Istmesoojendus
Autoajakirjanikud Veli Rajasaar ja Indrek Jakobson ning erinevad saatekülalised võtavad iganädalases autopodcastis "Istmesoojendus" luubi alla nädala kõige kuumemad autoteemad, arvustavad sõidetud masinaid ning arutavad nädala jooksul tekkinud liikluse ja autodega seotud mõtteid või jagavad nippe. Istmed kuumaks!
Saatejuhid
Veli V. Rajasaar, Indrek Jakobson
Istmesoojendus
Tehnoloogia 150 episoodi
Episoodid
143. Moskvitš lubab veel käesoleval aastal elektriautosid ehitama asuda
Autoteemaline taskuhääling “Istmesoojendus” arutab ka sel nädalal värskete autouudiste ja tööstuse suundumuste üle. Seekord räägime muuhulgas venelaste püüdlustest elektriautosid tootma asuda. Automõtteid on lausa kaks - esiteks loomulikult ilm, kuid ka huvitavad kõrvalised tegevused, mis sõites silma on jäänud. Siit koorub välja ka ootamatu nädala - või isegi pikema aja - tegija, kelle eeskuju nii mõnigi järgida võiks. Räägime ka Pronksi tänava liikluskorraldusest, kütusehindadest ja Volkswageni strateegiamuutusest - nende plaan Euroopas ainult elektriautosid toota liigutati just veidi varasemale ajale. Ühtlasi plaanitakse suurema kasumi nimel koomale tõmmata ka oma mudelivalikut. Üle pika aja räägime jälle kiibikriisist - seekord Fordi võtmes. Prantsuse president aga kutsus kokku suurettevõtete juhid, et neile rääkida, kui hea mõte oleks investeerida Prantsusmaasse, mitte viia oma ärisid USA-sse, kus jõustus teatavasti mitmeid initsiatiive pakkuv inflatsiooni vähendamise kava. Kuigi me Macronile kaasa elame, saab see olema keeruline.
23.11.2022 57 m
142. Hiinlased tulevad preemiumturgu püüdma uue automargiga - Yangwang
Kuidas elab Pronksi tänava remont ja liiklus seal ümber? Paistab, et kui asjad hakkasid juba vaikselt paika loksuma, otsustasid linnaisad, et kõik on liiga lihtne ja loogiline, ja tegid kõike keerulisemaks. Miks? Kütuserubriigis tuleb juttu Terminal Oili lubadusest rajada Eestisse 2024. aasta lõpuks üle 70 ülikiire elektrisõidukite laadija, Õliühing kommenteeris kütusemüüki ja inflatsiooni, Joe Biden üritas kõrgete kütusehindade vastu võidelda tviitidega ning Saudi Aramco kolmanda kvartali puhaskasum oli umbes üks Twitter. Nädala ideeautod pärinevad Toyotalt ja Škodalt, nädala kadunuke aga Fordilt. Teeme juttu hiinlaste uuest, huvitava nimega preemiumautotootjast ning BMW ja Mercedes-Benzi vastandlikest väljaütlemistest. Jutuks tuleb ka Euroopa Komisjoni ja Nõukogu "Fit for 55" kliimapaketi osas sõlmitud kokkulepetest. Mis saab pistikhübriididest või väiketootjate erandist? Millal kokkulepped uuesti üle vaadatakse?
16.11.2022 51 m
Erisaade: mida teada, kui on plaanis garaaži rajama asuda
Autoteemalises taskuhäälingus "Istmesoojendus" on sel nädalal külas Kristo Aroella ja Sven Oras - mehed, kes tundsid, et mõnes asjas saab usaldada vaid iseennast. Nii asutasidki nad garaaže ja teisi väiksemaid ehitisi pakkuva firma Premium Garage. Ajapikku kogunenud negatiivsed kogemused omale erinevaid ehitisi teha lastes näitasid selgelt, et turul on tühi koht - usaldusväärne, täislahendust ja head kvaliteeti pakkuv ning oma toodete hea nime taga seisev garaaže ehitav ettevõte. Uurisime külalistelt kõike, mis garaažidega seoses pähe tuleb: mis neid teiste turul olijatega võrreldes eriliseks teeb, milliseid garaaže nad pakuvad, mis materjalidest need tehtud on ja kust tulevad, kaua kokku pannakse, milliseid erilahendusi kokku kombineerida saab jpm. Hobiautode omaniku perspektiivist lähtuvaid küsimusi kogunes samuti hulganisti: kas saab ka garaaži, kuhu tõstuk sisse mahub? Kuidas on lood niiskusega, kui talvel autot sisse-välja liigutada? Kas garaaži saab kohandada piisavalt soojaks ja hubaseks, et seal auto(de) kallal nokitseda? Kas plaanis on ka garaaže rentima hakata?
11.11.2022 31 m
141. Külas Koit Toome - eelmistest, praegustest ja unistuste autodest
Autoteemalises taskuhäälingus "Istmesoojendus" on sel nädalal külas Koit Toome, kes on muuhulgas ka keskmisest entusiastlikum autohuviline. Alustuseks teeme juttu esimesest autost - juba toona oli selge, et iga suvaline ei sobi, kuid sel masinal oli Koidule nii mõndagi õpetada ja edasist automaitset kujundada. Edasiste autode puhul on siht selgem olnud - räägime mõnest vahepealsest säravamast autost ja proovisõidust, tulevasest silmarõõmust ja unistuste autost. Ei jää arutamata ka uus autosaade "Pöördes" ning selle võtteperioodil kogetud ägedamad elamused. Lõpetuseks võtame ette polariseerivamad teemad nagu elektriautod, isejuhtivad sõidukid ja loomulikult ka igikestva vastasseisu - naast või lamell? Usutlesid autoajakirjanikud Veli V. Rajasaar ja Indrek Jakobson, head kuulamist!
07.11.2022 51 m
Sisuturundus
Sisuturundus
Erisaade: mis on Minu Alexela?
"Istmesoojenduse" taskuhäälingus käis külas Alexela tegevjuht Aivo Adamson, kellega tegime juttu uuest lojaalsusprogrammist. Mida sellest teadma peaks? Lahtiütlus - vahelduseks on tegu sisuturundussaatega, kuid nagu ikka, küsime ilma filtrita kõike, mis pähe tuleb, et iga kuulaja saaks aru, millega täpselt tegu ning kas see on ka talle kuidagi kasulik. Kuna Alexela nimetab end nüüdseks juba energiaettevõtteks või energiakaubamajaks, siis kes üldse on Alexela klient ja keda see lojaalsusprogramm puudutab? Misasi on digitempel, kuidas neid kogutakse, mida nende eest saab ja mis on nende rahaline väärtus? Kas ja millal need aeguvad? Kuidas neid lunastada? Lisaks teeme juttu ka uuest arendusest nimega Energiasalv. Stuudios on külas Alexela tegevjuht Aivo Adamson, usutlevad autoajakirjanikud Veli V. Rajasaar ja Indrek Jakobson. Head kuulamist!
27.10.2022 24 m
140. Renault Zoe'st saab ajalugu, järgmist ei tule
Alustame nädala automõttega - juba on juhtunud esimesed libedast tingitud õnnetused. Just praegu oleks õige aeg minna ja talverehvid alla panna, enne kui esimene lumehelbeke suured järjekorrad toob. Indrek sõitis viimase nädala jooksul jälle Boltiga - seekord elektrijalgrattaga. Sõidu lõpus tekkis aga küsimus, et kes ja kuidas täpsemalt hinnakirju koostab, kui autoga tuleb umbes kaks korda odavam? Kütuserubriigis on kõik üpris vanaviisi, kuid gaas teeb tervitatavat hinnalangust, olles vahepeal isegi negatiivse hinna saavutanud. Pariisi autonäituselt aga jäid rääkimata uudised, mis puudutavad DS-i, vietnamlasi ja Mercedes-Benzi üpris ülbet liigutust. Nädala kadunuke on pealkirjas mainitud Renault Zoe, millele sama nimega järglast ei tulegi. Räägime veidi mudeli ajaloost ning oma kogemustest selle pisikese elektriautoga.
26.10.2022 40 m
139. Pariisi autonäitus - hiinlased tulevad hooga Euroopat vallutama
Seekord on peateemaks Pariisi autonäitus, kus Indrek kohal käis. Kõneainet on palju - pärast nelja aastat uuesti toimunud näituse märksõnadeks olid esiteks loomulikult elekter, aga ka vesinik, rollerid, väiksed linnaautod ja hiinlased, kes hoogsalt end juba Euroopas kehtestanud tootjatele kuklasse hingama tulevad. Kui paar saadet tagasi sai Bolt nädala piduri tiitli, siis seekord on põhjust rääkida hoopis nädala tegijast, kelleks on Citybee. Siit on Boltil palju õppida. Eesti on jälle ühes edetabelis silmapaistval kohal - tagantpoolt neljandal, ja see on seotud elektriautode laadimistaristuga. Ja kui särtsust juttu teha, ei saa loomulikult rääkimata jätta ka fossiilkütustest ja Euroopa automüügist septembris.
22.10.2022 49 m
138. Tallinn toob diiselbussid tagasi tänavatele
Sel korral räägime muuhulgas Tallinna Linnatranspordi otsusest hakata gaasibusside asemel tänavatele tagasi tooma hoopis diiselbusse. Siinkohal tuleb kiita TLT otsust asendatavaid diiselbusse kohe pärast gaasibusside soetamist mitte maha parseldada. TLT nõukogu esimees Lauri Laats põhjendas otsust geopoliitilise olukorra ebastabiilsusega - ja CNG hinda vaadates on see ilmselgelt mõistlik. 21. oktoobril toimub ettevõtetele suunatud elektromobiilsuse konverents Elektra Pro 2022. Kuulda saab sellest, mis rõõmud ja vaevad ning millised kulud või kokkuhoid kaasnevad elektrilise autopargi kasuks otsustamisega. Kommenteerime ka suletud Pronksi tänava liikluskorraldust - kõik on selge, ent väike puudujääk siiski on. Jätkame igal nädalal inimkatsega ja vaatame, kas koorub veel mõni soovitus välja.
12.10.2022 41 m
137. Nädala pidur on Bolt
Autoteemaline taskuhääling “Istmesoojendus” arutab ka sel nädalal värskete autouudiste ja tööstuse suundumuste üle. Seekord räägime lähemalt Boltist ja nende poliitikast, mis kuidagi elektriautode poole vaatama ei pane. Nimelt on paljudel mureks, et elektriautode laadimiskohtadel seisavad ees mittelaadivad Bolti autod. Bolt aga midagi ette ei võta ning klienditugi on kasutu. Kui ei meeldi, käi jala? Tallinna kesklinnas saab olema oodata ummikuid, sest remonti lähevad Pronksi ja Jõe tänav. Ettevalmistused juba käivad, 10ndast oktoobrist suletakse Pronksi autoliiklusele. Kõnniteed jäävad siiski avatuks ja kohalikud pääsevad koju. Käime kiirelt üle ka kütuse hindade ja tarbimisega toimuva ning siis liigume juba edasi uudismudelite juurde.
05.10.2022 41 m
136. Kas hiinlaste vastus Teslale on soe õhk või päris oht?
Sel nädalal alustame kohe kütuserubriigiga - barrelihinna nina on allapoole ning see on ka posti otsas kajastunud. Mis on aga vaat et olulisemgi, on see, mida teevad kasutatud autode hinnad Ameerika Ühendriikides - need langevad. Üle pika aja, aga langevad - ja tundub, et see trend on vaikselt ka Euroopasse jõudmas. Nädala põhiteema on aga hiinlaste elektriauto Xpeng G9, mis lubab suuri uuendusi - luksuslik linnamaastur saab 480 kW laadimisvõimekuse, mis võimaldab 15 minutiga laadida 10-80% või 600 km. Et tegu poleks vaid ideaalmaailmas saavutatava lubadusega, hakkab firma ka oma laadimistaristut püsti panema. Lisaks aga lubatakse Lidari ja veel 31 anduri ja kaamera toel sõiduabisid, mis Tesla Autopiloodile ja Full Self Driving paketile silmad ette teeb.
28.09.2022 52 m
135. Tõuksiõnnetused on plahvatuslikult kasvanud
PPA tegi hiljuti tõukeratastele keskenduva reidi ja tulemused ei olnud kiita: 150 kontrollitud kergliikurijuhist 32 olid purjus, neist kolm ka alaealised. Suvel juhtus päevas keskmiselt 2,2 kehavigastustega tõuksiõnnetust - võrdluseks autode 3,1. Aga kumbasid on märgatavalt rohkem? Lisaks varjutati juba augustis eelmise aasta vigastatutega tõuksiõnnetuste hulk - 279 vs 222 terve 2021. aasta peale. Muidugi räägime ka kütusest - langenud naftabarreli hind kajastus lõpuks ka posti otsas. Gaasi osas me parem ei ennusta - olukord on liialt plahvatusohtlik. Eelmise aasta augustiga võrreldes on tarbijahinnaindeks Eestis 24,8% kõrgem, diisel 47% ja bensiin 30,5%, maagaas lausa 244,2%. Teada on ka augusti Euroopa automüüginumbrid - üle 13 kuu on saavutatud uute sõiduautode müügi kasv, milleks on 4,4%. Siiski jääb u 650 000 uut registreeritud autot kõvasti alla pandeemiaeelsele müügile - seega tegu on siiski kasvuga madala võrdlusbaasi tõttu.
22.09.2022 38 m
134. Elektrisõidukite ostutoetus tuleb uuesti, kogusumma 10 miljonit
Eelmisel neljapäeval toimunud elektrisõidukite teemapäeval sai selgemaks ostutoetuseid puudutav – toetuste kogusumma on viimase toetusprogrammi 570 000 € asemel lausa 10 miljonit. Mida ja kuidas siis toetatakse? Kuigi Eesti ja Läti kütusehinnavahe on suurenenud, ei ole veel täheldada suuremat kütuseturismi, mida paljud ennustasid. Mida aga oleks meil lätlastelt õppida, et kütusehinda alla tuua? Ühtlasi on kütuste hinnatõus üha enam inimesi ühistranspordi poole vaatama pannud – mida näitab statistika? Augusti automüügis on mõned suured üllatused – eriti esikohale platseerunud automudel. Kaeme vahelduseks ka Venemaa automüügi poole, kus hõisatakse välja suuri kasvuprotsente – aga nagu kõigi Vene asjadega, on ka seal suur konks.
14.09.2022 46 m
133. Pealekaebamistalgud ei paranda liikluses midagi
Alustame kahe üritusega, mis kohevarsti Eestis toimumas. Juttu tuleb ka kiiruse mõõtmisest ning uuest veebilehest liiklustalgud.ee, mis ei paista oma eesmärki täitvat. Kahtlustame, et pealekaebamistalgud probleemkohtades midagi paremaks ei muuda. Aga mis muudaks? Räägime ka pisut Ameerika Ühendriikide initsiatiividest heitmete vähendamiseks – tihti jõuavad nende algatused edu korral meilegi. California osariigis ja New Yorgi linnas plaanitav on vägagi “piits või präänik” lähenemine – kuid kas ka töötav? Seekord on põhjust teemaks võtta ka F1 – Audi ühineb tralliga mootoritarnijana, sosinad käivad ka Porsche kohta. Eelmise saate liitiumikaevandamise teema jätkuks aga räägime ka sellest, mis sai Tšiili uuest põhiseadusest.
07.09.2022 1h 3 m
132. Soovitusi poliitikutele – kuidas autoostu toetada?
Kütusest – posti otsas suhteliselt pikalt valitsenud stabiilsus on kõikuma löönud, diisel hüppas üles ja gaas alla. Miks? USA-s võeti vastu kaks väga olulist otsust. Üks neist on inflatsiooni vähendamise eelnõu ehk IRA, mis sisaldab päris palju autotööstust puudutavat ning keskendub kohaliku majanduse turgutamisele. Samal ajal on California osariigis otsustatud, et 2035. aastast keelustatakse uued sisepõlemismootoriga autod. See viibki meid nädala põhiteemani ehk meie soovitusteni poliitikutele – valimised on ju tulekul ja poliitikud häälte otsinguil! Räägime siis autoomanike perspektiivist. Kas ja kuidas võiks uute autode ostmist toetada? Milliste sõidukite ostmist peaks toetama? Mis sellest kasu oleks?
31.08.2022 41 m
131. VW uuel juhil seisavad ees suured väljakutsed
Seekordses saates alustame pigem heade uudistega: nädalavahetusel toimus väga meeleolukas võistlus Kulbilohu rajal. Veli räägib lähemalt enneaegselt otsa lõppenud rehvidest, lahendustest ja sellest, kuidas karma alati tasutud saab. Edasi jätkame juba tuttavamatel teemadel – Olerex oli trahvi ähvardusel sunnitud oma reklaamid maha võtma, kuid samasisulised raadioreklaamid jätkuvad. Tundub, et keegi siit midagi õppinud ei ole. Võtame pikemalt ette ka VW kontserni uue tegevjuhi Oliver Blume – millised on suurimad väljakutsed, mis tal ees seisavad? Varsti igatahes selgub, kelle lähenemine on VW-le parem: Diessi kompromissitus ja uuenduslikkus või Piechi ja Porsche perekondade konservatiivsus.
29.08.2022 1h 13 m
130. plaanis on mitmed liiklejaid kimbutavad algatused
Sellenädalase saate põhiteemadeks ehk nädala automõttetuseks on erinevad planeeritud algatused, mille eesmärgiks paistab olevat autoliikluse järk-järguline välja suretamine – piirkiiruste vähendamine, keskmise kiiruse mõõtmise lõigud ning loomulikult ka furoori tekitanud madalheitmetsooni rajamise mõte Tallinna kesklinna. Kusjuures osa plaanist oleks ka vanemate kui 20-aastaste autode sissesõidu keelamine või maksustamine. Paistab, et järgmistel valimistel hiilgamiseks sobivad lauale mistahes mõtted, ükskõik kui rumalad, kulukad või väheefektiivsed. Kesklinna uue üldplaneeringu eskiis valmib 2023. aasta kevadel, seega selgus saabub peagi. Muid uudiseid on samuti jagunud: eelmises saates kritiseerisime Olerexi kampaaniat ning nüüd on kodumaine kütusemüüja kohustatud need reklaamid ka maha võtma. Kuid mida pole, on klientide käest vabandust palumine – enda õigustamine ja klientide tembeldamine jätkub.
29.08.2022 57 m
129. Olerexi kliente tüssav kampaania on paras ämber
Sel korral räägime veidi pikemalt nädalavahetusel toimunud üritusest Youngtimer Camp 2022. Kuuendat korda toimunud kogupereüritusel sai näha üle 300 hobiauto, osaleda erinevatel põnevatel võistlustel ja mõõtu võtta rajalgi. Seda võimalust kasutas ka Veli – kuidas õnnestus? Brenti naftabarreli hind käis alla saja dollari peal ning veidi on kukkunud ka kütusehind. CNG hind on samas ulmeline, aga mitte igal pool – näiteks Pärnus. Kuid keda see kindlasti ei lohuta, on Tallinna Linnatranspordi AS ja nende gaasibussid… Nädala ämber on Olerexi kliente sõna otseses mõttes tüssav reklaamkampaania “ID-kaardiga -8,3 senti liitrilt”. Saatejuhtide soe soovitus on hääletada jalgadega – kuni Olerex eksitavaid reklaamtahvleid maha ei võta ja klientidelt vabandust ei palu, seni neilt ei ühtki kütusetilka või kabanossi. Muul viisil klienti austama vist ei hakatagi.
29.08.2022 45 m
128. Gaasist, pikalt ja põhjalikult
Sel nädalal tuleb põhjalikult juttu erinevatest gaasidest ning kus ja milleks neid kasutatakse – CNG, CBM, LPG, LNG… Miks on hinnad tõusuteel, palju on siin sõja roll ning millistega saab pitsitada Venemaad ja vastupidi. Alustame aga ürituse soovitusega – nädalavahetusel toimub Laitses Youngtimer Camp. Juttu tuleb ka VW AG pommuudisest – kellele uudis, kellele loogiline, kuid vahetub kontserni tegevjuht ning Herbert Diessi aeg on ümber. Mida ta saavutas, miks aga talle nüüd ust näidati? Räägime ka Elon Muskist – mis saab Twitterist? Miks müüb Microsofti kaasasutaja oma isiklikud investeeringud kõigis Muski firmades? Tesla avalikustas oma teise kvartali tulemused, samuti on müüdud 75% firma Bitcoini varudest – tõsi, väikse kahjumiga. Musk lubab ka (ei-tea-mitmendat korda) Cybertrucki tootmise algusaega – paneme kalendrisse kirja ja vaatame, kas seekord peab paika.
25.08.2022 1h 10 m
127. BMW hakkabki istmesoojenduse eest kuumaksu küsima
Indrek käis oma uhke vanur-Volvoga iga-aastasel Volvo klubi kokkutulekul ja läbis seejuures ka Rakvere linna. Paraku on põhjust näpuga näidata ja Rakveret kiruda - miks? Kütuserubriigis tuleb juttu nii langevast naftahinnast (Brenti barrel käis alla 100 USD), uuesti alla 2 euro kukkunud kütusehinnast, Läti oodatust vähem langenud hindadest ning juunikuus langenud kütusetarbimisest Eestis. Teada on ka juuni uute autode müük Eestis, mis langes maiga võrreldes 27%. Klikinapsajast pealkirjaks hea küll, kuid tegelikkuses ei näita see midagi drastilist. Räägime lähemalt, miks. Elon Musk on samuti kõvasti kõneainet pakkunud - muuhulgas Twitteri ostu (või mitte-ostu) ja sündimuse suurendamise propageerimise teemadel. Lisaks on Tesla kukkunud maailma särtsukatootjate edetabelis teisele kohale. Uudismudeleid ka - tulemas on uus Volkswagen Amarok, Renault Kangoo ja Masteri elektriversioonid, Hyundai esitles kahte ägedat ideeautot, BMW aga hakkaski raha koorima istmesoojenduselt ning küsib selle eest nüüd kuumaksu. Nädala proovisõiduauto oli Opel Grandland, nädala automõte aga puudutab liikluskindlustust. Stuudios on autoajakirjanikud Veli V. Rajasaar ja Indrek Jakobson. Head kuulamist!
20.07.2022 1h 8 m
126. Euroopa Parlament saatis Itaalia oma "Ferrari erandiga" pikalt... vähemalt esialgu
Seekord alustame Ameerika Ühendriikidest - 4. juuli on neil teadagi oluline päev ning muuhulgas koostatakse ka kõige patriootlikumate brändide edetabel. Juba 20ndat aastat järjest on esikohal üks autofirma - kes? Eestis kukkus juuni esimeses pooles kütusemüük 10%. Arutame seega, kas oleme kütusehinna tõttu oma sõiduharjumusi muutnud ning panustame samuti selle 10% hulka. Euroopast aga on suuri uudiseid - "Eesmärk 55" paketti puudutavad vaidlused on loodetavasti mõneks ajaks läbi. Õhk Euroopas saab kindlasti puhtamaks - mida siis läbirääkimistel välja pakuti? Tesla avalikustas oma kvartali müügitulemused, Berliini tehases tuleb aga tootmist koomale tõmmata. Elon Musk aga murdis oma kümnepäevase Twitteritsölibaadi - miks? Nädala ideeautod on Jaguari kolm uut täiselektrilist mudelit (mis kõik on - üllatus - linnamaasturid), Hyundai Ioniq6 ja Ssangyong Torres. Nädala kadunuke on BMW i3. Nädala proovisõiduauto on Toyota bZ4X, mida Indrek Kopenhaagenis proovimas käis. Kas robustne välimus õigustab ennast? Stuudios on autoajakirjanikud Veli V. Rajasaar ja Indrek Jakobson. Head kuulamist!
06.07.2022 43 m
125. Venemaa teenib sanktsioonidest hoolimata kütuselt rohkem raha kui mullu
Hoolimata sanktsioonidest teenib Venemaa mullusega võrreldes kütuselt tänavu palju rohkem raha - maikuus näiteks iga päev keskmiselt 261 miljonit USD rohkem. G7 plaanib selle kontrolli alla saamiseks veel mõnda piirangut, seni aga JOKK. Europarlamendis käib tõsisem jauramine "Eesmärk 55" paketi, täpsemalt heitmetega kauplemise süsteemi ETS2 üle. Nüüd hääletati selle poolt, et ETS2 alla kuuluksid vaid äriotstarbel kasutatavad kütused. Kuidas see veel toimiks? Räägime ka sellest, mida tehakse meil ja mujal elektriautode ostmise soodustamiseks - õigemini sellest, kuidas toetuseid ja soodustusi vähendatakse. Elektriautost on saamas auto nagu iga teinegi? Juttu tuleb ka Elon Muskist ja Twitterist, Polestari börsileminekust, mitmetest olulistest ideeautodest ja ka sellest, et kuskil imelises kohas lähevad uued autod odavamaks, mitte kallimaks... Nädala proovisõiduauto on Porsche Taycan Sport Turismo, mille mudeliperekonda Veli Sardiinias proovimas käis. Nädala automõte tuleb Indrekult ja puudutab paari Taanis kohatud liiklusviisakust, mis ka meile jõuda võiks. Stuudios on autoajakirjanikud Veli V. Rajasaar ja Indrek Jakobson. Head kuulamist!
29.06.2022 58 m
124. Emissioonikaubandusest liikluses asja ei saa?
Seekordses saates räägime alustuseks jälle kiirelt ära teemad, millest üle ega ümber ei saa: kütus ja maksud. Kui nende formaalsustega ühel pool, saab edasi liikuda uudiste juurde. Euroopa Parlamendist saadeti tagasi Fit for 55 kliimapaketi maanteeliiklust puudutava emissioonikaubanduse osa; Elon Musk kohtub seoses Twitteri omandamise plaaniga lähiajal kõigi firma töötajatega; USA suurimate eksportööride hulka on aga jõudnud üks ootamatu autofirma. Räägime pisut ka ajaloost. Hiljuti tähistati Tallinna ühistranspordi sajandat juubelit, kuid tegelikult on meie linnatransport veelgi vanem! Indrek teeb väikse ülevaate. Räägime ka uutest ideeautodest, sealhulgas Cuprast ja Polestarist. Viimasel, paraku, on samaaegselt ette näidata nii uus tulija kui ka esimene kadunuke. Nädala proovisõiduauto oli Ford Mustang Mach-E, nädala automõte aga on seotud süsinikkeraamiliste piduritega - Veli väidab, et need sobivad vaid poosetamiseks ja jutuaineks, aga mitte rajale. Miks see nii on? Stuudios on autoajakirjanikud Veli V. Rajasaar ja Indrek Jakobson. Head kuulamist!
17.06.2022 54 m
123. Elon Musk: kaugtöö tegijatel Teslasse asja ei ole
Selle nädala saates: linna vahel liigub ikka veel naastrehvidega autosid... ja ka Veli tunnistab, et pole patust puhas; jälle tuleb ära mainida kütusehind ja rääkida maksudest; mida aga on ameeriklastel nutta? Positiivsema poole pealt - kätte on jõudnud suvi ning autoüritusi tuleb üha rohkem: juulis toimub Youngtimer camp; Eestis käis trobikond Dodge Vipereid; Volvo klubi korraldas järjekordse väljasõidu; misasi on aga Best Lap, kus Veli nädalavahetusel käis? Loomulikult tuleb jutuks ka nädala Elon: sel korral on teemaks tööeetika - Musk seab teistele oma töötajatele eeskujuks hiinlased, kes karantiini ajal Tesla tehases palehigis töötasid ja tehasepõrandal magasid... Ka kontoritöötajatele oli tal sõnum: kes kaugtööd edasi teha tahab, sel pole Teslasse asja. Juttu on ka mitmest ideeautost, Dacia järjekordsest võtmepersonali muudatusest, Eesti maikuu automüügist ja paljust muust. Nädala proovisõiduauto oli Scania elektriveok P230, nädala automõte on aga seotud Eesti ettevõttega Wisedrive, mille kaasasutaja Norman Kolk stuudios külas käis. Head kuulamist!
07.06.2022 1h 4 m
Erisaade: kust saab kõige mugavamalt haagist rentida?
Suvised ilmad on käes, maal käiakse üha hoogsamalt ja see tähendab ka igasuguseid töid, mille jaoks kõiki vahendeid ei pruugi endal ja sõpradel olemas olla. Kust võiks näiteks haagise laenutada? Mida peaks teadma, et langetada otsus - kas rentida või osta? Üks ettevõte, mis haagiseid rendiks pakub, on Alexela. Milliseid haagiseid neilt saab? Alexela lahendus on ka harjumuspärasest erinev - kui üldiselt tähendab igasuguse asja rentimine klienditeenindajaga suhtlemist, paberimäärimist, toote üle vaatamist ja tagastamisel samuti, siis Alexela haagise saab kätte ka kontaktivabalt ja 24/7. Kuidas see toimib ja mida selleks vaja on? Mis lube, õiguseid ja dokumente haagise rentimiseks vaja on? Mis piirangud rentijale kehtivad? Ja kas haagise peab tagastama samasse jaama, kust see võeti? Kas tehnoloogilise lahenduse osas võib öelda, et Eesti on jällekord esirinnas, või on sarnaseid lahendusi kasutusel ka lähiriikides? Kas Alexela plaanib oma teenusega laieneda ainult Eestis või ka väljapoole? Teada saab ka mõned markantsemad juhtumid selle kohta, mida inimesed rendihaagistega teinud on. Stuudios on külas Alexela juhatuse liige Tarmo Kärsna, usutlevad autoajakirjanikud Veli V. Rajasaar ja Indrek Jakobson. Head kuulamist!
27.05.2022 31 m
122. Aprilli automüük kiratses, kütusehind aga teeb rekordeid
Sel nädalal räägime loomulikult jälle kütusehindadest - nädala number on 2,11 ehk E98 rekordhind. Saku Suurhalli juures toimus aga äge driftipäev, kus Veli kohal käis. Räägime veidi ka aprilli automüügist ning ei saa üle ega ümber Elon Muskist, kes seekord arvab, et peaks Twitteri 25% väiksema summa eest soetada saama. Miks? Nädala ideeauto on Renault Scenic Vision, mida Veli Pariisis vaatamas käis. Indrek aga proovis ära värskendatud Volkswagen T-Roci. Nädala automõte on aga elektriautode laadimistaristu laienemine ja sellest räägib saatekülaline Raul Potisepp Eleportist. Stuudios on autoajakirjanikud Veli Rajasaar ja Indrek Jakobson. Head kuulamist!
25.05.2022 52 m
121. "Kütuseturismi" uued meelissihtkohad: Pärnu ja Läti?
Alustame seekord jälle kütusehindadest - ja peatume ka põhjusel, miks Pärnu võib saada "turistimagnetiks". Lätlased aga kaotavad kuni 2023. aastani biokütuse segamise nõude; räägime jälle numbrimärgi- ja äpipõhisest tankimisest - Indrekul on vahepeal olnud ka paar negatiivset kogemust. Transpordiamet vaatas üle oma plaanitud peakaamerakohustuse ja loobus sellest; Eestis toimus Euroopa esimene isejuhtiva ja mehitamata sõidukiga pakivedu; eelmisel nädalavahetusel toimus korraga mitu ägedat autoüritust. Uutest autodest ja ideeautodest ka: Ferrari õrritab Purosangue'i mootorivalikuga; VW taaselustab kaubamärgi Harvester Scout, et konkureerida Tesla, Riviani ja Fordi elektripikappidega; Nikola tuleb välja järjekordse veokiga, mis võib isegi seekord toimida, sest tegu on laias laastus Ivecoga; Venemaal aga tõttab kohalikku autotööstust päästma Moskvitš! Nädala proovisõiduauto oli ehtameerikalik hiiglane Ford Explorer. Stuudios on autoajakirjanikud Veli Rajasaar ja Indrek Jakobson. Head kuulamist!
17.05.2022 45 m
120. Lätis on kasutatud autode hinnatõus mitu korda väiksem kui Eestis
Päevakajalisi autouudiseid: kuupäev kukkus ja naastrehvidega enam sõita ei või; kütusehind on jälle tõusnud, aga miks? Eestis lansseeriti uus teenus - numbrimärgipõhine automaattankimine, mida Veli ka kaks korda proovinud on. Nädala börsiuudis tuleb jälle Elon Muskilt ja puudutab suurimat laenu, mis kunagi eraisikule antud; Tesla majandustulemused on hoolimata üleilmsest jamast positiivsed; Elon aga on välja käinud veel mõned lubadused, mille vettpidavuses on alust vähemasti ajalises perspektiivis kahelda. Juttu tuleb ka autospordist, ühest põnevast ideeautost, Indreku lõppenud autoliisingust ja üha kerkivatest kasutatud autode hindadest, mille osas Eesti on jätkuvalt Euroopa esirinnas. Huvitaval kombel aga on Läti hinnatõus umbes 2,5 korda väiksem kui Eestis... Nädala proovisõiduauto oli Renault Megane E-Tech elektriauto, mida Indrek Poolas proovimas käis. Nädala automõte käib aga rehvide ja soovitatud rehvirõhu kohta - kuidas suhtuda soovitustesse lüüa rehvidesse korralik ülerõhk, et vähem kütust kulutada? Stuudios on autoajakirjanikud Veli V. Rajasaar ja Indrek Jakobson. Head kuulamist!
04.05.2022 39 m
119. Kas Elon Musk püüab Twitteri täielikult üle võtta?
Ilusad ilmad on tulnud, et jääda - vähemalt piisavalt, et Transpordiamet on piirkiiruseid tõstma asunud. Hyundai Ioniq 5 tegi Maailma aasta auto valimistel puhta vuugi ning õrritab üha aktiivsemalt ka Ioniq 6-ga, mis võib isegi käesoleva aastanumbri sees saabuda; Elon Musk aga pole Twitteri ülevõtmist lõpetanud - kohast nõukogus ta loobus, sest see takistaks rohkemate aktsiate ostu ja ettevõtte täielikku üle võtmist. Saate põhiteemana jätkame eelmise aasta üleilmse automüügi kokkuvõttega - kui eelmises saates sai ära räägitud esinelik, siis seekord võtame ette kohad 5-10: Stellantis, General Motors, Honda, Ford Motor Company, Suzuki ja BMW. Nädala proovisõiduauto oli Mazda CX-5, mille näol on reaalsuses tegu pea kümnendivanuse mudeliga - kuidas ta meie turule passib ja kellele see auto sobida võiks?
20.04.2022 34 m
118. 2021. aasta automüügi suur kokkuvõte
Alustame heade uudistega - nagu eelnevates saadetes arutletud, on kütusehind uuesti langema hakanud ning niipea postil kahega algavaid numbreid kartma ei pea. Volvo aga tähistab 14. aprillil oma 95ndat sünnipäeva ning Eesti Volvo Klubi korraldab sel puhul ka väikse väljasõidu. Elon Musk seevastu kasvatas oma osalust Twitteris ning tõi ühe päevaga kaasa enneolematu aktsiahüppe. Saate põhiteemaks on sel korral autoaasta 2021 - suurimate tootjate müügitulemused on teada ja erinevad analüüsid tehtud. Hoolimata eri kriisidest olid kasumid rasvasemad - mõnel juhul ka tootjate puhul, kelle üldine müük 2020. aastaga võrreldes kannatas. Nädala proovisõiduauto oli esimene täiselektriline Volvo - linnamaastur XC40 Recharge. Head kuulamist!
13.04.2022 43 m
117. Fiat teeb tagasituleku varjusurmast?
Kuigi juba on lubatud sõita suverehvidega ja ilusad ilmad tõid teedele palju hobiautosid, tegi ilm seda mis ikka - jälle talv! Mida ütleb seadus - naastrehv on ju lubatud kuni 31. märtsini, kas nüüd saab talverehviga sõites trahvi? Kütusehinnast ka - Hiina koroonaseisaku tõttu on kütusenõudlus langenud ning nii USA kui OPEC vabastavad igapäevaselt pea poolteist miljonit barrelit naftat. Lootust languseks on! Fiat teatas suurest uutmisplaanist ning kavas on kümme uut mudelit; Tesla avalikustas esimese kvartali tootmisnumbrid ja hoolimata erakordselt raskest kvartalist ollakse miljonikursil. Nädala proovisõiduauto oli Porsche Cayenne Turbo GT, nädala automõte aga sisaldab soovitusi selle kohta, kuidas tulla toime väsimusega autoroolis. Head kuulamist!
06.04.2022 38 m
116. Isegi Renault tõmbas Vene turul koomale, kuid üks tootja on veel jäänud...
Vahelduseks käime sõiduautodele vastukaaluks kiirelt üle ka raskeveokite müüginumbrid; Renault tegi rahaliselt raske otsuse ja otsustas oma suuruselt teisel turul koomale tõmmata; varahaldushiiu BlackRock tegevjuht ennustab, et Ukraina sõda on globaliseerumisele lõpu teinud ja Volkswagen vaatabki juba kõik oma ärid anti-globaliseerumise võtmes üle. Saate nimiuudis põhineb aga Stellantise otsusel Venemaal edasi toimetada ja Kaluuga tehases tootmist jätkata; samas tuleb Stellantiselt ka hea uudis ehk uus ridakuus nimega Hurricane, mida hakatakse pakkuma mitmes maitses. Nädala börsimõte on seotud Tesla plaaniga oma aktsiad veelkord juppideks lüüa. Nädala proovisõiduauto oli uus Volkswagen Taigo ja nädala automõte puudutab teemakse ja seda, kuidas ilma tundlikku informatsiooni kogumata saaks arvet pidada, palju autod sõidavad ja kui säästlikult.
30.03.2022 41 m
Erisaade: milleks ja kuidas teha korrosioonikaitset?
Seekordses erisaates on külas Krown Eesti müügijuht Georg Pull, kellega räägime sellest, kuidas oma autot roosteussi eest kaitsta. Kuidas seda tehakse, milliste sõidukite puhul sellest enim kasu on? Kas juba "minekul" sõiduki eluiga saab pikendada? Mis ja kui kiiresti juhtub meie kliimas ja soolastel teedel autoga, mis on kehvasti korrosiooni eest kaitstud? Kas omanik saab ka ise oma autot kaitsta? Kui aga ise mäkerdada ei viitsi, siis kui palju maksab kogu protseduur ühe meie turul saadaoleva teenusepakkuja Krowni juures ning kui tihti seal käima peaks? Stuudios on autoajakirjanikud Veli V. Rajasaar ja Indrek Jakobson, külas käis Krown Eesti müügijuht Georg Pull. Head kuulamist!
28.03.2022 37 m
115. Külas Õliühingu tegevjuht: kas hinnatipp oli ära?
Ei saa üle ega ümber kütusehinnast ning sel korral moodustab lõviosa saatest Eesti Õliühingu tegevjuhi Mart Raamatu usutlemine: milline on Eesti osa maailmaturul ehk kui väike tilk meres; kust kütus meile jõuab ja kas oma auto sõjavastase protestina seisma jätmine omab mingitki mõju; mis on biokomponendi mõju kütuse hinnale ja kvaliteedile? Loomulikult tuleb jutuks ka see, kuidas meie kütusemüüjate postidele samaaegselt sendikümnendiku täpsusega samad hinnad jõuavad - on siis kartell või ei ole? Millest aga kütusehind lisaks maksudele koosneb ning mida aastatetaguste hindadega võrreldes arvesse võtma peab, et objektiivne tulemus saada? Tegeleme ka ennustamisega - mida on hinnast oodata edasi? Uudistest sel korral turbokiirusel: kõik kolm Maailma aasta auto kandidaati on teada - ja need on kõrgemat sorti elektriautod; Porsche kinnitas, et järgmine 718 on "keskmootoriga" elektriauto; Nissan GT-R-il tõmmatakse Euroopas juhe seinast; Peugeot 4008 on tulekul; täna peaks Tesla Berliini tehases ametlikult lint läbi lõigatama. Nädala proovisõiduauto ja automõtte rubriigi asendab aga hobiautodega seonduv - nii Indrek, Veli kui Mart avastasid, et ajasid juhuslikult kõik oma hobiautod samal päeval välja ja alustasid hooaega. Tundub, et talv on läinud ja loodame tänavatel näha üha rohkem ka teie hobiautosid. Head kuulamist!
23.03.2022 46 m
114. Barrel kukub, kütus eriti mitte... mis toimub?
Nädala jooksul on juhtunud palju: kütus käis 2 peal ära ning hoolimata 30% langenud barrelihinnast ei kajastu see tanklate postidel; kui palju kasutatakse EL-i ühistranspordis alternatiivkütuseid; Hyundai külmutas USA-s nii sõidukiparkide lepingud kui edasimüüjate võrgustiku, panustades jaemüügile ja astudes sammu lähemale ennustatud internetimüügile; Ford tutvustas oma elektrifitseerimise strateegiat ja esimesi VW platvormidele tehtavaid "Fordswageneid". Kehvemaid uudiseid on jagada Riviani ja Subaru halo-auto WRX STI kohta, pisut ümberstruktureerimist on toimumas ka BMW-s. Nädala proovisõiduautod olid diiselmootoriga Citroën C4 ja täiselektriline ë-C4. Ühele on pea võimatu ostusoovitust anda, teisele pea võimatu seda mitte anda. Head kuulamist!
16.03.2022 41 m
113. Eesti on Euroopa parim... autode hinnatõusus
Hinnatõusul pole piire: enneolematutes kõrgustes on nii kütuse kui uute autode hinnad; Ühendkuningriigis Oxfordis algas esimese nullheitmetsooni (ZEZ) pilootprojekt; veelgi rohkem tootjaid on lõpetanud oma uute sõidukite tarne Venemaale, Renault on aga portsu otsas; VW AG on pidanud mõned tehased sulgema, sest Ukrainast ei saa vajalikke komponente; mis trendid valitsevad Eesti veebruari automüügis ja kas leiab ka midagi üllatavat? Suuri uudiseid on nii Fordilt kui Stellantiselt, uudismudeleid esitlesid Renault ja Mazda. Nädala proovisõiduauto oli Cupra Born. Kuidas on see võrreldes sõsara Volkswagen ID-3-ga? Kummal on parem sisemus, välimus ja hind? Saatejuhid on autoajakirjanikud Veli V. Rajasaar ja Indrek Jakobson. Head kuulamist!
09.03.2022 42 m
112. Kas vene autotööstusega on kõik?
Selle nädala saates ei saa Ukraina-Vene teemadest kuidagi mööda ning juttu tuleb sellest, kuidas sõda ja sanktsioonid võivad mõjuda vene autotööstusele ja mis tootjad on juba Venemaal tööd lõpetamas. Juttu on ka nafta hinnast, vastjõustunud Eesti liiklusseaduse muudatustest ja Euroopa aasta autost. Stuudios käis külas Eesti tudengite poolt algatatud projekti Solaride peainsener Karl August Tatunts. Tegu on päikeseenergial töötava autoga, mis mõeldud osalema erinevatel võistlustel üle maailma. Teada saab nii detaile auto ehitamise ja sellega võistlemise kohta kui ka tähelepanekuid edasisteks arendusteks - mis saab tulevastel võistlustel olema teisiti? Saatejuhid on autoajakirjanikud Veli V. Rajasaar ja Indrek Jakobson. Head kuulamist!
02.03.2022 28 m
111. VW diiselmootorid on USA-st lõplikult läinud
Saates 111 tuleb juttu jaanuarikuu automüügist Euroopas - kus üllatuslikult kasvas, kus ootuspäraselt langes; mitmed autotootjad on tõstnud Venemaale rakendada plaanitavate sanktsioonide osas kisa; Toyota patenteeris "simuleeritud käsikasti" elektriautodele ning tegeleb vesinikku põletava viieliitrise V8 arendusega; kuulus DeLorean tuleb tagasi täiselektrilisena ja palju muud. VW AG kohta saab sel korral samuti palju infot, kuna kontserni tegevjuht Herbert Diess korraldas Redditis "küsida võib kõike" vooru. Muuhulgas kuuleb diislite saatusest USA-s ning plaanitavatest uudismudelitest. Nädala börsiuudis tuleb Porschelt ja Volkswagenilt, nädala proovisõiduauto oli Suzuki S-Cross. Saatejuhid on autoajakirjanikud Veli V. Rajasaar ja Indrek Jakobson. Head kuulamist!
23.02.2022 42 m
110. Üleminekut elektriautodele vajavad poliitikud, mitte tööstus
Sel nädalal teeme juttu mitme autotööstuse suurkontserni liidrite väljaütlemistest seoses elektrifitseerimisega - muuhulgas väidavad nii Stellantise kui BMW juhid, et tööstusel ning tarbijatel pole sellist rohepööret vaja, rääkimata keskkonnast; vaatame tagasi Indreku ennustusele elektriautode ja nende laadijate arvu kasvu kohta; detsembris aga müüdi Euroopas akuelektriautosid rohkem kui diiselmootoriga autosid - mis trendid mis riikides paistavad? Juttu on ka Eesti jaanuari automüügist, Dacia märgilise tähtsusega tootmisverstapostist ning Le Mans' kestvussõidul nähtavatest uudismudelitest. Nädala proovisõiduauto oli Porsche Macan - täpsemalt 2-liitrise bensiinimootoriga variant. Saatejuhid on autoajakirjanikud Veli V. Rajasaar ja Indrek Jakobson. Head kuulamist!
09.02.2022 32 m
109. Kui palju peab General Motors investeerima, et Teslast mööduda?
Selle nädala saates: Tallinna ühistranspordi valdkonnas on lausa kaks uudist, üks neist üpris ainulaadne projekt; tulemas on nii Nissani kui Mitsubishi mudeleid, mida ehitab Renault; Škoda esitles Enyaqi "kupeelinnamaasturversiooni"; Fordil täitus 40 miljonit F-seeriat; Mercedes-Benz ei võta enam G-klassi tellimusi vastu; General Motors plaanib 2025. aastaks Teslast tootmises ja müügis mööduda ja palju muud. Nädala proovisõiduauto oli Dacia Jogger, mida Indrek Prantsusmaal proovimas käis. Nädala automõte on aga seotud jää- ja lumeradadega: kus sõita saab, milline on rajaetikett, mis on ohud ja miks üldse libedaga sõitma minna? Saatejuhid on autoajakirjanikud Veli V. Rajasaar ja Indrek Jakobson. Head kuulamist!
02.02.2022 48 m
108. Kas D-segment on hukule määratud?
Selle nädala autouudiseid: Berliini plaanitakse Manhattani suurust autovaba ala; arutame nii Renault Grupi kui VW AG müügitulemuste üle; Tesla lükkab Cybertrucki veelgi edasi; Riviani aktsiahind on tagasi emissioonihinna juures; milline oli lõppenud aastal vesinikuautode müük? Nädala automõte on pikem arutelu D-segmendi ehk nö suurte pereautode teemal. Mida teeb D-segmendi müük Euroopas, mis mudelid on tipus? Millised aga suure tõenäosusega kaovad? Saatejuhid on autoajakirjanikud Veli V. Rajasaar ja Indrek Jakobson. Head kuulamist!
19.01.2022 38 m
107. Kiibid ei ole ju maailmast otsas - kaua kiibikriis veel kestab?
Sel nädalal: testimas on nähtud nii uusi Audi kui BMW mudeleid; sahistatakse, et tulemas on Peugeot 4008; Hyundai teatas, et sisepõlemismootorite arenduse peatamine pole täielik ja "globaalsete klientide" jaoks seda siiski jätkatakse; SsangYong müüdi maha ja avalikustati müügihind; Toyota on USA-s automüügi osas GM-i troonilt lükanud ja palju muud. Pikalt-laialt tuleb juttu ka pandeemia-aastate teisest suurest kollist, kiibikriisist. Mis selle põhjustas, palju see on maksma läinud, kaua veel? Spekuleerime ka, mis mudelid kaovad 2022. aasta jooksul turult. Nädala proovisõiduautosid oli seekord kaks ning neid sai hoopis võrreldud - VW ID.4 vs Škoda Enyaq iV. Saatejuhid on autoajakirjanikud Veli V. Rajasaar ja Indrek Jakobson. Head kuulamist!
12.01.2022 44 m
106. Mida toob 2022. aasta autotööstuses?
Sel korral uudistest põgusamalt kui tavaliselt: Tesla avalikustas neljanda kvartali majandustulemused; Toyota esitles Jaapanis kliendiprogrammi, mis võiks ka mujal standardiks saada; Prantsusmaal kehtestati autoreklaamidele uus seadus; mopeedautod peavad hakkama tehnoülevaatusel käima, samas vanasõidukid pääsevad sellest; tõusid hoiatus- ja mõjutustrahvide maksimummäärad. Saate põhiosa on sel korral hoopis saabunud aasta - mida toob see autotööstusele? Indrek pani kokku 15 ennustust, mis puudutavad kõike alates elektriautodest, maksudest ja autode värvigammast kuni autorallini välja. Nädala proovisõiduauto oli Toyota Yaris Cross - mis on "tõstetud Yarise" eelised B-segmendis? Mis vajab aga harjumist? Head kuulamist ja head uut aastat!
05.01.2022 59 m
105. Kui turvalisust ei ohverda, siis odavat elektriautot ei saa
Värskeid autouudiseid: Renault' ja Dacia uusimad mõistliku hinnaga elektriautod said Euro NCAP-ilt hävitava hinnangu, mis viib ka pealkirjas esitatud mõtteni; Tesla korjas Roadsterit puudutava hinnainfo kodulehelt maha ja hea märk see varasemalt olnud pole; Mercedes esitleb varsti elektrilist ideeautot Vision EQXX; Stellantis arendab uhiuut ridakuut, samal ajal kui Hyundai kontsern tõmbab uute sisepõlemismootorite arengule täielikult pidurit jpm. Nädala proovisõiduauto oli 550-hobujõuline Jaguar F-Pace SVR. Kuidas ja kellele see masin mõeldud on? Nädala automõte käib aga autode müügiprotsessi kohta - kuivõrd autod on tundmatuseni muutunud, siis kas peaks äkki ka müügiprotsessi rohkem tänapäeva tooma? Stuudios on autoajakirjanikud Indrek Jakobson ja Veli V. Rajasaar. Head kuulamist!
29.12.2021 47 m
104. Automaks tuleb, ja mitte ainult...
Selle nädala saates: Männikule uppus (toimetusele teadaolevalt) esimene talvekuulutaja ehk BMW; vankelmootor tuleb ootamatul kujul tagasi; elektriautode akud hakkavad kallinema; Renault toob kevadel turule Kadjari aseaine; Toyota esitles ridamisi täiselektrilisi ideeautosid, sh MR2 ja Lexus LFA järeltulijaid; MotorTrend valis oma aasta autod ning seda tegid ka Eesti autoajakirjanikud jpm. Mis vast kõige olulisem - valitsus võttis kavasse automaksu, aga mitte ainult. Kuidas täpselt? Nädala proovisõiduauto oli Škoda Fabia, nädala automõte puudutab jällekord paljuräägitud kõrvalisi tegevusi roolis. Stuudios autoajakirjanikud Indrek Jakobson ja Veli V. Rajasaar. Head kuulamist!
15.12.2021 51 m
103. Vesiniksisepõlemismootor võiks olla entusiastiautode tulevik
Sel korral väga palju uudiseid: üks autotootja sai 75-aastaseks; BMW "emmidel" täitus 50 aastat; Toyota Kenshiki foorumilt tuli palju mudeliuudiseid, sealhulgas vesinikku põletav GR Yaris; GR 86 tuleb Euroopas müügile vaid kaheks aastaks ja järeltulijat sellisel kujul ei saa; uusversiooni ei tule ka Kia Stingerist; lõpeb Maserati ühe mudeli tootmine, aga lubatakse asemikku jpm. Külas käisid ka eestimaise elektriautode laadimislahendusi pakkuva ettevõtte Ruex kaasomanikud - mis firmaga on tegu, kuidas nad konkurentidest erinevad ja mis on tulevikuvisioon? Kuidas on muutunud eelarvamused elektriautode kohta? Nädala proovisõiduauto oli pisut värskendatud Kia Ceed oma tipmises variandis. Saatejuhid on autoajakirjanikud Veli V. Rajasaar ja Indrek Jakobson.
08.12.2021 42 m
Erisaade: remondiõuduste vältimisest musta numbrini - kuidas leida kvaliteetne remondikoht?
Lahtiütlus: kuigi tegu on sisuturundusliku episoodiga, ei küsi saatejuhid kuidagi leebemaid küsimusi. Juttu on kardetud "Leedu remondist" kuni musta numbri saamiseni ja ka sellest, kuidas veenduda, et valid endale kvaliteetset teenust pakkuva remonditöökoja. Millised autod ei kuulu enam taastamisele, kuidas käib kvaliteedikontroll ja kliendisuhtlus? Sellest ja paljust muust räägivad saatekülalised Andrei Gudim ja Olavi Villo Reval Group OÜ-st, küsimusi esitavad saatejuhid Veli Rajasaar ja Indrek Jakobson.
02.12.2021 42 m
102. Autotööstus panustab üha aktiivsemalt "tahkisakuloterii" võitmisse
Selle nädala saates: eelmise nädala Audi-uudise jätkuks teatas esinduse turundus, et kõigest on täiesti valesti aru saadud; mida tuvastas USA autode vastupidavusuuring; mitmed autotootjad teevad kokkuleppeid akuarendajatega, et saada amps suurest tahkisakupirukast; mida näitas VW AG kvartaliaruanne ja kas kiibikriis on lõppemas jpm. Nädala proovisõiduauto oli Volkswagen Tiguan R - sama tehnika nagu paljudel VW AG kiirematel masinatel. Mida siis eristamiseks tehtud on? Nädala automõte puudutab aga liikluse sujuvust ja ridade vahel sõelumist. Stuudios on autoajakirjanikud Veli V. Rajasaar ja Indrek Jakobson. Head kuulamist!
01.12.2021 39 m
101. Audit enam Eesti autoajakirjandusest erapooletul kujul ei leia
Autouudistest: Eesti autoajakirjandusest enam Audist erapooletuid lugusid ei leia - edasimüüja ei võimalda ajakirjanikele proovisõite ja kõik lood kirjutab palgatud esindaja, kelle "sõnumit kontrollitakse"; testimas on märgatud kolmanda põlvkonna Mini Countrymani; Mazda CX-3 mudelivärskendust siiski ei tule; millised on oktoobri enimmüüdud autod Euroopas ja palju muud. Nädala number on 18,4 - mida see tähistab, kuuleb saatest. Külas käis ka Tehnikamaailma peatoimetaja Tõnu Ojala, et rääkida Eesti aasta auto valimisest, mis juba 22. korda käimas. Nädala proovisõiduauto oli Dacia Spring - Indrek testis Eesti odavaimat elektriautot nädalases "ellujäämistestis". Stuudios on autoajakirjanikud Veli Rajasaar ja Indrek Jakobson, külas käis Tehnikamaailma peatoimetaja Tõnu Ojala. Head kuulamist!
24.11.2021 39 m
100. Istmesoojenduse ajaloo suurimad pommuudised ja parimad proovisõidud
Istmesoojendus on jõudnud sajanda juubelisaateni. Millised on kogu saate 2,5-aastase ajaloo suurimad pommuudised ning meeldejäävaimad proovisõiduautod? Veli ja Indrek valisid välja ning põimisid sekka ka mõned värskemad uudised.
10.11.2021 46 m
99. Tesla väärtus tõusis triljoni dollarini - jah, miljon miljonit!
Uudiseid: Rolls Royce liigub vaikselt elektri suunas, Renault'l jääb ränikiipide tõttu sel aastal vähemalt 300 000 autot tootmata, BMW lõpetab oma Müncheni tehases 2024. aastaks sisepõlemismootorite tootmise, küll aga jõudis tootmisse täiselektriline i4 jne. Nädala börsiuudis - Tesla börsiväärtus jõudis ulmelise triljoni dollarini! Proovisõiduautodeks olid sel nädalal uued Lexus ES ja NX, mida Veli Mallorcal proovimas käis. Nädala automõte on seotud autode hinnatõusuga - millise hüppe on teinud näiteks USA-s kasutatud sõiduautod ja väikeveokid? Stuudios on autoajakirjanikud Veli Rajasaar ja Indrek Jakobson. Head kuulamist!
27.10.2021 42 m
Autoajakirjanikud Veli Rajasaar ja Indrek Jakobson ning erinevad saatekülalised võtavad iganädalases autopodcastis "Istmesoojendus" luubi alla nädala kõige kuumemad autoteemad, arvustavad sõidetud masinaid ning arutavad nädala jooksul tekkinud liikluse ja autodega seotud mõtteid või jagavad nippe. Istmed kuumaks!
Saatejuhid
Veli V. Rajasaar, Indrek Jakobson