Erasmuse taskuhääling
Erasmuse taskuhäälingus räägivad kirglikud külalised Erasmuse mitmekülgsetest võimalustest.
Saatejuht
Sabina Sägi
Episoodid

Selle taskuhäälingu osa külalised on Erasmus Student Network Tallinn vabatahatlikud Oleksandra Leonovych ja Taissija Malinovskaja. Saatejuht Sabina Sägi uurib, kellele see organisatsioon mõeldud on, kust tuleb Eestisse keskmiselt kõige rohkem vahetusõpilasi ja miks nad just selle valiku teevad.

15.11.2024 31 m

Inglismaa, Swedbank ja pimedad ööd. Või hoopis Rootsi, kindlustus ja kommunikatsioon. Saatejuht Sabina Sägil on külas idufirma Cachet kaasasutaja ja tegevjuht Hedi Mardisoo.

30.10.2024 38 m

„Olin ühel sombusel sügispäeval Tallinna Ülikoolis anatoomiaklassi ukse taga – äsja töölt ära tulnud ja üürikorteri lepingu üles öelnud. Juhuslikult jalutas vastu sõbranna, kes küsis, kuidas läheb, ja viskas nii muuseas nalja, et kui sa töötu ja kodutu oled, kasuta Erasmuse programmi – siin ju miski enam kinni ei hoia. Selsamal hetkel sain aru, et enam õigemat hetke selleks ei tule – otsus oli langetatud. Olin parasjagu bakalaureuse teisel kursusel.“Nii kirjutas Delfi Meedia erilahenduste ja sisuturunduse toimetaja Liisbet Estra aprillikuises loos „Erasmuse kogemus ületab kõik ülikooliaastad.

07.10.2024 34 m

Saatejuht Sabina Sägi vestleb sel korral Iduinvestor Herty Tammoga, muuhulgas meenutavad mõlemad enda tudengielu kogemusi Glasgows.

Mida teeks Tammo teisiti nüüd, kui ta saaks sama rännaku ette võtta?

23.09.2024 30 m

Mis on Eesti sõnum? Kes leiutas jalgrattaga? Kuidas peaks rakendama kriisiolukorras vabatahtlikke? Saatejuht Sabina Sägi külaline on sel korral Eesti brändi sõnumiloomejuht Carl-Ruuben Soolep, kellega eelnevaid küsimusi ka arutatakse.

05.09.2024 39 m

Eelmine aasta oli esimene, mil Eestis eraldati raha sporditöötajate Erasmus+ õpirände projektide tarvis. Ja see oli kohe väga edukas. Saatejuht Sabina Sägil on stuudios külas Tartumaa Spordiliidu tegevdirektor Martin Thomson ning Erasmus+ ja Euroopa Solidaarsuskorpuse spordiprojektide koordinaator Markus Jõgi, kes avavad meetme kasutamise tagamaid.

26.08.2024 30 m

Selle taskuhäälingu osa külaline on Narva Eesti Gümnaasiumi ajaloo- ja ühiskonnaõpetuse õpetaja Kätlin Jürna. Saatejuht Sabina Sägi vestleb temaga sellest, kuidas sünnib rahvusvahelise projektijuhtimise valikainest Euroopa Solidaarsuskorpuse jaoks sobilik projektiidee.

09.08.2024 31 m

Kuidas ära tunda, kas keegi vajab elustamist? Seekordsed taskuhäälingu külalised, Tartu Tervishoiu Kõrgkooli kommunikatsioonijuht Jaanika Niinepuu ning õenduse ja ämmaemanduse osakonna õppejõud-vanemõpetaja Katre Tombu selgitavad.

25.07.2024 30 m

Seekord on taskuhäälingu külaline Kiusamisvaba Kooli SA tegevjuht Ingi Mihkelsoo. Loomulikult avab ta, mida peab süsteemselt tegema, et kiusamist vähendada ning mida Eestis selleks praegu tehakse.

24.07.2024 31 m

Selles taskuhäälingus vestleb saatejuht Sabina Sägi välisministeeriumi teadusnõuniku Imar Koutchoukaliga. Juttu tuleb sellest, kuidas Hollandis sündinud ning õigupoolest arabistikat õppima läinud Koutchoukali jõudis eesti keele ning Eestini. Vihjeks: olulist rolli on mänginud muusika. „Mõtlesin, kes küll räägib sellist keelt,“ meenutab ta.

07.06.2024 57 m

Selles taskuhäälingu osas on külas karjäärispetsialistid Fergal Scully Iirimaalt ja Katrin Reiter Austriast. Külalised arutlevad selle üle, mis üldse on karjäärinõustamine, kellel seda vaja läheb ning mis on erinevate riikide poliitikad seoses karjääriteenustega.

15.05.2024 34 m

Selle taskuhäälingu osa külaline Maikel Mõttus on mees kui orkester – sportlane, raadiosaate juht, ühiskondlik aktivist ja luuletaja. Ta selgitab ka, kuidas ta on neid erinevaid rolle täitma sattunud ning tutvustab enda panust liikumispuudega inimeste hääle kuuldavaks tegemisel.

05.04.2024 31 m

Tänase taskuhäälingu külaline Kreet Maurer tegi mõned aastad tagasi midagi sellist, mida paljud ihkavad, aga kardavad. Kannapöörde oma karjääris. Tartu Ülikooli õigusteaduste magistrikraad ja väga head töökohad personalijuhtimise valdkonnas polnud see, millega Maurer saanuks päriselt kinnitada oma lapsele, et ta püüdleb oma unistuste poole. „Mõistsin, et minu kohus emana on lapsele näidata eeskuju,“ ütleb ta. Ja just selleteemaline vestlus lapsega andis talle julguse, et teha sisseastumiskatsed EKA-sse. Ja õppida moodi.

15.03.2024 34 m

Vabatahtlik Kolumbias, vahetustudeng Prantsusmaal, podcasti-tegija ja ajakirjanik – tänase taskuhäälingu külalise Siiri Liiva teekond võib näida ootamatu, aga tagantjärele siiski väga loogiline. Selles osas kuidas Erasmus tema teekonnale kaasa on aidanud.

08.03.2024 42 m
Selle taskuhäälingu külalised on möödunud aasta Euroopa parimate haridusprojektide tegijad. Nimelt, stuudios on koos saatejuht Sabina Sägiga Pärnumaa Kutsehariduskeskuse kutseõpetaja Priit Auväärt ning Tallinna Suitsupääsupesa õpetaja Marilyn Palla. Mõlema haridusasutuse Erasmus+ projekte pärjati sügisel Euroopa Innovaatilise Õpetamise Auhinna ehk EITA-ga.
11.01.2024 36 m
Külas on Tartu Ülikooli eesti ja soome-ugri keeleteaduse nooremteadur ning endine erasmuslane Mari-Liis Korkus. Saatejuht Sabina Sägi arutleb temaga selle üle, kas noortekeel on vigane või innovaatiline? Kas välismaal elamine või inglise keele imbumine igapäeva keelekasutusse on oht eesti keelele? Või muudab see keelt hoopis elujõulisemaks?
14.12.2023 32 m
Seekordse taskuhäälingu külalised on naistearstid ja Tartu Ülikooli Kliinikumi sünnitusabi ja günekoloogia kaasprofessroid Kai Part ja Made Laanpere. Saatejuht Sabina Sägi vestleb nendega kaasamisest ja võrdsusest seoses seksuaaltervisega.
20.11.2023 40 m
Selle saate külaline on Skeleton Technologies turundusjuht Jussi Pikkarainen. Ta on õppinud rahvusvahelist äri Vaasa Polütehnikumis. See oli tema jaoks esialgu lihtne valik, sest ka ta õde õppis seal. Et Pikkarainen tahtis ka reisida ning arendada oma inglise keelt, käis ta Erasmuse toel ka Ühendkuningriigis õppimas. „Läksime Saint Patricku päeval Dublinisse, see oli üsna hullumeelne. Külastasime ka Edinburghi, mis oli samuti mõnus,“ meenutab ta. „Tol ajal olin suur Manchester Unitedi fänn ja käisin ka seal mitmeid kordi, sellest on väga elavad mälestused.“
01.11.2023 28 m
Seekordses taskuhäälingus jagab enda mälestusi ja kogemusi Tallinna Tehnikakõrgkooli Erasmus+ koordinaator Liisa Konsap. Tema käis Erasmusega Gran Canarial, kui veel Tartu Ülikoolis hispaania keelt õppis. Tol ajal ehk aastatel 2002-2003 oli see palju vähem levinud, ent kuna saar oli talle juba nagu teine kodu, sest ta oli seal varemgi mitu korda käinud, tundus otsus just sinna minna ka väga loogiline. Konsap toob välja, et see aeg oli väga kasulik just keeleõppe seisukohast. “Paari nädalaga hakkasin ladusalt rääkima,” märgib ta.
10.10.2023 30 m
Kroonilise rahutuse ja uudishimu pisiku all kannatav Maia Klaassen ravib sümptomeid reisimise ja meediaõpingutega. Õigupoolest, tema vaatluste põhjal on kõik ajakirjanduse või kommunikatsiooniga seotud inimesed keskmisest ekstravertsem punt, keda iseloomustab isu infot lahti harutada. Ja seda siis ka teistega jagada. “Mulle väga meeldivad heureka-hetked,” selgitab ta. Sestap on Klaassen ennast sidunud ka Tartu Ülikooliga, nüüd juba doktorantuuris.
22.09.2023 41 m
Victoria Tääkeri jaoks polnud Erasmuse õpingud Madridis esimene kord välismaal elada. Modellitööd tehes oli ta seda juba omajagu kogenud. Tema sõnul see sageli käibki nii, et kui oled juba korra pikemalt võõrsil viibinud, tahad kindlasti millalgi jälle minna. Veel on ta käinud näiteks Hiinas praktikal ja vabatahtlikuna Ugandas.
13.09.2023 31 m
Kas start-up'indust saab ülikoolis selgeks õppida või tuleb selleks siiski ise käed ja raha mängu panna? Seekordses episoodis avab enda teekonda Randy Padar.
05.09.2023 36 m
Seekordse taskuhäälingu osas on külas haruldaselt eduka Erasmuse projekti taga olnud muutuste juhtimise ekspert Kadi Kenk ning hariduse- ja programmijuht Kadri Kalle Teeme Ära sihtasutusest. Teeme Ära ei olnud koolitusorganisatsioon, kuid kasutas just Erasmuse rahastust selleks, et koolitusorganisatsiooniks saada. Külalised arutlevad ka, kas ja mida nad teeks nüüd teisiti ning jagavad soovitusi teistele organisatsioonidele, mis Erasmuse võimalusi kasutada soovivad. Juttu tuleb ka sellest, milleks sihtasutus Erasmust edaspidigi kasutada tahaks.
31.08.2023 32 m
Selle taskuhäälingu osa külaline on Minni Tang, kelle töö on süvatehnoloogiate tööprotsesside juhtimine. Lõpetanud on ta aga hoopis Eesti Kunstiakadeemia, kus õppis muinsuskaitset ja arhitektuuri konserveerimist. Taskuhäälingu osas räägib Tang sellestki, kuidas jõudis muinsuskaitse juurest idufirmade maailma.
16.08.2023 34 m
Lauri Lugna on mees, kes on juba lapsest peale ettevõtlik – ta täitis klassivanema rolli juba algkoolis, hiljem alustas ja juhtis ta Tallinna Reaalkoolis koolilehe väljaandmist ja oli ka õpilasomavalitsuse president. Tema käsi oli mängus ka kesklinnakoolide ühenduse G5 loomisel. Tänasel päeval on ta Utilitas Tallinn ja Utilitas Eesti juhatuse liige ja vastutab hanke- ja haldusvaldkonna eest. Et teada saada, millised on Lugna mõtted avaliku ja erasektori võludest-valudest, ühistranspordist ja ebamugavatest olukordadest, kuula taskuhäälingut!
25.07.2023 39 m
TalTechi ettevõtluskeskuse juht Kaisa Hanseni sõnul on tema praegune töö mitmeti selle tulem, et ta aastal 2016 läks Saksmaale Kieli Erasmuse programmiga õppima.
21.06.2023 35 m
Miks peaks üks kool üldse Erasmuse projekti tegema? Kui palju see õpetajate töökoormust suurendab ja kas kaasa peaks võetama ainult hea õppeedukusega noored? Sellest ja paljust muust räägib täna Pärnu Ühisgümnaasiumi projektijuht Liis Raal-Bilal.
26.05.2023 32 m
Reigo Ahven on ilmselt pea igale eestlasele tuttav, olgu see siis muusiku, ettevõtja, õpetaja või kalamehena. Kuidas ta aga Erasmusega seotud on ja millist rolli see tema elus mängib, saad teada Erasmuse taskuhäälingust!
18.05.2023 1h 13 m
Karl-Erik Kotka sõnul aitas vahetusaasta Saksamaal viia teda sinna, kus ta praegu oma elus on: ta juhib oma enda loodud taaskasutatud moekaupade müügiplatvormi Yaga.
08.05.2023 31 m
Kas teadsid, et Koplis tegutsesid aiandid juba keskajal ja 14. sajandi Tallinna roosiaia roosid kasvatati just seal? Koplist, Pärnust, Viljandist, Šotimaast, Soomest ja paljust muust põnevast räägib kultuurikorraldaja ja endine erasmuslane Hannele Känd.
21.04.2023 32 m
Vahetussemester Pariisis on haridus- ja teadusministeeriumi rahvusvahelise koostöö peaeksperdi Jaanika Lillemaa sõnul aeg, kus ta avanes ja leidis oma julguse. Ka tema edasised valikud töises elus on paljuski mõjutatud just sellest perioodist, leiab ta.
24.03.2023 28 m
Kui uurida Tartu Kunstikooli rahvusvahelise koostöö koordinaatorilt Ave Leegilt ja õpirände koordinaatorilt Anneli Tartolt, millega Tartu Kunstikool tegeleb, on vastuseks kujundajate õpetamine – kujundatud saavad nii ruumid, inimesed, logod ja viidad kui ka 3D-maailm. Erasmusega on koolil kokkupuude juba 2004. aastast ja koostegemise kogemusi on saadud näiteks Islandilt, Berliinist ja Veneetsiast. Saatejuht on Sabina Sägi, külalisteks Tartu Kunstikooli rahvusvahelise koostöö koordinaator Ave Leek ja õpperände koordinaator Anneli Tarto.
06.03.2023 31 m
Taskuhäälingu külaline on MTÜ Koolitus- ja nõustamiskeskus HARED juhatuse liige Sirje Aher, kes võitis oma Erasmus+ koostööprojektiga “HOB’s adventure - Hands on Biodiversity” Euroopa innovaatilise õpetamise auhinna. Saadet juhib Sabina Sägi.
17.02.2023 27 m
Mida on ühist maakooli ümbritseva looduse kasutamisel õppetegevuses ning digipedagoogikal õpetajakoolituses? Erasmuse taskuhäälingus on külas Kernu kooli inglise keele õpetaja Reet Noormaa ja Tartu Ülikooli haridustehnoloogia kaasprofessor Mario Mäeots, kes räägivad Euroopa Innovatiivse Õpetamise Auhinna võitnud projektidest.
10.02.2023 31 m
Milliseid muresid ja rõõme on Erasmus+ endaga kaasa toonud selle eestvedajatele ning mis koht on sellel ühiskonnas aastal 2022? Sellel ja teistel teemadel arutlevad Erasmus+ ja Euroopa Solidaarsuskorpuse agentuuri praegused ning endised juhid Rait Toompere, Reet Kost ja Anne Hütt.
21.12.2022 33 m
Caater, Club Hollywood ja külm bürokraatia ehk 25 aastat Erasmust Eestis. I osa
21.12.2022 29 m
Tänavu 35. aastapäeva tähistav Erasmuse programm on algusaegadega võrreldes oluliselt tiibu sirutanud ning pakub praeguseks võimalusi kõikide inimeste jaoks, ütles meie värskes taskuhäälingus Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli rahvusvaheliste suhete projektijuht Eve Epner. Temaga vestles saatejuht Sabina Sägi.
18.11.2022 31 m
Kuidas saab Erasmus aidata kaasa sellele, et ukrainlased end Eestis oodatuna tunneksid? Millised on organisatsiooni jaoks parimad viisid, kuidas    muuta rahvusvahelise vabatahtliku kohanemine võimalikult sujuvaks? Nendele ja veel paljudele küsimustele saame vastuse värskest Erasmuse taskuhäälingust.
14.11.2022 26 m
Vahetusaasta Hispaanias ajendas teekonnale, mis viis Tartu Tervishoiu Kõrgkooli, seejärel New Yorki ja praeguseks Eesti suurima startup- ja tehnoloogiakonverentsi Latitude59 tegevjuhiks. Seekordses taskuhäälingus on külas endine erasmuslane Liisi Org.
12.09.2022 34 m
Täiskasvanutele mõeldud õpiränne andis oma tööks rohkelt inspiratsiooni ja aitas vältida teiste tehtud vigu, ütleb Kumu hariduskeskuse juhataja Sandra Lääne-Velt. Seekordses taskuhäälingus uurime, mida õppisid muuseumi töötajad Erasmuse abiga oma Euroopa kolleegidelt. Saatejuht on Sabina Sägi.
02.09.2022 30 m
Kas te teadsite, et maailmas tekib igal aastal juurde 5500 Eiffeli torni jagu elektroonika romusid? Probleemi on käsile võtnud Eesti ringmajandusidu Ringy. Ettevõtte tegevjuht Kristo Kraft jagab seekordses Erasmuse taskuhäälingus oma kogemusi õpingutest ühes maailma vanimas ülikoolis ning teekonnast seadmeringluse startupi juhi kohale.
22.08.2022 40 m
Mida on ühist haavahooldusel, laborivorstil ja Latitude 59-l? Neid ühendab taskuhäälingu seekordne külaline, iduettevõtte Gelatex kaasasutaja ja endine erasmuslane Mari-Ann Meigo Fonseca, kelle teekond Portugalis veedetud Erasmuse semestrist on praeguseks viinud välja eduka roheettevõtte asutamiseni.
27.07.2022 30 m
Me kõik püüdleme eduka karjääri poole. Aga tööelu kõrval on paljudel juba pere, oma kodu ja muud kohustused ning vastutused. Miks siis ikkagi õpirändele minnakse? Mis on selle juures suurimad takistused? Stuudios on külas intensiivõenduse magister Liina Ilves ja dramaturg Piret Jaaks, kes oma kodumaistele kohustustele vaatamata leidsid, et Erasmusega välismaal õppimine on väärt kõiki kadalippe, mis teele sattuda võivad.
01.07.2022 27 m
Tänases ingliskeelses taskuhäälingu osas avaldame ühe Tallinna hästi hoitud saladuse. Külas on armastuse tõttu Šotimaalt Eestisse kolinud Joseph Dunnigan, kes õppis siin Tallinna Ülikoolis sotsiaalset ettevõtlust ning avas seejärel Tallinna vanalinnas Püha Katariina kiriku kõrval keelatud kirjanduse muuseumi.
17.05.2022 32 m
Seekordses ingliskeelses Erasmuse taskuhäälingu osas saame rohkem tuttavaks Ukraina rikkaliku kultuuriga ja räägime sealsest keelest, köögist ja kommetest. Saates on külas Eestis elavad ukrainlased, Tartu ülikooli mordva keelte teadlane Denys Teptiuk ja rahvusvahelise turunduse peaspetsialist Anna Branets.
28.04.2022 27 m
Mis täpselt on DiscoverEU ja kuidas iga noor Eesti eri nurgast võib lunastada endale reisipassi, millega avastada just neid Euroopa riike, mida ta soovib? Ja nii, et see ei söövita auku pere rahakotti? Seekordses taskuhäälingu osas võõrustab saatejuht Sabina Sägi kahte säravat noort, Kaisa Ülvistet ja Mariel Soppi, kes käisid DiscoverEUga Euroopat avastamas.
13.04.2022 25 m
Seekordse taskuhäälingu episoodi külaline Anett Numa on tutvustanud meie väikese riigi digiedulugu presidentidele, aadlikele ja tippjuhtidele ning aitab nüüd kaitseministeeriumi nõunikuna kujundada Eesti küberpoliitikat. Samas on ta alati öelnud, et just Erasmuse õpiränne Sloveenias pani tema karjäärile alguse.
18.02.2022 44 m
Karjääriteenuste valdkonna arengusse panustavad Eestis mitu organisatsiooni, näiteks töötukassa, Euroguidance’i keskus ja Rajaleidja. Tänu nende ühisele soovile uurida Eesti karjääriteenuste olukorda, sattus seda teemat uurima Tallinna ülikooli haridusteaduste instituudi andragoogikadotsent Larissa Jõgi. Koos kolleegidega Tallinna ülikoolist viisid nad läbi põhjaliku uuringu ning visandasid selle tulemusel selge sõnumi: karjääriteenuseid ei vaja mitte ainult noored ja õppurid, vaid ka väga paljud täiskasvanud.
04.02.2022 30 m
Kuidas luua sildu noorema ja vanema põlvkonna vahel? Mida saab igaüks meist teha, kui kahtlustame, et eakas on langenud kehalise väärkohtlemise ohvriks? Mil moel toetavad meie eakaid Erasmuse programmid? Taskuhäälingu külalised, naiste tugi- ja teabekeskuse juht Pille Tsopp-Pagan ja Jututaja idee maaletooja ning eestvedaja Mari-Liis Sööt avavad nende küsimuste tagamaid.
20.01.2022 34 m