Vaimse tervise heaks
„Vaimse tervise heaks“ on Eesti suurima naisteajakirja "Eesti Naine" podcast, kus on külalisteks oma valdkondade eksperdid, praktikud ning inimesed, kel suur kogemus vaimse tervise teemadel või heaolu kujundamisel. Lisaks teadmistele ja kogemustele jagatakse podcastis praktilisi harjutusi ning näpunäiteid, kuidas paremini enda vaimse tervise eest hoolitseda.
Saatejuht
Rita Rätsepp
Episoodid

Brokkoli, porgand, rohelised herned... Kuidas küll saada lapsed neid protestita sööma? Podcasti „Vaimse tervise heaks“ värske hooaja avasaate külaline on toitumisterapeut ja MTÜ Meelte Kool asutaja Külli Holsting, kellega laste toitumise teemal räägimegi.

On lapsi, kes söövad vaid üksikuid toiduaineid ja keelduvad kõigest muust. Lapsevanemate jaoks on see päris suur mure ja stressitekitaja. Oleks ju lihtsam, kui laps võtaks ja prooviks aeg-ajalt ka uusi maitseid. Lapsevanematel on oluline tegelda lapse kehva toitumisega juba varakult. Söömist tuleb õppida! Juba väikelapseeas tervisliku suhte kujundamine toiduga aitab vältida tulevikus tekkida võivaid toitumishäireid ja kaaluprobleeme.

Millal lapse valiva toitumise pärast muret tunda? Kas valikuline söömine läheb ise ajaga mööda või võivad sel olla pikaajalised mõjud? Milleni võib viia püsiv toiduvalikute piiramine? Kuidas saada aru, millal on tegemist pirtsutamise, millal valiva sööja ja millal söömishäirega? Kui laps on valiva söömisega, siis mida peaks jälgima, mida märkama? Millal hakata abi otsima? Nendele ja paljudele teistele küsimustele proovimegi saates vastuseid leida.

Saatejuht on psühholoog Rita Rätsepp.

04.09.2024 53 m

Loovust peetakse inimese ürgseks oskuseks. See on kogum erinevaid tunnetuslikke psühholoogilisi protsesse, mis võimaldavad meil maailma näha ja seletada seda tavapärasest erineval viisil lahti. Täna räägitakse loovusest kui tuleviku kõige olulisemast oskusest, kuid väidetavalt on loovusega just praegu kehvad lood. 

Ajakiri Eesti Naine podcasti „Vaimse tervise heaks“ kolmanda hooaja viimases saates arutletaksegi nii loovuse kadumise kui arendamise üle. Stuudios on Eesti Loodus – ja Loomateraapiakeskuse psühholoog ja Eesti Loovteraapiate Ühingu asutaja Kristi Raava ning andragoog, täiskasvanute koolitaja ja MTÜ LoovBuss looja Kristiine Eliise Kadakas.

12.06.2024 53 m

Kooliaasta hakkab lõppema ja noored on valikute ees, mida teha edasi. Millisesse kutse- või ülikooli astuda? Äkki võtta hoopis vaheaasta või loobuda edasiõppimisest täielikult ja minna kohe tööle? Tänases maailmas on valikuid rohkem kui eales varem, kuid kas noored on tänu sellele ka võimalustest teadlikumad või tekitab see olukord hoopis segadust ja hirmu? Sellele proovibki värske podcasti „Vaimse tervise heaks“ episood vastuseid leida.

Saatejuht Rita Rätsepa külaliseks on sel korral inspiratsioonikoolitaja, Edu Akadeemia asutaja ja mitmete raamatute autor Roland Tokko, ja teemaks tuleb, millisel kujul mõjutab tänane koolisüsteem valikute tegemist. Räägime ka sellest, kuidas muuta õppimine põnevaks ja Roland räägib oma teekonnast, kuidas ta on jõudnud selleni, kus ta on täna.

29.05.2024 1h 2 m

Seekordses podcasti „Vaimse tervise heaks“ episoodis uurime, kas ütlusel, et naermine on parim ravim, on tõepoolest tõepõhi all. Saatekülaline on naerusuine naerukoolitaja Epp Priimägi.

Naeruteraapia õpetab naerma ka raskel ajal. Seda võib kirjeldada sihiliku naeru kasutamisena inimese psühholoogilise ja füüsilise heaolu parandamiseks. Saates saame teada, mis toimub naerukoolitustel, mida teeb naeruteraapia inimesega ja mis kasu võime saada teadlikust naermisest. Saame teada ka, kas naeruteraapial on mingeid vastunäidustusi.

15.05.2024 53 m

Läheneva emadepäeva eel on podcasti „Vaimse tervise heaks“ fookus emadel ja tütardel. Saatejuht Rita Rätsepa külaliseks on pereterapeut, koolitaja ja mitmete raamatute autor Meelike Saarna.

Emade ja tütarde vahel valitseb eriline side. See on rakutasandil suhe, mis mõjutab väga paljut inimese elus, alates füüsilisest tervisest ja lõpetades enesehinnanguga.

Ema ülesanne on olla lapsele turvasadam. Suhe emaga on elu kõige ürgsem ja tähtsaim, seda pole kunagi võimalik lõpetada. Kindlasti muutub aja jooksul läheduse viis, aga lähedus ei tohiks ema ja lapse omavahelistest suhetest kunagi kaduda. Aga kuidas hoida head ema-tütre suhet?

01.05.2024 54 m

Eesti Naise podcasti „Vaimse tervise heaks“ stuudios on sel korral spordipsühholoogia magister ja endine viievõistleja Külliki Taylor, kellega saatejuht Rita Rätsepp arutleb selle üle, kuidas psühholoogia toetab sporti ja sportimist ning sport omakorda vaimset tasakaalu.

Inimene on loodud liikuma, aga tänases maailmas liigutakse kahjuks väga vähe. Kuidas aidata leida vaimutugevust, et inimesed oleksid füüsiliselt aktiivsemad? Kui oluline on eneseteadlikkus ja enesedistsipliin? Kuidas ületada barjäärid ja teha esimesed sammud sportimise juurde? Milline oleks optimaalne treeningute maht? Millised spordialad mõjutavad inimesi positiivsemalt?

17.04.2024 55 m

Eesti Naise podcasti „Vaimse tervise heaks stuudios on saatejuht Rita Rätsepa külalisteks endine kardisõitja ning nüüd enesekaitse- ja poksitreeneri ametit pidav Simone Viidas ning Inglismaal toitumis- ja treeninguteadust õppinud toitumisnõustaja Ingel Prii.

Saate fookuseks on valdavalt teismeeas kogetavad söömishäired. Stuudiokülalisteks olevad naised jagavadki, kuidas nemad teismeeas söömishäiretega kimpus olid, ning kuidas nad leidsid tee tervenemise ja tervisliku toitumiseni. Lisaks jagavad nad, kuidas minevikus kogetu neid täna mõjutab.

03.04.2024 55 m

Keskkonnapsühholoogia uurib valdavalt avalikku ruumi ja töökeskkonda, kuid tavalist kodu on siiani vähe uuritud. Siiski on teada, et kodune keskkond mõjutab ja määrab olulisel määral inimese igapäevast toimimist. Mida ebakindlam on ümbritsev maailm, seda rohkem hakkame hindama kodu olulisust.

Podcasti „Vaimse tervise heaks“ saatejuhi Rita Rätsepa külaliseks on seekord sisearhitekt Mari-Liis Ardens, kelle tööks ja hobiks ongi kodukeskkondade loomine ning kes on klientidega (peamiselt just erakliendid - toim.) töötanud 20 aastat. Aastatepikkune töökogemus on teinud Mari-Liisile selgeks, et tema valdkonnas pole keeruline mitte kodude kujundamine, vaid hoopis erinevate inimestega suhtlemine võib osutuda pingeliseks. Seetõttu võttis ta ette neli aastat kestnud terapeudiõppe, et inimesi paremini mõista, saada aru, mida nad tegelikult soovivad, ja mis on neile oluline.

20.03.2024 1h 2 m

Igas kultuuris on oma normid seoses ideaalse keha ja välimusega. Lääne kultuuris on kujunenud välja, et ilu ja nooruslikkus on ihaldusväärsed omadused. Tihti inimesed hindavadki end selle järgi, kuivõrd nad normist kõrvale kalduvad. Podcasti „Vaimse tervise heaks“ saatejuht Rita Rätsepa vestluskaaslaseks on seekord juba 13 aastat fotograafi ametit pidanud ja valdavalt naturaalseid naisi pildistav Birgit Varblane.

Grupis või ühiskonnas on omaks võetud teatud välimuse normaalsus ja normist kõrvale kaldujal tekib rahulolematus oma välimusega, soov end paremini tunda, püüd teistele meeldida, soov kuhugi kuuluda. Miks julgus olla mina ise, julgus olla naturaalselt ehe, julgus olla ainulaadne, ei olegi nii lihtne? Miks meigita pildistamine ja naturaalsus on järjest enam maailmas teemaks saanud? Kas inimesed on väsinud maskidest?

06.03.2024 1h 1 m

Podcasti „Vaimse tervise heaks“ stuudios vestleb sel korral Eesti Loodus- ja Loomateraapiakeskuse tegevjuht, psühholoog, koolitaja ja 95% oma vastuvõttudest klientidega õues töötav psühholoog Kristi Raava.Juttu tuleb näiteks sellest, kuidas elame pidevas loodusliku valguse defitsiidis ja kuidas see mõjutab inimese vaimset tervist. Saates räägitakse ka looduse ja päikese mõjust ning kuidas see tervist mõjutab. Lisaks saame nippe, kuidas teha teadlikke otsuseid, et leida päevakavasse rohkem päevavalguse käes viibimise aega. Head kuulamist!

21.02.2024 57 m
Uskumus on teatud vaimuseisund, mis teadlikult või alateadlikult mõjutab meie elu. Uskumused on sisemised tõekspidamised, mis juhivad meie käitumist ja mõtlemist ning seeläbi loovad meie reaalsuse. Ajakirja Eesti Naine podcasti „Vaimse tervise heaks“ stuudios on seekord külaliseks Erme Martin, kes on esimeselt hariduselt jurist, aga kümmekond aastat oma elust pühendas ta hoopis erinevatele vaimsetele praktikatele ja õpingutele. Saate eesmärk on rääkida uskumustest ja nende mõjust laiemalt, sest ükskõik, mida me oma elus ka ette ei võtaks lähtume me alati oma uskumustest. Uskumused mõjutavad ja lausa kontrollivad meid. Saates arutatakse, mis on uskumused, kust nad tulevad, kuidas neid märgata ja kuidas uskumused kujunevad. Räägime ka sellest, kuidas toimivad meie teadvuslik- ja alateadvuslik meel.
07.02.2024 55 m
Meie sünni hetk on määrav sellele kuidas me ennast terve elu jooksul tunneme. Kuidas luua ja elada sellist elu, mida sina tahad. „Vaimse tervise heaks” podcasti üks eesmärke on avardada inimeste teadlikkust ja anda erinevaid tööriistu võimalustest kuidas iseennast aidata ja kuidas olla iseendaga rahuldustpakkuvamas suhtes. Järjekordses saates tutvustatakse kuulajatele meetodit, mis on maailmas olnud juba üle 30-ne aasta - Algallika protsessi ja hingamistööd. Elu algab esimese hingetõmbega ja lõpeb viimasega. Hingamine on nii loomulik osa elust, me tegelikult ei teadvusta ega mõtle kui olulist rolli hingamine meie igapäevases elus tegelikult omab. Saate külalisteks on doula ehk sünnitoetaja Maarika Mesipuu-Veebel ja Algallika protsessi ja hingamistöö terapeut Iida-Leena Materasu ja saate alguses on ka ühendus Inglismaale kus Zoomi vahendusel jagab oma mõtteid meetodi looja Binnie Dansby, kes on hingamistööga tegelenud juba aastats 1970.
25.01.2024 1h
Sõprus- või partnerlussuhe nartsissistiga on alati keeruline ja täis kannatusi. See on enese põletamine ja enda madala enesehinnangu toitmine. Iseenda heaolu huvides tuleb sellisele suhtele teha lõpp nii ruttu, kui vähegi võimalik. Mida aga teha siis kui nartsissist on lähisugulane või pereliige? Ajakirja „Eesti Naine“ podcasti „Vaimse tervise heaks“ stuudios on sel korral saatejuht Rita Rätsepa külaliseks holistilise regressiooni terapeut ja kunstnik Tiina Mariam Reinsalu ning vestluse teemaks „nartsissist“. Kust see nimetus tuleb? Kas tegemist on isiksusehäirega? Kui oluline on ohvri jaoks saada teadlikuks nartsissistlikust käitumisest?
10.01.2024 57 m
Viimaste aastakümnete domineeriv nähtus on linnastumine. Meie kujundame linnu ja linnad meie mõttelaadi. Kas linn sobib inimese elukeskkonnaks ning kuidas see mõjutab meie tervist, arutavad podcasti „Vaimse tervise heaks“ värskes saates haridus- ja keskkonnapsühholoog Grete Arro ja saatejuht Rita Rätsepp. Saates uurime, kuidas mõjutab linnaruum inimeste käitumist ja tervist. Linnaruumi kontrollimatud kontaktid ja müra mõjutavad meie stressitaset. Uurime, kas linnaruumi muutmine võiks aidata stressi vähendada? Millised on üldse hea linnaruumi kriteeriumid? Arro sõnul ei peaks inimesed leppima halva elukeskkonnaga, vaid endale tuleks nõuda paremat elukvaliteeti võimaldavat linnaruumi. Nii tuleb saate põhjalikumalt juttu Tallinna linnaruumi praegusest elukeskkonnast ja selle arenguvõimalustest. Inimese jaoks on suurima kasuteguriga keskkonnaks loodus. Seega - kui oluline on, et linnas oleks inimestel elukoha lähedal mõistliku suurusega rohe- ja sinialad? Mis tähtsust on elurikkusel linnaruumides? Kuidas kujundada vaimset ja füüsilist tervist toetavat linnaruumi?
27.12.2023 1h 3 m
Värskes „Vaimse tervise heaks“ episoodis räägivad saatejuht Rita Rätsepp ja kiropraktik, endine ekstreemsportlane Martin Heinmets terviseärevusest. Terviseärevuse olemus on üsna sarnane paanikahäire mehhanismiga. Iga väiksemgi terviseprobleem või sümptom tekitab ärevust ja kahtlust tõsisema haiguse suhtes. Mida rohkem teed terviseärevale uuringuid, seda ärevamaks ta muutub. Mis oleks lahendus? Saates uurime, millised on terviseärevuse sümptomid, riskitegurid ja levinumad tunnused. Millal võib arvata, et inimesel on terviseärevus? Kui suur roll on vaimul valu üle? Mida teha kui tervise pärast muretsemine hakkab tavapärast elu segama? Kuidas mõista, kas haigestumishirm on põhjendatud? Lisaks vestleme trikiratast sõitnud Martiniga sellest, kuidas temast kiropraktik sai ja milliste muredega tihti tema poole pöördutakse. Martin jagab praktilisi nõuandeid, kuidas oma keha signaale normaliseerida. Vestleme ka sellest, kui oluline on kindlaks teha oma hirmud ja veendumused haigustes suhtes ja õppida oma stressi ja ärevust maandama.
13.12.2023 55 m
Nüüdisaega on kirjeldatud suure üksinduse ajastuna ning räägitud on üksinduse epideemiast maailmas. Inimesed on oma olemuselt ometi ju sotsiaalsed olendid. Saates arutletakse, mis põhjustel on inimesed ühiskonnana nii lahku kasvanud. Samuti vestleme sotsiaalmeedia mõjust üksindusele ning uurime, millised sotsiaalsed grupid on kõige haavatavamad. Lisaks uurime, kas üksi olemises on midagi ka positiivset? Millisel määral on üksilduse mõjutajaks inimeste enesetõhusu kasvamine? Saates jagatakse mõtteid ja nippe, kuidas luua uued alused koosolemisele. Mida saaksime teha iseenda jaoks, et tulla üksildusest välja?
29.11.2023 58 m
Värskes „Vaimse tervise heaks“ episoodis kutsub saatejuht Rita Rätsepp kuulajaid matkama loodusesse. Uurime, milline on looduses viibimise mõju meie vaimsele ja füüsilisele tervisele. Saatekülalised on matkajuht Romet Vaino ning loodusrännakute Susi Sosinad eestvedajad Kadi Saar ja Kristi Asser. Looduses liikudes tuleb olla teadlik ja hetkes kohal. See on ka üks oluline vaimse tervise võti. Saatekülalised jagavad oma kogemusi loodusega. Romet räägib, kuidas kannatas ärevushäirete ja mittekuuluvus tunde all ning hakkas otsima oma kaotsiläinud sisemist häält. Ta leidis selle kodumaa ürgmaastikelt. Kuidas sai rabast tema jaoks elumuutev maastik? Ka Susi Sosinad sündis kolme naise soovist kutsuda inimesi hundimaastikele pimeduses ja vaikuses nii looduse kui iseendaga kontakti looma. Kuidas siis ikkagi saab looduskeskkond toetada meie igapäevast toimetulekut ja heaolu? Kuidas on urbaniseerumine meid mõjutanud? Milliseid tulemusi on andnud looduse kasutamine taastusravis?
15.11.2023 1h
Eesti Naise podcasti „Vaimse tervise heaks“ värskes osas arutlevad isa rolli üle lapse elus ja arengus saatejuht Rita Rätsepp, psühholoog Anneli Salk ning konsultant ja koolitaja Kaido Vestberg. Kui oluline on perekonnas usalduse õhkkond ja vanemate vaheline koostöös? Kuidas luua ja hoida usaldust vanema ja lapse vahel? Kui oluline on varasest lapsepõlvest tekkinud baasusaldus? Lapsele tutvustab isa ema. Suhte lapsega loob isa. Isa on see, kes annab emale turvatunde ja näitab lapsele välist maailma. Ta on piiridega armastaja, visioonide looja, piiride panija. Uuringud on näidanud, et neil lastel, kelle elus on isad piisavalt pildis, on parem piiride tajumine, enese regulatsioon ja impulsside kontrollimine.
01.11.2023 59 m
Eesti Naise podcasti „ Vaimse tervise heaks“ saatejuht Rita Rätsepp ja lektor, koolitaja, lahenduskeskne nõustaja Ly Kivikas arutavad, kuidas mitte nakatuda ümbritsevast ja mitte minna hirmudega kaasa. Kuidas leida sisemine rahu ja tasakaal ümbritseva rahutuse keskel?
16.10.2023 58 m
Eesti Naise taskuhäälingu saates „Vaimse tervise heaks“ on külas jutuvestja, koolitaja, MTÜ Jutumaja perenaine Piret Päär. Räägime kuidas saab lugude jutustamisega toetada ja abistada inimesi vaimse tervise teemadel. Piret on jutuvestjana tegutsenud üle kolmekümne aasta. Ta räägib kuidas temast jutuvestja sai, seletab lahti kuidas jutustamine toimub ning kuidas rääkida head lugu nii, et see ei oleks lihtsalt heietus.
05.10.2023 54 m
Eesti Naise taskuhääling „Vaimse tervise heaks“ on suvepuhkuselt tagasi. Sügishooaja esimeses saates on saatejuht Rita Rätsepal külas terviseaerengutreener ja podcasti „Tervise Progress“ looja ning saatejuht Helle Tõnts, kellega koos uurime, kuidas mõjutab alateadvus meie tervist. Alateadvust nimetatakse ka emotsionaalseks ajuks, mis säilitab elu jooksul kogetud tugevaid emotsioone ja võib ka pikkade aastate järel vallandada organismis häireid, mis põhinevadki neil varasematel mälestustel. Kuidas ja mil moel saab see mõjutada nii vaimset kui füüsilist tervist? Saates toome mitmeid näiteid, kuidas alateadvus ja tervisehäda on omavahel seotud. Helle Tõnts annab näpunäiteid, kuidas oma alateadvusega parem kontakt saada ja seeläbi kvaliteetsemat elu elada. Lisaks räägitakse saates, miks peaksime tegelema vaimse tervisega just alateadvuse tasandil. Millised alateadlikud takistused on segavad uskumused ja kust nad tulevad? Samuti tuleb juttu ka sellest, kuidas vaadata otsa oma alateadlikele mustritele ning märgata alateadvuse saadetud signaale. Küsime, kui oluline roll on intuitsioonil?
19.09.2023 56 m
„Vaimse tervise heaks“ stuudios räägivad saatejuht Rita Rätsepp ja Eesti kaitseväe peapsühholoog Kaidi Kiis, sellest kuidas mõjutab sõja lähedus inimeste vaimset tervist. Saates räägitakse, mis toimub inimesega, kui taustal on sõjateema ning milliseid tundmusi see inimestes tekitab ja üles kergitab. Näiteks arutatakse, mida teha kui hirm, ärevus, paanika võtavad inimese üle võimust ja kuidas ennast aidata. Lisaks räägitakse saates sellest, kuidas toimub kaitseväes isikkoosseisu psühholoogiline tugi, Mis aitab sõdurit ja kui olulised on erinevad õppused. Ühtlasi selgitab Kiis, mida tähendab, et militaarpsühholoogia toetub neljale sambale ning mida need sambad endast kujutavad.
20.06.2023 56 m
Ajakirja Eesti Naine podcast'i „Vaimse tervise heaks“ stuudios arutavad saatejuht Rita Rätsepp, veebipõhise platvormi Serenity asutaja ja tegevjuhi Marko Vaik ning platvormiga koostööd tegev psühholoog, kogemusnõustjate koolitaja Anneli Valdmann vaimse tervise toe kättesaadavuse üle. Õigel hetkel teise inimesega rääkimine aitab ja õnneks on tänases maailmas regulaarne vaimse tervise eest hoolitsemine juba kujunemas täisväärtusliku elu osaks. Oluline, et abi oleks kõigile ja kiirelt ka kättesaadav. Saates räägitakse, kuidas toimib nõustamine üle veebi. Lisaks arutletakse selle üle, millist ja kui kiiret abi on inimestel võimalik veebipõhisest nõustamisest saada. Kes on need inimesed, kes veebiplatvormil nõustavad ja kuidas nad on valitud? Samuti selgitatakse, mis on veebipõhised grupisessioonid, milleks on need vajalikud ja kuidas toimuvad.
06.06.2023 55 m
Veipimisest on viimastel aastatel saanud väga tõsine rahvatervise probleem. Paraku on lastevanemate seas teadlikus veipimise ohtudest madal. Saatejuht Rita Rätsepp vestleb Brit Mesipuuga sellest, kuidas veipimise teemal lastega rääkida.
23.05.2023 58 m
Ajakirja Eesti Naine podcast'i „ Vaimse tervise heaks“ stuudios arutavad saatejuht Rita Rätsepp ning kriisinõustaja ja Mahena Keskuse juhataja Tiina Naarits-Linn viimasel ajal Eestimaal kirgi kütnud teemal, kui kriise hakkavad lahendama selleks vastavat ettevalmistust mitte omavad inimesed. Saates võetakse arutluse alla valdkond, mis käsitleb vaimse tervisega tegelejate maastikul valitsevat segadust.
10.05.2023 1h
Ajakirja Eesti Naine podcasti „Vaimse tervise heaks“ saatejuht Rita Rätsepa külaliseks on seekord Veronika Elmet, kes on täiskasvanute ning laste-ja noorukite psühhiaater, pereterapeut ning sertifitseeritud kliiniline sekuoloog. Saates käsitletavaks teemaks on sooitenditeet ning kas ja miks on see teema tänases maailmas nii aktuaalseks kujunenud. Saates räägitakse näiteks sellest, mis on ebamäärane sooitenditeet, ja mis võivad olla selle võimalikud juurpõhjused. Veronika räägib ka selle komisjoni tööst, kuhu ta kuulub, mida see komisjon endast kujutab ja milleks selline komisjon on ellu kutsutud. Kui laps ise tunneb enda sees segadust, siis mida teha vanemana ja kuidas rääkida lastega? Mis on kehadüsfooria? Kuula kaasahaaravat ja mõtlema panevat vestlust!
27.04.2023 51 m
Ajakirja Eesti Naine podcasti „Vaimse tervise heaks“ stuudios on seekord saatejuhi Rita Rätsepa külaliseks Kreet Rosin-Pindmaa, kes tutvustab ennast kui „terapeut, kes mängib harfi“. Samuti on ta mitmete raamatute, sealhulgas raamatu „ Mina olen väärtuslik“ autor.
12.04.2023 58 m
Ajakirja „Eesti Naine“ podcast’is „Vaimse tervise heaks“ arutlevad saatejuht Rita Rätsepp ja Tervise Arengu Instituudi toitumisekspert Tagli Pitsi meie igapäevase toitumise teemal. Selleks, et meie vaimne tervis oleks tasakaalus, vajame ka tasakaalustatud toitumist. Aga kas me ikka teeme oma valikuid teadlikult või läheme kergema vastupanu teed? Kuidas mõjutab toitumine meie vaimset tervist?
30.03.2023 54 m
Pereterapeut Katrin Saali Saul ning saatejuht Rita Rätsepp räägivad peremudelite ja lahutuste teemal. Kas lahutuste arv on Eestis viimasel kümnendil kasvanud ja loodud paarisuhted jäävad aina lühiajalisemateks? Kuidas on paarisuhte ja perekonna mudelid muutunud? Miks ja millistel alustel loodi suhteid sada aastat tagasi ja kuidas tänapäeval? Mis on sarimonogaamia? Kuidas mõjutab kärgpere peremudelit ja pereväärtusi?
15.03.2023 1h 1 m
Tähelepanu- ja keskendumisvõime probleemidest räägitakse viimastel aastatel üha rohkem. Sellega puutuvad kokku nii täiskasvanud kui ka lapsed. Tõenäoliselt on tähelepanu printsiibid samasugused kui meie esivanematel, kuid muutunud on maailm meie ümber. Suurenenud on segajate hulk ja intensiivsus, mis meie tähelepanu kergelt endale tõmbavad. Mis meiega võib juhtuda kui asjad nii edasi lähevad?
01.03.2023 57 m
Saates otsitakse vastuseid küsimusetele: kuidas sünnib innovatsioon vaimse tervise valdkonnas? Kas tehnoloogilistel lahendustel võiks olla potentsiaali, et lahendada probleeme, millega vaimse tervise murega patsient ja tema ravimeeskond tänapäeval silmitsi seisavad? Kui raske on innovaatsiooni selles valdkonnas läbi viia? Saate külalisteks on Ann Leen Mahhov ja Piret Hirv
15.02.2023 55 m
Saatejuht Rita Rätsepp ja kliiniline psühholoog–psühhoterapeut Kaia Kastepõld-Tõrs räägivad milline on trauma käsitlus ja kui teadlikud inimesed sellest on. Mis on traumaatiline sündmus ning milline on selle mõju inimesele ja tema lähedastele? Kas lapsepõlves kogetud traumaatilised kogemused võivad mõjutada täiskasvanueas trauma kogemist? Mis on päästikud ja kuidas neid märgata, neid lahendada? Mis juhtub kui traumad jäävad läbi töötamata?
01.02.2023 58 m
Saatejuht Rita Rätsepp ja kogemusnõustaja Kristi Värik räägivad täiskasvanute ATHst. Kristi Värik räägib saates millal ja kuidas märgati temal ATH sümptomeid ning kuidas ta jõudis diagnoosini. Täiskasvanu ATH ilminguid varjutavad tihti mitmed kaasnevad psüühikahäired, mistõttu on ATH diagnoosimine raskendatud. Kuidas ATH avaldub? Kas ATH on haigus või eripära? Kuidas sellega toime tulla? Mis on tunnuste kombinatsioon, mida tuleks märgata? Saates annab Kristi soovitusi, mida ATH kahtluse korral teha ja kuhu abi saamiseks pöörduda. Kuidas ravi võimaldab elus paremini toime tulla?
18.01.2023 56 m
Mida nimetatakse sotsiaalmeediaks? Saates räägib Rasmus Sinivee, mis on teadlik tehnoloogia kasutamine ja mis on sotsiaalmeedias positiivset. Mis aga juhtub siis, kui sotsiaalmeedia kasutamine läheb inimese jaoks kurnavaks? Näiteks sõltuvus like’dest! Saates tekib elav arutelu teemal, kas sõltuvuse temaatika on üle võimendatud või mitte ning kas tegemist võib olla hoopis moraalse paanikaga?
04.01.2023 56 m
Rita Rätsepp ja juhtimiskonsultant Asko Talu räägivad saates organisatsiooni konstellatsioonist. Kust, millal ja millest on saanud alguse selline lähenemine ja mis on süsteemne vaatenurk organisatsioonile? Kuidas süsteemseid põhimõtteid on võimalik nähtavaks muuta selle metoodika abil.
21.12.2022 56 m
Mida tähendab inimesele, kui tal diagnoositakse depressioon, paanika- või ärevushäire? Mida saab ta ise teha ja mida saavad tema lähedased ette võtta? Millistele märkidele tuleks tähelepanu pöörata?
07.12.2022 51 m
Kuuluvustunne on vaimse tervise üks alustalasid. Mida teeb inimesega teadmine, et ta ei kuulu kuhugi? Millest võiks inimene alustada, kui ta niimoodi tunneb? Kui palju mõjutavad lapsepõlve kogemused, et inimesel on raske kuuluvustunnet saavutada ja mida saab inimene ise ette võtta, et seda mustrit muuta.
23.11.2022 58 m
Saates avastavad operaator ja BFMi õppejõu Elen Lotman ning saatejuht Rita Rätsepp filmikunstis peituvaid võimalusi, mida saab kasutada vaimse tervise tööriistana. Kuidas saab filmide vaatamine aidata inimesel oma traumasid teadvustada ja neid leevendada või isegi lahendada?
08.11.2022 57 m
Mõttemustrite muutja, coach Karmo Kivi ja psühholoog Rita Rätsepp räägivad sellest, mis on need põhjused, miks me ei tee või ei julge teha oma elus muutusi. Kuidas muuta mõtteid ja läbi selle oma elu?
17.10.2022 51 m
Ajakirja Eesti Naine podcastis „Vaimse tervise heaks” vestlevad psühholoog Rita Rätsepp ning psühholoog, koolitaja ja raamatu „Mina oma elus” autor Anneli Salk. Juttu on puhkusest ja sellest, kuidas ja miks võib suure töömurdmise kõrvalt puhkamine unarusse jääda.
26.09.2022 52 m
Kuidas ja kui pikalt kõndida ehk kas 10 000 sammu päevas on pigem soovitus või peaks see olema norm? Kuidas ennast häälestada liikumisele? Kas liikumine võib olla ka lõdvestav? Rita Rätsepa vestluskaaslaseks on 40 maratoni jooksnud ja 10 aastat jooksulaagreid läbi viinud terapeut Kristjan Puusild.
26.09.2022 55 m
Kui suvepuhkus saab läbi on aeg lülituda sügiselainele ja paljude perede jaoks see tähendab, et algab KOOL ja tuleb taas kohaneda koolirütmiga. Mitte kõikidele lastele ei ole kooli minek aga oodatud sündmus. Saates räägivad psühholoog Rita Rätsepp ja psühholoog, pereterapeut ning Põltsamaa ühisgümnaasiumi koolipsühholoog ja Eesti Koolipsühholoogide Ühingu juhat Karmen Maikalu, mida siis sellisel puhul teha.
31.08.2022 55 m
Ajakirja “Eesti Naine” podcast’i “Vaimse tervise heaks” stuudios on saatekülalised Triumf Healthi asutaja Kadri Haljas ja Clanbeati partner Triin Noorkõiv, kes tutvustavad digilahendusi, millest on abi laste vaimse tervise toetamisel.
17.06.2022 51 m
Ajakiri “ Eesti Naine” podcast'i “ Vaimse tervise heaks” saatekülaline on koolitaja ja ettevõtja, Lilleoru keskuse asutaja Ingvar Villido. Ingvar on üle kolmekümne aasta jaganud inimestele õpetust endast teadlikumaks saamise suunal, viies läbi teadliku muutuse kunsti – ja emotsioonidest vabanemise kursusi. Saates räägitakse, mis on emotsioonid, mis on tunded ja kas meil on neid vaja eristada. Miks me üldse emotsioone vajame? Kas mõtted on emotsioonid? Kuidas mõjutavad emotsioonid füüsilist tervist? Kuula saatest!
03.06.2022 57 m
Ajakirja Eesti Naine taskuhäälingusaate “Vaimse tervise heaks” stuudios on saatejuht Rita Rätsepal külas Venemaa tuntuimate ravitsejate-selgeltnägijate käe all õppinud ning Soomes ja Eestis tegutsev meedium, IIKA keskuse juht Ylar Lindepuu
12.05.2022 58 m
Ajakirja Eesti Naine podcast'i “ Vaimse tervise heaks” stuudios on psühholoog Rita Rätsepa külaliseks Valdur Roosenvald, kes on Produktiivsusklubi asutaja ja koolitaja. Saates räägitakse, kuidas saada produktiivsemaks, osata oma aega paremini planeerida ja juhtida.
22.04.2022 50 m
Ajakirja Eesti Naine podcast'is “Vaimse tervise heaks” räägivad psühhogenealoog, koolitaja ja terapeut Jaana Saar ning psühholoog Rita Rätsepp, mis toimub murdeealise noorega ja kuidas saaksime vanematena last sellel perioodil toetada.
14.04.2022 53 m
Eesti Naine podcast'is “ Vaimse tervise heaks” on seekord saatejuht Dali Getter Karat ja saatekülalise toolil istub psühholoog Rita Rätsepp.
01.04.2022 55 m
Järjekordses ajakirja Eesti naine podcast’is “Vaimse tervise heaks” räägivad psühholoog Rita Rätsepp ning endine alpinist ja praegu esoteerilise astroloogina tegutsev Anu Kallavus astroloogia olemusest. Astroloogia ei ole ennustamine, aga mis siis on tegelikult astroloogia olemus ja eesmärk? Kuidas saab astroloogiamaailma selgitada ja mõtestada ning iga päev inimesi aidata? Saates räägitakse nii sisekosmosest kui kosmosest. Iga inimene kannab endas suurt arengupotentsiaali. Kuidas toob astoroolgia esile inimolemuse unikaalsuse? Kas ja kuidas kasutame oma sisemist väge? Mis on meie sünnipotentsiaal? Millist lisaväärtust annab inimesele tema sünnikaardi koostamine? Meil on võimalus areneda või kapselduda. Mida soovib ego ja mida hing? Kuidas rakendada astroloogia üheks hobuseks oma teadlikkuse vankri ette ja leida teekond enda juurde? Kuu on minu ema ja Päike minu isa, Saturn aitab meil meie selgroogu kasvatada. Kuidas olla tasakaalupunkt selles kaoses? Saade on tähtis kuulamine ka lapsevanematele.
18.03.2022 56 m
Järjekordses Eesti Naise podcast’is “Vaimse tervise heaks” räägivad psühholoog Rita Rätsepp ja holistiline terapeut ning kogemusnõustaja Kert Grünberg suhtesõltuvusest.
19.02.2022 1h