks iga peavalu pole vaimne häire või mida teha eutanaasiaga? Nendest räägivad Kert Kingo EKREst ja Marelle Erlenheim Parempoolsetest.
08.02.2023 38 m
Kui inimesed on praegusel ajal on loomulik, et inimesed nimetavad oma peamiste murede seas küsimusi toimetulekust ja riigikaitsest, siis nende teemade kõrval torkab silma, et nimetataks kasvavalt ravi- ja terviseteenuste kättesaadavuse probleeme. Samas valimiskampaaniates näeb seda teemat väga vähe. Seetõttu olid täna Delfi „Valimisstaabi“ stuudiosse kutsutud Reformierakonnast praegune sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo ja sotside esindaja, endine tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski. Kuidas pääseks töövälisel ajal arstile, mis lahendaks meditsiinipersonali puuduse, kas ravijärjekordade ainsaks lahenduseks on ise eraarsti juures peale maksta? Saadet juhtis Raimo Poom.
07.02.2023 31 m
Eesti tervishoiusüsteem on efektiivne, aga sellel on hind. Aastaid tagasi välja mõeldud lahendused ootavad endiselt aega, mil need poliitiliste otsustena vormistatakse. Kui vaadata küsitlustulemusi sellest, millised teemad valijatele korda lähevad, saab terviseteenuste ja ravi kättesaadavuse tagamine teenimatult vähe tähelepanu. Valimisstaabis arutlesid kirurg ja reservohvitser Tiit Meren (Isamaa) ja perearst Diana Ingerainen (Eesti 200).
06.02.2023 26 m
Eesti 200 ja Parempoolsed läksid stuudios tuliselt vaidlema, kas tuumajaama on ikka vaja või saab selletagi. rvestades möödunud sügise kogemust on inimesed arusaadavalt mures, et kust tuleb edaspidi taskukohane elekter. Delfi „Valimisstaabi“ stuudios seletasid oma nägemusi Margot Roose Eesti 200 ja Siim Kiisler Parempoolsete seast. Kuidas võtta tagasi Eesti suur mahajäämus odava tuuleenergia tootmisel? Kas tuumajaam on realistlik? On’s vaja jätkata puidu põletamist Eesti Energia põlevkivijamades. Kõike seda küsis riigikogusse pürgijate käest Raimo Poom.
03.02.2023 23 m
Energeetika teemal lähevad EKRE ja sotside seisukohad üldiselt lahku. Ühes asjas aga on keskkonnaminister Madis Kallas (SDE) ning EKRE energeetika ja keskkonnatoimkonna juht Rain Epler ühel meelel - universaalteenus praegusel kujul pole parim lahendus. Saade juhib Delfi toimetaja Karoliina Vasli.
01.02.2023 24 m
Valimisstaabis räägivad Eesti elektritootmise tulevikust Erki Savisaar Keskerakonnast ja Johanna Maria Tõugu erakonnast Eestimaa Rohelised.
31.01.2023 30 m
Elektri võrguettevõte Elektrilevi kuulub praegu Eesti Energiale. Reformierakond soovib võrguettevõtte eraldamist, ent Isamaa on sellele vastu. Tulises debatis väitlesid rahandusminister Annely Akkermann ning ettevõtlus- ja IT-minister Kristjan Järvan.
30.01.2023 25 m
Sel nädalal on võinud lugeda hõõrumiste kohta valitsuskoalitsioonis. „See on kampaania osa,“ viitab poliitikavaatleja Keit Kasemets parteide soovile vastanduda. Saadet juhib Karoliina Vasli.
27.01.2023 24 m
Parempoolsed on seisukohal, et tudengid peaksid vähemalt osaliselt tasuma ise oma kõrghariduse eest. Eesti 200-s arvatakse, et tasuline peaks olema teine kõrgharidus, mitte aga esimene. Mõlemad erakonnad peavad oluliseks, et kõrghariduse rahastamisse kaasataks rohkem eraraha. Kuidas? Sellest kuula „Valimisstaabi“ podcast'ist. Stuudios olid külas Parempoolsete esindaja Tauno Õunapuu ja Eesti 200 esindaja Aleksei Jašin. Saadet juhtis Eesti Ekspressi ajakirjanik Urmas Jaagant.
25.01.2023 30 m
Kas tuleks tõsta makse? Kust tuleb raha kasvavate kulutuste katmiseks? Mida teha sotsiaalmaksuga ja kohalike omavalitsustega? Sellest kõigest räägivad Valimisstaabis Priit Sibul (Isamaa) ja Peep Peterson (SDE).
24.01.2023 30 m
Delfi „Valimisstaabi“ stuudios olid Kristen Michal Reformierakonnast ja Taavi Aas Keskerakonnast, et rääkida vastavalt oma partei nägemusest, kuidas peaks järgmise nelja aasta jooksul arenema Eesti majandus. Stuudios läks kõvaks vaidluseks, sest põrkusid erakondade vastakad seisukohad, mida on täpsemalt vaja teha majanduse edendamiseks. Saatejuhi kohal istus Raimo Poom.
23.01.2023 31 m
Valimisstaabis on täna külaliseks Roheliste kaasjuht Johanna Maria Tõugu, kes arutleb, miks ikkagi on partei toetus üpris madal ja mis on sihid riigikogu valimistel.
20.01.2023 19 m
Kaitseplaneerimise debatt Reformierakonna ja EKRE vahel. Kaitseminister Hanno Pevkur (Reformierakond) ja riigikogu riigikaitsekomisjoni liige Alar Laneman (EKRE) läksid Nursipalu harjutusvälja laiendamise üle vaidlema.
18.01.2023 31 m
Eelmisel nädalavahetusel avalikustas Keskerakond oma valimisplatvormi. Programmi kokkupanemist juhtis partei rahvasaadik Tõnis Mölder, kes räägib, et valimiste põhiküsimuseks on toimetulek.
17.01.2023 30 m
Suuremat tähelepanu on tinginud EKRE lubadused, mis on seotud muudatustega maksusüsteemis: nagu Isamaa, kavatseb ka teine konservatiivse tiiva erakond valitsusse jõudes tekitada sinna perepõhiseid erisusi. EKRE on nimelt võtnud nõuks vähendada laste arvu põhiselt tulumaksu ning kodu- ja õppelaenumakseid, lisaks lubatakse tõsta sarnase loogika alusel ka pensione.
16.01.2023 18 m
Alles mõne kuu eest Eesti 200 värske esimehe Lauri Hussari viidatu – et erakonna rahakott pole kampaania tegemiseks nii priske kui mõnel teisel parteil – ei pea Kallase sõnutsi paika. „Rahakotiga polegi väga midagi halvasti. Arvan et meie kampaania eelarve maht on täiesti samas suurusjärgus kui Reformierakonnal ja EKRE-l,“ märkis aseesimees.
13.01.2023 22 m
Reformierakonna peasekretär Timo Suslov tunnistas „Valimisstaabi“ saates, et peaministriparteile ei ole praegune kõrge reiting sugugi mugav, sest on oht muutuda laisaks ja jääda lootma, et küll see tulemus tuleb. Aga ei pruugi tulla. Suslov rõhutas korduvalt, et Reformierakond EKREga koostööd teha ei kavatse ning kui inimesed ei taha peaministriks Kaja Kallast Reformierakonnast, saavad nad Martin Helme EKREst. Kuidas vastas Suslov küsimusele, kas ta tõesti usub, et inimesi huvitab julgeolek rohkem kui isiklik toimetulek, mis on EKRE sõnumite keskmes, kuula „Valimisstaabi“ saatest. Timo Suslovit intervjueeris Eesti Ekspressi ajakirjanik Urmas Jaagant.
11.01.2023 25 m
Vähem kui kahe kuu pärast on selge, kuidas jaotuvad kohad riigikogu uues koosseisus. Sotside reiting pole eri uuringute põhjal kõrge, ent partei peasekretär Eduard Odinets pole ülemäära murelik. Ta usub, et valimiskünnise nad ületavad ja võivad pürgida ka valitsusse. Saadet juhib Karoliina Vasli.
10.01.2023 23 m
Oma suurte lubaduste läbisurumisel oli Isamaa praeguses riigikogus selgelt edukaim. Kas seda rolli õnnestub säilitada ka peale valimisi? Delfi valimissaate külaliseks on Isamaa peasekretär Priit Sibul.
09.01.2023 22 m