Istmesoojendus
Autoajakirjanikud Veli Rajasaar ja Indrek Jakobson ning erinevad saatekülalised võtavad iganädalases autopodcastis "Istmesoojendus" luubi alla nädala kõige kuumemad autoteemad, arvustavad sõidetud masinaid ning arutavad nädala jooksul tekkinud liikluse ja autodega seotud mõtteid või jagavad nippe. Istmed kuumaks!
Saatejuhid
Veli V. Rajasaar, Indrek Jakobson
Episoodid

Alustame kodumaiste uudistega - kordame jälle üle: lumehelbe ja mäetipu märgiga talverehvid on nüüd kohustuslikud, enam ei piisa ainult M+S tähisest! Lisaks rakendus ka liikluskindlustuse seaduse muudatuste teine osa - muuhulgas rakendub liikluskindlustuse kohustus nüüd mitmetele sõidukitele, mis enne sellest priid olid.

Räägime ka eesti.ee äpist - kuigi katseperioodil sai seda ka isikut tõendava dokumendina kasutada, see paraku enam nii ei ole. Veel!

Volkswagenil on asjad kehvasti - vallandamised, palgakärped ja -külmutamised on töötajad tänavatele ajanud. Kuid meie räägime hoopis sellest, milles süüdistab tootjat India. Võlusõnaks on 1,4 miljardi USA dollari jagu maksudest kõrvale hoidmine, mida Volkswagen nimetab kokkusattumuseks.

Nädala tsitaat pärineb Auto Bassadone OÜ tegevjuhilt Veiko Karult, nädala kadunuke on Stellantise diiselmootor teatud autode kapoti alt.

Ameerika Ühendriikides viidi aga läbi uuring, kus tuvastati muuhulgas, mida sinu auto ütleb su poliitiliste vaadete kohta. Läbi kammiti lausa 1,7 miljonit autot ja nende omanikud. Millega sõidab keskmine vabariiklane või demokraat? Vaatame põgusalt otsa ka Donald Trumpi viiele põnevamale autole.

Rääkimata ei saa jätta ka seda, et Stellantise juht Carlos Tavares astus tagasi. Millega ta oma "valitsemisaja" jooksul hakkama sai - kas ainult halbade otsustega, nagu meediast mulje jääb?

Aasta lõpu puhul tuleb rääkida ka erinevatest aasta auto valimistest: ära toimus Eesti Autogala, teada on Eesti aasta auto finalistid ja ka Euroopa aasta auto finalistid.

Nädala proovisõiduauto on Renault Scenic E-Tech. Stuudios on autoajakirjanikud Indrek Jakobson ja Veli V. Rajasaar. Head kuulamist!

11.12.2024 1h

Autoteemaline taskuhääling "Istmesoojendus" on eetris uue osaga, kus keskendume värskematele arengutele autotööstuses, liikluses ja liikuvuses.

Alustame automaksust: loodetavasti on lõpp mõttetul ringi tuulamisel ja ebatäpsete allikate otsa sattumisel - Transpordiamet ja EMTA panid välja automaksukalkulaatori, mida võib usaldada.

Volkswageni kontsernis ei ole asjad liialt roosilised - kärbete eesmärgil plaanitakse sulgeda vähemalt kolm tehast, koondada 10 000 töötajat ning vähendada ja külmutada palkasid. Näis, milliste streikideni see viib. Kuid vähemalt üks hea uudis - Polo ei sure!

Hiinlastel nii kehvasti ei lähe - BYD kasvatas tootmist ja personali hulka, Audi koostöö SAIC-iga toob aga Hiinas esmakordselt tänavatele harjumuspärase nelja rõngata Audid. Ka Hiina-EL kaubandussõja arengud viitavad, et Euroopa pole hetkel võitjate leeris.

Räägime ka kahest turunduslikust uudisest - Jaguari "taassünd" ning hiinlaste katse Nürburgringi neljaukseliste autode rekord endale krabada. Kuidas need lükked vastavalt brändikuvandit mõjutanud on?

Saate põhiteemaks on iga-aastane Saksa TÜV vastupidavusuuring, mille käigus koguti statistikat kõikide Saksamaal ja Austrias tehnoülevaatusel käinud autode kohta. Selgusid eri vanuseklasside kõige vastupidavamad ja lagunevamad autod. Vaatame tulemustele lähemalt otsa ja loodame, et iga autoomanik või autoostja saab siit midagi kasulikku kõrva taha panna.

Nädala proovisõiduauto on Citroën Ami. Stuudios on autoajakirjanikud Indrek Jakobson ja Veli V. Rajasaar. Head kuulamist!

27.11.2024 1h 7 m

Autoteemaline taskuhääling "Istmesoojendus" on eetris uue osaga, kus keskendume värskematele arengutele autotööstuses, liikluses ja liikuvuses.

Räägime algatuseks nii talverehvidega seotud nõuetest ja soovitustest kui ka tulede kasutamisest halva nähtavuse korral - mingil veidral põhjusel jäi suvel silma huvitavaid olukordi ning küsisime Transpordiametilt selgitusi.

17. oktoobril alustasid tööd kaks uut kiiruskaamerate paari. Kus need on ja miks need sinna paigaldati?

Kas teadsite, et on olemas ka Naiste ülemaailmse aasta auto konkurss? Nende kohtunikeriviga liitus uus liige ning nüüd on esindatud lausa 56 riiki, sealhulgas Eesti.

Euroopa komisjoni poole on pöördutud kahe autotööstuse teemaga seoses - Euroopa autotootjate assotsiatsioon ACEA tunneb muret, et elektriautode kasutuselevõtu hõlbustamiseks ei rakendata piisavaid meetmeid. Veidi hiljem pöördusid ka 50 suurettevõtet, pannes komisjoni südamele, et plaan uute sisepõlemismootoriga autode müük 2035. aastast keelustada võiks jõusse jääda.

Euroopa vs Hiina kaubandussõjas suuri uudiseid pole, kuid vastuseks Hiinas toodetud elektriautodele täiendavate tollide kehtestamisele anti vastulöök - pihta saab Euroopa alkohol.

Vahepeal on selgunud ka Euroopa septembrikuised automüüginumbrid. Mida üllatuslikku tabelist leiab, kes on suurimad võitjad ja kaotajad?

Räägime lähemalt Eesti parimate autode konkurssidest - nii Eesti aasta autost kui Autogalast. Mõlema konkursi finalistid on selgunud ja sõidumuljeid jagub.

Nädala Eloni rubriigis on suurimaks uudiseks loomulikult Robotaxi esitlus. Mida veel näidati ning mis Tesla aktsia selle peale tegi?

Nädala proovisõiduauto on Mercdes-Benz G580 ehk elektriline G-klass. Stuudios on autoajakirjanikud Indrek Jakobson ja Veli V. Rajasaar. Head kuulamist!

23.10.2024 59 m

Autoteemaline taskuhääling "Istmesoojendus" on eetris uue osaga, kus keskendume värskematele arengutele autotööstuses, liikluses ja liikuvuses.

Eelmises saates rääkisime uutest liikluseksami segadusseajavatest ülesannetest. Nüüd otsustas Transpordiamet küsimused tagasi võtta. Loodetavasti käiakse need üksipulgi üle, enne kui tagasi valikusse pannakse.

23. novembril käivitub pilootprojekt, mille käigus paigaldatakse kahe kesklinna liini bussidele kaamerad, et jälgida ühistranspordiradade kasutamist. Muretsemiseks põhjust pole - travhe ei väljastata, kogutakse vaid andmeid. Kuid võime uhked olla, et Tallinn valiti neljanda Euroopa linnana projektis osalema.

Käime kiirelt üle ka 2025. aastal jõustuvad aktsiisitõusud ning vaatame, palju need näiteks kütusehinda mõjutavad. Kütuserubriigis aga tuleb tõdeda, et elektrifitseerimispüüdlustest hoolimata ei ole naftanõudluse tipp veel kätte jõudnud.

Oluline teadaanne ka seoses liiklusõnnetustest teada andmisega - kui varasemalt ummistasid segaduses liiklejad hädaabiliini, et nõu saada, siis nüüd liideti riigiinfo telefoniliiniga 1247 ka Liikluskindlustuse Fond ning igasugused küsimused seoses liiklusõnnetuse vormistamisega saavad lahendatud ööpäevaringselt.

Hyundai Grupp sai vahepeal maha oma saja miljonenda autoga. Autotööstuse kontekstis on ilus arv kätte jõudnud pigem kiiresti - 57 aastaga.

Euroopa-Hiina kaubandussõjas on toimunud oluline areng - EL liikmesriigid, sealhulgas Eesti hääletasid Hiinas toodetud autodele kõrgemate tollitariifide kehtestamise poolt. Vaatame, kes kui palju lisatasudega pihta saavad.

Lähenevad ka kodumaised aasta auto valimised - alustame aasta sportauto kandidaatidega ja räägime nendega toimunud sõidupäevast.

Nädala silmapaistvate inimeste rubriigis on põhjust lisaks Elon Muskile rääkida ka Mark Zuckerbergist, kes tegi oma kallimale huvitava autoalase kingituse.

Nädala proovisõiduauto on Subaru Solterra. Stuudios on autoajakirjanikud Indrek Jakobson ja Veli V. Rajasaar. Head kuulamist!

09.10.2024 40 m

Autoteemaline taskuhääling "Istmesoojendus" on eetris uue osaga, kus keskendume värskematele arengutele autotööstuses, liikluses ja liikuvuses.

Seekord alustame uute teooriaeksami küsimustega, mis palju segadust tekitanud. Autokoolide liit soovib küsimuste koostajate vallandamist, Transpordiamet on kaitses, aga lõppeks kannatavad eksamile minejad. Vaadake ise, kuidas mõned uutest küsimustest tunduvad!

Vahepeal toimusid nii Tartu Motoshow kui Estonian Grand Prix - räägime lähemalt, mida põnevat Tartus esitleti ning mis rekord püstitati Porscheringil.

Kütusehinnad on viimase aja madalaimad - sellega on seotud nii USA keskpank ja intressimäärad, Hiina langev nõudlus ning aeglustuv tootmine.

Eesti liikuvusalaseid uudiseid: peaminister kinnitas ametisse täiesti uue ministri - taristuministri. Lisaks toimuvad automaksu osas veel viimased vaidlemised - Autoomanike liit pöördus õiguskantsleri poole palvega hinnata maksu vastavust põhiseaduse omandi puutumatuse ja võrdse kaitsmise põhimõtetele. Räägime ka sellest, mis loom on kliimakindla majanduse seaduse eelnõu.

Volvo korraldas vehepeal "90-90" ürituse, kus esitleti kaht autot ning öeldi nii muuseas välja ka plaan elektriautodele üleminekut edasi lükata.

Nädala põhiteema on Hiina-Euroopa kaubandussõja arengud. Vahepeal on toimunud palju lobitööd ja keele kõrva ajamist, et mitmeid EL-i liikmesriike Hiinas toodetud autodele tollitariifide kehtestamise vastu häälestada. Lähiajal selgub, kas lisanduvad tariifid vahemikus 7,8-35,3% tulevad. Eesti on teatavasti selle poolt.

Meie majandus- ja tööstusministril Erkki Keldol oli aga omalt poolt Hiina odavate elektriautode kohta öelda väga huvitav mõte:

"Euroopa Komisjoni uurimine tõestas, et Hiina kehtestatud subsiidiumid on kunstlikult toonud alla elektriautode hinnad Euroopas ja moonutavad sellega vaba konkurentsi. See pärsib Euroopa tööstust ja muudab tarbijatele uued säästlikud elektriautod kallimaks."

Ehk odavnenud hindadega elektriautod on tarbijatele... kallimad? Kui tariifid kehtestatakse, siis muutuvad elektriautod odavamaks? Suurepärane leid - maksud laekuvad riigile ja tarbijad maksavad vähem! Lisaraha tuleb seina seest.

Nädala proovisõiduauto on Škoda Octavia. Stuudios on autoajakirjanikud Indrek Jakobson ja Veli V. Rajasaar.

25.09.2024 49 m

Autoteemaline tasskuhääling "Istmesoojendus" on eetris värske osaga, kus keskendume elektriautodega reisimisele ja uurime, kas praeguseks on nendega reisimine tõesti sama pingevaba kui sisepõlemismootoriga autoga.

Küsimuste turmtule all on autoajakirjanikud Indrek Jakobson ja Vladimir Niinimäki, kaassaatejuhi rolli täidab elektriautoomanik Ronald Liive. Uurime, millised olid kõigi stuudiosolijate värvikaimad kogemused sõiduulatuse ärevusega ning kas praeguseks on midagi muutunud.

Kas tõesti on võimalik minna elektriautoga reisile samamoodi nagu sisepõlemismootoriga - istud hommikul autosse, mõtled "ma lähen nüüd sinna!" ja asud ilma mingi planeerimiseta teele? Ja seejuures ei satugi hätta?! Selle ilmestamiseks arutame Indreku ja Vladimiri reisi ümber Eesti, Vladimiri rohkem kui 13 000-kilomeetrist sõitu Marokosse ja tagasi (reisi esimene lugu on siin) ning Ronaldi mitmeid retki Euroopas.

Milliseid praktilisi nõuandeid on aga neile, kes elektriautode suhtes pigem äraootaval seisukohal või sootuks negatiivselt meelestatud?

Stuudios on autoajakirjanikud-entusiastid Veli V. Rajasaar, Indrek Jakobson, Vladimir Niinimäki ja Ronald Liive. Head kuulamist!

14.08.2024 1h 2 m

Seekordne "Istmesoojendus" keskendub taas hobiautodele ning seekord on fookuses showautod. Külas on Andrei Hrustaljov, kelle südameasjaks on lühidalt öeldes maitsekad ning madalad autod.

Mis üldse on "madal auto"? Kas kusagilt jookseb Eesti teid arvestades mõõdetav piir praktilise ja ebapraktilise vahel?

Madal auto ei tähenda alati ainult vedrustuse välja vahetamist või vedrude lühemaks lõikamist - kui hulluks saab madaldamisega minna ja mis modifikatsioone väga ekstreemne projekt veel eeldab? Kuidas aga on sellise autoga liigelda? Kas tõesti võib sellest mingit sõidumõnu leida?

Mis tuuled puhuvad autonäitustel praegu? Millest inspiratsiooni ammutada, kui soov on ka kohtunikele ja publikule positiivselt silma jääda? Kas funktsionaalne võidusõiduauto võib ka autoshow'l auhindu noppida?

Räägime ka radikaalsest tuuningust - mida arvata üle võlli külgkaldega ratastest, liialt laiale veljele venitatud kitsastest rehvidest ja mööda maad lohisevast põhjast? Kas tõesti kehtib showautode puhul "mida rohkem, seda uhkem"?

Maitse selles osas, mis on esteetiline auto, on ajas väga muutuv. Kas vahepeal vihatud 2000ndate aastate alguse stiil koos neoonpõhjavalguste ja massiivsete klaaskiust pampritega on tagasi tulemas?

Kuidas paistab seis meie Eesti tuuningukultuuriga? Vahepeal korraldatud suuremad show'd ja näitused kadusid peaaegu ära - kas ägedad hobiautod lõppesid otsa või kadus korraldajatel huvi?

Ja lõpetuseks - tihti saavad ülimadalad ja näiliselt ebapraktilised autod ka väga palju negatiivset tagasisidet. Kuidas Andrei sellisesse kriitikasse suhtub - kas see hoopis motiveerib?

Stuudios on autoajakirjanik ja -entusiast Veli V. Rajasaar ning autoentusiast Remi Mõngelius, külas käis üks Eesti showautode kultuuri eestvedajatest Andrei Hrustaljov. Head kuulamist!

31.07.2024 55 m

Autoteemaline taskuhääling "Istmesoojendus" on eetris uue osaga, kus keskendume värskematele arengutele autotööstuses, liikluses ja liikuvuses.

Alustame saadet meeldetuletusega - käimas on kuulajamäng! Nimelt läheb Indrek mõõtu võtma ümber Leedu kulgevale marsruudile, mille eesmärk on läbida elektriautoga 1176 km võimalikult kiiresti, ent seaduseid mitte rikkudes. Eelmine rekord on 20 tundi, 28 minutit ja 22 sekundit. Me küsime:

Mis ajaga võistlus seekord võidetakse?

Kas võidab Eesti või Leedu ekipaaž?

Mis pidi (päri- või vastupäeva) võitja Leedule tiiru peale teeb?

Vastuseid saab anda kuni 18. juuli õhtuni, kirjutades saatejuhtidele kas Facebookis või e-kirja vahendusel (veli@accelerista.com ja indrek@accelerista.com) või jättes kommentaar Accelerista Facebookilehele vastavasisulise postituse alla.

Maalt aga hoopis vette - Veli sai kaasa sõita ühes väga kiires paadis. Mida see endast kujutas ning mis tunne on vee peal kogeda umbes 4G suurusi külgjõude?

Uudistest ka: Tallinna abilinnapea Kristjan Järvan kirjutas kliimaministrile, soovitades keelata elektriautode ühistranspordirajale lubamine. Mis vastus saabus ja mis sellest arvata?

Saksamaa lubas jalgpalli EM-i sponsoreerima Hiina autotootja BYD. Kas sellest sponsorlusest oli neile kasu? Vaatame ka, mis toimub EL-Hiina kaubandussõja rinnetel.

Muudetakse määrusi, mis kohandavad Eesti abipolitseinike õigusi ning väärteomenetlust. Kuid ei tasu ehmuda - meile liiklejatena tähendab see pigem head.

Räägime ka kahest uudisest, mis meedias väga suureks ja kirgi kütvaks puhutud - diislikütuse hinnatõus ning automaatse kiiruskontrolli seadmete kohustuslikuks muutmine uutel autodel. 

Nädala juubilar on FIAT, nädala Eloni rubriigis aga lubab Musk Euroopa Komisjoniga kohtus tõsisemat sorti tüli kiskuma asuda. Põnev saab see olema igatahes.

Nädala proovisõiduauto on Suzuki Swift. Stuudios on autoajakirjanikud Indrek Jakobson ja Veli V. Rajasaar. Head kuulamist!

17.07.2024 1h 20 m

Autoteemaline taskuhääling "Istmesoojendus" on eetris uue osaga, kus keskendume värskematele arengutele autotööstuses, liikluses ja liikuvuses.

Alustame automaksu teemalise kuulajakirjaga, kus lisame oma arvamuse tema ennustustele. Kuulutame välja ka järgmise kuulajamängu! Nimelt läheb Indrek mõõtu võtma ümber Leedu kulgevale marsruudile, mille eesmärk on läbida elektriautoga 1176 km võimalikult kiiresti, ent seaduseid mitte rikkudes. Eelmine rekord on 20 tundi, 28 minutit ja 22 sekundit. Me küsime:

  • Mis ajaga võistlus seekord võidetakse?

  • Kas võidab Eesti või Leedu ekipaaž?

  • Mis pidi (päri- või vastupäeva) võitja Leedule tiiru peale teeb?

Vastuseid saab anda kuni 19. juuli hilisõhtuni, kirjutades saatejuhtidele kas Facebookis või e-kirja vahendusel (veli@accelerista.com ja indrek@accelerista.com) või jättes kommentaar Accelerista või Istmesoojenduse Facebooki lehele, kuhu tuleb sõidu alates ka vastavasisuline postitus.

Põgusalt räägime ka kütusest, ent saate peateema puudutab jäätme-, liiklus- ja riigilõivuseaduse muudatusettepanekuid. Siit saaksid muuhulgas lahenduse nii fantoomautode probleem kui ka mure sellega, et jäätmekäitlejad ei võta mittekomplektseid autosid vastu.

Miks president Alar Karis automaksuseaduse tagasi lükkas ning mis veelgi olulisem - mis tõenäoliselt edasi saab? Variante on laias laastus kolm.

Välisuudistest räägime Hiina-Euroopa kaubandussõja seisust, Riviani ja Volkswageni partnerlusest, Elon Muski hüvede paketi kohtuasjast ning segame hulka ka "kollase" uudise Kim Kardashiani uuest autost.

Nädala proovisõiduauto on "Hiina ime" ehk GWM Ora 3. Stuudios on autoajakirjanikud Indrek Jakobson ja Veli V. Rajasaar. Head kuulamist!

03.07.2024 57 m

Autoteemaline taskuhääling "Istmesoojendus" on eetris uue osaga, kus keskendume värskematele arengutele autotööstuses, liikluses ja liikuvuses.

Kiiretest uudistest - räägime nii värskest maailma kiireimast elektriautost kui ka kütuserubriigis toimuvast. Kommenteerime ka paar saadet tagasi teemaks olnud jalgratturite liiklemist.

Reisiteemasid on ses saates lausa kaks - Veli käis Soomes Ahvenisto ringrajal uue Hyundai Ioniq 5 N-iga sõitmas ning Indrek ja Vladimir tegid Eestile elektriautoga tiiru peale.

Esimene suur uudis on see, et riigikogu kiitis automaksu eelnõu heaks. Eelmise lugemisega võrreldes suuri sisulisi muudatusi ei sündinud, kuid käime maksu sisu siiski üle.

Teine suur uudis on Euroopa Liidu ja Hiina kaubandussõda - EL otsustas 4. juulist kehtestada Hiina elektrisõidukitele (esialgu) ajutised kõrgemad tollitariifid. See otsus on EL-i kahte leeri jaganud ning kardetakse suuremat kaubandussõda, sest Hiina pole ilmselgelt otsusega rahul.

Kolmas oluline teema on liiklusseaduse muudatused, millest nii mõnigi on väga küsitav - muuhulgas hakatakse kõnniteel peatumist reguleerima, kuid selle tulemid paistavad pea eranditult kehvad. Kuid vähemalt saabus seadusesse selgus selle osas, mis foorist peavad lähtuma sõidukid, mis liiklevad ühistranspordirajal.

Nädala Eloni rubriigis vaatame, mida kostsid aktsionärid Eloni 48 miljardi USA dollari suuruse preemia ning firma peakontori Delaware'ist Texasesse kolimise kohta. Lisaks on Elonil kana kitkuda ka Apple'iga.

Nädala proovisõiduauto on Mercedes-Benz EQA. Stuudios on autoajakirjanikud Indrek Jakobson ja Veli V. Rajasaar. Head kuulamist!

19.06.2024 1h 7 m

Värske "Istmesoojendus" keskendub taaskord entusiastiautodele. Sel korral võiks isegi öelda, et entusiastiautode epitoomile - Alfa Romeole.

Vast kõik autohuvilised on kuulnud fraasi "Sa pole õige autoentusiast, kui sul pole olnud Alfa Romeot." Stuudios on külas kaks meest, kellel Alfasid olnud (või on siianigi) pinuga - Leslie Laasner ja Vladimir Niinimäki.

Räägime mõlema mehe autoajaloost ja sellest, kuidas nad leidsid, et just Alfa Romeo on "nende auto." Mis teeb Alfad eriliseks? Kas itaallased teevad midagi teisiti?

Mis on mõlema saatekülalise ägedamad autoreisid Alfa Romeoga ning on nad kunagi ka tee peal hätta jäänud?

Jutuks tuleb ka "vana" ja "uus" Alfa Romeo - millised on veel need viimased õiged Alfad? Aga millise Alfa Romeo Leslie ja Vladimir endale ostaksid, kui piiranguid poleks?

Stuudios on autoajakirjanik ja -entusiast Veli V. Rajasaar ja autoentusiast Remi Mõngelius, külas käisid Alfahoolikud Leslie Laasner ja Vladimir Niinimäki. Head Kuulamist!

07.06.2024 1h 9 m

Autoteemaline taskuhääling "Istmesoojendus" on eetris uue osaga, kus keskendume värskematele arengutele autotööstuses, liikluses ja liikuvuses.

Seekordse juubelisaate teeme täiesti tavapärases võtmes - ei mingeid tagasivaateid ega kokkuvõtteid, vaid ainult uus ja huvitav.

Alustame kuulajamänguga! Saatejuht Indrek Jakobson ja Accelerista kaasautor Vladimir Niinimäki lähevad nimelt varsti 1600-kilomeetrisele Eesti ringreisile elektriautoga Kia EV9. Meie küsimus on - kui palju aega selle laadimisele kulub? Ei pea huupi pakkuma, võib ära oodata asjakohased story'd ja arvata kuni 10nda juunini.

Kuulajakirjas räägime pisut jalgratturitest. Meile kirjutas kutseline juht, kellel pole jalgratturitega ühtegi probleemi, küll aga sportlastega jalgratta seljas. Kuidas nad täpselt sõiduteel liigelda tohivad, uurisime nii seadusest kui ka Transpordiametist.

Liiklusega jätkates - vahepeal on üks ristmik Mustamäel ümber korraldatud. Kas asja pärast, või on tegu ülereguleerimisega? Kütuserubriigis räägime aga ühest suurest lennuõnnetusest, mis võib nafta hinda tarbijatele ebasoodsas suunas kujundama hakata.

Kõrge meelelahutusliku väärtusega ettevõtmise (loomulikult automaksu!) osas on samuti uudiseid. Käime need üle, kuid kas need ka püsima jäävad, näitab aeg.

Autospordist ka - nii professionaalsel kui hobitasandil. Muuhulgas alustas saatejuht Veli oma võistlushooajaga - kuidas sujus ning kas rekordid sündisid?

Loomulikult on juttu ka Elon Muskist, kes püüab Euroopaga "rahu sõlmida". Miks? Vaatame ka, kui kiiresti Eloni rikastumine toimunud on.

Nädala proovisõiduauto on uuendatud Porsche Panamera. Stuudios on autoajakirjanikud Indrek Jakobson ja Veli V. Rajasaar. Head kuulamist!

22.05.2024 58 m

Autoteemaline taskuhääling "Istmesoojendus" on eetris uue osaga, kus keskendume värskematele arengutele autotööstuses, liikluses ja liikuvuses.

Alustame saadet ridamisi kurbade uudistega - teedeehituse jaoks mõeldud raha on läbi aegade väikseim, peaaegu sama kurvad on ka aprillikuu automüüginumbrid.

Eelarveliste puudujääkide tõttu jääb rallikalender hõredamaks Võru ralli võrra, hõredamaks on jäänud ka Vanasadama trammiliini ehituse tõttu trammiliiklus. Kuna suvi on ametlikult käes, jõustusid Pärnus uued, kallimad parkimismäärad.

Juba mõnda aega on käinud tants platvormitöö direktiivi üle - mis loom see täpsemalt on ja kui paljusid inimesi see mõjutab?

Värske jäätmeseaduse muudatus puudutab ka autoomanikke, täpsemalt rehvide ära andmist - kaob piirang, mille kohaselt iga inimene võib tasuta ära anda vaid 8 rehvi aastas. Positiivne!

Automaksu rindel kaalutakse nüüd tasu iga omanikuvahetuse eest - ka riigisiseselt. See tähendaks küll registreerimistasu vähendamist, kuid esialgsete arvutuste kohaselt tooks siiski riigikassasse eelnevalt plaanitust 50% rohkem raha.

Indrek käis Riia autonäitusel ja jagab vahetuid muljeid. Ühel väga olulisel visiidil on ka Hiina riigipea Xi Jinping. Mida võib ta saada loota ning mida see Euroopale tähendab?

Ühe olulise Hiina-visiidiga sai maha ka Elon Musk, kes saavutas kokkuleppe kohaliku tehnoloogiahiiu Baiduga. Kuigi varasem koostöö oli neil niigi käimas, loodab Musk uute arengute toel ka Hiinas Full Self Drivingu käima tõmmata. Kuid mingis mõttes värvib ta end sedasi nurka kinni. Miks?

Nädala proovisõiduauto on Volvo EX30. Stuudios on autoajakirjanikud Veli V. Rajasaar ja Indrek Jakobson. Head kuulamist!

08.05.2024 52 m

Autoteemaline taskuhääling "Istmesoojendus" on eetris värske osaga, kus räägime teemast, mis enamasti igav tundub, kuniks seda päriselt vaja läheb - kindlustus.

Selle jaoks on meil külas IIZI liikluskindlustuse tootejuht Triin Kääramees ja kaskokindlustuse tootejuht Kristiina Ritson.

Alustame ajaloost - kuidas käis kindlustuslepingu sõlmimine 90ndatel ja mis praeguseks muutunud on? Liigub linnalegend, et liikluskindlustus hakkab kehtima alles päev pärast internetis sõlmimist - vastab see tõele?

Räägime ka hobiautodest ja kaskokindlustusest. Vanematele sõidukitele käib kaskokindlustuse sõlmimine case-by-case lähenemisega ning on tihtilugu auto turuhinnaga võrreldes ebamõistlikult kallis. Miks?

Hobiautode kõrval on hooajalised sõidukid ka mootorrattad - mis põhimõtted ja erisused nende kindlustamisel kehtivad?

Levinud on ka "kindlustuse hinnaga mängimine" ehk sissekirjutus kusagil väiksema liiklusega vallas või poliisi sõlmimine teise inimese nimele. Kas see toimib veel? Mis juhtub, kui sellist lähenemist kasutada?

Peatume põgusalt ka erinevatel lisakaitsetel ja nendega seonduvatel eksiarvamustel ning räägime sellest, mis hetkest on tegu liikluskindlustuse kahjujuhtumiga. Miks aga tihti parklakõksu sündmuspaigalt põgenetakse?

Miks ei ole meil kaskokindlustuse kahjudele samasugust inforegistrit nagu liikluskindlustuse kahjudele? Kelle initsiatiiv see olla võiks?

Liikuvusele keskenduvale taskuhäälingule kohaselt räägime ka kergliikuritest - paar episoodi tagasi rääkisime, kuidas lõunanaabrid plaanivad elektritõukse ohjama hakata. Mis seis on kergliikuritega kohe arutlusse mineva uue liikluskindlustuse seaduse kontekstis?

Lisaks kardetakse, et muutub ka praegu kehtiv hobiautoomanikele soodne olukord, kus sundkindlustust saab vältida, kindlustades oma sõidukit kasvõi kord aastas. Kas see võib muutuda?

Stuudios on autoajakirjanikud Veli V. Rajasaar ja Indrek Jakobson, külas käisid Triin Kääramees ja Kristiina Ritson. Head kuulamist!

24.04.2024 37 m

Autoteemaline taskuhääling "Istmesoojendus" on eetris värske osaga. Seekord on saate põhiteemaks kliimaministeeriumi püüd elektritõukse ohjata.

Alustame hobiautode teemal - Volvo sai 97-aastaseks ning selle tähistamiseks korraldas Eesti Volvo-klubi traditsioonilise iga-aastase väljasõidu. Indrek käis kohal ja jagab muljeid.

"Häid" uudiseid - 1. maist tõusevad nii diiselkütuse, maagaasi kui elektri aktsiis. Ja kuigi bensiiniaktsiis ei tõuse, tõstsid tanklad siiski bensiini hinda umbes 8 senti liitri kohta.

Kliimaministeeriumi värske eelnõu hakkab ohjeldama nii elektritõukse kui kõnniteedel parkimist. Ühena küsitavatest muudatustest kehtestatakse kergliikuriga liiklejale lubatud maksimaalne joove 0,5 promilli.

Uusim ja pisim Alfa Romeo vahetab nime - eelnevalt pidi mudeli nimeks tulema Milano, kuid nüüd saab sellest hoopis Junior. Miks? Miks see meie arvates hea on?

Nädala sünnipäevalaps on üks Ameerika auto - võiks isegi öelda, et SEE Ameerika auto. Täna 60-aastaseks saav mudel pani aluse tervele uuele autoklassile.

Nädala Eloni rubriigis räägime aga Tesla plaanitavast vähemalt 10% tööjõu kärpimisest. Sest nagu me teame, mühinal kasvav ettevõte... kukub kärpima?!

Nädala proovisõiduautod on Opel Astra Sports Tourer ja Ford F-150. Stuudios on autoajakirjanikud Veli V. Rajasaar ja Indrek Jakobson. Head kuulamist!

17.04.2024 56 m

Autoteemaline taskuhääling "Istmesoojendus" on eetris värske osaga. Seekordse saate põhiteema on naftahind, mis meie hinnangul OPEC-i püüdlustest hoolimata veel niipea kolmekohaliseks ei kerki.

Alustame hoopis kevadiste teemadega. Loodetavasti on talviste üllatuste aeg möödas ja suverehvid võib lõplikult alla kruttida, kuid ootamatute ilmaolude korral ei ole talverehvid veel keelatud. Ja pöörame tähelepanu ka sõpradele teel - vastavaid liiklusmärke veel väljas pole, konnad aga küll!

1. maist muutub Pärnus parkimiskorraldus. Mida see täpsemalt tähendab - mis piirkonnad, mis parkimistasud, millal? Lisaks on muutumas ka liikluskindlustuse seadus. Vaatame suuremad muudatused üle.

Edasi läheme lõunanaabrite juurde - Lätis muutub elektritõukside liiklusregistrisse kandmine kohustuslikuks, leedukad aga annavad kohalikule keskkonnaametile õiguse liikluses autode tehnilist korrasolekut kontrollida ja vajadusel tossavad autod kordusülevaatusele saata.

Nädala numbrid pärinevad Renault' grupi ja Euroopa autotootjate liidu juhilt Luca de Meolt - kui oluline on Euroopa majandusele kohalik autotööstus?

Räägime ka muutustest seoses automaksuga - Euroopa Komisjon leidis, et plaanitaval kujul meie automaks üldse ei lähe. Seega kas läheb kaklemiseks või mitte, saame jällekord öelda - ega ta samaks ei jää...

Nädala põhiteemana vaatame sügavamalt otsa naftahinnale. Kuigi OPEC tahaks väga hinna uuesti kolmekohaliseks ajada, näitavad kõik märgid, et seda (niipea) ei juhtu. Miks see nii on? Mida aga arvata uudisest, nagu oleks USA president Joe Biden laitnud ukrainlaste rünnakuid Vene naftatöötlemistehaste pihta?

Nädala uuring puudutab autoostjate margitruudust USA-s, nädala kadunuke on Audi TT. Räägime veidi selle mudeli veerandsaja-aastasest ajaloost ning jagame natuke toredaid fakte. Nädala Eloni rubriigis on kaks uudist, mis puudutavad majandustulemusi ning Model 2 ja Robotaxit.

Nädala proovisõiduauto on Renault Espace. Stuudios on autoajakirjanikud Veli V. Rajasaar ja Indrek Jakobson. Head kuulamist!

10.04.2024 1h 2 m

Autoteemaline taskuhääling "Istmesoojendus" on eetris värske osaga. Seekord on külas Glen Pilvre, kes muuhulgas liikleb ka üherattalise sõiduvahendiga.

Milliseid üherattalisi liikumisvahendeid üldse olemas on ja mis neid eristab? Misasi on "ürr"? Aga muud tasakaaluliikurid? Mis arengu need läbi on teinud?

Kui vaadata nendega seonduvat seadusandlikku poolt, siis mis takistab täieliku Metsiku Lääne tekkimist? Kas elektritõuksija erineb kuidagi isiklikku kergliiklusvahendit omavast inimesest? Kuidas on lood nende sõiduvahendite kindlustamisega?

Kergliikurite-tasakaaluliikurite ning autode vahele jääb veel üks sõidukikategooria - miks pole mopeedautod ning elektrilised mopeedautod massidesse läinud?

Hoolimata sellest, et Glenil on garaažis hobisõidukina Mazda MX-5, otsustas ta juba kümmekond aastat tagasi oma igapäevaautoks valida elektriauto. Miks?

Kuidas on meil Eestis lood nö elektriautokultuuriga? Taristu? Aga suhtumine elektriautode omanikesse? Mida saaks paremini?

Räägime veidi ka tehisaru arengust ning isejuhtivatest autodest - kellele need tegelikult suunatud on? Kas isesõitjate loomine on vajalik või pigem endale vastu rinda tagumine - teeme, sest saame?

Spekuleerime ka tuleviku liikuvuse osas - millised sõidukid ja kütused võiks koos toimima jääda? Miks aga on auto puhul hääl meie jaoks nii oluline?

Stuudios on autoajakirjanikud Veli V. Rajasaar ja Indrek Jakobson, külas Glen Pilvre. Head kuulamist!

27.03.2024 1h 14 m

"Istmesoojendus" on eetris autoentusiastidele suunatud ringrajasõidu erisaate teise osaga. Külas on elukutseline ringrajasõitja, esimene eestlane Le Mans' 24 tunni võidusõidul - Martin Rump.

Esimeses osas jäid paljud teemad arutlemata, seega parandame selle vea. Alustuseks räägime suurte võidusõitudega seonduvast logistikast - kui suur on meeskond, kui kaua enne sõitu töö tegelikult algab?

Kui palju on võidusõitjal sõnaõigust auto seadistuses ning kuidas seda inseneridele kommunikeerida? Kas see on pigem hea, kui juht oskab väga detailselt inseneridele juhiseid anda? Kas auto, mis on juhile lihtne ja mugav sõita, võib ka kiire olla?

Kui rääkida hobivõidusõitjatest, siis mingil hetkel tuleb ette mõni piirang või platoo, millest üle ei saa - olgu see stagneeruv ringiaeg või mõni mentaalne blokk. Kuidas neile läheneda ning ennast arendada?

Arutleme ka optimaalse trajektoori teemadel - kuidas eri lähenemisi katsetada ja see protsess metoodiline hoida, et pärast oleks ka midagi kasulike andmete või parema ringiaja näol kaasa võtta?

Räägime ka veidi edasijõudnumatest sõidutehnikatest ning sellest, millal võiks harrastajal olla õige hetk neid praktiseerima asuda. Kuidas näiteks turvaliselt harjutada trail braking'ut või auto pedaalidega roolimist? Kuidas aga tunneb ära päriselt hea juhi?

Millised viimasel ajal välja tulnud autofilmidest Martinile isiklikult meeldivad? Millistes filmides näeb päris tõetruud võidusõitu?

Lõpetuseks räägime isikliku auto valikust - kas võidusõitja ihkab ka igapäevaelus erilisemat autot? Mis üldse teeb auto eriliseks ja annab talle hinge?

Stuudios on autoentusiastid Veli V. Rajasaar ja Remi Mõngelius, külas käis Martin Rump. Head kuulamist!

20.03.2024 1h 23 m

Autoteemaline taskuhääling "Istmesoojendus" on eetris värske osaga. Seekord räägime muuhulgas uutest trahvimääradest ja nende võimalikust mõjust liiklusele.

Alustame kuulajaküsimuse vastuse ja kuulajamängu võitja välja kuulutamisega. Õige vastus on loomulikult Mitsubishi Montero - just sellise nime sai hispaaniakeelsetel turgudel Mitsubishi Pajero.

Võtame pikemalt ette uued trahvimäärad - hoiatustrahvide maksimummäär tõuseb 300 euro pealt 420 peale, iga "üle sõidetud" km/h maksab nüüd 5 asemel 7 eurot. Tõusis ka trahviühik - pikalt püsinud 4 euro asemel on see nüüd 8 ning maksimaalne trahv väärteo eest 1200 asemel 2400 eurot. Kuidas see liiklusele mõjuda võiks?

Kajastame ka väiksemaid Eesti uudiseid nagu Vanasadama trammiliini ehitust puudutav ning järjekordne nimemuutus autoturul - Autobonist sai nüüd Auto Bassadone. Turule ilmus ka huvitav teenus nimega Flex, mis võimaldab endale kuni aastaks kuumaksu eest auto soetada. Neti teel!

Räägime ka automaksu eelnõu hetkeseisust ning hoiatame 19. märtsi hommikul liiklejaid võimalike ummikute eest seoses ühe erakonna aktsiooniga.

Eurominutite rubriigis räägime Euro 7 arengutest ning kurikavalast plaanist hakata Hiinast imporditud elektrisõidukeid maksustama. Samas pääses terve mõistus ühes olulises asjas võidule - Euro NCAP ei anna enam viietärnist turvalisushinnangut autodele, mille olulisemate funktsioonide juhtimine käib vaid ekraani vahendusel. Braavo!

Venelased said Ukraina sõjas hakkama omapärase, et mitte öelda absurdse lükkega, minnes rindele soomustamata ATV-dega, mis meenutavad pigem golfikärusid. Kuidas see nende jaoks lõppes, on ootuspärane.

Ralliminutites teeme juttu täienevast rallikalendrist ning olulisest muudatusest - 2022. aastal kohustuslikuks muudetud hübriidsüsteemid kaovad WRC-autodest ning ühe auto hinnapiiriks seatakse 400 000 eurot. Loodetavasti motiveerib see nii mõndagi vana olijat tagasi rallisse tulema.

Lisaks teame nüüd, et Apple'i autot siiski ei tule ning Rivian lansseeris lubatud ühe auto asemel lausa kolm mudelit. Elon Musk aga on viimase paari nädalaga teinud palju. Liiga palju, et seda siin kokku võtta.

Nädala proovisõiduauto on Mitsubishi Eclipse Cross. Stuudios on autoajakirjanikud Veli V. Rajasaar ja Indrek Jakobson. Head kuulamist!

13.03.2024 1h

Autoteemaline taskuhääling "Istmesoojendus" on eetris värske osaga. Seekord on külas kliimaministeeriumi liikuvuse asekantsler Sander Salmu.

Alustame algusest - kliimaministeerium on üpris uus organisatsioon. Miks see loodi ja mis on selle ülesanded? Mis on kliimaseadus? Kuidas ja millega liikuvuse asekantsler ise liikleb?

Loomulikult keskendume pikalt automaksule - mis on selle eesmärgid lisaks riigieelarve täitmisele? Kas sellele oleks olnud teisi alternatiive? Kas saatekülalise hinnangul on praegune seis hea, või saaks midagi paremini?

Miks on automaksule nii vähe erandeid? Mis saab autokultuuri kui ajalooväärtuse säilitamisest, kui ka museaalid maksu alla pannakse? Mis saab fantoomautodest?

Tegeleme ka müüdimurdmisega - alates kõlakatest, et Saksamaa autotöösturid on endale lobistanud loa toota üha suuremaid ja raskemaid autosid, kuni kuulduseni, et töös on vanemate autode remondikeeld. Mis on tõsi, mis kuulujutt?

Räägime ka liikuvuse tulevikust üldisemalt - mida liiklejad ootama peaksid? Tulemas on nii liikluskindlustuse seaduse kui liiklusseaduse muudatused, mida see meile tähendab? Millised suuremad teede-ehituse projektid töösse minemas on? Ja mis saab meie rahvuslikust lennufirmast?

Stuudios on autoajakirjanikud Veli V. Rajasaar ja Indrek Jakobson, külas käis kliimaministeeriumi liikuvuse asekantsler Sander Salmu. Head kuulamist!

06.03.2024 1h 3 m

Autoteemaline taskuhääling "Istmesoojendus" on eetris värske osaga. Seekord räägime muuhulgas sellest, mida uut ja huvitavat näeb Genfi autonäitusel.

Alustame üleskutsega: järgmises saates tuleb meile külla kliimaministeeriumi liikuvuse asekantsler Sander Salmu. Kui teil on küsimusi, mida kindlasti esitama peaksime, siis saatke need meile kas artikli lõpus toodud kanalite kaudu või meilidele veli@accelerista.com või indrek@accelerista.com.

Eurominutite rubriigis räägime juhilubadele kehtivate nõuete ühtlustamise kavast Euroopa Liidus - kuidas seda tehakse, tundub väga mõistlik ja tervitatav. Selle raames vaatame natuke ka liiklussurmade statistikat Euroopas ja Eestis.

Kütuseturul on toimunud mitmeid kõikumisi, mis seda põhjustanud on ja kas on lootust olukorra paranemisele? Kust üldse praegu kütus peamiselt Euroopasse jõuab?

Kuna eelmine saade jõudis väga vähe eetris olla, kordame kuulajaküsimust: millist autot ei saanud hispaaniakeelsetel turgudel müüa, sest selle nimi tähendas "pihkurit"? Mis nime see mudel neil turgudel kandma hakkas?

Saate põhiteemaks on Genfi autonäitus, mis pärast nelja-aastast pausi jälle toimub - kuigi tavapärasest väiksemana. Väljas on vaid üheksa suuremat kaubamärki, kuid avalikkuse kõrgendatud autohuvi tõttu esitlevad mitmed tootjad oma mudeleid ka näituselt väljaspool. Mida uut paistab?

Selgunud on ka Euroopa aasta auto 2024, samal ajal tuli maailma vanim autotootja välja ametliku seisukohaga lükata planeeritud mudelivaliku elektrifitseerimist edasi.

Räägime ka BYD lähenemisest Euroopasse autode toomisele, Riviani personalimuudatustest ja kiikame maailma suuremate autofirmade tippjuhtide rahakottidesse. Nädala Eloni rubriigis räägime Cybertrucki väidetavatest roosteprobleemidest ja sellest, kuidas Tesla insener sellele vastas.

Nädala proovisõiduauto on Volkswagen Amarok. Stuudios on autoajakirjanikud Veli V. Rajasaar ja Indrek Jakobson. Head kuulamist!

29.02.2024 50 m

Seekord arutame autoteemalises taskuhäälingus "Istmesoojendus" muuhulgas turundusterminite üle - misasi näiteks on päriselt linnamaastur?

Küsisime mitmed säärased automõisted Transpordiameti käest üle ning muuhulgas uurisime ka, millised elektrisõidukid millistel ühissõidukiradadel liigelda tohivad ja millisest foorist juhinduma peavad - kas autode või ühissõidukite omast?

Vastame ära eelmise saate kuulajaküsimuse ning küsime ka uue: millist autot ei saanud hispaaniakeelsetel turgudel müüa, sest selle nimi tähendas "pihkurit"? Mis nime see mudel neil turgudel kandma hakkas?

Vastame ka kuulajale, kes tundis huvi selle kohta, mille alusel täpsemalt autosid filmidesse ja seriaalidesse valitakse.

Autotööstuse uudistest räägime rendifirma Hertz otsusest müüa maha 20 000 elektriautot - kolmandik oma elektrilist sõidukiparki - vaid 12 kuud pärast seda, kui suur elektrifitseerimise strateegia ette võetud sai.

Volkswagen pistab aga Hiinas rinda nn uiguuri probleemi või dilemmaga, milles lendavad suured süüdistused sunnitöö rakendamise osas. Millised on tootja võimalused? Etteruttavalt - neist ükski pole väga hea.

Nädala Eloni rubriigis räägime Eloni soovist saada 55 miljardi USD suurune "hüvitiste pakett" ehk megapreemia ning otsusest kolida kõik oma ettevõtmised Delaware'ist minema.

Nädala proovisõiduautosid on seekord kaks: Honda e:Ny1 ning uuendatud Toyota Yaris. Stuudios on autoajakirjanikud Veli V. Rajasaar ja Indrek Jakobson. Head kuulamist!

26.02.2024 53 m

"Istmesoojendus" on eetris autoentusiastidele suunatud erisaatega, kus sukeldume ringrajasõidu maailma. Külas on elukutseline ringrajasõitja, esimene eestlane Le Mans' 24 tunni võidusõidul - Martin Rump.

Alustame algusest - kuidas tekkis Martinil huvi rajasõidu vastu ning kuidas käis progressioon professionaalsesse sõitu? Kas seal on mingeid "otseteid"?

Kas tõesti pole võimalik karjäär mootorispordis, kui sa pole maast madalast karti sõitnud? Millised "stopperid" on neil, kes hiljem alustavad ning kas neil on üldse lootust tempos püsida?

Kui suur vahe on elukutselistel ja nö "gentleman driver"-itel? Aga neil, kes näiteks GT Academy kaudu sõidusimulaatorist päris võistlusauto rooli pääsenud on?

Kui oluline on võidusõitjale trenn sõidusimulaatoris? Kas hooajaväliselt nühivad simulaatorit sõita kõik elukutselised juhid ning mis sellest kasu on? Kas simulaatorisõit võib kinnistada ka halbu harjumusi?

Räägime ka üliolulisest aspektist, mis tihtilugu võistluste varju jääb - füüsiline trenn. Millised jõud ringrajasõitjatele eri klassides mõjuvad ning kuidas keha sellega harjutada, millele eriti rõhku panna?

Kõiki saatejuhtide küsimusi ei jõudnud ammugi läbi käia, seega tuleb Martiniga lähitulevikus ka teine episood, kus püüame rohkem keskenduda sellele, millised autod talle endale päriselt meeldivad, kuidas rajasõiduga alustada soovija seda teha võiks ning kuidas oma tulemusi parandada.

Stuudios on autoentusiastid Veli V. Rajasaar ja Remi Mõngelius, külas käis Martin Rump. Head kuulamist!

21.02.2024 1h 3 m

Alustame liiklusuudistega - Haapsalu suunale on pandud uus kiiruskaamera, Vineeri-Pärnu mnt ristmikul on liikluskorraldust muudetud ning Tallinnas on mitmes kohas kehtestatud senisest madalam piirkiirus.

Räägime ka parkimisest - elektriautode tasuta parkimise lõpetamisest Tartus kuni palju furoori tekitanud parkimistasude kolmekordistamiseni linnamaasturitele Pariisis.

Apple on oma auto kohta uued tähtajad ja eesmärgid välja käinud ning oma esimese sõidu tegi maailma suurim kruiisilaev Icon of the Seas.

Eurominutite rubriigis on teemaks üleliidulised karistused liiklusrikkumiste eest - hääletati muuhulgas, mis rikkumiste eest juhtimisõigus võetakse ning kui kiiresti peaks info liiduriikide vahel liikuma.

Kordame ka üle käesoleva aasta rallikalendri ning räägime lühidalt Otepää talverallist, kus Indrek kohal käis. Galeriid ja kokkuvõtet saab vaadata siit.

Üle pika aja on meil uus kuulajaküsimus: mis on see mitte enam toodetav automudel, mis jagab nime ühe Baltikumis, sh Eestis praegu tegutseva restoraniketiga? Vastata saab, nagu ikka, meie sotsiaalmeediakanalites või kirjutades veli@accelerista.com või indrek@accelerista.com.

Saate põhiteema on 2023. aasta kokkuvõte: automüük Eestis, Euroopas ja üle maailma ning Eesti liiklusaasta. Mis olid enimmüüdud autod ning kas mõni mudel saavutas selle tiitli ka mitmel turul? Võtame kokku ka Tesla 2023. aasta tulemused ning Elon Muski tulevikuennustused ja -lubadused.

Nädala proovisõiduauto on KGM Torres. Stuudios on autoajakirjanikud Veli V. Rajasaar ja Indrek Jakobson. Head kuulamist!

07.02.2024 51 m
Seekord vaatame, mida toob meile autoaasta 2024 - maksu- ja aktsiisitõusudest uudismudeliteni. Alustuseks vastame lugejakirjadele, mis puudutavad teede soolatamist ning peatumist-parkimist. Kommenteerime ka Bolti huvitavat lähenemist kaubikute rendile, kus jääb mulje, et tarbija peab ise tegelema firma logistikaga ja selle eest veel pealegi maksma. Räägime ka eelmisel nädalal juhtunud ahelavariist Tallinna ringteel - meil oli võimalus koguda kommentaare nii Transpordiametilt, koha peal käinud päästjalt ning ühelt õnnetuses osalenult. Siit ka mõned loogilised nõuanded talvesõiduks. See juhatab kenasti sisse ka ühe talverehvide uuringu, mis jõudis rehvilaiuse olulisuse osas ootamatule järeldusele. Vahepeal valiti ära Eesti aasta auto 2024, milleks on Peugeot 408. Žüriiliikmetena räägime lisaks paremusjärjestusele natuke ka oma valikutest. Saate põhiteema on aga alanud aasta automaailmas - lisaks maksudele ja aktsiisitõusule on oodata palju huvitavaid mudeleid nii Euroopasse kui Eesti teedele. Käime uustulnukad margi kaupa üle - muuhulgas on saabumas ka mitme Hiina tootja loomingut. Artikli kujul leiab loetelu siit. Nädala proovisõiduauto on Mercedes-Benz GLS. Stuudios on autoajakirjanikud Veli V. Rajasaar ja Indrek Jakobson. Head kuulamist!
19.01.2024 56 m
Nagu eelmiseski saates, on põhiteemaks Saksamaa iga-aastane TÜV uuring, kus miljonite autode ülevaatuse info kasulikuks statistikaks koondatakse. Saadet alustame külmajutuga - meedias kütavad kirgi lood sellest, kuidas autode käivitumine üldse õnnestuda ei taha. Kui hull siis olukord on ja kas tõesti jäid lisaks harjumuspärastele diislitele seisma ka moodsad elektrikad? Olulisi uudiseid on nii Volkswagenilt, Xiaomilt kui Lancialt. Seda, et VW esitles Golfi mudelivärskendust, oleks võinud oodata igaüks, aga et oma auto sai valmis ka tarbeelektroonika tootjana tuntud Xiaomil? Rõõm on ka tõdeda, et Lancia ei kao autotööstuse areenil kuskile - veelgi enam, legendaarne nimi naaseb ka rallisse! Saate põhiteemana jätkub eelmises saates alustatu - Saksamaal koondas autode tehnilise ülevaatuse ühing TÜV kokku umbes kümne miljoni auto 2023. aasta statistika. Kui eelmises saates lugesime ette vastupidavaimad, siis seekord võtame ette eri vanusekategooriate "saba". Nädala Eloni rubriigis on uudiseid kaks - Tesla jäi 2023 viimases kvartalis müügis hiinlaste BYD-st maha, ent vastukaaluks tehti SpaceX-i vahendusel suuri tegusid kosmoses. Nädala proovisõiduauto on Subaru Crosstrek. Stuudios on autoajakirjanikud Veli V. Rajasaar ja Indrek Jakobson.
12.01.2024 51 m
Seekord on saate põhiteemaks Saksamaa iga-aastane TÜV uuring, kus miljonite autode ülevaatuse info põhjal tuvastati jällekord vastupidavaimad sõiduvahendid. Saadet alustame kuulajakirjadega, mida on seekord kaks - üks puudutab liiklusseadust ja selle osas on meil ka üleskutse. Kallid kuulajad, kui teil on küsimusi mõne liiklusseaduse pügala kohta või olete tuvastanud mõne ebatavalise tähelepaneku, mida ei kiputa teadma, siis palun võtke meiega ühendust! Hea meelega uurime ja täpsustame ning võtame saates teemaks. Teine kuulajakiri on kommentaar Narva maantee ümberehitustele, mis juhatab meid sujuvalt Leetu. Miks? Sest seal on olnud pikalt lubatud keelava fooritulega siiski ristmikul parempööret teha. Miks see ei võiks nii olla ka meil? Võtame kiirelt kokku ka kütuserubriigis toimuva ja räägime pisut nädala kadunukesest, milleks on Volkswagen (e-)Up! Miks lõpetati väikeauto tootmine nii enneaegselt ning mida on selle asemele oodata? Või jääbki turg tühjaks? Saate põhiteema aga on iga-aastane Saksamaal läbi viidav TÜV ehk Technischer Überwachungsverein (mitte "tehnoülevaatus"!) uuring, mis kogub kogu aasta jooksul ülevaatustel käinud autode info kokku ja koondab oluliseks statistikaks - kui suur on ülevaatusel veaprotsent. Selle metoodika põhjal võib utreerides öelda, et joonistuvadki välja vastupidavaimad (ja halvimad) autod eri vanuseklassides. Paraku seda infot enam tasuta välja ei anta, seega tulebki kas see ise välja osta... või alternatiivselt meie saatest kuulata. See on aga nii mahukas teema, et käesolevas saates jõuame kokku võtta vaid "head lapsed". Millistele tootjatele Jõuluvana soki sisse sütt poetas, selgub juba nädala lõpus. Head kuulamist!
08.01.2024 40 m
Aasta viimane autoteemaline taskuhääling "Istmesoojendus" võtab luubi alla värskeimad auto- ja liikuvusteemalised uudised. Lõppevat aastat kokku võttev saade tuleb eetrisse jaanuari esimeses pooles. Alustame saadet nädala tsitaadiga, mis käib USA vesinikelemendiga veokeid tootva (või pigem toota lubava) firma Nikola kohta. Jätkame lugejakirjaga, mis puudutab tulede õiget kasutamist. Kordame siis veelkord üle, mida ütleb liiklusseadus udutulede kohta! Kiikame kiirelt kütuserubriiki ja vaatame ka, mis riigid on vahepeal veel oma aasta autod ära valinud. Kanada liigub oma ambitsioonikate elektrifitseerimise plaanidega edasi, lobigruppide vastusurve on loomulikult suur. Mis keskkonnaeesmärke saavutada soovitakse? Saadet alustanud tsitaadi jätkuks räägime ka sellest, mis saab Trevor Miltonist - mehest, kelle juhtimise all on Nikola muudkui skandaalist skandaali sattunud, sealhulgas jäädes vahele gravitatsiooni jõul töötava auto esitlemisega vesiniku jõul liikuva pähe. Üle pika aja on meil nii nädala sünnipäevalaps kui ka nädala kadunuke - räägime Nissani ajaloost ning sellest, mis elukas on Hemi mootorite perekond, mida varsti enam saada ei ole. Mis nende asemele tuleb? Euroopast on tulemas kaks olulist liiklusalast uuendust, ralliuudiseid on samuti kamaluga. Teeme põgusalt juttu ka Cruise isejuhtivate autode projektist, mis tõenäoliselt pikaks ajaks seisma jääb. Nädala Eloni rubriigis on kaks olulisemat uudist, mis puudutavad uue akupakkide tehase jaoks maa omandamist ning Eloni tehisaru, mis ChatGPT vastu lubab astuda. Nädala proovisõiduauto on Honda CR-V. Stuudios on autoajakirjanikud Veli V. Rajasaar ja Indrek Jakobson. Head kuulamist!
31.12.2023 45 m
Autoteemaline taskuhääling "Istmesoojendus" on pärast paarinädalast tõbistuspausi tagasi uue osaga, kus vaatame üle värskeimad liikuvusalased uudised. Alustame saatekülalisega, kelleks on Ühisteenuste AS-i projektijuht Jaan Vill. Turule on tulnud uus parkimisäpp - mis seda olemasolevatest lehandustest eristab? Kummutame ka mõned Ühisteenustega seotud müüdid. Jätkame nädala tsitaadiga, mis oma jõulisuses pärineb Elon Muskilt ja on suunatud kõigile neile, kes X-is ehk Twitteris reklaamimise lõpetasid. Krõbeda tsitaadi võiks viisakas vormis keelendada "no jumal teiega". Vaatame korra otsa kütusehindadele ja mis neid viimasel ajal kujundanud on - posti otsas on langus, ja see on tore. Saksamaa aga lõpetas ära elektriautode ostutoetused - raha sai lihtsalt otsa. Mis edasi ja mida ennustavad eksperdid elektriautode turule? Jällekord on olnud muudatusi automaksu eelnõus. Kolm neist on eriti olulised, puudutades vanusekordajat, hübriide ja luksusauto kaubikuna registreerimist - vaatame need üle! 1. detsembril toimus Eesti autogala. Kuigi selleteemalised uudised on loetaval kujul olemas, arutame erinevate kategooriate žüriiliikmetena ka oma valikute üle. Muuhulgas on ära valitud ka Soome, Läti, Leedu ja Hispaania aasta autod. Nädala Eloni rubriigis lihtsalt peame rääkima Cybertruckist. Juba on olnud skandaal, proovisõidud käivad ja arvamused on seinast seina. Mis kujul see aga Euroopasse tulla võiks? Nädala proovisõiduauto on Mercedes-Benz E-klass. Stuudios on autoajakirjanikud Veli V. Rajasaar ja Indrek Jakobson. Head kuulamist!
27.12.2023 59 m
Seekordne autoteemalise taskuhäälingu "Istmesoojendus" osa keskendub erinevatele aasta auto valimistele. Miks neid korraldatakse? Alustame Eesti aasta autost, mida korraldatakse juba 24ndat korda. Külas on ajakirja Tehnikamaailm peatoimetaja Tõnu Ojala, kes algusest peale võistluse korraldamisega tegelenud. Käime üle ka põnevat statistikat - mis mark on kõige rohkem võitnud? Milline kõige rohkem finaali saanud? Kui suured käärid tavaliselt võitja ja teiste vahel on? Mis kasu sellistest "iludusvõistlustest" on? Ja kas Eesti turul on ruumi kahele sellisele valimisele - on ju meil juba teist aastat nüüd ka paralleelselt toimumas Eesti autogala. Lisaks on autogalal ka muud kategooriad nagu sportauto, aasta autotegu, projektiauto jne. Käime üle kõik kategooriad ja arutame nende olulisuse üle. Kui Eesti aasta auto selgub 13. jaanuaril, siis autogala toimub juba käesoleva nädala reedel, 1. detsembril. Vaatame üle ka Läti ja Euroopa aasta auto finalistid. Kui palju me teistest valiku mõttes erineme? Nädala proovisõiduauto on Renault Clio E-Tech. Stuudios on autoajakirjanikud Veli V. Rajasaar ja Indrek Jakobson. Saadet saab kuulata allolevas pleieris või siin lingil klikkides. Head kuulamist!
29.11.2023 48 m
Tänasest alustab autoteemaline taskuhääling "Istmesoojendus" uue rubriigi ja kaassaatejuhiga autokultuuri ja hobiautode teemalist saadete seeriat, mida plaanime eetrisse lasta üle nädala. Hobiautode eri kaassaatejuhiks on osadele kuulajatele juba tuttav Remi Mõngelius, kelle Nissan GT-R-ist suvel pikemalt rääkisime. Uude saateformaati hakkame kutsuma külalisi, kes kätt- ja peadpidi mootorite maailmas moel või teisel sügaval sees. Sissejuhatavas saates arutleme pinnapealselt Eesti autokultuuri (ja kohati kultuurituse) teemadel: millised on levinumad nö subkultuurid ja mis saatejuhtidele enim sümpatiseerivad? Arutame ka valupunktide üle - millest meie autokultuuris vajaka on? Kas sotsiaalmeedia on ebarealistlike ootustega tapnud ka siiraste entusiastide motivatsiooni, kellel pole vahendeid, et ehitada "maailmatasemel" autot? Kas autokultuur on muutumas rahakeskseks eputamiseks? Loomulikult ei saa mööda ka odavate versus kallite komponentide arutelust. Kas oma autol odava toote kasutamisega on seotud mingi häbi? Kas peaks? Mis on need odavbrändid, mis oma maine kujundamisele rõhku pannes end sellest august välja tuua võivad? Seekord me restaureerimisel ei peatu - sellele valdkonnale pühendame eraldi saate. Tulevikus on saatesse oodata erinevate subkultuuride esindajaid, autode ehituse ja modifitseerimise erinevate valdkondade ja miks ka mitte konkreetsete mootorite spetsialiste. Miks teavad entusiastid une pealt mootorikoode 2JZ-GTE, RB26DETT, K20, B58, EJ207, 4G63 jpm? Siinkohal kutsumegi üles ka kuulajaid oma mõtteid avaldama - mis teemadest te enim süvitsi kuulda sooviksite? Stuudios on autoajakirjanik Veli V. Rajasaar ja autoentusiast Remi Mõngelius. Head kuulamist!
22.11.2023 51 m
Autoteemaline taskuhääling "Istmesoojendus" arutab ka sel nädalal värskeimate autotööstuse uudiste üle nii meilt kui mujalt. Alustuseks on külas Peter Kipp, Eesti päikeseautomeeskonna Solaride inseneeriavaldkonna juht. Sarnaselt eelmisele korrale, kui Solaride külas käis, tuleb juttu nii päikeseautode maailmameistrivõistlustest, uue võistlusauto ehitusest kui ka sellest, mis on võistluse ja Solaride'i suurem eesmärk ja kasu. Jätkame kütuserubriigiga - naftahind on kerges languses. Miks? Lisaks avatakse järgmise aasta oktoobris Eestis lõpuks kaks vesinikutanklat - seni on meie vähesed vesinikuautod pidanud tankimas käima Riias. Tanklate siia ehitamine avab mitmeid uusi võimalusi. Saksamaal läbi viidud värske uuring leidis aga, et elektriautosid ei osteta seal keskkonnahoiu eesmärgil, vaid peamiseks initsiatiiviks on palju praktilisemad põhjused. Tokyos toimunud autonäitusel, moodsa nimega liikuvusmessil esitleti mitmeid põnevaid ideeautosid, sealhulgas ka moodsat nägemust vankelmootoriga sportautost. Kas see võiks ka päriselt rakendust leida? Lätis aga keelatakse järgmisest talvest aastaringsed rehvid, täpsemalt siis Kesk-Euroopa lamellid. Põhjuseks liiklusohutus - tuletame meelde, et Eestis on see lüke juba tehtud ning talvel võib kasutada vaid kolme mäetipu ja lumehelbe märgistusega lamelle, mis meie kliimasse päriselt sobilikud. Põhja-Ameerika elektriautode laadimisstandardiga NACS liitus veel üks autotootja, Norras aga lõpetab Volkswagen sisepõlemismootoriga autode müügi. See pole aga hetkeolukorda arvestades nii suur kaotus, kui esmapilgul arvata võiks. Arutame kiirelt ka Ameerika Ühendriikides toimunud autofirmade töötajate ametiühingu UAW streigi järellaineid. Nädala Eloni rubriigis on kõneaineks tootmisse minev Walter Isaacsoni kirjutatud biograafiaraamatul põhinev eluloofilm, mille režissööriks on Darren Aronofsky. Seekord kahjuks saatesse proovisõiduauto ei mahtunud. Stuudios on autoajakirjanikud Veli V. Rajasaar ja Indrek Jakobson. Head kuulamist!
15.11.2023 36 m
Seekord alustame kuulajakirjadest - täpsustame natuke, kuidas võiks Eesti keeles tõlkida FIA, ja kiidame heaks ettepaneku tuua proovisõitude rubriiki sisse ka hoolduste maksumus. Täname tähelepanelikke kuulajaid! Edasi Eesti uudiseid - juurde on tulnud kaks kiiruskaamerat ning töö käib, et aktiveerida ka Russalka omad. Vanasadama trammi osas on samuti uudiseid. Parkimisrubriigis räägime rendiautodest ja Tallinna lennujaamast - mõni aeg tagasi kritiseerisime seda, et lennujaama juurde enam rendikaid jätta ei saa. See olukord õnneks kaua ei kestnud. Kütuserubriigis läheb suuremate muudatusteta, küll aga on tarvilik kommenteerida kuulujutte, et 2027. aastal kütus 40% kallimaks minevat. Automaksu eelnõu on saanud üle 50 muudatusettepaneku, mõned poliitikud on näinud võimalust ka hobiauto- ja võistlussõidukiomanike poolehoidu püüda. Selles osas on kahjuks tuua ka kaks kurba uudist. Vahepeal on selgunud nii Eesti aasta auto kui Eesti autogala finalistid, teise ürituse puhul antakse auhindu lausa kuues kategoorias. Millal võitjad selguvad? Vaatame loomulikult ka üle ookeani - tundub, et Ameerika Ühendriikides üle kuue nädala toimunud autotootjate töötajate ametiühingu UAW streik on lõppemas, ja seda edukalt. Nädala Eloni rubriigis räägime olulise Tesla kohtuasja võidust, Cybertruckist ja plaanitavast soodsast Teslast. Nädala proovisõiduauto on Škoda Scala. Stuudios on autoajakirjanikud Veli V. Rajasaar ja Indrek Jakobson. Head kuulamist!
08.11.2023 33 m
Autoteemaline taskuhääling "Istmesoojendus" arutab ka sel nädalal värskeimate autotööstuse uudiste üle nii meilt kui mujalt. Alustame parkimisteemadel - Tartu linnavalitsus saatis volikogule eelnõu, mille järgi kaotatakse tasuta parkimine linnavalitsuse töötajatele ja elektriautodele vastavalt alates 2024. ja 2025. aastast. Miks - ikka inimsõbralikuma linnaruumi nimel. Vahelduseks räägime ka lennundusest, täpsemalt riigi omanduses olevatest lennufirmadest. Mehhikos peaks detsembrist toimetama asuma lennufirma, mida haldab riigi armee. Kuid ka mujal maailmas ei ole riiklikud lennufirmad kusagile kadumas, mõnes riigis on neid lausa mitu. Ford hakkas Rumeenias tootma Transit Courieri ja Tourneo Courieri. Mida need endast kujutavad? Umbes aasta aega tagasi panid Honda ja General Motors leivad ühte kappi ja arvamusi oli mitmeid - kuni selleni välja, et tegu on rumala ideega, sest koostöö GM-iga ei vii kuskile. Tundub, et viimastel oli õigus - plaan koos taskukohast, alla 30 000 USD maksvat elektriautot läks vett vedama. Viimased paar kuud on sagenenud autotööstuse juhtfiguuride väljaütlemised seoses elektriautodega kasumi teenimise keerukusega. Ometi paistab, et reaalsus mõndasid tootjaid ei pidurda ja nemad lähevad kangelt oma strateegiatega edasi. Kes need on? Ferrari otsustas, et nende autosid saab mõnel turul nüüd osta ka Bitcoinide eest. Samal ajal on Hiina autotootja BYD oma pakkumiste valikut täielikuks muutmas, lisades valikusse pikapi. Vaatame ka praeguseks kuus nädalat kestnud autofirmade töötajate ametiühingu UAW streigi seisu Ameerika Ühendriikides - mõne tootja jaoks on streik lõppemas, teiste jaoks aga lähevad asjad veelgi hullemaks. On möödunud täpselt aasta ja mõned päevad sellest, kui Elon Musk ostis Twitteri. See aeg pole olnud meelakkumine - käime üle olulisemad muudatused ja arutame, mis on viinud kasutajate hulga drastilise vähenemiseni. Nädala proovisõiduauto on Hyundai Ioniq 6. Stuudios on autoajakirjanikud Veli V. Rajasaar ja Indrek Jakobson. Head kuulamist!
01.11.2023 42 m
Autoteemaline taskuhääling "Istmesoojendus" arutab ka sel nädalal värskeimate autotööstuse uudiste üle nii meilt kui mujalt. Saate põhiteemaks on liikluskindlustuse seaduse muutmine. Enne aga räägime rallist - eelmise nädala lõpus kinnitati 2024 WRC kalender. Olulisi muudatusi on mitu, sealhulgas paraku ka Rally Estonia asendumine Rally Latviaga. Liiklusest - Jõe ja Pronksi tänavad on lahti! Ilus on küll, aga... Mõned "agad" siiski on. Kütuserubriigis tuleb arvestada, et tanklaketid lähevad vaikselt üle külmakindlamale diislile, mis hinda kergitama hakkab. Mõned saated tagasi rääkisime parkimistasu tõstmisest Pärnus, nüüd vaatame Ühendkuningriiki ja tõdeme, et saaks ka hullemini. Mida veel hullemini saaks? Ikka automaksu! Uus eelnõu ettepanek muudaks hea mõtte "kasutame ka vanad autod lõpuni" halvemaks "kasutame juba Eestis olevad vanad autod lõpuni." Põhjuseid, miks see tark pole, on palju. Ja ei ole vast üllatav, et keskkonnaeesmärki ei teeni see tegelikkuses kuidagi. Saate olulisimaks uudiseks on aga liikluskindlustusseaduse muudatus, mille järgi piisaks juba ühepäevasest poliisi lõppemisest, et rakenduks keskmiselt seitse korda (!) kulukam sundkindlustus. See lööb kas valusalt või mõttetu ebamugavusega muuhulgas hobisõidukite omanikke. Ja seda väikese seltskonna rumaluse tõttu! Lisaks plaanitakse liikluskindlustus kohustuslikuks muuta ka kindlatele parameetritele vastavatele kergliikuritele. Mõte hea, olemasolev plaan selle teostamiseks... küsitav. Uue Ühendkuningriigi uuringu kohaselt aga on moodsad autod saastavamad kui 10 aasta tagused. Mis selle tinginud on? Jälle üks tugev argument selle kohta, et uue auto ost ei ole lahendus keskkonnamuredele. Keskkonna jaoks on suurim probleem tarbija, kelle arvates on vajalik iga paari aasta tagant uus auto osta. Ameerika Ühendriikidest on uudiseid nii San Francisco "isetaksode" kui autotehaste töötajate ühingu UAW streikide kohta. Nädala Eloni rubriigis aga räägime, mis võib saada Euroopas Twitterist ehk X-ist ja kuidas on seis Tesla kolmanda kvartali majandustulemustega. Nädala proovisõiduauto on Volvo XC40 Recharge. Stuudios on autoajakirjanikud Veli V. Rajasaar ja Indrek Jakobson. Head kuulamist!
26.10.2023 33 m
Alustame seekord nädala tsitaadiga autokaupmees Erki Otsalt ja vaatame, mis ühismeedia sellele vastu kostab. Loomulikult on kõneaineks automaks. Räägime Rootsi jõulisest lähenemisest linnaliikluse puhtamaks muutmisele - 2025. aastast keelatakse (mõne erandiga) Stockholmi kesklinnas sisepõlemismootoriga autod. Automaksu rubriigis keskendume seekord kuulajaküsimustele ja räägime sellistel teemadel nagu lammutatud auto registrist kustutamine, automüüjate kasumipüüdlus automaksu arvelt ja võõrriikidesse registreeritud sõiduautod. Kiidame ka eelmise saate kuulajaküsimusele õigesti vastanut - Elon Muski esimese auto arvas ära Daisi Sprenk Pärnust. Elektriautode tootmisega kasumi teenimine on aga maru keeruline - seekord vaatame, kuidas edeneb Hiina tootjal Niol ja kui suure kahjumiga nad iga auto seni müünud on. Jaapan aga võttis väga selge lähenemise Venemaa "sanktsioneerimisele" kasutatud autode turul, lõpetades lihtsalt pruugitud autode müügi Venemaale. Kiidame! Räägime ka Ameerika Ühendriikides käimasolevast suurest UAW streigist, mis maksab "suurele kolmikule" juba umbes 44 miljonit dollarit päevas. Kuid see ei ole tipp! Nädala juubilar on Citroën 2CV - räägime pisut ajaloost. Nädala kadunuke tuleb Fordilt ning samuti teatati Euroopasse mõeldud Exploreri tootmise edasi lükkamisest. Nädala proovisõiduauto on näovärskenduse läbinud Volkswagen ID.3. Stuudios on autoajakirjanikud Veli V. Rajasaar ja Indrek Jakobson. Head kuulamist!
18.10.2023 42 m
"Istmesoojenduse" erisaates käis külas Holger Annus, eriotstarbelisi sõidukeid tootva Maru Rolling Uniti turundus- ja müügijuht. Millega tegu ning miks neid isegi üle ookeani USA-sse soovitakse? Alustuseks räägime sellest, mis tingis nõudluse sääraste sõidukite järele nagu Rolling Unit toodab - tegu on nö "lahtivolditavate" konteineritega, mida saab nii vedukautole ehitatud kui ka haagise kujul. Kust pärineb tavapärasest "välja libisevast" boksist erinev lahendus ja miks selle kasuks otsustati? Kes oli esimene klient ja mis neile valmistatud sai? Mis on aga kõige keerulisem lahendus, mille kallal töötatud on või töö käib? Kas piiranguks on vaid kliendi kujutlusvõime ja eelarve? Kas need sõidukid valmivad täielikult Eestis? Kui palju neid juba toodetud on ja kus need veel ringi vuravad? Mis tööstusharus need enim kasutust saavad? Millises valdkonnas käib kõige kõvem rebimine ja kes on peamised konkurendid? Räägime ka natuke filmitööstusest, kus selliste sõidukite jaoks on kasutusviise eriti palju. Mis edasi? Soovijaid on juba üle maailma, mis on prioriteedid? Mis valdkonnas on Rolling Uniti sõidukitel veel kasutamata potentsiaali ja kuidas erinevad globaalsed tegurid äri ja arengut mõjutanud on? Stuudios on autoajakirjanikud Veli V. Rajasaar ja Indrek Jakobson, külas käis Holger Annus.
13.10.2023 34 m
"Istmesoojenduse" uues osas räägime muuhulgas automaksu värskest plaanist - kuidas maks kujuneb, mis eesmärki see täidab? Alustame aga autode globaalsest mõjust keskkonnale - värske uuringu tulemused on teada. Ühtlasi on nädala number seitse. Nimelt seitse miljardit tonni. Kiikame ka kütuserubriiki, kus on (vähemalt korraks) toimunud meeldivad arengud. Kuid kuidas mõjutab naftabarreli hinda sõda Iisraelis? Saate peateemana räägime pikemalt uuest automaksu kujunemise mehhanismist, mille olulisteks osadeks on nii auto vanus, heitmed kui mass. Uue mudeli järgi on võimalik olukord, kus kasutatud auto Eestis registreerimine maksab rohkem kui auto ise, samuti on nii mõnegi uue auto registreerimise tasu üle 4000 euro. Mis eesmärki see kõik siis täidab? Mängime vahepeal ka mälumängu - eelmises saates küsisime, mis oli kuulsa jalgpalluri David Beckhami esimene isiklik auto. Õige vastus on Ford Escort MK2 ja igavest au ja kuulsust jagame Martin Tikenbergile. Uus küsimus - mis oli Elon Muski esimene auto? Vihjeks - ta ostis selle 1994. aastal, kui oli 23-aastane. Vastata võib vastavalt eelistustele nii loo kui postituse kommentaaridesse, kirjutada meile Messengeris või Instagramis jne. Vahepeal püstitasid aga Šveitsi tudengid märkimisväärse rekordi, kiirendades enda ehitatud elektrisõidukiga 0-100 km/h ajaga 0,956 sekundit end otse Guinnessi rekordite raamatusse. Hullumeelse tulemuse olulisimaks osaks on fakt, et tegu on nn maaefektiga autoga, mis juba paigal seistes märkimisväärsel hulgal negatiivset tõstejõudu tekitab. Üle pika aja tuleb juttu ka Rivianist, lisaks võtame ette UAW streigi olulisimad arengud. Nissan pani oma elektriautosid puudutavatele eesmärkidele arvud külge, Volkswagenil aga seisab üks suur tehas ja teist, plaanitud tehast (veel) ei ehitata. Nädala Eloni rubriigis räägime veel veidi värskeimast elulooraamatust ja toome välja mõned värvikamad faktid. Nädala proovisõiduauto on Mercedes-Benz GLC Coupé. Stuudios on autoajakirjanikud Veli V. Rajasaar ja Indrek Jakobson.
11.10.2023 46 m
Autoteemalise taskuhäälingu "Istmesoojendus" uues osas tuleb muuhulgas juttu ka automüügist Euroopas, kus nii mõnigi arv on üpris üllatav. Enne aga kodumaiseid uudiseid - suvepealinnas plaanitakse parkimistasude olulisel määral tõstmist. Lõppenud liikuvusnädala puhul aga vaatame riigiti, kui paljud ühistransporti kasutavad. Kütuserubriigis on jagada vaid mõned kommentaarid ja pilt liialt roosiline ei paista. Kaks suurt uudist on ka seoses automaksuga, kuid äärmisel juhul saame rääkida Pyrrhose võidust. Vahepeal mängime kuulajatega mälumängu: mis oli kuulsa jalgpalluri David Beckhami esimene isiklik auto? Vastuse võib jätta sellesama loo kommentaaridesse, guugeldamist me ei julgusta! Saate peateemaks on aga Euroopa automüük - äsja avaldati augustikuised andmed ja sealt leiab muuhulgas, et tervelt 21% müüdud uutest autodest olid täiselektrilised. Mis on toimumas aga teiste jõuallikatega? Kajastame USA-s toimuva UAW ehk autotööstuse töötajate streigi hetkeseisu. Arenguid on olnud mõlemal rindel ja juba on poliitilise profiidi lõikajad platsis. Hiina autotootja NIO tuli aga välja uue tootega - nutitelefon. Vastukaaluks - ajal, mil mitmed telefonitootjad kavandavad oma autot, on ka üks, kes suurema kärata selle kallale asunud. Täpsustame ka Müncheni liikuvusfestivalil VW AG tegevjuhi Thomas Schäferi poolt öeldud repliike SEATi ja Cupra kohta ning nädala Eloni rubriigis võtame teemaks (jälle ühe) tema elulooraamatu. Nädala proovisõiduauto on Mercedes-Benz EQE SUV. Stuudios on autoajakirjanikud Veli V. Rajasaar ja Indrek Jakobson.
03.10.2023 33 m
Seekordse "Istmesoojenduse" peateemaks on USA-s toimuv autofirmade töötajate ametiühingu UAW streik. Enne aga Eestist - Vanasadama tramm ei ole ainuke suur projekt, mille osas silmad lahti hoida. Lähiaastatel on remonti minemas ka Peterburi tee, Liivalaia, Tulika, Laki jpm. Seega ärge kunagi arvake, et hullemaks minna ei saa. Kas teadsite, et lisaks kliimaministeeriumile on Eestil ka oma liikuvuse asekantsler? Eelmisel nädalal kuulutas ta välja liikuvusnädala, mis lõpeb 24. septembril autovaba päevaga. Saate peateema on aga Ameerika Ühendriikides toimuv United Auto Workers'i ehk UAW streik. Autotootjate töötajad nõuavad muuhulgas 40% palgatõusu, kindlaksmääratud hüvitistega pensioni ja neljapäevast töönädalat. Streik alles kogub tuure ja mäng käib - USA "suur kolmik" teeb oma esialgseid pakkumisi, mida UAW peab solvavaiks. Streik võib tootjatele maksma minna umbes 150 miljonit dollarit päevas, seega liiga kauaks nad oma varudele elama ei saa jääda. Liiatigi võib streik kasvades ja venides USA majandusele laastavalt mõjuda, vähendades SKT-d 5,6 miljardi dollari võrra ja vähendada USA majanduskasvu 0,7% võrra, mis on käesoleva aasta prognoositud 1,8% kasvust päris pirakas ports. Jälgime huviga, kaua ühingu ja tootjate omavaheline tiirutamine käib, enne kui käed lüüakse. Aasta lõpp aga läheneb ja see tähendab ka igasuguste aasta auto valimiste aktiveerumist. Üks neist ettevõtmistest on Eesti Autogala, mille raames Veli terve pinu sportautodega sõitmas käis. Seega selle nädala proovisõiduautosid on lausa mitu - alates Kia EV6 GT-st kuni Ferrari 296 GTB-ni. Mida aga teeb valikus Ford Ranger Raptor? Stuudios on autoajakirjanikud Veli V. Rajasaar ja Indrek Jakobson. Head kuulamist!
20.09.2023 26 m
Autoteemaline taskuhääling "Istmesoojendus" on eetris uue autotööstuse uudistele keskenduva episoodiga. Muuhulgas käis Indrek Münchenis automessil. Enne aga kodumaiseid uudiseid: tundub, et Vanasadama trammiliini projekt püsib graafikus ja lubadustest peetakse kinni. Nädala liiklusmõtteid ja -tähelepanekuid on seekord lausa neli, sealhulgas ka alarmsõidukeid ja liiklusseadust puudutav mõte ning üks teema, mille üle käib täiesti asjatu kiun. Kütuserubriigis on jutuväärilisi asju küllaga - Brent, tarnekärped, kodumaised kampaaniad jne. Ühtlasi kiikame Ühendkuningriiki, kus avati seni suurim elektriautode laadimisjaam lausa 180 laadijaga. Automaksuvastase petitsiooni allkirjad anti koos kahe kingitusega üle riigikogule, kuid rahvale jäi kahjuks kogu aktsiooni juures midagi hoopis muud hambusse. Räägime Eesti augusti automüügist, kus suuri üllatusi pole. Lisaks toimus Tartus 28. korda Motoshow, Indrek aga käis hoopis Münchenis, kus toimus IAA2023 ehk Frankfurdi autonäituse järeltulija. Mis olid messi olulisimad ja tähelepanuväärseimad autod? Mis uudiseid veel teada sai? Mis korralduse juures häiris? Kuidas Eesti delegatsioon sinna kohale sai? Mis on aga vast olulisim järeldus messilt? Nädala Elon ja Tesla on seekord personalivaldkonnast - Elon Muski mantlipärijaks loodetud finantsjuht üllatas analüütikuid ja astus hoopis tagasi. Nädala proovisõiduauto on Renault Captur E-Tech. Stuudios on autoajakirjanikud Veli V. Rajasaar ja Indrek Jakobson.
12.09.2023 1h 4 m
Autoteemaline taskuhääling "Istmesoojendus" on eetris uue autotööstuse uudistele keskenduva osaga. Seekord on juttu muuhulgas ka Teslade turvanõrkusest. Enne aga vaatame, mis seisus on Vanasadama trammi projektiga seoses linnapea poolt antud lubadused. Kütusehindade osas on lõpuks posti otsa jõudnud tõus - miks? Eeloleval nädalavahetusel toimub autoüritus Oldtimer camp. Mis see on, kus toimub, mida näha saab ja palju see maksab? Anname ühe soovituse seoses Saksamaalt toodud kasutatud autodega. Nimelt toimib juba mõnda aega lahendus, kus Transpordiamet saab teada autode päris läbisõidu ning "keritud" masinaid niisama lihtsalt arvele ei saa. London laiendab ülimadalheitmetsooni ehk ULEZ-i, linlased sellega loomulikult rahul ei ole. Londoni linnapea aga näeb asja teises valguses. Vaatame ka vahelduseks kosmosesse - viimasel ajal on toimunud mitu edukamat ja vähem edukamat Kuu-missiooni. Mis riigid ses osas läbi aegade edukaimad on olnud? Kia õrritab uue elektriautoga EV5, Ford on välja töötamas oma elektriautode platvormi - seni on kasutatud VW AG MEB-platvormi. Nädala Elonil on aga suur mure - nimelt õnnestus häkkeritel ligi saada mitte ainult Teslade tasulistele lisadele, vaid sealtkaudu ka kogu auto ülejäänud funktsioonidele. Tema õnneks oli tegu "valge mütsiga" ehk sõbralike häkkeritega - kuid turvaauk on tõsine. Nädala proovisõiduauto on reisimiseks ja telkimiseks mõeldud Sleep Packiga varustatud Dacia Jogger. Stuudios on autoajakirjanikud Veli V. Rajasaar ja Indrek Jakobson.
30.08.2023 40 m
Seekord vaatame, kuidas läheb eelmises saates mainitud San Francisco isejuhtivatel taksodel. Enne aga räägime pisut kodumaisest. Vanasadama tramm, liiklussoovitus ja mõtted automaksu kohta. Nüüd on peale hakanud tõeline luige, haugi ja vähi mäng, mis oma absurdsuses pakub vähemalt suurt meelelahutuslikku väärtust. Vaatame ka, palju hääli on kogunud automaksuvastane petitsioon. Veho AS võtab oma esindustes kasutusele sularahavaba lähenemise. Kõikides firma esindustes saab 1. septembrist alates maksta vaid ülekande või arvega. Räägime ka rendiautode parkimisanarhiast. Linlastel on teatud kohtades tekkinud tõsine probleem - enam ei saa isegi poes käia, sest parkimiskohad on rendikate poolt hõivatud. Kuidas kommenteerib seda Bolt? Kes saaks üldse midagi kaose lahendamiseks ette võtta? Vaatame ka, millised autos suitsetamist reguleerivad seadused eri riikides kehtivad ja kuidas on lood Eestiga. Kellelt oleks õppida, mida võiks seadusloomel arvesse võtta? Välismaisest - veel üks autotootja liitus NACS (ehk Tesla) laadimisstandardiga. USA börsile suundus veel üks suur autotootja, kelle turuväärtus on sama suur kui Fordi ja General Motorsi oma kokku. Suurimaks uudiseks on teist nädalat järjest San Francisco "isetaksod", seekord aga nende hakkamasaamine inimfaktori puudumisega. Hetkel toimetab neid linnas umbes pooltuhat, kuid juba on tekkinud suuremad probleemid, mille ühisnimetajaks ongi justnimelt inimteguri puudumine. Mis siis juhtunud on? Nädala number on 735 (miljonit!) ja see tuleb Elon Muskilt ja Teslalt. Nädala proovisõiduauto on Renault Austral. Stuudios on autoajakirjanikud Veli V. Rajasaar ja Indrek Jakobson. Head kuulamist!
24.08.2023 43 m
Autoteemaline taskuhääling "Istmesoojendus" on eetris uue autotööstuse arengutele keskenduva osaga. Seekord on nädala suurimaks uudiseks San Francisco otsus lubada teedele täiesti autonoomsed, ilma ohutusjuhita taksod. Alustame aga Eestist. Vanasadama trammi projekti osas on linnavalitsus välja käinud kaks lubadust. Jälgime huviga. Vastame ka ühe kuulaja kommentaarile Reidi tee bussiraja teemal. Nädala liiklusmõte ja -kiitus läheb ühele jalgratturile. Loodame kohata rohkem tema moodi liiklejaid! Kahjuks on riik otsustanud loobuda veapunktisüsteemist. Arutleme, miks see on kehv mõte - ja mida halba see otsus tegelikult meile ütleb. Käime üle ka mitmed liiklusseaduse muudatused, mis jõustuvad 2025. aastaks. Kütusest ja automaksust teeme juttu lühidalt, lisaks vastame veel ühe kuulaja kommentaarile seoses eelmise saate elektriautopõlengute teemaga. Kinodesse on jõudnud võidusõidufilm Gran Turismo. Veli käis vaatamas ja avaldab arvamust, pikemalt saab lugeda siit. Nädala olulisimad uudised on seotud San Franciscoga. Ühelt poolt palub linnapea Elon Muski, et too jätaks Twitt... vabandust, X-i peakorteri sinna. Teisalt on sündimas ajalugu - Waymo ja GM Cruise said rohelise tule viia läbi täiesti mehitamata taksosõite. Kokku on SF-is umbes 500 autot, mis võivad päeval ja ööl nüüd kliente sõidutada ilma ühegi teise inimeseta autos - isegi ohutusjuhti pole tarvis. Nädala proovisõiduauto on Nissan Ariya. Stuudios on autoajakirjanikud Veli V. Rajasaar ja Indrek Jakobson. Head kuulamist!
16.08.2023 34 m
"Istmesoojenduse" erisaates räägime seekord rollerautodest. Või mopeedautodest. Või kvadrikutest. Sest nagu välja tuleb - kõik on õiged! Külas on Camex Kaubanduse tegevjuht Kaido Veensalu. Esialgu räägimegi selgeks terminoloogia - mis defineerib rollerauto? Mis klass on L6E ja mis nõuded kehtivad? Kes nendega sõita võivad? Edasi pisut "kiusamist" ehk eelarvamusi rollerautode kohta - kas need kaotavad oma eesmärgi, kui juht saab B-kategooria juhiloa? Kuidas on lood turvalisusega? Kas liikluskaos kasvab, mida enam saab rooli inimesi, kes pole liiklusseadust nuusutanudki? Järgmiseks räägime rollerautode turust - kes toodab kõige rohkem, mis suunas arengud toimuvad? Kui palju Eestis mopeedautosid ostetakse? Mis loom on aga Eli Zero? Mõlemad saatejuhid said võimaluse sellega ka sõita ja muljetavad lähemalt. Kõigest sellest ja rohkemastki veel kuuleb saatest. Stuudios olid autoajakirjanikud Veli V. Rajasaar ja Indrek Jakobson ning Camex Kaubanduse OÜ tegevjuht Kaido Veensalu.
11.08.2023 26 m
Autoteemaline taskuhääling "Istmesoojendus" on eetris uue osaga. Muuhulgas ütles rahandusminister otse välja, et automaks on riigieelarve lappimiseks, muu jutt on soe õhk. Alustame kodumaiste uudistega: Vanasadama trammiga seoses on tehtud järgmine lollus ja maha joonitud bussiread. Seda, et joonimine linnaruumi juurde ei tekita, näitab ilmekalt see, kuidas rada kasutatakse. Nädala liiklusmõte tuleb Järvevana teelt - on asju, milleks seadus meid ei kohusta. Ometi oleks mõistlik vahel oma aju rakendada - kuigi seadus ka selleks ei kohusta. Vasaku sõiduraja blokeerimine peaks ometi nii palju kõlapinda saanud olema, et inimesed seda ei teeks - aga võta näpust. Lähiajal on kodumaal tulemas kaks ägedat autoüritust. Kommenteerime ka viimase aja (elektri)autopõlenguid ja kaeme kütuserubriiki. Nädala juubilar on Pariisi autonäitus, mil täitus 125 aastat. Nädala kadunuke on aga üks auto, mille kohta Jeremy Clarkson on öelnud, et see on "halvim masin maamiini järel". Esitleti ka uut Toyota Land Cruiserit ning Hyundai Kona Electricut. Vaatame ka peale kahele uuringule, mis näitavad suuri kääre unistuste ja võimaluste vahel - enamus "kui-ostaksid-uut-autot-kas-võtaksid-elektrilise" küsitlused näitavad, et valdav enamus võtaks. Miks siis reaalsus teistsugune on? Nädala Eloni rubriigis räägime nii tema plaanitavast puurivõitlusest Mark Zuckerbergiga kui ka esimesest Tesla Cybertruckist, mis vooluliinilt maha veeres. Nädala proovisõiduauto on SsangYong Rexton. Head kuulamist!
09.08.2023 51 m
Autoteemaline taskuhääling “Istmesoojendus” arutab ka sel nädalal autoteemadel, seekord on suurimaks uudiseks Põhja-Ameerikas elektriautode kiirlaadijate ümber toimuv. Pärast pikka pausi on "Istmesoojenduse" tavaformaat tagasi. Autotööstuses on kahe kuu jooksul toimunud väga palju olulist - kõige olulisemad arengud püüdsime ka saatesse mahutada. Esiteks Eestist. Räägime Vanasadama trammist, ühistranspordi ümberkorraldustest ja liiklusviisakust puudutavast liiklusmõttest. Kiire põige ka kütuserubriiki - mis hinda kujundab ja kuidas ennustatakse kütuse nõudlust? Nädalavahetusel toimus kaks hobiautodega seotud üritust, ja seda lausa samal päeval. Tekib vägisi küsimus, kas suvel on vaid üks nädalavahetus? Lähiaja suurim uudis on aga Põhja-Ameerikas elektriautode laadijatega toimuv. Ühtäkki on täiesti vabatahtlikult teatanud mitmed tootjad, et lähevad üle NACS-ile - ehk laadimisstandardile, mille loonud Tesla. Kes ühinesid, kes sõrad vastu ajasid, kes on topeltagendid? Millisel tootjal sellest suurimad probleemid tulla võivad? Suuri probleeme on ka mitmetel poliitikutel - kahvlis on nii USA president Joe Biden kui Ühendkuningriigi peaminister Rishi Sunak. Esimene lubas teha üht, kuid ametiühingud nõuavad teist, elegantset lahendust olukorrale pole. Sunak aga on toimetanud lihtsalt vastuoluliselt - üks käsi suunab elektri, teine fossiilse kütuse poole. Üht värsket autotootjat ähvardab pankrot, samal ajal kui mitmed autokauged ettevõtted on samuti suure hurraaga turule tulemas. Ütleme hüvasti Ford Fiestale ja Audi (ning sõsarluksusbrändide) tegevjuhile ning räägime Elon Muski suurematest ettevõtmistest viimase paari kuu jooksul. Nädala proovisõiduauto oli Lexus UX 300e.
02.08.2023 1h 1 m
"Istmesoojendus" on pärast pikemat pausi tagasi ja ka seekord jätkame hobiautode teemal. Külas on Ralf Tafenau - autohuviline, kes ei lase end erinevatel "koolkondadel" piirata. Jaapanlased, sakslased, ameeriklased, itaallased; restaureeritud museaalid, hot rod'id, stance... Tihti jääb autofoorumites kolades silma suhtumine, et vali üks ja seisa selle eest! Kuid... miks? Ralf on selle suhtumise vastand. Autosid ta liiga kergekäeliselt müünud pole ja valikus on midagi igale maitsele - '66 aasta madalaks lastud pinstripe'idega põrnikast kuni maitsekalt tuunitud neljanda põlvkonna Toyota Suprani. Saates räägime alustuseks sellest, kuidas Ralfi autohuvi tekkis - varsti võib suuremate mõjutajate teemal juba uurimustöö avaldada... Edasi suundume aga tema autovaliku juurde. Veidi pikemalt räägime Suprast ja selle auto fenomenist - selle mudeli kiidulaul võtab internetis kohati absurdseid mõõtmeid. Mis Ralfi Supra ehitust mõjutas, mis jõu- ja ilunumbreid see evib ja kus seda näha võib? Muuhulgas räägime ka Eesti autokultuurist üldisemalt - mis on meie autoskeene puudujäägid, kelle tõttu on sellele viimasel ajal halb maik juurde tekkinud ja mida saaks paremini.
26.07.2023 41 m
"Istmesoojenduse" erisaates teeme seekord juttu kaskokindlustusest. Külas on LHV kindlustuse kahjukäsitluse juht Rain Tomingas ja Ergo sõidukikindlustuse portfelli juht Kaido Naarits. Alustuseks räägime mõisted selgeks - mille poolest erineb kasko kohustuslikust liikluskindlustusest? Aga kui lisada juurde erinevad lisad - millal emba-kumba eelistada? Kes korraldavad Eestis kaskokindlustust? Kuidas ja kes teostavad järelevalvet? Kui palju on Eestis kaskoga kindlustatud autosid? Kui palju jätkatakse kaskoga pärast liisinguperioodi lõppu? Kuidas on olukord aga auto remondiga margiesinduses - tihti ei leia margiesindust kindlustuspartnerite nimekirjast. Miks ei ole Eestis sarnast andmebaasi nagu LKF-il, kust näeb ka kaskokindlustuse raames tehtud parandusi? Ühesõidukiavariide puhul võib auto ostjale ebameeldivat infot varju jääda - kelle huvides see on ja millal see muutuda võiks? Räägime ka hobiautodest - kuidas käib hobisõiduki kindlustamine, mis tegureid arvesse võetakse, kauaks kindlustada saab? Aga mis saab sel (enamasti sõitmisest pikemal) perioodil, kui auto lihtsalt seisab? Kuidas toimib sõiduki väärtuse ja pärast ka kahju hindamine? Kas õnnetuse korral võetakse haruldase sõiduki puhul arvesse ka sõiduki väärtuse kukkumist järelturul? Juttu tuleb ka kindlustuse väljamakse suurust vähendavatest teguritest - mis reeglite rikkumise korral võib juhtuda, et makset vähendatakse või sellest üldse keeldutakse?
09.06.2023 30 m
Seekord on külas Remi Mõngelius, kellele kuulub Eesti võimsaim tänavaauto - rohkem kui 1400-hobujõuline Nissan GT-R. Nagu ikka, sai kõik alguse siirast lapsepõlveunistusest. Räägime, mis autode "seltskonnas" Remi üles kasvas ning mis tema automaitset kujundas. Mis oli esimene auto ja mida see õpetas? Mis on Eesti autokultuuri ja hobiautode ehitamise kitsaskohad? Kuidas jõudis aga Toyota Suprat fännav entusiast lõpuks hoopis Nissan GT-R-ini? Mis on selle auto eesmärk? Räägime ka natuke tehnilisemalt, mida on muutma pidanud, et see võimsus välja anda ja sellele ka pikaajaliselt vastu pidada. Millised komponendid on varuga valitud ja miks? Arutame ka levinud eksiarvamuse teemal, et kõrgetasemelise kiire auto ehitamine ei vaja muud kui paksu tengelpunga. Kas Eestis on üldse sellisel tasemel ehitajad ja asjaajajad, keda jäägitult usaldada võiks? Räägime ka sellisel tasemel auto ehitamisega seotud stressist - järgmine aspekt, millele ei oska tihti mõelda ei kõrvalseisjad ega asjaosalised ise. Mis on maailmatasemel kvaliteedi taga ajamise hind? Mida aga võiks kõrva taha panna see noor unistaja, kes soovib ka ise lapsepõlveunistust teoks teha?
07.06.2023 1h 6 m