Ettemõte: Roonemaa ja Kotka idupodcast
Henrik Roonemaa ja Taavi Kotka räägivad igal kolmapäeval sellest, kuidas Eesti tuhat korda suuremaks teha.
Saatejuhid
Henrik Roonemaa, Taavi Kotka
Episoodid
AI-hullus on kestnud veidi rohkem kui aasta, aga kui valmis on see tegelikult igapäevases töös kasutamiseks ja mis saab edasi?
Praeguseks on veidi rohkem kui aasta möödas sellest, kui ChatGPT tavainimestele kättesaadavaks sai ning see aasta on olnud täis pööraseid ideid sellest, kuidas maailm kohe-kohe tundmatuseni muutub. Milline on aga olukord tegelikult? Tänases Ettemõtte saates on Taavi Kotka ja Henrik Roonemaa külaliseks vennad Kaspar ja Kristjan Korjus, kes juhivad idufirmat Pactum. Nad arendavad tehisintellekti, mis inimeste eest müügiläbirääkimisi peab, nende klientideks on mitmed maailma suurettevõtted ning seetõttu oskavad nad väga hästi rääkida sellest, kas ja kuidas suurtel keelemudelitel põhinevat tehisintellekti tegelikult igapäevases töös ja äris kasutada saab. Kuidas rakendada tehisintellekti tugevaid külgi ja kas on võimalik üle saada nõrkadest?Saate teemad:* Kus ja kuidas Pactum ise AI-vestlusroboteid kasutab?* Miks ei meeldiks Pactumi klientidele, kui robotile liiga vastutusrikas ülesanne anda?* Kas suurte keelemudelite nn hallutsineerimise probleem on lahendatav või kas see on üldse probleem?* Millised arengud toimuvad tehisintellekti teadusmaailmas praegu ja miks paneb see Kristjan Korjuse matemaatikast hoopis teistmoodi mõtlema?* Kuidas peaksid Eesti koolid suhtuma tehisintellekti ning selle kasutamisse õppe- ka kodustes töödes? Saatejuhid on Taavi Kotka ja Henrik Roonemaa.
28.02.2024 50 m
Rootsis tehti kaerapiimast kümnemiljardiline edulugu, nüüd proovivad eestlased sama
Eestil on palju rahvusvahelisi edulugusid, aga üks suur on veel puudu: kuigi Eesti toit on hea, puhas ja kvaliteetne, pole meil siiani ühtegi rahvusvaheliselt tuntud suurt toidu eksportijat. Eelmisel nädalal alustas Türil tootmist Baltikumi esimene kaerapiima tehas Yook, mille taga on aga palju suurem mõte kui vaid Eesti kaerast eestlastele piimasarnast jooki teha. Yooki juht. Pikaajalise toiduäri juhtimise kogemusega Katre Kõvask räägib Ettemõtte podcastis, mida Yook teistmoodi teeb, et sellest suur rahvusvaheline äri ehitada. Saate teemad: * Rootslaste Oatly tegi kaerapiimast kümnemiljardilise eduloo, aga milline on kaerapiima tuntus maailmas praegu ja kas on võimalik Eestis teine Oatly ehitada?* Miks ei ole Eestisse tekkinud suurt toidu eksportijat ja mis on see uuendus, mis võimaldab Oatlyl selleks saada?* Ettevõtetele teenuseid ja lahendusi tegevad idufirmad kurdavad sageli, et müügitsükkel on väga pikk, aga saatest kuuleb, kui uskumatult pikk see toidusektoris on. Kuidas sellega toime tulla?* Kuidas teha Araabiamaade ja Aasia klientidele selgeks, mis on kaerapiim ja kuidas panna nad Yooki armastama?Saatejuhid on Taavi Kotka ja Henrik Roonemaa.
21.02.2024 45 m
Idufirmade seis: ka Eesti investorid peavad harjuma tõsiasjaga, et võivadki oma rahast ilma jääda
Selle nädala „Ettemõtte“ saates on Taavi Kotka ja Henrik Roonemaa külaliseks idufirmade loojaid ühendava Asutajate Seltsi värske juht Allan Martinson. Räägime sellest, kuidas Eesti olukord on muutunud, aga samas numbrid hirmsat hävingut ei näita, vaid võib-olla see ongi uus normaalsus.Saate teemad:* Idufirmade töötajate arv väheneb, aga palk neis ja seega ka riigile makstud maksud on tõusnud* Kui suure osa Eesti majandusest moodustavad idufirmad ning IT ning kuidas seda kolm korda kasvatada?* Ootame üks või kaks aastat ja oleme jälle normaalsuses tagasi, aga mis on normaalsus?* Eesti investorid peavad ka harjuma, et võivadki oma rahast ilma jääda* Mida hilisem rahastusring ja mida rohkem raha vaja kaasata, seda raskem praegu on* Pigem on see äikese moodi olukord, mitte tsunami* Kuidas saab olla, et Bolt on Eesti SKP-d aeg-ajalt hoopis vähendanud?Saatejuhid on Taavi Kotka ja Henrik Roonemaa.
14.02.2024 43 m
Mis on ESG ja miks valiti selle valdkonna tööriist Esgrid hiljuti Eesti parimaks idufirmaks?
Külas on Esgridi kaasasutajad Oksana Tolmatšova ja Katrin Isotamm. Saate teemad: * Mis on ESG-valdkond ja -raportid ning miks neid vaja on? * Kuidas puudutab ESG ka väikseid ettevõtteid, mitte ainult suuri? * Millised on nõutavad ESG-raportid ning mida nendes küsitakse? * ESG-regulatsioonide tulek oli kõigile pikalt teada, kas kogu Euroopa Liit on juba Esgridi sarnaseid ettevõtteid täis? * Milline on Esgridi plaan turul läbi löömiseks ja konkurentide hulgast silma paistmiseks? Saatejuhid on Taavi Kotka ja Henrik Roonemaa.
07.02.2024 44 m
Eesti kaitsejõud on alles nüüd hakanud droonide osas end kiiremini liigutama
Tänases Ettemõtte saates on Taavi Kotka ning Henrik Roonemaa külaliseks kaks Eesti militaardroonide tootjat, kes räägivad sellest, mida droonid praegu Ukraina sõjas suudavad, milline on seal eestlaste roll ning kuidas meil on vaja kõigest viis protsenti oma kaitse-eelarvest droonidele kulutada selleks, et neist saaks Venemaa jaoks suur heidutus.
31.01.2024 42 m
Sten Tamkivi: Valdav enamus riskifonde võib LHV võlakirjadele sarnasest tootlusest ainult unistada
Podcasti "Ettemõte" tänase osa külaline Sten Tamkivi räägib saatejuhtidele Taavi Kotkale ja Henrik Roonemaale, kelle jutul tuleb maailmas käia, et kaasata investeerimiseks 400 miljonit eurot ning kui palju raha riskikapitalifondid oma investoritele tegelikult teenivad. 23. jaanuari "Ettemõtte" peamised teemad: * Tamkivi sõnul on Euroopa idufirmad praegu väga heas seisus, miks? * Millistesse valdkondadesse tasub täna riskiinvesteeringuid teha ning firmasid luua? * Kuhu ja kuidas 400 miljonit eurot investeerima hakatakse? * Millised on riskikapitali fondide tootlused ja miks peaks praegusel üsna kõrgete intresside ajastul idufirmadesse investeerimine mõttekas olema? * Eesti idufirmade leivanumber B2B SaaS ettevõtted on turvalised ja mugavad aga nendega väga sajakordset kasvu ei tee * Kuidas investeerida teaduspõhistesse idufirmadesse ja millega peab nende puhul arvestama? * Eesti investorid ja fondid peavad astuma sammu edasi järgmisele tasemele * Eesti on idufirmade arengus kahe tsükli vahel ja praegu on vaiksem aeg, kuidas sellest üle saada? * Krüpto, Web3 ja plokiahelad pole surnud, vaid sealt tasub oodata suuri asju Saatejuhid on Taavi Kotka ja Henrik Roonemaa.
23.01.2024 47 m
Bolti asutaja tahab Eestis käivitada miljardite suuruse meie oma kaitsetööstuse
Täna alustava Delfi majandussaate "Ettemõtte" juhid Henrik Roonemaa ja Taavi Kotka kutsusid oma esimese saate külaliseks Bolti ühe asutaja ning juhi Markus Villigu, kes räägib, miks lõppenud aasta oli talle senistest kõige raskem ning kuidas sõda Ukrainas on pannud ta mõtlema ideele käivitada Eestis miljardite eurode suurune oma kaitsetööstus.
17.01.2024 45 m